نصب اپلیکیشن
رفتار با گربه تازه وارد

چیکار کنم گربه ازم نترسه و اعتماد کنه؟

ترس یک رفتار کاملاً طبیعیه که تو ذات همه حیوونا هست و برای سازگاری با شرایط خطرناک لازمه. اما اگه با ترس حیوون برخورد درستی نداشته باشیم، ترس‌هاش می‌تونن تبدیل به مشکلات رفتاری و حتی جسمی مختلف بشن. تازه اگه گربه‌ای از شما یا هر چیز دیگه‌ای ترسیده باشه می‌تونه با ناخون‌ها و دندوناش زخم‌های دردناکی ایجاد کنه. پس سوال «چیکار کنم گربه ازم نترسه» برای هر کسی که به این حیوونا علاقه داره یا باهاشون سر و کار پیدا می‌کنه، سوال خیلی مهمیه.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و کافیه با پت پرس همراه باشین تا جواب این سوال و چند تا نکته جالب دیگه درباره گربه‌ها رو یاد بگیریم، از جمله این که:

  • چطوری بفهمیم گربه‌ای ترسیده؟
  • چطوری حیوون ترسیده رو آروم کنیم؟
  • اصلاً چکار کنیم که نترسه؟
  • نحوه رفتار با گربه تازه وارد چطوری باید باشه؟

چطوری بفهمم که گربه ترسیده؟

باید به زبان بدن حیوون دقت داشته باشین. مردمک‌های گشاد شده، بلند شدن موهای سبیل طوری که تقریباً تو حالت افقی قرار می‌گیرن، قیافه اخم کرده و ابروهای تو هم رفته و خیره نگاه کردن از علائم ترسیدن و استرس گربه هستن و این که باید بدونین که گربه‌ها از صداهایی که ناگهانی و بلند باشن، خیلی می‌ترسن.

علائم ترس گربه

چیکار کنم گربه ازم نترسه؟

برای این که گربه‌تون ازتون نترسه چندتا راه و نکته اساسی هست که می‌تونین اونا رو رعایت کنین، مثلاً:

فاصله مطمئنه رو رعایت کنین

شاید فکر کنین که بغل کردن و نوازش راه خوبی برای آرام کردن گربه مضطرب باشه ولی واقعیت اینه که لمس و تماس اجباری با گربه‌های عصبی اصلا فکر خوبی نیست. بهترین کاری که می‌تونین انجام بدین اینه که بذارین حیوون فضای امنی اطراف خودش داشته باشه.

رعایت فاصله و احترام گذاشتن به این فضای امن می‌تونه از خیلی مشکلات جلوگیری کنه. برخلاف بعضی از نژادهای سگ مثل لابرادور رتریور که فکر می‌کنن باید با همه صمیمی شن، بیشتر گربه‌ها وقتی مجبور به تماس فیزیکی با آدما بشن می‌ترسن.

برخورد و تعامل اجباری با گربه‌های دیگه هم می‌تونه باعث ترسیدن گربه‌تون بشه. پس اگه می‌خواین یک بچه گربه جدید به خونه‌تون بیارین، انتظار نداشته باشین که همه بلافاصله با هم دوست بشن بلکه تا جایی که ممکنه به هر کدوم‌شون فضا بدین.

گربه‌ها خیلی رو قلمروشون حساسن. هر حیوون جدید باید اتاق و لوازم مخصوص خودشو داشته باشه (ظرف آب و غذا، دستشویی، اسباب بازی) و بعداً اگه خودشون خواستن لوازم‌شون رو در اختیار هم قرار بدن.

ترس گربه از انسان

تا زمانی که حال حیوون خوب نشده، صبر کنین

هیچ‌وقت نمی‌شه گفت که یک گربه چقدر زمان لازم داره تا بعد از یک اتفاق استرس‌زا دوباره احساس امنیت و آرامش پیدا کنه و آماده اومدن پیش شما بشه. پس دندون رو جیگر بذارین و بهش فرصت بدین. این کار ممکنه چند ساعت یا حتی چندین روز طول بکشه.

چگونه یک گربه وحشت زده را آرام کنیم؟

یکی از بهترین چیزایی که تو موقعیت‌های استرس‌زا به این حیوونا آرامش می‌ده نشستن تو ارتفاعه. این‌جور وقتا درخت گربه می‌تونه خیلی بهتون کمک کنه.
petmd

تشویقی گربه هم می‌تونه راه خوبی برای بعضی از گربه‌ها باشه، اما برای بعضیاشون برعکسه و ممکنه پرخاشگر بشن و سعی کنن با ترسوندن شما خوراکی رو ازتون بگیرن.

برای پیش‌بینی چنین چیزهایی باید بدونین که تو سر یه گربه چی می‌گذره یا درواقع اون تمام این موقعیت‌ها رو چطور می‌بینه و درک می‌کنه. تیم پت پرس این کار رو براتون کرده و همه چی رو تو کتاب روانشناسی گربه براتون آورده!

گربه ات رو بشناس و باهاش به خوبی ارتباط برقرار کن!

توی این کتاب الکترونیکی بحث ما سر شناخت گربه  برای بالابردن کیفیت رابطه و زندگی تو و گربه‌ات هست!

برای اینکه بتونی با گربه ات بهترین رابطه رو داشته باشی اول باید یاد بگیری توی اون کله گربه ای اش چی میگذره😺 وقتی یاد گرفتی، میتونی درکش کنی، به کارهاش واکنش درست نشون بدی، کاری کنی اونم متوجه منظورت بشه و خلاصه بشی رفیق جون جونی پیشی جانت😻

خرید کتاب
۱۱۴,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی راهنمای کامل روانشناسی گربه ها

چگونه به بچه گربه‌ای که ترسیده است، نزدیک شویم؟

  • اولاً بهش خیره نشین
  • دوما زانو بزنین یا بشینین تا هم‌سطح باهاش قرار بگیرین
  • سوماً انگشتا‌تون رو باز نگه ندارین چون شبیه زمانی می‌شه که گربه‌ها می‌خوان بجنگن و ناخوناشون از تو غلاف بیرون میاد

نحوه رفتار با گربه تازه وارد به خانه

آوردن گربه‌های خجالتی یا ترسو به خونه جدید می‌تونه خیلی واسه‌شون چالش‌برانگیز باشه و باید حتماً نحوه رفتار با گربه تازه وارد رو بدونیم. در مورد خیلی از حیوونای ترسو، عادت کردن به محیط و روال زندگی جدید کم کم باعث افزایش اعتماد به نفس گربه می‌شه.
maddiesfund

تو چند هفته اول بهترین کار اینه که ملاقات‌های کوتاه و مکرری با حیوون داشته باشین، مثلا دو جلسه پنج دقیقه‌ای در روز. البته اگه گربه‌ای بتونه بیشتر مواقع آدما رو ببینه و صداشونو بشنوه خیلی راحت‌تر عادت می‌کنه. مثلا این که باکس حیوون رو بذارین تو نشیمن بهتر از اینه که بذاریدش توی اتاقی که خودتون خیلی به ندرت واردش می‌شین.

ولی اگه دیدین ترس گربه از انسان بیش از حده، مجبورین تو محل کم رفت و آمدی نگهش دارین، مثلا یک اتاق ساکت و کوچیک یا توی حمام، با چند تا مخفیگاه مثل کارتن مقوایی، باکس حمل حیوانات خانگی، درخت گربه یا ملافه. البته تو این حالت هم می‌تونین رادیو رو روشن بذارین و چند تا از لباس‌های خودتونو بذارین اونجا تا به بوی بدن‌تون عادت کنه.

محصور کردن گربه توی قفس یا باکس یا یک اتاق کوچیک که مخفیگاه‌های محدودی داره، سرعت رام شدنش رو خیلی بیشتر می‌کنه.

توجه: همیشه غذا، آب و دستشویی در دسترسش بذارین.

چیکار کنیم گربه ازمون نترسه؟

کارهای زورکی و غیرضروری ممنوع!

گربه‌تون نباید بتونه جاهایی مثل پشت کمد یا مبل‌های سنگین یا زیر تخت بره و کاملاً از دسترس‌تون خارج بشه چون این‌طوری دیگه هیچ برخوردی با شما پیدا نمی‌کنه، ولی از طرفی هم باید احساس امنیت داشته باشه، مثلا با قایم شدن تو جعبه.

هیچ موقع گربه‌ها رو غافلگیر نکنین و تو دوره آشنایی اولیه، هیچ کاری که سر و صداش زیاد باشه انجام ندین. مثلاً جاروبرقی کشیدن، جابه‌جایی مبلمان یا مهمونی رو به بعد موکول کنین. حتی باید آروم حرف بزنین و اطراف حیوون آروم حرکت کنین.

گربه رو تا زمانی توی اتاق نگه دارین که کاملاً احساس راحتی کنه و خودش برای دیدن بقیه قسمت‌های خونه تمایل نشون بده و بعدا که اجازه دادین بیاد بیرون هم همیشه در اتاق رو باز بذارین تا هر وقت لازم شد سریع برگرده به همون اتاق امن خودش. اصلاً سعی نکنین به زور از مخفیگاه بیاریدش بیرون یا تو دست‌تون بگیریدش.

پرخاشگری گربه در زمان ترسیدن

گربه‌ها از چی خوششون میاد؟

یکی از بهترین چیزایی که می‌تونه به گربه‌ها احساس آرامش و امنیت بده اینه که همه چیز براشون قابل پیش‌بینی باشه، مثلاً هر روز یک نفر تو زمان مشخصی بهشون غذا بده و خونه‌شونو تمیز کنه. بازی کردن هم می‌تونه برای بعضی گربه‌ها راه خیلی خوبی باشه و اونا رو از تو لاک‌شون بیرون بیاره. شاید این مطلب رو هم بپسندین: چگونه یک گربه را عاشق خود کنیم؟

توصیه تکراری اینه که برای جلب اعتماد گربتون صبور باشین و حرکات نسنجیده انجام ندین. صبور باشین تا خیلی زود به مراحل جذاب‌تر هم برسین و بتونین به گربتون آموزش‌های مختلفی هم بدین. البته تربیت هم اصول خاص خودشو داره که باید اونو بلد باشین و پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه گربه را تربیت کنیم رو هم برای این کار بخونین.

جمع‌بندی

چیکار کنم گربه ازم نترسه؟ جواب این سوال رو می‌شه تو چند کلمه خلاصه کرد: صبر، فاصله، سکوت و آرامش، برنامه منظم و یک مخفیگاه امن. رفتار با گربه تازه وارد نباید جوری باشه که مثلا بخواین زورکی حس امنیت و دوست داشتن رو بهش القا کنید. راحتش بذارین تا خودش بفهمه دیگه خطری تهدیدش نمی‌کنه و بیشتر سمت‌تون بیاد. تو این مسیر می‌تونین روی کمک تیم پت پرس و دامپزشکان آنلاینش حساب کنین!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.