پت پرس
خرید سگ

راهنمای کامل خرید سگ (با دونستن نکات ریز و کاربردی، هوشمندانه سگ بخریم)

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ تعهد برای نگهداری از سگ اپارتمانی به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه های نگهداری سگ و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ، خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ ها سایز، خلق و خو، و شکل های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو به آموزش اصولی سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادیه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ با توجه به علایق و سبک زندگی شما میتونه سخت باشه. برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید:

 1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
 2. با ویژگی هاش آشنا بشید.
 3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
 4. اسم مناسب رو روش بگذارید
 5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت هاش آشنا بشید
 6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ

 

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ هایی که در پت شاپ ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده های غیرحرفه ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری،  تا مدت ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

 

کتاب الکترونیکی راهنمای جامع تربیت سگ

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد میکنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

دکتر ملیکا حمزه

موسس و هم بنیان گذار پت پرس
حرفه: دامپزشکی

ملیکا از بچگی دوس داشت نویسنده و دکتر حیوونا باشه! سال 94 از دانشگاه تهران به عنوان دکتر دامپزشک فارغ التحصیل شد و شروع کرد به کار کردن توی کلینیک حیوانات خانگی.
ولی کار توی کلینیک راضی اش نکرد چون اهداف بزرگتری داشت!
برای همین در سال 95 تا 97 مسیر شغلی اش رو به کار در فضای آنلاین از طریق همکاری با دوتا استارتاپ در زمینه حیوانات خانگی ادامه داد.
ملیکا سال 97 پت پرس رو راه اندازی کرد تا بتونه با تمام قدرت به سمت هدفش یعنی کمک به سلامتی و خوشحالی حیوونا و صاحباشون، پیش بره!

۱۷۳ نظر

  • سلام رضای عزیز،
   لازمه باهاشون مشورت کنین و دلیل مخالفتشونو بپرسین، دلایل خودتون و مسئولیتایی که قبول میکنین رو هم توضیح بدین تا درنهایت بتونین به یه نقطه اشتراکی برسین.

 • سلام‌ من تو آپارتمان زندگی میکنم ، نژاد ریتریور خیلی دوست دارم ، بنظرتون برای آپارتمان مناسبه؟ و اینکه از کجا میتونم بخرم که مطمئن باشه ، ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام من ۱۲ خیلی نژاد ساموید رو دوست دارم خانواده ام هم خیلی دوست دارن این نژاد رو
  من خیلی خیلی به حیوانات علاقه مندم ما توی خونمون یه حیاط تقریبا بزرگ داریم و یکی از دوستای نزدیک پدرم هم یک سگ ساموید داره من خیلی درباره ساموید مطالعه کردم توی سایت شما هم درباره این نژاد خوندم ،و این رو میدونم که پوشش دولایه داره و مو زیاد می ریزه مشکلی نیست
  اما میخواستم یه راهنمایی به من بکنین.

  • سلام صبا جان،
   نژاد سامویید همونطور که میدونین ریزش موی زیاد داره بنابراین مدام باید بهش رسیدگی کنین، همچنین خیلی فعاله و باید حتما روزانه انرژیشو خالی کنین. درنهایت خیلی به توجه شما نیاز داره و دوست داره باهاتون وقت بگذرونه هم اینکه لازمه در تربیت کردنش صبوری به خرج بدین. اگه اطلاعات دیگه مدنظرتونه بپرسین تا راهنماییتون کنم.

 • سلام من میخوام یک توله دوبرمن رو به سرپرستی قبول کنم ولی نمیدونم یاید چه امکاناتی رو فراهم کنم اگه کمکم کنید ممنون میشم

 • سلام
  من می‌خوام یه سگ بعنوان همبازی و دوست بخرم
  قصد دارم شیتزو تریر بگیرم
  اولین بارمه و هیچگونه تجربه ای ندارم
  میشه راهنمایی کنید
  خیلی ممنون
  🤩🤩🤩

 • سلام من میخوام سگ اپارتمانی بخرم ی بار تجربه داشتم و انتخاب خوبی نبوده
  الان اگر بتونم سگ تربیت شده و ارومی با قیمت مناسب بخرم و البته ی نژاد خوب که بزرگ نشه
  میشه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز
   بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   پیشنهاد میکنم برای اینکه متوجه بشین چه نژادی مناسب شرایط و معیارای شما هست ، ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعشون نژاد مناسب معیاراتون رو انتخاب کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

 • سلام،من میخوام برای نگهبانی باغمون سگ بگیرم،البته خودمون اونجا زندگی میکنیم، خودم خیلی ژرمن دوست دارم، به نظرتون مناسب برای نگهبانی هست؟؟ اگه سگ دیگه ای بهتره میشه راهنمایی کنین؟..

  • سلام نیلوفرجان،
   اگه تجربه بزرگ کردن و آموزش دادن سگ رو داشتین بله سگ ژرمن مناسب نگهبانی هست ولی اگه بار اولتون هست تربیت ژرمن برای افرادی که تجربه ندارن سخت هست.
   برای بررسی نژادهای دیگه میتونین از این کتاب استفاده کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

   • سلام و خسته نباشید، من یه چند وقتی هست میخوام برای پسرم سگ بخرم و نظرم خودم روی سگ های واگذاری هست، اما توی تمام پیج ها که دیدم بیشتر سگ ها سن بالا داشتن و من از تربیت شدنشون اطمینان ندارم و مهم ترین مسئله چون برای پسرم میخوام بگیرم بهتر نیست که نژاد دار باشه؟ توی اپارتمان هم هستیم.

    • سلام حدیث جان،
     تفاوتی بین نژاددار و بدون نژاد نیست. با این وجود خیلی از سگای نژاددار معروف تو واگذاریا تو سنین مختلف موجودن و بچه ها هم که اکثرا معیارشون زیبایی و بانمکیه اون سگه حتما از بین این همه گزینه واگذاری از حداقل یکیشون خوششون میاد. برای اطمینان از تربیتشون میتونین بعد توافق کردن با واگذارکننده هماهنگ کنین که درصورت امکان براتون فیلم بفرستن.

 • سلام من یک سگ میخوام که خیلی سروصدا نکنه ولی در عین حال زیبا باشه. اگر هم ریزش مو داشته باشه مشکلی نیست چه سگی پیشنهاد می کنید؟

  • سلام علیرضای عزیز،
   جزو نژادایی هست که پرانرژیه و ممکنه سروصدا داشته باشه. باهوشه و یادگیریش بالا. ریزش مو داره، مناسبه برای بی تجربه ها، اجتماعی و زودجوشه، نژاد حساسی هم هست.

 • سلام خسته نباشید من میخوام سگ بولداگ بگیرم و ازیک سالگی بزرگش کنم وخیلی سگ بولداگ دوست دارم خونه ما اپارتمانیه میخواستم نظرتونو بپرسم و دلیل اینکه بولداگ دوست دارم اینه که اروم مو نداره برای حساسیت و پارسم نمیکه من ۱۴سالمه و ساعت ۶تا۳مدرسه ام این سگ با شرایط من مناسبه ممنون از سایت خوبتون

  • سلام محمد عزیز،
   نژاد بولداگ هم تاحدودی ریزش مو داره و خصوصا ریزش بزاق زیادش میتونه باعث آلرژی بشه. مطمئن بشین که تو اون دوره یکسال تربیت مناسب داشته (خصوصا از لحاظ دستشویی، سروصدا و تنها موندن) که کار آموزش دادن شما زیاد نشه. تحمل کردن تنهایی یه مقدار براش سخته ولی با آموزش دادن اصولی بهش میشه اضطراب جداییشو کنترل کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله ی بولداگ رو مطالعه کنین و تست انتخاب نژاد سگ رو انجام بدین تا نژادای دیگه مناسب سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
   همه چیز درباره بولداگ انگلیسی، سگ پرقدرت و مهربون
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

  • با سلام من میخوام یه سگ که ریزش مو نداشته باشه یا کم باشه رو به سرپرستی بگیرم
   خودن سگ گلدن دوست دارم
   و میخوام به سرپرستی بگیرم
   ولی خانوادم سختگیرن در این مورد خریدد حیوان خانگی
   شما چه پیشنهادی دارید

   • سلام دوست عزیز،
    گلدن از نژاداییه که ریزش موی زیادی خصوصا در بعضی فصول داره.
    پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و با مطالعه ی اونا بتونین نژاد مناسب معیاراتون رو انتخاب کنین:
    راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.