نصب اپلیکیشن
چگونه با گربه حرف بزنیم

چگونه با گربه حرف بزنیم: ایجاد ارتباط قوی با زبان و رفتار

چگونه با گربه حرف بزنیم؟ دانشمندا کشف کردن که گربه‌ها یک سیستم ارتباطی پیچیده شامل بوها، حالت‌های چهره، زبان بدن، لمس دیگران و صداهای مختلف دارن. ما هم اگه این سیستم ارتباطی رو یاد بگیریم قطعا می‌تونیم رابطه خیلی بهتری با گربه‌مون داشته باشیم. خب، آدما می‌تونن زبون گربه‌ها رو یاد بگیرن چون باهوش‌ترن و در این مورد تحقیق می‌کنن و بالاخره یک جوری ته و توی ماجرا رو درمیارن؛ ولی برعکسش چطور؟ یعنی گربه‌ها هم می‌تونن زبون آدما رو یاد بگیرن و متوجه منظورمون بشن؟

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس می‌خوایم ببینیم که چگونه به زبان گربه ها صحبت کنیم؟ که اونم متوجه منظورمون بشه و حتی جوابمون رو بده.

واقعا با گربه‌تون حرف بزنین

با حیوون صحبت کنین. گربه‌ها دائما دارن یاد می‌گیرن که چطوری با ما ارتباط برقرار کنن و هرچقدر که بیشتر باهاشون سر و کله بزنیم و روی آموزش گربه کار کنیم سریع‌تر یاد می‌گیرن. صحبت کردن با گربه هم‌زمان با انجام کاری که به اون کلمه مربوطه، می‌تونه به حیوون کمک کنه تا معنی‌شو یاد بگیره.

مثلا هر بار که می‌خواین بهش غذا بدین یک کلمه‌ای مثل غذا یا ناهار رو تکرار کنین. این‌جوری ممکنه گربه‌تون رابطه بین این صداهای تکراری که می‌شنوه و کاری که شما انجام می‌دین رو تشخیص بده و حتی روزی برسه که به محض شنیدن صداتون بدوئه سمت ظرف غذاش.

علاوه بر این تکرار کلمه به همراه عمل گربه رو به شنیدن و دریافت اون کلمه شرطی می‌کنه و توی ذهنش یه الگوریتم ارتباطی می‌سازه.

تن صدا هم موقع حرف زدن با گربه مهمه

تنبیه و کتک زدن گربه شدیدا کار اشتباهیه و حتی نباید سر اون داد بزنین چون با این کارا فقط می‌ترسه و عصبانی می‌شه و نتیجه عکس می‌گیرین. به جاش برای نشون دادن ناراحتی‌تون لحن صداتونو خشک‌تر کنین و تُنش رو یکم پایین بیارین. گربه این تغییر صدا رو می‌فهمه و احساس ناراحتی می‌کنه. موقعی هم که می‌خواین حالت دوستانه‌ای داشته باشین از تن صدای بالا استفاده کنین.

همین‌طور می‌تونین یک لحن دستوری برای خودتون بسازین، لحنی که همیشه بتونین راحت ایجادش کنین اما با لحن عادی‌تون فرق داشته باشه. اگه از این لحن فقط بعضی مواقع اما با یک حالت جدی استفاده کنین، بعد مدتی گربه‌تون موقع شنیدنش می‌فهمه کاری کرده که شما ناراحت شدین.

ارتباط برقرار کردن با گربه

چگونه به زبان گربه‌ها صحبت کنیم؟

برای منع گربه از انجام کاری از صدایی شبیه هیس هیس یا صدای بیرون انداختن آب دهن که سریع و تیز ادا می‌شه هم می‌تونین به عنوان دستور “نه” استفاده کنین، چون شبیه صدائیه که خود گربه‌ها برای تصحیح کارهای اشتباه یا هشدار دادن به هم‌نوعاشون ازش استفاده می‌کنن.

چطور از رفتار و حرکات گربه بهتر سر دربیاریم و بیشتر درکش کنیم؟ کافیه کتاب روانشناسی گربه که پت پرس براتون آماده کرده رو تهیه کنین تا متوجه ساختار ذهنی گربه و نوع دریافتش از رفتار ما آشنا بشین و بتونین ازش استفاده کنین!

گربه ات رو بشناس و باهاش به خوبی ارتباط برقرار کن!

توی این کتاب الکترونیکی بحث ما سر شناخت گربه  برای بالابردن کیفیت رابطه و زندگی تو و گربه‌ات هست!

برای اینکه بتونی با گربه ات بهترین رابطه رو داشته باشی اول باید یاد بگیری توی اون کله گربه ای اش چی میگذره😺 وقتی یاد گرفتی، میتونی درکش کنی، به کارهاش واکنش درست نشون بدی، کاری کنی اونم متوجه منظورت بشه و خلاصه بشی رفیق جون جونی پیشی جانت😻

خرید کتاب
۱۱۴,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی راهنمای کامل روانشناسی گربه ها

ارتباط با گربه از نوع غیر کلامی

به نقل از wikihow بهتره که از روش‌های ارتباط غیر کلامی هم استفاده کنین. گربه‌ها رو می‌تونیم با تمرین زیاد آموزش بدیم تا معنی کلمه‌ها رو درک کنن، اما نشونه‌های غیر کلامی رو خودشون به صورت غریزی درک می‌کنن.

مثلا اگه گربه‌تون می‌خواد جای خاصی، مثلا کنار شما روی مبل بیاد اما به نظر می‌رسه که مطمئن نیست، دست‌تونو چند بار بزنین به مبل و با صدای آروم و آرامش‌بخشی دعوتش کنین تا بیاد اونجا بشینه.

چگونه با گربه حرف بزنیم: چشم‌ها رو دریابین

اخیرا یک گروه از روانشناس‌ها که دنبال جوابی برای سوال چگونه با گربه حرف بزنیم می‌گشتن، متوجه شدن که پلک زدن آهسته می‌تونه احساسات مثبت ما رو به گربه‌ها منتقل کنه.
icatcare

اینجا منظور از پلک زدن آهسته اینه که یک سری نیم پلک بزنیم (یعنی هی پلک‌ها رو به هم نزدیک کنیم ولی کامل نبندیم). بعدش چشم‌هامونو توی همون حالت نیمه بسته نگه داریم یا کامل ببندیم‌شون.

این رفتارها و مخصوصا نیمه بسته نگه داشتن چشم‌ها تو بعضی از گونه‌های جانوری دیگه هم دیده می‌شه و نشون دهنده احساسات مثبته. بعلاوه توی چهره آدما هم موقع لبخند زدن، چه واقعی باشه و چه مصنوعی، همین حالت اتفاق میفته.

روانشناس‌هایی که گفتیم دو تا آزمایش انجام دادن:

  • اولا به صاحبای ۲۱ گربه گفتن که شروع به پلک زدن آهسته کنن تا ببینن حیوون هم همین کارو انجام می‌ده یا نه.
  • دوما خودشون (که برای گربه‌ها غریبه بودن) جلوی ۲۴ تا گربه این کارو انجام دادن تا ببینن که حیوون میاد به طرف‌شون یا نه.

نتایج هر دو آزمایش مثبت بود و نشون داد که پلک زدن آهسته می‌تونه رابطه مثبتی بین گربه‌ها و آدما ایجاد کنه.

شما هم می‌تونین حتی با گربه‌های توی خیابون امتحان کنین. اگه چشماتونو تنگ کنین و بعد چند ثانیه ببندین‌شون، احتمالا می‌بینین که حیوون هم داره با همین روش جواب می‌ده.

توجه: سعی کنین مستقیم و بدون پلک زدن به چشمای گربه‌تون خیره نشین چون با این کار بهش می‌گین که ناراحت یا عصبانی هستین.

صحبت کردن با گربه

حیوون رو گیج نکنین

باید همیشه به یک شکل عمل کنین و زبون و رفتارتون هم یک چیزو بگه تا حیوون گیج نشه. مثلا یکی از اشتباهاتی که خیلی از مردم مرتکب می‌شن اینه که می‌گن “نه” اما هم‌زمان گربه رو نوازش می‌کنن. پس اگه می‌خواین به گربه‌تون بگین بره کنار و فعلا وقت ندارین، با قاطعیت بگین “بعدا” و آروم هلش بدین عقب بدون این که بهش ابراز محبت کنین.

بیشتر گربه‌ها دو سه بار دیگه سعی می‌کنن به طرف صاحب‌شون بیان (معمولاً از یک سمت دیگه یا زاویه‌های مختلف) و شما باید همون کاری که گفتیم انجام بدین تا بی‌خیال بشن.

تا اینجا یاد گرفتیم که چطوری با گربه حرف بزنیم، اما هر رابطه‌ای دوطرفه است و ما هم باید بفهمیم حیوون چی می‌گه. برای آشنایی با نحوه صحبت کردن و زبان بدن گربه می‌تونین از این مقاله کمک بگیرین: معنی حرکات گربه.

جمع‌بندی

چگونه به زبان گربه ها صحبت کنیم؟ تو این مقاله آموزش حرف زدن با گربه رو بهتون دادیم و دیدیم که با تمرین زیاد می‌شه معنی بعضی کلمه‌ها رو به حیوون یاد داد. اما بهترین کار اینه که برای ارتباط برقرار کردن با گربه از تغییر لحن و زبان بدن هم استفاده کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.