هر چیزی که باید در مورد نژاد سگ افغان بدانید!

سگ افغان

مشخصات کلی نژاد افغان:

خلق و خو: آروم و مهربون و کمی خنگ

group icon گروه: سگ شکاری
lifespan icon طول عمر: 12 تا 18 سال
weight icon وزن: 22/5 تا 27/5 کیلوگرم
weight icon قد: 61 تا 66 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: افغانستان

مشخصات ظاهری سگ افغان

1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


این نژاد سر بزرگ و بلندی داره و میشه گفت نسبت به بدنشون سر بزرگی دارن.

شکل گوش‌ها


سگ‌های افغان گوش‌های دراز و باریکی دارن. معمولا گوش‌های اونا با موهای بلندی که دارن، پوشیده میشه. گوش‌های اونا آویزون هست و تا نزدیکای دهانشون ادامه داره.

پوزه و بینی


بینی این نژاد بلند، باریک و قوس داره و رنگشون هم مشکیه. پوزه اونا هم دراز و باریک هست و یک فرورفتگی زیر چشمشون وجود داره که به دید بهتر اونا کمک می‌کنه. آرواره این نژاد هم خیلی قوی و قدرتمنده.

چشم‌ها


چشم‌های سگ‌های افغان بزرگ و مثلتی و به صورت اریب هستند.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم سگ تازی دراز و رو به پایینه. موهای بالای دم کوتاه و موهای پایین دم ابریشمی و کم پشت هستند.

نوع پوشش


پوشش این نژاد در واقع علت اصلی زیبایی منحصر به فرد اون محسوب میشه. پوشش اونا به دلیل زندگی توی جغرافیایی که در طول سال نوسان دمایی زیادی رو تجربه می‌کنه، در بخش‌هایی از بدنش پر مو و در بخش‌های کم موست. مثلا در قسمت گردن، دنده‌ها، پاهای عقب و جلوی ‌اونا موهای پرپشت‌تر و بلندتری وجود داره و در قسمت پشت و کمرش موهای کمتری داره.

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


اندازه این نژاد در قیاس با یه آدم معمولی شبیه عکس زیر میشه.

اندازه سگ افغان اصیل در قیاس با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد افغان


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. با مردم و سگ‌های دیگه خیلی آروم و مهربونه
 2. از لحاظ ظاهری یکی از زیباترین نژادهای سگ محسوب میشه
 3. خیلی صاحباشون رو دوست دارن و بهشون وابسته میشن
 4. اهل ورزش هست و می‌تونه یه همراه عالی برای زمان ورزش برای شما باشه

معایب نژاد

 1. نسبت به تغییرات محیط و استرس حساسیت زیادی داره
 2. غریزه شکارش خیلی قویه و حیوونای کوچیک رو دنبال می‌کنه
 3. آموزش پذیریش خیلی پایینی داره
 4. نیاز به مراقبت زیادی از موها و دندوناش داره

نکات مهم درباره نگهداری نژاد افغان

نگهداری از این نژاد زیبا شرایط خاص خودشو نیاز داره. قبل از هر چیزی باید بدونین که سگ‌های زیبایی مثل سگ‌های افغانی، ذخایر طبیعی چربی بدنشون کمتره. این موضوع مثلا باعث میشه که اون‌ها نسبت به بیهوشی حساس باشن. بنابراین برای انجام عمل جراحی روی این نژاد از سگ‌ها باید بیشتر دقت کنین و تا جای ممکن بدون بیهوشی این کار رو انجام بدین.

چکاپ سلامتی که برای سگ افغان اصیل توصیه میشه:

 • بررسی سلامت استخوان لگن
 • چکاپ بینایی
 • تست تیروئید

اگه نشانه خاصی از سگ‌تون (مثل بی‌اشتهایی، اسهال و غیره) دیدین، بهتره اون رو سریعاً با دامپزشک درمیان بزارین. برای این کار کافیه وارد اپلیکیشن پت پرس بشین و به راحتی با دامپزشک‌های متخصص چت کنین و مشکل سگ‌تون رو بیان کنید.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ افغان

training_content

تربیت افغان

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

سگ تازی افغان چه خصوصیات اخلاقی داره؟

health icon

بیماری‌های نژاد افغان

حساسیت

علائم حساسیت توی سگ‌های افغان‌ها شبیه آدماست:

 • عطسه
 • ترشحات چشم و بینی
 • خارش
 • ریزش مو
 • بی حالی

درمانش بسته به علت اون متفاوت هست و ممکنه شامل محدودیت‌های غذایی، درمان دارویی و تغییرات محیطی باشه.

سرطان

علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان سگ باشن:

 • تورم غیرطبیعی زخم یا برآمدگی
 • زخم‌هایی که بهبود پیدا نمی‌کنن
 • خونریزی بی دلیل
 • مشکل در تنفس

درمان‌های سرطان شامل شیمی درمانی، جراحی و دارو میشه.

آب مروارید

آب مروارید یعنی کدر شدن جزئی یا کامل عدسی چشم و باید بدونین که این بیماری، عامل اصلی از دست دادن بینایی توی سگ‌هاست.

بسته به شدت بیماری، گاهی اوقات ممکنه آب مروارید با جراحی درمان بشه.

کم کاری تیروئید

علائم این اختلال شامل موارد زیر میشه:

 • عفونت مزمن گوش
 • عفونت‌های باکتریایی پوست
 • ریزش مو
 • بی حالی و افسردگی

این بیماری بیشتر با دارو و رژیم غذایی درمان میشه.

تاریخچه و گذشته

همونطور که از اسم نژاد سگ افغانی مشخصه، ریشه اون‌ها برمیگرده به کشور همسایه ما یعنی افغانستان. اولین بار هزاران سال پیش توسط مردم کوچ نشیت افغانستان، پاکستان و شمال هند پرورش پیدا کرد و در واقع یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ محسوب میشه. توی افغانستان به این نژاد، سگ تازی گفته میشه.
اولین بار سگ تازی توسط یک افسر انگلیسی پرورش داده شد که نزدیک شهر کابل مستقر شده بود. این نژاد در سال 1925 به انگلستان منتقل شدند و در سال 1926 توسط
AKC  به رسمیت شناخته شدند.

اوج محبوبیت این نژاد به دهه 1970 برمی‌گرده که در مسابقات زیبایی سگ‌ها تبدیل به یکی از برنده‌ها‌ی همیشگی شده بود.

مطالعه بیشتر
عکس قدیمی یکی از سگ های افغان معروف

بهترین اسامی برای افغان

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Afghan Hound انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • برونو
 • برنا
 • شازده
 • کوپر
 • قادر
 • سام
 • لئو
 • پیپا
female symbol

نام‌های دخترونه

 • پرنسس
 • فیونا
 • شیلا
 • جانان
 • خزال
 • تارا
 • لیدی
 • خاتون

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

این نژاد اسم‌های مختلفی داره. سگ تازی، سگ بلوچی، تازی هندی، تازی کابل ای حتی تازی آفریقایی.

qoute icon

حداقل 13 نوع افغان توی افغانستان شناخته شده و کارشناسان خبره می‌تونن با نگاه کردن به اونا بفهمن که سگ از کدام بخش از کشور افغانستان اومده.

qoute icon

سگ‌های افغان می‌تونن با سرعت 40 مایل (64 کیلومتر) در ساعت بدوون که اونا رو به یکی از سریع‌ترین سگ‌های جهان تبدیل می‌کنه. از طرفی اونا می‌تونن در حالت ایستاده تا ارتفاع قابل توجه 7 فوتی (2.13 متر) بپرن.

qoute icon

اگه سگ افغان توی یک موقعیت استرس‌زا قرار بگیره، واکنش طبیعیش ثابت موندنه.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.