پت پرس
خرید سگ

راهنمای کامل خرید سگ (با دونستن نکات ریز و کاربردی، هوشمندانه سگ بخریم)

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ تعهد برای نگهداری از سگ اپارتمانی به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه های نگهداری سگ و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ، خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ ها سایز، خلق و خو، و شکل های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو به آموزش اصولی سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادیه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ با توجه به علایق و سبک زندگی شما میتونه سخت باشه. برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید:

 1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
 2. با ویژگی هاش آشنا بشید.
 3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
 4. اسم مناسب رو روش بگذارید
 5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت هاش آشنا بشید
 6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ

 

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ هایی که در پت شاپ ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده های غیرحرفه ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری،  تا مدت ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

 

کتاب الکترونیکی راهنمای جامع تربیت سگ

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد میکنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

۱۳۰ نظر

 • سلام خسته نباشید من میخوام سگ بولداگ بگیرم و ازیک سالگی بزرگش کنم وخیلی سگ بولداگ دوست دارم خونه ما اپارتمانیه میخواستم نظرتونو بپرسم و دلیل اینکه بولداگ دوست دارم اینه که اروم مو نداره برای حساسیت و پارسم نمیکه من ۱۴سالمه و ساعت ۶تا۳مدرسه ام این سگ با شرایط من مناسبه ممنون از سایت خوبتون

  • سلام محمد عزیز،
   نژاد بولداگ هم تاحدودی ریزش مو داره و خصوصا ریزش بزاق زیادش میتونه باعث آلرژی بشه. مطمئن بشین که تو اون دوره یکسال تربیت مناسب داشته (خصوصا از لحاظ دستشویی، سروصدا و تنها موندن) که کار آموزش دادن شما زیاد نشه. تحمل کردن تنهایی یه مقدار براش سخته ولی با آموزش دادن اصولی بهش میشه اضطراب جداییشو کنترل کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله ی بولداگ رو مطالعه کنین و تست انتخاب نژاد سگ رو انجام بدین تا نژادای دیگه مناسب سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
   همه چیز درباره بولداگ انگلیسی، سگ پرقدرت و مهربون
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

 • با سلام واقعا از سایت خوبتون ممنونم من ۱۵ سالمه و وقت کافی برای گذراندن با سگ را دارم من اولین بارمه و میخوام یک سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل بگیرم همینطور مادرم و پدرم نیز ازش راضی اند چون سگ آرامیه مشکل من اینه که نمیدونم از کجا بگیرم من در اردبیل زندگی می کنم و محل فروش سگ را نمیدونم لطفا کمک کنید
  با تشکر.

  • سلام امیر عزیز ،
   پیشنهاد میکنم به جای خرید بدنبال سرپرستی باشین ، پیج ها و صفحات مربوطه واگذاری حیوانات خونگی رو دنبال کنین.

    • سلام امیر عزیز،
     چه خوب که حیوونتون رو میخواین به سرپرستی بگیرین.
     هرکدوم مزایا و معایب خودشو داره. درکل اونقدری تفاوت ندارن.

 • سلام من میخاستم یک سگ بگیرم که مهربون باشه قشگ و جالب باشه ومن بتونم وقنمو باهاش باشادی بگزرونم من۱۳ سالمه و سگی که مد نظر من هست سگ شیتزو هستش ایا این سگ برای من که دفعهی اولییه که دارم سگ میگیرم مناسبه اگر شا سگ دگری رو پیشنهاد می کنید لطفا به من بگید

  • سلام یاسین عزیز،
   نژاد شیتزو هم از نژاداییه که برای افراد تجربه ی اولی توصیه میشه. فقط برای اینکه احتمال مشکلات رفتاری درش پایین بیاد بهتره تربیت اصولیشو انجام بدین، باهاش به اندازه ی کافی حتما وقت بگذرونین و اینکه نیاز روزانه برای رسیدگی به موش و برس کشیدن داره.
   این کتاب برای تربیت نژاد شیتزو، و کتاب دوم درصورتیکه دنبال نژاد مناسب تر میگردین میتونن کمکتون کنن:
   تربیت سگ شتیزوتریر، شیتزو و تریر
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

 • سلام و خسته نباشید…
  من درخواست یک سگ اسچیپرکی با قیمت مناسب ،نر،۲ ماهه،سالم، رو دارم.
  البته به شرط چکاب دامپزشک….

 • سلام وقت، اول از همه تشکر بابت سایت خوبتون و اطلاعات ، سگ شیتزو برای تنها موندن تقریبا سه روز در هفته حدود ۶ ساعت مشکلی نداره؟ پست های زیادی توی سایتتون خوندم در مورد خرید یا سرپرستی گرفتن، اما مشکل اینجاست که من هرچی گشتم توی سایتها معمولا این نژاد کمیاب هست یا توله کسی نمیذاره یا اگرم موردی باشه خیلی زود واگذار میشه! در مورد خرید هم من نمیدونم واقعا چیکار کنم اونطور که چندجا خوندم توصیه میشه که از کلینیک ها نخریم چون معلوم نیست از کجا اومده، شخص هم که قابل اعتماد نیست، مثلا از کجا معلوم عکسی که از پدر مادرش نشون میده واقعی باشه یا نه! تازه در صورتی که نگه پدر مادرش در دسترس نیست! مورد دیگه این که توی تولگی نمیشه اصل بودن یا کراس بودن رو تشخیص داد! کلا نمیفهمم چیکار کنم 😁

  • سلام محمد عزیز،
   بهتره که این نژاد زیاد تنها گذاشته نشه خصوصا که ساعات کمی هم نیست. ولی با آموزش دادن میشه تا حدی تحملشون رو بالاتر برد. برای تربیتش میتونین از این کتاب راهنمایی بگیرین:
   تربیت سگ شتیزوتریر، شیتزو و تریر
   سایت واگذاری رابینسه رو نگاه کردین؟ اتفاقا من نگاه کردم این نژاد چه خالص چه کراسش زیاده اگه امکانش رو دارین پیگیری کنین شاید تعدادی همچنان منتظر سرپرست باشن.

   • آره چک کردم چون من شیراز هستم برای شیراز چند مورد بیشتر نبود که یا واگذار شده بود یا توله نبود

 • سلام ، من یه سگ تریر میخوام که مطمئنم با علاقه ی زیادی که بهش دارم میتونم ازش نگه داری کنم و یه سگ تمیز داشته باشم ، ولی مامانم میگه نه ، بحث اینه که هم میترسه هم میگه من نمیتونم برسم ، من سگ نژاد تریر میخوام ، مشکل شون این نیست که بگن نجسه و این چیزا ، بابامم میگه چون مامانت راضی نیس نه ، با اینکه مطلب من مربوطه به سایتتون نداشت ولی خیلی ممنون میشم کمکم کنید ، من ۱۳ سالم هست و دخترم ، بخدا هروز تو خونه حرف سگه و اعصابمون خراب میشه ، لطفا کمک کنید ، باتشکر ♥♥

 • درود؛ هزینه نگهداری سگ گلدن رتریور ماهیانه چقدر میشه به جز هزینه های اولیه ی جای خواب و اسباب بازی و اینکه یه دانشجو میتونه از پسش بربیاد یا نه؟

  • سلام سارا جان،
   با توجه به اینکه نژاد بزرگیه، به غذای بیشتر و جای خواب و باکس بزرگتر نیاز داره. بسته به اینکه چه غذایی بهش بخواین بدین، تشویقی چی میدین، چه مارکی باشه (از اونجا که مارکای خوب خارجی قیمتای نجومی دارن الان!) هزینه های جانبی دامپزشکی، واکسن و … میتونه متفاوت باشه ولی اونقدرا کم هزینه نیست و شاید یکم براتون سخت باشه.

 • سلام من آترینم من ۱۰ سالمه و می خوام یه سگ ژرمن شپرد بخرم که اسمشم انتخاب کردم ( رِکس) من عاشق این نژاد هستم و فضای مورد نیازش هم دارم و می خوام بعد از دو ماهگیش بیارمش و بزرگش کنم ولی می خوام براش یه مربی بگیرم که بهش یاد بده.اگر میشه یه مربی خوب به من معرفی کنید( در شمال) . اگر میشه یک پرورش دهنده ی خوب هم به من معرفی کنید. چون من هرچی گشتم خوصوصیاتی که در بالا گفته بودین رو نداشت.
  متنتون خیلی خیلی عالی بود و من خیلی چیزها یادگرفتم😉😉😉😉😉😉

  • سلام آترین جان،
   ممنون از لطفتون.
   بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری. یه سری به پیج یا سایت واگذاری کت فان بزنین اونجا احتمال زیاد این نژادو برای واگذاری رایگان پیدا میکنین.
   متاسفانه اطلاعی از مربی ها ندارم.

 • من مادرم میگه سگو باید خودت بهش رسیدگی کنی و پدرم هم قبول میکنه فقط سگ از ۹ شب فقط اجازه داره تو اتاق من باشه چه نژادی مناسبه من مدرسه هم میرم اما توجه زیادی به کار های غیر از مدرسه هم دارم

  • سلام وانیا جان،
   اینکه خودتون به تنهایی بخواین به سگتون رسیدگی کنین باوجود کارای مدرسه فشار زیادیو بهتون وارد میکنه. هم اینکه سگتون بیشتر از همه به شما وابسته میشه و مشغول بودن شما میتونه زمینه ی بروز مشکلات رفتاریو واسش فراهم کنه.
   پیشنهاد میکنم قبل اینکه سگیو بخواین انتخاب کنین سعی کنین شرایط محیطی و رضایت خانواده رو داشته باشین که تو نگهداریش مشکلی برای شما و سگتون پیش نیاد.
   این کتاب و تستش میتونه کمکتون کنه نژاد مناسب با سبک و شرایط زندگیتون رو انتخاب کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

   • سلام خوب هستید؟من میخوام یه سگ وفادار و بازیگوش و باهوش داشته باشم اما نمیدونم چه نژادی رو انتخاب کنم.الان مراحل اولیه برای نگه داری سگ چیه؟منظورم از مرحله انتخاب کردن هستش

 • سلام
  من در شهرستان زندگی میکنم میخام برای ۴ ماه دیگه یک سگ هاوانیز مسئولیتش را قبول کنم و در حیاط خونه مون نگهداریش کنم البته که خیلی مراقبم. ولی نمیدونم که از کجا این سگ را پیدا کنم و خریداری کنم
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید🙏🏻

 • سلام من راستش راهنمایی می خواستم
  نژاد هایی که ریزش مو و سر و صدای کمی داشته باشن ، و بتونن در طول سال تحصیلی که من تا بعد از ظهر مدرسه میرم رو تنها بمونه و چندان مشکلی نداشته باشه رو میشه معرفی کنین ؟

  • سلام غزل جان،
   تعداد زیادی سگ با ویژگیاییکه مدنظرتونه وجود دارن که هرکدوم ممکنه با سلیقه و سبک زندگی یه نفر جور باشه.
   کتابی که بهتون معرفی میکنم کمکتون میکنه که با معیارای مدنظرتون انتخاباتونو به چندتا سگ محدود کنین و از بین اونا انتخاب کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

 • سلام پسر من می‌خواد سگ بخره از نژاد ساموئید ‌از تولگی می‌خواد خودش بهش رسیدگی کنه و هفته ای تقریبا ۴۰ ساعت مدرسه هستش لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام سعید عزیز،
   بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   رسیدگی به این سگ خصوصا از تولگی نیاز به وقت گذاشتن زیاد داره (درکل توله سگ هر نژادی به وقت زیادی برای نگهداری و آموزش دیدن داره) ازطرف دیگه این نژاد بسیار زیاد به توجه و وقت گذاشتن صاحبش نیاز داره و اگه زیاد تنها بمونه رفتارای مخرب درش زیاد میشن که برای رفع اونا وقت خیلی بیشتری باید بذارین. با توجه به نوع پوشش نیاز به نظافت و شانه زدن روزانه داره و بسیار سگ فعالیه و روزانه باید حتما گردش و ورزش داشته باشه.
   اینکه الان به خواست پسرتون میخواین سگ نگهداری کنین اینم لازمه درنظر بگیرین که بخاطر شرایط پسرتون که ۸ ساعت از ۵ روز هفته رو حضور نداره مسئولیت زیادی از نگهداری سگ رو دوش شماست و ممکنه بعد از یه مدت پسرتون حوصله ی رسیدگی مناسب بهش رو نداشته باشه و خسته بشه. چون آموزش دادن به سگ ها یه کار زمان بر هستش که صبر و حوصله ی زیادی میطلبه چه برسه به اینکه نژادش ساموید باشه که خیلی پرانرژی و بازیگوشه.
   پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر رو هم مطالعه کنین تا بتونین تصمیم درست رو بگیرین:
   همه چیز درباره سگ نژاد ساموید، سگ همیشه خندان و نگهداری از آن (+عکس)
   امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم.

 • سلام
  من می خوام یه هاسکی به سرپرستی قبول کنم ولی اپهرتمان نشین هستم.من چند تا مقاله خوندن ولی در مورد پارس کردنشون هر کدام چیز های مختلفی نوشتند.
  سگ هاسکی زیاد پارس می کنه؟؟؟

  • سلام ترنم جان،
   ممنون که میخواین سگتون رو به سرپرستی بگیرین.
   سگ هاسکی بخاطر تاریخچه ی اجدادیش به پارس کردن شناخته نشده چون سگ نگهبان نبوده و خوب اجتماعی میشده و به صاحبش کمک میکرده.
   اما در کل بی سرو صدا نیستن، درعوض پارس نکردنشون اونا اتفاقا سگای پرحرفین و خیلیم علاقه دارن که آواهای آدمو تقلید کنن، وقتی حوصلشون سر بره زوزه میکشن و اگه هم خواسته ای داشته باشن ممکنه گریه کننو ناله و شیون کنن پس نمیشه گفت چون پارس نمیکنن موجودات بی سرو صدایین!
   البته ناامیدم نشین. تا حد زیادی میتونین با آموزش دادن پارس و سروصدا کردنشو کنترل کنین ولی لازمه مدنظر داشته باشین که نیازه برای کنترل کردن صداش وقت بذارین و آموزش ببینه.
   کتاب های زیر احتمالا بتونن کمکتون کنن:
   راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی
   کتاب تربیت سگ هاسکی

 • سلام من توی چند تا پیج اینستاگرام دیدم یک پودل عروسکی رو ۱۳ میلیون قیمت زدن ولی یه پیج پیدا کردم که ۲ میلیونو هشتصد قیمت زده بود به نظرتان کلاهبرداریه؟

  • سلام سوگند جان،
   من اطلاعی از فروشنده ها، روند کاری و قیمت گذاریشون ندارم و موافق سرپرستی گرفتن هستم تا خریداری.
   ولی حتما باید ضمانت فروشنده یا شناسنامه ی معتبر، چک آپ به دامپزشک و مشورت با افراد با تجربه تو این زمینه رو مدنظر قرار بدین.

    • سلام عسل جان،
     بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
     از جهت مریض بودن میتونین با واگذارکننده هماهنگ کنین که برای چک آپ دامپزشک ببرینش، همچنین توسط دکتر شناسنامش به همراه واکسیناسیون و تاریخ دریافت اونا و قرص ضدانگل چک بشه.

 • سلام بنظرتون سگ رو از توله بزرگ کنیم یا پرورش شده بخریم خیلی دوست دارم از توله خودم بزرگ کنم به نظر شما لابرادور رتریور چطوره وفاداری سگ و بی خطر بودن از‌همه چی برام مهم تره لطفا چنتا نژاد معرفی کنید مرسی.

 • سلام .
  من درمورد سگ کاوالیر کینگ چارلز و یورکشایار تریرخیلی مطالعه کردم
  می خوام بدونم ازنظر مهربانی ،اجتماعی بودن ،دوستدار صاحب وافراد وسگ های دیگر کدوم مناسب تره .
  خیلی ممنون از زحمات شما

 • سلام خسته نباشید
  من میخوام یه توله سگ بگیرم و‌ تا آخر هم خودم بزرگش کنم ولی خونمون طبقه چهارمه و راحت نمیتونم تو حیاط ببرمش و مامانم هم اجازه نداده تو خونه نگهدارم
  چجوری راضیش کنم که تو خونه نگه داشتنش بهتره؟

  • سلام نفس جان،
   بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   فکر کنم اول از هم بهتر باشه دلیل مخالفتشونو بپرسین (از حیوانات خوششون نمیاد، دلایل مذهبی و یا ترس از حیوانات) و متناسب با دلیلشون باهاشون صحبت کنین و توضیح بدین که مسئولیتش با خودتونه و اینکه چون توله هستش به مراقبت زیاد صاحبش نیاز داره و تو حیاط هم حتی نمیشه نگهش داشت و باید نزدیک خودتون باشه.
   امیدوارم بتونین به نتیجه برسین 🙂

 • سلام من میخوام یه سگ از نژاد مالتیز بگیرم ولی فقط میتونم داخل حیاط نگهداری کنم ازش ولی میترسم موقع پاییز زمستون تو سرما اذیت شه
  اگه براش یه لونه پارچه ای بگیرم
  بازم خیلی اذیت میشه؟ اگه نمیشه تو حیاط این نژادو نگه داشت بگین که نخرم چون نمیخوام حیوون عذاب بکشه

  • سلام مریم جان،
   اول از همه که بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   سگ مالتیز یه نژاد آپارتمانی هستش که به شدت به توجه و وقت گذروندن با افراد خانواده نیاز داره. جثه ی کوچیکی داره و به راحتی میتونه واسه خودش دردسر درست کنه (حتی از سوراخی که موش درست کنه هم میتونه رد بشه، یا بخاطر ذات کنجکاوش توی لوله ها و حفره ها گیر کنه)، دسترسی به باغچه و گیاهان و مواد سمی و امکان حساسیت داشتن سگتون به چیزی درحیاط که اگه نظارت نباشه روش میتونه جونشو درمعرض خطر قرار بده، و چون نژاد خوشگلیه احتمال دزدیده شدنش هم وجود داره. این نژاد فقط یک لایه مو داره بنابراین به شدت به تغییرات دمایی بالا و پایین حساسه مگه اینکه مدت خیلی کوتاهی در اون محیط باشه.
   با وجود دونستن تمامی این نکات، لونه ای که براش درنظر گرفته میشه باید کاملا دربرابر تغییرات دمایی عایق باشه و بتونه ازش محافظت کنه و همچنین مدام بهش توجه و محبت بشه.
   بنابراین خیلی خیلی مسئولیت داره و چالش برانگیزه 🙂

   • سلام طاهای عزیز،
    بهتره که حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
    بهترین سن برای نگهداری سگ از تولگی هست ترجیحا بعد از ۲ ماه که از شیر گفته شده باشه چونکه تربیت کردن و آموزش دادنشون خیلی راحتتره.

    • سلام وقتتون بخیر من در اپارتمان زندگی میکنم و به دنبال سگی هستم که صدا نداشته باشه ایا پامر اشپیتز گزینه خوبیه و اگر نه میشه جوری تربیتش کرد که پارس نکنه؟ ریزش موشون به چه صورته؟
     و در کل پیشنهاد شما برای خرید یک سگ اپارتمانی که ریزش مو و پارس نداشته باشه و قیمتش حدود ۳، ۴ تومن باشه چیه؟

 • سلام و خسته نباشید یه راهنمایی میخواستم ازتون
  من میخوام برای اولین بار حیوون خانگی بگیرم خیلی تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم سگ برام بهترین گزینه هست من شرایط نگهداری دو نژاد رو دارم ک واقعا دوسشون دارم نژاد سگ پاگ و نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل من شرایط نگهداری از هر دو نژاد رو دارم و از لحاظ مالی ،وقت و….همه چیز میتونی سرپرست خوبی باشم مقاله های شما رو هم همه رو مطالعه کردم وای خواستم نظر شخصی خود شما رو بدونم من هدفم از سگ داشتن یه سگ بغلی هست ک خیلی مهربون و در عین حال اجتماعی باشه و بازیگوش و اینکه بغلی باشه و عاشق این باشه ک نوازش بشه برام خیلی مهمه و در ضمن ریزش موش کم باشه بین این دو نژاد کدوم بهتره میخواستم بدونم نظر شخصیتون در این باره چیه ممنونم ک راهنمایی میکنید و نظرتون رو برام به اشتراک میزارید

  • سلام مریم عزیز
   هردوی این نژادها فوق العاده هستن، ولی یه سری نکات ریز وجود داره که باید در مورد سبک زندگی شما بهشون توجه بشه توی انتخاب.
   با مطالعه این کتاب و زدن تست انتخاب نژاد و مطالعه و مقایسه قسمت مربوط به ویژگی هاشون، میتونین بهتر تصمیم گیری کنید.
   https://petpors.com/downloads/choosing-the-best-dog/

   موفق باشید

 • سلام من می خواهم سگ هاسکی بخرم از کوچیکی به نظر شما سگ هاسکی سگی است که زود کار ها رو یاد بگیره نژاد خوبی است

 • سلام خسته نباشید ما دو تا خواهریم و سگ میخواهیم بخریم ولی مادرم وسواسیه به نظر شما نژاد پامرانین نژاد خوبیه؟ ما در یه آپارتمان زندگی میکنیم!

  • سلام مقاله سگ پامرانین رو در سایت میتونید مطالعه کنید پیشنهاد میکنم مقاله سگ های کارمندی روهم بخونید

 • سلام من برای اولین بار میخام ی توله دوبرمن و ی توله هاسکی سیبرین بخرم بنظرتون این سگا خوب هستن و البته اموزشونو خودم بدم یا به یکی بسپرم لطفا کمک کنید خیلی ممنون

  • سلام دوست عزیز مقاله هاشون داخل سایت هست اول مطالعه بفرماید، پیشنهاد میکنم مقاله سگ های کارمندی روهم مطالعه کنید، زیر دوماه اصلا خریداری نکنید، و بعدش هم خودتون تربیتش کنید بهترین زمان تربیت هم تا ۵ ماهگی هست، نیاز به مربی هم نداره، از کتاب های تربیت جامع سگ از تولگی تا بالغ، که در قسمت دانلود محتوای سایت هست استفاده کنید

  • سلام من خیلی وقته که راجب سگ ها تحقیق میکنم و خودم نژاد دوبرمن رو خیلی دوست دارم اما مشکل اینجاست که نمیدونم از کجا باید یه توله سالم خریداری کنم و اینکه خونه ما حیاطش تقریبا بزرگه ولی توی جنوب زندگی میکنیم میترسم گرمای هوا براش مشکل ساز باشه
   لطفا کمک کنید

   • سلام پانیذ جان،
    بهتره که حیوانات به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
    نژاد دوبرمن از نژادهایی هست که علیرغم رنگ سیاهش، قابلیت تحمل هوای گرمو دارن. معمولا دوبرمن ها برای اولین سگ (بدلیل چالش برانگیز بودن تربیتش که اگه درست انجام نشه بدقلقی میکنه) و برای نگهداری بیرون خونه( چون گفته شده وابسته به خانوادس و نیاز به توجه زیاد داره) پیشنهاد نمیشن ولی خیلی جاها هم این نظریه رو رد کردن.
    درکل دمای محیطشون از دمای بدنشون نباید بیشتر باشه (نهایتش ۳۸) و اگه قراره دما بیشتر باشه حتما یسری اقدامات انجام بدین تا از گرمازدگیش جلوگیری بشه:
    فراهم کردن محیطی سایه دار یا داخل خانه بردنش موقعیکه دما خیلی بالا باشه، کمتر کردن ورزش در دمای بالا، اسپری کردن آب یا استفاده از کولر یا پنکه (فکر کنم استفاده از مه پاش هم خالی از لطف نباشه)، محل خوابش پد خنک کننده یا حوله ی خیس داشته باشه، میتونین باند، حوله یا لباس خنک و خیس روی گردن، بدن و دستاش قرار بدین،استفاده از استخر بچه ها هم کمک کنندس اگر امکانش رو دارین، توی ظرف آبو غذاش یخ بذارین یا تشویقی های دست سازتون فریز شده باشه.
    برای اطلاعات بیشتر درباره ی نژاد دوبرمن و تربیت کردنش پیشنهاد میکنم مقاله و کتاب زیر رو مطالعه کنین:
    معرفی سگ دوبرمن پینشر، نژاد تیزهوش و با ابهت (ویژگی های سگ دوبرمن اصیل،قیمت دوبرمن، خلق و خو و..)
    تربیت سگ دوبرمن ، از تولگی تا بعد از بلوغ

 • سلام خسته نباشید
  به نظرفیت شما بین نژاد رترور و ژرمن شپرد کروم بهتره ؟
  من می خوام تو باغ نگه دارم ولی نه برای نگهبانی
  بیشتر شکل ظاهرشان ملاکمه وگرنه ژرمن میگرفتم

 • سلام
  میخوام ی سگی که هم رفتارش با خانواده خوب باشه و هم خیلی سگی جدی باشه برای نگهبانی بخرم و وقت هم زیاد دارم برای تربیت و تمرین سگ با تشکر

 • سلام
  من میخواستم یه سگ برای بازی کردن تو خونه بگیرم و دور زدن تو خیابون بنظرتون چه نجادی بگیرم.

 • سلام
  من میخواستم یه سگ برای بازی کردن تو خونه بگیرم و دور زدن تو خیابون بنظرتون چه نجادی بگیرم.

 • سلام و عرض ادب من میخوام یه نژاد شیبا اینو بخرم برای نگهداری در آپارتمان،به نظر شما میتونم توی آپارتمان ازش نگهداری کنم؟

 • سلام دوست عزیز من برای اولین بار میخوام سگ بخرم ولی بین چن نژاد گیرم کردم ب نظر شما بهترین نژاد بین اشپیتز ڗاپنی ، شیتزو تریر ، تریر ،شیتزو خالص کدوم رو بخرم خونه دارم با حیاط متوسط اتاقم ۱۸ متر و حیاط ۲۴ متر

 • سلام.من می خوام ۲تا ژرمن رو تو یک باغ بزرگ نگهداری کنم. ۵روز از هفته فقط می تونم حدود یک ساعت و روز های تعطیل هم می تونم زمان بسیار زیادی باهاشون باشم. از اونجایی که اولین تجربه من هم هست،می خواستم بدونم آیا سگ با این شرایط دچاار مشکل نمی شه؟

  • سلام دوست عزیز ژرمن برای کسایی که دفعه اولشون هست و تجربه ای از تربیت و نگهداری از سگ ندارن مناسب نیست
   با ز برای راهنمایی دقیق تر میتونید با دامپزشمون ارتباط بگیرید:
   https://petpors.com/online-vet/

 • با سلام و وقت بخیر . من یک برنامه نویس هستم و روزی تقریبا ۸ ساعت کار میکنم و خونم زیاد بزرگ نیست و به ۳ نژاد علاقه دارم میخواستم راهنمایی بگیرم که کدام مناسب تر هست و برایی نگهداری بهتر و نیاز به فعالیت کمتری و وقت کمتری نسبت به بقیه داره؟
  (انگلیش بولداگ و پاگ و امریکن بولی) با تشکر

 • سلام دوست عزیز من یه سگ میخوام برای طبیعت گردی کوهنوردی و خانگی باشه انتخاب خودم هم روتوایلر هستش شما چه سگی رو به من پیشنهاد میکنید

 • سلام به دنبال خرید نژاد ویشلا هستم تا الان جایی گیر نیاوردم به نظر شما توی این جایی پیدا میشه این نژاد؟

  • سلام دوست عزیز میتونید فرم خرید سگ رو پرکنید تا از پرورش دهنده ای که اطلاعاتش براتون ارسال میشه بپرسید

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.من میخواستم بدونم برای خرید سگ هاسکی از کی باید بخرم؟

  • سلام
   من موفق شدم با اسرار زیاد پدر و مادرم را راضی برای خرید سگ نژاد پامرانین خرسی کنم و اولین بارم هست که می خوام سگ بگیرم و می خواستم بدونم مادر من خیلی وسواسی هست و برادر ۴ ساله ای دارم که از سگ های پارس کن می ترسه و حتی به خواطر یه سگ یه بار لکنت زبان گرفت
   من و پدرم توان هزینه ی زیاد برای خرید سگ سفید و نازداریم
   راهنماییم کنید انتخابم درسته
   و من دختر۱۲ ساله توان نگه داریشون دارم؟؟

   • سلام دوست عزیز اگه پدرمادرتون توی بردن سگ به دامپزشکی، تربیتش و هزینه کردن براش کمکت کنن و موافق باشن بله میتونی سگ بگیری در غیر این صورت نمیتونی سگ رو نگهداری کنی

  • این مقاله رو مطالع کنید هم از روی توضیحات هم عکس ها مقایسه کنید و تشخیص بدید، اینم لینکش https://petpors.com/german-shepherd-dog/. در مورد توله سگ هاهم تا وقتی بزرگ نشدن نمیشه نژادشون تشخیص داد بخاطر همین حتما باید عکس والدش رو ببینید

 • سلام شما خرید سامویید رو پیشنهاد میکنید ؟
  من دانش اموز هستم و حدودا ۴ روز در هفته باید ۸ ساعت در روز تنها باشه ( البته کارگر هست ) ، فکر میکنید مناسب هست برای خانواده ؟

  • سلام دوست عزیز
   اگر کارگر پیشش هست و میتونن به کارگر آموزش بدن که باهاش بازی کنه مشکلی نیست اگر نه بهتره نگیرن

 • من بین نژاد دوبرمن و ژرمن شیپر نمیدونم کدومو انتخاب کنم من یک توله سگ میخوام بخرم که هم نگهبان باشه هم مواظب دخترم و پدرم باشه

 • سلام من بار اولمه میخوام سگ بگیرم ، علاقه شدیدی به توله هاسکی دارم ولی خونم کوچیکه و یکم هم به ریزش موی سگ حساسم ، آیا انتخاب هاسکی خوبه؟؟؟
  و اینکه شما میتونین یه پرورس دهنده خوب تو مسهد به من معرفی کنین؟؟

 • سلام بنده اولین بارمه میخوام سگ بخرم و تا حالا تجربه نگهداری نداشتم ولی به شدت علاقه مندم به سگ به خصوص روتوایلر.به نظر شما اگه روتوایلر بگیرم خوبه؟وقت و انرژی حتما میذارم براش.

 • سلام من اولین باره میخام سگ بگیرم و اینکه سگای با جثه ی تقریبا بزرگو بیشتر دوست دارم
  ولی یکم نسبت به ریزش موی سگ حساسم ولی خیلی فاکتور مهمی نیست برام
  ترجیح میدم ریزشش کمتر باشه
  خونم ۱۵۰ متره حیاطم داره
  میتونم ژرمن شپرد شدلاین یا گلدن رتریور نگه دارم داخل خونه؟
  و اینکه کودوم ریزش موش کمتره؟

  • سلام علی جان
   گلدن رتریور ریزش موش کمتره، ولی هم ژرمن هم گلدن ریزش مو دارن، داخل خونه هم میتونید نگهداری کنید، فقط روز هایی که گرمه داخل حیاط حبسشون نکنید، اگه احساس گرما کردن اجازه بدید بیان داخل خونه و کولر هم روشن باشه

  • همه نژادها هم سروصدا میکنن و هم افسردگی میگیرن، بستگی به تربیت و نوع نگهداری شما داره، ولی از بین نژادهایی که حساسیت نمیدن سگ هایی که موهاشون بلند میشه مثل پودل و شیتزو

 • سلام من ی سگ اپارتمانی میخواستم بگیرم چون احساس تنهایی میکنم و ب شدت ب سگ علاقه دارم و هر چقدر ک بخواد میتونم وقتمو بزار واسع با اون بودن و تربیتشو …
  شما چ سگی پیشنهاد میکنید ؟
  میشع لطفا قیمت پیشنهاداتونم بگید ؟
  خودم شیتزو رو در نظر دارم
  میخواستم بدونم ب نظرتون انتخابم مناسبع ؟!

 • تجربه اولمه و خییییلی به حیوانات علاقه دارم مخصوصا سگ….با توجه به توضیحاتتون چه سگی برای آپارتمان مناسبه…چه نژادی

 • سلام
  میخواستم بپرسم یک توله سگ از چند ماهگی باید تربیت بشه و برای تربیت سگ باید چکار کنیم با به چه کسی مراجعه کنیم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   از دوماهگی تا یک سالگی باید تحت تربیت باشه، این دوتا کتاب رو برای تربیت سگتون دانلود و مطالعه کنید، میتونید به یک مربی سگ هم مراجه و مشورت بگیرید ولی خودتون هم میتونید تربیتش کنید https://petpors.com/downloads/dog-training/ https://petpors.com/downloads/training-a-confidnt-friendly-dog/

  • سلام من ۱۴سالمه ارزوم اینکه یک سگ رتوایلر بخرم خونمونم ویلایی هستش و تو اینترنت خیلی مطالعه کردم،مطمئنم از پسش بر میام ،به نظر شما از پسش بر میام؟؟

   • یاسین جان
    لازمه که از یه فرد بالغ هم برای تربیت کردن و بردنش پیش دامپزشک و خرید چیزهایی که نیاز داره کمک بگیری. از پس کارهای دیگه اش برمیای.
    موفق باشی

   • سلام منهم ۱۵ سالمه من خیلی عاشق روتوایلر دوبرمن و امریکن بولی هستم ولی اینا سگایی هستن که ادم باید قبلا پروش داده باشه ی سگ بهترین گزینه برای سگ سگ باکسرهست بنظرم اونو بخر شاید ظاهر خوبی نداشته باشه ولی یکی از ذرنگ ترین سگ هایی دنیا هستن و اموزش به انها اسان است

  • سلام دوست عزیز
   ژرمن برای کسایی که دفعه اول میخوان سگ داشته باشن مناسب نیست، بهتر از نژادهایی که تربیت پذیری راحت تری دارن استفاده کنید و اگه برای پسر ۱۲ ساله میخواید باید مشخص کنید که چه کسی قراره کارهاشو انجام بده مثل پیاده روی بردنش، غذا دادن و….

 • سلام ببخشین من سگی میخوام که تقریبا اروم باشه به صاحبش وفادار باشه مهربون باشه و عشق بازی.من نژاد گلدن رتریور طلایی رو انتخواب کردم.ولی حس میکنم سگ شجاعی نیست.مثلا اگه یه سگ بهم حمله کرد.قدرت اینو داره که باهاش درگیر شه؟از این بابت فقط یکم نگرانم

  • سلام دوست عزیز
   گلدن رتریورها سگ های خانواده هستن بسیار مناسبن. درمورد اینکه اگه سگی به شما حمله کنه هیچ تضمینی نداره که نژاد های دیگه هم قدرتش داشته باشن که باهاش درگیر بشن چون این موضوعی که هرروز پیش نمیاد و کلا خیلی کم پیش میاد اهمیتی هم نداره

  • ببین دوست عزیز بستگی به خودت داره که قبلا سگ پرورش دادیم اموزش دادی و بلدی اموزش بدی اگه بلدی رتووایل و دوبرمن پینچر و ژرمن سگ هایی خوب میتونن برای گارد و محافظت و وفاداری باشن ولی اگه تجربه نداری بهترین نژاد باکسر هست ممنون.

 • من اولین بارم بود وقتی سگ خریدم
  بلد نبودم رفتم سگ نژاد گریت دین خریدم بعد از مدتی فمیدم میکسه
  دوبرمن و گریت دین

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.