نصب اپلیکیشن
آموزش فرمان نخور به سگ

3 روش ساده برای آموزش فرمان نخور به سگ

آموزش نخور به سگ رو چجوری باید انجام داد؟ هر سگی باید یاد بگیره که از روی زمین چیزی نخوره چون این کار می‌تونه کلی دردسر ایجاد کنه، از خوردن زباله‌های توی پارک که ممکنه باعث مشکلات گوارشی مثل تهوع، استفراغ و اسهال بشه، تا شکلات که می‌تونه حیوون رو بکشه. سگ‌ها ذاتا زباله‌گرد هستن و هر چی ببینن امتحان می‌کنن تا ببینن خوراکیه یا نه.

پس باید از سگ‌تون در مقابل این خطرات محافظت کنین و تنها راه هم آموزشه، ولی آموزش این مساله ممکنه زمان زیادی ببره. آموزش نخور به سگ اونقدر مهمه و خوردن آت و آشغال اونقدر خطر داره که توصیه می‌شه اگه حیوون هنوز در این مورد آموزش ندیده، موقع بیرون بردنش از پوزه‌بند استفاده کنین.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس هرچی لازم باشه درمورد آموزش نخور به سگ بدونی رو بهت می‌گیم.

آموزش دستور نخور به سگ

راه‌های آموزش نخور به سگ

بر اساس چیزی که سایت wagwalking نوشته، در ادامه ۳ راه آموزشی معرفی می‌کنیم و راهی هم برای آموزش سگ‌های نگهبان می‌گیم.

وسایل لازم:

  • خوراکی‌هایی که سگ‌تون خیلی دوست داره
  • خوراکی‌های کمتر خوشمزه و کم ارزش
  • اسباب بازی سگ یا توپ تنیس، دو عدد که دقیقا مثل هم باشن
  • یک طناب بلند

اوایل کار توی یک اتاق آروم تمرین کنین که حواس حیوون پرت نشه، دو یا سه جلسه پنج تا ده دقیقه‌ای در روز و بعد که سگ‌تون یک مقدار راه افتاد محل تمرین رو تغییر بدین و در نهایت باید بیرون از خونه تمرین کنین.

این آموزش یکی از اصول تربیت سگ هست و خیلی مهمه. آموزش نخور به توله سگ راحت‌تره ولی با یکم تلاش بیشتر می‌شه به سگ‌های بالغ هم یادش داد.

آموزش فرمان بخور و نخور به سگ

۱. روش “ولش کن”؛ آموزش فرمان نخور با تشویقی

یک خوراکی کم ارزش تو مشت‌تون بگیرین و بذارین حیوون بوش کنه.

حالا بندازینش زمین ولی به محض این که خواست بره سراغش بگین “ولش کن” و فورا خوراکی خوشمزه‌هه رو که تو دست دیگه‌تون مخفی کرده بودین بهش بدین. این کارو تکرار کنین تا سگ‌تون خوب یاد بگیردش.

توی مرحله بعد تشویقی سگ کم ارزش رو کف دست‌تون بذارین و بگیرین جلوش. اگه خواست برش داره دست‌تونو مشت کنین و بگین نه. ولی اگه فقط نگاهش کرد یا بو کشید، بگین ولش کن و تشویقش کنین و خوراکی خوشمزه رو بهش بدین.

مرحله بعدی اینه که تشویقی کم ارزش رو بذارین روی زمین. وقتی خواست برش داره بگین ولش کن و اگه گوش کرد خوراکی خوشمزه رو بهش بدین، ولی اگه گوش نکرد به مرحله قبلی برگردین و اونقدر تمرین کنین تا یاد بگیره.

تربیت سگ یه مسئله‌ی مهم و خیلی حساسه و حتما باید درست انجام بشه. برای اینکه مطمئن شی همه چی رو درمورد تربیت سگ می‌دونی و در آینده قرار نیست با هم به مشکل بخورین، توصیه می‌کنیم از یک راهنمای عملی که بهترین راهکارهای تربیت سگ رو داشته باشه، استفاده کنین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

۲. روش “بندازش”؛ یاد دادن دستور نخور به سگ با اسباب‌بازی

دو تا اسباب بازی سگ یا توپ عین هم که حیوون دوست‌شون داره بردارین. با یکی از اسباب بازی‌ها بازی کنین تا توجه سگ‌تون جلب بشه و بیاد ازتون بگیردش.

حالا جوری با هیجان با اسباب بازی دوم بازی کنین که انگار جالب‌ترین چیزیه که تا حالا دیدین. بعد از چند لحظه سگ‌تون اسباب بازی اولی رو میندازه و میاد که دومی رو بگیره. به محض این که اولی رو انداخت بگین “بندازش“، تشویقش کنین و با اسباب بازی دوم باهاش بازی کنین. به جای اسباب بازی دوم می‌تونین از یک خوراکی خوشمزه هم استفاده کنین.

بهترین روش آموزش فرمان نخور به سگ

۳. روش “بیا”؛ آموزش بخور نخور به سگ با قلاده

سومین روش آموزش دستور نخور به سگ این‌طوریه که بهش قلاده می‌بندین و می‌ذارین برای خودش بگرده. وقتی به سمت شما چرخید دستاتونو به هم بزنین تا توجهش جلب بشه. اگه به طرف‌تون راه افتاد با هیجان و خوشحالی هی بهش بگین “بیا” و یکی دو قدم ازش دور بشین تا بیشتر تشویق شه و بیاد سمت شما. زمانی که رسید نزدیک‌تون یک خوراکی فوق‌العاده خوشمزه بهش جایزه بدین.

بعد از این که یاد گرفت و سریع میومد پیش‌تون، از یک خوراکی کم ارزش‌تر استفاده کنین.

مرحله آخر اینه که قلاده سگ رو باز کنین و بهش بگین بیا. اگه اومد، دوباره خوراکی خوشمزه رو بهش بدین تا بفهمه که برگشتن پیش شما و اطاعت از دستورات‌تون بهترین کاره.

باید آموزش فرمان نخور به سگ رو توی شرایط و محیط‌های مختلف اونقدر تکرار کنین تا حیوون یاد بگیره تحت هر شرایطی فورا اطاعت کنه و اصلا توی اطاعت از دستورتون شک نکنه، حتی زمانی که با خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها روبرو می‌شه. این آموزش‌ها برای جلوگیری از مدفوع خواری، آشغال خوری سگ و خوردن غذاهای ممنوعه برای سگ هست.

برای آموزش‌های مختلف به سگ باید روش‌های اصولی رو یاد بگیرین. اگه دوست داری به صورت مرحله به مرحله و زیر نظر یک مربی باتجربه توی این زمینه سگتو تربیت کنی، دوره تربیت سگ پت پرس رو از دست نده.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

آموزش نخور به سگ‌های نگهبان

آموزش غذا نخوردن سگ از دست غریبه هم خیلی مهمه چون ممکنه دزدها حیوون رو مسموم کنن، بخاطر همین تربیت سگ نگهبان در این خصوص خیلی مهمه! برای آموزش این موضوع به سگ نگهبان می‌تونین از روشی که سایت pethelpful گفته استفاده کنین که ما در ادامه اون رو براتون آوردیم.

دستور “ولش کن”

بعد از اینکه حیوون دستور ولش کن رو صد درصد یاد گرفت، یک غریبه با غذایی که سگ‌تون عاشق‌شه میاد جلو و خوراکی رو میندازه جلوش. اگه رفت تا خوراکی رو بو بکشه فورا بهش بگین ولش کن (اگه مطمئن نیستین که همیشه به این دستورتون گوش می‌کنه، باید قلاده‌شو ببندین تا نتونه خوراکی رو بخوره).

این تمرین رو تکرار کنین تا وقتی مطمئن بشین جلوی شما غذای غریبه‌ها رو نمی‌خوره. بعد توی خونه بشینین طوری که شما رو نبینه و به غریبه بگین خوراکی رو بندازه پیشش. اگه رفت تا بوش کنه داد بزنین ولش کن. این‌طوری حیوون حس می‌کنه که همیشه مراقبش هستین.

یاد دادن دستور نخور به سگ

اگه این روش جواب نداد، می‌تونین راه‌های دیگه رو امتحان کنین:

  • حیوون رو عادت بدین که فقط از توی ظرفش غذا بخوره: به دوست‌تون بگین که با دست غذا رو به طرفش بگیره ولی وقتی سگ‌تون خواست غذا رو بگیره بگین “نه” و توی ظرف خودش بهش غذا بدین. اشکال این روش اینه که مجبورین این ظرف رو همه جا با خودتون ببرین وگرنه شاید اصلا غذا نخوره.
  • از قلاده‌هایی که تنگ می‌شن استفاده کنین: موقع گردش بذارین حیوون وایسته و خوراکی روی زمین رو بو بکشه، اما به محض این که خواست بخوردش بند قلاده رو بکشین و بگین “نه”. وقتی که توجه سگ‌تون از اون خوراکی منحرف شد تشویقش کنین و بهش جایزه بدین.

جمع‌بندی

آموزش نخور به سگ فوق‌العاده مهمه. سگ‌هایی که خیلی شکمو هستن این کارو دیرتر یاد می‌گیرن، اما در هر صورت نباید تسلیم بشین چون بالاخره می‌تونین به حیوون آموزش بدین و همین آموزش ممکنه یک روز جون سگ‌تونو نجات بده.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.