نصب اپلیکیشن
سگ اشپیتز

داشتن سگ یه تجربه لذتبخش یا بزرگ ترین اشتباه زندگیت؟

خرید سگ در عین حال که خیلی هیجان انگیزه ولی میتونه به بدترین کابوس زندگی هم تبدیل بشه (اینو دیدم که میگم!!) پت پرس میخواد در این مقاله درباره جوانب خوب و بد خرید سگ باهات صحبت کنه تا دید بهتر و واقع‌بینانه‌تری نسبت به نگهداری و داشتن سگ پیدا کنید و بهتر تصمیم بگیرید.

وقتی به راهنمایی خرید سگ و زندگی باهاش فکر میکنی، چه صحنه هایی جلوی چشمت میاد؟ بذار حدس بزنم…اینکه توپ رو پرت کنی و بره برات بیاره، قدم زدن های دوتایی دم غروب، لم دادن با سگت روی مبل و تماشای تلوزیون، دم تکون دادن هاش وقتی میای خونه و از دیدنت خوشحاله؟

مشکلات نگهداری از سگ و زندگی باهاش به معنای واقعی یعنی چی؟

هدفت از  خرید سگ چیه؟ شاید احساس تنهایی میکنی و برای همین یه دوست بی غل و غش میخوای؟ شاید یه همبازی برای بچه ات یا یه سگ نگهبان برای باغ و خونتون؟ یه سگ میتونه همه اینا باشه، و خیلی نیازهای دیگه رو هم براورده کنه.

ولی، قبل از تصمیم قطعی گرفتن برای خریدن یه سگ، باید یه سری صحنه های دیگه و معایب سگ داشتن رو هم جلوی چشمت بیاری و تصورشون کنی. مثلا:

 • وقتی که میبریش کلینیک دامپزشکی و بعدش با قبض ۵۰۰،۶۰۰ هزار تومنی مواجه میشی!
 • یا صحنه مریض شدنش، اینکه از نگرانی و دلشوره شب خوابت نمیبره
 • اینکه برمیگردی خونه و میبینی انگار زلزله اومده و همه جا بهم ریخته و سگت هم یه قیافه گناهکار به خودش گرفته!
 • یا اینکه صاحبخونه یا همسایه میاد دم خونتون و میگه: «ما بچه کوچیک داریم و صدای پارس سگ شما همسایه محترم بچمون رو میترسونه، لطفا ردش کنین بره وگرنه مجبورم به پلیس اطلاع بدم!!»
 • و آخرین مورد وقتی میخوای بهش جای دستشویی یاد بدی و تا وقتی یاد بگیره همه جای خونه بوی جیش سگ میگیره!!

بله، درسته که سگ ها برامون دم تکون میدن و روی مبل خودشونو تو بغلمون جا میکنن و تو پیاده روی همراهمون میشن، ولی همه اون کارهای دیگه رو هم میکنن! و تا وقتی برای همه اون کارهای دیگه آماده نباشی، برای خرید سگ آماده نیستی!

با داشتن سگ چه مسئولیت‌هایی روی دوشمون میفته؟

یادمون نره که خرید سگ، به معنی قبول چندین مسئولیت اونم به صورت مادام العمره. مثل مسئولیت نگهداری درست از سگ ، دادن هزینه های دامپزشکی، خرید لوازم مورد نیاز سگ و خورد و خوراکش، مشکلات رفتاری و تربیتی‌ش و هزار تا چیز دیگه که میخوایم در ادامه همه رو باهم مرور کنیم.

اگر مسئولیت اینا رو قبول نکنی، نه تو و نه سگت خوشحال نخواهید بود.

برای همین سرفصل های این مقاله رو به دقت و حوصله مرور کن و با صداقت و بی تعارف قبل از تصمیم به خرید سگ به زندگی ات، خونه ات، درامدت و وقت و حوصله ات نگاهی بنداز.

سگ بانمک

هزینه نگهداری سگ چقدر است و شامل چه چیزهایی میشه؟

به قول ما ایرانی ها، هزینه نگهداری سگ کمرشکنه و اصلا ارزون نیست. اگر بخوام یه جمع سرانگشتی بزنم، بسته به اینکه نژاد سگ شما چی باشه، این هزینه ها از سالی ۱۶ تا ۱۰ میلیون تومن متغیره.

سگ های نژاد بزرگ، غذای بیشتری مصرف میکنن و هزینه هاشون برای همین بالاتره.

هزینه های جانبی سگ ها شامل موارد زیر میشه:

 • هزینه سالیانه دامپزشکی شامل چکاپ، قرص ضد انگل، واکسیناسیون، گرفتن ناخن، تخلیه کیسه مقعدی سگ
 • هزینه عمل عقیم سازی ۱ بار در طول حیات حیوان
 • هزینه آرایشگاه ۲ الی ۳ بار در سال برای سگ های نژاد موبلند مثل سگ شیتزو
 • هزینه غذای خشک، غذای کنسروی سگ ، تشویقی ماهیانه، غذای خانگی و احتمالا مکمل ها
 • هزینه لوازمی مانند باکس، پارک، جای خواب، اسباب بازی،
 • هزینه پانسیون یا هتل در صورتی که بخواین به مسافرت برین
 • هزینه گرفتن مربی برای تربیت سگ

چقدر در روز باید برای سگم وقت بذارم؟

زمانی که باید روزانه به سگتون اختصاص بدین بسته به نژاد و خصوصیات سگ ها متفاوته ولی به طور متوسط، معمولا بیش از ۳ ساعت در روز باید برای یه سگ وقت گذاشته بشه.

زمانی که شما به سگتون اختصاص میدین، برای این موارد نیازه:

 • تخلیه انرژی روزانه (بازی، پیاده روی، رفتن به پارک)
 • تربیت سگ و آموزش دادن بهش
 • غذا دادن
 • نظافت سگ
 • بردن به کلینیک دامپزشکی

پس اگر شاغل هستین و وقت سرخاروندن ندارین نمیتونین زمان کافی رو به سگ اختصاص بدین و خرید سگ برای شما کار عاقلانه ای نیست

ولی اگر از جمله آدم هایی هستین که در طول روز حوصلتون سر میره و دنبال سرگرمی میگردین، برای خرید سگ یه لحظه هم وقت تلف نکن!

سگ تریر

آیا سگ میتونه داخل خونه تنها بمونه؟

یکی از مشکلات خیلی خیلی شایع در کشورمون تنها گذاشتن سگ ها در خونه است. کسانی که سگ میخرن به اشتباه فکر میکنن ایرادی نداره سگشون رو ۸،۹ ساعت در روز توی خونه تنها بگذارن در صورتی که این تفکر اشتباهه.

سگ ها وقتی توی خونه تنها میمونن انرژی فیزیکی و ذهنیشون تخلیه نمیشه و باعث میشه حالتی مثل حوصله سر رفتن آدم ها بهشون دست بده. در نتیجه مستعد نشون دادن مشکلات رفتاری رایج در سگ ها میشن. پس اگه میخواین سگتون دچار مشکلات رفتاری خاصی نشه بهتره در طول روز سطح انرژی اش پایین نگه دارید. ما توی مقاله تخلیه انرژی سگ در مورد راهکارهای کاهش انرژی سگها کامل توضیح دادیم.

پس اگر شرایط زندگیتون جوریه که سگ شما باید بیش از ۵ ساعت روزانه تنها بمونه، بجای سگ یه گربه بگیرین.

حل مشکل تنها گذاشتن سگ در خانه در گتاب تربیت سگ

وقتی سگ رو در خانه تنها میگذارید، باید محیط خانه رو برای تنها گذاشتنش آماده کرده، مشکل اضطراب جدایی اش رو حل کنید و بهش کمک کنید وقتی خونه نیستید راه هایی برای سرگرم کردن خودش داشته باشه.

کتاب الکترونیکی جامع تربیت سگ، علاوه بر نحوه تنها گذاشتن سگ در خانه، تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

 

آیا نگهداری سگ در آپارتمان امکان‌پذیره؟

پاسخ خوشبختانه بله است، شما حتی می‌تونین بزرگ ترین سگ ها رو هم در صورت داشتن فضای کافی در آپارتمان نگهداری کنین البته به این نکات توجه کنین:

 • اگر مستاجر هستین قبل از خرید سگ با صاحبخونه درمیون بگذارین
 • با همسایه ها در مورد نگهداری از سگ صحبت کنین تا اگر سگ شما سر و صدا کرد، شاکی نشن
 • اگر همسایه هاتون تجربه نگهداری از سگ دارن باهاشون در این خصوص مشورت کنین

منتطر خرابکاری‌های خلاقانه‌اش باشید!

سگ ها ذاتا موجودات خرابکاری هستن.

از جویدن لوازم منزل و کفش ها گرفته تا کندن زمین و خراب کردن گل ها، دستشویی کردن روی فرش مورد علاقتون، شکستن ظرف ها وقتی هیجانی میشن و خیلی کارهای دیگه همه و همه از هیچ سگی بعید نیست.

پس اگر خواستین سگ بگیرین این نکته رو در نظر داشته باشین.

سگ خرابکار

وقتی مسافرت میری چه بلایی سر سگت میاد؟

خب واقعیت اینه که نمیتونی سگت رو همه جا با خودت ببری. همه ما حداقل سالی ۲ بار مسافرت میریم و برای اون ۲ بار میشه سگ رو به هتل و پانسیون بسپاریم.

ولی اگر جزو افرادی هستین که بخاطر موقعیت شغلی یا خونوادگیتون زیاد مسافرت میرین، داشتن سگ براتون تبدیل به یه دردسر بزرگ خواهد شد. در این صورت باید از قبل یه فکری براش بکنید: از یه دوست کمک بخوای و سگت رو پیشش بذاری یا ازش بخوای مدتی که نیستی بیاد خونه‌تون و به سگ سر بزنه؛ یا تو این مدت به یه پانسیون خوب بسپریش.

بیمار شدن و خداحافظی با بهترین دوستت

عمر متوسط سگ ها حدود ۱۳ تا ۱۵ ساله که اصلا زمان کمی نیست.

ولی این زمان یه روزی تموم میشه. ابتلا به افسردگی در کسانی که سگشون فوت میکنه، بیشتر از آدم های معمولیه و بسیاری از افراد این تجربه رو به درگذشت یکی از عزیزان خونوادشون تشبیه میکنن.

این نکته ناراحت کننده رو باید موقعی که تصمیم به خرید سگ میگیریم در نظر داشته باشیم و ببینیم آیا حاضریم با غم درگذشتش هم کنار بیایم یا نه.

نکته دیگه ای که باید در نظر داشته باشین اینه که سگ شما ممکنه روزی بیاد که در بدترین شرایط ممکن (وقتی امتحان داری، وقتی باید پروژه ات رو تحویل بدی، وقتی عروسی یکی از فامیل های نزدیکه یا یه مسافرت مهم در پیش داری ) بیمار بشه و اون موقع است که باید هر کاری داری رها کنی و سگت رو ببری پیش دامپزشک.در ضمن، از اضطراب و نگرانی و فشار روانی این بیمار شدن سگ هم نمیشه چشم پوشی کرد.

نظر شما چیه؟ به نظرتون معایب سگ بیشتره یا مزایاش؟

همه چالش هایی که بعد از خرید سگ به زندگی ات وارد میشه رو گفتیم. در آخر باید بگم هدف این مقاله این نبود که شما رو از خرید سگ منصرف کنه، بلکه بیشتر میخواستیم نگاه واقع بینانه ای به این تصمیم مهم داشته باشین.

سگ ها موجودتی باهوش، بامحبت، دوست داشتنی و جذاب و فوق العاده سرگرم کننده هستن. اگر همه مواردی که گفته شد، از نظر شما قابل قبوله و براشون آمادگی دارین، برای خرید سگ یه لحظه هم وقت رو تلف نکنین و مطمئن باشین که این تصمیم یکی از بهترین تصمیم هایی خواهد بود که توی زندگی گرفتین.

شما هم تجربیات خودتون رو در مورد نگهداری از سگ در قسمت نظرات با ما و کاربران دیگه در میون بگذارین.

به نظرتون با همه اینایی که گفتیم لذت نگهداری از سگ به دردسرش می‌ارزه؟ اگه سگ دارید بیاید و از خوبی‌ها و شیرینی‌هاش به ما بگید و اینکه چطور با مشکلات نگهداری از سگ کنار اومدین. چه مشکلاتی منتظر کسانیه که تصمیم به خرید یه سگ دارن؟

 

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (120 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
mohammadmahdi1385mo
نوشته شده در: ۲۱ آبان, ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید من ۱۷سالمه و ماهیانه هفت ملیون درامد دارم میخواستم ببینم اگه بخوام یک توله سه یا چهار ماهه هاسکی بخرم این درامد کفاف هزینه هاشو میده؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۴۰۱

سلام محمدمهدی عزیز
میتونی به این مقاله مراجعه کنی
هزینه های نگهداری سگ

پاسخ به این نظر
رها علیپور مقتدر
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام من یک دختر ۱۱ساله ام و میخوام یک سگ پامرانین یا پودل بگیرم سختی و راحتی های هر دو سگ را میدانم ومیدونم چطور تربیتشون کنم خیلی هم دوست دارم وهمه ی سختیاشو میدونم که قبول میکنم از خرجاشم برمیام نمیخرم از واگذار ها انتخاب میکنم به من چه سگی مناسب هست لطفا زود جواب بدین یک هفته بعد تولدمه میخوام اون وقت بگیرم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام رها جان
تولدت مبارک
درمورد شرایطت و انتظاراتت بما توضیحی ندادی تا راهنماییت کنیم

پاسخ به این نظر
Sepide
نوشته شده در: ۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام من ۱۳ سالمه
و هم وقت دارم که سگ نگه دارم و توی اپارتمان زندگی میکنم
خودم نژاد های چائو چائو و پامرین خرسی رو‌دوست دارم
خواستم بگم کودمشون مناسب تر هست برام؟
و اینکه در طول روز چقدر باید باهاشون بازی کنم یا ببرمشون پیاده روی؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام سپیده عزیز
خیلی خوشحالیم که به حیوونا علاق داری. امیدواریم توی این مسیر لذتبخش موفق باشی. عزیزم برای شروع چون تا به حال تجربه نگهداری از سگ رو داشتی توصیه میکنم که پامرانین نگیری چون یه مقدار آموزش هاشون سخته. اما چاو چاو نژاد کم توقع و آموزش پذیریه
میتونی از دو مقاله ی زیر هم استفاده کنی تا اطلاعاتت در مورد این دو نژاد بالا تر بره و راحت انتخاب کنی
سگ چاو چاو
سگ پامرانین

پاسخ به این نظر
ثنا خیر خواه
نوشته شده در: ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۱۲ سالمه و قصد دارم سگ کوچکی به واگذاری قبول کنم که جای دستشویی بلد باشه و میخواستم بپرسم که باز توی خونه‌ی خودمون باید بهش یاد بدم؟
و اینکه مهم ترین مساله ام این هستش که نمیدونم وقتی سگ بیارم میتونم باز به درس هام برسم یا نه میشه در این مورد بهم یک مشورت کوچیک بدین و اینکه لطفاً سریع پاسخ بدین ممنون میشم.

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام ثنا جان
سگ حتی اگه دستشویی رو بلد باشه وقتی وارد محیط جدیدی میشه باید آموزش دستشویی رو باهاش کار کرد تا جای اشتباه دستشویی نکنه.
مشورت من به شما اینه که فعلا بیشتر به درسات برس چون توی دوره ی سرنوشت سازی هستی و ۴ یا ۵ سال بعد میتونی به فکر سرپرستی گرفتن سگ باشی.

پاسخ به این نظر
رها علیپور مقتدر
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

تنا جان اگه نمیخوای خونه کثیف نشه میشه از پارک سگ استفاده کرد

پاسخ به این نظر
Morteza
نوشته شده در: ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
من ۱۵ سالمه و قصد خرید سگ پیت بول رو دارم
و اینکه در آپارتمان زندگی میکنم و توانایی پرداخت هر گونه هزینه رو دارم
میخواستم ازتون سوال بپرسم که الان قیمت توله سگ پیت بول چقدره؟؟ و هزینه های اولیه چقدر میشه؟
ممنون میشم پاسخگو باشید

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام مرتضی جان
ما در مورد قیمت ها نمیتونیم راهنمایی ات کنیم چون پت پرس محل خرید و فروش سگ نیس.
اما بهت توصیه میکنم مقاله ی آموزش سگ پیت بول رو رو مطالعه کنی تا با ویژگی های این نژاد بیشتر آشنا شی.
علاوه بر اون با خوندن مقاله ی وسایل سگ با وسیله هایی که برای سگت لازمه آشنا بشی و از پت شاپ ها قیمت شون رو بپرسی.

پاسخ به این نظر
Kourosh
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من قراره یک گلدن بگیرم و هم مزایایی داره هم معایبی بنظرتون میتونم این نژاد رو در خونه نگه داری کنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام کوروش حان
بله قطعا میشه توی خونه نگهداری کرد.
برای آشنایی بیشتر با این نژاد توصیه میکنم مقاله ی مربوط به گلدن رتریور رو بخونی.

پاسخ به این نظر
ناشناس
نوشته شده در: ۱۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
من رونیکا هستم ۱۳ سالمه نظر والدینم اینه که سگ نگهداری زیاد میخواد و چند سال دیگه توانایش رو خواهم داشت با توجه به اینکه والدینم از چند نفر دیگه هم شنیده بودند که نگهداری زیاد میخواد و خیلی سخته من میخواستم از معایب و مزایاش بیشتر با خبر بشم و چه سگی با شرایط من مناسب هستش و همینطور که چند وقت یک بار باید انگل زدایی و چیز هایی از این مورد بشه
با تشکر

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام رونیکا جان
بهتره به نظر والدینت احترام بذاری چون اونا حتما موارد دقیق تری در مورد تو و شرایط خودشون میدونن.
اما در مورد سوالاتت، مزایا و معایب زیاد داره که توی این مقاله برا توضیح دادیم
یکی از مهمترین چیزهایی که باید بهش توجه کنی اینه که مسئولیت جون و سلامتی یک موجود زنده قراره با تو باشه و این شرایط ویژه ای میخواد.
شرایطت رو نمیدونم که بگم چه سگی برا مناسب تره!
انگل زدایی هم طبق برنامه ی ضد انگلی درتوله ها از ۲ هفتگی میتونه شروع بشه سه نوبت هر دو هفته یکبار. بعد از اون هر سه ماه یکبار

پاسخ به این نظر
Maral
نوشته شده در: ۲۵ دی, ۱۳۹۹

سلام دکتر
میشه سریعا به سوالم جواب بدید
من ۲ تا سگ ژرمن شپرد شولاین و مالتیز میخوان بخرم
ایا این دوتا رو میشه در کنار هم نگهداری کرد البته توی حیاط
در روز ۵ ساعت میتوانم باهاشون بازی کنم
۱ ساعت هم میتونم ببرمشون پیاده روی
ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۷ دی, ۱۳۹۹

سلام مارال عزیز
سگ های ژرمن شولاین نسبت به ورک لاین خشونت کمتری دارند و این باعث میشه با سگ ها دیگه کمی بهتر کنار بیان
اما بهتره مراقب باشی به سگ مالتیز آسیبی نرسه چون تفاوت جثه و قدرت بدنی ژرمن میتونه براش خطرناک باشه

پاسخ به این نظر
Mahdi
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام من میخوام سگ بگیرم ولی هم نژاد هاسکی رو دوس دارم هم ژرمن واینکه من در آپارتمان میشنم میخوام بدونم کدوم در آپارتمان میتونم نگهداری کنم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام مهدی جان
هردو سگی که دوست داری نیاز به فعالی تبدنی زیاد و دویدن دارن. علاوه بر اون نژاد هاسکی به هوای سرد هم احتیاج داره.
بنظرم بهتره به این مقاله هایی که لینکشو برات میذارم مراجعه کنی
همه چیز در مورد سگ سیبرین هاسکی
روش درست مراقبت از سگ هاسکی در ایران
معرفی سگ ژرمن شپرد
اگر بازم سوالی داشتی خوشحال میشیم بپرسی

پاسخ به این نظر
Armin
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۹

سلام
من میخوام سگ شیتزو به سرپرستی بگرم که نشون میده مسئولیت پذیر هستم.
۱۳ سالمه و مادرم هیج مشکلی نداره ولی پدرم خیلی مطمئن نیست و میگه نمیدونم نکنه یه وقت خیلی کثیف کنه و از این حرفا. شما راه حلی دارید برای اینکه دیگه آنقدر شکاک نباشه؟ ممنون

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۹

سلام آرمین عزیز ، بهتره نظر خانوادتونو در نظر بگیرین ، در کل رسیدگی و زمان مراقبت زیادی می خواد و باید برای آموزش دستشویی و سایر موارد تربیتش کنین اگر شرایطشو دارین به سرپرستی قبول کنین

پاسخ به این نظر