نصب اپلیکیشن
نگهداری سگ در آپارتمان

نکات کلیدی درباره نگهداری سگ در آپارتمان های ایرانی

نگهداری از سگ تو همه مناطق دنیا داره رواج بیشتر و بیشتری پیدا می‌کنه. خب همون‌طور که می‌دونیم همه نمی‌تونن خونه بزرگ و ویلایی بخرن. در نتیجه بعضی از مردم توی آپارتمان از سگ‌شون نگهداری می‌کنن ولی این کار اگه درست انجام نشه می‌تونه مشکلاتی به وجود بیاره، هم برای خودشون، هم برای همسایه‌ها و هم برای خود حیوون. به همین خاطر تصمیم گرفتیم راه و روش نگهداری سگ در آپارتمان و نکاتی که باید رعایت بشه رو بررسی کنیم.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مطلب پت پرس یادتون می‌دیم که باید چه کارهایی رو انجام بدین و مهم‌تر از اون، چه کارایی رو انجام ندین و ضمنا می‌بینیم که آیا نگهداری سگ در آپارتمان جرم است یا نه.

کارایی که نباید موقع مراقبت از سگ در آپارتمان انجام داد!

  • باز گذاشتن پنجره‌ها: باعث حواس‌پرتی حیوون می‌شه و اگه سگ ماجراجویی دارین ممکنه خطر جانی واسش داشته باشه.
  • تنها گذاشتن حیوون برای مدت طولانی: اگه سگ‌تون هنوز به تنهایی عادت نکرده ممکنه دچار اضطراب جدایی تو بعضی نژادها و رفتارهای مخرب و سر و صدا تو بعضی نژادهای دیگه بشه. پس بهتر هست آموزش تنها گذاشتن سگ در خانه رو حتما یاد بگیرین.
  • رو دادن زیاد به حیوون: از روز اول مشخص کنین که رئیس کیه وگرنه کارتون خیلی سخت می‌شه.
  • گذاشتن چیزای کوچیک روی زمین و دم دست حیوون: ممکنه بخوردشون و برای خودش و شما دردسر درست کنه.
  • شترسواری دولا دولا: بعضیا سعی می‌کنن سگ‌شونو از همسایه‌ها مخفی نگه دارن. معمولا این کار امکان‌پذیر نیست و اگه بر فرض بشه هم حیوون بیچاره مجبوره یک عمر زندگی سگی داشته باشه.

شرایط نگهداری سگ در آپارتمان

آموزش نگهداری سگ در آپارتمان

به گفته pawprides، نگهداری سگ توی آپارتمان کار غیرممکنی نیست، فقط باید یک‌سری نکات رو حتماً مدنظر داشت، از جمله این موارد:

انتخاب نژاد مناسب

اولین قدم رو درست بردارین. بعضی از نژادهای سگ خیلی پرانرژی و فعالن، بعضیا بیش از حد حساسن، بعضیا سر و صداشون زیاده، سگ‌های خطرناک هم داریم (از نظر جثه و قدرت آرواره) و … . بهترین کار اینه که نژاد سگ‌های کوچیک و بزرگ رو بشناسین: سگ آپارتمانی.

در نظر گرفتن شرایط خونه

آپارتمان‌های طبقه اول معمولا برای سگ‌ها بهتره چون راحت‌تر می‌تونین حیوون رو برای کارایی مثل دستشویی ببرین بیرون، یا مثلا اگه سگ‌تون سنگینه و مریض شده، هرچی تعداد پله‌ها بیشتر باشه بردنش پیش دامپزشک سخت‌تره.

اگه توی طبقه‌های بالا هستین حداقل می‌تونین تراس رو برای دستشویی حیوون آماده کنین (و براش حفاظ هم بذارین که اتفاق بدی نیفته).

نشستن سگ روی چند جعبه

درست کردن یه جای دنج برای سگ‌

یک گوشه مناسب رو به حیوون اختصاص بدین تا بتونه هر موقع لازم بود بره اونجا. تا جایی هم که امکان داره این محیط رو براش راحت و  جذاب کنین، مثلا با اسباب بازی‌ها، ظرف آب و وسایل سگ از جمله تخت و دستشویی.

اگه هنوز نمی‌دونین چه سگی مناسب زندگی با شماست، می‌تونین از کتاب انتخاب نژاد سگ پت پرس کمک بگیرین تا بسته به شخصیت خودتون، سگتون رو پیدا کنین.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

داشتن یه برنامه ورزشی

سگ‌ها هم مثل ما برای سالم موندن به ورزش احتیاج دارن و اگه قصد نگهداری سگ داخل آپارتمان رو دارین اهمیت برنامه ورزشی خیلی بیشتره. بهترین کار اینه که حیوون رو هر روز تو یک ساعت مشخص برای پیاده‌روی و دستشویی ببرید بیرون. این‌طوری عادت می‌کنه و خراب‌کاریش توی خونه هم کمتر می‌شه.

اگه برای ورزش کردن حیوونتون نیاز به اطلاعات بیشتری دارین حتما مطلب تخلیه انرژی سگ رو هم بخونین.

سرگرم نگه داشتن سگ

اگه مجبورین ساعت‌های زیادی بیرون از خونه باشین بعضی راه‌ها برای سرگرم کردن حیوون وجود داره. مثلا ببینین خانواده دیگه‌ای هست که سگ داشته باشن یا نه. شاید این حیوونا بتونن با هم بازی کنن.

استفاده از ظرف‌های غذای پازلی هم فکر خوبیه و اگه به خاطر قیمت بالا نمی‌خواین بخریدشون، می‌شه حداقل غذای سگ رو تو نقاط مختلف خونه بذارین تا بگرده و پیداشون کنه. البته از انواع اسباب بازی‌های سگ هم استفاده کنین.

بازی کردن سگ در آپارتمان

اولویت دادن به تربیت سگ

آموزش هم برای هر سگی لازمه ولی برای سگ‌های آپارتمانی مهم‌تره چون عملا می‌خواین با هم زندگی کنین، و اهمیت آموزش پارس نکردن سگ هم که مشخصه.

برای کنترل کردن میزان سروصدای سگتون و یادگیری نحوه تربیتش، به این دو مقاله مراجعه کنین:

اما اگه کلا حوصله آموزش و تربیت سگتون رو ندارین، بهتره دنبال نژادهایی باشین که کلا آروم و بی سر و صدا هستن. برای آشنایی با این نژادها بهتره مطلب سگ آپارتمانی بدون صدا رو بخونین.

رعایت برنامه چکاپ و مراجعه به دامپزشکی

این کار تو هر شرایطی لازمه اما برای سگ‌هایی که توی آپارتمان زندگی می‌کنن مهم‌تره چون تماس حیوون با آدما بیشتره و در نتیجه خطر مریض شدنش هم بیشتر می‌شه. از طرفی، واکسیناسیون بموقع خیلی مهمه تا اگه یک موقع کسی رو گاز گرفت از این نظر هم مشکلی پیش نیاد.

نگهداری سگ در منزل

نگهداری سگ در آپارتمان از نظر قانونی

مقررات خاصی به نام قانون نگهداری از سگ در آپارتمان یا قانون منع نگهداری سگ در آپارتمان نداریم. ولی طبق تبصره ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها مصوب ۱۳۴۳ “نگهداری حیوانات در قسمت‌های مشترک، ممنوع است‌”. پس نگهداری سگ تو مشاعات غیر قانونیه.

از طرفی، طبق اصل چهلم قانون اساسی “هیچ‌‌کس نمی‌‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد“، پس می‌شه برای شکایت از نگهداری سگ در آپارتمان، حتی توی قسمت غیر مشاع، به این اصل استناد کرد.

ضمنا نگهداری سگ در خانه ویلایی از نظر قانون مشمول اصل چهلمه و اگه ضرری به بقیه بزنه ممنوعه.

آبان سال ۱۴۰۰ یک طرح به اسم صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک تو مجلس مطرح شد که اگه تصویبش کنن نگهداری سگ کلا ممنوع می‌شه و جزای نقدی داره از ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری به اضافه ضبط حیوون.

البته مناطق روستایی و عشایری که نگهداری سگ نگهبان مجازه و بعضی سازمان‌ها مثل هلال احمر و مراکز تحقیقاتی که سگ‌ها رو لازم دارن مشمول این طرح نمی‌شن.

توی این طرح (تو قسمت ماده ۶۸۸ مکرر قانون مجازات اسلامی) اومده:

واردات، …، پرورش، خرید و فروش، … و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک‌پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس‌العین و میمون ممنوع می‌باشد.

البته این طرح هنوز تصویب نشده و امیدواریم که چنین اتفاقی نیفته!

قانون نگهداری سگ در آپارتمان

جمع‌بندی

مهم‌ترین نکات و شرایط نگهداری سگ در آپارتمان چیزهایی مثل انتخاب نژاد مناسب، آموزش کافی و فراهم کردن وسایل سرگرمی و فعالیت جسمی و روانی حیوون هستن. اگه توی آپارتمان هستین و دلتون می‌خواد سگ نگهداری کنین، با در نظر گرفتن رفاه حال خودتون و سگ و همینطور اذیت نکردن همسایه‌ها، می‌تونین یه نژاد مناسب انتخاب کنین و از پس این کار بربیاین. تیم پت پرس هم با تمام امکاناتش در کنار شماست تا این مسیر براتون آسون بشه!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.