نصب اپلیکیشن
سگ قهوه‌ای در حال اموزش نشستن با تشویقی

3 روش کاربردی برای آموزش نشستن به سگ

آیا سگ شما بلده بشینه؟ می‌دونین آموزش نشستن سگ ضروری و از آموزش‌های پایه و اساسی تربیت سگه؟ آموزش نشستن سگ معمولا خیلی ساده است چون که سگ‌ها به طور طبیعی تمایل به نشستن دارن و اغلب اولین چیزیه که همه دوست دارن به سگشون یاد بدن. علاوه بر این، با یاد دادن این دستور به راحتی می‌تونین آموزشای دیگه‌ای مثل آموزش فرمان بخواب به سگ رو هم به سگتون یاد بدین.

آموزش نشستن سگ یه سری قواعد داره که باید رعایت بشه. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و در این مقاله از پت پرس با ما همراه باشین تا با روش‌های کاربردی آموزش دستور نشستن به سگ آشنا بشین:

آموزش نشستن به سگ

آموزش نشستن سگ، به شما کمک می‎‌کنه روی بعضی از رفتارهای ناخواسته سگتون مثل پریدن روی مردم، کنترل داشته باشین. از طرف دیگه نشستن، معمولا رایج‌ترین دستوریه که دیگران وقتی با یه سگ رو‌به‌رو می‌شن، از اون می‌خوان که انجامش بده. البته سگ شما باید فقط از دستور بنشین شما اطاعت کنه، به همین دلیل قبلش بهتره آموزش فرمان نه به سگ هم بهش یاد بدین.

برای آموزش نشستن به سگ یا توله سگ، روش‌های مختلفی وجود داره مثل استفاده از تشویقی سگ، قلاده، روش طبیعی و… ولی چیزی که در همه این روش‌ها مشترک و مهمه، داشتن صبره. در آموزش و تربیت سگ شما بیش از همه چیز باید صبر داشته باشین و به سگتون سخت نگیرین.

همون‌طور که گفتیم، آموزش نشستن به سگ کار پیچیده‌ای نیست فقط به صبر، حوصله و آرامش شما و تمرین زیاد نیاز داره.

استفاده از تشویقی سگ‌ برای آموزش دستور نشستن به سگ چطوریه؟

در طول تمرین نشستن با سگ نیاز به استفاده زیاد از تشویقی دارین. پس حتما کنار دستتون از خوراکی‌های مورد علاقه سگتون داشته باشین.

اول سعی کنین توجه سگ رو به خودتون جلب کنین. بهترین حالت اینه که سگ، روبه‌روی شما باشه و شما رو ببینه و بشنوه. شما باید کاملا بر او تسلط داشته باشین.

در مرحله بعدی، تشویقی رو بهش نشون بدین و حس کنجکاویش رو برانگیخته کنین و بعد تشویقی رو از جلوی بینی سگ به سمت پشت سرش حرکت بدین. حالا تشویقی رو نزدیک به بینی سگ نگه دارین و بعد اون رو به سمت بالای سرش ببرین. در این حالت سگ، تشویقی رو با چشم‌ها و بینی خودش دنبال می‌کنه و پشتش رو روی زمین می‌گذاره.

مهمه که شما تشویقی رو کجا نگه می‌دارین؛ نباید انقدر بالا  نگه دارین که سگ برای گرفتنش بپره. باید اندازه اون رو طوری تنظیم کنین که سگتون برای گرفتنش، بتونه بشینه.

الان می‌تونین با یه فرمان دیگه مثل گفتن کلمه «آزاد» یا «رها» اون رو از حالت نشستن رها کنین و دعوتش کنین که به سمت شما بیاد. این آموزش رو می‌تونین ۱۰ دقیقه تا یک ربع و روزی ۲ تا ۳ بار تکرار کنین. احتمالا بعد از ۲ هفته سگتون این تمرین رو خیلی خوب یاد می‌گیره.

بعد از این مدت کم‌کم دادن تشویقی رو قطع کنین و اون رو عادت بدین تا با حرکت دست شما یا دستور بشین به سگ (گفتن کلمه بنشین)، دستور شما رو انجام بده.

عکس آموزش شستن به توله سگ

نکات مهمی که باید حواست بهشون باشه

وقتی تشویقی رو بالا سر سگتون نگه می‌دارین، اگه سگ تلاش می‌کنه که سرش رو به جای بالا آوردن و قرار گرفتن در حالت نشستن، به سمت عقب ببره، محیط آموزشتون رو عوض کنین و سگ رو به یه اتاق ببرین و در گوشه داخلی اتاق آموزش سگ رو شروع کنین. این کار حرکت سگ رو به سمت پشت سرش محدود می‌کنه

اگه در مرحله آخر سگتون به طور کامل ننشست؛ خودتون با فشار کمی اون رو در حالت نشسته قرار بدین و بعد محکم بگویید «بنشین»، بعد با دادن خوراکی، تشویقش کنین و در عین حال نوازشش کنین و از کلمات و عبارتی مثل «آفرین پسر خوب» یا «خوبه، آفرین» استفاده کنین و در طول آموزش، این‌ها رو چندین‌بار تکرار کنین.

دقت کنین خوراکی‌هایی به سگ بدین که براش مناسبه و ضرر نداره. از طرف دیگه حجم خوراکی انقدری نباشه که سیر بشه و دیگه براش جذابیتی نداشته باشه.

احتمالا تا اینجای مقاله متوجه شدین که در تربیت سگ، کوچیک‌ترین رفتار اشتباه شما می‌تونه باعث بدرفتار شدن سگتون بشه. خیالت راحت ما این راهو بلدیم در واقع برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری انجام بدین که سگ ببینه و ازش یاد بگیره. ما در تیم پت پرس در زمینه تربیت و آموزش سگ دوره جامع و کاملی رو تهیه کردیم که به کمک اون می‌تونین بر تمام چالش‌های این کار بر بیاین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

می‌تونین برای فرمان نشستن به سگ‌های پر انرژی از قلاده استفاده کنین!

معمولا برای آموزش سگ‌های اکتیو و غیر قابل کنترل یا یاغی از قلاده استفاده می‌کنن و این کار باعث می‌شه اون رو کنترل و رفتارهای مثبتش رو تقویت کنن.

برای آموزش نشستن به سگتون با کمک قلاده؛ اول قلاده رو سفت و کشیده نگه دارین طوری که سگ نزدیک به شما باشه. ولی توجه داشته باشین که انقدر سفت و محکم نباشه که سگ رو اذیت کنه.

 قلاده سگ می‌تونه از نوع کمری و یا گردنی باشه، باید خودتون امتحان کنین و ببینین که با کدوم یکی از اون‌ها بیشتر می‌تونین رفتار سگ رو کنترل کنین.

حالا سگ رو تشویق به نشستن کنین. برای این کار به بالای پاهای عقب سگ، فشار کمی وارد و کمک کنین تا از حالتی که ایستاده، خارج بشه و به سمت نشستن بره.

فشاری که به سگ وارد می‌کنین نباید زیاد باشه چون ممکنه حالت تنبیه‌گونه به خودش بگیره و سگ رو بترسونه.

حالا با فرمان بنشین به سگ، در حالی که دارین پشتش رو لمس می‌کنین، بهش کمک کنین تا حالت نشسته و دستور شما رو درک کنه. این کار رو باید چندین مرتبه تکرار کنین و هر بار تلاشش رو تحسین و با نوازش تشویقش کنین.

یاد دادن فرمان نشستن به سگ با کمک دستاتون رو تا زمانی که سگتون یاد بگیره فقط با دستور شما بشینه؛ ادامه بدین.

نکات مهم در آموزش نشستن به کمک قلاده

برای اموزش سگ با کمک قلاده، شما باید صبر زیادی داشته باشین چون ممکنه چندین هفته طول بکشه. در این روش محیط سگ باید کاملا اروم باشه و چیزهایی که حواس سگ رو پرت می‌کنه در محیط وجود نداشته باشه. زمان مناسب برای این کار هم وقتیه که سگ فعالیت زیادی داشته و بخش زیادی از انرژیش رو تخلیه کرده.

اگر فکر می‌کنین که به اندازه کافی زمان یا حوصله ندارین و ممکنه وسط راه خسته بشین، ناراحت نباشید. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و شما می تونید برای آموزش و تربیت سگتون از یه مربی سگ خوب کمک بگیرین. ما در سایت پت پرس یه قسمتی رو برای این موضوع آماده کرده ایم.

بعد از این‌که سگ، نشستن با کمک دست‌های شما رو یاد گرفت؛ وقتشه که بدون کمک شما تمرین کنه. پس استفاده از دستاتون رو قطع کنین و تمرین رو با کمک قلاده ادامه بدین و فقط از کلمه «بنشین» استفاده کنین و در عین حال اون رو تحسین و نوازش کنین. تاجایی که دیگه بدون تشویق هم، این کار رو انجام بده.

سگ سفید با قلاده سبز در حال تمرین نشستن

چطوری به سگ‌های آروم در حین رفتار طبیعی‌شون تعلیم نشستن بدین؟

از این روش برای سگ‌های مسن و آروم استفاده می‌شه. در این روش آموزش، از یه جای خلوت، کوچیک، امن و بدون مزاحمت شروع کنین که میزان حواس‌پرتی سگ هم کم‌تر باشه.

در روش طبیعی آموزش نشستن سگ، نباید سگتون رو به سمت نشستن هدایت کنین. اجازه بدین آزادانه حرکت کنه و بچرخه تا وقتی که خودش بشینه. زمانی که نشست؛ از کلمه «بنشین» استفاده کنین، بهش پاداش و خواکی بدین و تشویق و نوازشش کنین.

سگ رو باید با صدای آروم تشویق کنین تا به خوبی به شما جواب بده.

هرچه قدر سگتون پرانرژی و سرسخت‌تر باشه، زمان بیشتری برای آموزش نیاز داره. پس صبوری کنین، حوصله داشته باشین، عصبانی نشین و لحن آروم و صمیمانه‌تون رو در تمام طول مدت آموزش حفظ کنین.

تمرین رو تا حد ممکن و روزی نیم تا یک ساعت تکرار کنین تا جایی که سگ رابطه بین کلمه «بنشین» و نشستن خودش رو درک کنه و دیگه نیازی به دادن تشویقی نباشه.

اگه اهل کتاب خوندن هستین، یه پیشنهاد ویژه برای آموزش سگتون داریم: ایبوک جامع تربیت سگ پت پرس!

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

نکات مهمی که در آموزش نشستن به سگ باید بهشون توجه کنین!

  • تربیت سگ و آموزش اصولی به اون یه مهارته. موقع آموزش دادن به سگ، بهش اعتماد به نفس بدین، از دستورای طولانی و سخت استفاده نکنین و جمله‌های کوتاه به کار ببرین.
  • هنگام  آموزش دادن به سگ، مقتدر ولی مهربون باشین و سعی کنین بین شما و سگتون رابطه عاطفی قوی برقرار باشه.
  • از کلمه‌های توهین‌آمیز یا کلمه‌ها و جمله‌هایی که بار منفی دارن استفاده نکنین. مثلا نگید «نه» یا «این کار رو نکن» به جاش، کار درست رو براش تکرار کنین.
  • توجه داشته باشین که زبان بدنتون در یادگیری سگ تاثیر داره و سگتون از زبان بدن و لحن شما متوجه می‌شه که از عملکردش راضی هستین یا نه. در واقع این شمایین که با زبان بدن، لمس کردن و استفاده از صداها و کلمات می‌تونین اون رو نسبت به انجام دستوهای مورد نظرتون شرطی کنین.
  • تمرین و آموزش رو تا جایی ادامه بدین که سگتون کاملا به شما توجه می‌کنه. اگه سگ موقع آموزش فرار کرد؛ بدونین که یه جای کار رو اشتباه کردین یا اگه دیدین پریشونه، احتمالا گیج و دستپاچه شده. پس تمرین رو قطع کنین و به اون فرصت بدین. (در همین رابطه می‌تونین ویدیوی تربیت سگ تیم ما رو ببینین و با صدها نکته تربیتی مفید و کاربردی آشنا بشین)
  • تا جایی که می‌تونین، جلسه آموزش و تمرین رو در فضای باز برگزار نکنین چون بیرون منزل عوامل زیادی وجود داره که حواس سگ رو پرت می‌کنه و شما نیاز به انرژی دو برابری خواهید داشت و ممکنه زود خسته بشین.
  • سعی کنین برای آموزش از یه محیط ثابت استفاده کنین، تا سگتون هر زمان که وارد اونجا شد، بدونه که وقت آموزشه.
فرمان بنشین به سگ
آموزش نشستن به سگ با فرمان دست

نظر شما چیه؟

در این مقاله، ۳ روش کاربردی برای آموزش نشستن به سگ رو بررسی کردیم. شما می‌تونید به هر سگی فارغ از سنش، نشستن رو آموزش بدین. فقط ممکنه روشی که استفاده می‌کنین متفاوت باشه یا روش‌های مختلف رو هم‌زمان با هم به کار ببرین.

تجربه شما در این زمینه چیه؟ چطوری به سگتون نشستن رو آموزش دادین و این کار چقدر طول کشید؟ تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما به اشتراک بگذارین.

منبع: wikihow.pet

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (13 امتیاز)
نویسنده: شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
سلام
من شیرین هستم، نویسنده و علاقه مند به حیوانات. علاقه من به حیوانات از وقتی شروع شد که یه توله سگ رو به سرپرستی قبول کردم. امیدوارم از خواندن محتوای من لذت ببرید.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
طناز
نوشته شده در: ۲ اسفند, ۱۳۹۹

سلام

خیلی ممنون از مقالتون

من قراره یه سگ گلدن بیارم خونه

و از وقتی که این تصمیم رو گرفتم دارم تمام مقاله های شمارو که درباره ی سگ هستن رو میخونم

خیلی ممنون از سایت و مقاله های عالیتون❤❤

پاسخ به این نظر
Ayda
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
توی یکی از مقاله هاتون گفتید که نژاد گلدن میتونه یک دستور رو تو کمتر از ۵ بار تکرار یاد بگیره. یعنی در هر جلسه ی آموزش میشه که یک دستور رو تو یک روز یاد بگیره؟
ممنون میشم پاسخ بدید💗

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
بله گلدن ها از باهوش ترین سگهای جهان هستن که خیلی زود فرمان جدید رو یادمیگیرن. منظور از ۵ بار تکرار ۵ جلسه ی آموزش بوده. یعنی گلدن میتونه در دو الی ۳ جلسه ی اموزشی فرمان رو یادبگیره

پاسخ به این نظر