معرفی نژاد سگ ولش کورگی؛ سگ بامزه و پاکوتاه

سگ ولش کورگی پمبروک

مشخصات کلی نژاد ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک):

خلق و خو: هوشیار، مهربان، تیزهوش

group icon گروه: سگ های چوپان
lifespan icon طول عمر: 12 تا 13 سال سال
weight icon وزن: 12.5 تا 13.5 کیلوگرم
weight icon قد: 25 تا 30 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: ولز (بریتانیا)

مشخصات ظاهری سگ ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر گورگی ها از نظر ظاهری شبیه به سر روباهه.

شکل گوش‌ها


گوش‌های این نژاد اندازه متوسطی دارن و به صورت ایستاده روی سر قرار میگیرن و در نوک کمی گرد می‌شن. متحرک هستند و به صداها واکنش نشان می دن. در حالت ایده آل شکل یک مثلث متوازی الاضلاع رو دارن.

پوزه و بینی


بینی کاملا مشکی است. پوزه مخروطی شکل بوده و کمی کشیده است. فاصله برآمدگی روی سر تا برآمدگی بالای بینی بیشتر از برآمدگی بالای بینی تا نوک بینی است.

چشم‌ها


شکل دُم


دم این نژاد باید بسیار کوتاه باشه

نوع پوششجثه و اندازه سگ


ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. هوش بسیار بالایی دارن
 2. آموزش پذیری آسان و یادگیری سریعی دارن
 3. مناسب برای خانواده هستن
 4. به صاحبشون بسیار وفادارن
 5. برای نگهداری ازشون زمان زیادی نیاز ندارید

معایب نژاد

 1. نیاز دارن حتما هر روز فعالیت داشته باشن.
 2. اگر حوصلشون سر بره یا تنها بمونن خونه خرابتون میکنن!
 3. گاهی لجباز و کله شق هستن
 4. ریزش موی شدیدی دارن
 5. در معرض چاق شدن هستن.

نکات مهم درباره نگهداری نژاد ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

درسته که سگ های ولش کورگی به دو دسته پمبروک و گاردیگان تقسیم میشن، ولی خلق و خو و شرایط نگهداری ازشون شبیه همه. برای خواندن شرایط نگهداری از این سگ بامزه ، روی بخش مربوطه کلیک کنید.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

training_content

تربیت ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات رفتاری نژاد سگ ولش کورگی

health icon

بیماری‌های نژاد ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

دیسپلازی مفصل ران

این بیماری که زمینه ژنتیکی داره و بیشتر هم در نژادهای بزرگ دیده میشه وقتی به وجود میاد که سر استخوان ران در مفصلی که با لگن داره به درستی در جاش قرار نمیگیره و مشکلاتی مثل درد در هنگام دویدن و جست و خیز کردن و لنگش رو به وجود میاره. راه تشخیصش از طریق عکس برداری رادیولوژی هست و اگر کورگی شما به این مشکل دچار بشه ممکنه نیاز به جراحی پیدا کنه.

کاتارکت یا کدورت قرنیه

این بیماری بیشتر در سگ های مسن اتفاق میفته و در اثر اون قرنیه کدر میشه و در موارد پیشرفته میتونه بینایی سگ رو مختل کنه.

بیماری دیسک بین مهره ای

شاید این بیماری رو در آدم های اطرافتون هم دیده باشید، پمبروک ها به دلیل اینکه کمر بلندی دارن، در معرض ابتلا به پارگی دیسک بین مهره ای هستن. اگر این مشکل در کورگی شما به وجود بیاد علائمی درد و ضعف در هنگام بالا پایین رفتن از پله ها یا جست و خیز و حتی فلجی موقت و عدم تمایل به حرکت از خودش نشون میده و باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

صرع یا اپیلپسی

یک بیماری عصبیه که معمولا زمینه ژنتیکی داره. سگی که دچار صرع شده ممکنه روی زمین بیفته و دست و پاهاش بدون داشتن کنترل تکون بخورن. اگر این علائم رو در ولش کورگی دیدین، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

[petpors-cta-online-vet]

تاریخچه و گذشته

اگرچه ظاهر سگ های ولش کورگی کاردیگان تا حدودی شبیه سگ ولش کورگی پمبروکه، اما در اصل این دو نوع از نسب جداگانه‌ای هستن. نوع کاردیگان خیلی قدیمی‌تره و از نژاد تکل (teckel) آلمانی که در سال 1200 قبل از میلاد همراه با نژاد سلت‌ها (celts) به سرزمین ویلز (در غرب انگلیس) اومد، سرچشمه می‌گیره.

درحالی‌که نوع پمبروک از نژاد سگ اشپیتز (spitz) شمالی سرچشمه گرفته و در سال 1000 بعد از میلاد با وایکینگ‌ها وارد سرزمین ویلز شد.

مطالعه بیشتر
تاریخچه سگ ولش کورگی

بهترین اسامی برای ولش کورگی (کاردیگان و پمبروک)

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد welsh corgi انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • وینستون
 • چارلی
 • الیور
 • مکس
 • مایلو
 • مکس
 • پشمک
 • روبی
female symbol

نام‌های دخترونه

 • دیزی
 • بلا
 • پنی
 • مُلی
 • لیلی
 • الی
 • رُکسی
 • جینجر

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

تفاوت ولش کرگی پمبروک و ولش کرگی کاردیگان

جثه و وزن سگ کرگی کاردیگان کمی بیشتر از نوع پمبروک و حدودا بین 11 تا 16 کیلوگرم هستش. از نظر رنگ و طرح ظاهری نیز کمی متفاوت هستن. در مواردی رنگ سیاه و قرمز و الگوی محبوب سگ‌های مرل چشم آبی هم در اون‌ها دیده میشه.

بهترین و سریع‌ترین راه برای تشخیص نوع کاردیگان نسبت به پمبروک، بررسی بخش پشتی سگ کورگی هستش. نوع کاردیگان دم کشیده‌ای داره، درحالی‌که در مورد پمبروک چنین حالتی نیست.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

نام کورگی به از دوتا کلمه ولزی cor به معنی کوتوله و gi به معنی سگ درست شده و معنی سگ کوتوله میده!

qoute icon

ملکه الیزابت دوم، عاشق سگ های کورگی بود و در طول زندگیش از بیش از 30 تا از این سگ ها نگهداری کرد. ملکه اولین سگ کورگی اش با نام سوزان رو در تولد 18 سالگیش در سال 1944 هدیه گرفت.

qoute icon

سگ ولش کورگی یه مدل خوابیدن ویژه داره که به شکم روی زمین دراز میکشه و پاهاش رو از پشت باز میکنه. به این مدل خوابیدن \"sploot\" میگن و یه میم اینترنتی محبوب ازش درست شده!

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
اررینا احمدی
نوشته شده در: ۲۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱

برای صاحبان تازه کار مناسبه ؟

دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۶ خرداد, ۱۴۰۱

بله