نصب اپلیکیشن
دلایل خرخر کردن گربه

علت صدای خرخر گربه؛ از شنیدن خرخر کردن گربه بترسیم یا خوشحال بشیم؟

همه کسایی که با گربه‌ها سروکار دارن حتما با خرخر کردن معروفشون هم آشنا هستن. اما اونایی که قبلا هیچ تجربه‌ای در نگهداری گربه نداشتن و تازه گربه میارن وقتی این صدا رو برای اولین بار می‌شنون تعجب می‌کنن و شاید حتی فکر کنن گربه‌شون مریض شده!

اما دلیل صدای خرخر گربه‌ها چیه؟ اصلا فواید خرخر کردن برای گربه چیه؟ آیا همه گربه‌ها خرخر می‌کنن؟ اگه گربه من خرخر نکنه یعنی مشکل داره؟

خب، خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مقاله پت پرس می‌خوایم مفصل در مورد خرخر گربه صحبت کنیم و دلایلش و هرچی لازمه در موردش بدونید رو بهتون بگیم. پس در ادامه با ما همراه باشید و اگه گربه دم دستتونه حسابی بچلونیدش تا صدای خرخرش دربیاد!

خرخر کردن گربه‌ها از چه سنی و چرا شروع میشه؟

بچه گربه‌ها از چند روزگی کم کم شروع به خرخر می‌کنن. در واقع، خرخر کردن یه پیوند عاطفی و راه ارتباط بچه گربه با مادر گربه است.

دامپزشکا معتقدن که بچه گربه‌ها با خرخر کردن به مامانشون می‌گن: «مامان، من حالم خوبه!» و «مامان، من اینجام!»

خرخر کردن بچه گربه‌ ها در بزرگسالی هم ادامه می‌کنه و به دلایل مختلف و در موقعیت‌های متفاوتی ممکنه خرخر کنن که در ادامه در موردشون صحبت می‌کنیم.

جالبه بدونید که سایر اعضای خانواده گربه‌سانان مثل یوزپلنگ، پوما، گربه وحشی و گربه دم کوتاه (bobcat) هم خرخر می‌کنن و گربه‌های بزرگ مثل شیر هم صدایی مشابهی تولید می‌کنن.

گربه حنائی در حال لیس زدن گربه تبی

خرخر گربه‌ها مثل لبخند آدم‌هاست!

خیلی‌ها معتقدن که خرخر کردن درست مثل لبخند زدن و خندیدن ما آدم‌هاست و همونطور که ما به دلایل مختلف و در موقعیت‌‌های متفاوتی ممکنه لبخند بزنیم؛ این صدای گربه‌ها هم دلایل متنوعی می‌تونه داشته باشه.

مثلا ما آدما ممکنه از سر خوشحالی و شادی بخندیم، به نشانه ادب و احترام لبخند بزنیم، وقتی غافلگیر شدیم یا حتی وقتی معذب و ناراحتیم لبخند بزنیم. مگه نه؟ پس همونطور که معنی لبخند ما به موقعیت بستگی داره؛ برای اینکه دلیل خرخر گربه‌مون رو متوجه بشیم باید ببینیم کِی و در چه زمانی خرخر می‌کنه.

گربه‌ها چطوری خرخر می‌کنن؟ این صدا از کجا میاد؟

به گفته دامپزشکای پت پرس، گربه‌ها از طریق لرزش عضلات حنجره گربه و حرکت دادن متناوب عضلات حنجره و دیافراگمشون، صدای خرخر رو تولید می‌کنن. گربه‌ها در طول نفس کشیدن و در حین دم و بازدم، صدای خرخری با الگوی ثابت و با فرکانس بین ۲۵ تا ۱۵۰ هرتز رو تولید می‌کنن.

این فرکانس خیلی آرومه و تنها کسایی می‌تونن اون رو بشنون که از لحاظ عاطفی و جسمی به گربه نزدیک باشن: یعنی مادر گربه و ما صاحبای گربه!

دلایل خرخر کردن گربه ها

علت دقیق purr از نظر علمی هنوز ثابت نشده؛ با این حال، دامپزشک‌ها و همینطور صاحبای گربه می‌دونن که گربه‌ها تو چند تا موقعیت این کار رو انجام می‌دن:

خرخر گربه ناشی از آرامش اونه
یکی از دلایل خرخر، احساس آرامش، امنیت و رضایت گربه از زندگیشه

گربه‌ها خرخر می‌کنن چون خوشحال، راضی و آرومن!

این یکی از مشخص‌ترین دلایل خرخر کردن گربه‌هاست. کافیه چند دقیقه گربه ملوستون رو نوازش کنید و بهش محبت کنید تا صدای خرخرش بلند بشه.

گربه‌ها با این صدا به ما می‌گن «تو منو یاد مامانم می‌ندازی! و تو بغل تو همونقدر حس آرامش، گرما و امنیت دارم!»

پس اگه گربه همیشه وقتی دور و بر شما یا تو بغلتون داره خرخر میکنه یعنی دوستون داره و از زندگی با شما لذت می‌‌بره (مطلب مرتبط: آیا گربه ها صاحب خود را میشناسند؟).

البته رضایت و آرامش البته تنها دلیل خرخر کردن گربه‌ها نیست و این موجودات خاص و باهوش در مواقع دیگه‌‌ای هم ممکنه این صدا و ارتعاش رو تولید کنن.

گربه‌ها با خرخر کردن خودشون رو آروم می‌کنن!

دیدیم که اولین بار، بچه گربه در کنار مادرش شروع به خرخر می‌‌کنه. پس در بزرگسالی هم وقتی در موقعیت‌هایی قرار بگیره که از لحاظ روانی و عاطفی به حمایت نیاز داشته باشه دوباره خرخر می‌کنه تا خودش رو آروم کنه.

مثلا گربه وقتی خیلی ترسیده و استرس داره؛ موقعی که بخاطر بیماری یا حادثه، درد داره؛ وقتی پیش دامپزشک بردینش و موقع زایمان گربه برای آروم کردن خودش، خرخر می‌‌کنه.

با این صدای خرخر داره به خودش می‌گه: «نترس، خودم هوات رو دارم و با هم از پسش برمیایم!»

بنابراین اگه دیدین یه گربه مریض داره خرخر می‌کنه تعجب نکنین؛ چون داره با این کار اون حس خوب و امنیت بغل مادرش رو برای خودش تداعی می‌کنه و به خودش دلداری می‌ده. البته خرخر برای درمان گربه کافی نیست و اگه احساس کردین گربه‌‌تون علائم بیماری رو داره حتما سریع با دامپزشک تماس بگیرین (بیشتر بخوانید:علائم بیماری گربه).

جالبه بدونید به‌جز جنبه روانی، ویبره و ارتعاش ملایم و فرکانس پایینی که از خرخر ایجاد میشه به آروم شدن تنفس و کاهش استرسشون هم کمک می‌کنه.

بعضی از دامپزشکا و گربه دوستا به پت پرس گفتن که گاهی گربه‌های دیگه کنار گربه مریض دراز می‌کشن و برای آروم کردنش شروع به خرخر می‌کنن؛ البته هنوز هیچ تحقیق علمی، درستی این موضوع رو ثابت نکرده.

خرخر تراپی؛ خرخر کردن به التیام زخم‌ها و درمان گربه کمک می‌کنه!

درسته که این صدا و ارتعاش از نظر روانی بهش آرامش می‌ده؛ اما موضوع فراتر از این چیزاست. دانشمندا معتقدن که ویبره و ارتعاشات خرخر می‌تونه به بهبود زخم‌ها، آسیب‌ها و ترمیم و ساخت عضلات گربه کمک کنه. محدوده فرکانس خرخر گربه‌ ها به بازسازی نسوج و بافت بدن گربه کمک می‌کنه.

صدای خرخر گربه مریض برای درمانش مفیده
گربه‌‌های بیمار برای آروم کردن خودشون، خرخر می‌کنن

صدای Purr گربه‌ها یجورایی مثل قرص مسکن و آرام بخش عمل می‌کنه و به خاطر همینه که گربه‌هایی که دچار حادثه شدن و آسیب دیدن دائما در حال خرخر کردن هستن.

نکته پت پرس: خرخر گربه و تاثیری که روی بهبود و درمان داره حتی می‌تونه توضیح بده که چرا گربه‌ها به نسبت سگ‌ها، بعد از عمل‌های جراحی زودتر خوب می‌شن و عوارض کمتری پیدا می‌کنن.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

خرخر به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کنه!

گربه‌ها در طبیعت و موقع شکار، زمان زیادی رو بی حرکت کمین می‌کنن. تو این مواقع، خرخر کردن و ارتعاشی که تولید می‌کنن استخوان‌ها رو تحریک می‌کنه و تا ضعیف و شکننده نشن.

در حقیقت، استفاده از دستگاه‌های ارتعاشی در فیزیوتراپی آدما و درمان‌ مفاصل و … اثبات شدن و حتی برخی محققان پیشنهاد کردن فضانوردا هم دستگاه‌‌های ارتعاشی به پاهاشون ببندن تا از ضعیف شدن و کاهش تراکم استخوان‌هاشون جلوگیری بشه.

گربه ها با خرخر کردن به چیزی که می‌خوان می‌رسن!

دانشمندان با تحقیقات زیادی که انجام دادن فهمیدن که گربه‌ها یه نوع خرخر دارن که اسمش رو solicitation purr یا «خرخر درخواستی» گذاشتن. چرا؟ چون این نوع صدا رو فقط وقتی چیزی از صاحبشون می‌خوان تولید می‌کنن ؛ حالا اون چیز می‌تونه محبت باشه یا غذا یا بازی!

«خرخر درخواستی» یه صدایی بین میومیو و خرخره و از نظر فرکانسی، خیلی شبیه به صدای نوزاد در حال گریه کردنه و ما آدما به طور غریزی با شنیدن صدای گریه نوزاد واکنش می‌دیم! پس گربه‌ها با هوش خارق‌العاده‌شون رگ خواب ما رو پیدا کردن و اینطوری به ما کلک می‌زنن تا به چیزی که می‌خوان برسن!

البته صاحبای گربه حتما با من موافقن که ما از اینکه فریب یه گربه ملوس و دوست داشتنی رو بخوریم خوشحال هم هستیم، مگه نه؟

می‌دونستید خرخر گربه برای آدما هم مفیده؟

خب، دیدیم که این صدای به ظاهر ساده چه فوایدی برای گربه داره؛ ولی جالبه بدونین که خرخر کردن گربه برای ما آدما هم فایده‌های زیادی داره!

مطالعه‌ای طولانی مدت که توسط مرکز سکته مغزی دانشگاه مینه‌‌سوتا انجام شده نشون داد که احتمال مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی صاحبان گربه در مقایسه با کسانی که گربه نداشتن کمتره. برخی دانشمندان معتقدن که قرارگرفتن در معرض صدا و ارتعاش خرخر گربه می‌تونه یکی از دلایل این موضوع باشه.

خرخر کردن گربه خاکستری

چرا گربه من خرخر نمی‌کنه؟ آیا همه گربه‌ها خرخر می‌کنن؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم، هر گربه‌ای به روشی متفاوت و با فرکانس و صدای منحصربفردی این کار رو انجام میده. بعضی گربه‌ها صدای خرخرشون انقدر آرومه که به سختی شنیده میشه و فقط با لمس گلوشون میشه ارتعاش و ویبره رو احساس کرد. البته یه وقتایی هم گربه جدید و تازه وارد هنوز اونقدر بهتون اعتماد نداره که تو بغلتون بیاد و شروع به خرخر بکنه (در این رابطه بخوانید: چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم؟).

با این وجود، بعضی گربه‌ها هم هستن که اصلا خرخر نمی‌کنن و دانشمندان هنوز نتونستن دلیلش رو متوجه بشن؛ هرچند بعضی‌ها معتقدن که آسیب به تارهای صوتی باعث میشه بعضی گربه‌ها نتونن خرخر کنن.

این موضوع چون بیشتر در گربه‌های ولگرد و وحشی دیده می‌شه تا گربه های خانگی، باعث به وجود اومدن این نظریه شده: خیابان و محیط‌های شهری برای گربه‌ها امن نیستن و خطرهای زیادی براشون وجود داره؛ به همین دلیل، گربه‌ مادر جلوی خرخر کردن بچه هاش رو می‌گیره تا باعث جلب توجه شکارچی‌ها و موجودات خطرناک نشه.

علاوه بر این، گربه‌های ولگرد و وحشی به نسبت گربه‌های خانگی ساکت‌تر و کم سر و صداترن و فقط وقتی بچه‌ان میومیو و خرخر می‌کنن. این موضوع نشون میده که میومیو کردن و خرخر گربه‌های خانگی بخاطر ارتباط برقرار کردن با صاحبشونه. گربه خانگی که خرخر می‌کنه احتمالا دلش نوازش یا تشویقی میخواد یا وقتی میومیو می‌کنه دلش قار و قور می‌کنه و ازتون میخواد شامش رو زودتر بدین!

آیا گربه شما هم خرخر میکند؟

تو این مقاله پت پرس در مورد یکی از خاص‌ترین و عجیب‌ترین رفتارهای گربه یعنی خرخر کردن صحبت کردیم. دیدیم که صدای خرخر گربه دلایل زیادی داره و در موقعیت‌های مختلفی ممکنه این صدا و ارتعاش رو بشنویم. هرچند گربه‌ها در اکثر مواقع با خرخر کردن دارن رضایت و خوشحالی‌شون رو نشون می‌دن؛ ولی برای فهمیدن دلیل اصلیش باید الگوهای رفتاری گربه رو بشناسیم و زبان بدن گربه‌‌مون رو یاد بگیریم (در این رابطه بخونید: معنی حرکات گربه ها).

نظر شما چیه؟ گربه شما چه مواقعی خرخر می‌کنه؟ صداش بلنده یا آروم؟ لطفا برامون کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میان بذارین.

منبع: pets.webmd.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (11 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
محمد کرمی
نوشته شده در: ۱ آبان, ۱۴۰۰

واقعا ممنون از مطلب خوبتون .
دقیقا هر وقت تو پتوی نرمش دراز میکشه شروع به خرخر میکنه .
نگران بودم بخاطر همین سرچ کردم .
ولی الان فهمیدم ک خیلی خوشحاله .
بازم ممنون از کمکتون 🌹

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۹ آذر, ۱۴۰۰

خداروشکر که تونستیم کمک کنیم😊

پاسخ به این نظر
پارمیدا وزان
نوشته شده در: ۶ خرداد, ۱۴۰۰

گربه منم خرخر میکرد و دلیلش رو نمیدونستم این مطلب خیلی بهم کمک کرد تا بفهمم چرا گربه ها خرخر میکنن

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

خداروشکر 🙂

پاسخ به این نظر