نصب اپلیکیشن
معرفی سگ داشهوند پاکوتاه

معرفی نژاد داشهوند؛ سگ سوسیسی و پاکوتاه معروف!

اگه شما هم عاشق سگ‌های کوچولو و پاکوتاه هستید احتمالا تا حالا اسم سگ داشهوند رو شنیدید. نژاد سگ داشهوند که به خاطر بدن درازش بهش سگ سوسیسی هم می‌گن یه سگ پاکوتاه و بامزه است که به عنوان سگ خانگی انتخاب خیلی خوبیه. البته این سگ به مراقبت‌ها و نگهداری خاصی نیاز داره تا همیشه سالم و سرحال باشه. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مقاله می‌خوایم سگ نژاد داشهوند پاکوتاه رو بهتون معرفی کنیم و در مورد تاریخچه‌ش، خصوصیات ظاهری و رفتاری و نحوه نگهداری و مراقبت ازش باهاتون صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

تاریخچه نژاد داشهوند Dachshund

خاستگاه اصلی سگ داشهوند کشور آلمانه و پرورش این نژاد در واقع از قرن ۱۷ میلادی به طور جدی شروع شده. این نژاد در اصل یه سگ شکارچی بوده و درست مثل سگ باست هوند در فرانسه کنار صاحبش برای دنبال کردن و پیدا کردن شکار استفاده میشده.

تلفظ صحیح آلمانی اسمش هم داکسهوند هست؛ هرچند تو ایران بیشتر به اسم داشهوند شناخته میشه. حتی خیلی‌ها این سگ رو به خاطر ظاهرش به اسم سگ پاکوتاه سوسیسی بیشتر می‌شناسن.

واژه داشهوند از کلمه آلمانی Dachs گرفته شده که به معنی گورکن هست و hunds هم به معنی سگ شکارچی بوده؛ در واقع دلیل نامگذاری این سگ این بوده که از داشهوند برای شکار گورکنها استفاده میشده. علاوه بر این این نژاد از نظر بدن عضلانی و قوی و پاهای کوتاه، شباهت ظاهری زیادی به گورکن‌ها داره.

پاهای کوتاه، قفسه سینه پهن و بزرگ، اراده بالا و استقلال ذاتی این سگ برای چاله کنی و حفر تونل برای پیدا کردن و شکار گورکن‌ها کاملا مناسب بوده.

سگ‌های نژاد داشهوند بعدا در اوایل ۱۸۸۵ به آمریکا آورده شد و توسط سازمان کنل کلاب آمریکا (AKC) به عنوان یه نژاد سگ به رسمیت شناخته شد. اما شهرت و معروفیت این سگ در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ اتفاق افتاد.

امروزه این نژاد سگ یکی از محبوب‌ترین سگ‌های خانگی در آمریکا و سراسر دنیاست و یکی از معروف‌ترین نژادهای سگ پاکوتاه محسوب می‌شه. حالا بریم ببینیم این سگ بامزه و پاکوتاه چه ویژگی‌هایی داره.

عکس سگ سوسیسی

ویژگی‌های ظاهری و مشخصات سگ داشهوند سوسیسی

این سگ‌ها انقدر ظاهرشون خاص و منحصربفرده که محاله با سگ‌های دیگه اشتباه گرفته بشن. پاهای کوتاه و بدن درازشون به اونا ظاهری خاص داره و به همین دلیل هم بهشون سگ سوسیسی گفته می‌شه. داشهوندها بدنی عضلانی و سینه‌ای ستبر و پهن دارن که برای چاله کنی و حفر تونل بهشون کمک می‌کرده.

طول عمر سگ‌های داشهوند: این سگها در صورتی که ازشون به خوبی مراقبت بشه حدود ۱۲-۱۳ سال می‌تونن عمر کنن.

انواع سگ داشهوند

این سگ‌ها از نظر جثه و اندازه به سه دسته تقسیم می‌شن:

 • سگ داشهوند استاندارد یا طبیعی normal: قد ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر و وزن ۷ تا ۱۲ کیلوگرم
 • داشهوند مینیاتوری miniature یا کوتوله: قد ۳۵ سانتی‌متر و وزن تا ۴ کیلوگرم
 • داشهوند عروسکی یا خرگوشی: قد ۳۰ سانتی‌متر و وزن ۴ تا ۷ کیلوگرم (البته داکسهوند عروسکی یا خرگوشی از نظر بسیاری از موسسات نژادی به رسمیت شناخته نمی‌شه)
سگ داشهوند استاندارد و مینیاتوری
داشهوند استاندارد در کنار داشهوند مینیاتوری

انواع مدل‌های موی داشهوند و نحوه مراقبت از اونا

موهای نژاد داشهوند در دو نوع موبلند و موکوتاه دیده میشه. پوست بدنشون هم بسیار صاف و لیزه و به ندرت رو پوست بدنش چروکی دیده میشه. این سگ‌ها در تمام رنگ‌ها ممکنه وجود داشته باشن به جز رنگ سفید! یعنی داشهوند سفید وجود نداره.  رنگهای قابل قبول مطابق با استانداردهای نژاد داشهوند عبارتنداز:

 • سیاه و کرم
 • سیاه و خال خال کرم
 • سیاه و حنائی
 • شکلاتی و کرم
 • شکلاتی و حنائی
 • کرم
 • کرم خال خالی
 • قرمز
 • نقره‌ای و کرم

مراقبت از موهای داشهوند

موهای این نژاد در سه نوع مختلف وجود داره:

 1. داشهوند مو کوتاه
 2. داشهوند مو سیمی (wirehaired)
 3. و داکسهوند مو بلند

داشهوند مو کوتاه موهایی صافه و براق و کوتاه داره و نیاز به مراقبت و رسیدگی کمی داره. هفته‌ای یک بار شانه کردن موها کمک میکنه گرد و غبار و موهای اضافه خارج بشن و ظاهری زیباتر پیدا کنه.

داشهوند مو سیمی در واقع از ترکیب و جفتگیری نژادهای اشتایزر+ دندی دینمونت (Dandie Dinmont) و داشهوند موکوتاه به وجود اومده. موهای بدن این نوع داکسهوند به جز نواحی صورت و گوش‌ها، بسیار زبر، خشن و کلفت و ضخیمه و به همین دلیل هم بهش مو سیمی می‌گن! این موها به توجه و مراقبت زیادی نیاز داره؛ چون اگه مرتب شونه نکنید ممکنه دچار گره خوردگی بشه و حالت نمدی پیدا کنه.

ویکی پدیا

داشهوند مو بلند از جفتگیری داشهوند مو کوتاه و سگ اسپنیل به وجود اومده و موهایی بلند، موجدار و نرم داره. موهای این نوع سگ هم به شونه کردن منظم نیاز داره تا همیشه ظاهر زیبا، موج دار و باشکوهش رو حفظ کنه.

انواع سگ داشهوند پاکوتاه
به ترتیب از چپ: داشهوند موکوتاه، موبلند و موسیمی

خصوصیات اخلاقی نژاد داکسهوند

این نژاد پاکوتاه برخلاف ظاهر کوچیکش خیلی شجاع و جسوره و اصلا از حیوونای بزرگتر از خودش نمی‌ترسه. بعضی از این سگ‌ها ممکنه نسبت به غریبه‌ها و سگ‌های دیگه پرخاشگر باشن؛ مخصوصا اگه در تولگی خوب اجتماعی نشده باشن.

داشهوندها سگ خانواده هستن. این نژاد سگ وفادار محسوب میشن و سگ‌های مراقب و نگهبان خوبی هستن. این نژاد اگه درست تربیت شده باشه رابطه خوب و دوستانه‌ای با بچه‌ها داره. البته این سگ کمی کله شق و لجبازه و تربیتش ممکنه چالش برانگیز باشه.

بعضی‌ها معتقدن خلق و خو و خصوصیات اخلاقی انواع سگ داشهوند با هم متفاوته؛ مثلا سگهای داشهوند مو بلند آرومترن؛ ولی انواع مو کوتاه بازیگوش‌ترن و به بیرون رفتن و فضای باز علاقه بیشتری دارن.

نکات مثبت:
به شدت مهربون و باعاطفه هستن و بسیار وفادارن
خیلی باهوشن و اگه درست بهشون آموزش بدن زود همه چیز رو یاد می‌گیرن
روحیه شیطون و بازیگوشی دارن
خیلی بامزه‌ان و با شیطنت‌های بانمکشون همه رو می‌خندونن
نکات چالش برانگیز
برای کسایی که تا حالا سگ نداشتن انتخاب خیلی مناسبی نیستن. چون استقلال طلبن و ممکنه لجباز و کله شق باشن.
به خاطر ویژگی‌های بالا، آموزش دادن بهشون کار نسبتا سختیه و به مهارت و تجربه نیاز داره.
این سگ‌ها نباید زیاد از ارتفاع بپرن و جست و خیز داشته باشن؛ چون ممکنه به کمر و مفاصلشون آسیب وارد بشه.
این نژاد به شدت مستعد چاقی و اضافه وزنه؛ مخصوصا اگه تحرک و فعالیت بدنی کافی نداشته باشه.
با اینکه داشهوندها خیلی باهوشن، اما ممکنه کمی خودسر و لجباز باشن و تربیت کردنشون سخت باشه.
این نژاد حس محافظت و نگهبانی زیادی داره و اگه از تولگی اجتماعی نشن، با غریبه‌ها رفتار خوبی نخواهند داشت.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

عکس سگ داکسهوند در حال بازی

نکات مهم در مورد نگهداری سگ داشهوند

داشهوندها ممکنه کمی کله شق و لجباز باشن و آموزش دادن بهشون کمی سخت باشه. خیالت راحت ما ابن راهو بلدیم و بهتون آموزش می دیم که یه سگ خوب تربیت کنید. در قدم اول لازمه که با استفاده از قفس و پارک سگ، تربیتشون رو شروع کنید.

این نژاد خیلی باهوشه و روحیه مستقل و بازیگوشی داره. به همین دلیل، ممکنه کمی شیطونی کنه و زود به حرفتون گوش نکنه. در تربیت این سگ لازمه صبور، قاطع و جدی باشید و با پشتکار و تمرین و تکرار، آموزشهای لازم رو بهش یاد بدین.

این سگ‌ها برای چاله کنی و پیدا کردن گورکن‌‌ها به وجود اومدن؛ پس یه سری ویژگی‌های رفتاری خاص مثل چاله کنی و غریزه شکار بالا دارن.

نژاد سگ سوسیسی برخلاف جثه کوچیکش، صدای بسیار بلند و محکمی داره و عاااشق پارس کردنه.

نژاد داشهوند به شدت مستعد چاقی و اضافه وزنه و اگه حواستون به رژیم غذاییش نباشه خیلی زود چاق می‌شه. چاقی برای مفاصل کوتاه پا و کمر حساسش بسیار مضره و باعث مشکلات زیادی برای سگ می‌شه.

داشهوندها مستعد مشکلات دیسک کمر هستن که ممکنه باعث فلج شدن و مشکل راه رفتنشون بشه. به همین دلیل، اجازه ندین سگتون از ارتفاع زیاد بپره و وقتی بغلش می‌کنید هم مواظب کمر و ستون فقراتش باشید.

این نژاد به یک نفر وابسته می‌شه و به خاطر غریزه شکارش به غریبه‌ها بسیار مشکوک و بدگمانه. به همین دلیل لازمه که از تولگی اون رو به خوبی اجتماعی کنید تا رفتار دوستانه رو یاد بگیره.

در مورد مهم‌ترین نکات مراقبت از سگ پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب نگهداری از سگ رو بخونین.

آیا میشه سگ داشهوند رو تو آپارتمان نگهداری کرد؟

بله، این سگ پاکوتاه و بامزه به راحتی با زندگی تو خونه و آپارتمان خودش رو سازگار می‌کنه؛ هرچند به خاطر اینکه قبلا سگ شکارچی بوده از بودن در فضای باز و طبیعت هم خیلی لذت می‌بره.

ولی نکته مهمی که در مورد این سگ لازمه بدونید اینه که داشهوندها عاشق پارس کردنن و صداشون هم به نسبت جثه‌شون خیلی بلنده! هرچند اگه از تولگی فرمان «ساکت» رو به سگتون یاد بدین تا حدی زیادی می‌تونید جلوی پارس کردنش رو بگیرید، ولی حتما قبل از خرید این نژاد این نکته رو در نظر بگیرید.

سگ‌های داشهوند به چه میزان فعالیت بدنی نیاز دارن؟

این نژاد با این که خیلی پرانرژی و بازیگوشه ولی به خاطر استخوانبندی و پاهای کوتاهش نباید فعالیت‌های شدید، بخصوص پریدن از ارتفاع، رو انجام بده. چون ممکنه به ستون فقرات و کمر و همینطور مفاصل حساس پاهاش آسیب وارد بشه.

پیاده‌روی ملایم با قلاده و انواع بازی‌های هیجان انگیز در حیاط برای این سگ کاملا کافیه.

چند سگ سوسیسی در حال پیاده روی

آموزش و تربیت سگ داکسهوند

داشهوندها سگ‌هایی بسیار باهوش هستن و منظور شما رو سریع متوجه می‌شن. اما به چند دلیل، تربیت این سگ کمی دشواره و به صاحبی نیاز داره که تجربه و مهارت کافی در تربیت سگ داشته باشه. به همین دلیل به کسایی که برای اولین بار میخوان سگ داشته باشن این نژاد رو پیشنهاد نمی‌کنیم. البته اگر شما جزو افرادی هستید که عاشق این نژاد سگ هستید و تجربه هم نداری، خیالت راحت ما این راهو بلدیم و شما می تونی با کمک مربی های پت پرس آموزش و تربیت داکسهوندتونو شروع کنی.

این نژاد ذات مستقل و آزادی داره و ممکنه در اوایل تمرین لجباز و خودسر باشه و به حرفتون گوش نکنه. همینطور این سگ به خاطر غریزه شکارش به طور ذاتی نسبت به غریبه‌ها بدبین و مشکوکه و برخورد دوستانه‌ای باهاشون نداره.

تنبیه و دعوا کردن اصلا روش تربیتی درستی نیست و بدتر باعث لجبازتر شدن سگتون میشه. بهترین روش برای تربیت سگ داشهوند و هر سگ دیگه‌ای استفاده از تاییدیه مثبت هست؛ یعنی به جای اینکه به خاطر کار اشتباهش دعواش کنید برای انجام دادن کار درست تشویقش کنید و بهش جایزه بدین.

در ضمن، این نژاد رو باید از تولگی خوب اجتماعی کنید و با آدمهای غریبه و سگها و حیوانات دیگه آشناش کنید تا اجتماعی بشه. اگه این کار رو انجام بدین سگتون در بزرگسالی هم رفتار خوب و دوستانه‌ای با غریبه‌ها و حیوانات دیگه خواهد داشت؛ در غیر این صورت با دیدن هر غریبه‌‌ای رفتارهای پرخاشگرانه نشون می‌ده.

همون طور که در قسمت قبل گفتیم، تربیت و آموزش سگ حتی برای کسایی که تا حالا سگ داشتن هم کار حساس و دشواریه. چون کوچکترین اشتباه در تربیت سگ می‌تونه باعث مشکلات رفتاری در سگ بشه و اگه این عادات غلط توی سگ تثبیت بشه اصلاحش کار به مراتب سختتریه.

به همین دلیل پت پرس یه کتاب الکترونیکی جامع در مورد راهنمای تربیت سگ تهیه کردیم و توش از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ رو آموزش دادیم. هر نکته و اطلاعاتی که لازمه در مورد آموزشهای مختلف سگ بدونید رو در این کتاب میتونید پیدا کنید.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

بیماری‌های نژادی سگ داشهوند پاکوتاه

سگهای داشهوند هم مثل سایر نژادها مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها هستن. با مراقبت و نگهداری اصولی، تغذیه مناسب و باکیفیت، واکسیناسیون کامل و به موقع و ویزیت منظم دامپزشک می‌تونید از بسیاری از بیماری‌های سگ پیشگیری کنید.

بخش عمده‌ای از بیماری‌های نژادی داکسهوندها به خاطر استخوان بندی، پاهای کوتاه و بدن درازشونه. در واقع، پاهای کوتاه این سگ که دلیل اصلی محبوبیتشه برای خود سگ، مشکلات و ناراحتی‌های زیادی رو می‌تونه به همراه داشته باشه. البته خیالت راحت ما این راهو بلدیم و دامپزشکان آنلاین پت پرس همیشه در کنار شما هستند تا در صورت نیاز خیلی سریع برای درمان اقدام کنند.

تخریب دیسک بین مهره‌ای (IVDD):

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های این نژاد، بیماری تخریب دیسک بین مهره‌ای  هست که ستون فقراتشون رو تحت تاثیر قرار میده. این بیماری عمدتا به خاطر ژن کوتولگی و پاهای کوتاه داشهوند ایجاد میشه. علاوه بر این، پاهای کوتاه این نژاد باعث میشه داشهوندها در مقایسه با سایر نژادها بیشتر مستعد آسیب دیدگی ستون فقرات باشن.

در حال حاضر، برای پرورش دهنده‌‌ها امکان غربالگری به کمک اشعه ایکس وجود داره تا از تکثیر و گسترش این بیماری ارثی و نژادی به توله‌‌ها جلوگیری کنه.

در هر صورت، لازمه شما هم مراقب سگتون باشید و از بالا و پایین دویدن از پله هایی با ارتفاع زیاد، پریدن از مبل و جست و خیزهای شدید جلوگیری کنید تا یه موقع آسیبی به سگتون نرسه.

سایر بیماری‌های سگ که در این نژاد رایج تر هستند، عبارتند از:

 • آتروفی پیشرونده شبکیه چشم
 • در رفتگی کشکک زانوی سگ
 • صرع
 • مشکلات تیروئیدی
 • بیماری کوشینگ
 • انواع آلرژی و حساسیت‌های پوستی
 • چاقی و اضافه وزن
چاقی در سگ داشهوند
چاقی یکی از بیماری‌های رایج در داشهوندهاست

تغذیه و انتخاب غذای سگ داشهوند

سگ‌های پاکوتاه داشهوند به شدت مستعد چاقی و اضافه وزن هستن و به خاطر استخوان بندی و پاهای کوتاهشون اگه چاق بشن، دچار مشکلات مفصلی و ستون فقرات می‌شن. بنابراین، خیلی مهمه که رژیم غذایی باکیفیت و مناسبی برای سگتون انتخاب کنید که در عین حال که انرژی موردنیاز و نیازهای تغذیه‌ایش رو تامین می‌کنه باعث چاقی و اضافه وزن سگ نشه.

اگه غذای خشک یا غذای کنسروی می‌خواید بخرید حتما از برندهای معتبر و باکیفیت استفاده کنید و هیچ وقت ارزونی رو فدای کیفیت نکنید.

علاوه بر این، می‌تونید برای سگتون غذای خونگی هم درست کنید. اما لازمه توجه داشته باشید که ترکیبات و مقدار و نوع مواد اولیه حتما باید بالانس شده باشه؛ در غیر این صورت در دراز مدت باعث مشکلات تغذیه‌ای و گوارشی مثل سوء تغذیه و … می‌شه.

هر سگی نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی داره و مثلا در هر دوره از زندگی (تولگی، بزرگسالی و پیری) به غذای ویژه‌ای نیاز داره که توی مقاله‌ی غذای سگ به صورت خیلی مفصل در موردش صحبت کردیم، پیشنهاد می‌کنم حتما بخونید.

شاید شما در مورد رژیم غذایی سگتون اطلاعات کافی رو نداشته باشید اما خیالت راحت ما این راهو بلدیم و شما با مشورت با دامپزشکان آنلاین پت پرس می‌تونید اطلاعاتی مثل سن، وزن، میزان تحرک و وضعیت سلامتی سگتون رو به ما بدین و بعد برنامه غذایی اختصاصی سگتون رو دریافت کنید. اگه دقیقا براساس این برنامه غذایی آشپزی کنید، میتونید خیالتون راحت باشه که دارید بهترین و کاملترین غذا رو به داشهوند پاکوتاهتون میدین.

دوست داری از تیم تغذیه پت پرس برای سگ قشنگت برنامه غذایی خونگی بگیری؟

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص سگ خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن یا پر کردن فرم در صفحه برنامه غذایی
برنامه غذایی سگ

جمع بندی

سگ داشهوند پاکوتاه یه سگ شکاری با اصالت آلمانیه که به خاطر ظاهر خاص و پاهای کوتاهش طرفدارای زیادی داره. این سگ خیلی بامحبت و وفاداره و به خاطر حس محافظت شدید نسبت به صاحبش، با غریبه‌ها رفتار خوبی نداره؛ پس خیلی مهمه که از تولگی تربیتش کنید و اون رو اجتماعی کنید.

تو این مقاله سعی کردیم هر اطلاعاتی که لازمه در مورد نژاد داشهوند بدونید رو بهتون توضیح بدیم. شما چه تجربه و اطلاعاتی در مورد این نژاد دارید؟ تا حال تجربه نگهداری و تربیت این سگ سوسیسی پاکوتاه رو داشتین؟ به نظرتون این نژاد به همون اندازه که میگن کله شق و لجبازه؟ لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارین.

منبع: dogtime.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3.9/5 - (9 امتیاز)
زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
حانیه
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر.
من میخواستم این نژاد سگ رو به سرپرستی بگیرم و یا خریداری کنم اما اصلا پیدا نکردم
شما میدونید که من چطور میتونم این نژاد (نژاد داکسهوند) یا نژاد کورگی رو پیدا کنم

Ayda
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام
لطفا یک مقاله در مورد نژاد اشناوزر هم بنویسید یا لااقل در چند جمله توصیفش کنید. مثلا باهوش هستن؟ برای تازه کار ها مناسب هستن؟
ممنون از سایت خوبتون 💗

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
بله حتما اینکارو در آینده نزدیک انجام میدیم. اما به طور خلاصه بهت بگم سگ اشناوزر سگ باهوش، ورزشی، نگهبان و شکارچی خوبیه که بی دلیل صداش درنمیاد. زیاد اجتماعی نیست و با اعضای خونواده فقط رابطه خوبی داره. لاین نژاد از سگ ۳ سایز بزرگ و متوسط و کوچیک داره

Ayda
نوشته شده در: ۱۵ اسفند, ۱۳۹۹

ممنون 💗