نصب اپلیکیشن
آموزش بچرخ به سگ

آموزش بچرخ به سگ در 3 مرحله!

برای آموزش بچرخ به سگ یا غلت زدنش باید قبلش حتماً فرمان‌های بشین و دراز بکش رو بهش یاد داده باشین. البته که این نوع از آموزش بیشتر برای سرگرمیه تا یه آموزش ضروری اما خیلی از سرپرست‌ها دوست دارن سگشون غلت بزنه. خود سگ هم وقتی درست این کار رو یاد بگیره حسابی ازش لذت می‌بره.

یاد دادن غلت زدن به سگ تو ۳ مرحله قابل آموزشه و کمی سخت‌تر از آموزش‌های دیگه‌ست و ممکنه کمی بیشتر از شما وقت بگیره. تو مرحله اول سگ یاد می‌گیره چطور بخوابه، اینجا یه تشویقی حسابی نصیبش میشه و تو مرحله دوم یاد می‌گیره که باید به یه طرف بغلته. اینجا کار کمی براش سخت میشه و باید صبور باشه. بعدم یاد می‌گیره که بشینه و شما هم باید فرمان «بچرخ» رو به موقع براش جابندازین.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مطلب مراحل آموزش چرخش به سگ رو قدم به قدم بهت می‌گیم.

آموزش قل خوردن به سگ

مراحل آموزش غلت زدن به سگ

برای آموزش چرخش به سگ به کلیکر سگ که مهم‌ترین وسیله آموزشش به حساب میاد و مقداری تشویقی احتیاج داریم. تو یک محیط آروم تمرین کنین، جایی که سگ‌تون کاملا راحت باشه و چیزی هم حواس‌شو پرت نکنه.
thesprucepets

اول آموزش نشستن به سگ یا بخواب رو به حیوون یاد بدین و بعد از این که دراز کشید، یک خوراکی کنار بینی‌اش نگه دارین. بعدش خوراکی رو از نوک بینی به سمت شونه سگ بکشین تا موقع دنبال کردن خوراکی، سرش رو بچرخونه.

اگه این کارو کرد به کشیدن خوراکی به طرف شونه ادامه بدین تا مجبور شه برای دنبال کردنش، به پهلو دراز بکشه. در حالی که خوراکی رو همون‌طوری نزدیک بینی حیوون نگه داشتین، یک دور کامل بچرخونیدش تا سگ‌تون هم در حال دنبال کردنش کاملا بچرخه.

اگه تونست یک دور کامل بزنه تشویقش کنین یا دکمه کلیکر رو بزنین و بهش تشویقی سگ بدین.

آموزش غلت زدن به سگ
حتماً موقع چرخ اول به سگ تشویقی بدین

اگه لازمه، برنامه آموزش رو به قسمت‌های کوچیک‌تر تقسیم کنین

اگه آموزش فرمان غلت بزن به سگ موفقیت‌آمیز بود و حیوون یک‌دفعه چرخ کاملی زد که خیلی خوبه، اما بیشتر سگ‌ها دفعه‌های اول کامل نمی‌چرخن. مثلا ممکنه به جای چرخیدن سگ بپره یا سرشو به طرف دیگه حرکت بده و سعی کنه این‌جوری خوراکی رو ازتون بگیره.

در این صورت باید برنامه آموزشی رو به بخش‌های کوچیک‌تر تقسیم کرد:

  • موقعی که حیوون دراز کشیده، خوراکی رو جلوی بینیش بگیرین و بعد به سمت شونه سگ حرکتش بدین. لحظه‌ای که سگ‌تون سرش رو برگردوند دکمه کلیکرو بزنین یا تشویقش کنین و خوراکیو بهش بدین. این کارها رو چندین بار تمرین کنین.
  • تو مرحله بعد خوراکیو فقط زمانی به حیوون بدین که چرخش سرش زیاده، طوری که به وضعیت دراز کشیدن رو پهلوش خیلی نزدیک می‌شه.
  • مرحله بعدی اینه که فقط وقتی سگ‌تون کاملا به پهلو می‌خوابه بهش خوراکی بدین.
  • موقعی که بتونین حیوون رو وادار کنین به پشت بخوابه، باقی کار خیلی ساده است و کافیه خوراکی رو جلوی بینیش نگه دارین تا به پهلوی دیگه بچرخه و بعدش تو حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیره.

شاید تربیت سگ و آموزش فرمان‌ها بهش از این طریق براتون سخت باشه. برای همین هم تیم پت پرس دوره‌ ویدئویی‌ای رو آماده کرده که توی اون یه مربی حرفه‌ای سگ تمام آموزش‌ها رو به صورت تصویری به شما نشون می‌ده تا بتونین اون رو با سگتون اجرا کنین. علاوه بر اون، این دوره پشتیبانی آنلاین و بررسی تمرینات هفتگی و رسیدگی به سوالات شما رو هم داره. برای دریافت دوره می‌تونین از طریق زیر اقدام کنین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

اضافه کردن فرمان چرخیدن به سگ

زمانی که دیدین سگ‌تون یاد گرفته کامل بچرخه، هر دفعه که تمرین می‌کنین یک دستور کلامی هم اضافه کنین، مثلا بگین “بچرخ” تا کم کم بهش عادت کنه و بعد از مدتی با شنیدن همین دستور بچرخه، بدون این که دیگه دادن خوراکی لازم باشه.

این آخرین مرحله آموزش بچرخ به سگ هست. موقعی که دیدین عادت کرده و شنیدن دستور شما برای چرخیدنش کافیه، خوراکی رو نیارین جلوی صورتش و فقط این دستور رو بهش بدین و چند ثانیه صبر کنین.

بعضی از سگ‌ها تو این حالت فورا غلت می‌زنن. اگه این اتفاق افتاد دکمه کلیکر رو بزنین یا تشویقش کنین و خوراکی هم بهش بدین. ولی اگه دیدین فورا به دستورتون جواب نمی‌ده، باید آروم آروم خوراکی رو حذف کنین. اول دستور رو بهش بدین و خوراکیو بگیرین جلوش تا شروع به چرخش کنه، اما وسط کار دست‌تونو بکشین عقب، و توی تمرین‌های بعدی هر دفعه یکم زودتر دست‌تونو عقب بیارین.

بیشتر سگ‌ها سریع یاد می‌گیرن و بعد از یک مدت با شنیدن دستور خشک و خالی شما غلت می‌زنن.

آموزش فرمان چرخیدن به سگ
استفاده از تشویقی در زمان مناسب

مشکلات احتمالی در جریان آموزش بچرخ به سگ

اگه حیوون اشتباهات زیادی داره، مثلا می‌پره بالا یا سرشو تو جهت مخالف می‌چرخونه، احتمالا دارین توی آموزشش زیادی عجله می‌کنین. باید به مرحله‌ای برگردین که سگ‌تون درست و خوب عمل می‌کرد، و با صبر و حوصله بیشتری تمرینش بدین.

بعضی از سگ‌ها ممکنه در مقابل خوابیدن به پشت و نشون دادن شکم‌شون مقاومت کنن. در این صورت باید کاری کنین که حیوون بفهمه این کارا همش برای سرگرمی و بازیه.

اگه از نوازش دادن شکمش خوشش میاد می‌تونین نوازشش کنین، و هر بار که به پشت قرار می‌گیره با درآوردن صدای کلیکر، تشویق و دادن خوراکی کاری کنین که حس خوبی داشته باشه. صداتونم حتما آروم و ملایم نگه دارین و اصلا بهش سخت نگیرین.

یک نکته خیلی مهم دیگه اینه که جلسه‌های آموزش چرخش به سگ باید کوتاه و سرگرم کننده باشه. آموزش بیش از حد طولانی هم برای حیوون و هم برای خودتون خسته کننده می‌شه.

بهتره زمان هر جلسه آموزش قل خوردن به سگ از حدود ۱۰ دقیقه بیشتر نشه و سعی کنین آخر جلسه رو هم با خوراکی تموم کنین. نکات طلایی و کاربردی که تو این مواقع خیلی به کارتون میان رو در این مقاله براتون آوردیم: تربیت سگ.

اگه اهل خوندن کتاب و ایبوک هم هستین، یه پیشنهاد ویژه براتون داریم: کتاب جامع تربیت سگ پت پرس. توی این کتاب آموزش سگ رو به صورت قدم به قدم یاد بگیرین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

جمع‌بندی

آموزش حرکت نمایشی غلت زدن به سگ یا آموزش بچرخ به سگ نسبت به بعضی حرکات دیگه یک خورده پیچیده‌تره، اما کار چندان سختی نیست. کافیه به حیوون بگین روی زمین بخوابه و بعد یک خوراکی جلوی دهنش بگیرین و وقتی توجهش جلب شد اون خوراکی رو دورش بچرخونین تا در حال دنبال کردنش، روی پهلوی خودش غلت بزنه. البته یک سری ریزه‌کاریا هم هست که واسه‌تون توضیح دادیم و باید رعایت‌شون کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.