نصب اپلیکیشن
تربیت گربه

راهنمای آموزش و تربیت گربه خانگی + نکات مهم!

تربیت گربه اگه از روش درست و اصولی انجام بشه کاملا امکان پذیره و می‌تونید چیزهای زیادی به دوست پشمالو و ملوستون آموزش بدید. اما گربه‌ها  موجودات حساس و مغروری هستن، به این راحتی‌ها به هرکسی اعتماد نمی‌کنن و برای آموزش باید نحوه تربیت گربه رو بلد باشید. در این مطلب قراره در مورد آموزش تربیت گربه خانگی صحبت کنیم و شما رو به یه مربی حرفه‌ای گربه‌ها تبدیل کنیم! پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

آموزش گربه

آیا واقعا می‌شه گربه‌ها رو تربیت کرد؟

جواب اینه که بله، میشه.

خیلی از کسانی که گربه دارن فکر می‌کنن که گربه‌ها تربیت‌پذیر نیستن و اجازه می‌دن هرکاری دلشون می‌خواد انجام بدن و بعد که خرابکاری‌های گربه زیاد می‌شه از دستش کلافه می‌شن و ممکنه حتی رهاش کنن!

گربه‌ها موجوداتی بسیار باهوشن و منظور شما رو سریع متوجه می‌شن؛ پس اگه نحوه تربیت گربه ها رو بلد باشید می‌تونید چیزهای زیادی به دوست پشمالو و ملوستون یاد بدید.

چیزهایی که میشه به گربه یاد داد
گربه‌ها باهوشن؛ اما چه چیزهایی میشه بهشون یاد داد؟

گربه‌ها به اندازه سگ‌ها اجتماعی نیستن و به طور غریزی تمایلی به جلب رضایت شما ندارن. در حالی که سگها به ویژه نژادهای خالص از ابتدا برای خدمت به انسان‌ها و وفادار موندن به ما به وجود اومدن. اما گربه‌ها همیشه شکارچی‌های تک‌رو بودن که دنبال شکار موش و پرنده و … بودن و خب، نیازی هم به جلب رضایت آدما احساس نمی‌کردن.

اما با این حال، گربه‌ها هم رابطه عمیق و عاطفی با صاحبشون برقرار می‌کنن و از خوشحال کردن شما لذت می‌برن. بنابراین با رفتار درست می‌تونید آموزش و تربیت گربه خانگی رو انجام بدید.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۶۹,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

اشتباهی که برای آموزش گربه نباید انجام بدین چیه؟!

گربه‌ها عاشق جلب توجه هستن و برای اینکه توجه شما رو به خودشون جلب کنن «هرکاری» می‌کنن؛ این کارها شامل خرابکاری هم میشه!

اشتباهی که اکثر صاحبان گربه انجام می‌دن اینه که وقتی گربه‌شون کار اشتباهی انجام می‌ده یا خرابکاری می‌کنه بهش توجه می‌کنن (حتی دعوا کردن هم یه نوع توجه به حساب میاد) یا حتی بهش تشویقی می‌دن و اینطوری گربه رو به تکرار اون کار تشویق می‌کنن!

می‌دونم ممکنه کار خیلی سختی باشه اما برای اینکه جلوی یه خرابکاری و کار اشتباه گربه‌تون رو بگیرید باید تو اون مواقع بهش بی‌توجهی کنید یا حواسش رو به چیز دیگه‌ای جلب کنید. اینطوری گربه می‌فهمه که با این شیطنت‌ها نمی‌تونه توجه شما رو به خودش جلب کنه و بالاخره بیخیال اون کار می‌شه.

تربیت بچه گربه

آیا تربیت بچه گربه هم ضروریه؟

بله، اگه یه بچه گربه کوچولو خریدید یا بچه گربه خیابانی بی‌پناهی رو به سرپرستی قبول کردید باید از همون اول آموزش و تربیت گربه رو شروع کنید.

مهمترین نکته در آموزش و تربیت بچه گربه اجتماعی کردنشه.

درسته که گربه‌ها به اندازه سگها اجتماعی نیستن اما اگه از بچگی با آدم‌ها، محیطها و حیوانات دیگه آشنا بشن در بزرگسالی رفتار بهتر و دوستانه‌تری خواهند داشت.

بنابراین تا جایی که ممکنه در دوران بچگی آدم‌های جدید رو به خونه‌تون دعوت کنید! بذارید بچه گربه با آدم‌های بزرگسال و همینطور بچه‌ها در سنین مختلف آشنا بشه و بهشون عادت کنه.

یادتون باشه وقتی بچه گربه ای رو میارید فقط تا ۴ ماهگی اش وقت دارید اون رو اجتماعی کنید و بعدش کار خیلی سخت میشه

برای همین خیلی مهمه که در صورت امکان حیوانات دیگه مثل سگ و گربه و … رو البته با نظارت کامل با بچه گربه‌تون آشنا کنید.

گربه‌ای که در بچگی همه‌ش تنها بوده و اجتماعی نشده در بزرگسالی ممکنه خیلی ترسو یا پرخاشگر بشه و با حضور هر مهمون و غریبه‌ای فرار کنه یا هربار برای کلینیک بردن هم خودتون اذیت بشید و هم گربه و مشکلات زیادی رو به وجود بیاره.

تشویقی دادن به گربه

حالا بریم سراغ اصول و روش تربیت گربه خانگی

  • جلسات آموزشی باید کوتاه (۵-۱۰ دقیقه) ولی با تکرار زیاد باشه.
  • زمانی رو انتخاب کنید که گربه هم حال و حوصله داشته باشه (در حال چرت زدن نباشه!).
  • صداهای اضافی (مثل تلویزیون) که حواس گربه رو پرت می‌کنه خاموش کنید.
  • تربیت گربه خانگی رو به مکان خاص محدود نکنید و هرجای خونه که فرصتش پیش اومد باهاش تمرین کنید.
  • برای تاثیر بیشتر آموزش از کلیکر استفاده کنید.
  • موقع آموزش گربه کلی تشویقی خوشمزه و کوچیک دم دستتون باشه. (راهنمای خرید تشویقی گربه)
  • لحن صحبتتون با گربه باید مهربون اما جدی و قاطع باشه. (البته زیاد هم جدی نباشید چون گربه‌ها خوششون نمیاد!)
  • هیچ وقت گربه‌‌تون رو تنبیه نکنید؛ چون نه تنها فایده‌ای نداره بلکه باعث می‌شه گربه از شما بترسه و دچار مشکلات رفتاری بیشتری بشه! (تنبیه بدنی یا داد زدن ممنوع!)
  • با سیستم پاداش و تشویق بعد از انجام درست یه کار، به گربه‌تون آموزش بدید و بهش بفهمونید که باید چیکار کنه.
  • انتظار نداشته باشید با یه جلسه تمرین، گربه همه چیز رو کامل یاد بگیره. باید صبور باشید، پشتکار داشته باشید و یادتون باشه که:

راز موفقیت در تربیت گربه تکرار، تکرار و باز هم تکراره

!اگر علاقه دارید تربیت گربه رو حرفه ای یاد بگیرید، مطالب زیادی برای دونستن هست. با دانلود و مطالعه کتاب تربیت گربه پت پرس آموزش گربه رو به صورت کامل یاد میگیرید

 

پس اگر دوست دارید حرفه‌ای تر و بهتر کار نگهداری و تربیت گربه خانگی رو انجام بدید یا کلی سوال در این مورد دارید که می‌خواید به جوابشون برسید دانلود کتاب تربیت گربه رو بهتون پیشنهاد می‌دیم.

 

آموزش دست دادن به گربه

مرور چند ترفند جالب برای یاد دادن به گربه

در این قسمت میخوایم به صورت خلاصه آموزش چند ترفند جالب به گربه رو باهم یاد بگیریم. فقط یادتون باشه که برای یاد گرفتن این ترفندها نیازه قبلش پایه آموزشی قوی ای برای گربتون ساخته باشید.

یعنی حسابی باهاش مفاهیم ساده آموزشی رو تمرین کرده باشید، مثلا بدونه وقتی تشویقی میارین فقط در صورتی میتونه اون رو نوش جان کنه که به دستورات شما توجه و اون ها رو اجرا کرده باشه یا بلد باشه”نه” یعنی چی.

در مورد اینکه چطوری مفهوم آموزش دادن رو به گربه یاد بدید و اون رو برای یادگیری آموزش های پیچیده تر آماده کنید در کتاب تربیت گربه کامل توضیح دادیم و شما رو به اون ایبوک ارجاع میدم.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۶۹,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

آموزش دست دادن به گربه یا های-فایو (High-five)

گربه رو با یه تشویقی خوشمزه مثل یه تیکه مرغ به سمت خودتون بیارید.

بعد با بالا نگه داشتن تشویقی گربه رو ترغیب کنید که دستش رو بالا بیاره تا تشویقی رو بگیره.

تشویقی رو بالا بینی گربه نگه دارید و صبر کنید تا گربه پنجولش رو به دست شما بزنه.

وقتی این کار رو کرد کلیکر بزنید و یه کلمه مشخص بگید؛ مثلا بگید «دست بده»، یا «دست بزن» یا «های فایو» و بعد تشویقی رو بهش بدید و کلی بچلونیدش!

این تمرین رو باید بارها و روزها با تشویقی‌های خوشمزه تکرار کنید تا گربه بازی رو خوب یاد بگیره و بعد با گفتن اون کلمه پنجولش رو به دست شما بزنه و دست بده!

آموزش نشستن به گربه

آموزش نشستن به گربه

روی زمین بشینید و کلیکر رو توی مشتتون نگه دارید (طوری که گربه‌تون اونو نبینه) و با دست دیگه یه تشویقی خوشمزه رو به گربه نشون بدید و صداش کنید.

تشویقی رو بالای سر گربه ببرید. همونطوری که گربه با چشماش داره تشویقی رو دنبال می‌کنه و سرش رو بالا می‌گیره معمولا به طور طبیعی می‌شینه.

در همین لحظه کلیکر رو بزنید و بعد بهش تشویقی بدید.

این تمرین رو بارها و بارها تکرار کنید و فقط وقتی به گربه تشویقی رو بدید که کاملا بشینه.

وقتی گربه‌تون قواعد بازی رو خوب یاد گرفت و مثلا از هر ۱۰ بار ۹ بارشو درست روی زمین نشست، یه کلمه مشخص مثل «بشین» رو به بازی اضافه کنید.

اینطوری گربه یاد می‌گیره که هربار بهش بگید «بشین» خوراکی خوشمزه‌ای در انتظارشه و به حرفتون گوش می‌کنه!

تربیت گربه برای گاز نگرفتن

تربیت گربه برای دست دادن، آوردن اشیا، آموزش قلاده و… تا سوپراستار شدن!

چیزهایی که میشه به گربه ها یاد داد، بی نهایت هستن. برای همین بهتره با توضیح همه اون ها توی این مقاله حوصله شما رو سر نبرم و برای شمایی که به این مبحث علاقه مند هستید کتاب کامل آموزش گربه پت پرس رو آماده کردیم!

فقط میخوام اینو بگم که وقتی تربیت گربه رو اصولی و درست شروع کردین و گربتون رو به آموزش دیدن عادت دادین، خواهید دید که چقدر آموزش های پیچیده تر رو سریع و با اشتیاق یاد میگیره و به یه سوپراستار تبدیل میشه!

فقط خواهشا وقتی گربه رو حرفه ای آموزش دادی، براش یه پیج اینستاگرام باز کن، ازش عکس و فیلم بگیر و با به اشتراک گذاشتن شیرین کاری های جذابش توی شبکه های اجتماعی ازش یه سوپراستار معروف بساز 😊

 

سوالات متداول در مورد آموزش گربه ها

خب، تا الان فهمیدیم اگر بلد باشیم گربه ها رو میشه تربیت کرد و دیدیم چه چیزهایی میشه بهشون یاد داد. حالا بریم چندتا سوال متداول در مورد آموزش گربه خانگی رو پاسخ بدیم

چیکار کنم گربه‌ام این‌قدر گازم نگیره؟

گاز گرفتن گربه مشکلیه که شاید خیلی از صاحبان گربه باهاش درگیر باشن. برای تربیت گربه خانگی برای گاز نگرفتن بهترین کار اینه که کاری انجام ندید! یعنی چی؟

گربه ها و مخصوصا بچه گربه‌ها فوق العاده شیطونن و هرچیز و هرکسی رو به عنوان اسباب بازی و وسیله بازی می‌بینن؛ از جمله دست و پاهای شما که دائم در حال حرکته و حس شکار گربه رو تحریک می‌کنه!

وقتی گربه دست یا پای شما رو گاز می‌گیره نباید با شدت دستتون رو بکشید و فرار کنید؛ چون اینطوری عملا خودتون رو وارد بازی شکار گربه می‌کنید و اونو به گاز گرفتن تشویق می‌کنید.

با لحن جدی بهش بگید نه (هرگز سرش داد نزنید)، معمولا گربه دستتون رو ول می‌کنه.

یه راه بهتر و کاربردی‌ترم اینه که موقعی که دستتون رو گاز گرفت یه اسباب بازی گربه مناسب گاز گرفتن رو جلوی صورتش بگیرید تا دست شما رو ول کنه و هرچی دق و دلی داره سر اسباب بازیش خالی کنه!

برای اینکه در مورد تربیت گربه برای گاز نگرفتن بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مطلب علت گاز گرفتن گربه و روش جلوگیری از اون رو مطالعه کنید.

 

گربه در حال گاز گرفتن اسباب بازی

آیا تربیت گربه برای دستشویی لازمه؟

خوشبختانه گربه‌ها به طور غریزی دستشویی کردن توی خاک رو بلدن و نیاز چندانی به آموزش دستشویی بچه گربه نیست.

بچه گربه‌ای که به خونه شما میاد معمولا از مادرش همه چیز رو یاد گرفته و در غیر این صورت هم خیلی سریع می‌تونید این کار رو بهش یاد بدید. فقط کافیه تو خاک بذاریدش و با پنجه‌هاش خاک رو کنار بزنید بعد می‌بینید خیلی حرفه‌ای شروع به کنار زدن خاک می‌کنه و بعد از دستشویی هم روی پی پی و جیشش خاک می‌ریزه!

ولی، اگه گربه شما توی خاکش دستشویی نمی‌کنه نیازی به آموزش نداره و باید دلیلش رو جای دیگه جستجو کنید.

برای اینکه در مورد این مشکل اطلاعات بیشتر و کاملتری پیدا کنید مطالعه مقاله «علت دستشویی نکردن گربه من در خاک» رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

روش تربیت گربه خیابانی چه جوریه؟

خیلی‌ها از ما در مورد تربیت گربه های خیابانی سوال می‌کنن، ولی قبل از پاسخ به این سوال بذارید من یه سوال ازتون بپرسم:

چرا می‌خواید گربه خیابانی رو تربیت کنید؟

اگه اون گربه رو به خاطر زخمی شدن یا هرمشکلی دیگه‌ای به خونه آوردید و قراره همیشه ازش نگهداری کنید که خب، دیگه گربه خونگی محسوب می‌شه و طبق اطلاعاتی که در بالا گفتیم باهاش رفتار کنید.

اما اگه گربه تو خیابون زندگی می‌کنه و به اصطلاح گربه وحشی به حساب میاد توصیه‌مون اینه که گربه رو تربیت و اهلی و دستی نکنید!

دستی کردن گربه خیابانی باعث می‌شه دیگه از آدما نترسه و به هر آدمی (حتی یه آدم مریض و حیوان‌آزار) خیلی زود اعتماد کنه. و خب، خودتون می‌دونید که خیلی از آدما از گربه خوششون نمیاد یا حتی بدشون میاد و ممکنه نزدیک شدن گربه به اونا باعث صدمه دیدن و آسیب گربه بشه!

بنابراین اگه انقدر مهربون هستید که به گربه‌های خیابون یا کوچه غذارسانی می‌کنید به خاطر خودِ گربه هم که شده از نوازش کردن و تربیت و اهلی کردنش خودداری کنید.

روش تربیت گربه پرشین

آیا تربیت گربه پرشین با تربیت گربه‌های دیگه فرق داره؟

راستش چگونگی تربیت گربه برای همه نژادها یکسانه و مثلا روش تربیت گربه های پرشین با تربیت گربه اسکاتیش یا حتی تربیت گربه DSH تفاوت چندانی نداره!

تنها موردی که وجود داره تفاوت شخصیتی گربه‌هاست که ممکنه باعث سریع‌تر شدن یا کندی روند آموزش بشه.

به طور مثال،گربه‌های پرشین یکم تنبل هستن و خیلی حال و حوصله آموزش دیدن ندارن. از طرفی پرشین‌‍‌ها یکم (نه زیادها!) هوششون پایینه و منظور شما رو دیرتر متوجه می‌شن. به همین دلیل آموزش گربه پرشین نیازمند صبر و حوصله و پشتکار خیلی بیشتریه! (مطلب پیشنهادی: راهنمای نگهداری از گربه پرشین)

بعضی گربه‌ها هم زیادی شیطون و بازیگوشن و خیلی زود حوصله‌شون از آموزش و تمرین‌ها سر می‌ره. تربیت کردن و آموزش دادن به این گربه‌های شیطون هم به صبر و حوصله زیادی نیاز داره.

نظر شما چیه؟

شما چقدر گربه‌تون رو تربیت کردید؟ آیا از روش خاصی برای تربیت گربه خانگی خودتون استفاده کردید؟ آیا تونستید چیزهای بامزه مثل دست دادن یا نشستن رو به گربه‌تون یاد بدید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگانِ پت پرس در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (48 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
آرتمیس احدی
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
من از یه گربه حدود یه هفتهس که دارم نگهداری میکنم می خوام بهش یاد بدم که روی مبل و تخت خواب نیاد باید چه‌جوری بهش یاد بدم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام آرتمیس جان
این کار یسی توضیحات داره که اینجا نمیتونیم همه رو بگیم
اما به طور کامل همه ی نکات مربوط به تربیت گربه رو توی کتاب آموزش گربه برات نوشتیم پس تا زوده این کتابو تهیه کن

پاسخ به این نظر
مهسا ملک نژاد
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۴۰۰

سلام.وقتتون بخیر. یک ماهی هیت که یه گربه خیابونی میاد دم در خونمون و بهش غذا و آب میدم.الان میخواهیم اسباب کشی کنیم و من نمیتونم ترکش کنم و تصمیم گرفتم با خودم ببرمش و ازش نگهداری کنم . میشه لطفا راهنماییم کنید که چه کار باید بکنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

داخل باکس بگذاریدش و به خونتون ببرید تا کم کم به شما عادت کنه

پاسخ به این نظر
بهار گودرزی
نوشته شده در: ۱۵ مهر, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید.من ۳ روز پیش یه گربه ۲ و نیم ماهه ی نر dsh رو به سرپرستی گرفتم.دکتر گفت گوش و ایناش مشکلی نداره ولی چشمم یکم ترشح داره و دور دهنش یکوچولو سیاه شده که بهم قطره و دهانشویه ی انسانی داد تا خوب بشه.اما من واکسنش رو نزدم هنوز.مشکلی ایجاد میشه؟به ما بیماری انتقال میده؟خودش چی؟و اینکه امروز شروع کرده به یکم گاز گرفتن که البته من فرار میکنم نمیزارم😂

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام بهار جان،
چه خوب که گربتون رو به سرپرستی گرفتین.
بهتره که بخاطر سلامتی خودش واکسناش رو سریعتر و سروقتش بزنین. خوبه که نمیذارین گازتون بگیره. میتونین حواسشو با اسباب بازیای جذابی مثل لیزر پرت کنین.

پاسخ به این نظر