معرفی نژاد شپرد استرالیایی؛ نابغه‌ آتیش پاره!

معرفی نژاد سگ شپرد استرالیایی

مشخصات کلی نژاد شپرد استرالیایی:

خلق و خو: باهوش،کاری و پر نشاط

group icon گروه: سگ گله
lifespan icon طول عمر: 12 تا 15 سال
weight icon وزن: نر: 22.6 تا 30 - ماده: 18 تا 25 کیلوگرم
weight icon قد: نر: 51 تا 58 - ماده: 46 تا 53 سانتی‌متر
size icon جثه: متوسط
origin icon خاستگاه: آمریکا

مشخصات ظاهری سگ شپرد استرالیایی

مشخصات ظاهری سگ شپرد استرالیای
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


جمجمه از بالا صاف و کمی گرده و طول عرضش هر کدوم برابر با طول پوزه است. اجزای سر اون به طور کامل با هم هماهنگ و تناسب دارن

شکل گوش‌ها


در سمت بالا و کنار سر مثلثی و در بخش بالایی گرد است. گوش ها انداز متوسط و متناسبی دارنو

پوزه و بینی


پوزه کمی تا نوک گرد و مخروطی میشه و متناسب با فرم سر هستش بینی شپرد استرالیایی متوسط ومتناسبه و بیشتر به رنگ مشکی یا قهوه‌ای دیده میشه

چشم‌ها


چشم‌های بادومی شکل با اندازه متوسط که نه فرورفته‌اند و نه برجسته جشم‌هاشون به شدت گیراست که یه جورایی نشون میده اونا باهوشن

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

yellow eye

زرد

blue eye

آبی

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم سگ شپرد استرالیایی معمولاً اندازه متوسط و متناسب داره. دمشون ممکنه کمی انحنا و قوس به سمت کمر سگ داشته باشه.

نوع پوشش


کت دولایه ضد آب با موهای متوسط دارن، که میتونه صاف یا مجعد باشه. موهای روی سر، گوش و ساق و جلوی پا کوتاه و صاف هستن،

اندازه موها:

medium coat

متوسط

حالت موها:

curly hair

مجعد

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

blue hair

آبی

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


استرالین شپردها جزو سگ‌های متوسط تا بزرگ محسبوب میشن، بدنی ورزشکاری و هیکلی دارن که اونا رو به عنوان سگ‌های گارد و کاری و گله مناسب میکنه.

مقیاسه اندازه سگ شپرد استرالیایی با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شپرد استرالیایی


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. هوش و تربیت پذیری بالا: استرالین شپردها به شدت باهوش هستن به همین دلیل خیلی سریع دستورات رو یاد میگیرن و به کار می‌برن
 2. وفاداری و هوشیار: عاشق خانواده و صاحبشون هستن و می‌تونن یه سگ عالی گارد بشن.
 3. ضاهر و چشمان زیبا
 4. انرژی زیاد: البته این ویژگی مثل یه شمشیر 2 لبه است ولی اگه به سگ پرانرژی علاقه دارین اونا یکی از بهترین گزینه‌های شما می‌تونن باشن.

معایب نژاد

 1. نیاز به فعالیت و تخلیه انرژی: اگه نتونین انرژیشون رو تخلیه کنین ممکنه رفتارهای نامناسبی از خودشون نشون بدن
 2. شیطونی و هیجان زیاد: گاهی ممکنه ازشون یه رفتارها و تندروی‌هایی ببینین که با آموزش و کنترل مناسب می‌تونین مدیریتش کنین
 3. نیاز به توجه و فعالیت ذهنی: شپردهای استرالیایی خیلی باهوشن همین هم مستلزم ایجاد فعالیت‌های ذهنی برای اوناست تا باعث آرامش و جلوگیری از پرخاش‌های ناخواسته تو اونا بشین.

نکات مهم درباره نگهداری نژاد شپرد استرالیایی

سگ‌های شپرد استرالیایی بی‌نهایت باهوش، آموزش پذیر و شیطون و بازیگوش هستن. به همین دلیل به تغذیه و مراقبت و نگهداری و نحوه صحیحی از تخلیه انرژی نیاز دارن.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ شپرد استرالیایی

training_content

تربیت شپرد استرالیایی

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات رفتاری سگ شپرد استرالیایی (Australian Shepherd)

health icon

بیماری‌های نژاد شپرد استرالیایی

دیسپلازی هیپ

این یه بیماری ژنتیکی و ارثی است که باعث میشه استخوان ران به درستی تو حفره لگن و مفصل خودش قرار نگیره در نتیجه باعث لنگ شدن دو پای عقب آویسی‌میشه

دیسپلازی هیپ می‌تونه با یا بدون علائم بالینی باشه، در هر صورت با افزایش سن سگ احتمال دچار شدن به آرتریت تو سگ‌هایی که این ناهنجاری رو دارن افزایش پیدا میکنه.

صرع

شپردهای استرالیایی می‌تونن دچار صرع باشن، صرع اختلالیه که باعث تشنج میشه.

صرع و میشه با دارو و سبک زندگی مناسب تا حدودی بهبودش داشت ولی هیچ‌وقت نمیشه اونو کامل درمان کرد.

ناشنوایی

متاسفانه باید بگیم که ناشنوایی تو این نژاد نسبتا شایعه که خب چالش های زیادی رو هم برای صاحبان این سگ و هم برای خود سگ در پی داره!

البته که این پایان کار نیست و با جراحی و دارو و استفاده از وسایل ویژه‌ای مثل غلاده لرزان میشه با این چالش‌ها کنار اومد

 

درماتیت خورشیدی بینی

با اسم کالی- نوس هم شناخته میشه، این بیماری فقط مختص سگ بردر کولی‌ نیست و تمام سگ‌هایی که بینی اونا رنگدانه کمی داره یا اصلا ندارن می‌تونن به این بیماری دچار بشن

به دلیل کمبود رنگدانه رو بینی، پوست اونا نسبت به نور خورشید حساس میشه در نتیجه روی پوست بینی و ناحیه چشمشون لکه‌های صورتی-قرمز ایجاد میشه که از نشانه‌های این بیماری محسوب میشه

اگه سگتون دچار این بیماری شد بهتره که اونو زیاد در معرض نور خورشید قرار ندین و از کرم‌های ضد آفتاب سگ استفاده کنین. البته بهترین روش خالکوبی کردنه بینی تا رنگ سپری در برابر تابش آفتاب باشه

حساسیت به دارو

این یه بیماری کلی حساب نمیشه بلکه بیشتر یه نقص سیستمی هستش، سگ‌هایی که به داروها حساسن یه پمپ پروتئینی تو بدنشون ندارن که وظیفه‌ای پمپ خارج کردن مقدار اضافی دارو از سلول‌هاست. پس اگه سگی این مشکل ژنتیکی رو داشته باشه و پمپ تو بدنش ساخته نشه دوز دارو تو سلول‌های بدنش بالا میره و سبب مسمومیت دارویی سگ میشه!

علائم این بیماری: لرزش، افسردگی، تشنج و صرع وترشح بیش از حد بزاق و حتی کما است.

کم کاری تیروئید

تو این بیماری سطح هورمون‌های تیروئید کاهش پیدا میکنه در نتیجه ممکنه باعث ناباروری، چاقی، کند ذهنی، افتادگی پلک‌ها و بی‌حای کاهش سطح انرژی اونا بشه.

روش‌درمانی این بیماری دارویی هستش و باید تا اخر عمر سگ بیمار مصرف بشن در صورت استفاده زندگی معمول و نرمالی خواهد داشت

کم کاری تیروئید سطح پایین غیر طبیعی هورمونی است که توسط غده تیروئید تولید می شود. نشانه خفیف این بیماری ممکن است ناباروری باشد. علائم واضح تر عبارتند از چاقی، کدری ذهنی، بی حالی، افتادگی پلک ها، سطح انرژی پایین و چرخه گرمای نامنظم

تاریخچه و گذشته

برخلاف اسمش، سگ شپرد استرالیایی اهل آمریکاست! اونا برای گله‌داری و محافظت از دام‌ها در غرب آمریکا ساخته شده بودن.

تاریخچه دقیق و مطمئنی در مورد نژاد سگ استرالیایی وجود نداره ولی اکثرا بر این باورن که احتمالا در دهه 1940، این سگ‌ها همراه با گله گوسفندا که از استرالیا به آمریکا میومدن وارد آمریکا شدن و احتمالا به همین دلیل اسم سگ شپرد استرالیایی گرفته!

کشاورزان و دامداران سعی کردن سگی رو پرورش بدن که سخت کوش، کاری و باهوش باشه، بعد از جنگ جهانی دوم شپرد استرالیایی محبوبیت زیادی دوباره گرفت به خصوص همون سبک کابوی‌ها که سگ کنار اسب‌ها حرکت می‌کرد.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ شپرد استرالیایی

بهترین اسامی برای شپرد استرالیایی

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Australian Shepherd انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • آریا
 • چشم آبی
 • آپولو
 • هاچی
 • اِسی
 • زورو
 • کوروش
 • بلوبری(بلو)
female symbol

نام‌های دخترونه

 • میا
 • بلا
 • لونا
 • امی
 • عسل
 • پشمک
 • فلفلی
 • ایوا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

اطلاعات بیشتر در مورد استرالین شپرد

قیمت سگ شپرد استرالیایی

سگ گله استرالیایی بسته به رنگ، سن و شرایط جسمانیش قیمت‌های مختلفی داره ولی بازه قیمتی این سگ تو خارج از ایران چیزی بین 500 تا 1500 دلار هستش!

توله سگ شپرد استرالیایی

خوشگلی و انرژی و شیطونی استرالیایی‌های بالغ رو می‌بینین! حالا همون رو دو برابر کنین و تو یه ورژن کوچیک‌تر قرار بدین میشه یه آتیش پاره استرالیایی!

تولگی سگ شپرد استرالیایی یکی از زیباترین مراحل این نژاد به حساب میاد، چشم‌های بزرگ و گیرا، دم بلند پشمالو و بدن کوچولو همگی یه کاراکتر خاص و جذاب به استرالین‌ها میده که سخت میشه ازشون چشم برداشت، هم به خاطر شیطونی و آتیش پاره بودنشون و هم به خاطر ناز و گوگولی بودنشون!

مراقبت و تربیت و اجتماعی شدن تو این مرحله خیلی مهمه چون اگه اینکارا رو از تولگی بهشون یاد ندین بعدها بدجوری براتون دردستر میشه و حتی ممکنه باعث بشه دیگه سگتون حرفتون رو گوش نده!

تفاوت سگ بوردر کولی با شپرد استرالیایی

شپردهای بریتانیایی یا آمریکایی مسئله این است!

سگ بوردر کولی یه سگ گله به شدت باهوشه (مثل استرالیایی) و همین هوش بالاشون باعث شده اونا به گزینه اصلی سگ گله برای انگلیسی ها تبدیل بشن، و از اونجایی که سگ‌شپرد استرالیای هم یه سگ گله است پس تصمیم گرفتیم یه مقایسه ریز و کوچولو از این 2 نژاد خوشگل رو براتون آماده کنیم.

مقایسه سگ بوردر کولی با شپرد استرالیایی

 • نژاد و خاستگاه: بوردر کولی ها اصالتا اسکاتلنیدی و بریتانیایی ان در حالی که شپرد استرالیایی خاستگاه اصلیش آمریکا است
 • اندازه: بوردر کولی ها کوچیک تر از شپردهای استرالیایی‌ان و استرالیایی‌ها قدرت بدنی بالاتری نسبت به دوستای انگلیسیشون دارن.
 • دسته بندی AKC: کولی‌‌ها جزو دسته سگ‌های گله و پرستاری محسوب میشن در حالی که استرالیایی‌ها جزو سگ‌های گله و کاری هستن
 • کاراییهر دوشون به عنوان سگ گله، یه سگ فوق‌العاده و همکاری عالی تلقی میشن اما بوردرکولی‌ها اغلب برای کارای هدایت دام و  استرالیایی‌ها برای نگهبانی، گله‌بری و  ورزش‌های مختلف و کارهای کمکی استفاده میشن

انتخاب سگ مناسب برای زندگی!

سگ‌ها برعکس بچه انسان که میگن فرقی نمیکنه دختر و پسر بودنش فقط سالم باشه، خیلی خیلی فرق دارن!

نژادهای مختلف سگ هرکدومشون ویژگی‌ها خصوصیات و سکب زندگی خاص خودشون رو دارن به همین دلیل خیلی مهمه که قبل از انتخاب سگ مورد نظرتون حتما حتما قبلش تحقیق کنین تا متناسب با شرایط و سبک زندگیتون نژاد سگ مناسب رو انتخاب کنین.

خیالتون هم راحت باشه چون تو ایبوک راهنمای انتخاب نژاد سگ به طور کامل و مفصل انواع نژادهای سگ رو معرفی کردیم و بهتون گفتیم که چه نژادی مناسب چه جوری آدمیه.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

شپردهای استرالیایی اینقدر باهوشن که اکثر سگ‌های برتر تو مسابقات و آزمون‌های هوشی همین نژاد!

qoute icon

شپردهای استرالیایی به عنوان سگ‌های اصلی گله تو استرالیای شناخته میشن ولی خاستگاه اصلی اونا آمریکا است!

qoute icon

بعضی از استرالیای ها چشم‌های دو رنگی دارن، مثلا، آبی، مشکی یا قهوه‌ای که خب بهشون یه ضاهر خاص و منحصر به فردی می‌ده

qoute icon

بومیان آمریکا اونا رو می‌پرسیدن! شپردهای استرالیایی به دلیل رنگ آبی چشماشون به اونا چشم روح می‌گفتن و می‌پرستیدنشون

qoute icon

تو دهه 1970 یه سگ شپرد استرالیایی به همراه صاحبش تو مسابقات گرفتن فریزبی رکورد زدن و به شهرت بالایی تو این کار رسیدن

qoute icon

اوسی ها فقط سگ گله نیستن و شغل‌های زیادی دارن، از استرالیایی‌ها به عنوان سگ مواد مخدر،بینایی، ناشنوایی و جست‌وجو و نجات استفاده میشه.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.