نصب اپلیکیشن
ارتباط با گربه

مراحل وابسته کردن با گربه از جلب اعتماد تا عاشق کردن!

چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم؟ گربه‌ها موجوداتی مغرور و استقلال طلبن و شاید به نظر بیاد که خیلی راحت با آدما دوست نمی‌شن. اما اگه بتونید اعتماد یه گربه رو جلب کنید اون وقت می‌بینید که به زیباترین شیوه با شما ارتباط برقرار می‌کنن و عشق و محبتشون رو به شما نشون می‌دن. دوستی با گربه چه خیابونی چه خونگی، راه و روش خودش رو داره. به خصوص که گربه‌ها به همین راحتی‌ها ما رو برای دوستی یا سرپرستی انتخاب نمی‌کنن.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و قراره تو این مقاله پت پرس با فوت و فن‌های موضوع خاص چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم آشنا بشیم.

گربه سفید با چشم های آبی

نحوه رفتار با گربه تازه وارد چطوریه؟

فرقی نداره که یه بچه گربه خیابانی رو به خونه بیارین یا یه گربه خونگی دیگه رو. در هر صورت به خاطر وارد شدن به محیط جدید، گربه ممکنه از چیزهایی بترسه یا دچار استرس بشه. در رفتار با گربه تازه وارد، ۳ اصل زیر رو رعایت کنین.

۱.اجازه بدین تا با محیط جدید ارتباط بگیره

اصلاً عجله نکنین. بهش وقت بدین تا خودش از مخفی‌گاهش بیرون بیاد و تو اتاق یا خونه بپلکه. اینجوری آسه آسه میاد و با بو کشیدن و نگاه کردن وسایل و محیط، احساس امنیت می‌کنه و ترسش می‌ریزه. این فرایند ممکنه چند روز تا چند هفته طول بکشه.

۲. یه روال منظم ایجاد کنین

برای غذا دادن، تمیز کردن ظرف خاک، بیرون رفتن یا هر چیز دیگه‌ای یه برنامه منظم داشته باشین. چون هر چیز یکدفعه‌ای می‌تونه باعث ترس گربه تازه وارد بشه. اما گربه‌ها نظم رو خیلی خوب درک می‌کنن و وقتی به برنامه شما شرطی بشن دیگه مشکلی با چیزی ندارن.

۳. جاشون رو ثابت نگه دارین

جای موارد مربوط به گربه‌تون رو تغییر ندین. ترجیحاً بهترین جا رو انتخاب کنین تا بعداً مجبور نشین عوضش کنین. عادت کردن گربه به جای ظرف غذا، آب، خاک و خوابش کمک می‌کنه تا خیالش راحت باشه. چون اونا هر تغییری تو فضای اتاق یا خونه رو خیلی سریع متوجه میشن و ممکنه احساس خطر کنن.

اهلی کردن گربه

چکار کنم گربه ازم نترسه؟

گربه‌ها دلایل مختلفی برای ترسیدن دارن؛ از رنگ‌ها و صداها گرفته تا وسایل و حرکات مختلف. برای این که بتونین مانع ترس گربه یا رفع کردنش بشین از راهکارهای زیر کمک بگیرین.

 • حفظ فاصله تا زمانی که گربه آروم بشه
 • نوازش یا بغل کردن تا وقتی ضربان قلب گربه مرتب بشه
 • اون رو به جای امنش برسونین و اجازه بدین مخفی بمونه تا احساس امنیت کنه
 • می‌تونین از کت نیپ یا سنبل الطیب برای عوض کردن حالش استفاده کنین
 • با دادن تشویقی حواسش رو پرت کنین
 • تو لحظه ترس به هیچ کاری مجبورش نکنین
 • براش آب ببرین شاید بخواد که بنوشه
 • فضا رو آروم و ساکت نگه دارین

بسته به دلیل ترس گربه و شناخت خودتون از گربه‌تون، هر راهکاری که مناسب‌تر می‌دونین رو اجرایی کنین. اگه می‌خواین در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشین، حتما مطلب چیکار کنم گربه ازم نترسه؟ رو هم مطالعه کنین.

چگونه گربه خیابانی را صدا کنیم

چگونه گربه خانگی را تربیت کنیم؟

تربیت گربه‌ها به راحتی تربیت سگها نیست، اما با کمی صبر و حوصله می‌تونید کلی ترفند و شیرینکاری به گربه‌ها هم یاد بدید.

هر گربه‌ای شخصیت خاصی داره و تربیت همه گربه‌ها مثل هم نیست. بعضی گربه‌ها لجبازترن و بعضی دیگه خودشون هم مشتاق یادگیری و آموزش هستن.

اگه گربه‌تون کار اشتباهی انجام داد به هیچ وجه سرش داد نزنید و تنبیهش نکنید؛ چون تنبیه و کتک زدن گربه فایده‌ای نداره و گربه‌ها ارتباطی بین کار اشتباه و تنبیه شدن نمی‌بینن و متوجه دلیل عصبانیت شما نمی‌شن.

اگه گربه‌تون مثلا داره روی مبل اسکرچ می‌کنه یا دست شما رو گاز می‌گیره، به جای اینکه دعواش کنید حواسش رو به چیز دیگه‌ای پرت کنید. مثلا یه عروسک یا اسباب بازی جلوی صورتش بگیرید تا دست شما رو ول کنه و با اسباب بازی مشغول بشه.

همینطور با تایید مثبت و سیستم پاداش و تشویق به گربه‌تون یاد بدید چه کاری باید انجام بده.

در مقاله تربیت گربه می‌تونید چند شیرین کاری بامزه به گربه یاد بدید (آموزش دست دادن یا های فایو و آموزش نشستن) و جلوی خیلی از کارهای اشتباه گربه‌تون رو بگیرید (مثل گاز گرفتن، دستشویی نکردن تو ظرف خاک)

 

چگونه به گربه اسمش را یاد دهیم؟

گربه‌ها خیلی باهوشن و به همین دلیل یاد دادن اسم گربه بهش کار سختی نیست. البته قبلش لازمه که یه اسم مناسب، کوتاه و یکی دو هجایی براش انتخاب کنید که تلفظ و آواش راحت باشه و گربه زودتر اسمش رو یاد بگیره.

اگه هنوز برای گربه‌تون اسم نذاشتید در مطلب اسم برای گربه می‌تونید با بیش از ۱۵۰ اسم پیشنهادی برای گربه آشنا بشید.

 • خب، حالا باید سعی کنید به دفعات اسم گربه رو صدا کنید.
 • مثلا وقتی می‌خواید بهش غذا بدید اسمش رو با صدای بلند و خوشحال صدا کنید تا پیش شما بیاد.
 • می‌تونید اسمش رو صدا بزنید و یه تشویقی خوشمزه نشونش بدید تا بین اسمش و خوراکی خوشمزه ارتباط برقرار کنه.
 • وقتی دارید نوازشش می‌کنید اسمش رو با لحن‌های مختلف صدا کنید.
 • خلاصه با گربه‌تون مدام با محبت حرف بزنید و مرتب اسمش رو بگید. اگه میخواین حرف زدن با گربه رو یاد بگیرین، مطلب چگونه با گربه حرف بزنیم رو هم بخونین.
 • به مرور گربه تلفظ و آوای اسمش رو یاد می‌گیره و متوجه می‌شه که شما اون رو با این اسم صدا می‌کنید.

هیچ وقت با لحن عصبانی یا صدای بلند یا برای دعوا کردن اسمش رو صدا  نزنید؛ چون اینطوری حس خوبی از صدا کردن اسمش نمی‌گیره و بهش واکنش خوبی نشون نمی‌ده.

اگه هربار که اسمش رو صدا می‌زنید بعدش یه غذا یا تشویقی خوشمزه بهش بدین بعد از یه مدت، هربار اسم گربه‌تون رو صدا بزنید سریع پیش شما میاد.

چگونه گربه را نوازش کنیم

کجای گربه را نوازش کنیم؟

گربه‌ها عاشق نوازش شدن هستن و رضایتشون رو با صدای خرخر کردن نشون می‌دن. اگه براتون جالبه بدونین که این صدا به چه دلیل و چطوری تولید میشه، خوندن این مقاله رو از دست ندین: خرخر گربه.

البته هر گربه‌ای شخصیت خاص خودش رو داره؛ بعضی گربه‌ها نوازش کردن و بغل شدن رو بیشتر دوست دارن و بعضی گربه‌های دیگه فقط بعضی مواقع دوست دارن نوازش بشن، نه همیشه!

همینطور تقریبا تمام گربه‌ها حتی گربه‌های کاملا دستی هم به بعضی قسمتهای بدنشون حساسن و ممکنه اوایل اجازه ندن اون قسمتها رو نوازش کنید.

مثلا همه گربه‌ها از نوازش شدن سر و زیر چانه استقبال می‌کنن و لذت می‌برن. پس اگه تازه یه گربه آوردید با خیال راحت می‌تونید سرش رو نوازش کنید و مطمئن باشید واکنش خوبی نشون می‌ده.

نقاط حساس بدن گربه

بعضی از نقاط حساس بدن گربه‌ها عبارتند از:

 • پاها
 • دست‌ها
 • دم گربه
 • و مهمتر از همه، شکم!

شکم حساسترین و آسییب پذیرترین قسمت بدن گربه است و به همین دلیل هم نسبت به نوازش و تماس شکمش خیلی حساسه و به هرکسی اجازه نمی‌ده شکمش رو نوازش کنه.

در واقع، اینطوری بهتون بگیم که اگه گربه‌ای اجازه بده شکمش رو نوازش کنید یعنی ۱۰۰% بهتون اعتماد داره و رابطه عمیقی باهاتون داره.

پس با یاد گرفتن معنی حرکات گربه می‌تونید بفهمید گربه از نوازش شدن خوشحاله یا نه و اگه واکنش خوبی نشون داد بیشتر نوازشش کنید.

چگونه گربه را بغل کنیم

چگونه گربه را بغل کنیم؟

حتماً دارین فکر می‌کنین که واقعاً گربه‌ها بغل رو درک می‌کنن؟ یا اصلاً دوست دارن که بغلشون کنیم یا نه؟ باید بگیم که بله، گربه‌ها متوجه معنای بغل کردن و جنس محبت ما می‌شن اما ممکنه این کار رو دوست داشته باشن یا نه. برخی گربه‌ها عاشق بغل کردنن و برخی ازش متنفرن.

معمولاً شما باید گربه‌هایی رو بغل کنین که زیاد دوروبرتون می‌پلکن یا دوست دارن بپرن رو پاتون. اینجور گربه‌ها به لمس شدن علاقه‌مندن. اما گربه‌هایی که بعد از دو بار ناز کردن فاصله می‌گیرن یا تا میاین بگیرینشون فرار می‌کنن و حتی ممکنه بزنن روی دستتون دارن بهتون علامت میدن که بغل دوست ندارن.

حالا چگونه گربه را بگیریم؟ برای بغل کردن گربه اجازه بدین که بهتون نزدیک بشه. بعد دستتون رو از بین پاهای پشت ببرین زیر تنه‌اش تا زیر گلو و بلندش کنین و به سینه‌تون بچسبونین که یه وقت با تکون خوردن، نیفته.

راه دیگه اینه که از پهلو دستتون رو ببرین زیرش و بلندش کنین.

راه سومم اینه که با دو دست از زیر بغل بگیرین و بلندش کنین اما اینجوری نباید زیاد نگهش دارین و باید سریع یا بذارین روی شونه‌هاتون یا بگیرین تو سینه. چون ممکنه بهش فشار بیاد و اذیت بشه.

البته بچه گربه‌های کوچیک رو با یه دست از پشت هم می‌شه بلند کرد و تو بغل گرفت اما این مدل برای گربه‌هاش بزرگ کارساز نیست.

بعد از بغل کردن هم بلافاصله نقاط حساس رو که پایین‌تر بهتون گفتیم نوازش کنین تا بدونه که جاش چقدر خوبه و چه اندازه دوستش دارین.

بازی کردن با گربه

چگونه با گربه بازی کنیم؟

گربه‌ها عاشق بازی کردن هستن و با ساده‌ترین چیزها هم خودشون رو سرگرم می‌کنن. اگه می‌خواید با گربه تو حیاط یا گربه خونگی‌تون بازی کنید راه‌های مختلفی دارید. می‌تونید از انواع اسباب بازی گربه که در پتشاپ‌ها وجود داره خریداری کنید یا خودتون با کمی خلاقیت براش اسباب بازی درست کنید.

اکثر گربه‌ها عاشق این اسباب بازی‌های ساده هستن:

 • کارتن خالی!
 • توپ در اندازه‌ها و جنس‌های مختلف (گلوله کاموایی، توپ پلاستیکی، پارچه‌ای و …)
 • قلاب ماهیگیری (یه چوب که یه اسباب بازی کوچولو و سبک رو با یه نخ کاموایی بهش وصل کردید)
 • لیزر بازی (حواستون باشه نور لیزر رو توی چشم گربه نندازید)

گربه‌ها تنهایی هم می‌تونن خودشون رو سرگرم کنن و بازی کنن؛ اما همیشه بازی کردن و همبازی شدن با شما رو ترجیح می‌دن.

پس حتی اگه در طول روز سرکار هستید عصر که خونه میاید برای گربه‌تون وقت بذارید و با هم حداقل ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت بازی کنید. اینطوری هم انرژی گربه‌تون تخلیه می‌شه و کمتر خرابکاری می‌کنه و هم رابطه بین شما و گربه‌تون عمیق‌تر و بهتر می‌شه.

دوستی با گربه پرشین

چگونه با گربه پرشین دوست شویم؟

راستش دوستی و ارتباط با گربه‌های پرشین تفاوت چندانی با بقیه گربه‌ها نداره. اما این نژاد به خاطر ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی خاصی که داره یکم بدقلق‌تر و حساستره و باید به این نکات توجه کنید:

 • گربه‌های پرشین نسل اندر نسل گربه خونگی و اهلی بودن و به همین دلیل کاملا ارتباط با آدمها رو بلدن.
 • اکثر گربه‌های پرشین فوق العاده بغلی و دستی هستن و مدام به توجه و نوازش شما نیاز دارن. پس اصلا به این گربه‌ها بی توجهی نکنید.
 • گربه‌های پرشین یکم بدغذا و حساسن و هر غذایی رو نمی‌خورن. غذای این گربه‌ها رو یکدفعه عوض نکنید و به تدریج از غذای جدید قاطی غذای قدیمی کنید تا عادت کنه.

البته خیلی از پرشین‌ها اگه غذایی رو دوست نداشته باشن اعتصاب غذا می‌کنن و تا وقتی غذای مورد علاقه‌شون رو بهشون ندید لب به هیچ غذایی نمی‌زنن. در مطلب غذای گربه پرشین در مورد ویژگی‌های غذای این گربه‌ها به طور کامل صحبت کردیم.

 • گربه‌های پرشین خیلی پرجنب و جوش نیستن و بیشتر ترجیح می‌دن روی مبل یا تو بغل شما لم بدن. اما اونا هم از بازی با شما لذت می‌برن و اتفاقا فعالیت برای سلامتی‌ ذهن و بدنشون خیلی مفیده؛ پس برای گربه‌تون وقت بذارید و با اسباب بازی‌های مختلف باهاش بازی کنید.
 • موهای بلند و زیبای این گربه‌ها به مراقبت و شانه شدن روزانه نیاز داره تا گره نخوره و ظاهر زیباش رو حفظ کنه.

اگه خوب از گربه‌ پرشین نگهداری کنید، غذای خوب بهش بدید، بهش توجه کنید و حسابی بهش محبت کنید اون وقت می‌بینید که گربه پرشین هم ارتباط خوب و دوستانه‌ای با شما پیدا می‌کنه و محبتش رو به روش خودش به شما نشون می‌ده.

در مطلب گربه پرشین به طور کامل و مفصل در مورد تاریخچه این نژاد زیبا و مراقبت و نگهداری از این گربه‌ها صحبت کردیم و پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.
با دیدن ویدیوی زیر هم می‌تونین ۱۰ تا کاری که باعث میشه گربتون باهاتون صمیمی بشه رو یاد بگیرین.

چگونه گربه را اهلی کنیم؟

گربه‌های خیابانی به طور غریزی یاد گرفتن که از آدم‌ها دوری ‌کنن. چون همه که مثل شما مهربان و حیوان دوست نیستن و ممکنه بعضی آدم‍ها متاسفانه به این فرشته‌های خیابانی آسیب برسونن.

به همین دلیل اگه تو کوچه یا محله‌تون گربه‌های خیابانی زندگی می‌کنن و می‌خواید باهاشون دوست بشید باید اول اعتمادشون رو جلب کنید و بهشون بفهمونید که خطری براش ندارید.

 • هیچ وقت یهو به سمت گربه‌ها نرید و سعی نکنید بغلشون کنید؛ چون باعث ترس و وحشت گربه می‌شه.
 • اول باید اعتماد گربه رو جلب کنید و اجازه بدید خودش به شما نزدیک بشه.

بهترین و کاربردی‌ترین راه برای جلب اعتماد و نشون دادن محبت به گربه‌های خیابانی، غذا دادن بهشونه.

این گربه‌ها معمولا همیشه گرسنه هستن و دنبال غذا می‌گردن و اگه ببینن یه آدم مهربون بهشون غذای خوشمزه می‌ده خیلی خوشحال می‌شن.

 • غذای خونگی مناسب گربه یا غذای خشک گربه بهترین راه غذارسانی به گربه‌های حمایتی و بی سرپرسته.
 • هرروز سر یه ساعت مشخص بهشون غذا بدید (غذا رو بذارید و کمی دور بشید تا گربه‌ها به غذا نزدیک بشن) .
 • بعد از یه مدت می‌بینید که گربه‌ها سر اون ساعت منتظر شما هستن، شما رو می‌شناسن، دارن بهتون اعتماد می‌کنن و با شما دوست شدن!
 • از این مرحله به بعد احتمالا خود گربه‌ها خودشون رو به شما می‌مالونن و حتی ممکنه اجازه بدن نوازششون کنید.

اما  اگه قصد نگهداری دائمی اونا رو ندارید و قراره فقط یه مدت بهشون غذا بدید از دستی کردن و بغلی کردن گربه‌های خیابانی خودداری کنید.

اهلی کردن بچه گربه خیابانی

چگونه گربه‌های خیابانی را خانگی کنیم؟

 • شازده کوچولو گفت: بیا با من بازی کن
 • روباه گفت: من نمی‌توانم با تو بازی کنم ، مرا اهلی نکرده‌اند.
 • شازده کوچولو از روباه پرسید: اهلی کردن یعنی چی؟
 • روباه جواب داد: اهلی کردن یعنی علاقه ایجاد کردن...  ولی تو اگر مرا اهلی کنی، هر دو بهم نیازمند خواهیم شد.

این قسمت کوتاه از داستان شازده کوچولو به خوبی معنی اهلی کردن رو نشون می‌ده. اهلی کردن گربه‌های خیابانی هم به معنی جلب اعتماد و ایجاد محبت و علاقه کردنه.

با غذا دادن که در بخش بالا توضیح دادیم بعد از یه مدت می‌بینید که گربه بهتون اعتماد کرده و می‌ذاره نوازشش کنید و حتی بغلش کنید. اگه خونه‌تون حیاط داره حتی می‌تونید یه لونه یا جعبه چوبی گوشه حیاط بذارید و به مرور اون رو به خودتون نزدیک و نزدیکتر بکنید.

گربه‌ها در عین حال که محتاطن خیلی هم کنجکاون و اگه بهتون اعتماد کنن خودشون هم دوست دارن بهتون نزدیکتر بشن.

البته اهلی کردن بچه گربه‌ها به مراتب کار راحتتریه و هرچی سن گربه بالاتر باشه اهلی کردنش سختتر و زمانبرتر خواهد بود. اما همه گربه‌ها محبت شما رو می‍فهمن و با کمی صبر و حوصله اونقدر بهتون اعتماد می‌کنن که می‌تونید حتی بغلشون کنید.

ازتون خواهش می‌کنیم تنها در صورتی که قصد نگهداری دائمی اون گربه رو دارید اهلیش کنید.

چون ترس و دوری از آدم‌ها  یکی از دلایل زنده موندن و بقاء گربه‌های خیابانیه و گربه‌ای که دستی شده باشه به هر آدمی (حتی آدم حیوان آزار و نامهربون) نزدیک می‌شه و اعتماد می‌کنه و ممکنه جونش در خطر بیفته.

از طرفی گربه‌ای که خیلی دستی و بغلی و اهلی شده باشه توانایی زندگی تو خیابون و سر و کله زدن با گربه‌های وحشی رو از دست می‌ده و ممکنه بلایی سرش بیاد.

چگونه گربه خیابانی را بگیریم

چگونه بچه گربه خیابانی را بگیریم و خانگی کنیم؟

نگهداری از یه بچه گربه بی پناه و بی مادر کار بسیار قشنگ و نیکوکارانه‌ایه. اما حواستون باشه که همه بچه گربه‌هایی که تو خیابون می‌بینید بی مادر نیستن! و هیچ کس بهتر از گربه مادر نمی‌تونه از بچه گربه نگهداری کنه.

گربه‌ مادر برای پیدا کردن غذا معمولا چندساعتی، حتی یه روز کامل ممکنه بچه‌هاشو تنها بذاره؛ اما حتما دوباره پیش بچه‌هاش برمی‌گرده. بنابراین با دیدن هر بچه گربه‌ای سریع برش ندارید و به خونه نیاریدش.

اما اگه یه بچه گربه دیدید و به هر شکل مطمئن شدید که مادر نداره می‌تونید اون رو به خونه بیارید و خونگی‌ش کنید.

البته قبل از هرچیز لازمه گربه رو پیش دامپزشک ببرید تا از نظر وضعیت سلامتی بررسی بشه و واکسن‌های مورد نیاز رو بگیره.

بچه گربه خیابانی

به بچه گربه چه غذایی بدهیم؟

اگه بچه گربه خیابانی که به خونه آوردید زیر ۲ ماه سن داره، کار سختی پیش رو دارید. چون گربه هنوز شیرخواره و باید با سرنگ یا شیشه شیر بهش شیرخشک مخصوص بچه گربه بدید و ازش مراقبت بیشتری بکنید. از دادن شیر گاو یا بز به بچه گربه نوزاد اکیدا خودداری کنید.

در مقاله نگهداری از بچه گربه توضیح دادیم که چطور باید از گربه های نوزاد و خیلی حساس نگهداری کنین و اونها رو زنده نگهدارید. پیشنهاد میکنم حتما بخونین چون میتونه تو این مورد به شما خیلی کمک کنه.

اگه بچه گربه بیشتر از ۲ ماه سن داره برای تغذیه‌‌‌ش دو راه دارید:

 1. استفاده از غذاهای تجاری (غذای خشک و غذای کنسروی مخصوص بچه گربه)
 2. استفاده از غذای خونگی مخصوص بچه گربه با دستور غذای مورد تایید دامپزشک

برای داشتن اطلاعات کامل در مورد نحوه تغذیه بچه گربه از بدو تولد تا بلوغ پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب غذای بچه گربه رو هم مطالعه کنید!

در ضمن می‌تونید با دامپزشکای پت پرس مشورت کنید تا با توجه به ویژگی‌های بچه گربه‌تون براش یه برنامه غذایی اختصاصی بنویسن.

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص گربه خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن پت پرس
برنامه غذایی گربه

چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم؟

شاید شما هم جزو اون دسته از آدما هستین که می‌پرسین چرا گربه ها بی وفا هستند؟ اما گربه‌ها برخلاف چیزی که نشون می‌دن خیلی احساساتی و عاشق پیشه هستن و اگه اعتمادشون رو جلب کنید رابطه محبت آمیزی با شما برقرار می‌کنن.

گربه‌ها خیلی به احساس امنیت نیاز دارن و اگه شما بتونید با فراهم کردن غذا، جای خواب و سرگرم کردنش بهش این حس امنیت و آرامش رو بدید مطمئن باشید عاشقتون می‌شه.

تحقیقات نشون داده گربه‌ها کامل بو و صدای صاحبشون رو می‌شناسن و از بقیه آدم‌ها اون رو تشخیص می‌دن. (در این رابطه بخونید: آیا گربه ها صاحب خود را میشناسند)

 • اگه گربه‌تون همه‌ش حواسش به شماست و ارتباط چشمی با شما برقرار می‌کنه.
 • اگه هروقت صداش می‌کنید با خوشحالی پیش شما میاد.
 • اگه از هر فرصتی استفاده می‌کنه تا بغلتون بیاد و با رضایت شروع به خرخر می‌کنه.
 • اگه وقتی ایستادید دور و برتون می‌چرخه و خودش رو مدام به پاهای شما می‌ماله.
 • اگه اجازه می‌ده شکمش رو نوازش کنید و از این کار لذت هم می‌بره.
 • و اگه گاهی صورتش رو به صورت شما نزدیک می‌کنه و می‌ماله.

یعنی گربه‌تون عاشق شما شده و خیلی از رابطه‌ای که با شما داره لذت می‌بره و راضیه.

توی ویدیوی زیر هم در مورد اینکه چطوری میشه گربه رو عاشق خودمون کنیم، به طور مفصل صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما مشاهده کنین:

سوالات متداول درباره اهلی کردن گربه

خیلی‌ها می‌پرسن که چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم ولی بهتره قبل از این که برن سراغ جواب این سوال، با پاسخ سوالات زیر طرف بشن که کمکشون می‌کنه آسه‌آسه بتونن با گربه‌ها ارتباط بهتری برقرار کنن.

چگونه گربه را به خود وابسته کنیم؟

وابسته کردن گربه‌ها بسته به جنسیت و سنشون فرق داره. معمولاً گربه‌های ماده یشتر از نرها به شما وابسته میشن. از اون طرف طبیعیه که بچه گربه‌های یک الی دو ماهه به نسبت بچه گربه‌های بازیگوش ۳ الی ۴ ماهه بیشتر به شما وابسته میشن. برای وابسته کردن گربه به خودتون بهتر شخصیتش رو بشناسین و ببینین که چی خوشحالش می‌کنه و همون کار رو براش انجام بدین. خیلی مهمه که این کارها رو تکرار کنین تا به نتیجه برسین.

چگونه با گربه دوست شویم؟

حتماً خیلی از شما بارها از بقیه پرسیدین که چگونه با بچه گربه دوست شویم. این سوال چند تا جواب مهم داره:

 • به شخصیت گربه و خواسته‌هاش احترام بذارین
 • براش غذای خوشمزه ببرین
 • تا وقتی که اجازه نداده، نوازشش نکنین
 • اجازه بدین گربه به شما نزدیک بشه تا شما به اون
 • حرکت ناگهانی نکنین
 • صدای ترسناک درنیارین
 • براش اسم بذارین و با اون اسم صداش کنین
 • از تکرار غافل نشین

گربه‌ها با روند تکراره که به حضور شما عادت می‌کنن و وابسته میشن.

چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم

از کجا بفهمیم گربه دوستمان دارد؟

تو بخش چگونه با گربه ارتباط برقرار کنیم گفتیم که ممکنه این روند زمان‌بر باشه اما وقتی اتفاق بیفته، گربه با زبان بدنش اون رو به شما نشون میده. از مدل تکون دادن دم تا چشمک زدن و خرخر کردن و حرکات دیگه‌ای که تو بخش بالا بهش اشاره کردیم.

چگونه گربه خیابانی را خانگی کنیم؟

برای آوردن یه گربه به خونه اول باید اعتمادش رو جلب کنین. با آب و غذا گذاشتن براش یا ساختن یه سرپناه اون رو اطراف خودتون نگه دارین. بعد از اون می‌تونین با باز گذاشتن در و انتقال آب و غذا به داخل و فراهم کردن یه جای خواب خوب، اون رو بکشونین داخل.

petmd

قبل از این که اون رو به خونه بیارین مهمه که چک کنین اون گربه خیابونی همسایه‌تون نباشه. بعد از این که مطمئن شدین، گربه متعلق به کسی نیست، اون رو برای چکاپ به دامپزشکی ببرین و بعد از انجام واکسیناسیون و اقدامات پزشکی، به خونه بیارینش.

چکار کنم گربه ازم نترسه

نظر شما چیه؟

راهکارتون برای مطرح کردن یه پاسخ کاربردی به سوال شما چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم، چیه؟ شکل‌گیری این ارتباط چطور بین شما و گربه‌تون اتفاق افتاد؟ خیلی‌ها ممکنه فکر کنن که این یکی از سخت‌ترین کارهاست چون گربه‌ها قابل پیش‌بینی نیستن اما پت پرس بهتون می‌گه که اتفاقاً این کار خیلی هم راحته اگه واقعاً عاشقشون باشین.

شما می‌تونین مشکلات و سوالات خودتون درباره گربه‌ها رو با دامپزشکان آنلاین ما مطرح کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.7/5 - (130 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
DerunReal
نوشته شده در: ۲۱ آبان, ۱۴۰۱

ببخشید این کامنت دوممه
این شاید اهمیتش از قبلی بیشتر باشه
میگم الان که وسطای پاییزه و طبیعتا گربه ها بخصوص گربه های باردار دنبال سرپناه میگردن
من میخوام اعتماد یک گربه ماده رو جلب کنم که بیاد خونمون و زایمان کنه
من هر روز دم در خونمون ساعت ۹ شب میگو میزارم و فردا که بیدار میشم میگو ها نیستشون
ایا گربه ها میخورنشون و کارم داره خوب پیش میره؟(اخه حجمشون به قدریه که مورچه نمیتونه بهشون بزنه و سگم اطراف محلمون نمیاد)
و اینکه بعد چن وقت گربه باردار یا ماده میاد تو خونه من؟(اخه خونمون حیاط داره دم در خونه میگو هارو میزارم)و بهم اعتماد میکنه؟و چیزی رو از قلم انداختم این وسط؟
خواهش میکنم سریع جواب بدید چون وقت ندارم و باس دست به کار بشم کامنت قبلی رو جواب ندادید لاقل این رو جواب بدید مرسی

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز
همونطور که در کامنت قبل گفتیم اینکه میخواید گربه های خیابونی که به کمک شما احتیاجی ندران رو بیارید خونه خودتون اصلا کار درستی نیست. شما میتونید این وقت و هزینه رو برای حمایت از حیوانات آسیب دیده و نیازمند کمک بذارید و حیواناتی که خودشون به شما پناه میارن. این گربه هایی که شما گفتید در حال زندگی نرمالشون هستن

پاسخ به این نظر
DerunReal
نوشته شده در: ۲۱ آبان, ۱۴۰۱

سلام روز بخیر
میگم در محله ی ما یک گربه ی یک یا دو ماهه و چند گربه بزرگ زیر یک سال وجود داره
در واقع سوالم دو بعد داره
یکی اینکه اون گربه کوچیکه رو چطوری اعتمادش رو جلب کنم؟هر دفه دم یکی از خونه های محلمون میوایسه و میو میو میکنه از فاصله ده متریم منو ببینه فرار میکنه
یبار براش غذا گذاشتم ولی تا تیکه گوشت رو انداختم سریع فرار کرد و لب به گوشته نزد
الانم هستش هنوز ولی نمیشه نزدیکش شد
چطوری اعتمادشو جلب کنم چون خودم میخوام ازش نگه داری کنم
لونشم بلد نیستم البته
میشه راهنمایی کنید؟؟؟؟شدیدا سرییع

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز
بهتره اجازه بدید گربه هایی که در طبیعت زندگی میکنن به زندگی نرمالشون ادامه بدن و اونا رو از محیط اصلیشون تا زمانیکه به کمکتون احتیاج ندارن دور نکنید

پاسخ به این نظر
زهرا اشتری
نوشته شده در: ۳ مهر, ۱۴۰۰

تو شهر ما دام پزش نیست چون شهرمون کوچیکه
وسایل گربه هم نیست مثل غذای گربه
من بهش نون تخم مرغ پخته شده
توی یه کاسه یکم شیر میکنم بعد نون ریز میکنم یکم میخوره اما نه زیاد
براش قلاده خریدم اینترنتی از مشهد اوردن اما قلاده دوست نداره
من چی کار کنم که نون و هر غذایی بدم بخوره و قلاده اش را دوست داشته باشه

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۴۰۱

سلام زهرا عزیز
دادن نون و شیر به گربه اصلا درست نیست
شما میتونید از لینک زیر براش دستور غذاهای خونگی بالانس و مخصوص به خودش رو بگیرید
دریافت برنامه غذایی گربه

پاسخ به این نظر
فاطمه
نوشته شده در: ۱۹ مرداد, ۱۴۰۰

سلام من یه گربه شش ماهه را که دختر هست رو به سرپرستی گرفتم ولی از صبح که آوردنش اصلا از زیر میز بیرون نیومده حتی لب به غذا هم نزده خیلی نگرانم کرده نکنه که مریض بشه یا سو تغذیه بگیره چیکارش کنم😖😖🙁🙁

پاسخ به این نظر
دکتر آلا حسن زاده
نوشته شده در: ۲۱ مرداد, ۱۴۰۰

فاطمه جان این حالت طبیعی هست به هر حال بچه به محیط جدیدی وارد شده، سعی کنین محیط رو خلوت و ساکت نگه دارین به تدریج به محیط جدید عادت میکنه.

پاسخ به این نظر
آرمان
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام .حدود دو ماه است که به یه گربه غذا میدم .اگر اون اهلی شده باشه و در اولین تماس پیش من بیاد خودشو به من بزنه ممکنه منو مریض کنه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام آرمان عزیز
انتقال بیماری پوستی از گربه ای که علائم بیماری نداره وجود نداره. مگه اینکه زخم یا علامت قارچ روی بدنش باشه. از لحاظ بماری های انگلی و هاری هم با مدفوع و بزاق عامل انتقال هستن.

پاسخ به این نظر
سجاد طهماسبی
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ببخشید میگن بعضی از گربه ها خیابانی ۱ بیماری دارن که واگیر داره از کجا بفهمم بیماری داره یا نه

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

ببریدش پیش دامپزشک تا چک بشه

پاسخ به این نظر
Maral
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام یک گربه تو انباری ما چهار تا توله در ۷ اردیبهشت به دنیا اورده کی دوره ی شیر خوردنشون پیش مادر تمام میشه
یه سوال دیگه دارم چیکار کنم گربه بهم اعتماد کنه و بزاره من یه توله اود را به خونه بیارم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام مارال جان
گربه ها تا ۸ هفتگی نیاز به تغذیه با شیر مادر دارن ولی از ۶ هفتگی کم کم غذا هم میخورن.
بعداز دوران شیرخوارگی بهتره اقدام کنی برای دستی کردن گربه ها

پاسخ به این نظر
هدا
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

با سلام، حدود ۵ روز هست که گربه ماده ای که ۸ ماه سنش هست را از پناهگاه به خونه آوردیم و یک اتاق براش در نظر داشتیم تا تنها باشه و به محیط جدیدش آروم آروم عادت کنه. به محض وروردش از اتاق خارج شد و رفت زیر یک مبلمان تخت خوابشویی که داشتیم و کاملا خودشو اونجا مخفی کرد. ما هیچ تغییری در اونجا ندادیم و غذا و خاک دستشویی را در محل مناسب گذاشتیم. کم غذا هست که از روز اول پناهگاه هم که خواستیم تحویل بگیریم به ما گفتن. با نوع غذاش خوبه و میخوره و دستشویی را هم در جای درست انجام میده. سوالم اینه که اصلا تا زمانی که ما حضور داریم از زیر مبل خارج نمیشه و ما نمیبینمش و ما باید از نشیمن بریم تو اتاق خوابمون و در را ببندیم تا گربه بیاد بیرون و غذا بخوره و دستشویی هم نیمه های شب انجام میده زمانی که ما خواب هستیم. این رفتار نرمال هست و معمولا تا کی ادامه پیدا میکنه؟ در ضمن لانه مخصوص به خودش در اتاقی که براش در نظر گرفتیم هست ولی اصلا اونجا نمیره و فقط در مبل تختخوابشو زندگی میکنه. ما تا چه زمانی باید بهش اجازه بدیم که اونجا زندگی کنه؟ و چطور تشویقش کنیم که بره در لانه خودش؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام هدا جان
گربه ها به طور غریزی موقعی که استرس داشته باشن سعی در پنهان شدن دارن و برای اینکه از خطر احتمالی در امان باشن ترجیح میدن جاهای تاریک و کوچیک رو انتخاب کنن. تا زمانیکه کاملا به شما و شرایط جدیدش عادت نکنه این روند ادامه داره. لطفا به زور مجبورش نکنید که بیرون بیاد. میتونید تایمایی از روز محیط رو ساکت کنید و با گذاشتن غذای گرمی که بوی دلنشینی براش داره تشویقش کنید بیرون بیاد. همزمان با بیرون اومدنش با دادن یه تیکه از غذا یا تشویقی اعتمادشو جلب کنید. و هربار این غذا رو نزدیک تر به لونه ای که براش در نظر گرفتید بذارید

پاسخ به این نظر
پروین
نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من تازه یه بچه گربه ی ۲ماهه پیدا کردم مادرش نیست تا ۱هفته منتظر موندم ولی مادرش نبود الان گربه های دیگه کتکش میزنن شبا تو متر ماشین میخوابه میخوام به خونه بیارمش و پیش دامپزشک ببرم ولی به شدت ترسو و نگرانه اگه بخوام رو زمین بشینم فرار میکنه میتونم بدون خرید غذا از پت شاپ خودم براش چیزی درست کنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام پروین عزیز
بله میتونید خودتون براش غذا درست کنید. برای دریافت رژیم غذایی میتونی از بخش دریافت برنامه غذایی گربه اقدام کنی
یا از مقاله ی راهنمای تهیه غذای خانگی برای گربه استفاده کنی

پاسخ به این نظر
رزا
نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۹

من یک گربه ناز دارم که اسمش پیشالو هست😍
روز اولی که اومد توی حیاط بود و یکی از پاهاش لنگ بود نگهش داشتیم اولش ازش میترسیدم اما کم کم بهش عادت کردم و اون بزرگ شد و اومد توی خونه…..
اینقدر دوستش دارم که هر موقع خونه مامانیم میریم همش کنارش و اونم منو خیلیییییییییییییی دوست داره!😍😻😻😻

پاسخ به این نظر