پارس کردن سگ و روش برطرف کردن این مشکل

پارس کردن سگ و روش برطرف کردن این مشکل

پارس کردن سگ ها روش اونا برای ارتباط برقرار کردنه ولی در خیلی از مواقع این پارس کردن آزار دهنده و غیر قابل کنترل میشه. متاسفانه سگ‌های زیادی به خاطر این که زیاد پارس می‌کردن رها شدن و خونه‌شون رو از دست دادن!

اما واق واق کردن سگ مشکل رفتاری حادی نیست و خبر خوب اینه که با انجام یکسری آموزش ساده میتونین باعث جلوگیری از پارس کردن سگتون بشین و از رابطه‌تون لذت بیشتری ببرید. در این مقاله درباره برطرف کردن عادت پارس کردن سگ صحبت میکنیم و روش های مختلف آموزش در این باره رو توضیح میدیم.

(توجه: به طور کلی به کار بردن واژه پارس کردن سگ اشتباهه و با توجه به ریشه این کلمه، بهتره به جای پارس بگیم “پاس” )

ویدیو پارس کردن سگ و راهکار رفع آن

ویدیو زیر رو میتونین از اینجا در کانال یوتیوب پت پُرس مشاهده کنین. (با قند شکن وارد بشین😉َ)

مشاهده ویدیو در کانال یوتیوب پت پُرس

 

پارس سگ

دلایل پارس کردن سگ

پارس کردن رفتار غریزی سگها و یجور راه ارتباطی و زبون سگی حساب می‌شه. سگ‌ها به دلایل مختلف ممکنه پارس کنن و برای این که مشکل پارس کردن سگ رو برطرف کنید اول باید دلیل این کارش رو متوجه بشید.

از جمله دلایل پارس سگ عبارتند از:

 • جلب توجه
 • ترس
 • تنها موندن و اضطراب جدایی
 • بازی و تفریح و شیطنت
 • کنجکاوی
 • یا هشدار دادن درباره یه خطر
 • درد و بیماری

اگر سگ شما به سگ های دیگه یا آدم های جدید پارس کنه مشکلات زیادی به وجود میاد. مثلا اینکه نمی‌تونین به راحتی باهاش به پارک یا پیاده روی برید.

شاید فکر کنین که این کار سگ ها یه مشکل رفتاری تهاجمی هست . اما پارس کردن سگ ها یه امر طبیعی هست ولی باید کنترل بشه. ما در مقاله ای به نام مشکلات رفتاری سگ ها ، تمامی مشکلات رفتاری اونا رو که میتونه براتون مشکل ساز بشه ، بررسی کردیم که میتونین اون بخونین.

برای برطرف کردن عادت پارس کردن به سگ های دیگه، باید روش های مختلفی رو برای تربیت و آموزش سگ به کار ببرین تا دیگه این کار رو انجام نده.

دلایل پارس سگ

چگونه جلوی پارس سگ را بگیریم (در مواجهه با سگهای دیگه)؟

قدم اول: با سگ در محلی دور از سگ های دیگه بایستید

به سگتون قلاده ببندید و باهم برید به محلی که سگ های دیگه اونجا زیاد هستن. برای ریلکس کردن سگ و آروم شدنش در جایی قرار بگیرید که میتونه سگ های دیگه رو ببینه ولی به اندازه ای دور باشن که باعث نشن بهشون پارس کنه.

اولش ممکنه برای انتخاب جای مناسب دچار خطاهایی بشین ولی با صبر و حوصله و به مرور زمان دستتون میاد بهترین مکان کجاست. مثلا اگر به پارک رفتین گوشه های پارک رو انتخاب کنین نه جایی وسط پارک رو.

قدم دوم: به سگ تشویقی بدین

زمانی که سگ متوجه سگ های دیگه میشه ولی بهشون پارس نمیکنه یا دندون نشون نمیده، بهش تشویقی بدین.

نکته خیلی مهم: به جای دادن یه تشویقی کامل به سگ، تشویقی رو خورد کنین و فقط یه تیکه کوچیک بهش بدین تا بتونین این کار رو برای مدت زمان طولانی تری ادامه بدین.

این تشویقی دادن های پشت سر هم تنها برای این نیست که سگ برای پارس نکردن تشویق بشه بلکه با یه تیر دو نشون میزنین و دارین حواسش رو هم از سگ هایی که نزدیک میشن یا احتمالا از جلوتون عبور میکنن پرت میکنین.

توجه مهم: میزان وعده غذایی سگ رو در اون روز با توجه به میزانی که بهش تشویقی دادید کم کنید.

همینطور که جلسه آموزشی تون پیش میره، شروع کنین به جایگزین کردن تشویق کلامی دادن به سگ به جای تشویقی خواکی.

بعد از تکرار این مرحله میتونین قدرت تشویقی دادن به سگ رو ببینین که چطور معجزه می کنه.تشویقی هایی که به سگتون میدین میتونه خوراکی باشه یا حتی یک تشویق ساده و می تونه از طرف مربی یا صاحبش بهش داده بشه. اگر نمی دونین تشویقی چیه و چند نوع تشویقی داریم؛ نگران نباشین میتونین مقاله « تشویقی سگ چیست » مطالعه کنین تا بتونین به سگتون تشویقی های بهتری بدین.

تربیت سگ

به علائم واکنش سگ به حضور سگ های دیگه توجه کنین (دندون قروچه کردن، دم تکون دادن، تیز شدن روی حضور سگ دیگه و …) قلق کار اینه که قبل از شروع به پارس تشویقی رو به سگ بدین تا از این کار منصرف بشه.

با تمرین زیااااد و تکرار این جلسات آموزشی، سگ شما وقتی سگی رو میبینه و پارس نمیکنه، بلافاصله بهتون نگاه میکنه و منتظر میمونه که تشویقش کنین یا تشویقی خوراکی بهش بدین.

قدم سوم: یه صدای خاص رو تکرار کنین

قبل از دادن تشویقی به سگ، هر دفعه یه صدا یا کلمه خاص رو تکرار کنید.  مثلا بگید نگام کن یا منو ببین. این کلمات رو هر بار که سگ متوجه حضور یه سگ دیگه شد به کار ببرین تا حواسش به شما پرت بشه.

خیلی مهمه که شما و اعضای دیگه خونواده این کلمه خاص رو در طول روز چند بار توی موقعیت های مختلف برای جلوگیری از پارس کردن سگتون به کار ببرین تا خوب یادش بگیره و متوجه بشه که گفتن این کلمه به معنی اینه که وقتی سگ دیگه ای رو دید نباید پارس کنه.

آموزش به سگ

قدم نهایی: سگ رو ببرید نزدیک و نزدیکتر

به مرور زمان جلسه های تمرین سگ رو در جایی نزدیک تر به سگ های دیگه برگزار کنین (مثلا نزدیک به جایی که سگ ها بازی میکنن) اگه زیادی نزدیک شدین و سگ شروع کرد به پارس کردن و واکنش نشون دادن، کمی عقب تر برید. هر بار که پارس نکرد، دادن تشویقی رو فراموش نکنین.

توجه خیلی مهم:

تمرین روزانه برای متوقف کردن عادت پارس کردن سگ خیلی مهمه. برای اینکه حوصله سگتون سر نره جلسات تمرین رو کوتاه برگزار کنین (مثلا ۱۰ دقیقه ای). جلسات تمرین باید پر از انواع مختلف تشویق برای سگ باشن (خوراکی، تشویق کلامی و نوازش).

جلوگیری از پارس سگ

راهکارهای کنترل پارس سگ در خانه

در این قسمت توضیح میدیم اگر سگ شما وقتی توی خونه است بخاطر صداهایی که میشنوه، رد شدن آدم ها از جلوی خونه یا جلب توجه شما یا هر دلیل دیگه ای پارس میکنه، چی کار باید انجام بدین تا جلوش رو بگیرین.

قدم اول: یاد دادن فرمان «ساکت باش» و «صدا کن»

شما میتونین به سگتون یاد بدید کی اجازه داره پارس کنه و کی اجازه نداره. برای یاد دادن فرمان ساکت باش و صدا کن بهش به این نحو عمل کنین:

۱.     بهش بگین صدا کن. بعد یه کاری انجام بدین که میدونین با انجامش سگتون پارس میکنه (مثل دراوردن صدای اسباب بازی اش یا زدن زنگ در)

۲.     وقتی شروع به پارس کردن کرد، یه تشویقی خوشمزه رو جلوی بینی اش بگیرین تا بو کنه.

۳.    موقعی که برای بو کردن تشویقی پارس کردن رو متوقف کرد، تشویقی رو بدین بهش.

۴.    وقتی سگتون یاد گرفت فرمان صدا کن چه معنی ای داره و بهش عمل کرد وقت یا دادن فرمان ساکت باشه

۵.    برای یاد دادن این فرمان بهش بگین صدا کن، وقتی شروع به پارس کردن کرد بگید ساکت باش.

۶.    تشویقی رو جلوی بینی اش بگیرید و موقعی که برای بو کردنش ساکت شد، در اختیارش بذارین.

۷.    با تمرین زیاد سگ یاد میگیره موقعی که میگید ساکت باش پارس کردن رو متوقف کنه.

پارس کردن سگ

توجه:

بهتره برای تمرین فرمان ساکت باش سگ رو به یه مکان آروم ببرید تا حواسش پرت نشه.

وقتی خوب یاد گرفت میتونین تمرین رو در مکان های شلوغ و در حضور اشخاص یا سگ های دیگه انجام بدین.

نکته مهم:

هیچ وقت ساکت باش رو داد نزنین. اگه داد بزنین سگ فکر میکنه شما هم دارین پارس میکنین!

 

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

پارس کردن سگ ها دلایل مختلفی داره و راه حل هرکدوم متفاوته. برای ترک عادت پارس نا به جای سگ ها با یه مقاله امکان پذیر نیست.

برای همین در کتاب الکترونیکی جامع تربیت سگ  درباره مشکل پارس کردن سگ ها از بیخ و بُن براتون توضیح داده و همه راهکار های برطرف کردنش رو بهتون آموزش دادیم.

در این کتاب علاوه بر مشکل پارس کردن سگ ها، همه موارد تربیتی دیگه هم به صورت کاربردی آموزش داده شدن.

با عمل کردن به دستورات این کتاب یک بار برای همیشه رفتار پارس کردن نا به جای سگتون رو اصلاح کنید!

دانلود کتاب جامع تربیت سگ

 

قدم دوم: از پرت کردن حواس سگ غافل نشین

وقتی قراره موقعیتی پیش بیاد که میدونین سگتون شروع به پارس کردن میکنه، ابا انجام کارهای مختلفی مثل:

·       دادن اسباب بازی های مورد علاقش

·       شروع کردن به انجام بازی های هیجانی باهاش

·       درخواست انجام دستورهایی که بلده و تشویق کردنش

·       دادن تشویقی یا استخوان جویدنی

·       و…

حواسش رو پرت کنین تا نتونه روی عامل تحریک کننده تمرکز کنه.

قدم نهایی: تخلیه انرژی و تاثیرش روی جلوگیری از پارس کردن سگ ها

مهم ترین نکته ای که روی به وجود اومدن رفتارهای مخرب سگ ها مثل پارس کردن تاثیر میذاره تخلیه انرژی هست.خیلی از سگ ها پارس میکنن چون میخوان انرژی مازادشون رو تخلیه کنن.

شاید سگ شما هم مثل خیلی از سگ های دیگه وقتی عادت پارس کردن رو پیدا کرده که نتونستین براش وقت بذارین و برای بازی یا پیاده روی ببرینش بیرون از منزل.

یادتون باشه یه سگ خسته، یه سگ خوشحاله و یه سگ خوشحال به ندرت پارس میکنه. 

چند روش برای تخلیه انرژی سگ ها:

·       رفتن به پیاده روی های طولانی

·       بازی های هیجانی همراه با فعالیت فیزیکی بالا

·       بازی با سگ های دیگه

·       بازی با اسباب بازی های فکری

توی مقاله «روشهای تخلیه انرژی سگ» در مورد روش های عملی خالی کردن انرژی سگ توضیح دادیم و شما می‌تونید با خوندن اون مطلب با روش های عملی این کار آشنا بشید.

به این نکته توجه داشته باشین که نژادهای مختلف سگ، میزان انرژی مختلفی دارن و بسته به میزان انرژی نژاد سگ شاید لازم باشه از روزی ۱ تا ۳ ساعت برای تخلیه کردن انرژی اش وقت بگذارید!

به خاطر داشته باشید که اجتماعی کردن و تربیت سگ از تولگی باعث میشه جلوی خیلی از رفتارهای مخرب در بزرگسالی اش گرفته بشه.

ساکت کردن سگ

جلوگیری از پارس سگ در شب و ساکت کردن سگ

یکی از اولین مشکلاتی که صاحبای سگ باهاش مواجه میشن عادت به پارس کردن سگ در طول شبه. این مساله به ویژه برای کسانی که تو آپارتمان زندگی می‌کنن می‌تونه مشکلات زیادی رو به وجود بیاره و براشون این سوال پیش بیاد که اصلا چرا سگ ها شب ها پارس میکنند؟

دلایل و علت پارس کردن سگ در شب تا حد زیادی همون دلایل  پارس سگ به طور کلیه که در بالا در موردش صحبت کردیم (تنهایی، کلافگی، جلب توجه، هشدار و احساس خطر یا درد و بیماری).

 • پارس کردن توله سگ در شب یه موضوع جداگانه و تا حدی نرمال و طبیعیه. توله‌ها موقع تاریکی و شب به خاطر تنها موندن و ترس پارس می‌کنن و خب باید بهشون کمی حق بدید. توله تازه از مادر و خواهر و برادراش جدا شده و یهو تو یه جای غریبه با آدمای جدید مواجه شده؛ پس مخصوصا شبها که همه جا تاریک می‌شه می‌ترسه و با پارس کردن می‌خواد شما رو صدا کنه.

در مورد توله سگ لازمه که با تربیت صحیح به مرور تنها موندن رو بهش یاد بدید. توله باید بفهمه که هربار تنهاش می‌ذارید دوباره پیشش برمی‌گردید و نیازی به ترس و نگرانی نیست.

 • جای خواب نامناسب: اگه سگتون شبها تنها بیرون از خونه می‌خوابه و پارس میکنه شاید بهتر باشه اونو به داخل بیارید. در بسیاری از مواقع مشکل پارس سگ در شب حل می‌شه.
 • پارس کردن به خاطر جلب توجه: اگه سگ بالغتون شبها برای جلب توجه شما پارس می‌کنه و مطمئنید که تنها دلیلش جلب توجه شماست؛ پس بهش توجهی نکنید. اگه حتی بهش بگید ساکت یا آروم باش و دعواش کنید اینم یجور توجه کردنه و دفعه بعد باز سگتون پارس می‌کنه!
 • برای ساکت کردن سگ بهش تشویقی ندید! خیلی از صاحبای سگ برای اینکه سگشون زودتر ساکت بشه حتی بهش تشویقی و خوراکی هم میدن! این کار فوق‌العاده اشتباهه و سگ با خودش فکر می‌کنه: «مامان بابام هروقت پارس می‌کنم بهم خوراکی خوشمزه می‌دن، پس بازم باید پارس کنم!»
 • تنبیه و داد زدن ممنوع! می‌دونیم بیدار شدن از خواب به خاطر پارس سگتون چقدر می‌تونه کلافه کننده و اذیت کننده باشه اما لطفا هیچ وقت سر سگتون داد نزنید و دعواش نکنید. این کار نه تنها فایده ای نداره بلکه سگ فکر می‌کنه شما هم در حال پارس کردنید و به واق واق کردن تشویق می‌شه! علاوه بر اینکه تنبیه بدنی و دعوا کردن تاثیر خیلی منفی روی رابطه‌تون با سگ میذاره و اصلا توصیه نمی‌شه.
 • پارس به خاطر کلافگی: در بسیاری از مواقع سگ به خاطر کلافه شدن و بی حوصلگی پارس می‌کنه تا یجورایی خودش رو سرگرم کنه! اگه در طول برای سگتون به اندازه کافی وقت بذارید و اونو برای گردش و پیاده روی بیرون ببرید و باهاش کلی بازی کنید انرژی سگتون کاملا تخلیه میشه و شبها خیلی آروم و ساکت می‌خوابه! یادتون باشه که یه سگ خسته، یه سگ خوشحاله!

با تربیت درست و تایید مثبت روی رفتارهای خوب سگ به راحتی می‌تونید سگی خوش رفتار و مودب داشته باشید. البته همیشه پارس کردن سگ‌ها بد نیست؛ مثلا سگ های نگهبان باید بتونن به خوبی پارس کنن تا مهاجم‌ها رو بترسونن و بهشون اخطار بدن. در این شرایط باید به سگ ها آموزش داده بشه تا بی خودی پارس نکنن. ما توی مقاله «آموزش پارس کردن به سگ» آموزش های لازم و اولیه رو یادتون میدیم.

پارس کردن سگ

ابزارهای کنترل پارس کردن سگ (اسپری، قلاده، صوتی و …)

تاکید ما در قدم اول استفاده از آموزش و تربیت برای متوقف کردن پارس کردن سگه. هم در این مقاله و هم در کتاب الکترونیکی که در بالا معرفی کردیم راهکارهای تربیتی کاربردی و موثری رو بهتون یاد دادیم که جلوی پارس بی موقع سگ رو میگیره.

با اینحال، خیلی از صاحبان سگ به دنبال راهکارهای سریع و فوری هستن و اینجاست که پای ابزارهای کنترل پارس کردن سگ به میان میاد. این ابزارها از طریق اسپری کردن، تولید صدا و شوک الکتریکی سگ رو وادار به ساکت شدن می‌کنه. ما این ابزارها رو به شما توصیه نمی‌کنیم اما به هرحال لازمه که در موردشون اطلاعات کافی داشته باشید.

اسپری ضد پارس سگ

این اسپری به محفطه کوچیکه که به راحتی توی جیب شما جا می‌شه. هرموقع که سگتون در موقعیت نامناسب شروع به واق واق کردن کرد با اسپری کردن می‌تونید ساکتش کنید. هم صدای بلند و ناگهانی فیس اسپری و هم بوی نامطبوع اون باعث می‌شه سگ به مرور شرطی بشه و دیگه کمتر پارس کنه.

قلاده ضد واق واق پاششی (اسپری‌‌)

این نوع قلاده حاوی یه محفظه اسپریه که به محض پارس کردن یکم جلوی بینی سگ اسپری می‌کنه. هم صدای فیسسس و هم بوی اسپری که معمولا برای سگ‌ها ناخوشاینده باعث ساکت شدن سگ می‌شه. به مرور سگ شرطی می‌شه و می‌فهمه که هربار پارس کنه با صدا و بوی ناخوشایند اسپری مواجه خواهد شد.

قلاده ضد پارس شوک‌دهنده

این قلاده به صدا و ارتعاش صدا حساسه و به محض پارس کردن سگ شوک الکتریکی خفیفی به سگ می‌ده. این شوک به هرحال برای سگ دردناکه و سگ به مرور متوجه می‌شه که اگه ساکت بمونه و پارس نکنه خبری از شوک هم نیست!

راستش این نوع قلاده خیلی تو ایران رایج شده؛ اما تیم پت پرس استفاده از این نوع قلاده رو به خاطر غیرانسانی بودن و دردناک بودن برای سگ اصلا توصیه نمی‌کنه!

قلاده ضدپارس صوتی

این قلاده با پارس کردن سگ یه صدای اولتراسونیک (غیرقابل شنیدن برای انسانها) ایجاد می‌کنه. سگها شنوایی‌شون خیلی خیلی قوی‌تر از ما آدماست و این صدا براشون گوش‌خراش و آزاردهنده است. به همین دلیل به مرور ارتباط بین پارس کردن و این صدا رو متوجه می‌شه و دیگه کمتر پارس می‌کنه.

نظر پت پرس:

قلاده‌های ضدپارس به خاطر نتیجه و اثربخشی سریعی که دارن خیلی تو ایران استفاده می‌شن و حتی بعضی مربیای سگ بی‌عاطفه هم از اونا استفاده می‌کنن. اما تیم پت پرس به هیچ وجه استفاده از این ابزارهای ضدپارس رو پیشنهاد نمی‌کنه.

سگها فوق‌العاده تربیت پذیر و آموزش پذیرن و به طور غریزی عاشق راضی کردن ما آدما هستن. وقتی می‌شه به راحتی با تربیت صحیح جلوی پارس کردن سگ رو گرفت چرا باید متوسل به این ابزارهای خشن و دردآور برای سگ شد؟

هرچی باشه سگ دوست وفادار ماست و درست نیست آدم با دوستش اینطوری رفتار کنه، نه؟

سوال از شما:

سگ شما بیشتر در چه شرایطی پارس میکنه؟ عوامل تحریک کننده اش برای سروصدا کردن چیا هستن؟

نظراتتون رو با ما در قسمت دیدگاه ها درمیون بگذارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دکتر ملیکا حمزه
دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
الاله هاشمی
نوشته شده در: ۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰

من سگم ۶ ماه دارد اشپتز هست تو اپارتمان با صدای همسایه ها پارس می کند بیرون می برمش به سگ وادما پارس می کند روش های شما هم انجام دادم ولی باز پارس می کنه تخلیه انرژی هم میشه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام آلاله جان
این موضوع میتونه بخاطر رسیدن به سن بلوغش باشه بهتر حتما با مشاور های رفتاری سگ صحبت کنی که در بخش کلینیک آنلاین ما وجود داره
یا میتونی از کتاب تربیت سگ استفاده کنی

سارینا زردشتیان
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام من سارینا هستم من یک سگ ۴ ماهه دارم که وقتی همسایه رو به رومون از پنجره نگاه میکنه براشون پاس میکنه ولی تخلیه انرژی نداره وبه بیرون نمیبرمش وتوی حیات تنهاس نمیره سر جاشم بخوابه همش میاد جلوی در خونه میشینه من ۳ روزه که اوردمش و خیلی نگرانم که همسایه ها شاکی نباشن

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام سارینا عزیز
تنها راه برطرف کردن مشکلش اینه که هر روز انرژی اش رو تخلیه کنی و دستورات مختلف مثل ساکت رو باهاش تمرین کنی.
برای آشنایی با آموزش دستورات میتونی به بخش دانلود کتاب تربیت سگ مراجعه کنی.

مرضیه نیستانی
نوشته شده در: ۳۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام
من یه سگ دوماه ونیم دارم
با اینکه کامل تخلیه انرژی میشه و هیچ مشکلی با تنهایی نداره
یهو وسط شب ساعت ۳.۴صبح شروع به پارس کردن می‌کنه
وخیلی طولانی مدت تا نرم پیشش پارس میکنه علتش رو لطف میکنید

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۵ فروردین, ۱۴۰۰

سلام مرضیه عزیز
ممکنه گرسنه باشه یا اینکه دستشویی داشته باشه.

کیانا
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام
من یه توله دوماهه دارم و هنوز یک ماه نشده که اوردمش
ولی چون زمستونه نمیتونم خیلی تو حیاط ببرمش تا بازی کنه و فقط روزایی که گرمه میبرمش تو حیاط
ولی هر روز جلوی در اتاق میشنه و زوزه میکشه و پارس میکنه . ولی دو تا از اعضا خانوادم هنوز بهش عادت نکردن نمیتونم بزارم که تو خونه راه بره
وقتی هم که میبرمش تو حیاط بازم پارس میکنه
ممنون میشم رانماییم کنین

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام کیانا جان
بعضی از نژادها به طور ذاتی زیاد واق واق میکنن اما گاهیم میتونه نشونه یه مشکل رفتاری باشه.
توی همین مقاله به طور کامل این موضوع و روش کنترلش رو توضیح دادیم

فائز
نوشته شده در: ۱۲ اسفند, ۱۳۹۹

سلام و خسته نباشید…من یه نژاد ژرمن دوبرمن دارم تازه ۹ ماهش نشده‌‌‌…و این خیلی وقتا بیخودی پارس میکنه و باعث ازار و اذیت حتی خودم و اطرافیان میشه…و تنها راهش اینه که برم پایین پیشش تا ساکت باشه وگرنه ساکت نمیشه..اما وقتی با عصبانیت باهاش رفتار میکنم(ولی با صدای پایین)یکم احساس میکنه کارش اشتباهه ولی هردفعه باید اینکارو بکنم و کل خوابم از دست میره و صبح زود خواب الود باید برم سرکار..میخواستم بپرسم ایا این قلاده ها تاثیر میزارن؟

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۲۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام فائز جان
یکی از دلایل این رفتار میتونه انرژی بالای سگتون باشه که شما باید هر روز انرژی اش رو از طریق فعالیت بدنی مناسب تخلیه کنی.
علت بعد میتونه اضطراب جدایی که باید بهش تنها موندن رو یاد بدی.
برای اینکه اطلاعات کاملی راجع به رفع این مشکلات پیدا کنی,پیشنهاد میکنم به بخش دانلود کتاب تربیت سگ یه نگاه بندازی.

محمود
نوشته شده در: ۱۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ ژرمن ۸ ماهه گرفتم که تو این مدت تو خانواده ای بزرگ شده که زیاد بیرون نرفته و تنها نبوده بخاطر همین به سگ های مختلف تو خیابون و تنها موندن عکس العمل نشون میده . همه سگها رو میخواد بهشون حمله کنه و موقع تنهایی پارس میکنه . چجوری باید آرومش کنم ؟

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام محمود عزیز
توی همین مقاله در بخش سوم یعنی چگونه جلوی پارس سگ را بگیریم (در مواجهه با سگهای دیگه)؟ به طور کامل توضیح دادیم

Nazanin
نوشته شده در: ۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یک سگ نژاد شیتزو تریر دارم ۷ ماهشه خیلی دوسش دارم اما پارس کردنش غیر قابل تحمله بیشتر به صدای آدمهایی ک از جلو خونه رد میشن پارس میکنه یا مثلا وقتی یکی از تو پارکینگ رد میشه و صدا میده سگ من شردع ب پارس کردن میکنه و اینکه چون طبقه همکف هستیم حتی بخواطر این موضوع یکبار واگذارش کردم اما برگشت خورده
نمیدونم واقعا چیکار کنم و تنها مشکلم باهاش همین پارس کردنشه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام نازنین جان
باید طبق اصول تربیتی مخصوص پارس کردن پیش بری. یه بخشیش رو توی این مقاله براتون توضیح دادیم. با دقت بخش چهارمو بخون و اجرا کن
نکات بیشتر رو هم توی کتاب جامع تربیت سگ میتونی پیدا کنی.

هما
نوشته شده در: ۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام من بتازگی یه توله ۲ ماهه نژاد شیتزومالتیز گرفتم شبها در پارکش میخوابه اما من نمیتونم از اتاق خارج بشم زوزه میکشه. درموقع بازی هم مدام پارس میکنهدراشپزخانه هم که هستیم مدام پارس میکنه وغذا میخواد.ممنون میشم جوابم روبدین.متشکرم

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام هما عزیز ، از ۲ ماهگی میتونین آموزش و تربیتشو شروع کنین که به تدریج این رفتارهاش کم بشه و مطیع شما یشه ، مطالعه کتاب الکترونیکی راهنمای تربیت سگ و مقاله ی تربیت سگ میتونه کمکتون کنه.

شیدا وصالی
نوشته شده در: ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام من یه سگی دارم خیلی پارس میکنع شبا هم بیشتر روزا پارس میکنع و پیاده روی هم میبرمش

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام شیدا جان
بستگی به انرژی سگت داره به عنوان مثال اگه انرژی بالایی داشته باشه پیاده روی به تنهایی نمیتونه انرژی اش رو تخلیه کنه و حتما نیاز هس که سگت چندین بار بدوه.
علاوه بر اون شاید صداهایی از اطراف میشنوه و در پاسخ به اونا شروع به پارس میکنه.
برای آشنایی با اصول تربیت سگت و روش کار برای کم کردن پارسش میتونی به بخش دانلود کتاب تربیت سگ مراجعه کنی.

Taimaz
نوشته شده در: ۲۵ آبان, ۱۳۹۹

سلام من تازه یه سگ ۱ساله اوردم نژادش ستر هستش،وقتی از پیشش میرم خیلی زوزه میکشه و پارس میکنه،به جز اون ۲تا سگ دارم حتی وقتی پیش اونا هم هستش پارس میکنه،ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۷ آبان, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، احتمالا برای جلب توجه شما پارس میکنه و نیاز به آموزش صحیح داره پیشنهاد میکنم کارهای گفته شده در مقاله رو انجام بدین تا طی زمان تغییرات رو ببینید

Nazanin
نوشته شده در: ۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یک سگ نژاد شیتزو تریر دارم ۷ ماهشه خیلی دوسش دارم اما پارس کردنش غیر قابل تحمله بیشتر به صدای آدمهایی ک از جلو خونه رد میشن پارس میکنه یا مثلا وقتی یکی از تو پارکینگ رد میشه و صدا میده سگ من شردع ب پارس کردن میکنه و اینکه چون طبقه همکف هستیم حتی بخواطر این موضوع یکبار واگذارش کردم اما برگشت خورده
نمیدونم واقعا چیکار کنم و تنها مشکلم باهاش همین پارس کردنشه

K. K
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام
من‌ یه توله دوماهه دارم
چون زمستونه نمیتونم ببرمش توی حیاط تا بازی کنه
و فقط روزایی که هوا گرمه میبرمش تو حیاط
بخاطر همین هرروز جلدی در میشینه و پارس میکنه و تا در رو براش باز نکنم ساکت نمیشه
دوتا از اعضای خانوادم هنوز بهش عادت نکردن برا همین نمیتونم بزارم خیلی راحت تو خونه راه بره
اگر امکانش هست یه راهنمایی بهم بکنین تا بدونم چجوری پترسش رو کم کنم