خرید سگ

خرید سگ از کجا و چطور؟ نکاتی که باید بدانید!

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ؛ تعهد برای نگهداری از سگ به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه‌هاش و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون‌ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ؛ خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ‌ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ‌ها سایز، خلق و خو، و شکل‌های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ‌ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو برای آموزش سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

 

چه نژادی سگی باید برای خودمون انتخاب کنیم؟

انتخاب سگ همیشه یک مساله مهمه و باید با دقت انجام بشه. به خاطر همین باید درباره خصوصیات سگ‌ها و شخصیتشون، شرایط نگهداری از هر نژاد و کلی مساله ریز و درشت اطلاعات کافی داشته باشین. برای همین ما توی پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی کردیم که با خواندن و پاسخ به تست‌هاش می‌تونید نژاد مناسب رو انتخاب کنین. ما توی این کتاب براساس پاسخی که میدین یک یا چند نژاد رو به شما معرفی می‌کنیم.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۸۵,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه سگ برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • سگ پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ‌هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه‌ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، سگ باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده‌های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله‌ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه‌ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله‌ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ‌هایی که در پت شاپ‌ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده‌های غیرحرفه‌ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ‌ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم‌ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم‌ها و سگ‌های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه‌ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان‌هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان‌هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه. اگر اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مسواک زدن سگ بدونین، حتما مقاله مسواک سگ رو هم مطالعه کنین.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ‌ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت‌های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری، تا مدت‌ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، می‌تونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد می‌کنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (93 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ساینا افشاری پور
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
مطالبتون واقعا برای من مهم بود و واقعا راضی ام
من خیلی سگ دوست دارم و تصمیم دارم توله شیتزو یا پامر بخرم ما خونمون آپارتمانی ولی میخوایم خونمون رو عوض کنیم البته من تا سگ بخرم خونمون عوض کردیم شاید هم دوباره تو خونه آپارتمانی بریم به نظر شما شیتزو یا پامر نژاد مناسبی هست که ریزش مو کمی داشته پامر ریزش موش کناره یا شیتزو؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۴۰۰

ساینا جان
از نظر ریزش مو نژاد شیتزو ریزش موی کمتری داره

پاسخ به این نظر
نفس
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام من سگ هاسکی خیلی علاقه دارم میحواستم بپرسم موهاش چقدر میریزه و چقدر پارس میکنه و چقدر در ماه باید خرجش کنم
واینکه به نظرتون سگ پامر بهتره یا هاسکی

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام نفس عزیز
سگ هاسکی شرایط نگهداری خاصی داره توی مقاله سگ هاسکی به طور کامل برات توضیح دادیم
سگ پامرانین هم باید مراقب های خاصی ازش بشه که توی مقاله سگ پامرانین ای موارد رو بهت گفتیم

پاسخ به این نظر
نفس
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام من سگ هاسکی خیلی علاقه دارم میحواستم بپرسم موهاش چقدر میریزه و چقدر پارس میکنه و چقدر در ماه باید خرجش کنم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام نفس عزیز. همه ی نکات مربوط به هاسکی رو توی مقاله ی سگ هاسکی بهت گفتیم اگر بازم بعد از خوندن اون مقاله سوالی داشتی بپرس

پاسخ به این نظر
Baroun
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید🥰مطالبی که گذاشتین بسیار مفیده و باعث شد من اطلاعات خیلی بیشتری راجب سگ ها داشته باشم…اما به کمک شما نیازمندم..من در انتخاب نژاد سگ به مشکل برخوردم
من یه سگ میخوام که هم نگهبان خیلی خوبی باشه هم بتونم باهاش وقت بگذرونم و دوست باشم …باهاش بازی کنم و هم توانایی خیلی زیادی داشته باشه
میشه کمکم کنید!!!

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام ممنون از اینکه مارو همراهی میکنی
ما بهت پیشنهاد میکنیم تا با سرچ کلمه ی سگ نگبان در سایتمون تمام مقالات مربوطه رو بررسی کنی و سگ موردعلاقتو انتخاب کنی
و پیشنهاد من برات میتونه اول سگ باکسر باشه

پاسخ به این نظر
امیر جواد
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام من سگ ژرمن شپرد خیلی علاقه دارم ولی مادرم نمیزاره و ما یه ویلا داریم که هر هفته اونجا میریم و یکی هست که هر روز میتونه به سگ بازی کنه آیا با این شرایط سگ ژرمن شپرد میتوانیم بخریم یا خیر

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

خیر بهتره نگیرید

پاسخ به این نظر
پارسا رضائی
نوشته شده در: ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰

سلام
من در نظر دارم که یه توله ی مالتیز کراس بگیرم ولی متاسفانه تو مورد پیش اومد
اولی هزینس که ممنون میشم اگه کسی میدونه ماهانه چقدر باید برای سگ خرج کرد بگه
دومی هم اینه که یه سگ چقدر میتونه خونه تنها باشه؟؟؟چون وقتی دانشگاه ها و مدارس باز شه از صبح ساعت ۷ تا ۱۲ خونه ما خالی میشه و سگ تنها می مونه و تو این مدت اگه از قبل آب و غذا براش گزاشته باشیم چیکار میکنه طوریش نمیشه؟؟
ممنون میشم جواب بدین

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون هزینه داره
۵ ساعت زمان زیادی نیست ولی برخی نژادها نمیتونن تحمل کنن باید نژاد مناسب رو انتخاب کنید

پاسخ به این نظر
ERFAN
نوشته شده در: ۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید،من میخواستم یه سگ داشته باشم هم مهربون باشه🥰باهوش باشه🤓زیبا باشه❤️نژاد گلدن رتریور نژاد خوبی هست و اگه گزینه بهتری هست لطفا معرفی کنید،و اینکه میتونید یکجا رو معرفی کنید که سگم رو از اونجا بخرم🙏🙏🙏

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام عرفان جان
نژاد پودل هم میتونه برات گزینه خوبی باشه برای آشنایی بیشتر میتونی مقاله ی سگ پودل رو بخونی
برای فروش متاسفانه ما اطلاعاتی نداریم

پاسخ به این نظر
تینا
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام خیلی ممنون از مطالب
من خیلی دوست دارم سگ خوانواده و توله داشته باشم تا نگهبان وفعلا سگ پامر یا سگ پشمالو جیبی رو مد نظر دارم اپارتمانی هستیم این نوع سگ خوب و سریع اموزش مبیینه اگر پامر نشد چه سگی پیشنهاد می کنید توله و کوچک خودم دوست دارم

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام تینا عزیز
جدای از نژاد سگ,نوع تربیت و مسئولیت پذیری و وقت گذاشتن شما برای سگ مهم تر هس.
برای انتخاب نژاد توصیه میکنم کتاب انتخاب نژاد سگ رو تهیه کنی و بخونی.
شیتزو یا مالیتز پیشنهاد من بهت هس.

پاسخ به این نظر