نصب اپلیکیشن
گاز گرفتن سگ

چرا سگ‌ها گاز میگیرند و چطور این عادت از سرشون بندازیم؟

عادت گاز گرفتن سگ علاوه بر اینکه خطرناکه، بسیار اذیت کننده و دردناک هم هست. برای حل مشکل گاز گرفتن سگ ها اول باید ببینیم اونا چرا گاز می‌گیرن تا بعد با راهکارهایی این عادت سگ رو ترک بدیم.

سالیانه مردم بسیاری در جهان به دلیل گاز گرفتگی توسط سگ راهی بیمارستان میشن و جالبه بدونین بیشتر این افراد توسط سگ های خانگی گاز گرفته شدن.

باید بدونیم هر سگی توانایی گاز گرفتن رو داره. با فهمیدن دلایل گاز گرفتن سگ ها می‌تونیم این عادت نامطلوب اون ها رو متوقف کنیم.

در ادامه با پت پرس همراه باشید تا باهم دلایل گاز گرفتن سگ ها و راه حل اون ها رو باهم بررسی کنیم.

آیا واقعا سگی که پارس میکنه گاز نمی‌گیره؟

این ضرب المثل رو همه‌مون شنیدیم؛ ولی آیا واقعا همینطوریه؟

بله، تا حد زیادی این ضرب المثل درسته! سگ‌ها به طور غریزی از آدم‌ها حساب می‌برن و بیخود و بی‌جهت تمایلی به گاز گرفتن و حمله به آدم ندارن. سگ‌ها معمولا وقتی احساس خطر میکنن با پارس کردن به آدما هشدار می‌دن. اگه وارد باغی شدید سگ با پارس کردن بهتون می‌گه: برو بیرون؛ وگرنه مجبورم گازت بگیرم!

سگ‌ها تنها در صورتی گاز می‌گیرن که:

 • واقعا حس خطر کرده باشن و چاره‌ای جز حمله و گاز گرفتن نداشته باشن!
 • سگ‌های نگهبان که عمدا برای گاز گرفتن و حمله به آدما تربیت شده باشن (به اصطلاح بهشون سگ بگیر گفته می‌شه).
 • سگ خونگی که خوب تربیت نشده و دچار مشکلات رفتاری مثل گاز گرفتن شده.
 • هاری سگ هم میتونه یکی دیگه از عوامل گاز گرفتن باشه.

اما ما در اینجا بیشتر بحثمون در مورد گاز گرفتن سگ خانگی هست؛ در ادامه برخی موقعیت‌هایی که سگ‌های خونگی خودشون یا اطرافیان رو گاز می‌گیرن با هم بررسی می‌کنیم.

گاز گرفتن توله سگ

۱. آیا گاز گرفتن توله سگ‌‌ها طبیعی است؟

سگ‌ها وقتی توله هستن، زمان زیادی رو صرف بازی کردن، جویدن و کنجکاوی در مورد اشیا میکنن. توله سگ در همه این فعالیت‌های طبیعی از دهان و دندان‌هاش استفاده میکنه؛ برای همین وقتی با آدم‌ها هم بازی میکنه گاز می‌گیره. علت گاز گرفتن توله سگ ها اینه که اونا دوست دارن با دندونهاشون همه چی رو لمس و تجربه کنن. به هر حال گاز گرفتن، در این مرحله از زندگی تا حدودی یک کار طبیعیه اما اگه درست تربیت نشه ممکنه به یه عادت بد تبدیل بشه.

عادت گاز گرفتن از سن تولگی بیشتر موقع بازی کردن از توله سگ سر میزنه!

این گاز گرفتن توله سگ شاید اولش بانمک به نظر بیاد ولی وقتی که توله بزرگ میشه و به ۳،۴ ماهگی میرسه این گازها دردناک میشن. ولی سگ که به گاز گرفتن شما عادت کرده طبق تجربه تولگی‌ش متوجه نمیشه که شما چقدر از این گازها احساس درد می‌کنید و به همین خاطر به این کارش ادامه میده.

تربیت سگ؛ بهترین روش برای ترک این عادت در توله سگ‌هاست که البته نیاز به کمی زمان و صبر و حوصله داره. شما با استفاده از تشویقی سگ و حتی استفاده از کلمات و فرمان‌های مختلف، به مرور زمان این رفتار رو میتونین اصلاح کنین.

اگه حوصله تربیت و آموزش سگ رو ندارین و به فکر استفاده از وسایلی مثل پوزه بند سگ هستین، باید بدونین که این راه حل مشکل نیست. وسایلی مثل پوزه بند صرفا یه راه حلی موقتیه و بهترین راه حل همون تربیت کردن سگه.

سگ عصبانی

چگونه عادت گاز گرفتن توله سگ رو متوقف کنیم؟

 • هرچی در سن پایین‌تر این عادت رو متوقف کنین، سریع‌تر جواب می‌گیرین.
 • وقتی موقع بازی با سگ گازتون گرفت باید به توله سگ بفهمونین که گاز گرفتن اون باعث میشه دردتون بیاد. پس صدایی بلند و اغراق شده درمیارین، دستتون رو توی هوا می‌گیرین و به توله سگ نشون میدین که دارین درد می‌کشین و همون موقع دست از بازی می‌کشین.
 • تا جایی که می‌تونین اجازه ندین شما رو گاز بگیره و به جای دستتون از اسباب بازی سگ استفاده کنین و در اختیارش بگذارین تا اونا رو گاز بگیره. مخصوصا اگر موقع دندون در آوردنش هست.
 • وقتی بازی می‌کنین اگر متوجه شدین که آموزش‌هاتون داره جواب میده و توله سگ دندونش رو روی دست شما میگذاره ولی گاز نمی‌گیره، سریعا از تشویقی سگ استفاده کنین و بازی باهاش رو با هیجان بیشتر ادامه بدین.
 • صبر و حوصله داشته باشین

به هیچ عنوان موقعی که شما رو گاز گرفت سرش داد نکشید یا کتکش نزنین! جای تنبیه کردن بهتره که تربیت توله سگ رو یاد بگیرین.

رفع مشکلات گاز گرفتن در سگ‌ها به هر دلیلی

همین طور که توی این مقاله میخونین، گاز گرفتن تو سگ‌ها می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه. ما توی دوره تربیت سگ پت پرس نه تنها نکات جامع برای رفع این مشکل رفتاری رو براتون گفتیم، بلکه هر آموزش دیگه‌ای که باعث بشه سگتون تبدیل به یک سگ تربیت شده و حرف گوش کن بشه رو براتون آماده کردیم.

دوره تربیت سگ

۲. گاز گرفتن سگ از روی احساس مالکیت یعنی چی؟

وقتی سگی میخواد از  «داشته ها و دارایی‌هاش» محافظت کنه مشکلات مختلف آغاز میشن. منظورمون از «داشته ها» اینجا همه چیزهاییه که برای سگ خوشاینده مثل اسباب بازی هاش، غذا، قلمرو و حتی صاحبش.

سگ‌های نگهبان و سگ‌های نژاد چوپان بیشتر این احساس مالکیت رو نشون میدن و ممکنه گاز بگیرن.

متوقف کردن عادت گاز گرفتن سگ بخاطر تملک بر روی اسباب بازی

برای متوقف کردن گاز گرفتن سگ هایی که بخاطر احساس مالکیت روی اسباب بازی گاز میگیرن، باید دستور “ولش کن” رو بهشون آموزش بدین.

برای برای متوقف کردن گاز گرفتن سگ هایی که بخاطر احساس مالکیت روی غذا گاز میگیرن، باید به اون ها آموزش بدین تا زمانی که غذا رو روی زمین میگذارین صبر کنن و بهش نزدیک نشن. حتی ایده آل تر اینه که با دستور شما غذا رو بخورن نه به محض دیدن اون.

 

متوقف کردن عادت گاز گرفتن سگ بخاطر تملک بر روی اسباب بازی

حتی میتونین چندین بار در روز بهشون بگین بشینن یا بخوابن و غذاشون رو بردارین و دوباره بگذارین سر جاش . اینطوری متوجه میشن نزدیک شدن افراد به غذا و حتی دست زدن به اون لزوما به معنی دزدیدن اون غذا نیست.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

۳. ترسیدن سگ ها ممکنه منجر به گاز گرفتن بشه!

بیشترین ترسی که منجر به گاز گرفتن میشه معمولا مواجهه با افراد غریبه مثل دامپزشک یا تعمیرکارهایی که به خونه میان یا قرار گرفتن در موقعیت های ناآشنا هست.

هرگز ناگهانی به یک سگ غریبه نزدیک نشین و به کودکان هم آموزش بدین این کار رو نکنن.

برای از بین بردن ترس سگ ها از موقعیت های مختلف یا افراد غریبه نیاز به صرف زمان دارین. بهترین راه اینه که اون تجربه غریب و ناآشنا برای سگ رو تبدیل به یه تجربه هیجان انگیز یا خوشمزه کنین.

مثلا: برای ویزیت ببرینش پیش کلینیک دامپزشکی (فقط ویزیت و چکاپ نه کارهای دردناک مثل واکسیناسیون و …)

بعد از معاینه وقتی از میز معاینه اومد پایین بهش تشویقی بدین یا از دامپزشک تقاضا کنین تشویقی مورد علاقه اش رو براش روی زمین بگذاره.

اگر این کار رو چند بار تکرار کنین خاطره خوشی از کلینیک دامپزشکی و مواجهه با دامپزشک توی ذهن سگ باقی میمونه و ترسش کم میشه.

چرا سگ دمش را گاز میگیرد

۴. چرا سگ ها دم خود را گاز می‌گیرند و می‌جوند؟

این عادت بد بیشتر در توله‌ها دیده می‌شه؛ هرچند گاهی ممکنه سگ‌های بزرگسال و بالغ هم این کار رو بکنن. گاز گرفتن و جویدن دم دلایل مختلفی داره که باید اول ریشه مشکل رو پیدا کنید و بعد دنبال راه حل بگردید.

سگ‌ها در ابتدای هر دوره از زندگی‌شون دمشون رو گاز می‌گیرن:

 • توله‌ها از سر کنجکاوی و برای شناخت بدنشون دم خودشون رو گاز می‌گیرن و انگار با خودشون می‌گن: این چیه همش دنبال من میاد، گاز بگیرم ببین چیه!
 • همینطور سگ‌های پیر و مسن هم به خاطر کاهش هشیاری و پیری دم خودشون رو گاز می‌گیرن. در واقع، سگهای پیر عادت به رفتارهای تکراری و بی‌دلیل مثل گاز گرفتن دم می‎‌شن که یه مشکل رفتاریه و باید با مشورت دامپزشک این رفتار رو اصلاح کرد.

سگهای کلافه و بی‌حوصله ممکنه دمشون رو گاز بگیرن. سگهایی که به اندازه کافی فعالیت نمی‌کنن، اکثر اوقات تو خونه تنها هستن و حوصله‌شون سر رفته هم ممکنه برای سرگرم کردن خودشون یا جلب توجه شما دمشون رو گاز بگیرن. توجه داشته باشید که این رفتار یه مشکل رفتاریه و رفتار سالمی نیست؛ پس باید اصلاحش کنید. سعی کنید بیشتر برای سگتون وقت بگذارید، برای پیاده روی بیرون ببریدش و موقعی که خونه هستید باهاش بازی کنید. همینطور اسباب بازی‌های مختلف، به ویژه اسباب بازی‌های جویدنی در اختیارش قرار بدید تا خودش رو سرگرم کنه.

گاهی ممکنه دلیل گاز گرفتن دم یه مشکل سلامتی و بیماری باشه! کک، کنه و انواع انگل‌ها و آلرژی‌ها باعث درد و خارش به ویژه در قسمت مقعد و پشت سگ می‌شه و سگ با گاز گرفتن دمش یجورایی داره به شما می‌گه: من درد دارم، لطفا کمکم کن! پس اگه دیدید سگتون زیاد دمش رو گاز می‌گیره یا پشتش رو می‌خارونه از نظر انگل‌های خارجی بدنش رو چک کنید.

پیشنهاد می‌کنم مقاله «بیماری های انگلی سگ» و همینطور «بیماری پوستی سگ» رو بخونین تا با علائم و نشانه‌های این بیماری‌ها بیشتر آشنا بشین.

چرا سگها دم خود را گاز میگیرند

۵. چرا سگ پای خودش را گاز می‌گیرد؟

توله‌ها به همون دلیلی که در مورد گاز گرفتن دم گفتیم ممکنه پاشون رو هم گاز بگیرن. اما گاز گرفتن و جویدن پا  به طور کلی یه مشکل جدیه که باید بهش توجه کنید؛ چون در اکثر مواقع دلیل این کار آلرژی به موادیه که استنشاق کرده. همان گرده‌ها، گرد و غبار و کپک‌هایی که در ما آدما باعث بیماری «تب یونجه» می‌شه باعث خارش شدید پوست در سگها میشه.

گاز گرفتن پاها، خاروندن زیاد گوش و مالوندن زیاد سر و صورت می‌تونه علائمی از حساسیت و آلرژی پوستی سگتون باشه. در این صورت حتما سگتون رو پیش دامپزشک ببرید.

سگ شما هم گاز می‌گیره؟

در این مقاله سعی کردیم تا با شناخت دقیق رفتارهای سگ، در مورد دلیل و علت گاز گرفتن توله سگ ها صحبت کنیم. آیا سگ شما هم این مشکل رفتاری رو داشته؟ چطور این مشکل رو حل کردید و چه توصیه‌ای به صاحبان سگ دارید؟ سگ شما چه ررذفتار غیرعادی دیگه‌ای انجام می‌ده؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (103 امتیاز)
دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
پریسا
نوشته شده در: ۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام من یه سگی دارم که ۳ماهشه همش میخواد کارم بگیره هر جا که رفتم میاد دنبالم میشه بگید باید چه کار. کنم ؟؟؟

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام پریسا جان
ما در این مقاله برای این موضوع راه حل ارائه کردیم میتونی از کتاب تربیت سگ هم کمک بگیری

شايلي
نوشته شده در: ۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام و وقتتون بخیر . سال نو هم مبارک .
من یه توله ٣/۵ ماهه پودل دارم ، بعضی وقتها هایپ میشه و مدام گاز میگیره ، علتش جی میتونه باشه ؟؟
دخترم رو هم بیشتر گاز میگیره .
دعوت که میشه بدتر میکنه !

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۵ فروردین, ۱۴۰۰

سلام شایلی عزیز
توی این سن به خاطر خارش لثه,گاز گرفتن زیاد دیده میشه و باید وسیله ای در اختیارش بذارید مثل دندونی مخصوص تا گاز گرفتنش کنترل بشه.
علاوه بر اون علت اینکه دخترتون رو بیشتر گاز میگیره ممکنه از روی هیجان زیاد باشه که باید کنترل شه.
برای آشنایی بیشتر در مورد کنترل گاز گرفتن میتونید کتاب راهنمای جامع تربیت سگ رو تهیه کنید

samin
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر
من یه توله ۳ ماهه ماده از نژاد شیتزو تریر دارم که تازه گرفتمش.
بیشتر در موقعیت هایی که هیجان زده میشه یا داریم بازی میکنیم میخواد که دستم رو گاز بگیره،زیاد درد نداره اما بعضی مواقع دیگه دستم رو آزاد نمیکنه و زخمی میشم،البته دندون هاش هم داره میوفته و دندون های جدیدش داره بیرون میاد،اسباب بازی و دندونی های زیادی داره ولی بیشتر ترجیح میده من رو گاز بگیره،زمانی که خسته هست و خوابش میاد این کار رو نمیکنه اما زمانی که انرژی داره،وقتی میخوام که نازش کنم میخواد دستم رو گاز بگیره.
خواستم بپرسم که علت این کار دندون هاش هست و بعد از اینکه دندون هاش بیرون اومد درست میشه یا خیر؟
البته آموزش هایی که گفتید رو هم باهاش تمرین میکنم و اجازه نمیدم که هر زمانی که خواست دستم رو گاز بگیره.

کیمیا
نوشته شده در: ۱۵ اسفند, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر من یه سگ ماده نژاد مالتیز دارم الان تقریبا ۲ ماهشه اما رفتارش بشدت بده مدام من و گاز میگیره بقیرم گاز میگیره اما رفتارش با من خیلی بدتره و من و بدتر گاز میگیره و سرشو مدام تکون میده انگار میخواد بکنه انگشتامو موهامم حتی گاز میگیره و میکشه انقدر محکم گاز میگیره که خون میندازه تغریبا یه ۱۰یا ۱۵ روزه که پیش منه و هنوزم جای دستشوییشو یاد نگرفته مدام بهم پارس میکنه تنها نمیمونه تنهاش بزارمم پارس میکنه واقعا داره اذیتم میکنه میشه لطفا راهنماییم کنید خواهش میکنم

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۵ اسفند, ۱۳۹۹

سلام کیمیا جان
خبر خوب اینه که چون سن سگت پایین هس با به دست آوردن اطلاعات درست,خودت میتونی به راحتی مشکلات سگت رو برطرف کنی.
پیشنهاد میکنم که اول مقاله مشکلات رفتاری سگ رو بخون و بعد از اون اگه دوس داشتی میتونی از بخش دانلود کتاب تربیت سگ,کتاب جامع ما رو تهیه کنی و هر چه زودتر جلوی یشرفت مشکلات رفتاری سگت رو بگیری.

حقیقت
نوشته شده در: ۸ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من هفت روزه یک توله هاسکی ماده خریدم ۵۷روزشه موقع بازی همش دستمو و صورتمو گاز میگیره نمی‌دونم چرا موهام هم می‌کشه میشه یک راهکار بدین تا دیگه منو گاز نگیره حرفهام هم گوش نمیکنه فقط برای خودش میگرده موقع بازی بلند اش هم میکنم میخواد گاز بگیره و خودش صدا در میاره باید چکار کنم؟
لطفا بگین

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۸ اسفند, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز
توی همین مقاله در مورد روش کنترل این حالت توضی دادیم.
بهتره برای کنترل بهتر رفتارهاش و تربیت مناسبش کتاب جامع تربیت سگ رو تهیه کنید. همه ی نکات رو اونجا بهتون گفتیم

پارمیدا بابایی
نوشته شده در: ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
سگ من نژادش سراب هست و الان سه ماهشه
اما گاز میگیره و هر کاری هم میکنم که بهش اموزش بدم که گاز نگیره نمیتونم
خیلی مشکل بزرگیه و این باعث میشه که بقیه افراد خونواده عصبانی بشن و اونو بزنن
لطفا راهنمایی کنید

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام پارمیدا جان
علتش میتونه بخاطر دندوناش باشه. براش اسباب بازی مخصوص دندون بگیر. و اینم بدونید که تنبیه و کتک زدن سگ اونو بد رفتار تر میکنه

پارمیدا بابایی
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

خیلی خیلی ممنونم♥️

Miss johari
نوشته شده در: ۱۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یه توله پیکینیز ۴ ماه و نیمه دارم میخاستم بدونم عادیه موقع بازی با اسباب‌بازی هاش انقد سروصدا کنه مثلا خرناسه میکشه یا وقتی داریم با یه اسباب بازی باهم بازی میکنیم وقتی میپره اسباب بازی رو بگیره خرناسه میکشه نمیخاد گاز بگیره و فقط خرناسه حالت شیطنت داره کاراش راسی خیلیم گاز میگیره ن محکم ولی همش میاد دست منو زوری میکنه دهنش و میگ گاز بگیرم انگار میخاد دندوناشو بخارونه اسباب بازی هم میدم فایده نداره و میخاد با دست من بازی کنه اگ دستمو بهش ندم مظلوم بازی میکنه و غر میزنه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خانم جوهری عزیز
صدایی که درمیاره به خاطر لذت زیاد از بازیه. و اگر فقط موقع بازی کردن و هیجان بازی باشه ایرادی نداره.
درمورد گاز گرفتنش هم بخاطر دندونه. میتونی از هویج یخ زده کمک بگیری. هم سرگرم میشه هم التهاب و خارش لثه ها رو کم میکنه

امیرعلی
نوشته شده در: ۴ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ ژرمن۸ساله دارم که خیلی خوی تهاجمی داره و گاز میگره باید چه کار کنم؟؟؟
لطفا سریع پاسخ بدید
((فوری))

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام امیر علی عزیز
احتمالا از دوران تولگی اون رو به انجام این کار تشویق کردید یا نوع تربیتش رو بر مبنای گاز گرفتن قرار دادید. در کل علتش رو باید اول متوجه بشید که بتونیم بیشتر راهنماییتون کنیم
میتونید از کتاب تربیت سگ از تولگی تا بزرگسالی هم کمک بگیری

امیرعلی
نوشته شده در: ۶ بهمن, ۱۳۹۹

ممنون

آتریسا
نوشته شده در: ۱۸ دی, ۱۳۹۹

سلام… من ی توله اشپیتز تریر ۳ ماه و نیمه دارم که برای شروع بازی و حین بازی دست و پامو، بسته ب هیجان بالاش سفت تر گاز میگیره… هر چی هم با لحن متفاوتو صدای بلند اعتراض میکنم تاثیر نداره… حتی وقت هایی ک انگشتم رو نشون میدمو دعواش میکنم اینم میپره بالا دست منو بگیره و کلا ب بازی میگیره و گاهی اوقات هم پارس میکنه و میپره…. سگم آلفا شده؟؟؟ هیچ مفهومی از دعوا نداره با اینکه همیشه دعوا کردنه بوده

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۹

سلام آتریسا ی عزیز
اینکار نیاز به تربیت درست داره. اگر میخوای این کار رو کامل و اصولی یاد بگیری میتونی از کتاب های تربیت سگ پت پرس استفاده کنی