نصب اپلیکیشن
گاز گرفتن گربه

علت گاز گرفتن گربه خانگی چیه و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

گاز گرفتن گربه یا بچه گربه دردناک و اذیت کننده است و ترک دادن این عادت گربه ها میتونه سخت باشه. در این مقاله درباره علت های گاز گرفتن گربه ها و راه های جلوگیری از اون بحث میکنیم .

گربه ها به دلایل مختلفی گاز میگیرن ولی دوتا از متداول ترین دلایل گاز گرفتن اون ها گاز  محکم موقع بازی و گاز آرام یا محبت آمیز هست که البته میتونه دردناک و اذیت کننده هم باشه.

نگهداری از گربه تجربه لذت بخش و جالبیه، ولی وقتی گربه ای داشته باشیم که از هر فرصتی برای گاز و حمله بهمون استفاده میکنه، از لذتش خیلی کاسته میشه!

اولین قدم برای مبارزه با گاز  گرفتن گربه ها اینه که بتونیم گاز از روی خشونت رو از گاز از روی محبت تفریق کنیم.

چرا گربه گاز میگیرد؟

گاز خشن گربه بسیار دردناکه و میتونه منجر به خونریزی و عفونت بشه. وقتی گربه ای بخاطر خشونت گاز میگیره دلیلش معمولا اینه که ترسیده یا میخواد قدرت خودش رو نشون بده. تو این مواقع باید حتما حواستون به بیماری هاری گربه هم باشه. اگر گربه واکسن هاری رو نزده باشه و یا این احتمال وجود داشته باشه که بیرون از خونه توسط یه حیوان آلوده گاز گرفته شده باشه، باید حتما برای پیشگیری از هاری اقدامات لازم رو انجام بدین.

این نوع گازها میتونن در طول بازی کردن های خیلی جدی و خشن، خشونت به دلیل قلمرو طلبی، یا به دلیل خاطره بدی که گربه در طول ماه های اولیه زندگی اش داشته هم اتفاق بیفتن. علت اصلی گاز های خشن، بازی کردن بیش از حد جدی گربه با صاحبشه که منجر به گاز خشونت آمیز میشه.

گاز محبت آمیز گربه ها یکی از راه هایی هستن که گربه برای ارتباط برقرار کردن با صاحبش ازش استفاده میکنه و وقتی اتفاق میفتن که گربه بیش از حد تحریک هیجانی شده یا بیش از حد با صاحبش احساس نزدیکی میکنه و دوست داره کمی برای خودش فضا داشته باشه.

این نوع گاز آرومه و معمولا منجر به خونریزی و پاره شدن پوست نمیشه.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

چرا  گربه ها باید موقع بازی گاز بگیرن؟

خشونت هنگام بازی بخصوص در بچه گربه ها و گربه های جوان متداول ترین مشکل کساییه که از گاز گرفتن گربشون شاکی هستن.

درسته که گربه ها برامون مثل اعضای خونواده میمونن و ما رو دوست دارن، ولی یادتون نره که اونا هنوز حیوانن و نیاز دارن بازی کنن تا هم توانایی های شکار کردنشون رو تمرین کنن و هم انرژی مضاعفشون تخلیه بشه.

در طبیعت معمولا گربه ها با هم نوعانشون بازی میکنن تا هم مهارت های اجتماعیشون رو تمرین کنن و هم هماهنگی رو یاد بگیرن.

ولی بیشتر گربه ها در خونه های ما تنها هستن پس کاملا طبیعیه بخوان از صاحبشون به عنوان همبازی استفاده کنن!

مشکل وقتی پیش میاد که بازی گربه ها برای پوست حساس ما آدم ها یکم زیادی خشن میشه.

پوست گربه ها از خز پوشیده شده و بسیار کلفت تر از پوست انسانه. اونا موقع بازی اغلب حرکاتی مثل چنگ زدن و گاز گرفتن رو روی همدیگه انجام میدن که کاملا طبیعی و جزو بازی به حساب میاد و آسیبی به پوست یه گربه نمیزنه، ولی پوست انسان که نازک و عاری از مو هست، در برابر این گازها حساسه و آسیب میبینه.

ولی یه گربه متوجه این نکته نیست که ما به اندازه همبازی گربه ای اش پوست کلفت و پرمو نیستیم!

بازی بچه گربه ها

جلوگیری از گاز گرفتن گربه خانگی هنگام بازی

حالا که میدونیم علت چنگ زدن و گاز گرفتن گربه ها چیه، وقتشه یاد بگیریم چطوری بدون جلوگیری از بازی کردن گربه و تخلیه انرژی اش، از خودمون محافظت کنیم و اجازه ندیم کار به خشونت بکشه!

زمان های بازی مشخص و منظمی رو برای گربه درنظر بگیر

اگر بچه گربه حوصله اش سررفته و داره تلاش میکنه توجه شما رو به خودش جلب کنه، ممکنه شروع کنه به گاز گرفتن یا چنگ زدن بهتون تا شما رو وادار کنه یه واکنشی نشون بدین. درست مثل رفتاری که با گربه های دیگه انجام میده.

اگر گربه انتظار داشته باشه که در مواقع معینی از روز باهاش بازی کنیم، کمتر سراغ دست و پای ما میره. بازی کردن مداوم با گربه در طول روز و سر ساعت های مشخص باعث میشه انرژی اضافی بچه گربه هم تخلیه بشه.

میتونین با گربه بازی هایی رو انجام بدین که “غریزه شکارش” رو فعال میکنن. مانند بازی با لیزر، قلاب ماهیگیری و توپ بازی. اینطوری گربه هم خسته میشه و انرژی اش تخلیه میشه و هم مهارت های شکارش رو با اسباب بازی تمرین میکنه و کمتر سراغ شکار دست و پای شما میاد!

چرا گربه گاز میگیرد؟

فقط با استفاده از اسباب بازی با بچه گربه بازی کن

تکون دادن دستمون زیر پتو و تحریک یه بچه گربه کوچولو برای گرفتن دست شاید سرگرم کننده و بامزه به نظر بیاد ولی وقتی اون گربه کمی بزرگتر بشه و عادت  کنه دست ما رو وسیله بازی ببینه، مشکلات فراوانی مثل گاز گرفتن و زخم شدن به وجود میان.

از بچگی فقط و فقط با استفاده از اسباب بازی با گربتون بازی کنین تا عادت کنه و متوجه بشه که دست شما وسیله بازی نیست!

از یه اسباب بازی برای پرت کردن حواس گربه استفاده کن

اگر دیدین موقع راه رفتن یا حرکت، گربه به دست و پای شما حمله کرد، با استفاده از یه اسباب بازی حواسش رو پرت کنین.

اینطوری گربه متوجه میشه که اسباب بازی برای بازی کردنه، نه دست و پای آدم ها!

با کمی دقت، میتونین حرکات گربه رو قبل از حمله به پاتون تشخیص بدین و با گرفتن یه اسباب بازی جلوی گربه، از بروز فاجعه پیشگیری کنین.

بازی گربه

اگر موقعی بازی گربه به دستت حمله کرد، رفتار درست رو نشون بده!

گربه ها موقع بازی حمله میکنن تا شما رو وادار کنن همون کار رو باهاشون تکرار کنین. یکی از ویژگی های اونا اینه که با داد زدن، تنبیه و واکنش منفی شما دست  از این کارشون بر نمیدارن!

برای همین اگر موقع بازی گربه شروع به گاز گرفتن کرد، بهترین واکنش اینه که بهش بی محلی کنین و محل رو ترک کنین، به اتاق دیگه ای برین و اگر گربه دنبال شما اومد بازم بهش بی اعتنا باشین. حتی تماس چشمی هم باهاش برقرار نکنین.

محیط رو براش جذاب کن

هر از گاهی اسباب بازی های جدید و مکان هایی برای قایم شدن و بازی در اختیار گربتون قرار بدین تا بتونه زمانی رو هم با خودش بازی کنه. اینطوری کمتر به شما حمله میکنه و برای سرگرم کردن خودش انتخاب های بیشتری داره.

گاز گرفتن گربه

عادت گاز گرفتن گربه ها از روی محبت

گاز محبت آمیز گربه یا بچه گربه نوع دیگری از گازه که علتش بازیگوشی یا تمرین شکار کردن نیست.

گربه ها وقتی بیش از حد تحریک میشن یا با صاحبشون بیش از حد احساس نزدیکی میکنن این نوع گاز رو میگیرن.

این نوع گاز ممکنه زمانی دیده بشه که گربه دیگه نمیخواد نوازشش کنین، دوست داره از توی بغلتون بذارینش زمین و یا تازه میخواد بازیگوشی رو شروع کنه.

به این دلیل بهش گاز محبت آمیز میگن که آروم و یواشه و این پیام رو منتقل میکنه:

با اینکه خیلی دوستت دارم ولی دست از این کار بردار!

گاز گرفتن بچه گربه

بهترین روش پیشگیری از گاز محبت آمیز گربه

توجه کردن به دم گربه بهتون میگه که باید انتظار گاز داشته باشین. موقع نوازش گربه، اگر دیدین دمش روی زمین شروع به حرکت دورانی کرد، نشون میده گربه بی طاقت شده و وقتشه تنهاش بگذارین.

برخی از گربه ها قبل از گاز محبت آمیز کمی عقب نشینی میکنن یا به ادامه تماس با شما تمایل کمتری نشون میدن.

بهترین راه برای پیشگیری از این نوع گاز اینه که به زبان بدن گربه توجه کنین و موقعی که دیدین گربه داره بی طاقت میشه، به حال خودش رهاش کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.1/5 - (135 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
بهاره علیزاده
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۴۰۰

سلام من میخوام گربه بخرم ولی ما کلن زیاد مسافرت میریم و میخوایم دوماه دیگه بریم مسافرت به تبریز و خودمون هم یزد زندگی میکنیم و چون کسی رو ندارم که گربم رو پیشش بزارم میخوام با خودم ببرمش اگر ببرمش مریض نمیشه و درضمن گربم دوماهشه و ماده هست

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام بهار عزیز
سفر و حمل و نقل برای گربه ها استرس زاست و میتونه باعث به وجود ادومد مشکلات ایمنی و گوارشی بشه پس بهرته توی مسافت های طولانی گربت رو نبری

پاسخ به این نظر
حامد رضایی
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام من یه گربه اوردم پیشه خودم از دو روزگی اوردمش الان نزدیک به دو ماهشه ولی اشتباه کردم با دستام بازی کردم الان شدید گاز میگیره چیکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخ به این نظر
هلنا
نوشته شده در: ۹ فروردین, ۱۴۰۰

سلام من یه گربه رو چندروزه آوردم تو خونه و ۵ هفته اش هست. علاقه ی زیادی به گاز گرفتن دست من داره ولی خب چون دندوناش کوچیکه کمتر اذیت میشم،میخواستم بدونم علتش چیه؟
چندروزه که موهاش خیلی ریزش پیدا کرده ، باید چیکار کنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام هلنا جان
اغلب گاز گرفتن های آروم به خاطر جلب توجه و بازی کردن هس اما باید جلوی این رفتارش رو بگیرید تا تبدیل به یک عادت بد ادامه دار نشه.
ریزش مو هم به فاکتور های مختلفی مثل نژاد گربه,محیط زندگی,تغذیه و … بستگی داره که برای راهنمایی بیشتر میتونی با بخش کلینیک آنلاین در ارتیاط باشی.

پاسخ به این نظر
ناشناس
نوشته شده در: ۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام من یه گربه دارم الان شش ماهه که دارمش بعضی وقتا تو خونه اسهال میکرد برای همین بردیم تو حیاط و راستی خیلی گاز میگیره ممکنه که دلش میخواد بره و جفتگیری کنه من نمیدونم چون قبلا اصلا به غیر خاک جایی دستشویی نمیکرد و قبلا از خاک معمولی استفاده میکردیم ولی بعد خاک مخصوص گربه خریدیم ممکنه از اینم باشه من خیلی دوسش دارم و دلم نمیخواد بره ممنون میشم جواب بدید؟؟؟!

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز
اسهال در گربه ها علت زیادی داره
گربه ها به طور غریزی عادت به پرسه زنی دارن و اگر به سن بلوغ رسیده باشن مخصوصا گربه های نر بیرون رفتن رو خیلی زیاد دوست دارن. پس بهتره یا در این مورد دخالتی نکنی و بذاری روند طبیعی طی بشه یا اگر میخوای سرپرسیشو به عهده بگیری عقیمش کنی

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۲۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر. من گربم الان سه چار ماهشه اما هیچی بجز سینه مرغ نمیخوره. انواع غذاهای خشک رو واسش گرفتم و کنسروای مخصوص اما هیچکدومو نمیخوره. فقط سینه مرغ میخوره. چیکار کنم؟ میترسم ویتامینایی که باید بهش برسه نرسه. راه حل چیه چی بدم بهش؟ ممنون ازتون ❤️

پاسخ به این نظر
مریم حجاری
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام من گربه چهار ماهه دارم و چند روزی میشه که اوردمش من از لحظه اول با دستم باهاش بازی میکردم و اونم گازم میگرفت و چنگ میزد تا اینکه این مطلبو از دیروز عصر خوندم و تا گربم میپرید روی دستم یه عروسک بهش میدادم تا اونو گاز بزنه و از اتاق میرفتم بیرون و بهش بی توجهی میکردم و حالا دیگه به دستام حمله نمیکنه
من ازتون ممنونم چون واقعا برام مفید بود❤️❤️

پاسخ به این نظر
حامد رضایی
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

واقعا این کار جواب داده چون من جام کوچیکه به دستام حمله میکنه که بازی کنم باهاش ولی من توپش میدم گاز بگیره ولی همچنان گاز میگیره نمیزاره نوازشش کنم چیکارکنم میشه منم راهنمایی کنید چون دارم به این فکرمیکنم به کسه دیگه ای بدمش

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام حامد عزیز
گربه ی شما چند وقتشه؟ گاهی اوقات علت این گاز گرفتنا میتونه دندون در آوردن یا افتادن دندونا باشه . بهتره با فرمان نه و کشیدن دستت وبازی نکردن باهاش بفهمی که این کار برای بازی کردن باهاش جوابگو نیست اما هربار اینکارو بکنه و شما هم بعدش باهاش بازی کنی فکر میکنه که این روش درستی برای درخواست بازیه

پاسخ به این نظر
مهناز
نوشته شده در: ۱۶ آذر, ۱۳۹۹

سلام من یک گربه dshدارم سه ماهش هست خیلی دست وپام گاز میگیره براش اسباب بازی هم خریدم ولی بیشتر دوست داره من گاز بگیره بعضی وقت ها دیگه کلافه میشم شیر خشک بهش میدم وغذای گربه ولی بیشتر تمایل به خوردن غذایی داره که خودم درست میکنم فقط گاز گرفتنش بیش از حد ناراحت کننده هست
در ضمن اصلا اب نمی خوره

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۴۰۱

سلام مهناز عزیز
مشکل گربه شما میتونه بخاطر دندون دراوردن باشه
براش وسایل بازی مخصوص دندون بگیرید
درمورد غذاش هم بهتره طبق یک رژیم بالانس شده و اختصاصی خودش بهش غذا بدید
دریافت برنامه غذایی گربه

پاسخ به این نظر
علی مسلمی
نوشته شده در: ۱۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام ایا الان گربه های من که فکر کنم ۸ الی ۱۲ ماهشونه باید واکسن بزنن ؟
و اگر اره قیمت واکسن هاشون چند میشه ؟
و این که ای دو تا گربه هر روز دو وعده جیگیر مرغ میخورن اشکالی نداره ؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام علی عزیز ، بله باید چک بشه در بچگی واکسنی دریافت کردند یا خیر و اگر نکرده باشن با مراجعه به دامپزشکی واکسیناسیون و ضد انگل رو انجام بدبد ، زیاد دادن جگر مرغ باعث مسمومیت با ویتامین آ میشه و اصلا توصیه نمیشه

پاسخ به این نظر
.....
نوشته شده در: ۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خواهش میکنم جیگر مرغ دادنو متوقف کنید شاید مقرون به صرفه باشه اما کلی مشکل واسشون ایجاد میکنه میتونید سینه یا فیله مرغ ابپز ب همراه کمی برنج جوپرک هویج و کدو به طکری ک پروتیین ۸۰ درصد و باقی ۲۰ درصد باشن
اگر براتون مقدور نیس لطفا ب کسی ک میتونه واگذارشون کنید چون گناه دارن چن وقت دیگ عوارض جدی براشون پیش‌میاد ک دیگ دیره…

واکسنم احتیاج دارن هر واکسن حدودا ۴۰۰ . پونصد تومنه
موفق باشید.

پاسخ به این نظر
مريم
نوشته شده در: ۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام کارامل کوچولى من (گربه) دوست داره به وقت بازى گاز بگیره و چنگ بندازه، از هر روشى استفاده میکنم بازم اینکارو تکرار میکنه، ٣ ماهش هست و خیلى هم شیطونه … چیکار کنم که اینکارو تکرار نکنه؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام مریم عزیز ، میتونین بازی با لیزر، قلاب ماهیگیری و توپ بازی رو امتحان کنین ، اینطوری گربه هم خسته میشه و انرژی اش تخلیه میشه و هم مهارت های شکارش رو با اسباب بازی تمرین میکنه و کمتر گاز میگیره

پاسخ به این نظر