نصب اپلیکیشن
ارتباط با گربه

مراحل دوستی با گربه از جلب اعتماد تا عاشق کردن!

گربه‌ها موجوداتی مغرور و استقلال طلبن و شاید به نظر بیاد که خیلی راحت با آدما دوست نمی‌شن. اما اگه بتونید اعتماد یه گربه رو جلب کنید اون وقت می‌بینید که به زیباترین شیوه با شما ارتباط برقرار می‌کنن و عشق و محبتشون رو به شما نشون می‌دن. در این مقاله قراره در مورد مراحل دوستی با گربه از جلب اعتماد و دوستی تا عاشق کردن گربه صحبت کنیم و شما رو با این موجودات خاص و باهوش بیشتر آشنا کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

گربه سفید با چشم های آبی

چگونه گربه خانگی را تربیت کنیم؟

تربیت گربه‌ها به راحتی تربیت سگها نیست، اما با کمی صبر و حوصله می‌تونید کلی ترفند و شیرینکاری به گربه‌ها هم یاد بدید.

هر گربه‌ای شخصیت خاصی داره و تربیت همه گربه‌ها مثل هم نیست. بعضی گربه‌ها لجبازترن و بعضی دیگه خودشون هم مشتاق یادگیری و آموزش هستن.

اگه گربه‌تون کار اشتباهی انجام داد به هیچ وجه سرش داد نزنید و تنبیهش نکنید؛ چون فایده‌ای نداره و گربه‌ها ارتباطی بین کار اشتباه و تنبیه شدن نمی‌بینن و متوجه دلیل عصبانیت شما نمی‌شن.

اگه گربه‌تون مثلا داره روی مبل اسکرچ می‌کنه یا دست شما رو گاز می‌گیره، به جای اینکه دعواش کنید حواسش رو به چیز دیگه‌ای پرت کنید. مثلا یه عروسک یا اسباب بازی جلوی صورتش بگیرید تا دست شما رو ول کنه و با اسباب بازی مشغول بشه.

همینطور با تایید مثبت و سیستم پاداش و تشویق به گربه‌تون یاد بدید چه کاری باید انجام بده.

در مقاله تربیت گربه خانگی می‌تونید چند شیرین کاری بامزه به گربه یاد بدید (آموزش دست دادن یا های فایو و آموزش نشستن) و جلوی خیلی از کارهای اشتباه گربه‌تون رو بگیرید (مثل گاز گرفتن، دستشویی نکردن تو ظرف خاک)

ارتباط و دوستی با گربه

چگونه به گربه اسمش را یاد بدهیم؟

گربه‌ها خیلی باهوشن و به همین دلیل یاد دادن اسم گربه بهش کار سختی نیست. البته قبلش لازمه که یه اسم مناسب، کوتاه و یکی دو هجایی براش انتخاب کنید که تلفظ و آواش راحت باشه و گربه زودتر اسمش رو یاد بگیره.

اگه هنوز برای گربه‌تون اسم نذاشتید در مطلب راهنمای انتخاب اسم گربه می‌تونید با بیش از ۱۵۰ اسم پیشنهادی برای گربه آشنا بشید.

 • خب، حالا باید سعی کنید به دفعات اسم گربه رو صدا کنید.
 • مثلا وقتی می‌خواید بهش غذا بدید اسمش رو با صدای بلند و خوشحال صدا کنید تا پیش شما بیاد.
 • می‌تونید اسمش رو صدا بزنید و یه تشویقی خوشمزه نشونش بدید تا بین اسمش و خوراکی خوشمزه ارتباط برقرار کنه. (در این رابطه بخوانید: راهنمای خرید تشویقی گربه)
 • وقتی دارید نوازشش می‌کنید اسمش رو با لحن‌های مختلف صدا کنید.
 • خلاصه با گربه‌تون مدام با محبت حرف بزنید و مرتب اسمش رو بگید.
 • به مرور گربه تلفظ و آوای اسمش رو یاد می‌گیره و متوجه می‌شه که شما اون رو با این اسم صدا می‌کنید.

هیچ وقت با لحن عصبانی یا صدای بلند یا برای دعوا کردن اسمش رو صدا  نزنید؛ چون اینطوری حس خوبی از صدا کردن اسمش نمی‌گیره و بهش واکنش خوبی نشون نمی‌ده.

اگه هربار که اسمش رو صدا می‌زنید بعدش یه غذا یا تشویقی خوشمزه بهش بدین بعد از یه مدت، هربار اسم گربه‌تون رو صدا بزنید سریع پیش شما میاد.

نوازش کردن گربه

چگونه گربه را نوازش کنیم؟

گربه‌ها عاشق نوازش شدن هستن و رضایتشون رو با صدای خرخر کردن نشون می‌دن.

البته هر گربه‌ای شخصیت خاص خودش رو داره؛ بعضی گربه‌ها نوازش کردن و بغل شدن رو بیشتر دوست دارن و بعضی گربه‌های دیگه فقط بعضی مواقع دوست دارن نوازش بشن، نه همیشه!

همینطور تقریبا تمام گربه‌ها حتی گربه‌های کاملا دستی هم به بعضی قسمتهای بدنشون حساسن و ممکنه اوایل اجازه ندن اون قسمتها رو نوازش کنید.

مثلا همه گربه‌ها از نوازش شدن سر و زیر چانه استقبال می‌کنن و لذت می‌برن. پس اگه تازه یه گربه آوردید با خیال راحت می‌تونید سرش رو نوازش کنید و مطمئن باشید واکنش خوبی نشون می‌ده.

نوازش کردن گربه

بعضی از نقاط حساس بدن گربه‌ها عبارتند از:

 • پاها
 • دست‌ها
 • دم گربه
 • و مهمتر از همه، شکم!

شکم حساسترین و آسییب پذیرترین قسمت بدن گربه است و به همین دلیل هم نسبت به نوازش و تماس شکمش خیلی حساسه و به هرکسی اجازه نمی‌ده شکمش رو نوازش کنه.

در واقع، اینطوری بهتون بگیم که اگه گربه‌ای اجازه بده شکمش رو نوازش کنید یعنی ۱۰۰% بهتون اعتماد داره و رابطه عمیقی باهاتون داره.

پس با یاد گرفتن زبان بدن و معنی حرکات گربه می‌تونید بفهمید گربه از نوازش شدن خوشحاله یا نه و اگه واکنش خوبی نشون داد بیشتر نوازشش کنید.

بازی کردن با گربه

چگونه با گربه بازی کنیم؟

گربه‌ها عاشق بازی کردن هستن و با ساده‌ترین چیزها هم خودشون رو سرگرم می‌کنن. اگه می‌خواید با گربه تو حیاط یا گربه خونگی‌تون بازی کنید راه‌های مختلفی دارید. می‌تونید از انواع اسباب بازی مخصوص گربه که در پتشاپ‌ها وجود داره خریداری کنید یا خودتون با کمی خلاقیت براش اسباب بازی درست کنید.

اکثر گربه‌ها عاشق این اسباب بازی‌های ساده هستن:

 • کارتن خالی!
 • توپ در اندازه‌ها و جنس‌های مختلف (گلوله کاموایی، توپ پلاستیکی، پارچه‌ای و …)
 • قلاب ماهیگیری (یه چوب که یه اسباب بازی کوچولو و سبک رو با یه نخ کاموایی بهش وصل کردید)
 • لیزر بازی (حواستون باشه نور لیزر رو توی چشم گربه نندازید)

گربه‌ها تنهایی هم می‌تونن خودشون رو سرگرم کنن و بازی کنن؛ اما همیشه بازی کردن و همبازی شدن با شما رو ترجیح می‌دن.

پس حتی اگه در طول روز سرکار هستید عصر که خونه میاید برای گربه‌تون وقت بذارید و با هم حداقل ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت بازی کنید. اینطوری هم انرژی گربه‌تون تخلیه می‌شه و کمتر خرابکاری می‌کنه و هم رابطه بین شما و گربه‌تون عمیق‌تر و بهتر می‌شه.

دوستی با گربه پرشین

چگونه با گربه پرشین دوست شویم؟

راستش دوستی و ارتباط با گربه‌های پرشین تفاوت چندانی با بقیه گربه‌ها نداره. اما این نژاد به خاطر ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی خاصی که داره یکم بدقلق‌تر و حساستره و باید به این نکات توجه کنید:

 • گربه‌های پرشین نسل اندر نسل گربه خونگی و اهلی بودن و به همین دلیل کاملا ارتباط با آدمها رو بلدن.
 • اکثر گربه‌های پرشین فوق العاده بغلی و دستی هستن و مدام به توجه و نوازش شما نیاز دارن. پس اصلا به این گربه‌ها بی توجهی نکنید.
 • گربه‌های پرشین یکم بدغذا و حساسن و هر غذایی رو نمی‌خورن. غذای این گربه‌ها رو یکدفعه عوض نکنید و به تدریج از غذای جدید قاطی غذای قدیمی کنید تا عادت کنه.

البته خیلی از پرشین‌ها اگه غذایی رو دوست نداشته باشن اعتصاب غذا می‌کنن و تا وقتی غذای مورد علاقه‌شون رو بهشون ندید لب به هیچ غذایی نمی‌زنن. در مطلب راهنمای رژیم غذایی گربه پرشین در مورد ویژگی‌های غذای این گربه‌ها به طور کامل صحبت کردیم.

بچه گربه های پرشین

 • گربه‌های پرشین خیلی پرجنب و جوش نیستن و بیشتر ترجیح می‌دن روی مبل یا تو بغل شما لم بدن. اما اونا هم از بازی با شما لذت می‌برن و اتفاقا فعالیت برای سلامتی‌ ذهن و بدنشون خیلی مفیده؛ پس برای گربه‌تون وقت بذارید و با اسباب بازی‌های مختلف باهاش بازی کنید.
 • موهای بلند و زیبای این گربه‌ها به مراقبت و شانه شدن روزانه نیاز داره تا گره نخوره و ظاهر زیباش رو حفظ کنه.

اگه خوب از گربه‌ پرشین نگهداری کنید، غذای خوب بهش بدید، بهش توجه کنید و حسابی بهش محبت کنید اون وقت می‌بینید که گربه پرشین هم ارتباط خوب و دوستانه‌ای با شما پیدا می‌کنه و محبتش رو به روش خودش به شما نشون می‌ده.

در مطلب گربه پرشین به طور کامل و مفصل در مورد تاریخچه این نژاد زیبا و مراقبت و نگهداری از این گربه‌ها صحبت کردیم و پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

دوست شدن با گربه های خیابانی

چگونه اعتماد گربه‌های خیابانی را جلب کنیم و باهاشون دوست شویم؟

گربه‌های خیابانی به طور غریزی یاد گرفتن که از آدم‌ها دوری ‌کنن. چون همه که مثل شما مهربان و حیوان دوست نیستن و ممکنه بعضی آدم‍ها متاسفانه به این فرشته‌های خیابانی آسیب برسونن.

به همین دلیل اگه تو کوچه یا محله‌تون گربه‌های خیابانی زندگی می‌کنن و می‌خواید باهاشون دوست بشید باید اول اعتمادشون رو جلب کنید و بهشون بفهمونید که خطری براش ندارید.

 • هیچ وقت یهو به سمت گربه‌ها نرید و سعی نکنید بغلشون کنید؛ چون باعث ترس و وحشت گربه می‌شه.
 • اول باید اعتماد گربه رو جلب کنید و اجازه بدید خودش به شما نزدیک بشه.

بهترین و کاربردی‌ترین راه برای جلب اعتماد و نشون دادن محبت به گربه‌های خیابانی، غذا دادن بهشونه.

این گربه‌ها معمولا همیشه گرسنه هستن و دنبال غذا می‌گردن و اگه ببینن یه آدم مهربون بهشون غذای خوشمزه می‌ده خیلی خوشحال می‌شن.

 • غذای خونگی مناسب گربه یا غذای خشک گربه بهترین راه غذارسانی به گربه‌های حمایتی و بی سرپرسته. (در این رابطه بخونید: راهنمای تهیه و خرید غذای ارزان برای گربه ها)
 • هرروز سر یه ساعت مشخص بهشون غذا بدید (غذا رو بذارید و کمی دور بشید تا گربه‌ها به غذا نزدیک بشن) .
 • بعد از یه مدت می‌بینید که گربه‌ها سر اون ساعت منتظر شما هستن، شما رو می‌شناسن، دارن بهتون اعتماد می‌کنن و با شما دوست شدن!
 • از این مرحله به بعد احتمالا خود گربه‌ها خودشون رو به شما می‌مالونن و حتی ممکنه اجازه بدن نوازششون کنید.

اما  اگه قصد نگهداری دائمی اونا رو ندارید و قراره فقط یه مدت بهشون غذا بدید از دستی کردن و بغلی کردن گربه‌های خیابانی خودداری کنید.

جلب اعتماد گربه خیابانی

چگونه گربه های خیابانی را اهلی و خانگی کنیم؟

 • شازده کوچولو گفت: بیا با من بازی کن
 • روباه گفت: من نمی‌توانم با تو بازی کنم ، مرا اهلی نکرده‌اند.
 • شازده کوچولو از روباه پرسید: اهلی کردن یعنی چی؟
 • روباه جواب داد: اهلی کردن یعنی علاقه ایجاد کردن...  ولی تو اگر مرا اهلی کنی، هر دو بهم نیازمند خواهیم شد.

این قسمت کوتاه از داستان شازده کوچولو به خوبی معنی اهلی کردن رو نشون می‌ده. اهلی کردن گربه‌های خیابانی هم به معنی جلب اعتماد و ایجاد محبت و علاقه کردنه.

با غذا دادن که در بخش بالا توضیح دادیم بعد از یه مدت می‌بینید که گربه بهتون اعتماد کرده و می‌ذاره نوازشش کنید و حتی بغلش کنید. اگه خونه‌تون حیاط داره حتی می‌تونید یه لونه یا جعبه چوبی گوشه حیاط بذارید و به مرور اون رو به خودتون نزدیک و نزدیکتر بکنید.

گربه‌ها در عین حال که محتاطن خیلی هم کنجکاون و اگه بهتون اعتماد کنن خودشون هم دوست دارن بهتون نزدیکتر بشن.

البته اهلی کردن بچه گربه‌ها به مراتب کار راحتتریه و هرچی سن گربه بالاتر باشه اهلی کردنش سختتر و زمانبرتر خواهد بود. اما همه گربه‌ها محبت شما رو می‍فهمن و با کمی صبر و حوصله اونقدر بهتون اعتماد می‌کنن که می‌تونید حتی بغلشون کنید.

ازتون خواهش می‌کنیم تنها در صورتی که قصد نگهداری دائمی اون گربه رو دارید اهلیش کنید.

چون ترس و دوری از آدم‌ها  یکی از دلایل زنده موندن و بقاء گربه‌های خیابانیه و گربه‌ای که دستی شده باشه به هر آدمی (حتی آدم حیوان آزار و نامهربون) نزدیک می‌شه و اعتماد می‌کنه و ممکنه جونش در خطر بیفته.

از طرفی گربه‌ای که خیلی دستی و بغلی و اهلی شده باشه توانایی زندگی تو خیابون و سر و کله زدن با گربه‌های وحشی رو از دست می‌ده و ممکنه بلایی سرش بیاد.

نگهداری از بچه گربه خیابانی

چگونه بچه گربه خیابانی را بگیریم و خانگی کنیم؟

نگهداری از یه بچه گربه بی پناه و بی مادر کار بسیار قشنگ و نیکوکارانه‌ایه. اما حواستون باشه که همه بچه گربه‌هایی که تو خیابون می‌بینید بی مادر نیستن! و هیچ کس بهتر از گربه مادر نمی‌تونه از بچه گربه نگهداری کنه.

گربه‌ مادر برای پیدا کردن غذا معمولا چندساعتی، حتی یه روز کامل ممکنه بچه‌هاشو تنها بذاره؛ اما حتما دوباره پیش بچه‌هاش برمی‌گرده. بنابراین با دیدن هر بچه گربه‌ای سریع برش ندارید و به خونه نیاریدش.

اما اگه یه بچه گربه دیدید و به هر شکل مطمئن شدید که مادر نداره می‌تونید اون رو به خونه بیارید و خونگی‌ش کنید.

البته قبل از هرچیز لازمه گربه رو پیش دامپزشک ببرید تا از نظر وضعیت سلامتی بررسی بشه و واکسن‌های مورد نیاز رو بگیره. (در این رابطه بخونید: برنامه زمانبندی واکسیناسیون گربه)

مشاهده پیج پت پرس

اهلی کردن گربه خیابانی

به بچه گربه چه غذایی بدهیم؟

اگه بچه گربه خیابانی که به خونه آوردید زیر ۲ ماه سن داره، کار سختی پیش رو دارید. چون گربه هنوز شیرخواره و باید با سرنگ یا شیشه شیر بهش شیرخشک مخصوص بچه گربه بدید و ازش مراقبت بیشتری بکنید. از دادن شیر گاو یا بز به بچه گربه نوزاد اکیدا خودداری کنید.

در مقاله نگهداری از بچه گربه توضیح دادیم که چطور باید از گربه های نوزاد و خیلی حساس نگهداری کنین و اونها رو زنده نگهدارید. پیشنهاد میکنم حتما بخونین چون میتونه تو این مورد به شما خیلی کمک کنه.

اگه بچه گربه بیشتر از ۲ ماه سن داره برای تغذیه‌‌‌ش دو راه دارید:

 1. استفاده از غذاهای تجاری (غذای خشک و غذای کنسروی مخصوص بچه گربه)
 2. استفاده از غذای خونگی مخصوص بچه گربه با دستور غذای مورد تایید دامپزشک

اگه قصد دارید خودتون برای گربه آشپزی کنید و بهش غذای خونگی بدید حتما لیست غذاهای ممنوع برای گربه‌ها رو مطالعه کنید تا یه موقع غذای خطرناک و مضری به پیشی‌ها ندید!

در ضمن می‌تونید با دامپزشکای پت پرس مشورت کنید تا با توجه به ویژگی‌های بچه گربه‌تون براش یه برنامه غذایی اختصاصی بنویسن.

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص گربه خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن پت پرس
انتخاب پکیج
از ۱۷۰ هزار تومان
برنامه غذایی گربه

چگونه گربه را عاشق خود کنیم

چگونه گربه را عاشق خود کنیم؟

گربه‌ها برخلاف چیزی که نشون می‌دن خیلی احساساتی و عاشق پیشه هستن و اگه اعتمادشون رو جلب کنید رابطه محبت آمیزی با شما برقرار می‌کنن.

گربه‌ها خیلی به احساس امنیت نیاز دارن و اگه شما بتونید با فراهم کردن غذا، جای خواب و سرگرم کردنش بهش این حس امنیت و آرامش رو بدید مطمئن باشید عاشقتون می‌شه.

تحقیقات نشون داده گربه‌ها کامل بو و صدای صاحبشون رو می‌شناسن و از بقیه آدمها اون رو تشخیص می‌دن. (در این رابطه بخونید: احساس گربه به صاحبش چیست؟)

 • اگه گربه‌تون همه‌ش حواسش به شماست و ارتباط چشمی با شما برقرار می‌کنه.
 • اگه هروقت صداش می‌کنید با خوشحالی پیش شما میاد.
 • اگه از هر فرصتی استفاده می‌کنه تا بغلتون بیاد و با رضایت شروع به خرخر می‌کنه.
 • اگه وقتی ایستادید دور و برتون می‌چرخه و خودش رو مدام به پاهای شما می‌ماله.
 • اگه اجازه می‌ده شکمش رو نوازش کنید و از این کار لذت هم می‌بره.
 • و اگه گاهی صورتش رو به صورت شما نزدیک می‌کنه و می‌ماله.

یعنی گربه‌تون عاشق شما شده و خیلی از رابطه‌ای که با شما داره لذت می‌بره و راضیه.

نظر شما چیه؟

شما چه تجربه‌ای از ارتباط و دوستی با گربه‌ ها دارید؟ تا حالا با یه گربه خیابانی دوست شدید؟ با گربه‌های خونگی‌تون چطور ارتباط برقرار می‌کنید؟ به نظرتون گربه‌ها عاشق می‌شن؟ گربه شما محبتش رو چطوری بهتون نشون می‌ده؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.7/5 - (130 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
فاطمه
نوشته شده در: ۱۹ مرداد, ۱۴۰۰

سلام من یه گربه شش ماهه را که دختر هست رو به سرپرستی گرفتم ولی از صبح که آوردنش اصلا از زیر میز بیرون نیومده حتی لب به غذا هم نزده خیلی نگرانم کرده نکنه که مریض بشه یا سو تغذیه بگیره چیکارش کنم😖😖🙁🙁

پاسخ به این نظر
دکتر آلا حسن زاده
نوشته شده در: ۲۱ مرداد, ۱۴۰۰

فاطمه جان این حالت طبیعی هست به هر حال بچه به محیط جدیدی وارد شده، سعی کنین محیط رو خلوت و ساکت نگه دارین به تدریج به محیط جدید عادت میکنه.

پاسخ به این نظر
آرمان
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام .حدود دو ماه است که به یه گربه غذا میدم .اگر اون اهلی شده باشه و در اولین تماس پیش من بیاد خودشو به من بزنه ممکنه منو مریض کنه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام آرمان عزیز
انتقال بیماری پوستی از گربه ای که علائم بیماری نداره وجود نداره. مگه اینکه زخم یا علامت قارچ روی بدنش باشه. از لحاظ بماری های انگلی و هاری هم با مدفوع و بزاق عامل انتقال هستن.

پاسخ به این نظر
سجاد طهماسبی
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ببخشید میگن بعضی از گربه ها خیابانی ۱ بیماری دارن که واگیر داره از کجا بفهمم بیماری داره یا نه

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

ببریدش پیش دامپزشک تا چک بشه

پاسخ به این نظر
Maral
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام یک گربه تو انباری ما چهار تا توله در ۷ اردیبهشت به دنیا اورده کی دوره ی شیر خوردنشون پیش مادر تمام میشه
یه سوال دیگه دارم چیکار کنم گربه بهم اعتماد کنه و بزاره من یه توله اود را به خونه بیارم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام مارال جان
گربه ها تا ۸ هفتگی نیاز به تغذیه با شیر مادر دارن ولی از ۶ هفتگی کم کم غذا هم میخورن.
بعداز دوران شیرخوارگی بهتره اقدام کنی برای دستی کردن گربه ها

پاسخ به این نظر
هدا
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

با سلام، حدود ۵ روز هست که گربه ماده ای که ۸ ماه سنش هست را از پناهگاه به خونه آوردیم و یک اتاق براش در نظر داشتیم تا تنها باشه و به محیط جدیدش آروم آروم عادت کنه. به محض وروردش از اتاق خارج شد و رفت زیر یک مبلمان تخت خوابشویی که داشتیم و کاملا خودشو اونجا مخفی کرد. ما هیچ تغییری در اونجا ندادیم و غذا و خاک دستشویی را در محل مناسب گذاشتیم. کم غذا هست که از روز اول پناهگاه هم که خواستیم تحویل بگیریم به ما گفتن. با نوع غذاش خوبه و میخوره و دستشویی را هم در جای درست انجام میده. سوالم اینه که اصلا تا زمانی که ما حضور داریم از زیر مبل خارج نمیشه و ما نمیبینمش و ما باید از نشیمن بریم تو اتاق خوابمون و در را ببندیم تا گربه بیاد بیرون و غذا بخوره و دستشویی هم نیمه های شب انجام میده زمانی که ما خواب هستیم. این رفتار نرمال هست و معمولا تا کی ادامه پیدا میکنه؟ در ضمن لانه مخصوص به خودش در اتاقی که براش در نظر گرفتیم هست ولی اصلا اونجا نمیره و فقط در مبل تختخوابشو زندگی میکنه. ما تا چه زمانی باید بهش اجازه بدیم که اونجا زندگی کنه؟ و چطور تشویقش کنیم که بره در لانه خودش؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام هدا جان
گربه ها به طور غریزی موقعی که استرس داشته باشن سعی در پنهان شدن دارن و برای اینکه از خطر احتمالی در امان باشن ترجیح میدن جاهای تاریک و کوچیک رو انتخاب کنن. تا زمانیکه کاملا به شما و شرایط جدیدش عادت نکنه این روند ادامه داره. لطفا به زور مجبورش نکنید که بیرون بیاد. میتونید تایمایی از روز محیط رو ساکت کنید و با گذاشتن غذای گرمی که بوی دلنشینی براش داره تشویقش کنید بیرون بیاد. همزمان با بیرون اومدنش با دادن یه تیکه از غذا یا تشویقی اعتمادشو جلب کنید. و هربار این غذا رو نزدیک تر به لونه ای که براش در نظر گرفتید بذارید

پاسخ به این نظر
پروین
نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من تازه یه بچه گربه ی ۲ماهه پیدا کردم مادرش نیست تا ۱هفته منتظر موندم ولی مادرش نبود الان گربه های دیگه کتکش میزنن شبا تو متر ماشین میخوابه میخوام به خونه بیارمش و پیش دامپزشک ببرم ولی به شدت ترسو و نگرانه اگه بخوام رو زمین بشینم فرار میکنه میتونم بدون خرید غذا از پت شاپ خودم براش چیزی درست کنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام پروین عزیز
بله میتونید خودتون براش غذا درست کنید. برای دریافت رژیم غذایی میتونی از بخش دریافت برنامه غذایی گربه اقدام کنی
یا از مقاله ی راهنمای تهیه غذای خانگی برای گربه استفاده کنی

پاسخ به این نظر
رزا
نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۹

من یک گربه ناز دارم که اسمش پیشالو هست😍
روز اولی که اومد توی حیاط بود و یکی از پاهاش لنگ بود نگهش داشتیم اولش ازش میترسیدم اما کم کم بهش عادت کردم و اون بزرگ شد و اومد توی خونه…..
اینقدر دوستش دارم که هر موقع خونه مامانیم میریم همش کنارش و اونم منو خیلیییییییییییییی دوست داره!😍😻😻😻

پاسخ به این نظر