نصب اپلیکیشن
آموزش نشستن به گربه

آموزش نشستن به گربه رو چطوری انجام بدیم؟

آموزش نشستن به گربه مزایای خیلی زیادی داره و پایه اصلی آموزش‌های دیگه‌ای مثل دست بده، بزن قدش و همونجا بمون هم هست. بعلاوه گربه‌تون باید بلد باشه دستور “بشین” رو انجام بده تا شما بتونین نوازشش کنین یا کارایی مثل شستشو و برس زدن موهاش رو انجام بدین. همین‌طور برای جلوگیری از بعضی رفتارهای ناخوشایند مثل پریدن روی میز، بیرون دویدن موقع باز شدن در یا دویدن دنبال حیوون خونگی جدید یا بچه‌هاتون، لازمه که دستور “بشین” رو به حیوون یاد داده باشین. ضمنا نشستن ساده‌ترین چیزیه که می‌شه به گربه‌ها یاد داد، چون یک رفتار طبیعیه که خودشون دائم انجامش می‌دن.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و می‌خوایم توی این مقاله پت پرس نحوه آموزش نشستن به گربه خانگی رو بررسی کنیم.

فراهم آوردن مقدمات برای آموزش نشستن به گربه

به نقل از سایت allaboutcats، مواردی که در ادامه می‌گیم لازمه انجام بشن تا گربه یادبگیره هرموقع بهش می‌گین «بشین!»، بشینه و به حرف‌تون گوش کنه:

محیط مناسب

بهترین محیط برای یاد دادن نشستن به گربه، یک اتاق ساکته که هیچ نوع اسباب بازی، ظرف غذا یا حیوون دیگه‌ای هم داخلش نباشه تا حواس حیوون به چیزی پرت نشه.

جایزه برای گربه

پاداش می‌تونه شامل تشویقی گربه، بازی، نوازش کردن، بغل کردن و… باشه که فقط به سلیقه گربه‌تون بستگی داره.

غذای گربه رو توی یک کیسه بذارین تا حواس حیوون پرت نشه. بعضی از گربه‌ها غذا رو مستقیم از دست شما نمی‌گیرن که در این صورت می‌تونین از قاشق یا چوب بستنی یا یک بشقاب استفاده کنین. برای گربه‌هایی که از بازی خوش‌شون میاد هم حداقل دو تا اسباب بازی گربه مختلف آماده کنین.

آموزش دستور بشین به گربه

انتخاب کلیکر گربه

بیشتر گربه‌ها صدای کلیکر رو دوست دارن، ولی بعضیاشون ممکنه ازش بترسن. اگه این‌طوری بود یک کلیکر گربه با صدای ملایم‌تر رو امتحان کنین.

زمان

جلسه‌های آموزشی باید کوتاه باشه چون گربه‌ها فقط مدت کوتاهی می‌تونن به یک موضوع توجه داشته باشن. معمولا جلسه تمرین گربه بین ۲ تا ۵ دقیقه (حالت ایده‌آل ۳ دقیقه) و پر از تفریح و سرگرمیه و بعدش وقت استراحت و بازی کردن با حیوونه. البته جلسه‌های اول نباید کلا بیشتر از یک دقیقه طول بکشه.

نشستن تازه یکی از چیزاییه که می‌تونی به گربه‌ت یاد بدی، برای اینکه بدونی دیگه چه چیزهایی رو می‌شه و باید به گربه یاد داد، کتاب تربیت و نگهداری گربه پت پرس که این پایین هست رو تهیه کن!

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۸۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

چگونگی آموزش نشستن به گربه

اینجا می‌خوایم ۲ روش برای آموزش نشستن به گربه یاد بدیم که بسته به سلیقه خودتون یا گربه‌تون می‌تونین از یکی از روش‌ها یا از دوتاشون استفاده کنین. یاد دادن یک سری از فرمان‌ها به حیوون، از اصول مهم تربیت گربه هست.

روش اول آموزش دستور بنشین به گربه

مرحله ۱: یک خوراکی کوچیک جلوی گربه‌تون بگیرین تا بوش کنه و توجهش جلب بشه.

مرحله ۲: جلوی حیوون وایستین یا خم بشین (ولی بالای سرش قرار نگیرین چون بعضی گربه‌ها تو این حالت ممکنه بترسن).

مرحله ۳: دست‌تونو کم کم به سمت بالای بینی و سر، بین گوش‌ها و بالاخره به طرف دمش ببرین.

مرحله ۴: در حالی که حیوون دست شما رو دنبال می‌کنه، بقیه بدنش به حالت نشسته درمیاد. به محض این که نشست دکمه کلیکر رو بزنین و بلافاصله خوراکی رو بهش بدین.

مرحله ۵: مرحله قبلی رو چند بار تکرار کنین.

مرحله ۶: حرکت دست‌تونو مثل مرحله ۳ ولی بدون خوراکی انجام بدین. موقعی که گربه نشست دکمه کلیکر رو بزنین و با دست دیگه‌تون بهش خوراکی بدین. این مرحله رو چند بار تکرار کنین.

مرحله ۷: زمانی که حیوون یاد گرفت موقع بالا بردن دست‌تون بنشینه، بلافاصله قبل از اینکه شروع به نشستن کنه بهش بگین “بشین” (یا هر کلمه دیگه‌ای که خودتون دوست دارین).

مرحله ۸: بعد از این که گربه‌تون دستور “بشین” رو کاملا یاد گرفت و اجرا کرد کم کم فاصله خودتونو ازش بیشتر کنین، تشویقش کنین که مدت طولانی‌تری بشینه (البته اصلا نباید مجبورش کنین)، و استفاده از کلیکر و دادن تشویقی رو یکی در میون کنین تا نهایتا بدون اونا هم بشینه.

یاد دادن نشستن به گربه
شاید عین این گربه معروف استانبولی تونستین فرمان «لم بده» رو هم یاد گربه بدین!

روش دوم برای آموزش بشین به گربه

یک راه دیگه برای آموزش نشستن به گربه خانگی، استفاده از یک میله کوچیک یا مداده که آروم دور بینی گربه و به سمت بالا حرکتش می‌دیم.

مرحله ۱: جلوی حیوون بشینین، وایستین یا خم بشین.

مرحله ۲: میله رو آروم دور بینی گربه بچرخونین و به طرف بالای سرش ببرین.

مرحله ۳: گربه‌تون در حالی که با چشم و بینیش میله رو دنبال می‌کنه، بقیه بدن به حالت نشسته درمیاد. به محض این که نشست صدای کلیکر رو دربیارین و بهش خوراکی بدین.

مرحله ۴: مرحله بالا رو چندین بار تکرار کنین.

مرحله ۵: موقعی که این کارو خوب یاد گرفت میله رو بذارین کنار و فقط از انگشت خودتون استفاده کنین.

مرحله ۶: وقتی فهمید که هر وقت انگشت‌تونو بالای سرش گرفتین باید بشینه، بلافاصله قبل از این که شروع به نشستن کنه بهش بگین “بشین”. این کارو چندین بار تکرار کنین.

مرحله ۷: تشویقش کنین که مدت طولانی‌تری بشینه.

مرحله ۸: کم کم استفاده از کلیکر و دادن پاداش رو بذارین کنار.

تربیت گربه برای نشستن
وقتی این تربیت رو به خوبی یاد گرفت، میله رو کنار بزارین و بجاش از انگشتاتون برای این دستور استفاده کنین

چند تا نکته مهم

  • موقع آموزش فرمان نشستن به گربه صبر داشته باشین، فقط از تقویت مثبت استفاده کنین و حیوون رو تنبیه یا مجبور به نشستن نکنین چون ممکنه باعث ناامیدی یا استرس گربه و در نتیجه بیزاریش از تمرین‌ها بشه.
  • اگه گربه‌تون اوایل نمی‌تونه کامل بشینه، مرحله به مرحله پیش برین و برای هر قدم کوچیکی که برمی‌داره مثل خم شدن سرش یا خم شدن پاهای عقبش تشویقش کنین.
  • اگه به جای نشستن، روی پاهای عقبش بلند می‌شه، فاصله دست‌تونو با بینیش کمتر کنین.
  • اگه به جای نشستن به سمت عقب می‌چرخه، چسبیده به یک دیوار باهاش تمرین کنین.
  • به نشونه‌های خستگی یا بی‌قراری حیوون توجه داشته باشین، مثلا قبول نکردن خوراکی، پرت شدن حواسش به چیزای مختلف یا انجام ندادن دستورات، و این‌جور وقتا کلاس رو تعطیل کنین چون آموزش زورکی فایده نداره و باید برای هر دوتون لذت‌بخش باشه.
  • بهترین زمان برای شروع تمرین زمانیه که گربه‌تون گرسنه باشه (قبل یا بین وعده‌های غذایی) یا مشتاق بازی.
آموزش فرمان بشین به گربه ها
بهترین زمان آموزش، وقتیه که گربه‌تون گرسنشه

چرا آموزش بشین به گربه مهمه؟

آموزش فرمان نشستن به گربه‌ها مهم‌ترین و در عین حال ساده‌ترین چیزیه که باید به گربه‌تون یاد بدین. اساس همه روش‌های تربیت گربه برای نشستن هم اینه که یه چیزی مثل دست‌تون یا خوراکی رو از جلوی صورتش به سمت بالای سر و بعد به طرف پشت و دمش ببرین تا همون‌طور که داره اونو تعقیب می‌کنه، ناخودآگاه بشینه.

بنابراین اگه بتونین این فرمان رو خوب یادش بدین تو خیلی از بخش‌های آموزشی دیگه جلو میفتین. زندگی هم برای خودتون و اون راحت‌تر میشه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.