نصب اپلیکیشن
آشنایی با 14 حرکت عجیب سگ و معنی آن‌ها

آشنایی با 14 حرکت عجیب سگ و معنی آن‌ها

شکی نیست که هر سگی شخصیت منحصربفرد و رفتارهای خاص خودشو داره. اما بعضی رفتارها در همه نژادهای سگ وجود داره که برای ما آدما کمی عجیب و غریبه. اگه سگ داشته باشید حتما می‌دونید منظورمون چیه؟ مثلا چرا وقتی از سگتون سوال می‌پرسید سرش رو کج می‌کنه و نگاهتون می‌کنه؟ چرا سگ‌ها دمش خودشون رو دنبال می‌کنن و دور خودشون می‌چرخن؟ معنی حرکات سگها چیه و چرا این کارها رو می‌کنن؟ امروز می‌خوایم در مورد رفتارشناسی سگ صحبت کنیم و معنی حرکات سگها رو به شما بگیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

معنی حرکت کج کردن سر سگها

چرا وقتی با سگم حرف می‌زنم سرشو کج می‌کنه و نگام می‌کنه؟

اکثر سگ‌ها وقتی سوالی ازشون پرسیده میشه سرشون رو کج می‌کنن و به ما زل می‌زنن. این حرکت در مورد شنیدن صداها و دیدن چیزهایی که ازش سردرنمیارن هم پیش میاد. این حرکت به ویژه در توله سگ‌ها دیده میشه و ظاهر بامزه‌ای به سگ میده.

معنی حرکات کج کردن سگها معمولا اینه که:

سگ سرشو کج میکنه تا بهتر بشنوه یا بهتر ببینه؛ چون پوزه سگ ممکنه مانع از دید کامل سگ شده باشه یا گوش‌های سگ (مخصوصا سگ‌ها با گوش‌های خوابیده) مانع از شنیدن کامل شده باشن. پس وقتی ازش سوال می‌پرسید و سرشو کج می‌کنه داره نهایت تلاششو می‌کنه تا منظورتون رو متوجه بشه.

چرا سگم عادت داره همه چی رو بجوه؟

جویدن در توله‌ها به خاطر دندون درآوردن و خارش لثه‌هاشه و کاملا طبیعیه. با خرید اسباب بازی‌های دندونی و تشویقی‌های سفت و جویدنی می‌تونید هم به توله کمک کنید هم وسایل خونه رو از خراب شدن نجات بدید.

اما گاهی سگ‌های بزرگسال و بالغ هم عادت به جویدن کفش و بالش و … پیدا می‌کنن و مشکلات زیادی رو برای صاحبشون به وجود میارن. در سگ‌های بالغ این عادت یه مشکل رفتاری حساب میشه و اغلب به خاطر استرس و اضطراب جدایی پیش میاد. مخصوصا سگ‌هایی که مدت زمان زیادی تنها گذاشته میشن عادت به جویدن پیدا می‌کنن. اگه مجبورین سگتون رو توی خونه تنها بزارین، حتما باید آموزش تنها گذاشتن سگ در خانه رو یاد بگیرین.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

سگی که دمش دنبال میکنه

چرا سگ‌ها دم خودشون رو دنبال می‌کنن و می‌چرخن؟

اینم یکی از حرکات بامزه و عجیب سگ‌هاست که در اکثر نژادهای سگ وجود داره. در اکثر موارد این رفتار یه جور بازی و سرگرمی برای سگه و دلیل خاصی نداره. اما اگه سگتون زیاد این کار رو می‌کنه یا وقتی دمش رو گرفت شروع به جویدنش کرد ممکنه نشونه یه مشکل پوستی یا مقعدی باشه. همچنین مشکلات و وسواس رفتاری هم می‌تونه باعث این حرکت عجیب سگ باشه. اگه بنظرتون می‌رسه که این کارش چیزی فراتر از یه سرگرمی و بازی ساده است با دامپزشک در موردش مشورت کنید.

بعضی وقتا هم سگتون دمشو خیلی سریع تکون میده و یا حراکت مختلف دیگه، تمام اینا معنی خاصی دارن که توی مطلب دم تکان دادن سگ نشانه چیست واستون توضیح دادیم.

چرا سگ‌ها روی همدیگه می‌پرن؟

وقتی سگتون یه سگ جدید رو می‌بینه و می‌خواد باهاش دوست بشه ممکنه روی اون بپره. این حرکت کاملا در سگ‌ها طبیعیه و برخلاف چیزی که ممکنه فکر کنید همیشه معنای حرکات سگ نشونه رفتار جنسی و تمایل به جفتگیری نیست؛ حتی به معنای تسلط پیدا کردن بر اون یکی سگ هم نیست.

پریدن سگ‌ها روی هم یجور بازی و تفریحه. حتی سگتون ممکنه روی شما یا وسایل و اشیاء هم بپره تا توجه شما رو جلب کنه و بهتون بگه: بیا بازی کنیم!

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازی با سگ رو بخونین تا بدونین چطوری باید با سگتون بازی کنین؛ این کار باعث میشه سگ خوشحال و سالمی داشته باشین.

تنها در صورتی که جثه سگ‌ها با هم خیلی تفاوت داره و سگی که زیر مونده داره اذیت میشه باید اونا رو از هم جدا کرد؛ در غیراینصورت کاملا رفتار طبیعی و نرمالیه و بهتره اجازه بدید به بازیشون ادامه بدن.

البته عادت به پریدن روی آدما رو هم بهتره با آموزش و تربیت سگ از سرش بندازید؛ در غیراینصورت ممکنه روی هر مهمونی که به خونه‌تون میاد بپره و خب، خیلیا ممکنه خوششون نیاد.

چرا سگ‌ها ما رو لیس می‌زنن؟

یکی از شایع‌ترین حرکات سگ اینه که وقتی به ما می‌رسن شروع به لیسیدن سر و صورت ما می‌کنن. همونطور که ممکنه حدس زده باشید لیسیدن سگ راهی برای نشون دادن احساسات و محبتش به ماست و یجورایی بوسه سگی حساب میشه! توی مطلب لیس زدن سگ نشانه چیست؟ خیلی مفصل توضیح دادیم که وقتی سگ خودشو یا شما رو یا اشیاء رو لیس می‌زنه، چه زمانی طبیعیه و کی به بیماری خاصی مرتبط میشه.

سگ‌ها بخاطر جلب توجه یا بخاطر خوشمزه بودن ما هم ممکنه لیسمون بزنن! اکثر صاحبان سگ با این حرکت سگ مشکلی ندارن و حتی خوششون هم میاد. اما اگه ازون دسته آدمایی هستید که دوست ندارید سگتون لیستون بزنه می‌تونید با تربیت و آموزش این عادت رو از سرش بندازید و هروقت لیس زدن رو متوقف کرد از تشویقی سگ استفاده کنین تا بفهمه که با لیس نزدن می‌تونه تایید شما رو بگیره.

چرا سگ‌ها پشت همدیگه رو بو می‌کنن؟

یکی دیگه از حرکات سگ‌ها وقتی به هم می‌رسن بو کردن پشت و مقعد همدیگه است! سگ‌ها به لطف سیستم بویایی فوق‌العاده‌ای که دارن می‌تونن بوهای مختلف رو تشخیص بدن و بویایی‌شون حداقل ۱۰ هزار برابر بهتر از ما آدماست. سگ‌ها از طریق بو دنیای اطرافشون رو می‌شناسن و بو کشیدن دو تا سگ هم برای آشنا شدن و شناختن همدیگه است؛ چون قسمت مقعد و تناسلی سگ‌ها بیشترین تمرکز بو رو داره.

جالبه بدونید که سگ با بو کردن پشت اون یکی سگ در مورد جنسیت، خلق و خو، رژیم غذایی و خیلی چیزای دیگه اطلاع پیدا می‌کنه! پس می‌بینید که راه خوب وکاملی برای شناختن سگ دیگه است، نه؟

معنی حرکات چاله کندن سگها

چرا سگ‌ها عادت به چاله کنی و کندن زمین دارن؟

یکی از عادت‌های اذیت کننده سگ‌ها عادت به چاله کنیه. این عادت در بعضی نژادها مثل هاسکی بیشتر هم دیده میشه و تا چن دقیقه ازشون غافل می‌شید شروع به کندن چاله در زمین می‌کنن.

سگ‌ها معمولا از سر بی‌حوصلگی و کلافگی این کار رو می‌کنن.

بعضی سگ‌ها برای مخفی کردن اسباب بازی یا خوراکی مورد علاقه‌شون از دست سگ‌های دیگه چاله می‌کنن.

همینطور وقتی هوا خیلی گرمه برای پیدا کردن یه جای خنک زیر زمین چاله می‌کنن.

برای اینکه جلوی این کار رو بگیرید اول باید دلیل چاله کندن سگتون رو متوجه بشید.

معنی این حرکات سگها دو چیز می‌تونه باشه:

  1. بی حوصلگی: اگه بی حوصله شده پس به اندازه کافی براش وقت نذاشتید و انرژیش تخلیه نشده. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تخلیه انرژی سگ رو بخونین.
  2. گرما: اگه بخاطر گرما این کار رو کرده ببرینش یه جای خنکتر.

چرا سگم همش گازم می‌گیره؟

علت گاز گرفتن توله سگ‌ها اینه که میخوان از طریق دهنشون دنیای اطرافشون رو بشناسن و موقع بازی و ارتباط برقرار کردن با شما ممکنه گازتون بگیرن. همونطور که خودتون هم می‌دونید گاز گرفتن سگ در سنین پایین اصلا رفتار خشن و خطرناکی نیست و بیشتر از سر بازیگوشی و محبته، اما باید از همون تولگی بهش یاد بدید که دیگه این کار رو نکنه. چون گاز یه توله سگ خیلی آروم و قابل تحمله، اما چند وقت دیگه که تبدیل به سگ بزرگ و بالغی شد گاز محکمتر و دردناکتری خواهد گرفت.

همچنین سگ‌ها به خاطر اضطراب و استرس، ترس و عصبانیت هم گاز می‌گیرن. آیا می‌تونید دلیل گاز گرفتنش رو تشخیص بدید؟ آیا خلق و خو و محیط زندگیش باعث این رفتارش شده؟ اگه گاز گرفتن سگتون به یه مشکل جدی تبدیل شده و کاری از دستتون برنمیاد بهتره از یه مربی حرفه‌ای سگ کمک بگیرید یا کتاب‌های آموزشی تربیت سگ پت پرس رو مطالعه کنید.

در صورتی هم که تمایل دارین از ابزاری مثل پوزه بند استفاده کنین تا جلوی این کار سگتون رو بگیرین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب پوزه بند سگ رو مطالعه کنین تا نکات استفاده، مزایا و معایب این وسیله رو بدونین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

معنی حرکات چرخیدن سگها

چرا سگم قبل از اینکه دراز بکشه یه دور می‌چرخه؟

اینم از عجیب‌ترین حرکات سگ‌هاست! سگتون میره تو جای خوابش و قبل از اینکه دراز بکشه و بخوابه یه دور می‌چرخه دور خودش!

ریشه و معنی این حرکات سگها رو باید در رفتار اجداد گرگش جستجو کنیم:

اولین دلیل این کار بخاطر امنیته. سگ‌های وحشی در طبیعت و روی علف و چمن می‌خوابن و قبل از خواب دور جای خوابشون می‌چرخن تا حشرات و جانورانی مثل مار رو فراری بدن.

همچنین با این کار چمن و علف لگدمال میشه و سگ‌های دیگه می‌فهمن که این جا متعلق به یه سگ دیگه است.

البته از یه طرف، جای خواب سگ با این حرکت برای سگ و توله‌هاش راحت و امن میشه. چون این کار باعث مسطح شدن چمنزار میشه و اگه شی تیز یا سفتی رو زمین باشه سگ متوجه‌ بشه.

نفس نفس زدن سگها

چرا سگ‌ها نفس نفس می‌زنن؟

نفس نفس زدن سگ و بیرون آوردن زبونشون یکی از رایج‌ترین حرکات اوناست. اما معنی این کار چیه واقعا؟

خب جالبه بدونید که سگ‌ها عرق نمی‌کنن و گرما و حرارت رو از طریق نفس نفس زدن خارج می‌کنن؛ به خاطر همینه که سگ‌ها معمولا بعد از دویدن و فعالیت بدنی بیشتر نفس نفس می‌زنن. اگه در فصل تابستون دیدید که سگتون داره این کار رو می‌کنه پس حتما گرمش شده، اونو به جای خنک تری ببرید و آب خنک و تازه هم در اختیارش قرار بدید. بی توجهی به این موضوع می‌تونه باعث گرمازدگی در سگ شما بشه. پیشنهاد می‌کنیم مقاله گرمازدگی حیوانات خانگی رو بخونین تا از بروز گرمازدگی جلوگیری کنین.

البته بعضی سگ‌ها به خاطر استرس، ترس و نگرانی هم ممکنه نفس نفس بزنن. حتی نفس نفس زدن زیاد و غیرطبیعی می‌تونه علامت بیماری یا جراحت هم باشه؛ پس حواستون به معنی حرکات سگ عزیزتون باشه.

چرا سگم مدفوع می‌خوره؟! معنی این حرکت سگها چیه؟

یکی از بدترین و چندش‌ترین حرکات بعضی سگها همین عادت به خوردن مدفوعه. مدفوع خواری سگ (Coprophagia) یه رفتار عجیب اما متداول در سگ‌هاست که هنوز دلیل مشخص و دقیقی براش پیدا نشده و ما هنوز نمی‌دونیم آخه چرا بعضی سگ‌ها باید از خوردن مدفوعشون لذت ببرن!

نظریه‌های مختلفی برای معنی این حرکات سگها وجود داره:

  • نشانه اضطراب و استرس
  • علامت بیماری یا سوتغذیه یا یه جور اختلال تغذیه‌ای همه چیزخواری

این عادت بد ممکنه از زمان تولگی در سگ شروع بشه و تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کنه. این رفتار خیلی در سگ خطرناک نیست، اما کدوم صاحبی پیدا میشه که با مدفوع خوردن سگش مشکلی نداشته باشه؟! می‌تونین با یاد گرفتن آموزش نخور به سگ از این مشکل رفتاری سگ جلوگیری کنین یا با کمک گرفتن از یه مربی سگ حرفه‌ای می‌تونید این عادت رو از سرش بندازید.

چرا سگم دهنشو پر از غذا می‌کنه و میره یه جای دیگه غذا رو می‌خوره؟

سگ شما هم از این رفتار و حرکات عجیب داره؟ به نظر می‌رسه این رفتار اول از همه ریشه در زندگی اجدادشون در طبیعت داشته باشه. سگ با این کار می‌خواد غذا رو از دسترس بقیه سگ‌ها و رقبا دور کنه و یه جای امن پیدا کنه و غذاشو بخوره. جالبه که همچنان بعد از گذشت هزاران سال از اهلی شدن سگ‌ها و فراهم بودن همیشگی غذا باز هم بعضی سگ‌ها این عادت آب و اجدادی‌شون رو حفظ کردن.

البته گاهی هم دلیل این کار اینه که سگ از ظرف غذا یا محل قرارگیری اون خوشش نمیاد و ارتفاع، گودی و جنس ظرف رو برای غذا خوردن دوست نداره. اگه سگتون این مشکل داره بهتره مقاله ظرف غذای سگ رو بخونین.

این رفتار به خودی خود چیز بد و خظرناکی نیست، اما خب همیشه که غذای خشک به سگمون نمیدیم. اگه بهش غذای کنسروی و غذای آبدار بدیم و بخواد یه تیکه از غذا رو ببره یه جای دیگه خونه، تصور کنید چه گندی به خونه زندگیمون می‌زنه! بنابراین جنس ظرف یا موقعیت قرارگیریش رو عوض کنید و یه جایی دور از رفت و آمد بذاریدش، اگه ظرفش پایه‌داره کمی ارتفاعش رو پایین بیارید. اگه ظرفش خیلی مسطح و تخته یه ظرف گودتر براش بذارید و خلاصه سعی کنید بفهمید سگتون چجوری راضی میشه از ظرفش غذا بخوره.

سگ در طبیعت

چرا سگم علف می‌خوره؟

تصور کنید سگتون رو برای گردش به پارک یا طبیعت بردید و یهو می‌بینید با حرص و لع شروع به خوردن و کندن علف می‌کنه! تا حالا با چنین چیزی مواجه شدید؟ البته اصلا جای نگرانی نیست و این حرکت کاملا برای سگ عادی و بی‍ضرره.

معنی این حرکت سگ دو چیز می‌تونه باشه:

یکیش اینه که خوردن علف (مخصوصا وقتی درسته قورت داده بشه و جویده نشه) به گوارش و دفع سگ کمک می‌کنه. لبه های تیز علف گلو، سیستم گوارش و روده‌های سگ رو غلغلک میده و تحریک میکنه و مدفوع راحتتر خارج میشه. به این ترتیب سگ به طور غریزی مشکل گوارش خودشو با خوردن علف درمان می‌کنه.

اگرچه سگ‌ها معمولا کمی علف می‌خورن و مثلا مثل گاو علف‌خوار نیستن؛ اما گاهی دلیل این کار اینه که سگ از طعم علف خوشش میاد. این سلیقه در برخی نژادهای سگ بیشتر از بقیه ممکنه مشاهده بشه و دوست داشته باشن در رژیم غذاییشون یکم علف و سبزیجات هم وجود داشته باشه.

این رفتار ایرادی نداره و دامپزشکان هم اون رو بی خطر می‌دونن؛ فقط مراقب باشید که چمن و علفی که می‌خوره آلوده به انواع سم‌ها و کود و مواد شیمیایی نباشه تا مشکلی برای سگتون پیش نیاد.

چند نژاد سگ

چرا سگ‌ها با شنیدن صدای آژیر آمبولانس یا بعضی آهنگها زوزه می‌کشن؟

ویدیوهای خیلی بامزه‌ای در فضای مجازی از این حرکت سگ‌ها وجود داره که با شنیدن یه آهنگ شروع به زوزه کشیدن می‌کنه. خب، باز هم باید سری به اجداد گرگی بزنیم تا ریشه و معنی این حرکت سگ رو بفهمیم. زوزه کشیدن برای گرگ‌ها و همینطور سگ‌های وحشی یه راه ارتباطیه. اونا با زوزه کشیدن حضورشون رو به بقیه که در مسافت دوری قرار دارن اعلام می‌کنه.

وقتی سگتون صدای آژیر یا بعضی سازهای موسیقی مثل کلارینت یا فلوت رو می‌شنوه به خاطر شباهتش با زوزه فکر می‌کنه صدای یه سگ دیگه است و با زوزه کشیدن به سگ فرضی جواب میده.

عادت عجیب سگ شما چیه؟

معنی حرکات سگها که کمی عجیب هستن رو در این مقاله با هم دیدیم. سگ شما چه رفتار عجیب و غریبی داره؟ کدوم یک از حرکات بالا رو سگ شما هم انجام میده؟ به نظرتون سگها چه رفتار عجیب دیگه‌ای دارن که در این مقاله بهش اشاره نشده؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (71 امتیاز)
دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
مصطفوی
نوشته شده در: ۱۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید ، من یک سگ نژاد مالتیز دارم کاملا اجتماعی و حرف گوش کن اما دو تار از رفتارهاش رو هنمیتونم درک کنم و بر طرفش کنم.
با انسانها کاملا خوب رفتار میکنه ولی با سگ ها کاملا برعکسه و مدام پارس میکنه، یک بار هم دم یک شیتزو رو گاز گرفت.
گاها هم وقتی غذا میخوره میاره بالا بعد دوباره همون غذا رو میخوره؟ نمیدونم باید چیکار کنم

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام جناب مصطفوی عزیز
رفتارهای اجتماعیش میتونه بخاطر این باشه که از تولگی با سگ های کمی در ارتباط بوده.
میتونید برای رفع این مشکل به قسمت سوم مقاله ی علت پارس کردن زیاد سگ مراجعه کنید.
درمورد غذاش هم یا غذاش رو با سرعت خورده یا تکه های درشتی در غذاش وجود داشته. البته میتونه نشون دهنده بیماری هم باشه بهتره اگر دو مورد اول نبود بابخش کلینیک آنلاین ما صحبت کنید

فاطمه
نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۹

سلام .من یه توله سه ماهه اشپیتز تریر دارم .رفتارش خیلی خوبه بازیگوش هست اما موقع بغل گرفتن با دندوناش دستامو اروم گاز میگیره و موقعی که توی جای خوابش هست بهم خرخر میکنه و میخواد گازبگیره و وقتی که غذا میخوره چیکار کنم تا کلا این کارارو نکنه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام فاطمه جان
توی این سن این رفتار طبیعیه ولی نباید بذاری ادامه پیدا کنه توی این مقاله که لینکشوبرات ذاشتم کامل توضیح دادیم
چرا سگ ها گاز میگیرند و چگونه عادت گاز گرفتن سگ ها را متوقف کنیم؟

مهرشاد
نوشته شده در: ۲۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام من سگ ندارم ولی تو انتهای کوچمون ٣ تا سگ هستش و اون دوتا سگ دوست های سگ مورد علاقه من هستش و همش با سگای دیگه دعوا دارن ولی ۵ روزه که ٣ نفر از بچهای محله دیگه به اون ٣ تا سگ مزاحم میشن و منم با اون ٣ تا پسر دعوا کردم و سگ هم کنارشون دارن ولی باز میان أذیت میکنن ولی من ٢ روزه به سگ مورد علاقه خودم غذا ندادم رفته بردم جایی ولی امروز می خواستم غذا بدم حرکات عجیبی از خود نشون میداد هنوز غذا تو دستم بود حرکت اخرش. پرید بالا با دوتا دست و دوپا پایین مثل حرکت بالا رفتن اسب منم غذا رو دادم و لی دوستاش منو پارس کردن منم از سگ هیچ ترسی ندارم می خواستم با سنگ بزنم ولی گفتم اشکال نداره اولین باشرونه و سگم منو ول کرد غذا برد جای دیگه خورد منو تنها گذاشت اونجا ولی مهم نیست فقط می خواستم بدونم که چرا بالا پرید من هر دفعه می خوام غذا بدم به سگ مورد علاقه خودم حرکات دیوانه باری از خودش نشون میده ؟؟؟

مریم کریمی
نوشته شده در: ۱۴ خرداد, ۱۴۰۰

سلام آقای مهرشاد من یک کاربر معمولی هستم ومن رو باکسه دیگه ای اشتباه نگیرید. من ازاون قسمتی که شما گفتید میخواستم با سنگ بزنمش و ازش ترسی ندارم خیلی ناراحت شدم من دام پزشک نیستم ولی اطلاعات من درباره حیوانات زیاد هست واینو میدنم که اگه با عصبانیت با سگ رفتار کنی سگ متوجه میشه واز شما دلخور میشه و فکنم این کارش هم این معنی‌ رو بده

Sadegh
نوشته شده در: ۲۳ آبان, ۱۳۹۹

سلام من یا کن کورسو دارم ۱۱ماهشه اگه از الان بخام اموزشش بدم چند وقت طول میکشه؟

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۵ آبان, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، سگ ها وقتی از سن پایین آموزششون شروع بشه خیلی سریع تر یاد میگیرن ، اما با گذاشتن زمان بیشتر و با برنامه ریزی میتونین ار الان هم خودتون تربیتش کنین ، مطالعه کتاب الکترونیکی تربیت سگ میتونه راهنماییتون کنه.

ترنم
نوشته شده در: ۱۰ مهر, ۱۳۹۹

سلام من ۱۳ سالمه یه مدته دارم در مورد سرپرستی گرفتن هاپو اطلاعاتی جمع اوری میکنم ،ما خونمون ویلایی متوسطه حیاط هم داریم.در روز ۳ ساعت کلاس دارم ولی خب من باید یکم تمرین هم انجام بدم در کل ۴ ساعت درس دارم ،به نژادهای کوچولو علاقه دارم.میخواستم بدونم میتونم سرپرست مالتیز بشم.فقط میترسم از اینکه اون چهار ساعت اذیت بشه ولی بقیه ی روز مال خودشم میتونم باهاش وقت بگذرونم
حالا میشه بگین که مالتیز برای من مناسبه ی یا نه

مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۲ مهر, ۱۳۹۹

سلام ترنم جان،
ممنون که قبل نگهداری اطلاعات کافی رو جمع میکنین.
بله مناسبتونه. حتی با آموزش دادن تنها موندنش میتونین کمکش کنین که اون چندساعت رو با آرامش بگذرونه.