همه چیز درباره نژاد دالمیشن؛ سگ خال‌دارِ باشکوه!

سگ دالمیشن توله

مشخصات کلی نژاد دالمیشن:

خلق و خو: فعال و پرانرژی، شیطون و باهوش

lifespan icon طول عمر: 11 تا 13 سال
weight icon وزن: 20 تا 32 کیلوگرم
weight icon قد: 48 تا 61 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: کرواسی

مشخصات ظاهری سگ دالمیشن

سگ دالمیشن یا خال خالی
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


اندازه سر سگ دالمیشن با اندازه کلی بدنش متناسب است و پوست شلی هم نداره. از قسمت دهان سگ تا وسط سر خط استخوان بالا و پایین جمجمه به صورت موازی هستند

شکل گوش‌ها


گوش نژاد دالمیشن اندازه‌ متوسطی داره. قاعده گوش پهن و به مرور به سمت نوک گوش حالت گرد پیدا می‌کنه. گوش‌های بلند و بافت نازک و ظریفی دارن.

پوزه و بینی


بینی این نژاد در سگ‌های با خال‌های سیاه، به رنگ سیاه و سگ‌های با خال‌های قهوه‌ای به رنگ قهوه‌ای است. پوزه دالمیشن قدرت زیادی داره و طولش تقریبا با جمجمه برابره.

چشم‌ها


چشم دالمیشن‌ها به صورت گرد و اندازه متوسطی داره و رنگشون هم آبی، قهوه‌ای یا ترکیبی از این دوتا رو داره

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

blue eye

آبی

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم این نژاد از ستون فقرات با انحنای خیلی کمی رو به بالا ادامه پیدا می‌کنه. قسمت ابتدایی دم کلفت و هرچقدر به انتها نزدیک تر میشه، حالت مخروطی به خودش می‌گیره.

نوع پوشش


پوشش دالمیشن کوتاه و متراکمه. رنگ پوشش این نژاد ، پس زمینه‌ای سفید روشن با خال‌های گرد سیاه یا قهوه‌ای داره که به اندازه یک سکه یا کمی بزرگ‌تره. خال‌ها روی سر، پا و دم کوچک‌تر بقیه قسمت‌های بدن هستند.

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


اندازه این نژاد در مقایسه با قد یه آدم معمولی حدودا شبیه تصویر زیر میشه.

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد دالمیشن


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. مراقبت از موهای کوتاه اون خیلی راحته و برس کشیدن موهاش خیلی سادست
 2. عاشق ورزش و جنب و جوش هست و برای فعالیت‌های ورزشی شما یه همراه درجه یکه
 3. به راحتی اجتماعی میشه و با همه رفتار خوبی داره

معایب نژاد

 1. نیاز شدیدی به ورزش داره، پس باید زمان کافی برای نگهداری ازش داشته باشین
 2. تحمل تنهایی بالایی نداره و اگه زیاد تنهاش بزارین، پرخاشگر میشه و رفتار مخربانه‌ای از خودش نشون میده
 3. ریزش موی زیادی داره، 365 روز در سال!
 4. از لحاظ بهداشتی خیلی حساسه و باید به خوبی ازش مراقبت کنین

نکات مهم درباره نگهداری نژاد دالمیشن

سگ‌های نژاد دالمیشن همراه و همدم انسان‌ها هستن و همیشه دوست دارن کنار شما باشن. به همین دلیل اگه زیاد تنهاشون بذارید ممکنه دچار اضطراب جدایی و افسردگی سگ بشن و رفتارهای خرابکارانه داشته باشن.

سگ دالمیشن برای کسی مناسبه که وقت و حوصله و انرژی کافی برای وقت گذرونی با سگش رو داره. این سگ‌های خال خالی بامزه اگه جایی زندگی کنن که همیشه امکان دویدن، فعالیت و جست و خیز داشته باشن خوشحال‌ترین سگ دنیا میشن.

فعالیت‌های مورد علاقه این نژاد شامل موارد زیر است:

 • توپ بازی
 • بازی فِچ یا برو بیار
 • پیاده‌روی
 • کوهپیمایی
 • گردش در طبیعت و جنگل

در یک کلام، دالمیشن‌ها هرچقدر بیشتر فعالیت کنن خوشحال‌ترن و هیچ وقت از فعالیت خسته نمی‌شن.

متاسفانه سالیانه تعداد زیادی سگ دالمیشن به پناهگاه آورده می‌شن، چون صاحبشون تصور درستی از نگهداری از دالمیشن نداشته و صرفا براساس انیمیشن و فیلم‌ها از این نژاد خوشش اومده.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ دالمیشن

training_content

تربیت دالمیشن

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خصوصیات اخلاقی

health icon

بیماری‌های نژاد دالمیشن

ناشنوایی ارثی

حدود 8 درصد سگ‌های دالمیشن ناشنوا به دنیا میان و حدود 22 تا 24 درصد از اون‌‎ها در زمان تولدشون، یک گوش شنوا و یک گوش شنوا دارن. البته به طور کلی همه توله‌ها در زمان تولد گوش‌هاشون بسته است ولی بین 12 تا 16 روز بعد از تولد باید گوش‌هاشون باز بشه.

تنها راه فهمیدن اینکه سگتون مشکل شنوایی نداره، آزمون BAER هست که از سن 5 هفتگی به بعد می‌تونید ازش استفاده کنین

سنگ ادراری

سگ دالمیشن سیستم مجاری ادراری خاصی داره که باعث میشه اونا مستعد تشکیل سنگ‌های مجاری ادراری بشن. ادرار سگ دالمیشن، اسید اوریک داره و جنس سنگ‌هایی هم که در سیستم مجاری ادراری اون ایجاد میشه از همین اسید اوریک تشکیل میشه.

یادتون باشه اگه مجاری ادراری به طور کامل بسته بشه، می‌تونه کشنده باشه. برای درمان این بیماری حتما باید آب کافی در اختیار سگتون قرار بدین و برای تغذیه سگتون از دامپزشکای متخصص تغذیه کمک بگیرین.

آلرژی

3 نوع حساسیت در سگ‌های دالمیشن وجود داره:

 1. آلرژی‌های غذایی که با حذف کردن بعضی از غذاها از رژیم غذایی سگ درمان میشن
 2. آلرژی تماسی و پوستی که به علت تماس یک ماده مثل ملحفه، پودر یا شامپو یا مواد شیمیایی دیگه به وجود میاد و کافیه اون ماده شیمیایی رو دیگه با پوست سگتون تماس ندین تا به مرور خوب بشه
 3. آلرژی استنشاقی که به علت مواد حساسیت‌زا در هوا به وجود میاد و براساس میزان حساسیت، داروهای مختلفی برای درمانش استفاده میشن.

دیسپلازی

دیسپلازی سگ یه نوع بیماری ارثیه که استخوان ران به درستی توی مفصل ران قرار نمی‌گیره. بعضی از سگ‌ها مبتلا به این بیماری دچار درد و لنگش توی یک یا هر دوپا میشن و با افزایش سن، احتمال بیماری آرتریت هم توی اونا به شدت افزایش پیدا می‌کنه.

تاریخچه و گذشته

 منشاء و خاستگاه اولیه نژاد Dalmatian به طور دقیق مشخص نیست. اما اسم این سگ از Dalmatia گرفته شده که نام منطقه‌ای ساحلیه که در گذشته بخشی از کشور اتریش بوده. خیلی‌ها معتقدن سگ‌های دالمیشن از نسل سگ‌ پوینتر هستن.

سگ‌های دالمیشن در قرن 19 برای اسکورت کالسکه و مراقبت از اسب‌ها در برابر سایر سگ‌ها و خطرات استفاده می‌شدن و همین موضوع باعث محبوبیت و شهرت زیاد اون‌ها شد.

دالمیشن‌ها علاوه بر این، برای دیدبانی و نگهبانی در جنگ، به عنوان سگ نمایشی در سیرک و شکار و مهم‌تر از همه به عنوان نماد خوش یمنی و شانس در ایستگاه‌های آتش نشانی هم حضور پررنگی داشتن.

کارتون مشهور «صد و یک سگ خالدار» ساخته کمپانی والت دیزنی که محصول سال 1961 آمریکاست، باعث شهرت جهانی و زیاد این نژاد شد و خیلی‌ها تحت تاثیر همین انیمیشن به این سگ علاقمند شدن.

اگه یادتون نیست داستان این انیمیشن چی بود باید بگم که:

توی این انیمیشن شخصیت خبیث «کروئلا دویل» تنها توله سگهای خالدار می‌دزده و قصد داره تا از پوستش پالتو درست کنه. اما پدر و مادر داستات دنبال توله‌شون میگردن تا پیداش کنن. اما تو طول انیمیشن شروع می‌کنن به خرید توله سگ‌های دیگه و در انتهای فیلم تعدادشون به 101 عدد میرسه. به همین دلیل اسم این انیمیشن رو 101 سگ خالدار میزارن.

امروزه این سگ‌ها به عنوان سگ‌هایی همراه و خانوادگی شناخته می‌شن که از زندگی در کنار شما و اعضای خانواده بسیار لذت می‌برن.

مطالعه بیشتر
عکس قدیمی از سگ دالمیشن

بهترین اسامی برای دالمیشن

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Dalmatian انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • خال خالی
 • سیلوستر
 • مکس
 • زورو
 • اسموکی
 • زیگی
 • لئو
 • اطلس
female symbol

نام‌های دخترونه

 • ماربل
 • پاندا
 • برفی
 • کریستال
 • مارشمالو
 • الماس
 • بوفی
 • فی فی

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

آیا سگ دالمیشن برای زندگی آپارتمانی مناسبه؟

 سگ‌های Dalmatian انرژی بالایی دارن و به تمرین و فعالیت بدنی زیاد نیاز دارن. یه پیاده‌روی کوتاه و ساده اصلا برای این نژاد کافی نیست و به تمرین بدنی بیشتری نیاز دارن. همینطور این نژاد از تنها موندن خوشش نمیاد و اگه زیاد تنها بمونه دچار مشکلات رفتاری و خرابکارانه می‌‎شه.

به همین دلایل نژاد دالمیشن رو خیلی نمیشه به عنوان سگ آپارتمانی دونست؛ مگر اینکه بتونید سگتون هر روز برای پیاده‌روی و فعالیت و تمرین بدنی بیرون ببریدش و براش به اندازه کافی وقت بذارید. تنها در این صورته می‌تونید این سگ رو در آپارتمان هم نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

این سگ‌ها قدمتی بسیار طولانی دارن. با اینکه زمان دقیق به وجود اومدنشون مشخص نیست اما طبق شواهد به دست اومده مشخص شده که نژاد دالمیشن از زمان‌های دور وجود داشتن. حتی روی دیوارنگاره‌های مقبره‌های مصر باستان هم تصاویری از سگ‌های خالدار دیده میشه که در کنار ارابه‌ها حرکت می‌کنن.

qoute icon

دالمیشن‌ها سگ‌هایی همه‌فن‌حریف و همه کاره بودن. در گذشته به عنوان نگهبان مرز دالماتیا و کرواسی استفاده می‌شدن. همچنین به عنوان سگ شکار، سگ گله و گرفتن موش‌ها هم به کار گرفته می‌شدن. حتی دالمیشن تنها نژادیه که اختصاصا برای هدایت کالسکه پرورش پیدا کرده.

qoute icon

توله سگ‌های دالمیشن خالدار نیستن و همه سفید یکدست به دنیا میان و بعدا این خال‌ها روی بدنشون به وجود میاد. این خال‌ها همه جای بدنشون، حتی داخل دهنشون هم ممکنه دیده بشن!

qoute icon

طرح و نقش خال‌های هر سگ دالمیشن هم خاص و منحصربفرده (مثل اثر انگشت آدم‌ها) و دو سگ دالمیشنی رو نمی‌تونید با یک طرح و نقش پیدا کنید.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.