بهرین کتاب برای نگهداری از حیوان خانگی شما
آموزش نه گفتن به توله سگ

آموزش نه گفتن به سگ!

توله سگ کوچولویی که تازه وارد خونه جدیدش میشه با قوانین زندگی تو خونه آشنایی نداره و احتمالا بارها کارهایی انجام میده که اجازه نداره. به همین دلیل یکی از پرکاربردترین کلمه‌های دستوری که صاحب سگ استفاده می‌کنه «نه» گفتنه. اما آیا توله سگها منظور ما رو از کلمه نه می‌فهمن؟ چطوری بهشون یاد بدیم که «نه» یعنی اون کار رو دیگه انجام نده؟ در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم و آموزش نه گفتن به سگ رو بهتون یاد بدیم.

آموزش کلمه دستوری نه به سگ

کلمه دستوری نه رو در چه مواقعی استفاده کنم؟

یکی از اولین آموزش‌هایی که سگ باید یاد بگیره اینه که «نه» یا «ولش کن» به این معنیه که باید کاری که داره انجام میده رو متوقف کنه.

اکثر صاحبان سگ به طور ناخودآگاه وقتی سگشون کار بدی انجام میده بهش می‌گن «نه» و دوست دارن زیاد از این کلمه استفاده کنن. و تقریبا برای هر کاری که سگشون انجام میده یا تازه می‌خواد انجام بده اول می‌گن نه!

استفاده زیاد و نابجا از فرمان «نه» تنها باعث گیچ شدن سگتون میشه و تاثیر تربیتیش رو از دست میده.

در حالیکه خیلی از مربیان سگ چندان علاقه‌ای به استفاده از کلمه نه ندارن و معتقدن بار منفی و تنبیهی زیادی داره. در عوض اونا ترجیح میدن با تایید مثبت و تشویق کارهای خوب سگ و نادیده گرفتن کارهای اشتباه و بد سگ رو تربیت کنن.

با اینحال، اگه از کلمه «نه» به جا و به موقع و به اندازه کافی استفاده کنید می‌تونه در تربیت سگ کمکتون کنه. کلمه «نه» یکی از فرامین اولیه و بیسیک هست که میتونه توی آموزش سگ به شما کمک کنه و از بروز رفتارهای بد توی سگ‌ها جلوگیری کنه.

تشویقی دادن به سگ

مراحل آموزش فرمان نه به توله سگ

  • کلی تشویقی خوشمزه دم دست داشته باشید.
  • به سگتون یه فرمان مثل «بشین» بگید تا توجهش کاملا به شما جلب بشه.
  • بعد یه موقعیت ایجاد کنید که سگتون خیلی دوست داره انجامش بده؛ مثلا یه تیکه غذا روی زمین بندازید.
  • به محض اینکه توله سگ نزدیک غذا شد و خواست بخوردش بهش بگید «نه» یا «ولش کن» و وقتی حواس سگ به شما معطوف شد بهش تشویقی بدید.
  • این تمرین رو بارها باید انجام بدید تا سگ متوجه بشه که اگه کارش رو متوقف کنه و به شما توجه کنه یه خوراکی خوشمزه در انتظارشه.

این تمرین با موقعیت‌های مختلف، هم تو خونه هم بیرون انجام بدید. مثلا اسباب بازی مورد علاقه‌ش رو پرت کنید و وقتی سگ می‌خواد سمتش بره بهش بگید «نه» یا «ولش کن».

یکی از مزایای این آموزش اینه که موقعی که دارید با سگتون پیاده‌روی می‌کنید سگ هر آت و آشغالی که دم دستش ببینه نمیخوره و اگه توجهش به چیزی جلب بشه می‌تونید با گفتن کلمه دستوری نه جلوی این کارش رو بگیرید.

مشکلات رفتاری سگ ها در خانه

نکته مهم: نه گفتن به سگ با لحن آروم و بدون داد زدن!

نکته مهم اینه که کلمه نه رو باید محکم و قاطع بگید؛ اما به هیچ وجه سرش داد نزنید.

چون اگه داد بزنید سگتون فکر می‌کنه دارید تنبیهش می‌کنید، ازتون میترسه و هیچی یاد نمیگیره.

البته میدونیم گاهی ممکنه از دستش عصبانی و کلافه بشید و کنترلتون رو از دست بدید و با داد و فریاد بهش بگید نه! اما سعی کنید آرامشتون رو حفظ کنید.

هرچقدر سگ زودتر این آموزش رو یاد بگیره خرابکاری‌هاش هم کمتر و کنترلش راحتتر می‌شه؛ پس صبور باشید.

یادتون باشه که یه مربی حرفه‌ای همیشه خونسردی خودش رو حفظ می‌کنه و اجازه نمیده سگ کنترل احساساتش رو به دست بگیره. (در این رابطه بخونید: ویژگی‌های مربی سگ حرفه‌ای)

سگ در حال پیاده روی با صاحبش

به سگتون یاد بدید برای تشویقی گرفتن به شما نگاه کنه!

وقتی نه گفتن رو به سگ یاد میدیم هدفمون فقط این نیست که اون شی یا غذا یا اسباب بازی رو ول کنه، بلکه بیشتر می‌خوایم با گفتن کلمه دستوری به ما توجه کنه، ازمون حرف شنوی داشته باشه و یجورایی بفهمه که رئیس کیه!

درسته که وقتی سگ آموزش رو درست انجام میده بهش تشویقی میدیم، اما باید بفهمه که چون ما ازش راضی هستیم داریم بهش تشویقی میدیم.

  • پس بعد از چندین بار تمرین، این بار که بهش گفتید نه، بلافاصله بهش تشویقی ندید. سگ کمی منتظر می‌مونه و وقتی می‌بینه خبری نیست احتمال زیاد به شما نگاه می‌کنه. به محض اینکه بهتون نگاه کرد بهش تشویقی بدید.
  • این تمرین رو بارها تکرار کنید تا به مرور وقتی به سگتون می‌گید نه! به شما نگاه کنه.
  • کم کم که سگتون این آموزش رو خوب یاد گرفت استفاده از تشویقی رو کم کنید تا بالاخره به جایی برسید که بدون تشویقی و فقط با گفتن کلمه دستوری نه سگ به حرفتون گوش کنه.

هدف از تمام آموزش‌ها به سگ اینه که صاحبش رو به عنوان رئیس قبول کنه و در تمام شرایط ازش حرف شنوی و فرمانبرداری کامل داشته باشه.

استفاده از تشویقی و کلیکر و … همگی ابزار آموزشی هستن و هدف جلب رضایت شماست. سگ باید یاد بگیره حتی غریزی‌ترین رفتار مثل پارس کردن رو هم باید به فرمان و دستور ما انجام بده. (در این رابطه بخونید: آموزش پارس کردن به سگ+آموزش پارس نکردن)

نه گفتن به سگ

چرا بهتره از کلمه «نه» کمتر استفاده کنیم؟

هدف ما از آموزش دستور نه به سگ اینکه جلوی یه کاری رو بگیریم؛ یعنی ازش می‌خوایم اون کار رو انجام نده. در حالی که سگها به فرامینی که اونا رو به انجام کاری تشویق کنه بهتر جواب میدن.

پس بهتره در عوض حواسش رو از کاری که نمی‌خوایم پرت کنیم و ازش بخوایم یه کار دیگه انجام بده؛ مثلا بهش بگید «بشین» و بعد بهش تشویقی بدیم. یا یه اسباب بازی جذاب نشونش بدیم تا حواسش پرت بشه و برای بازی کردن پیش شما بیاد.

سگها موجوداتی پرانرژی هستن و نیاز به فعالیت و بازی دارن. اگه به اندازه کافی برای سگمون وقت نذاریم و با سگمون بازی نکنیم مطمئنا کلافه و بی حوصله میشه و شروع به خرابکاری می‌کنه یا عمدا و برای جلب توجه شما کارهایی که نباید رو انجام میده.

در چنین موقعیتی نمی‌تونیم فقط بهش بگیم نه، نه، نه! و انتظار داشته باشیم سگمون مودب و خوش رفتار بشه. ما هم باید شرایط و نیازهای سگمون رو در نظر بگیریم و اگه می‌بینیم کلافه شده برای پیاده‌روی بیرون ببریمش یا با انواع بازی سرگرمش کنیم. (در این رابطه بخونید: روش‌های تخلیه انرژی سگ در خانه)

تربیت سگ

چطور سگم رو درست و اصولی تربیت کنم؟

چیزی که خیلی از ما نمی‌دونیم اینه که مسبب و دلیل خیلی از رفتارهای اشتباه و عادات غلط سگمون خودِ ما هستیم.

با تربیت درست و اصولی از زمان تولگی می‌تونید سگی خوشحال و راضی اما مودب و خوش رفتار داشته باشید. نکته مهم در تربیت سگ اینه که به جا و به موقع و به روش صحیح بهش آموزش‌های لازم رو بدید.

به دلیل اهمیت تربیت سگ، ما یه کتاب راهنمای جامع در مورد تربیت سگ تهیه کردیم که هرچیزی که لازمه در مورد آموزش سگ بدونید رو بهتون یاد دادیم و تمام فرامین اولیه و آموزش قوانین خونه و …. رو مرحله به مرحله آموزش دادیم. با کمک این کتاب می‌تونید خودتون مثل یه مربی حرفه‌ای سگتون رو تربیت کنید. خیالت راحت ما این راه بلدیم و در کنار شما تا انتهای این مسیر هستیم و بهتون یاد میدیم که چطور سگتون خودتون تربیت کنین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

خرید کتاب
۹۸,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

 

نظر شما چیه؟

شما چه تجربه‌ای در این مورد دارید؟ چطوری به سگتون نه گفتن رو یاد دادید؟ وقتی میخواید جلوی کار سگتون رو بگیرید از چه کلمه دستوری استفاده می‌کنید؟ لطفا  برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ میدیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
الی
نوشته شده در: ۲۱ آبان, ۱۳۹۹

سلام عالی بود
یه سوالی داشتم
به سگ اولین آموزشی که باید بدیم چیه و میتونیم در یک زمان ۲یا۳ چیز رو آموزش بدیم؟

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۱ آبان, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، بله ، از اولین آموزش ها ، نحوه ی تنها موندن و آموزش جای دستشویی و پارس نکردن و انجام فرامین شما است و هر کدام با برنامه زمانی منظم انجام پذیر است مطالعه این مقاله میتونه بهتون کمک بکنه
آموزش و تربیت سگ