نصب اپلیکیشن
آلفا بودن سگ یعنی چی

سگ آلفا چیست + راه‌های تشخیص و درمان آلفا شدن سگ!

دیدین بعضی سگها از دستورات اطاعت نمیکنن و به شدت پرخاشگرن؟ اینا حتی به خاطر دست زدن به وسایلشون به صاحبشون هم در میان و غرغر می‌کنن؟! بهشون می‌گن سگ آلفا. مختصرش بخوایم بگیم که آلفا شدن سگ چیه، میشه گفت افزایش هویت فردی و عدم پذیرش فرد یا سگی بالاتر از خودش.

اما آلفا بودن یه سگ مشخصه‌های دیگه هم داره که شما تو تربیت و زندگی باهاش کاملاً می‌تونین اونا رو مشاهده کنین.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و امروز قراره هر چی که لازمه درباره سگ آلفا و نحوه تربیت و نگهداری‌اش رو بدونی، بهت بگیم.

سگ آلفا چیه

سگ آلفا چیست؟

سگها معمولاً به صورت گلهای زندگی میکنن و هر گله هم به یه رهبر نیاز داره که گله رو کنترل و هدایت کنه. اصطلاحاً به این رهبر سگ آلفا میگن.

اون با اعتماد به نفس حرکت میکنه و با کسایی که به دستوراتش گوش نمیدن سخت‌گیر و با رقیباش پرخاشگره. این اتفاق غریزیه و سگها عموماً دوست دارن یه رئیسی وجود داشته باشه که ازش پیروی کنن.

آلفا در کلمه به معنی رهبر و لیدر هستش یعنی کسی که بزرگ‌تر، قویتر و بالاتر از همه است.

آلفا بودن سگ در خانه

علائم آلفا بودن سگ

آلفا شدن سگ بیشتر منحصر به طبیعت و زندگی گله‌ایه. اما خب برخی از سگ‌ها ذاتاً این ویژگی رو به ارث بردن و ممکنه توشون بروز پیدا کنه. زندگی با یه سگ آلفا تو خونه به خصوص اگه سگ مخصوص خانواده میخواستین به شدت سخت و عذابآوره. به همین دلیل راههای تشخیص آلفا شدن سگ رو براتون آوردیم تا زودتر جلوی این دردسر رو بگیرین.

داشتن برخی از این خصوصیات به طور حتم نشون‌دهنده آلفا شدن سگ شما نیست. چون برخی از این ویژگی‌ها مثل پریدن روی پا علت‌های دیگه‌ای مثل استرس و یا خوشحالی داره.

 به نقل از وبسایت  holidaybarn برای تشخیص آلفا شدن سگ به نکات زیر توجه کنین:

 1. عدم علاقه به نزدیک شدن به وسایل شخصیش: اون سعی میکنه شما رو از وسایل شخصیش دور نگه داره.
 2. خیره شدن به چشمان شما: اگه سگی برای مدتی مستقیم به چشماتون نگاه کنه و روشو برنگردونه یه جورایی بی ادبی تو دنیای سگها تلقی میشه.(درصورتی که عمدی به چشماتون خیره بشه میخواد شما رو بترسونه و بگه که من رئیسم!)
 3. وقتی رقابتی حس میکنه تهاجمی میشه: سگ آلفا حاکم بی چون چرای خونه است و طبیعتا هیچ کسی دوست نداره برای پادشاهیش رقیبی پیدا بشه، به همین دلیل روی جایگاهشون به شدت حساس و پرخاشگرن.
 4. از توجه لذت میبرن: تشخیص این یکی سخته چون اکثر سگها دوست دارن مورد توجه و محبت قرار بگیرن، البته این تو سگهای آلفا نمود بیشتری پیدا میکنه و دوست دارن تمام آدما بهشون توجه کنن
 5. از دستورات پیروی نمیکنن: اگه سگتون بهتون احترام نمیذاره و از دستوراتون پیروی نمیکنه این نشون میده که شما رو به عنوان رهبر و صاحب خودش قبول نداره.
 6. در جای شما قرار میگیرد: اگه سگ شما جای شما روی مبل یا تخت رو بگیره و از اونجا هم به آرومی بلند نشه و پرخاش کنه نشون میده فکر میکنه تمام خونه دارایی اونه که خب طرز تفکر یه سگ آلفا همینه.
 7. پرخاش با غریبهها: وقتی غریبهای به خونه بیاد سگ آلفاست که اول میره بررسی میکنه و به شدت نسبت به غریبهها حساسن و پارس میکنن.
 8. پارس و پرخاشگری زیاد: سگ غالب (آلفا) نسبت به غریبهها چه سگ و چه آدمش حساسه حالا فرقی هم نمیکنه صاحبش پیشش باشه یا نه.
 9. علاقه به کنترل: وقتی با سگتون بیرون میرین اون شما رو کنترل میکنه یا شما اونو؟ یکی از نشونههای آلفا بودن انتخاب مسیر حرکته و مجبور میکنه گله رو که به اونجایی که میخواد برن.
 10. پریدن و سوار شدن روی بقیه: یکی از نشونههای سگ غالب اینه که گاهی مواقع روی شما سوار میشه (حرکت جنسی نیست) یا یهویی روی پا افراد مختلف میپره.

اگه می‌خواین با غرایز سگ‌ها و نشونه‌های ژنتیکی و پیشینه‌شون بیشتر آشنا بشین، بهتره از راهنمای زیر کمک بگیرین.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

تربیت سگ آلفا

درمان آلفا شدن سگ ها

یکی از راههای پیشگیری از آلفا شدن سگ، تربیت سگ آلفاست. به طوری که باید به اون نشون بدین که شما رئیسین نه اون. البته به کارگیری این روش برای تربیت سگ‌هایی که زودتر خونگی شدن، به مرور منسوخ شده اما خب برای اون دسته از سگ‌هایی که به‌شدت غریزی رفتار می‌کنن و اجداد آلفا داشتن، جواب میده.

نحوه تربیت سگ آلفا

تربیت سگ به روش آلفا موافقان و مخالفان خاص خودشو داره و در درستی این روش آموزشی شک و تردیدهایی وجود داره. چون مبنای این روش بر اساس اصل اینه که سگها از خانواده گرگها هستن ولی تحقیقات جدید نشون میده که همچین چیزی نیست. با این حال ما تو پت پرس این روش تربیت رو رو توضیح میدیم و قبول یا ردش رو به عهده شما میذاریم.

۳ سطح کلی تربیت سگ آلفا

 1. آلفا به عنوان پادشاه و خدا تلقی بشه: همه قوانین رو شما تعیین میکنین و همه مجبورن ازش اطاعت کنن. حتی اگه برخلاف غرایز طبیعیشون باشه.
 2. آلفا یعنی سرپرست خانواده: شما جایگاه آلفا در خونه هستین با این تفاوت که به غرایز طبیعی سگتون و بازی کردن با سگتون هم میپردازین.
 3. آلفا به همراه پاداش: هنوز به عنوان آلفا شناخته میشین ولی به جای روشهای مبتنی بر تسلط از روش پاداش برای تربیت سگتون استفاده میکنین.

اصل یه چیزه: این که شما باید آلفای سگتون بشین تا بتونین تربیتش کنین.

تربیت سگ می‌تونه یکی از چالش برانگیزترین کارایی باشه که می‌خواین انجام بدین، مخصوصا اگه سگتون نخواد بپذیره شما رئیسید! خیالتون راحت، ما این راهو بلدیم و توی دوره تربیت سگ پت پرس به شما تمام ترفندهای لازم برای یاد دادن انواع آموزش‌ها به سگ رو بهتون گفتیم.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

چگونه آلفای سگ خود باشیم؟

 1. اعتماد به نفس بالا و کنترل روی خودتون داشته باشین
 2. به یاد داشته باشین که سگتون فقط یه سگه
 3. از دستورات ساده استفاده کنین
 4. رهبری باشین که ارزش دنبال کردن رو داشته باشین
 5. اجازه ورود مناطقی از خونه رو به سگتون ندین
 6. قلاده تهیه کنین
 7. منظم تمرین کنین

۱. اعتماد به نفس و کنترل 

مهمترین قسمت آموزش سگ آلفا هیج ربطی به سگ ندارد بلکه خود شما هستین
Alphatraineddog

سگها زبان بدن ما رو خوب متوجه میشن و بهش توجه میکنن پس سعی کنین مثل یه آلفای واقعی، صبور و با اعتماد به نفس باشین.

۲. اون فقط یه سگه

سگها انسان نیستن، اونا دید متفاوتی به دنیا دارن، به همین دلیل باید مثل یه سگ کنارشون فکر کنین، اینجوری بهتر میتونین چگونگی رفتار با سگ آلفا رو درک کنین

۳. دستورات ساده

بهترین دستورات، دستورات ساده تک کلمه‌ای هستن. سعی کنین به موجود پشمالوتون قبل از اینکه از در برین بیرون، آموزش نشستن سگ و صبر کردن رو یاد بدین.

۴. یه رهبر ارزشمند

اطاعت از روی ترس و خشم فایدهای نداره، استفاده از تنبیه فیزیکی نهتنها ظالمانه و بیرحمانه است، بلکه باعث میشه سگتون هم ترسو و بی اعتماد به نفس بار بیاد.

۵. ورود ممنوع

سگها دوست دارن همیشه کنارتون باشن ولی اگه مراقب نباشین ممکنه سگتون رو به یه سگ آلفا تبدیل کنه، به همین دلیل بخشهایی از خونه رو برای سگتون ممنوع کنین، مثلاً نذارین رو تخت یا مبل شما بشینه.

گردش با قلاده سگ

۶. تهیه قلاده

استفاده از قلاده سگ برای گردش و پیاده روی با سگتون خیلی خوب و مفیده و یکی از روشهای تخلیه انرژی سگ همین گردشهای ۲ نفره است.

۷. تمرین منظم

جلسات تمرینی رو روزانه به مدت ۵ تا ۷ دقیقه در یه مکان خاص با تشویقی مورد علاقش تمرین کنین، نکته کلیدی تو هر آموزشی، صبر و تکرار زیاده. پس هیچوقت تسلیم نشین.

آموزش نشستن به سگ آلفا

آیا هر سگی میتونه آلفا باشه؟

اکثر نژادهای سگ به صورت گلهای زندگی میکنن به همین دلیل با مفهوم سگ آلفا آشنا هستن اما بعضی از نژادهای سگ هستن که دوست دارن خودشون تبدیل به یه سگ آلفا بشن. معمولاً این نژاد‌های سگ جزء خطرناکترین سگ ‌های دنیا شناخته میشن.

گروهی از سگها هم هستن که نیاز دارن یه نفر دیگه به عنوان سگ آلفا کنارشون باشه، در غیر اینصورت دچار استرس و نگرانی زیادی میشن و ترسو بار میان، اینجا وظیفه شماست که به عنوان سگ آلفا اونا خودتون رو معرفی کنین.

سوالات متداول

قیمت سگ آلفا در ایران چقدره؟

سگهای آلفا بسته به نژاد و سنشون قیمتهای مختلفی دارن. ولی به طور متوسط تو آمریکا ۲۵۰۰ دلار میتونن قیمت داشته باشن. حالا همین رو با هزینه‌های رسوندن سگ به ایران یا پرورش این نژادهای خاص داخل کشور، جمع بزنین.

چه موقع سگ آلفا می‌شود؟

در صورتی که شخصیت ضعیفی از خودتون نشون بدین و سگتون رو درست آموزش ندین.

جمع‌بندی

سگ آلفا یه سگ محبوب خونگی نیست. شاید چنین شخصیتی تو سگ‌ها جذاب به نظر برسه و پیش خودتون بگین وای عجب چیزیه! ولی آوردن چنین سگی به خونه، یعنی کلی چالش و دردسر.

پرخاشگری، اطاعت نکردن از دستورات و پارس‌های بلند و زیاد می‌تونه شما رو از پا دربیاره. حالا حمله به خودتون و دیگران هم بذارین کنارش. بهترین راه درمان آلفا شدن سگ هم اینه که از تولگی سعی کنین بهش آموزش بدین که قوانین خونه رو رعایت کنه و خودتون رو به عنوان سگ آلفا جا بزنین.

هر جا به چالش خوردی، بدون که تیم پت پرس کنارته!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.