پت پرس
خرید سگ

راهنمای کامل خرید سگ (با دونستن نکات ریز و کاربردی، هوشمندانه سگ بخریم)

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ؛ تعهد برای نگهداری از سگ آپارتمانی به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه های نگهداری سگ و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ؛ خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ ها سایز، خلق و خو، و شکل های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو برای آموزش سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادیه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ با توجه به علایق و سبک زندگی شما میتونه سخت باشه. برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید:

 1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
 2. با ویژگی هاش آشنا بشید.
 3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
 4. اسم مناسب رو روش بگذارید
 5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت هاش آشنا بشید
 6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ

 

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ هایی که در پت شاپ ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده های غیرحرفه ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری،  تا مدت ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

 

دانلود کتاب تربیت سگ

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد میکنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

دکتر ملیکا حمزه

ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.

۲۲۸ نظر

 • سلام من خیلی دوست دارم که سگ پامرانین داشته باشم اما مادرم با این موضوع کنار نمیاد میشه راهنماییم کنید که چجوری راضیش کنم که بزاره سگ نگهداری کنم!؟

 • دوست ندارم سگ خیلی بزرگ یا خیلی کوچیکی باشه و میشه راهنمایی کنید سگی که میخرم تو چه سنی باشه

  • سلام آریانا جان
   نژآدهای سگ خیلی متنوعه و هرکدوم ویژگی های خاصی دارن که با توجه به شرایط شما میتونه مناسب یا نامناسب باشه. به قسمت راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ برو چون ما به طور کامل برات توضیح دادیم و راهنماییت کردیم
   درمورد سن سگ هم باید بگم هیچوقت هیچوقت سگی که زیر ۲ماه و نیمه رو خریداری نکن. چون بخاطر نخوردن شیر مادرش مشکلات زیادی داره. اما اگر سگی توی اون سن مادر نداشت و برای واگذاری بود میتونی بگیری و کمکش کنی. توله ها هزینه ی بالاتری دارن تایم بیشتری میخوان و باید وقت زیادی برای آموزششون بذاری.

 • سلام
  من یه خونه ویلایی کوچیک با یه حیاط ۶۰ ۷۰ متری تو شهر کنار همسایه‌ها دارم، میخوام یه سگ بیارم عضو جدید خونواده‌‌مون شه و همیشه تو حیاط باشه، من و پسر ۱۲ سالم عاشق سگیم و میتونیم وقت بذاریم براش، همیشه پیشمونه و ممکنه در ماه یک تا دو روز هم نباشیم، قصد صرفا نگهبانی دادن نیست ولی بتونه از ورود غریبه خبر بده، دوست داریم عاشق خونواده باشه و و باهاش حال کنیم و زندگی کنیم، هیچ تجربه‌ای از نگهداری هیچ حیوون خونگی‌ای نداشتیم.
  به نظرتون چه نژادی داشته باشیم بهتره؟!
  نژادهایی که دوست داریم:
  گلدن و لابرادور رتریور
  دوبرمن
  ژرمن
  آکیتا ژاپنی

  • سلام هادی عزیز
   طبق انتظاراتی که شما از سگتون دارید نژاد گلدن، ژرمن و لابرادور میتونه مناسب باشه. اما همیشه بدونید سگی که مهربون باشه و بیشتر با اعضای خونواده باشه کمتر میتونه نقش نگهبانی رو ایفا کنه

 • سلام من ۱۶سالمه و میخام یک سگ داشته باشم اما بین سگ هاسکی و ژرمن شپرد موندم
  خونه حیاط داره و بناش صد و خورده ای متره ایا برای نگهداری این نژاد سگ مناسبه؟

  • سلام احمد عزیز
   سگ هایی که انتخاب کردی هردوشون نیاز به فعالیت زیاد و مراقبت ویژه ای دارن و در کل برای کسایی که برای اولین بار میخوان سگ بگیرن توصیه نمیکنیم
   اما با این وجود شاید بتونی ازشون نگهداری کنی اگر مقاله ی سگ هاسکی و سگ ژرمن شپرد رو بخونی

 • سلام
  من بین دو نژاد کاوالیر و مالتیز موندم.
  مقاله هاتون راجع به این نژاد ها هم خوندم ولی نمیدونم کدوم بیشتر مناسب منه. من تا حالا سگ نداشتم. میشه به من بگید کدوم یکیشون برای تازه کار ها مناسب تره و زودتر آموزش می بینه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  • سلام آیدای عزیز
   نزاد کاوالیر آروم تر و بغلی تر از مالتیر هست و راحت تر میتونی به عنوان یک تاره کار آموزشش بدی

 • سلام ببخشید من میخوام سگ بگیرم اول اینکه موندم چه نژادی بگیرم که هم کوچیک و مناسب اپارتمان باشه و هم سگی باشه که زیاد هزینه نداشته باشه میشه یه راهنمایی کنید 🙂 دوم اینکه برای هر دفعه دستشویی باید سگ رو شست یا میشه شست؟ مرررسی از پاسخگوییتون❤️

  • سلام پری عزیز ، میتونین مقاله ی معرفی سگ های آپارتمانی مطالعه کنین و هم کتاب الکترونیکی انتخاب بهترین نژاد رو مطالعه کنین که مطابق سبک زندگیتون انتخاب مناسبی داشته باشین ، به طور کلی باید حداقل هزینه دامپزشکی ، نگهداری و تغذیشونو در نظر بگیرین ، نه لازم به شستن نیست بهتره جای مشخصی رو براش در نظر بگیرین و آموزش بدین مثلا تراس خونتون و اگر خیلی حساسین نهایتا با دستمال تمیز کنین

 • سلامـ
  من احتمالاً پامر بگیرم و شاید توی خونه فقط تو پارکش نگهش دارم البته حتماً از پارکش بیرون میارم و باهاش بازی می کنم و بهش میرسم فقط موقع خواب و اینا
  حالا می خواستم بدونم این مشکلی داره یا نهـ🙂

  • سلام دوست عزیز ، کاربرد پارک بیشتر برای موارد تربیتی و اموزشیه بیشتر هم در دوران تولگی و محدود کردن مداومش اصلا توصیه نمیشه

 • سلامـ
  ببخشید من احتمالا سگ پامر اشپیتز بگیرم، میتونم اون رو توی خونه، تو پارکش نگه دارم، ولی حتما برش میدارم و بهش میرسم فقط مثلا موقع خوابی چیزیـ
  حالا میخاستم بدونم این مشکلی داره؟!🙂

 • با سلام
  من یه پسر ۴ ساله دارم و یه منزل حیاط دار
  به نظر شما سگ گلدن گزینه مناسبی میتونه باشه؟
  جثه سگ گلدن بعد از یکسال واسه پسر من دردسری درست نمیکنه؟

  • سلام دوست عزیز ، گلدن ها جز نژاد بزرگ محسوب میشن ولی بسیار تربیت پذیر و مهربان اند در صورتی که از دوران تولگی آموزش ببینن هیچ مشکلی ایجاد نمیکنن و عاشق بچه ها و بازی کردن باهاشونن.

 • سلام میخواستم خصوصیات سگ گلدن رو بدونم ؟؟؟؟؟
  این سگا حتما باید غذای مخصوص بخورن چون فک کنم یکم گرون بشه.

  • سلام دوست عزیز ، برای آشنایی بیشتر با این نژاد دوست داشتنی میتونین مقاله ی سگ گلدن رتریور مطالعه کنین ، هم میتونن غذای خشک مخصوص مصرف کنن و هم میتونن از غذای خونگی فرموله شده توسط دامپزشک استفاده کنن که در آینده در اثر تغذیه نامناسب دچار بیماری نشن .

 • سلام من یه دختر ۹ ساله دارم میخوام براش یه سگ تهیه کنم اول اینکه شما جایی برای سرپرستی گرفتن سراغ دارید دوم اپارتمان ما کوچیکه میشه یه نژاد پیشنهاد بدید

 • سلام من ۱۵سالم هست و یه سگ چند روز آینده به دستم میرسه تموم مطالب ها و همه چیز درمورد سگ رو ب صورت کامل خوندم ولی من هنوز یه مشکلی دارم نمیدونم آیا آووردن یک سگ توی آپارتمان درسته یان….یه سگ ارومو ساکت میخوام ولی مشکل من اینجاس نمیدونم کجا باید نگهش دارم خانواده با بودنش توی خونه مشکل دارن و من نمیدونم باید دقیق چسکار کنم میشه راهنماییم کنیم

 • سلام من یه دختر ۱۲ ساله هستم میخواستم سگ بگیرم بین این دوتا نژاد موندم بیچون فرایز و پارمنیان خرسی
  خونمون آپارتمانی نیست و من هم خیلی بهشون میرسم وقت زیادی براشون دارم ولی کدوم سگ زود تر یاد میگیره و من در یه شهر کوچک هستم و نمیدونم کجا به سر پرستی بگیرم ممنون میشم کمکم کنین

  • سلام دوست عزیز،
   بیچون فرایز براتون گزینه مناسب تریه.
   سایت رابینسه رو برای شهر خودتون یا شهرهای نزدیکتون سرچ کنین.

 • با سلام.

  ببخشید من میخواستم سگ شیتزو تریر بگیرم ولی انگار میگن بیماری هاش زیاده و خیلی از این مورد نگرانم نظر شما در این مورد چیه؟ واقعا بیماری های زیادی دارن یا نه؟

 • سلام:)
  چندتا سوال داشتم:
  حیون خونگی بخصوص سگ رو تو ایران از کجا باید بخریم؟ بعضی پرورش دهنده های بزرگ هستند که پول گزافی رو بابت اینکه مثلا پدر و مادر توله از فلان کشور وارد شدن و تو مسابقات اول شدند و… اگر خیلی خیلی نخوایم اصیل نباشه باید چیکار کنیم؟:) اگر معرفی کنید خیلی خیلی ممنون میشم
  نژاد مناسب برای زندگی خونگی و توشهر چی پیشنهاد می کنید؟نژادی که با بچه ها خوب کنار بیاد و کوچیک هم نباشه مناسب حفاظت هم باشه،باکسر گزینه خوبیه؟
  خیلی ممنون

  • سلام نسیم جان
   بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   ما فروشنده نیستیم و اطلاع دقیق و به روزی ازفروشنده ها و قیمتا نداریم.
   پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعه اونا نژاد مناسب معیارا و سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

  • سلام خسته نباشید من اولین باره میخوام سگ بخرم
   برای نگهبانی از باغ چه نوع سگی پیشنهاد میکنید
   ممنون میشم اگه بگید

   • سلام دوست عزیز،
    بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
    پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعه اونا نژاد مناسب معیارا و سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
    راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

 • من عاشق سگ پاور هستم اما اجازه ندارم اون رو توی خونه نگهدارم میتونه براش یه خونه توی حیاط درست کنم ؟

 • سلام و خسته نباشید
  من میخوام یه ژرمن شپرد بگیرم ولی نمیدونم یک اپارتمان ۹۲ متری جای مناسبی هست و در ضمن در مورد مسائل دستشویی این سگ در اپارتمان هم اگه میشه یک کمک کنید چون من واقا یکی از طرفدار های نژاد ژرمن شپرد هستم
  ممنون

 • سلام ببخشید
  من نتونستم سگ مورد علاقم را پیدا کنم میشه راهنماییم کنید
  من سگی میخوام ارزون قیمت باشه مهربون و خانگی باشه میتونم وقت زیادی باش بگذرونم کم خرج باشه و به من زیاد اعتماد داشته باشه و هروقت بردم بیرون سریع فرار نکنه
  ممنون بابت سایت خوبتون

  • سلام احسان عزیز
   بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
   پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعه اونا نژاد مناسب معیارا و سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
   راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.