نصب اپلیکیشن
قهر کردن گربه خانگی

9 علامت قهر کردن گربه را بدانید!

آیا گربه‌ها قهر می‌کنند؟ تا حالا پیش اومده که گربه‌تون یک مدت ساکت بشه و وقتی صداش می‌زنین نیاد پیش‌تون؟ شاید براتون عجیب باشه ولی گربه‌ها هم دل‌شون نازکه و بعضی وقتا ممکنه قهر کنن. قهر کردن گربه می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه و علائم مختلفی هم داره، طوری که شاید نتونین راحت تشخیصش بدین. این حیوونا خیلی حساس هستن و ممکنه به خاطر اتفاقاتی که به نظر ما چیزای کم‌اهمیت و ساده‌ایه واکنش منفی نشون بدن.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس می‌خوایم دلایل و علائم قهر گربه رو واسه‌تون توضیح بدیم تا کمتر با هم به مشکل بخورین و هر دوتون زندگی شادتری داشته باشین.

چرا گربه قهر می‌کند؟

قهر کردن گربه‌ها دلایل مختلفی داره که مهم‌ترین‌شون اینا هستن:

 • ترسیده
 • حس می‌کنه بی‌اجازه وارد قلمروش شدن
 • درد داره
 • اسباب‌بازی‌های تکراری حوصله‌شو سر برده

یکی دیگه از دلایل قهر گربه خانگی که راحت می‌شه جلوشو گرفت بی‌نظمیه. گربه اگه برنامه‌هاش بهم بخوره خیلی اعصابش بهم می‌ریزه، مثلا موقعی که دیر بهش غذا بدن یا زمانی که ساعت‌ها رو عقب یا جلو می‌کشن.

بعضی وقتا هم ممکنه حیوون از یک مساله دیگه ناراحت باشه ولی با شما قهر کنه چون گربه‌ها نمی‌تونن دلیل واقعی عصبانیت‌شونو تشخیص بدن. مثلا ممکنه یک حیوون مزاحم بیاد تو حیاط خونه‌اش (منظور خونه شما) و اونم که خون جلوی چشم‌شو گرفته دست شما رو که می‌خواین نوازشش کنین گاز بگیره!

دلایل قهر کردن گربه

تنها موندن گربه هم اگه خیلی زیاد بشه می‌تونه ناراحتش کنه. حداقل کاری که می‌شه کرد اینه که وقتی حیوون تنهاست براش موسیقی‌های آروم پخش کنین یا تلویزیون رو روشن بذارین.

چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم؟ شاید شنیده باشین که می‌گن گربه‌ها فقط به فکر خودشون هستن و بس، اما واقعیت اینه که این حیوونا رابطه عاطفی محکمی با صاحب‌شون پیدا می‌کنن و برآورده نشدن این نیاز روحی ممکنه حتی باعث افسردگی گربه بشه.

نحوه تشخیص قهر کردن گربه

رفتار و معنی حرکات گربه شاید پیچیده بنظر برسه، پیچیده است ولی با یکم دقت به کارا و زبان بدن‌شون می‌شه متوجه شد که ناراحتن. طبق چیزی که سایت rd گفته، از روی علائم پایین می‌تونین قهر بودن گربه رو تشخیص بدین:

۱.فاصله گرفتن از شما: ممکنه از اتاق بره بیرون تا فعلا ریخت‌تونو نبینه. شاید هم اون طرف اتاق بشینه و از دور بهتون خیره بشه. ممکنه زمانی که صداش می‌زنین جواب نده و نیاد پیش‌تون، یا موقع بازی عمدا سعی کنه باهاتون روبرو نشه. بعضی گربه‌ها وقتی قهر می‌کنن سرشونو می‌ندازن پایین و بعضیای دیگه روشونو ازتون برمی‌گردونن.

۲. خرخر کردن: خرخر گربه همیشه علامت خوشحالی نیست و می‌تونه نشون دهنده اضطراب، ترس یا عصبانیت هم باشه.

۳. چپ چپ نگاه کردن: هر کی گربه داره حتما با نگاه‌های عصبانیش هم آشناست.

عکس ناراحت بودن گربه

۴. پایین بردن گوش‌ها: گوش‌هایی که به طرف عقب خم شدن و یک خورده از کنار بیرون زدن قطعا علامت ناراحتی گربه هستن و باید تا وقتی حالش بهتر نشده فاصله‌تونو باهاش حفظ کنین.

۵. جمع کردن و تکون دادن دم: یکی از اولین علائمی که نشون می‌ده گربه ناراحته اینه که دم‌شو پایین می‌گیره و تند تند به جلو و عقب و این طرف و اون طرف تکونش می‌ده.

۶. یک جا مخفی می‌شه و بیرون نمیاد: مخفی شدن نشون می‌ده حیوون از شما یا شرایطی که داره ناراحته یا می‌ترسه. این‌جور وقتا سر به سرش نذارین. به زور بیرون کشیدن ممکنه باعث پرخاشگری گربه و حمله کردنش بشه چون این یک واکنش طبیعی برای محافظت از خودشه.

نشانه های قهر گربه
مخفی شدن یکی از علائم قهر کردن گربه است

۷. یک‌دفعه موهاش سیخ می‌شه: توی کارتون‌ها عصبانی شدن گربه رو با قوز کردن و سیخ شدن موهای بدن و دمش نشون می‌دن. واقعیت هم دقیقا همینه و حیوون این کارو انجام می‌ده تا بزرگ‌تر و ترسناک‌تر به نظر برسه. تو این حالت هم به طرفش نرید چون ممکنه گازتون بگیره. اگه می‌خواین از گاز گربه در امان بمونین یا بدونین وقتی گاز گرفت باید چیکار کنیم، حتما مقاله گاز گرفتن گربه رو بخونین!

۸. خرابکاری توی خونه: اگه گربه‌تون اخیرا شروع کرده به خرابکاری بیرون از دستشویی خودش، قطعا ناراحتی یا اضطراب داره. گربه عصبانی معمولا روی سطوح نرم مثل لباس‌ها، مبل یا تخت ادرار می‌کنه. تو این حالت تنبیه و کتک زدن گربه اصلا گزینه خوبی نیست و بهتره با دامپزشک مشورت کنین. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و برای این مورد می‌تونین توی مطلب علت ادرار کردن گربه خارج از خاک اطلاعات کافی رو به دست بیارین.

۹. غذای مورد علاقه‌اش رو رد می‌کنه: گربه وقتی ناراحته ممکنه کمتر از همیشه غذا بخوره یا حتی اصلا غذا نخوره. معمولا این حالت واکنشیه به یک موقعیت جدید یا ناآشنا، تغییر برنامه عادی زندگی حیوون یا یک اتفاق مهم توی خونه، مثل به دنیا اومدن بچه صاحبش. البته اینطوری قهر کردن گربه ممکنه نشونه بیماری هم باشه و اگه بیشتر از یک یا دو روز غذا نخورد باید سریع به دامپزشک نشونش بدین.

اگه می‌خواین گربه توی خونه نگهداری کنین حتما باید راه‌های تربیت و نگهداریش رو بلد باشین تا هم اون توی آرامش بیشتری باشه و هم شما به زندگی‌تون برسین! با تهیه کتاب پایین، می‌تونین کلیه اطلاعات لازم درمورد تربیت و نگهداری گربه رو یک‌جا بدست بیارین!

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۸۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

آیا بعد از قهر کردن، گربه صاحب‌شو می‌بخشه؟

بله، خیلی راحت و با یک خوراکی خوشمزه و یکم محبت صاحبش رو می‌بخشه. قهر کردن گربه معمولا بیشتر از ۲۴ ساعت طول نمی‌کشه. البته اگه کسی اذیتش کنه تا مدت‌ها یادش می‌مونه.

نحوه برخورد با گربه عصبانی یا مضطرب

چطوری باید با یه گربه‌ی عصبانی یا مضطرب برخورد کرد که نه شما آسیب ببینین نه اون:

 • دنبال علت ناراحتیش بگردین، مثلا ببینین چیزی تو محیط اطرافش تغییر نکرده؟
 • سر و صدا یا حرکات ناگهانی و ناغافل نداشته باشین تا نترسه
 • خیلی مواقع بهتره بهش فرصت بدین تا آروم بشه (مخصوصا اگه مساله‌ای وجود داره که باعث فشار و استرس گربه میشه)

قهر گربه چگونه است

راه‌های خوشحال کردن گربه

نگهداری گربه بلد بودن می‌خواد. وقتی حس کردین گربه‌تون ناراحته، بسته به رفتارش، می‌تونین راه‌های پایین رو برای خوشحال کردنش و برطرف کردن قهر گربه امتحان کنین:

 • بیشتر باهاش بازی کنین و براش اسباب بازی گربه بخرین
 • برای گردش ببریدش بیرون از خونه
 • شاید بد نباشه یک گربه دیگه هم بیارین خونه‌تون
 • کاری کنین با فعالیت زیاد خسته بشه چون گربه خسته گربه‌ای شاد است!
 • جایی براش در نظر بگیرین که بتونه پرنده‌ها رو تماشا کنه
 • فرصت شکار براش فراهم کنین
 • چیزایی براش بذارین که بتونه ازشون بالا بره
 • از کت نیپ گربه استفاده کنین
 • اگه هیچ‌جوری مشکل حل نشد از دامپزشک کمک بگیرین

راه های خوشحال کردن گربه

قهر کردن گربه ممکنه به علت‌های مختلف، از بهم خوردن برنامه زندگیش تا ترسیدن از یک صدای ناگهانی و حتی ناراحت شدنش از یک موضوع دیگه که شما هم هیچ تقصیری توش ندارین اتفاق بیفته. این‌جور وقتا اولا بهتره بهش فرصت بدین تا دوباره خوش اخلاق بشه و دوما باید دنبال علت ناراحتیش بگردین و برطرفش کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.