پت پرس
مشکلات نگهداری سگ

۵ مشکل رفتاری مهم و رایج در تربیت سگ ها که دود از کله آدم بلند میکنه (و راهکارهای رفع اونها)

مشکل رفتاری در سگ ها مهم ترین چالش صاحبان اون هاست. هرچقدر زندگی با یه سگ آموزش دیده و حرف گوش کن لذت بخشه، زندگی با سگ تربیت نشده، بد رفتار  و حرف گوش نکن سخت و انرژی گیره.

در این مقاله میخوایم ۱۰ اختلال رفتاری رایج در سگ ها (که جون صاحباشون رو به لب رسوندن) رو با هم بررسی کنیم و ببینیم چطور میشه اون ها رو برطرف و تربیت سگ رو اصلاح کرد.

مشکل رفتاری سگ به چه معنیه؟

مشکل رفتاری به مشکلی میگن که به هر دلیلی باعث آزار و اذیت صاحب سگ بشه و زندگی با سگ رو دشوار کنه و قابل برطرف کردن باشه.

برای مثال :

 • گاز گرفتن سگ
 • پارس کردن سگ
 • بالا پریدن روی مهمان
 • احساس تملک  داشتن روی اشیاء
 • و حتی کشیدن قلاده موقع پیاده روی

همه جزو اختلالات رفتاری سگ ها  هستن. شاید به نظرتون بی رحمانه بیاد که یه سگ رو بخاطر اذیت شدن خودمون اذیت کنیم و بهتره باشه اجازه بدیم هرطور دلش میخواد رفتار کنه!

خب در اینجا باید بگم با نگاهی به تعداد سگ هایی که به دلیل مشکلات رفتاری به پناهگاه ها واگذار میشن یا آسیب های شدید میبینن، یا توی خیابون یا جلوی در کلینیک های دامپزشکی رها میشن متوجه میشیم که برطرف کردن مشکلات رفتاری سگ فقط به نفع ما نیست و در نهایت خود سگه که زندگی بهتر و آسوده تری کنار صاحبش خواهد داشت.

زندگی کنار یه سگ حرف گوش کن و خوش رفتار خیلی لذت بخش تر و طولانی تر از یه سگ اذیت کن و خودسره.

یادتون نره که: یه سگ خوش رفتار یه سگ خوشبخته! چون هیچ کس یه سگ بدرفتار رو دوست نداره.

توجه کنین که مشکلات رفتاری بخاطر ایراد در تربیت سگ به وجود میان و اصلاح مادام العمر اون ها نیازمند تغییر اساسی در آموزش و تربیت سگ هست.

اگر توجیه شدین که چرا باید اختلالات رفتاری در سگ مون رو تشخیص بدیم و رفعشون کنیم، در ادامه متن با دانشنامه حیوانات خانگی پت پُرس همراه باشین تا ۱۰ تا  از مشکلات رفتاری متداول و راهکارهای اون ها رو تشخیص بدیم و رفع کنیم.

 1.  واق واق کردن سگ (همون پارس کردن سگ در زبان قدیم!)

آیا پارس کردن سگ همیشه یه مشکل رفتاریه؟

متاسفم اشتباه حدس زدین! همه سگ ها تا حدی پارس میکنن و این کار جزو طبیعتشونه. شما نمیتونین طبیعت حیوان رو یه مشکل رفتاری محسوب کنین!

ولی پارس کردن بیش از حد سگ که با دستور شما متوقف نشه، یه مشکل رفتاری بزرگ و خیلی فاجعه آمیزه.

سگ ها به دلایل مختلفی پارس میکنن و خیلی مواقع پارس کردن اون ها میتونه مفید باشه. برای مثال وقتی نصفه شب یه آدم غریبه دزدکی وارد حیاط خونتون بشه و سگ شما بر و بر نگاش کنه و هیچ هشداری نده قطعا توی ذوقتون میخوره!!

پس پارس کردن یه سگ نگهبان میتونه حتی مفید هم باشه.

رفع مشکل پارس کردن سگ ها

سگ ها با پارس کردن با ما ارتباط برقرار میکنن به همین دلیل پارس کردن سگ ها نمیتونه بی دلیل باشه. اگر سگتون زیاد پارس میکنه اول باید مشخص کنین دلیلش چیه.

مهم ترین دلایل پارس کردن سگ ها این موارد هستن:

 • هشدار دادن
 • هیجان
 • نیاز به توجه گرفتن
 • اضطراب
 • سر رفتن حوصله
 • پاسخ دادن به پارس سگ های دیگه

وقتی متوجه شدین سگتون در چه مواقعی بیشتر پارس میکنه، باید بهش یاد بدین در اون شرایط واکنش مناسب رو نشون بده.

برای مثال اگر وقتی یه شخص غریبه میاد کنار در خونه و سگ شما برای هشدار دادن شروع به پارس کردن میکنه، باید بهش یاد بدین فقط ۱ واق کنه و بعد بشینه و منتظر بمونه.

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

پارس کردن سگ ها دلایل مختلفی داره و راه حل هرکدوم متفاوته. برای ترک عادت پارس نا به جای سگ ها با یه مقاله امکان پذیر نیست.

برای همین در کتاب جامع تربیت سگ، قسمتی رو با عنوان  همه چیز درباره پارس کردن سگ و رفع این مشکل اختصاص دادیم که این مشکل رو کامل از بیخ و بُن توضیح داده و همه راهکار های برطرف کردنش رو بهتون آموزش میده.

 

با عمل کردن به دستورات این کتاب، سگ رو درست تربیت کرده و  یک بار برای همیشه رفتار پارس کردن نا به جای سگتون رو اصلاح کنید!

مشاهده کتاب

پارس کردن سگ

 1. رفتار خشونت آمیز (با همه بله، با ما هم بله؟)

رفتار خشونت آمیز در سگ ها لزوما به معنی حمله ور شدن و گاز گرفتن نیست! و نشون دادن خشونت اگر همراه با حمله یا آسیب نباشه به این معنی نیست که رفتار مناسبیه! بخصوص اگر این رفتار خشونت آمیز رو در برابر صاحبشون نشون بدن.

خشونت در سگ با علائم زیر نشون داده میشه:

 • غرولند کردن
 • دندان قروچه کردن
 • نشون دادن دندان ها
 • جهش به سمت کسی یا چیزی
 • گاز گرفتن

 رفع مشکل پرخاشگری و خشونت در سگ ها

سگ شما باید این حقیقت رو درک کنه که این شمایین که شرایط رو کنترل میکنین نه اون! برای فهموندن این مطلب به سگ باید براش حد و مرز ها رو مشخص کنین. هیچ چیز، و تکرار میکنم، هیچ چیز نباید به دلخواه سگ شما پیش بره. خوردن غذا و تشویقی، بازی کردن، بیرون رفتن و حتی نوازش نباید موقعی انجام بگیرن که سگ دلش میخواد بلکه باید موقعی که شما تشخیص میدین انجام بشن.

بسته به نژاد سگ، در برخی از نژادها بیشتر و برخی کمتر این رفتار دیده میشه.

اینطوری به مرور زمان سگ هم متوجه این موضوع میشه و چون درک میکنه که خشونت روی شما تاثیری نداره و نمیترسوندتون، این رفتار رو ترک میکنه.

به طور خلاصه…

 • موقعی که خشونت سگ رو دیدین، با بی خیالی واکنشی نشون ندین و ازش نترسین. به واکنشش بی توجهی کنین و برای مدتی تنهاش بگذارین. هروقت در موارد مشابه خشونت نشون نداد، تشویقش کنین (تاییدیه مثبت) و خشونتش رو نادیده بگیرین.
 • به زندگی اش نظم ببخشین تا متوجه بشه رئیس کیه.
 • اگر خشونت ناگهانی بروز کرد و برای مدتی ادامه پیدا کرد، برای چکاپ به کلینیک دامپزشکی ببریدش
 • در صورتی که همه این کارها جواب نداد، با یه مربی سگ مشورت کنید
 • از تولگی برای تربیت سگ ، آموزش دادن و اجتماعی کردنش وقت بگذارین

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

خشونت در سگ معمولا گاز گرفتن رو هم به همراه داره.

برای حل مشکل گاز گرفتن در سگ ها با توجه به دلیل گاز گرفتن، روش های کاربردی مختلفی وجود داره. در کتاب تربیت سگ  خیلی مفصل ۷ دلیل اصلی گاز گرفتن سگ ها رو بررسی کرده و درباره راه حل تربیتی هرکدوم بحث و گفتگو میکنیم

مشاهده ایبوک

فوبیای سگ

 1. بی توجهی به دستورات (یا به عبارت دیگه، ضایع کردن صاحب!)

یکی از آزاردهنده ترین و ناامید کننده ترین مشکلات در تربیت سگ ها، گوش ندادن به حرف صاحبشونه. وقتی شما اسم سگتون رو صدا میزنین و توجه نمیکنه یا با شنیدن “نه” یا “نکن” به کارش ادامه میده، این بی توجهی میتونه سبب مشکلات رفتاری دیگه هم بشه.

متخصصان رفتارشناسی سگ ها، بی توجهی به دستورات رو به دو حالت فعال و غیرفعال تقسیم میکنند. حالت غیر فعال وقتیه که سگ شما وقتی بهش دستوری رو میدین هیچ اهمیتی بهتون نمیده و حالت فعال (که مشکل اصلی رو ایجاد میکنه) وقتیه که سگ شما از بی توجهی کردن به دستورات و نافرمانی، لذت میبره.

خیلی حس بدی داره جلوی دوستانتون یا توی یه جمع خانوادگی، سگتون رو با صدای بلند صدا بزنین و اون اصلا به روی خودش نیاره که صدای شما رو شنیده! خوشتون نیومد، نه؟ پس این مشکل رو اصلاح کنین!

اصلاح مشکل بی توجهی به دستورات

معمولا تاییدیه منفی روی سگ هایی که این مشکل رو دارن، جواب  نمیده. برای رفع این مشکل این کارها رو انجام بدین:

 • سگ رو دعوا و تنبیه نکنین، این کار فقط مشکل رو بدتر میکنه
 • دنبالش ندوید و داد نزنید
 • انرژی اش رو هرروز تخلیه کنید
 • با نظم دادن به الگوی غذا خوردن، بازی و رفتن به پیاده روی، برتری خودتون رو نشون بدید
 • پس از دیدن بی توجهی به دستورات تا نیم ساعت طوری با سگ برخورد کنید انگار که براتون نامرئیه
 • هربار به حرفتون گوش داد به شدت با دادن تشویقی و بازی باهاش، تشویقش کنید
 • روزانه بیش از ۴ ساعت تنها نگذارینش

 

سگ تربیت شده

۴. کشیدن قلاده توسط سگ ( مگه نکشیدن هم داریم؟!)

همه ما دوست داریم موقعی که با سگمون راه میریم از پیاده روی لذت ببریم و این کار برای ما و سگمون آرامش بخش باشه نه استرس زا. به محض اینکه از خونه بیرون میرین سگ شما هیجان زده میشه و سعی میکنه جلوتر از صاحبش بره و همه چی رو بو کنه و به اکتشاف دنیا مشغول بشه!

خیلی از صاحبین سگ ها عادت کردن وقتی با سگشون بیرون میرن مدام مجبور باشن محکم بند قلاده اش رو نگه دارن و در برابر کشیدن مداوم سگ، مقاومت کنن. برخی از افراد هم فقط بند قلاده رو نگه میدارن تا سگ فرار نکنه ولی هرجا که خواست دنبالش میرن و اجازه میدن مسیر رو تعیین کنه! کشیدن قلاده توسط سگ وقتی پیش میاد که سگ سعی کنه جلوتر از شما راه بره و تمایل داشته باشه مسیر رو تعیین کنه.

 

حقیقتی بهت آور برای شما:

کشیدن قلاده و جلو زدن سگ از شما یه مشکل رفتاری هست. یه سگ نرمال، کنار صاحبش راه میاد نه جلوتر از اون

 

این مشکل علاوه بر اینکه ناخوشاینده، خطرناک هم هست. چون به محض اینکه به هر دلیلی بند قلاده از دست شما در بره، سگ جلو جلو میدوه و ممکنه گم بشه یا با یه ماشین تصادف کنه.

مشکل کشیدن قلاده سگ

رفع مشکل رفتاری کشیدن قلاده توسط سگ

برای رفع این مشکل باید راه آموزش رفتن سگ با قلاده رو بهش بدین.

 • برای این آموزش از قلاده گردنی استفاده کنین
 • بند قلاده رو تا جای ممکن کوتاه کنین تا سگ تون نتونه جلوتر از شما راه بره
 • جلسات پیاده روی تون رو کوتاه ولی متعدد و مفرح برگزار کنین
 • همیشه تشویقی همراه داشته باشین تا اگر کنار شما راه رفت، تشویقش کنین
 1.  اضطراب جدایی در سگ ها و بی قراری در سگ (از جلوی چشمم دور بشی میترسم)

این مشکلی رفتاری یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات رفتاری در سگ هاست و اتفاقا خیلی متداول هم هست. به این شکل بروز پیدا میکنه که سگ موقع دور شدن از صاحبش استرس میگیره و رفتارهایی رو از خودش بروز میده. بی قراری، ترس، هیجان منفی و افسرده شدن به محض دوری از صاحب، جزو این رفتارها هستن.

آیا این طبیعی نیست که وقتی ما از سگمون دور باشیم سگ ناراحت و دپرس بشه؟

جواب: خیر! طبیعی نیست! اگر سگ شما اینطوری میشه یعنی مشکل اضطراب جدایی داره.

این مشکل تربیتی، معمولا باعث مشکلات رفتاری دیگه ای مانند دستشویی کردن سگ در خونه، جویدن وسایل منزل و پارس کردن بیش از حد، هم میشه. سگ ها وقتی اضطراب جدایی از صاحبشون رو تجربه میکنن، به هر رفتاری متوسل میشن تا استرس خودشون رو تخلیه کنن و رفتارهای بالا هم از این قاعده مستثنی نیستن.

رفع مشکل رفتاری اضطراب جدایی سگ از صاحبش

رفع این مشکل نیاز به صرف زمان زیادی برای آموزش های پیوسته داره. در مواردی که اضطراب جدایی خیلی شدید باشه، دامپزشک حتی ممکنه داروی آرام بخش برای سگ تجویز کنه.

پایه و اساساس رفع این مشکل فهموندن این حقیقت به سگه که شما همیشه برمیگردید.

این کارها رو انجام بدین:

 • در فواصل کوتاه مدت (مثلا ۵ یا ۱۰ دقیقه ای) تنهاش بگذارین و از خونه بیرون برین. کم کم این زمان رو برطبق واکنش سگتون، افزایش بدین.
 • در مدتی که خونه نیستین از اسباب بازی سگ ها و استخوان های جویدنی کمک بگیرین تا سگتون سرگرم بشه.
 • همیشه قبل از بیرون رفتن و تنها گذاشتنش انرژی اش رو تخلیه کنین (با بازی هایی که نیاز به دویدن دارن و پیاده روی های بیش از ۴۵ دقیقه)
 • سگ ها رو نباید روزی بیش از ۴ ساعت تنها گذاشت. اگر شاغل هستین سگ نگیرین!
 • قبل از تنها گذاشتن سگ در خانه آموزش های لازم رو بهش بدید و اقداماتی رو برای سرگرم شدنش فراهم کنید.

وقتی سگ رو در خانه تنها میگذارید، باید محیط خانه رو برای تنها گذاشتنش آماده کرده، مشکل اضطراب جدایی اش رو حل کنید و بهش کمک کنید وقتی خونه نیستید راه هایی برای سرگرم کردن خودش داشته باشه.

اگر سگ خودتون رو گاهی در خونه تنها میذارید، به کتاب تربیت سگ جامع ما مراجعه و بخش راهنمای تنها گذاشتن سگ در خانه را مطالعه کنید.

در این بخش این کتاب در ۱۴ مرحله توضیح میدیم چه کارهایی انجام بدید که وقتی خونه نیستید، خیالتون از بابت تنها موندن سگ راحت باشه، وقتی برگشتید چی کار کنید و چطوری یه مشکل رفتاری مهم در سگ هایی که مدت زیادی تنها میمونن به نام اضطراب جدایی رو تشخیص بدید و رفع کنید.

 

اضطراب جدایی در سگ

حالا نوبت شماست…

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

سگ شما به کدوم یکی از این مشکلات رفتاری مبتلاست؟

چه راه هایی رو برای رفع این مشکل امتحان کردین؟

لطفا توصیه هاتون رو با پت پرس و کاربرهای دیگه درمیون بگذارین.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۲.۲۹ (۷ رای)

۳۰ comments

 • دلم واسه این ی جمله کباب شد 🙁
  یادتون نره که: یه سگ خوش رفتار یه سگ خوشبخته! چون هیچ کس یه سگ بدرفتار رو دوست نداره.

  من یه سگ دارم که از ۴۰ روزگی داشتمش و الان وارد ۶ سال شده، حدود سه ماه قبل توی مسافرت سگی رو دیدم که صاحبش نهایت بدرفتاری رو باهاش داشت، سگ رو با طناب بسته بود پشت وانت و میخواست تو جاده چالوس بسپرس به هرکسی که نگهش داره تا از سفر برگرده، گفتم با مسئولیت من بده با خودم ببرمش مسافرت، اگر با ملوس خودم دعوا نکردن نگهش می دارم. خلاصه بردمش و اولش جنگ بود تا بعد با هم دوست شدن و از سفر برگشتیم و من به سرپرستی قبولش کردم، اما چشمتون روز بد نبینه ی خرابکار حرفه ای، از خراب کردن عروسک ها و تزیینات خونه بگیر تا دستشویی کردن رو تخت، تشک، فرش و …
  خلاصه هر بار میام خونه ی جایی رو ترکونده
  هم دوسش دارم هم واقعا نمیتونم این رفتارهاش و دیگه تحمل کنم، جلو مهمون یهو میاد وسط خونه دستشویی میکنه، وقتایی که خونه نیستم محدودش کردم به اتاق خواب تا کمتر خرابکاری کنه اما اتاق خواب واسه من نزاشته، جابجا دستشویی کرده و تخت که دیگه نابود شده، هرچی عروسک و تزیینات داشتمم ترکونده ک گفتم اشکال نداره وسایل و جمع کردم.
  ماشالا اینقد هم انرژی داره ک همش در حال بدو بدو کردن و پریدن رو میز و مبل و تخت و دیوار و … هر چی ک فکرشو کنید. یه ریز میخواد با ملوس بازی کنه اما ملوس تا ی جایی بازی میکنه و بعدش خسته میشه و میره ی گوشه از دست بوگی خانم قایم میشه
  نمیدونم باید باهاش چکار کنم پسش بدم ب صاحب نادون قبلیش یا دنبال خانواده بگردم براش یا بازم باهاش بسازم بلکه درست بشه رفتارش
  لطفا راهنمایی کنید

 • یک سوال آیا سگ بعد از واسکن هاری امکان داره این بیماری رو بگیره یا کسی رو گاز بگیره انتقال بده؟

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:

   https://petpors.com/online-vet/

 • سلام ممنون ازراهنمایی های سودمندتون
  من یه سگ هاسکی پنج ماهه روحدودیک هفته هست خریدم.نمیدونم صاحب قبلی چطوررابطه یابرخوردی بااین بی زبون داشتن که تحت فشارکه هست مثلاتاوقتی که بسته باشه حرف گوشکن میشه هم ارومه.به محض ازادشدنش حرف گوش که نمیذه هیچی باتندی وعصبانیت ازم دورمیشه وباپرخاش وحالت حمله به سمتم میادکه حس میکنم الان گازم بگیره ولی بازم تکرارمیکنه دورشدن وبازهم…وقتی بادردسرارومش میکنم ونوازشش میکنم سرشومیذازه روپاهام ولذت میبره ازنوازش اماسرپاست وخودشوکامل سفت نگه میداره.توروخداراهنماییم کنید خیلی اذیتیم .هم من هم اون بی زبون

 • خوب بود.
  راستش ۲روز پیش ی سگ ۲یا سه ماهه خریدم.ی هاسکی سیبرین زرنگ و بازیگوش.ولی بهش یاد دادن بپره و دندون بگیره.نایلون توجهش رو جلب میکنه.میگن بزنش حسابی گاز نگیره.توی پارک وحشیانه چمن هارو میکنه.چکارش کنم؟؟؟؟

 • سگی که ما ازش نگهداری میکنیم گهگاه همه‌ی این ناهنجاریها رو از خودش نشون می‌داد، چندین سرپرست داشته از دوران تولگی و همه رهاش کردند. الان یکساله است، با مهمون و افراد بیگانه توی خیابون رفتار خوبی داره ولی حس مالکیت زیادی در همه جا خونه داره و اجازه‌ی رفت و آمد نمیده و اگر از بخشی از خونه بخواهیم استفاده کنیم گاهی هشدار میده، غرولند و پارس می‌کنه و گاز میگیره. گاهی دلیلش رو نمیفهمیم چون مسئله ی غذا و اسباب‌بازی هم نیست، گهگاه نسبت خود ما هم حس مالکیت نشون میده و نمیذاره به یکدیگر نزدیک بشیم بازی کنیم و بخندیم، غذا بخوریم و…

 • سلام ممنون از راهنمایی ها و مطالب مفیدتون. من یه توله ژرمن دارم ک از ۳ ماهگی اوردمش خونه، و الان حدود ۵ ماهو نیمش هست، اویل بهتر گوش میداد ولی الان زیاد گوش نمیده، زیاد بازی گوشی میکنه و یه مدتم هست شروع کرده به گاز گرفتن و جویدن کفش و…. متاسفانه چند بارم عصبانی شدم ازش و داد زدم سرش. الان یکم میترسه ازمن، ینی تا ببینه ناراحتم و سری حالت گوشهاش عوض میشه و فرار میکنه، ک این موضوع خیلی ناراحتم میکنه، نمیدونم چیکار کنم، شبهام شروع میکنه به واق زدن حدود دوهفته اس، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام محمدجواد عزیز اگر جواب سوال شمارو بخوایم بدیم باید بیست صفحه کامنت بنویسیم، لطفا این ایبوک رو مطالعه کن اینم لینکشه: https://petpors.com/downloads/dog-training/
   یا با یک مربی سگ مشورت بگیرید برای تربیت درست سگتون، و زودتر هم اقدام کنید تا سگتون بالغ نشده.

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/iump-subscription-plan/

 • سلام، من یه توله مالتیز ۲/۵ ماهه دارم، از یک ماهگی پیش من هست، دستشویی و نشستن و ایستادن و برو بیارش رو یادش دادم، اما گاز گرفتن انگشتایه دست و پا و جویدن چیزایه چوبی??‍♀️! با نه و اسپری آب تلاش کردم اما بازم وقت بازی و وقتایی که هیجان زده و پرانرژیه فقط ٣ ثانیه میشینه و دوباره گاز میگیره! بنظرتون چه کار کنم؟؟ استخون جویدنی کمکی میکنه؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنین???

  • سلام یاسمین عزیز
   ممکن بخاطر دندون هاشم باشه اصلا نباید اجازه بدید که دستتون رو گاز بگیره و باید فرمان نه و رهاکن بهش یاد بدید.
   و باید تربیتش کنید تا این کارهارو دیگه انجام نده. این کتاب رو دانلود و مطالعه کنید کامل توضیح داده شده، برای تربیت صحیح بدرتون میخوره، اینم لینکش:https://petpors.com/downloads/dog-training/

 • سلام من یک سگ ۳ ماه خریدم تازگی خیلی بازی گوش شده .وقتی میاد تو بغلمو بازی میکنه دوس دارم دست و انگشتامو بکنه تو دهنش و مث بچه کوچیک به دندونش میزنه و گاز میگیره
  این کارش طبیعیه?!?

 • سلام ، مادر من رفتار خوبی با سگم نداره و از وقتی مادرم اومده خونه من رفتار سگم تغییر کرده و دایم نسبت به مادرم رفتار پرخاشگرانه و عصبی داره ، مادرم رو که نمیتونم تغییر بدم چه کار کنم که سگم آرامش داشته باشه؟

 • عالییییی
  ممنون میشم بهم بگید قیمت وشرایت نگهداری از سگ پامرانین چیه وکمکم کنید تا ریزش مو شو به حد اقل برسانم

 • سلام خسته نباشید سگ من حدود ۸ سال داره و به تازگی وقتی در منزل تنها میماند فقط در سالن منزل توالت میکنه احساس میکنم نوعی اعتراض به تنها ماندنش هست و اگر امکان داره راهنماییم کنید.

 • سلام من مدرسه میرم روزی ۵-۶ ساعت مدرسم و روز های زوج هم ۱ ساعت کلاس درس میرم
  اما پدر و مادرم در غیاب من بعد از دو سه ساعت برمیگردن خونه ولی خیلی نمیتونن با سگ بازی کنن و فقط در حد حرف زدن و یه بازی کوچیک.
  آیا این برای سگ کافیه؟

  • پویان جان
   اگر خودت بعد از اومدن از مدرسه باهاش بازی کنی کفایت میکنه.
   فقط سعی کن نژادهایی رو بخری که انرژی کمی دارن.

 • سلام و با تشکر از مطالب مفیدتون
  مشکل بزرگ من با سگم اضطراب جداییه که شدید ولی دارم از تمرینهاتون استفاده میکنم مریی هم داره فقط میخوام بدونم واقعا برطرف میشه خیلی نگرانم که اگه صداش بقیرو اذیت کنه من باید ازش جدا بشم و این خیلی سخته

  • هستی عزیز
   بله با صبر و تکرار برطرف میشه. شما اولین نفری نیستین که این مشکل رو دارید. به تمرین ها ادامه بده و ناامید نشو

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

چطور بهترین نژاد سگ رو انتخاب کنم؟راهنمای کامل انتخاب سگ
+