نصب اپلیکیشن
خرید سگ

خرید سگ از کجا و چطور؟ نکاتی که باید بدانید!

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ؛ تعهد برای نگهداری از سگ آپارتمانی به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه های نگهداری سگ و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ؛ خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ ها سایز، خلق و خو، و شکل های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو برای آموزش سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

 

چه نژادی سگی باید برای خودمون انتخاب کنیم؟

انتخاب سگ همیشه یک مساله مهمه و باید با دقت انجام بشه. به خاطر همین باید درباره خصوصیات سگ‌ها و شخصیتشون، شرایط نگهداری از هر نژاد و کلی مساله ریز و درشت اطلاعات کافی داشته باشین. برای همین ما توی پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی کردیم که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید نژاد مناسب رو انتخاب کنین. ما توی این کتاب براساس پاسخی که میدین یک یا چند نژاد رو به شما معرفی می‌کنیم.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۴۵,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه سگ برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • سگ پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، سگ باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ هایی که در پت شاپ ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده های غیرحرفه ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه. اگر اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مسواک زدن سگ بدونین، حتما مقاله مسواک سگ رو هم مطالعه کنین.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری،  تا مدت ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

خرید کتاب
۱۳۰,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد میکنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (93 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
Sogol
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

ببخشید من میخوام یدونه سگ شیتزو کراس به واگذاری بگیرم اما یه خواهر چهار ساله دارم که یذره هم لجبازه چیکار کنم رفتار درست با سگ رو یاد بگیره (اصلا میتونن باهم کنار بیان!؟) بعد به نظرتون سگ بالغ به سرپرستی بگیرم یا توله بهتره؟ممنون میشم راهنماییم کنید:)))

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۴ اسفند, ۱۳۹۹

سلام سوگل جان
یه خبر خوب بهت میدم اینکه، همونطور که توی مقاله سگ شیتزو گفتیم، این سگ خوشگل به راحتی با بچه ها توی هر سنی کنار میاد و انتخاب خوبی براشونه. اما بهتره از قبل با خواهرت در مورد ورود یک حیوون جدید به خونه تمرین کنی. مثلا ببینی رفتارای خشونت آمیز داره یانه؟ وسایل و اسباب بازیاشو میشکنه و خراب میکنه یا نه؟ اگر اینکارا رو میکنه بهتره یکم صبر کنی تا بزرگتر شه یا اینکه کاملا مراقب سگت باشی اما نه جوری که باعث حساسیت بیشتر خواهرت بشی، باید دورادور مراقب باشی. برای سرپرستی گرفتن هم هرکدوم مزایا و معایب خودشون رو دارن. توله سگ ها هزینه بیشتر و مراقبت بیشتری میخوان اما راحت تر آموزش میگیرن. اما سگ های بالغ معمولا هزینه کمتری دارن. میتونی برای اطلاعات بیشتر مقاله ی سرپرستی سگ رو بخونی

پاسخ به این نظر
aida
نوشته شده در: ۲۴ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من خیلی دوست دارم که سگ پامرانین داشته باشم اما مادرم با این موضوع کنار نمیاد میشه راهنماییم کنید که چجوری راضیش کنم که بزاره سگ نگهداری کنم!؟

پاسخ به این نظر
Ariana
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

دوست ندارم سگ خیلی بزرگ یا خیلی کوچیکی باشه و میشه راهنمایی کنید سگی که میخرم تو چه سنی باشه

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آریانا جان
نژآدهای سگ خیلی متنوعه و هرکدوم ویژگی های خاصی دارن که با توجه به شرایط شما میتونه مناسب یا نامناسب باشه. به قسمت راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ برو چون ما به طور کامل برات توضیح دادیم و راهنماییت کردیم
درمورد سن سگ هم باید بگم هیچوقت هیچوقت سگی که زیر ۲ماه و نیمه رو خریداری نکن. چون بخاطر نخوردن شیر مادرش مشکلات زیادی داره. اما اگر سگی توی اون سن مادر نداشت و برای واگذاری بود میتونی بگیری و کمکش کنی. توله ها هزینه ی بالاتری دارن تایم بیشتری میخوان و باید وقت زیادی برای آموزششون بذاری.

پاسخ به این نظر
هادی
نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
من یه خونه ویلایی کوچیک با یه حیاط ۶۰ ۷۰ متری تو شهر کنار همسایه‌ها دارم، میخوام یه سگ بیارم عضو جدید خونواده‌‌مون شه و همیشه تو حیاط باشه، من و پسر ۱۲ سالم عاشق سگیم و میتونیم وقت بذاریم براش، همیشه پیشمونه و ممکنه در ماه یک تا دو روز هم نباشیم، قصد صرفا نگهبانی دادن نیست ولی بتونه از ورود غریبه خبر بده، دوست داریم عاشق خونواده باشه و و باهاش حال کنیم و زندگی کنیم، هیچ تجربه‌ای از نگهداری هیچ حیوون خونگی‌ای نداشتیم.
به نظرتون چه نژادی داشته باشیم بهتره؟!
نژادهایی که دوست داریم:
گلدن و لابرادور رتریور
دوبرمن
ژرمن
آکیتا ژاپنی

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام هادی عزیز
طبق انتظاراتی که شما از سگتون دارید نژاد گلدن، ژرمن و لابرادور میتونه مناسب باشه. اما همیشه بدونید سگی که مهربون باشه و بیشتر با اعضای خونواده باشه کمتر میتونه نقش نگهبانی رو ایفا کنه

پاسخ به این نظر
Ahmad
نوشته شده در: ۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من ۱۶سالمه و میخام یک سگ داشته باشم اما بین سگ هاسکی و ژرمن شپرد موندم
خونه حیاط داره و بناش صد و خورده ای متره ایا برای نگهداری این نژاد سگ مناسبه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام احمد عزیز
سگ هایی که انتخاب کردی هردوشون نیاز به فعالیت زیاد و مراقبت ویژه ای دارن و در کل برای کسایی که برای اولین بار میخوان سگ بگیرن توصیه نمیکنیم
اما با این وجود شاید بتونی ازشون نگهداری کنی اگر مقاله ی سگ هاسکی و سگ ژرمن شپرد رو بخونی

پاسخ به این نظر
Ayda
نوشته شده در: ۱۳ دی, ۱۳۹۹

سلام
من بین دو نژاد کاوالیر و مالتیز موندم.
مقاله هاتون راجع به این نژاد ها هم خوندم ولی نمیدونم کدوم بیشتر مناسب منه. من تا حالا سگ نداشتم. میشه به من بگید کدوم یکیشون برای تازه کار ها مناسب تره و زودتر آموزش می بینه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام آیدای عزیز
نزاد کاوالیر آروم تر و بغلی تر از مالتیر هست و راحت تر میتونی به عنوان یک تاره کار آموزشش بدی

پاسخ به این نظر
پری
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من میخوام سگ بگیرم اول اینکه موندم چه نژادی بگیرم که هم کوچیک و مناسب اپارتمان باشه و هم سگی باشه که زیاد هزینه نداشته باشه میشه یه راهنمایی کنید 🙂 دوم اینکه برای هر دفعه دستشویی باید سگ رو شست یا میشه شست؟ مرررسی از پاسخگوییتون❤️

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام پری عزیز ، میتونین مقاله ی معرفی سگ های آپارتمانی مطالعه کنین و هم کتاب الکترونیکی انتخاب بهترین نژاد رو مطالعه کنین که مطابق سبک زندگیتون انتخاب مناسبی داشته باشین ، به طور کلی باید حداقل هزینه دامپزشکی ، نگهداری و تغذیشونو در نظر بگیرین ، نه لازم به شستن نیست بهتره جای مشخصی رو براش در نظر بگیرین و آموزش بدین مثلا تراس خونتون و اگر خیلی حساسین نهایتا با دستمال تمیز کنین

پاسخ به این نظر
N
نوشته شده در: ۲۰ آذر, ۱۳۹۹

سلامـ
من احتمالاً پامر بگیرم و شاید توی خونه فقط تو پارکش نگهش دارم البته حتماً از پارکش بیرون میارم و باهاش بازی می کنم و بهش میرسم فقط موقع خواب و اینا
حالا می خواستم بدونم این مشکلی داره یا نهـ🙂

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، کاربرد پارک بیشتر برای موارد تربیتی و اموزشیه بیشتر هم در دوران تولگی و محدود کردن مداومش اصلا توصیه نمیشه

پاسخ به این نظر
N
نوشته شده در: ۲۰ آذر, ۱۳۹۹

سلامـ
ببخشید من احتمالا سگ پامر اشپیتز بگیرم، میتونم اون رو توی خونه، تو پارکش نگه دارم، ولی حتما برش میدارم و بهش میرسم فقط مثلا موقع خوابی چیزیـ
حالا میخاستم بدونم این مشکلی داره؟!🙂

پاسخ به این نظر
امیر
نوشته شده در: ۱۴ آذر, ۱۳۹۹

با سلام
من یه پسر ۴ ساله دارم و یه منزل حیاط دار
به نظر شما سگ گلدن گزینه مناسبی میتونه باشه؟
جثه سگ گلدن بعد از یکسال واسه پسر من دردسری درست نمیکنه؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، گلدن ها جز نژاد بزرگ محسوب میشن ولی بسیار تربیت پذیر و مهربان اند در صورتی که از دوران تولگی آموزش ببینن هیچ مشکلی ایجاد نمیکنن و عاشق بچه ها و بازی کردن باهاشونن.

پاسخ به این نظر