نصب اپلیکیشن
دو سگ در حال بازی

شیوه بازی کردن با سگ و آموزش چند نوع بازی محبوب!

سگ‌ها عاشق وقت گذرونی و بازی کردن با صاحبشون هستن و از این کار واقعا لذت می‌برن. بازی کردن با سگ مزایای خیلی زیادی داره و هم فعالیت فیزیکی و ذهنی برای سگه و هم می‌تونه به جلسه آموزشی تبدیل بشه. در این مقاله قراره در مورد بازی با سگ و فواید اون صحبت کنیم و روش صحیح بازی با سگ و چند بازی پیشنهادی رو هم بهتون یاد بدیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

فواید بازی کردن با سگ چیه؟

بازی کردن با سگ فواید خیلی زیادی هم برای سگ و هم برای شما داره. در ادامه به چندتا از مزایای بازی با سگ اشاره می‌کنیم:

بازی باعث سلامت ذهنی سگ می‌شه

سگها هم مثل ما آدم‌ها زود کلافه و بی‌حوصله می‌شن. مخصوصا در مورد سگهایی که صاحبشون روزها سرکار میره و ساعات طولانی تنهاشون می‌ذاره این کلافگی بیشتر هم میشه.

بازی کردن باعث تحریک ذهنی سگها می‌شه و به تقویت مهارت‌هایی مثل تمرکز، نظم، قانونمندی و … کمک می‌کنه و باعث شاد و سرحال شدن روحیه سگتون می‌شه.

به سلامت فیزیکی و جسمی سگ کمک می‌کنه

یکی از فواید بارز بازی با سگ اینه که اون رو به فعالیت بدنی و تحرک وادار می‌کنه و به سلامت جسمی‌ش کمک می‌کنه.

فعالیت‌هایی مثل دویدن، راه رفتن، پریدن و جست و خیز باعث تقویت عضلات و مفاصل سگ می‌شه.

باعث ایجاد ارتباط قوی بین شما و سگتون می‌شه

وقت گذرونی و بازی کردن با توله سگ از همون ابتدا باعث دوست شدن با سگ و ایجاد رابطه‌ای قوی و عمیق با اون میشه و اعتماد و حس وفاداری در سگ به وجود میاره. البته اگه به فکر وابسته کردن حیوون و صمیمی شدن باهاش هستین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه با سگ دوست شویم؟ رو حتما بخونین.

این ارتباط خوب در مواقعی مثل آموزش و تربیت سگ فوق العاده بهتون کمک می‌کنه؛ چون سگ شما رو دوست داره پس بهتر ازتون حرف شنوی می‌کنه و هرچی بهش یاد بدید رو سریعتر انجام میده.

علاوه بر این، بازی کردن به شما در تربیت سگ کمک می‌کنه؛ چون شما حین بازی می‌تونین یک سری‌ آموزش های ابتدایی رو به سگتون یاد بدید. به خصوص اگه بازی فیزیکی باشه. شما حین بازی های فیزیکی مثل بازی فِچ، میتونین دستورهایی مثل برو، بیار، بگیر و موارد دیگر رو با سگتون تمرین کنین.

زن در حال بازی با سگ در پارک

باعث کاهش استرس و اضطراب سگ میشه

اگه سگتون ترسو و مضطربی دارید بازی کردن بهش کمک می‌کنه استرسش کم بشه و آرامش روانی پیدا کنه. مخصوصا نژادهای کوچیک و عروسکی مثل شیواوا، تریر، شیتزو و … در صورت تنها موندن دچار اضطراب جدایی می‌شن و استرس می‌گیرن.

وقت گذرون با توله سگ کوچولو باعث آروم شدنش میشه و در مواقعی که تنهاش بذارید رفتار بهتر و آرومتری نشون میده.

بازی با سگ باعث کاهش مشکلات رفتاری سگ می‌شه

خیلی از مشکلات رفتاری سگ مثل پارس کردن، گاز گرفتن و … ناشی از استرس و بی‌توجهی به سگه. بازی با سگ با کاهش استرس سگ باعث می‌شه خیلی از مشکلات رفتاری آزاردهنده به مرور کم بشن و در نهایت از بین برن.

بازی کردن با سگ برای سلامت جسمی و روانی شما هم مفیده!

بله، بازی با سگ برای شما هم فواید زیادی داره. ما معمولا در طول روز زیاد فعالیت و بازی نمی‌کنیم؛ اما بازی با سگ باعث میشه ما هم تحرک بیشتری داشته باشیم.

پیاده‌روی روزانه با سگ، دویدن با سگ در بازیهایی مثل فِچ، توپ بازی و … همه بازیهایی هستن که باعث تحرک ما و سلامت بیشتر ما میشن. در ضمن لذتی که از بازی با سگ می‌بریم باعث کاهش استرس و اضطراب ما و سرحال شدنمون هم میشه و به سلامت روانی ما کمک می‌کنه.

سگ سفید در حال توپ بازی

انواع بازی‌های مورد علاقه سگ‌ها چیه؟

جواب این سوال تا حدی به نژاد و شخصیت سگ شما بستگی داره. مثلا سگهای بزرگ و پرانرژی مثل هاسکی و ژرمن شپرد عاشق فعالیتهای بدنی مثل دویدن هستن، اما بعضی سگهای دیگه بازی‌های ملایم‌تر رو ترجیح می‌دن.

وقتی سگتون هیجان زده می‌شه چیکار می‌کنه؟ شروع به تعقیب و دنبال کردن چیزها می‌کنه؟ یا عاشق اینه که اسباب بازی جویدنی‌ش رو گاز بگیره و باهاش کشتی بگیره؟ بهتره اولش انواع اسباب بازی‌ها رو در اختیارش قرار بدید تا سلیقه‌ش دستتون بیاد.

به طور کلی بازی‌های مناسب سگ رو می‌شه به ۴ دسته‌بندی کلی تقسیم کرد:

 1. بازی‌های کشیدنی (طناب کشی): بازی‌هایی که سگ یه طرفش رو با دندوناش می‌گیره و می‌کشه.
 2. دنبال چیزی رفتن و آوردنش پیش شما: مثل توپ بازی، برو و بیار (فِچ)
 3. قایم موشک و جستجو و پیدا کردن: این بازی‌ها رو میشه با اسباب بازی، غذا یا حتی آدمها انجام داد.
 4. کمین و حمله کردن: مثل کمین کردن واسه اسباب بازی‌های صدادار و جغجغه‌ای، گرفتنش با دندون و تکون دادنش

توجه مهم: از هر نوع اسباب بازی استفاده می‌کند مطمئن بشین برای سگتون مناسبه و خطری براش نداره. مرتب اسباب بازی‌ها و عروسک‌هاش رو چک کنید تا اگه تکه‌ای ازش شل یا جدا شده جلوی بلعیدنش توسط سگتون رو بگیرید.

اموزش قوانین بازی به سگ

چطور با سگ‌ها بازی کنیم؟ آموزش اصول و قوانین بازی

قبل از اینکه هر نوع بازی رو با سگتون شروع کنید لازمه فرمان «ولش کن» رو به سگتون آموزش داده باشید.

اینطوری می‌تونید کنترل بهتری روی بازی داشته باشید و هرموقع سگتون بیش از حد هیجان زده شد یا رفتار خشن نشون داد ازش بخواید اون اسباب بازی یا شی رو ول کنه.

 • بازی‌های خیلی خشن انجام ندید و به سگتون اجازه ندید دنبال بچه‌ها بدوه. هر دو این بازی‌ها برای سگ خیلی هیجان‌انگیز هستن؛ اما دقیقا به همین دلیل ممکنه باعث بشن بازی از کنترل خارج بشه.
 • بهتره جلسات مرتب و روزانه‌ای برای بازی با سگ، چه تو خونه چه بیرون و موقع پیاده‌روی داشته باشید.
 • موقع بازی با لحن خوشحال و پرانرژی با سگتون صحبت کنید و همیشه از جایزه و تشویقی استفاده کنید.
 • اگه سگتون عاشق بازی کردنه می‌تونید وقتی باهاش بازی کنید که کار خوب و درستی انجام داده و از بازی کردن به عنوان جایزه و پاداش استفاده کنید.
 • در پایان بازی، بهتره تمام اسباب بازی‌ها رو تا جلسه بعد از دسترس سگ بردارید.
 • هیچ وقت سگتون رو مجبور به بازی نکنید!

 

اگر دوست دارید خود شما مربی سگتون باشید، ایبوک جامع تربیت سگ که توسط تیم پت پرس تولید شده، به کمکتون میاد. تو این کتاب الکترونیکی از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ رو از روز اولی که به منزل شما میاد آموزش دادیم. با خوندنش می‌تونین یه سگ حرف گوش کن و خوش رفتار تربیت کنین.

در مورد بازی با سگ هم یه فصل رو اختصاص دادیم و کلی بازی آموزنده برای تخلیه انرژی ذهنی و جسمی سگتون پیشنهاد دادیم.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

سگ در حال توپ بازی
بازی فِچ؛ یکی از محبوب ترین بازی‌های فیزیکی برای سگ‌ها محسوب می‌شود

آموزش فِچ یا توپ بازی با سگ

بازی فِچ (Fetch) یا برو بیار یکی از محبوب‌ترین انواع بازی با سگ هاست و تقریبا تمام نژادهای سگ از سگ پامرانین و شیواوا گرفته تا سگهای بزرگ مثل ژرمن شپرد، روتوایلر و دوبرمن عاشق این بازی هستن.

این بازی رو می‌تونید با انواع اسباب بازی و عروسک هم انجام بدید، اما بازی فِچ با توپ از همه رایج‌تره. به همین دلیل ما روش بازی کردن فِچ رو با توپ بهتون یاد می‌دیم؛ اما شما می‌تونید هرچیز دیگه‌ای رو هم جایگزین توپ کنید.

 • اول سگتون رو با توپ آشنا کنید، اجازه بدید بوش کنه، توی دهنش بگیره و حسابی باهاش آشنا بشه.
 • حالا توپ رو به اطراف تکون بدید و سعی کنید سگتون رو تحریک کنید توپ رو بگیره. هربار که سگ توپ رو تو دهنش گرفت (کلیکر رو بزنید) و بهش تشویقی بدید.
 • بعد از چندبار تمرین، حالا توپ رو کمی دورتر پرت کنید. اگه سگتون دنبالش رفت و توپ رو تو دهنش گرفت تشویقش کنید و بهش جایزه بدید. این کار رو اونقدر تکرار کنید تا متوجه بشه که ازش چی می‌خواید.
 • حالا مرحله سخت این بازی شروع میشه. وقتی سگتون توپ رو تو دهنش گرفت فرمان «بیا» رو بگید و ازش بخواید پیش شما بیاد. احتمالا دفعات اول سگتون کمی گیج میشه و ممکنه توپ رو ول کنه و پیشتون بیاد.
 • اما هربار که به همراه توپ پیش شما اومد کلیکر سگ رو بزنید، بهش آفرین بگید و بهش تشویقی جایزه بدید. می‌تونید از یه کلمه دستوری خاص مثل «فِچ» یا «بروبیار» هم استفاده کنید تا به یادگیری این بازی بیشتر کمک کنه. (مطلب مرتبط: کلیکر سگ چیست)

این بازی رو اول تو خونه انجام بدید تا سگتون حسابی قوانین بازی رو یاد بگیره. بعد می‌تونید در فضای باز، تو حیاط یا تو پارک و طبیعت هم باهاش توپ بازی کنید و توپ رو خیلی دورتر پرت کنید تا سگتون دنبالش بدوه و اون رو براتون بیاره.

بازی تاگ با سگ
بازی تاگ یا طناب کشی، بهترین بازی برای توله سگ‌ها است

آموزش بازی تاگ یا طناب کشی به توله سگ

سگها عاشق بازی تاگ هستن، اما خیلی از صاحبای سگ از این بازی خوششون نمیاد چون فکر می‌کنن باعث میشه بازی از کنترل خارج بشه.

بازی تاگ یا کشیدنی اینطوریه که یه سر عروسک، اسباب بازی یا طناب رو شما رو تو دستتون می‌گیرین و سر دیگه رو سگ با دهنش می‌گیره؛ بعد شروع به طناب کشی می‌کنید و بازی شروع میشه.

این بازی برای توله سگ ها که دوست دارن همه چیز رو با دهنش بگیرن هم خیلی مناسبه.

بازی تاگ باعث هیجان زده شدن سگتون میشه و ممکنه رفتارهای خشن از خودش نشون بده، مثلا یهو از گوشه لباس یا آستینتون بگیره یا دنبالتون بدوه.

به همین دلیل لازمه که هربار حس کردید سگتون بیش از حد هیجان زده شده بازی رو متوقف کنید و با فرمان «ولش کن» ازش بخواید اسباب بازی یا طناب رو ول کنه. بعد که سگ آروم شد دوباره بازی رو شروع کنید.

این بازی اگه به روش درست انجام بشه اتفاقا خیلی مفرح و جذابه و باعث تخلیه انرژی سگتون میشه.

بازی فکری تشویقی دار برای سگ
اسباب بازی‌های تشویقی دار، گزینه ایده آل برای سگ های شکمو است.

انواع بازی های فکری با سگ؛ بازی با اسباب بازی‌های تشویقی‌دار

هیچ چیز به اندازه تشویقی و جایزه نمی‌تونه سگ رو به یه کاری ترغیب کنه. حالا تصور کنید اگه خودِ تشویقی به بازی تبدیل بشه چقدر برای سگ هیجان انگیز خواهد بود.

سگ‌ها هرچقدر باهوش‌تر باشن به بازی و سرگرمی ذهنی نیاز بیشتری دارن؛ مثلا سگ‌های باهوشی مثل بودر کالی و سگ پودل عاشق بازی‌‌های فکری و حل کردن معما هستن.

انواع اسباب بازی‌های تشویقی‌دار در پتشاپ‌ها وجود داره که می‌تونید برای سگتون تهیه کنید. اساس این اسباب بازی‌ها اینطوریه که محفظه‌ای برای قرار دادن خوراکی توشون وجود داره. حالا سگتون باید سعی کنه این معما رو حل کنه و بفهمه چطوری می‌شه خوراکی رو بیرون بیاره.

بازی‌های فکری مثل اسباب بازی‌های تشویقی‌دار سگ رو از نظر ذهنی درگیر می‌کنه و می‌تونه ساعت‌ها سرگرمش کنه؛ بنابراین برای مواقعی که خونه نیستید هم خیلی مناسبه.

توجه کنید که بازی‌های تشویقی دار رو همیشه انجام ندید؛ چون غذاهای تشویقی اگه به صورت زیاد و بدون توجه به رژیم غذایی سگ مصرف بشه، باعث چاقی سگ در دراز مدت میشه. همین امر ممکن بیماری‌های مختلفی رو برای سگتون به همراه داشته باشه که کار نگهداری ازش برای شما سخت می‌کنه.

پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله تشویقی سگ بخونید تا با انواع تشویقی ها و بایدها و نبایدهای اون بیشتر آشنا بشین.

آموزش بازی فریزبی به سگ
فریزی؛ بازی جذاب و فیزیکی برای سگ های پر‌انرژی است

آموزش گرفتن دیسک یا فریزبی به سگ

فریزبی یکی دیگه از بازی‌های محبوب سگهاست که البته برای ما آدمها هم خیلی جذابه.

البته این بازی کمی پیشرفته است و بهتره وقتی باهاش بازی کنید که بازی‌های ساده‌تر مثل توپ بازی، فِچ و … رو تمرین کرده باشه.

 • بخش چالش برانگیز آموزش این بازی اینه که سگ باید طرز گرفتن صحیح دیسک فریزبی رو یاد بگیره.
 • برای اینکار اول فریزبی رو به سگتون نشون بدید.
 • بعد فریزبی رو به اطراف حرکت بدید تا سگ تشویق بشه اونو بگیره.
 • هربار که سگتون موفق شد از قسمت لبه‌ها فریزبی رو بگیره تشویقش کنید و بهش خوراکی بدید.
 • حالا سعی کنید فریزبی رو کمی دورتر پرت کنید. اولش سگتون فکر می‌کنه اینم مثل توپ بازیه و وقتی دیسک رو زمین افتاد سعی می‌کنه برش داره.
 • اما با تمرین بهش بفهمونید که ازش می‌خواید دیسک فریزبی رو تو هوا بگیره.

آموزش این بازی کمی به تمرین نیاز داره، اما اگه سگتون بازی‌های قبلی رو خوب یاد گرفته باشه خیلی زود این بازی هیجان انگیز رو هم یاد می‌گیره.

وقتی سگتون بازی رو یاد گرفت می‌تونید فریزبی رو به مسافت خیلی دورتری پرت کنید و در فضای باز هم باهاش بازی کنید.

بازی فریزبی باعث میشه سگتون فعالیت‌هایی مثل دویدن و پریدن رو انجام بده و خیلی برای سلامت فیزیکی‌ش مفیده.

آب بازی دو سگ در استخر

مسابقه چابکی و دو با مانع

این بازی هم خیلی هیجان انگیزه و هم یجور بازی ورزشی برای سگ به حساب میاد و باعث تقویت عضلات و مفاصلش میشه. در عین حال یه نوع بازی فکری برای سگ هم هست و به تمرکز و هماهنگی ذهنی و عضلات سگ کمک می‌کنه.

این بازی رو باید تو حیاط یا ترجیحا یه فضای باز بزرگ انجام بدید.

حالا مسیر مسابقه رو مشخص کنید و بعد چند تا مانع مثلا چندتا بالش یا کارتن سر راه سگ بذارید.

برای بازی با توله سگ بهتره از موانع کوتاه و کوچیک استفاده کنید تا توله سگ بتونه ازشون بپره. اما برای سگهای بزرگتر می‌تونید از موانع سختتر هم استفاده کنید.

اوایل ممکنه توله سگ با دیدن مانع وایسه و از پریدن بترسه، اما هربار که سگتون موفق شد از یکی از موانع بپره تشویقش کنید و بهش جایزه بدید.

به مرور سگتون این بازی رو یاد می‌گیره، اعتماد بنفس و جسارتش بالا می‌ره و در حالیکه با سرعت می‌دوه یکی یکی از روی موانع هم می‌پره و به آخر خط مسابقه می‌رسه.

کم کم می‌تونید بازی رو سختتر کنید و از موانع متنوعتری مثل تونل، حلقه هولاهو و … استفاده کنید و از سگتون بخواید از داخل اونا رد بشه.

جالبه بدونید مسابقات چابکی و دو با مانع یکی از مسابقات مشهور سگهاست که در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شه.

آب بازی سگ ها در استخر
آب‌ بازی، ورزش و بازی مفرح فصل تابستان

آب بازی با توله سگ ؛ یه بازی هیجان انگیز برای فصل تابستون

سگ‌ها و مخصوصا توله سگ‌ها عاشق آب تنی و آب بازی هستن. به همین دلیل تو فصل تابستون و ماههای گرم سال یکی از بهترین بازی‌هایی که می‌تونید با توله سگ و سگتون بازی کنید آب بازیه!

 بعضی نژادهای سگ مثل لابرادور رتریور، پودل، گلدن رتریور و ژرمن شپرد بیشتر از بقیه به آب بازی، شنا و آب تنی علاقه دارن و ازش خیلی لذت می‌برن.

سگ‌های بزرگسال می‌تونن تو ساحل، استخر و حوض‌های عمیق هم بازی کنن.

اما برای آب بازی با توله سگ و سگهای کوچولو و عروسکی حواستون باشه که عمق آب نباید زیاد باشه.

بهتره تو یه تشت کوچیک یا استخرهای بادی مخصوص بچه‌ها کمی آب بریزید و بعد بازی رو شروع کنید.

با تهیه اسباب بازی‌های سبک که روی آب شناور می‌شن می‌تونید آب بازی رو هیجان انگیزتر کنید و سگ رو تشویق کنید دنبال اسباب بازی بره و اونو از تو آب بگیره و بیاره.

در مطلب اسباب بازی سگ در مورد انواع اسباب بازی و راهنمای خرید اونها توضیح دادیم و همینطور اونایی که مناسب آب هستن معرفی کردیم.

بازی با سگ در خانه

روش بازی با سگ در خانه

بهترین حالت برای بازی با سگ اینه که  تو حیاط یا فضای باز مثل پارک باشید تا سگتون بتونه حسابی بدوه و فعالیت کنه.

اما عوامل متعددی مثل سردی هوا و همینطور قرنطینه به خاطر بیماری کرونا باعث می‌شه گاهی نتونیم مثل قبل بیرون بریم.

به همین دلیل لازمه که راهی برای تخلیه انرژی سگ تو خونه پیدا کنیم. از طرفی می‌دونیم که بازی با سگ تو خونه محدودیت‌های زیادی داره و نباید باعث خرابکاری و شکستن وسایل خونه بشه.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب تخلیه انرژی سگ و آموزش بازی در منزل رو بخونید تا انواع بازی‌های هیجان انگیز که به راحتی می‌تونید تو خونه با سگتون بازی کنید رو یاد بگیرید.

البته اگه سبک زندگی‌تونه طوریه که در طول روز بیرونید و مجبورید ساعت‌ها سگتون رو تنها بذارید یا در آپارتمان زندگی می‌کنین، بهتره یه سگ آپارتمانی انتخاب کنین.

سگ کورگی در حال بازی در طبیعت

بازی مورد علاقه سگ شما چیه؟

شما چه بازی‌هایی با سگتون انجام می‌دید؟ به نظرتون چه نوع بازی دیگه‌ای می‌شه با سگ انجام داد؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دن.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (12 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ارسلان جندقی
نوشته شده در: ۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من دوتا سوال دارم سگ من شیتزو تریر هست هر چقدر باهاش تمرین میکنم بشین رو یاد نمیگیره بالای ۱۰۰ تا ویدیوی اموزش دیدم ولی انگار خیلی لجباز یک دنده است فک کنم؟چرا یاد نمیگیره؟
سوال دومم دندان نیش اش انکار قسمت رویی شکسته و یه قسمت زرد هست آیا میخواهد به دامپزش مراجعه کنم؟
سوال سومم از کجا بفهمم دندون نیشه یا دائمی؟
خیلی ممنون از سایت خوبتون عالیه مطالبش😍

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام ارسلان عزیز
دلیل اینکه سگ ازت حرف شنوی نداره اینه که هنوز نتونستی خودت رو به عنوان لیدر و رهبر گله بهش معرفی کنی و به دنبال اون هم سگ نمیتونه بهت اعتماد کنه,توصیه میکنم برای اینکه با اصول تربیت آشنا بشی به بخش دانلود کتاب تربیت سگ سر بزنی.
راجع به سوال دوم و سوم هم باید به دامپزشک مراجعه کنی تا دندونای سگت رو کامل چک کنن یا اینکه عکس از دندوناش بگیری و با بخش دامپزشک آنلاین در ارتباط باشی.

پاسخ به این نظر
.
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام
تمام مطالبتون واقا عالیه
ولی میشه جای معتبری رو معرفی کنید که بشه ازش سگ گلدن رتریو رو به سرپرستی گرفت یا خرید؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز
ممنون از همراهی شما
برای خرید و فروش سگ سایتی رو سراغ نداریم

پاسخ به این نظر
Maral
نوشته شده در: ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من چطوری میتونم به سگم یاد بدم بدون قلاده بیاد پشت سرم

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام مارال جان
اول باید به صورت کامل همقدم شدن با قلاده رو به سگت یاد بدی که با دانلود کتاب تربیت سگ اصول این روش رو یاد میگیری.
بعد از اون سگ بدون قلاده هم پشت سرت راه میاد هرچند که توصیه میشه هیچ وقت قلاده سگت رو بیرون از خونه باز نکنی چون احتمال دزدی سگ و گم شدن اون بالا میره.

پاسخ به این نظر
Ayda
نوشته شده در: ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام چرا بهتره بعد از بازی با سگمون تمام اسباب بازی هاش رو تا جلسه بعد دور از دسترسش نگه داریم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
چون اگه اینکارو نکنی تایم بازی براش بی معنی میشه و به وسایل بازیش عادت میکنه

پاسخ به این نظر
Ayda
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

ممنون از پاسخ تون💗
ولی یه سوال دیگه برام پیش اومده:
همه ی اسباب بازی هاش باید دور از دسترسش باشه یا میشه فقط اسباب‌بازی هایی که در تایم مخصوصش بازی میکنه ( مثل فچ یا فریزبی) فقط اونارو جمع کرد و اسباب‌بازی هایی مثل عروسک و اسباب بازی های جویدنی رو در دسترسش نگه داشت؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
فقط اسباب بازی های ویژه ی بازیش رو باید برداری که باعث اشتیاق بازی بشه بقیه ی وسایل مثل دنتال توی ها رو میتونی براش بذاری همیشه

پاسخ به این نظر
طناز
نوشته شده در: ۳ بهمن, ۱۳۹۹

عالی بود ممنون

پاسخ به این نظر
Bardia
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۹

خیلی ممنون عالی 🌹🌹🌹🌹🌹

پاسخ به این نظر