نصب اپلیکیشن
آموزش فرمان بخواب به سگ

آموزش فرمان بخواب به سگ برای همه‌ی نژادها

یاد دادن آموزش فرمان بخواب به سگ یکی از کاربردی‌ترین آموزش‌هاییه که می‌تونین به سگتون بدین. آموزش دادن به سگ برای این که روی زمین دراز بکشه می‌تونه بعضی جاها خیلی به دردتون بخوره، مخصوصا به عنوان بخشی از آموزش دستوراتی مثل «همینجا بمون» یا «آروم بمون». اگه حیوون قبلا نشستن رو یاد گرفته باشه، کارتون برای آموزش خوابیدن به سگ خیلی آسون‌تره. بعضی از سگ‌ها مثل تازی یا نژادهایی که پاهای کوتاه‌تری دارن نشستن براشون راحت نیست، اما برای آموزش اونا هم راه‌هایی وجود داره که می‌تونین امتحان کنین.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله مرحله به مرحله آموزش فرمان بخواب به سگ رو یادتون می‌دیم.

چطور فرمان خوابیدن را به سگ یاد بدهیم؟

آموزش نشستن و خوابیدن به سگ مکمل همدیگه هستن و خیلی بهتره که اول نشستن رو بهش یاد بدین. برای یادگیری نحوه نشستن به سگ، به این مطلب آموزشی مراجعه کنید: آموزش نشستن به سگ. مثل هر مهارت دیگه‌ای، آموزش فرمان بخواب به توله سگ راحت‌تره ولی با صبر و پیگیری حتما می‌تونین به سگ‌های بالغ هم یادش بدین. هر کدوم از این تمرینات رو باید چندین بار تو جلسه‌های کوتاه ولی منظم انجام بدین و ضمنا بهتره روی یک تشک یا پتو تمرین کنین چون این‌جوری برای سگ‌تون راحت‌تره.

تربیت سگ برای خودش اصولی داره، اگه با این اصول آشنا نیستین توصیه می‌کنم حتما مقاله تربیت سگ رو بخونین.

آموزش دستور خوابیدن به سگ، در صورتی که بتونه بشینه

طبق گفته‌ی سایت battersea، این آموزش در پنج مرحله صورت می‌گیره که در ادامه هر مرحله رو توضیح دادیم:

مرحله اول: گول زدن با تشویقی

یه تشویقی با بوی خوش و تند و تیز توی دست‌تون بگیرین و از حیوون بخواین که بشینه. وقتی که نشست اجازه بدین اون تشویقی رو بو کنه. کدوم تشویقی برای سگ‌ها دوست‌داشتنی‌تره؟ اینجا بخونید: تشویقی سگ.

حالا دست‌تونو آروم آروم از مقابل بینی حیوون به سمت سینه‌اش حرکت بدین و بعد مستقیم ببریدش به سمت زمین تا موقعی که پوزه حیوون بین پنجه‌های جلوییش قرار بگیره.

معمولا با این کار سگ‌تون به حالت درازکش درمیاد، ولی اگه این کارو نکرد و پا شد از اول شروع کنین. زمانی که دراز کشید سریع تشویقش کنین و بهش پاداش بدین.

ممکنه سگ به جای دراز کشیدن، خم بشه و بره پایین ولی آرنج‌هاش به زمین نچسبه و یک مدت تو همین حالت بمونه. اگه این کارو کرد بهش بگین سرپا وایسته و دوباره از اول امتحان کنین، و به خاطر این که سعی کرده و تقریبا تونسته دراز بکشه بهش پاداش بدین. اون‌قدر این کارا رو تکرار کنین تا کاملا رو زمین بخوابه.

آموزش خوابیدن به سگ
با استفاده از تشویقی، یاد دادن خوابیدن سگ خیلی راحت‌تر میشه

مرحله دوم: تکرار و تکرار و تکرار

اون‌قدر تمرین بالا رو تکرار کنین که حیوون راحت و سریع دراز بکشه. بعد توی هر دست‌تون یک خوراکی نگه دارین، با یکیش سگ‌تونو بیارین پایین تا دراز بکشه و با دست دیگه بهش جایزه بدین.

آموزش هر نژادی پیچیدگی‌ها و سختی‌های خاص خودشو داره، اما برای همشون باید صبر و حوصله کافی و از طرفی دانش لازم برای آموزش رو داشته باشین. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی پت پرس، دوره جامعی برای شما تهیه شده که به کمک اون از پس این کار به راحتی بربیاین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

مرحله سوم: انجام فرمان بدون پاداش

حالا باید از خوراکی استفاده نکنین. دست خالی‌تونو ببرین به طرف زمین و بگین بخواب. ممکنه حیوون این کارو انجام نده و فقط به دست‌تون نگاه کنه. اگه همچین اتفاقی افتاد یک خوراکی روی کف دست‌تون بذارین و با شست نگهش دارین و حرکت رو به پایین دست رو تکرار کنین.

به محض این که سگ‌تون دراز کشید تشویقش کنین و خوراکیو بهش بدین. این کارا رو سه بار پشت سر هم تکرار کنین و دفعه چهارم باز حرکت دست رو بدون خوراکی انجام بدین. این‌طوری حیوون که به اندازه کافی خوراکی خورده، احتمالا بدون پاداش هم کاری که می‌خواین رو انجام می‌ده.

آموزش فرمان بخواب به توله سگ

مرحله چهارم: فرمان صوتی و حرکتی با هم

موقعی که سگ عادت کرد با حرکت دست‌تون دراز بکشه، می‌تونین بهش یاد بدین که فقط با شنیدن صداتون بخوابه. بهش بگین “بخواب”، سه ثانیه صبر کنین، با حرکت دست بهش علامت بدین و اگه دراز کشید بهش جایزه بدین.

این تمرین رو چند بار تکرار کنین و کم کم فاصله بین دستور صوتی و علامت دادن با دست رو بالاتر ببرین تا زمانی که حیوون رابطه بین این دو تا رو درک کنه و به دستور صوتی خالی هم جواب بده.

این کار حتما لازمه چون برای آموزش بخواب از دور به سگ، باید بهش یاد بدین که فقط با شنیدن صداتون از دستورتون اطاعت کنه.

آموزش دستور خوابیدن به سگ

مرحله پنجم: یادگیری کامل و رفتن به جاهای جدید

توی این مرحله کم کم دادن خوراکی رو حذف می‌کنیم (اما تشویق‌های غیرخوراکی باید ادامه پیدا کنه). هر موقع حیوون سریع از دستورتون اطاعت کرد و خوابید بهش خوراکی بدین و هر وقت آهسته‌تر دراز کشید فقط تشویقش کنین.

زمانی که خوب روان شد و فوری به دستورتون گوش ‌داد می‌تونین هر از گاهی بهش خوراکی هم بدین، یا اگه محیط اطراف خیلی حواسش رو پرت می‌کرد این کارو انجام بدین.

موقعی که دیدین سگ‌تون توی خونه سریع و راحت از دستورتون اطاعت می‌کنه، باید تمرین تو محیط‌های شلوغ‌تر مثل حیاط و باغ یا پارک رو شروع کنین.

تربیت درست سگ یکی از چیزهاییه که باید زود درموردش اقدام کنین تا نه خودتون اذیت بشین نه حیوون. با تهیه کتاب پایین می‌تونی هرچی لازمه رو درمورد تربیت سگ یادبگیری!

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

آموزش فرمان بخواب به سگ در صورتی که نتونه بشینه

اگه سگ شما نمی‌تونه بشینه، باید یک سری تغییرات رو توی تمرین‌ها ایجاد کنین که در ادامه می‌خونین.

سگ‌هایی که فرم بدن‌شون مثل تازی‌هاست

برای یاد دادن این دستور به سگ تازی یا نژادهای مشابه اون باید مرحله نشستن رو حذف کنیم:

به حیوون بگین روی یک پتو یا تشک وایسته، یک خوراکی خوشبو توی دست‌تون بگیرین و اجازه بدین که بوش کنه. بعد آروم ببریدش پایین تا در حالی که دنبالش می‌کنه روی زمین بخوابه. وقتی خوابید سریع تشویقش کنین و بهش جایزه بدین. این کارو تمرین کنین و موقعی که دیدین راحت انجامش می‌ده برید سراغ مراحل ۲ تا ۵ که بالا توضیح دادیم.

آموزش خوابیدن سگ در رختخواب

آموزش فرمان بخواب به سگ پا کوتاه امکان پذیره؟

بشینین و پاهاتونو دراز کنین. بعد از زانو خم‌شون کنین و با استفاده از یک خوراکی خوشبو، حیوون رو بکشونین دنبال دست‌تون تا خم بشه و بره زیر پاتون. موقعی که پایین‌تنه‌اش به زمین رسید تشویقش کنین و بهش جایزه بدین. این کارو چندین بار تمرین کنین تا زمانی که سگ پاکوتاه راحت دراز بکشه، و بعد مراحل ۲ تا ۵ رو انجام بدین.

جمع‌بندی

اصل مطلب تو آموزش خوابیدن به سگ اینه که یک خوراکی خوشمزه و خوشبو رو جلوی بینیش می‌گیرین و بعد آروم آروم می‌برین پایین تا حیوون در حال دنبال کردن اون خوراکی، بدون این که خودش بفهمه چی شد دراز بکشه رو زمین. البته حیوون با حیوون فرق می‌کنه و بعضی از سگ‌ها ممکنه این کار رو دیرتر یاد بگیرن و بعضی‌ها زودتر، اما به هرحال فرمان مهمیه مخصوصا برای سگ‌های بزرگ چثه و مهم‌تر این که آموزش دادن به سگ خودتون رو از تولگی شروع کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.