پت پرس
تربیت گربه

راهنمای آموزش و تربیت گربه خانگی + نکات مهم!

تربیت گربه اگه از روش درست و اصولی انجام بشه کاملا امکان پذیره و می‌تونید چیزهای زیادی به دوست پشمالو و ملوستون آموزش بدید. اما گربه‌ها  موجودات حساس و مغروری هستن، به این راحتی‌ها به هرکسی اعتماد نمی‌کنن و برای آموزش باید نحوه تربیت گربه رو بلد باشید. در این مطلب قراره در مورد آموزش تربیت گربه خانگی صحبت کنیم و شما رو به یه مربی حرفه‌ای گربه‌ها تبدیل کنیم! پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

آموزش گربه

آیا واقعا می‌شه گربه‌ها رو تربیت کرد؟

خیلی از کسانی که گربه دارن فکر می‌کنن که گربه‌ها تربیت‌پذیر نیستن و اجازه می‌دن هرکاری دلشون می‌خواد انجام بدن و بعد که خرابکاری‌های گربه زیاد می‌شه از دستش کلافه می‌شن و ممکنه حتی رهاش کنن!

گربه‌ها موجوداتی بسیار باهوشن و منظور شما رو سریع متوجه می‌شن؛ پس اگه نحوه تربیت گربه ها رو بلد باشید می‌تونید چیزهای زیادی به دوست پشمالو و ملوستون یاد بدید.

گربه‌ها به اندازه سگ‌ها اجتماعی نیستن و به طور غریزی تمایلی به جلب رضایت شما ندارن. در حالی که سگها به ویژه نژادهای خالص از ابتدا برای خدمت به انسان‌ها و وفادار موندن به ما به وجود اومدن. اما گربه‌ها همیشه شکارچی‌های تک‌رو بودن که دنبال شکار موش و پرنده و … بودن و خب، نیازی هم به جلب رضایت آدما احساس نمی‌کردن.

اما با این حال، گربه‌ها هم رابطه عمیق و عاطفی با صاحبشون برقرار می‌کنن و از خوشحال کردن شما لذت می‌برن. بنابراین با رفتار درست می‌تونید آموزش و تربیت گربه خانگی رو انجام بدید.

گربه در حال خرابکاری

اشتباهی که اکثرمون در تربیت گربه خانگی انجام می‌دیم چیه؟!

گربه‌ها عاشق جلب توجه هستن و برای اینکه توجه شما رو به خودشون جلب کنن «هرکاری» می‌کنن؛ این کارها شامل خرابکاری هم میشه!

اشتباهی که اکثر صاحبان گربه انجام می‌دن اینه که وقتی گربه‌شون کار اشتباهی انجام می‌ده یا خرابکاری می‌کنه بهش توجه می‌کنن (حتی دعوا کردن هم یه نوع توجه به حساب میاد) یا حتی بهش تشویقی می‌دن و اینطوری گربه رو به تکرار اون کار تشویق می‌کنن!

می‌دونم ممکنه کار خیلی سختی باشه اما برای اینکه جلوی یه خرابکاری و کار اشتباه گربه‌تون رو بگیرید باید تو اون مواقع بهش بی‌توجهی کنید یا حواسش رو به چیز دیگه‌ای جلب کنید. اینطوری گربه می‌فهمه که با این شیطنت‌ها نمی‌تونه توجه شما رو به خودش جلب کنه و بالاخره بیخیال اون کار می‌شه.

تربیت بچه گربه

اهمیت تربیت بچه گربه

اگه یه بچه گربه کوچولو خریدید یا بچه گربه خیابانی بی‌پناهی رو به سرپرستی قبول کردید باید از همون اول آموزش و تربیت گربه رو شروع کنید.

مهمترین نکته در آموزش و تربیت بچه گربه اجتماعی کردنشه.

درسته که گربه‌ها به اندازه سگها اجتماعی نیستن اما اگه از بچگی با آدم‌ها، محیطها و حیوانات دیگه آشنا بشن در بزرگسالی رفتار بهتر و دوستانه‌تری خواهند داشت.

بنابراین تا جایی که ممکنه در دوران بچگی آدم‌های جدید رو به خونه‌تون دعوت کنید! بذارید بچه گربه با آدم‌های بزرگسال و همینطور بچه‌ها در سنین مختلف آشنا بشه و بهشون عادت کنه.

همینطور خیلی مهمه که در صورت امکان حیوانات دیگه مثل سگ و گربه و … رو البته با نظارت کامل با بچه گربه‌تون آشنا کنید.

گربه‌ای که در بچگی همه‌ش تنها بوده و اجتماعی نشده در بزرگسالی ممکنه خیلی ترسو بشه و با حضور هر مهمون و غریبه‌ای فرار کنه یا هربار برای کلینیک بردن هم خودتون اذیت بشید و هم گربه و مشکلات زیادی رو به وجود بیاره.

تشویقی دادن به گربه

اصول و روش تربیت گربه خانگی

 • جلسات آموزشی باید کوتاه (۵-۱۰ دقیقه) ولی با تکرار زیاد باشه.
 • زمانی رو انتخاب کنید که گربه هم حال و حوصله داشته باشه (در حال چرت زدن نباشه!).
 • صداهای اضافی (مثل تلویزیون) که حواس گربه رو پرت می‌کنه خاموش کنید.
 • تربیت گربه خانگی رو به مکان خاص محدود نکنید و هرجای خونه که فرصتش پیش اومد باهاش تمرین کنید.
 • برای تاثیر بیشتر آموزش از کلیکر استفاده کنید.
 • موقع آموزش گربه کلی تشویقی خوشمزه و کوچیک دم دستتون باشه. (راهنمای خرید تشویقی گربه)
 • لحن صحبتتون با گربه باید مهربون اما جدی و قاطع باشه. (البته زیاد هم جدی نباشید چون گربه‌ها خوششون نمیاد!)
 • هیچ وقت گربه‌‌تون رو تنبیه نکنید؛ چون نه تنها فایده‌ای نداره بلکه باعث می‌شه گربه از شما بترسه و دچار مشکلات رفتاری بیشتری بشه! (تنبیه بدنی یا داد زدن ممنوع!)
 • با سیستم پاداش و تشویق بعد از انجام درست یه کار، به گربه‌تون آموزش بدید و بهش بفهمونید که باید چیکار کنه.
 • انتظار نداشته باشید با یه جلسه تمرین، گربه همه چیز رو کامل یاد بگیره. باید صبور باشید، پشتکار داشته باشید و یادتون باشه که:

راز موفقیت در تربیت گربه تکرار، تکرار و باز هم تکراره!

اگه دوست دارید حرفه‌ای تر و بهتر کار نگهداری و تربیت گربه خانگی رو انجام بدید یا کلی سوال در این مورد دارید که می‌خواید به جوابشون برسید دانلود کتاب تربیت گربه رو بهتون پیشنهاد می‌دیم.

 

کتاب نگهداری و تربیت گربهآیا گربه ها تربیت میشن؟ چه چیزهایی رو لازمه که یاد بگیرن؟

چطوری با گربه بازی کنم؟ آیا من دارم با بازی های تکراری گربه‌مو خسته و افسرده میکنم؟

در سال اول زندگی گربه در چه موقعی (چه سنی) چه کارهایی لازمه انجام بدم که در آینده پشیمون نشم؟

چه طور به بهترین شکل از گربه ام نگهداری کنم که همیشه سالم و سرحال بمونه؟

کتاب الکترونیکی راهنمای نگهداری و تربیت گربه خانگی برای پاسخ به سوالات بالا و صدها سوال مهم دیگه که برای همه صاحبان گربه پیش میاد، توسط تیم پت پرس نوشته شده.

اطلاعاتی که در کتاب نگهداری، تربیت و خوشحال کردن گربه پیدا میکنید اطلاعات به روزی هستن که گربه دار ها ازش غافلن.

این کتاب ۱۸۴ صفحه داره و میتونین در قالب یک فایل PDF دریافتش کنید.

دانلود ایبوک تربیت گربه

 

آموزش دست دادن به گربه

آموزش دست دادن به گربه یا های-فایو (High-five)

گربه رو با یه تشویقی خوشمزه مثل یه تیکه مرغ به سمت خودتون بیارید.

بعد با بالا نگه داشتن تشویقی گربه رو ترغیب کنید که دستش رو بالا بیاره تا تشویقی رو بگیره.

تشویقی رو بالا بینی گربه نگه دارید و صبر کنید تا گربه پنجولش رو به دست شما بزنه.

وقتی این کار رو کرد کلیکر بزنید و یه کلمه مشخص بگید؛ مثلا بگید «دست بده»، یا «دست بزن» یا «های فایو» و بعد تشویقی رو بهش بدید و کلی بچلونیدش!

این تمرین رو باید بارها و روزها با تشویقی‌های خوشمزه تکرار کنید تا گربه بازی رو خوب یاد بگیره و بعد با گفتن اون کلمه پنجولش رو به دست شما بزنه و دست بده!

آموزش نشستن به گربه

آموزش نشستن به گربه

روی زمین بشینید و کلیکر رو توی مشتتون نگه دارید (طوری که گربه‌تون اونو نبینه) و با دست دیگه یه تشویقی خوشمزه رو به گربه نشون بدید و صداش کنید.

تشویقی رو بالای سر گربه ببرید. همونطوری که گربه با چشماش داره تشویقی رو دنبال می‌کنه و سرش رو بالا می‌گیره معمولا به طور طبیعی می‌شینه.

در همین لحظه کلیکر رو بزنید و بعد بهش تشویقی بدید.

این تمرین رو بارها و بارها تکرار کنید و فقط وقتی به گربه تشویقی رو بدید که کاملا بشینه.

وقتی گربه‌تون قواعد بازی رو خوب یاد گرفت و مثلا از هر ۱۰ بار ۹ بارشو درست روی زمین نشست، یه کلمه مشخص مثل «بشین» رو به بازی اضافه کنید.

اینطوری گربه یاد می‌گیره که هربار بهش بگید «بشین» خوراکی خوشمزه‌ای در انتظارشه و به حرفتون گوش می‌کنه!

تربیت گربه برای گاز نگرفتن

تربیت گربه خانگی برای گاز نگرفتن؛ چیکار کنم گربه‌ام انقدر گازم نگیره؟

گاز گرفتن گربه مشکلیه که شاید خیلی از صاحبان گربه باهاش درگیر باشن. برای تربیت گربه خانگی برای گاز نگرفتن بهترین کار اینه که کاری انجام ندید! یعنی چی؟

گربه ها و مخصوصا بچه گربه‌ها فوق العاده شیطونن و هرچیز و هرکسی رو به عنوان اسباب بازی و وسیله بازی می‌بینن؛ از جمله دست و پاهای شما که دائم در حال حرکته و حس شکار گربه رو تحریک می‌کنه!

وقتی گربه دست یا پای شما رو گاز می‌گیره نباید با شدت دستتون رو بکشید و فرار کنید؛ چون اینطوری عملا خودتون رو وارد بازی شکار گربه می‌کنید و اونو به گاز گرفتن تشویق می‌کنید.

با لحن جدی بهش بگید نه (هرگز سرش داد نزنید)، معمولا گربه دستتون رو ول می‌کنه.

یه راه بهتر و کاربردی‌ترم اینه که موقعی که دستتون رو گاز گرفت یه اسباب بازی مناسب گاز گرفتن رو جلوی صورتش بگیرید تا دست شما رو ول کنه و هرچی دق و دلی داره سر اسباب بازیش خالی کنه!

برای اینکه در مورد تربیت گربه برای گاز نگرفتن بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مطلب علت گاز گرفتن گربه و روش جلوگیری از اون رو مطالعه کنید.

گربه در حال گاز گرفتن اسباب بازی

اصلا چرا گربه‌ها گاز می‌گیرن؟

گربه با گاز گرفتن فقط می‌خواد با شما بازی کنه و اگه حوصله‌ش سر بره ممکنه این کار رو بیشتر انجام بده!

پس سعی کنید به اندازه کافی برای گربه ملوستون وقت بذارید، بهش توجه کنید و باهاش بازی های مختلف کنید تا با دست و پای شما کاری نداشته باشه! (در این رابطه بخونید:معرفی ۱۰ اسباب بازی گربه پرطرفدار)

بعضی صاحبان گربه حتی خودشون عمدا از  دست و پاشون رو برای بازی با بچه گربه استفاده می‌کنن؛ با این توجیه که هنوز بچه است و دندونای تیزی نداره! اما همین بچه گربه وقتی به این کار عادت کنه در بزرگسالی هم دوست داره با شما بازی کنه و گازتون بگیره. اون موقع است که گازهاش دردناک و مشکل ساز می‌شن.

بچه گربه موقع دندون درآوردن دچار خارش لثه می‌شن و تو این دوره بیشتر تمایل به گاز گرفتن دارن. پس انواع اسباب بازی‌های جویدنی و دندونی مناسب براش بخرید تا اونا رو گاز بگیره و با شما کاری نداشته باشه!

البته یه بخشی از این گاز گرفتنا هم مربوط به شیطنت‌های بچگیه و با بزرگ شدن گربه این عادتش رو ترک می‌کنه. پس یه مقداری هم شما باید صبوری کنید تا این دوره بگذره.

تربیت گربه برای دستشویی

آیا تربیت گربه برای دستشویی لازمه؟

خوشبختانه گربه‌ها به طور غریزی دستشویی کردن توی خاک رو بلدن و نیاز چندانی به آموزش دستشویی به گربه ها نیست.

بچه گربه‌ای که به خونه شما میاد معمولا از مادرش همه چیز رو یاد گرفته و در غیر این صورت هم خیلی سریع می‌تونید این کار رو بهش یاد بدید. فقط کافیه تو خاک بذاریدش و با پنجه‌هاش خاک رو کنار بزنید بعد می‌بینید خیلی حرفه‌ای شروع به کنار زدن خاک می‌کنه و بعد از دستشویی هم روی پی پی و جیشش خاک می‌ریزه!

پس چرا گربه‌ام تو خاکش دستشویی نمی‌کنه؟

اگه گربه شما توی خاکش دستشویی نمی‌کنه نیازی به آموزش نداره و باید دلیلش رو جای دیگه جستجو کنید. برخی از دلایل دستشویی نکردن گربه توی خاک می‌تونه اینا باشه:

 • تمیز نبودن خاک (خاک گربه رو هرروز و اگه چند تا گربه دارید روزی دوبار تمیز کنید)
 • دوست نداشتن بوی خاک، مخصوصا در مورد خاکهای عطری (در این رابطه بخونید: راهنمای خرید خاک گربه)
 • بیماری و مشکل سلامتی گربه
 • استرس و فشار روانی زیاد گربه (به خاطر تغییرات ناگهانی، آوردن یه حیوون جدید و …)
 • مناسب نبودن ظرف خاک گربه (ممکنه عمقش کم باشه، دیواره‌هاش زیادی بلند باشه و خلاصه برای استفاده گربه مناسب نباشه)
 • مناسب نبودن مکان قرارگیری توالت (محل رفت و آمد، جای شلوغ و پرسروصدا و …)

برای اینکه در مورد این مشکل اطلاعات بیشتر و کاملتری پیدا کنید مطالعه مقاله «علت دستشویی نکردن گربه من در خاک» رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

تربیت گربه خیابانی

روش تربیت گربه خیابانی

خیلی‌ها از ما در مورد تربیت گربه های خیابانی سوال می‌کنن، به همین دلیل در این مقاله لازم دونستیم در موردش صحبت کنیم.

قبل از هرچیز بذارید یه سوال ازتون بپرسیم:

چرا می‌خواید گربه خیابانی رو تربیت کنید؟

اگه اون گربه رو به خاطر زخمی شدن یا هرمشکلی دیگه‌ای به خونه آوردید و قراره همیشه ازش نگهداری کنید که خب، دیگه گربه خونگی محسوب می‌شه و طبق اطلاعاتی که در بالا گفتیم باهاش رفتار کنید.

اما اگه گربه تو خیابون زندگی می‌کنه و به اصطلاح گربه وحشی به حساب میاد توصیه‌مون اینه که گربه رو تربیت و اهلی و دستی نکنید!

دستی کردن گربه خیابانی باعث می‌شه دیگه از آدما نترسه و به هر آدمی (حتی یه آدم مریض و حیوان‌آزار) خیلی زود اعتماد کنه. و خب، خودتون می‌دونید که خیلی از آدما از گربه خوششون نمیاد یا حتی بدشون میاد و ممکنه نزدیک شدن گربه به اونا باعث صدمه دیدن و آسیب گربه بشه!

بنابراین اگه انقدر مهربون هستید که به گربه‌های خیابون یا کوچه غذارسانی می‌کنید به خاطر خودِ گربه هم که شده از نوازش کردن و تربیت و اهلی کردنش خودداری کنید.

روش تربیت گربه پرشین

آیا تربیت گربه پرشین با تربیت گربه‌های دیگه فرق داره؟

راستش چگونگی تربیت گربه برای همه نژادها یکسانه و مثلا روش تربیت گربه های پرشین با تربیت گربه اسکاتیش یا حتی تربیت گربه dsh تفاوت چندانی نداره!

تنها موردی که وجود داره تفاوت شخصیتی گربه‌هاست که ممکنه باعث سریع‌تر شدن یا کندی روند آموزش بشه.

به طور مثال،گربه‌های پرشین یکم تنبل هستن و خیلی حال و حوصله آموزش دیدن ندارن. از طرفی پرشین‌‍‌ها یکم (نه زیادها!) هوششون پایینه و منظور شما رو دیرتر متوجه می‌شن. به همین دلیل آموزش گربه پرشین نیازمند صبر و حوصله و پشتکار خیلی بیشتریه! (مطلب پیشنهادی: راهنمای نگهداری از گربه پرشین)

بعضی گربه‌ها هم زیادی شیطون و بازیگوشن و خیلی زود حوصله‌شون از آموزش و تمرین‌ها سر می‌ره. تربیت کردن و آموزش دادن به این گربه‌های شیطون هم به صبر و حوصله زیادی نیاز داره.

نظر شما چیه؟

شما چقدر گربه‌تون رو تربیت کردید؟ آیا از روش خاصی برای تربیت گربه خانگی خودتون استفاده کردید؟ آیا تونستید چیزهای بامزه مثل دست دادن یا نشستن رو به گربه‌تون یاد بدید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگانِ پت پرس در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

 

زهرا مظاهری

اضافه کردن نظر

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.