نصب اپلیکیشن
زبان بدن سگ

چگونه زبان سگ‌ها را بفهمیم؛ زبان بدن سگ‌ به زبان ساده!

برخلاف ما آدم‌ها که با دونستن زبان همدیگه می‌تونیم نیازهای همدیگه رو بفهمیم، سگ‌ها بیشتر با زبان بدن‌شون صحبت می‌کنند. در واقع اگر بخواید زبان بدن سگ رو تفسیر کنید احتمالا چند کلمه بیشتر نمی‌تونید دربیارید چون اونا به جز پارس کردن، زوزه کشیدن و عوعو کردن صدای دیگه‌ای از خودشون درنمیارن. به همین دلیله که زبان بدن در اون‌ها از اهمیت خیلی بالایی برخورداره.

بیشتر آدم‌ها سعی می‌کنند با روش‌های مختلف‌ آموزش‌ها و دستوراتی رو به سگ‌ها بفهمونن. اما تو این مقاله ما از طرف سگ‌ها اومدیم تا بعضی از حالات، احساسات و خلاصه زبان بدن سگ‌ها رو به شما منتقل کنیم! اگه شما هم سگ دارید و براتون همیشه سوال بوده که “چگونه زبان سگ‌ها را بفهمیم”، خیالت راحت، ما این راهو بلدیم، پس تا آخر این مقاله همراه پت پرس باشید.

برای اینکه مطالب با نظم بهتری ارائه بهش، زبان سگ‌ها رو به ۲ بخش کلی صداها و معنی حرکات سگ‌ها تقسیم کردیم و هر کدوم رو به بخش‌های جزئی‌تر.

فهمیدن زبان سگ (صداها)

جالب میشد اگه سگ شما وقتی از در میومد داخل و میگفت “من گرسنمه”. اما متاسفانه یا خوشبختانه سگ‌ها بیشتر با حضور خودشون نیازشون رو به شما می‌رسونند. بنابراین سیگنال‌های صوتی کمتری وجود داره برای اینکه بتونید حرف اون‌ها رو متوجه بشید. اما یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای دوست شدن با سگ، فهمیدن زبون اون‌هاست.

در ادامه به مهم‌ترین صداهای سگ‌ و معانی اون اشاره می‌کنیم:

نفس نفس زدن (له له زدن)

اگه سگ آرومی دارید، احتمالا آروم هم نفس نفس میزنه. در واقع ممکنه اینقدر آروم له له بزنه که شبیه به تنفس سگ باشه. بطور کلی سگ‌ها وقتی شاد یا پرانرژی هستند نفس نفس می‌زنند. البته توله سگ‌ها موقع قدم زدن با شما ممکنه کمی به نفس نفس بیفتند که طبیعیه (بهتره سرعت خودتون رو با اون‌ها هماهنگ کنید، اون‌ها هنوز بچه‌ان!). همچنین سگ‌ها موقع عصبانیت هم ممکنه نفس نفس بزنند. برای آشنایی کامل با نفس نفس زدن طبیعی و غیر طبیعی سگ حتما مقاله نفس نفس زدن سگ رو هم مطالعه کنین.

به طور خلاصه نفس نفس زدن شدید چیزی نیست که بخواید ساده از کنارش رد بشید. در واقع یک نشونه هست از این که یک مشکل جدی برای سگ شما پیش اومده. سگ‌ها موقع گرمازدگی بیش از حد یا رنج بردن از یک بیماری یا ضربه شدید، شروع به نفس نفس زدن می‌کنند. (مطلب مرتبط: گرمازدگی حیوانات خانگی)

لیس زدن سگ

بهترین راهکار برای وقتی که متوجه نفس نفس زدن سگ شدید، اینه که بیشتر به نگهداری سگ توجه کنید، اون رو خنک نگه دارید و اجازه بدید تا استراحت کنه. اگه این حالت قطع نشد و همچنان ادامه داشت، بهتره که سریعا به یک دامپزشک مراجعه کنید تا از سلامتی سگ‌تون مطمئن بشید.

یه کتاب الکترونیکی جامع، کامل و کاربردی برای نگهداری از سگ ۱ روزه تا ۲۰ ساله!

ایبوکی که در طول زندگی سگ به دردتون میخوره و بهش مراجعه خواهید کرد.

شامل آموزش همه کارهایی که باید برای سالم نگه داشتن سگ و پیشگیری از بیمار شدنش انجام بدید (مثل خالی کردن کیسه مقعدی، گرفتن ناخن و ..)

نحوه مراقبت از سگ در مراحل مختلف زندگی (توله، بالغ، مسن) و توجه به نیازهای هر دوره

بیماری های رایج سگ ها و نحوه پیشگیری

آموزش کمک های اولیه برای مواقع اورژانسی

خرید کتاب
۱۵۰,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای نگهداری از سگ به صورت عملی و کاربردی

ناله کردن (زوزه کشیدن)

ناله کردن یا زوزه کشیدن سگ از مواردیه که تشخیص دلیل پشت اون کار دشواریه. نظر دامپزشک‌های متخصص اینه که صدای زوزه سگ ممکنه روش سگ شما برای درخواست چیزی مثل توجه یا غذا باشه. بعضی از سگ‌ها هم ممکنه موقع هیجان زدگی ناله کنند. در مواردی هم علت زوزه کشیدن سگ داشتن استرس زیاده و یکی از علائم بیماری سگ به حساب میاد.

اگه سگ شما بیماره و ناله می‌کنه به احتمال زیاد، این کار راهی برای ابراز ناراحتی اونه. مثل خیلی از رفتارهای غریزی سگ، موقع ناله کردن باید دنبال نشانه‌های دیگه هم کنارش باشید تا بتونید تشخیص درستی از وضعیت سگ داشته باشید.

اگه زمان زیادی رو با سگ خودتون گذرانده باشید متوجه میشید که انواع مختلفی از ناله کردن و زوزه کشیدن وجود داره. بنابراین فهمیدن زبان سگ کار آسونی نیست.

بطور کلی میشه گفت که با شنیدن صدای ناله کردن سگ، باید توجه بیشتری به اون کنید. چرا که این صدا معمولا یک نشانه منفی محسوب میشه. اگه در کنار ناله کردن هیچ نشانه دیگه‌ای نمی‌بینید، ممکنه که سلامتی سگ‌تون به خطر افتاده باشه، پس بهتره با یک دامپزشک ارتباط بگیرید.

پارس کردن سگ

پارس کردن سگ‌ها مثل داد زدن ما آدم‌هاست! در واقع سگ شما سعی می‌کنه تا احساسات خودش رو ابراز کنه و تنها راهی که خودش رو به شما نشون بده پارس کردنه. پارس کردن سگ سطوح مختلفی داره و گاهی می‌تونه شدیدتر باشه. با این حال سعی کنید همیشه به پارس کردن سگ‌تون توجه کنید و واکنش نشون بدید.

پارس کردن با صدای بلند و پشت سرهم معمولا به معنی هشداره. یعنی سگ حضور یک فرد غریبه رو احساس می‌کنه و با این کار می‌خواد شما رو مطلع کنه.

صدای پارس خسته (عوعو کردن) می‌تونه نشانه مجروحیت سگ باشه. پس اگه با سگی موجه شدید که عوعو می‌کرد، سعی کنید بهش کمک کنید. چون احتمالا نیاز به مراقبت فوری داره. (البته دقت کنید که ممکنه نگرانی شما رو به عنوان یک سیگنال خطر تفسیر کنه و اوضاع خراب‌تر بشه!).

اگر میخواین از پارس کردن بیش از حد سگتون جلوگیری کنین، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله پارس سگ رو هم مطالعه کنین.

پارس کردن سگ

آواز خواندن!

البته که می‌دونید منظور ما از آواز خواندن این نیست که سگ شما میکروفون دستش می‌گیره و شروع می‌کنه به خوندن آهنگ‌های پاپ. آواز خواندن سگ‌ها در واقع همون پارس کردن اما با لحن متفاوت و گاها حتی با ریتم! آواز خواندن سگ می‌تونه نشانه خوشحال بودن اون باشه. آواز خواندن سگ موقع پیانو زدن، اومدن شما به خونه یا ابراز احساسات، یه رفتار کاملا طبیعی به حساب میاد.

به صورت کلی آواز خواندن سگ‌ها رو میشه یک نشانه مثبت تلقی کرد و خلاصه اینکه حال سگ‌تون خوبه.

معنی زبان بدن سگ‌ها (حرکات)

زبان بدن سگ می‌تونه سرنخ‌هایی به شما بده از اینکه سگ‌تون در چه حاله. بالا بردن پنجه، نشستن سگ و خلاصه زبان رفتاری سگ‌ها چه معنی و مفهومی داره؟ در ادامه با معنی حرکت سگ‌ها بیشتر آشنا میشید:

بلند شدن (سیخ شدن) موهای سگ

اگه نگران این هستید که سگ شما نسبت به فرد غریبه‌ای حالت تهاجی نگیره، بهتره مراقب حالت موهای اون باشید. رفتارشناسی سگ‌ها میگه که سیخ شدن موهای سگ مثل گربه‌ها می‌تونه به این معنی باشه که “لطفا فاصله خودتون رو با من حفظ کنید”.

در واقع بلند شدن موهای سگ مثل تابلوی ایست در راهنمایی و رانندگی هست. به محض دیدن این اتفاق بهتره سر جای خودتون بایستید.

همچنین این رفتارهای غریزی سگ می‌تونه نشونه این باشه که خطر نزدیکه! از اونجایی که حس بویایی و شنوایی سگ‌ها از ما آدم‌ها قوی‌تره، این رفتار ممکنه به این معنی باشه که سگ شما متوجه چیزی هست که شما متوجه اون نمی‌شید. بنابراین اون برای مراقبت از شما می‌خواد که خبردارتون کنه.

دم تکان دادن سگ نشانه چیست؟

دم سگ می‌تونه معرف سرنخ‌های زیادی باشه. به همین دلیل دم تکان دادن سگ یکی از علائم رفتاری سگ‌ها هست که می‌تونه چیزهای زیادی رو به شما برسونه. تکان دادن دم سگ اغلب به معنی خوشحالی و پرانرژی بودن اون هست.

اگه دم سگ بین پاهاش باشه، می‌تونه نشانه ترس یا عصبی بودن اون‌ها باشه. در عین حال، دمی که راست و نوک تیز شده، یعنی سگ کاملا حواسش جمع هست و مراقبه اوضاعه. در سگ‌های شکاری هم سفت شدن دم یعنی شکار نزدیکه!

علت پایین بودن دم سگ‌ می‌تونه نشانه عدم خوشحالی اون باشه. اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع میخواین بدونین: مطلب دم تکان دادن سگ نشانه چیست رو حتما بخونین.

اهمیت حالت بدن در زبان بدن سگ

وضعیت بدن سگ از دقیق‌ترین و پرقدرت‌ترین سیگنال‌هایی هست که سگ‌ها برای ما می‌فرستند. زبان بدن سگ، احساسات و قصد اون‌ها رو به ما می‌رسونه.

اگه سگ از شما دور باشه و خودش رو به زمین نزدیک‌تر کنه، احتمالا به این معنی هست که تسلیم شما شده یا ترسیده.

حالت دیگه اینه که سگ ماهیچه‌های خودش رو سفت کنه و در واقع فیگور بگیره! هر وقت حس کردید سگ سعی داره خودش رو بزرگ‌تر از چیزی هست که نشون بده یعنی بهتره خیلی نزدیکش نشید و اجازه بدید تا استراحت کنه.

فهمیدن زبان بدن سگ‌ها
وضعیت بدن سگ‌ها یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی هستن که احساسات و قصد اونا رو نشون میدن

زبان رفتاری سگ‌ها موقعی که احساس آرامش می‌کنند به این شکل هست که حالت بدنی خیلی نرم و آرومی دارند. در واقع پاهاشون در یک خط تراز هست و هیچکدوم‌شون کشیده‌تر از دیگری نیست. اگر خیلی احساس آرامش و خوشی کنند ممکنه روی زمین دراز بکشند، دست و پاهاشون رو بالا بگیرند و آماده بشن تا شما نازشون کنید.

یکی دیگه از علائم رفتاری سگ برای نشون دادن احساسات و علاقه خودش به شما، مالیدن پوزه یا دماغش به شماست. با این کار یجورایی می‌خواد از شما دلبری کنه و بهش توجه کنید!

معنی انواع مدل‌های خوابیدن توی سگ‌ها

توی ویدیوی زیر می‌تونین معنی انواع مدل‌های خوابیدن سگتون رو بفهمین!

 از زبان صورت سگ چه چیزهایی میشه فهمید؟

از صورت سگ‌ها هم مثه آدما میشه خیلی از احساسات رو فهمید اما این جمله این معنی رو نمیده که حالتای مشابه صورت توی سگ و آدم یه معنی رو میده. مثلا خمیازه کشیدن برای آدما نشونه‌ی خستگیه در صورتی که برای سگ‌ها نشونه‌ی استرس و تحت فشار بودنه. در واقع سگ‌ها از خمیازه کشیدن برای آروم کردن خودشون استفاده میکنن.

لیس زدن لب یکی کارهایی که سگ گاهی اوقات انجام میده و مردم غالبا اونو اشتباه معنی میکنن. درست مثل آدما، سگ‌ها بعد از یک غذای خوشمزه لب‌هاشونو لیس میزنن اما وقتی که مضطرب هم باشن این کار رو انجام میدن. خب بیاین تک تک اعضای صورت سگ رو بررسی کنیم:

زبان بدن سگ‌ها (حالت سر)

بسته به نژاد سگ، حالت سر اون می‌تونه نشانه متفاوتی باشه. صرف نظر از اینکه سگ شما گوش‌های بلند یا کوتاهی داره و چشم بزرگ یا کوچکی داره، حالت سر اون می‌تونه سرنخ‌های زیادی رو به شما بده.

یکی از نشانه‌های رفتاری سگ که می‌تونه علامت گوش دادن به حرف شما یا درک کردن شما باشه حالت سر اون هست. دامپزشکان معتقدند که اگه هنگام حرف زدن با سگ یا ابراز احساسات به اون، بصورت کج به شما نگاه می‌کنه (سرش رو در حالت کج نگه می‌داره)، احتمالا داره به حرف شما گوش میده و سعی می‌کنه شما رو بفهمه!

همچنین ممکنه منتظر باشه که پس از تموم شدن حرف شما، غذا یا تشویقی بهش تعلق بگیره! آره دقیقا به خاطر همین رفتارهاست که ما سگ‌ها رو دوست داریم.

حالت دهان سگ

یک سگ آرام دهان نیمه‌بازی داره. اگه سگ شما احساساتی بشه و بخواد شادی خودش رو به شما نشون بده، ممکنه شما رو لیس بزنه. در واقع لیس زدن سگ معمولا یک نشانه مثبته، اما همیشه نه. اگه سگتون زیاد خودش، شما یا اشیاء رو لیس می‌زنه، پیشنهاد می‌کنیم مطلب لیس زدن سگ نشانه چیست؟ رو هم بخونین.

سگی که دهانش رو بسته یا دندون‌هاش رو به هم فشار میده، یعنی به شدت عصبانیه. بنابراین بهتره عکس العمل خاصی از خودتون نشان ندید و اجازه بدید تا یکم آروم بشه.

زبان بدن سگ مطیع و آرام به این شکل هست که خمیازه می‌کشند یا لب‌های خودشون رو لیس می‌زنند. این‌ها از رفتارهای غریزی سگ هست که برای آرام کردن خودشون انجام میدن. اما می‌تونه برای شما یک هشدار باشه که سگ از نظر روانی کمی تحت فشار هست.

خمیازه کشیدن سگ

نمایان شدن دندون سگ‌ها هم علامت هشداره. در این حالت یا قراره از شما محافظت کنند یا برعکس! پس سعی کنید با احتیاط رفتار کنید.

زبان بدن سگ در قسمت چشم‌ها

درست مثل ما آدم‌ها بیشترین قسمتی که روی حالت چهره سگ‌ها تاثیر داره، حالت چشم اون‌هاست. در واقع این چشم‌ها هستند که احساسات رو منتقل می‌کنند. بنابراین یکی از بهترین راهکارها برای فهمیدن زبان بدن سگ، تشخیص حالت چشم‌های اون‌هاست.

سگی که آرام باشه، حالت چشم‌هاش کاملا معمولی هست. اگه حس کردید چشم‌های سگ‌تون بیش از حد بزرگ شده، احتمالا سگ شما احساس ترس یا تهدید می‌کنه. البته چشم‌های سگی که حالت تهاجمی گرفته هم می‌تونه بزرگ‌تر از حالت معمول به نظر برسه. بنابراین برای تشخیص این موضوع به دنبال نشانه‌های دیگه مثل حالت دهان هم باشید.

در نهایت سگ‌هایی که احساس خوبی ندارند، ممکنه چشم‌هاشون آویزون بنظر برسه.

حالت گوش سگ

اگه گوش‌های سگ شما به سمت عقب سر اون و به سمت پایین نگه داشته شده، یعنی سگ شما آرام و مطیع هست. ممکنه در این حالت نیاز به نوازش داشته باشه. البته پایین افتادن گوش‌ها در کنار علائمی مثل نمایان شدن دندان‌ها، یعنی سگ شما احساس خطر می‌کنه و آماده است که به حالت محافظتی یا تهاجمی بره.

زبان بدن سگ وقتی گوش‌هاش رو به سمت بالا میده به این معنی هست که به یک چیزی توجه کرده و روی اون تمرکز کرده. به عنوان مثال، اگه سگ شما در حال چرت زدنه و شما دارید کاری تو اتاق انجام میدین، ممکنه ببینید که گوش‌های اون به سمت بالا میره و حواسش رو جمع می‌کنه.

در کل توی بحث رفتارشناسی سگ‌ها، اگه گوش‌های سگ به سمت بالا و متمایل به جلو باشه به این معنی هست که سگ شما تحریک شده و احتمالا آماده پرخاشگری هست (آرامش قبل از طوفان!).

حالت دیگه‌ای هم ممکنه وجود داشته باشه. یکی از گوش‌های سگ به سمت بالا و یکی آویزان باشه. این حالت هم کاملا معمولی هست و نشون میده سگ شما در حال گوش کردنه اما حواسش خیلی جمع نیست!

جمع بندی

زبان بدن سگ مثل خیلی از حیوانات دیگه نشان از سرّ درون اون داره! سگ‌ها مثل ما آدم‌ها نیستند که دهن‌شون رو باز کنند و هر چی توی دل‌شون هست رو بیرون بریزند. اون‌ها بیشتر احساسات خودشون رو از طریق زبان بدن با ما در میان می‌گذارند.

چگونه زبان سگ ها را بفهمیم؟ زبان بدن سگ رو میشه به صداها و حرکات اون‌ تقسیم کرد که هر کدوم می‌تونه سرنخی از زبان رفتاری سگ‌ها باشه. که بعضی از این نشانه‌های رفتاری میتونه سیگنال مثبتی از وضعیت سگ باشه و بعضی دیگه میتونه سیگنال منفی و حتی نشانه بیماری در اون باشه.

سگ شما چه نشانه‌های دیگه‌ای رو از خودش بروز میده که براتون جای سوال داره؟

منبع: hillspet.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (2 امتیاز)
معین رفیعی‌مهر
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
محتوا یعنی ترکیب تکنولوژی با نویسندگی. خوشحالم که تو این صنعت هستم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.