نژاد سگ پوینتر چه خصوصیاتی دارد؟

سگ pointer

مشخصات کلی نژاد پوینتر:

خلق و خو: وفادار، سخت کوش و خونسرد

group icon گروه: ورزشی
lifespan icon طول عمر: 12 تا 17 سال
weight icon وزن: نر: 25 تا 34 - ماده: 20 تا 30 کیلوگرم
weight icon قد: نر: 63 تا 71 - ماده: 58 تا 66 سانتی‌متر
size icon جثه: متوسط
origin icon خاستگاه: اسپانیا، انگلیس

مشخصات ظاهری سگ پوینتر

مشخصات ضاهری سک پوینتر انگلیسی
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


شکل سر مشخصه اصلی نژاد پوینتر انگلیسی است از پهلو طول جمجمه و پوزه تقریبا برابر است و با یه اندازه متناسب به هم متصل میشن. یک شیار میانی کم عمق هم کنار بین چشم‌ها در ناحیه پیشانی وجود داره و استخوان پس سری هم مشخص نیست

شکل گوش‌ها


گوش ها یکی دیگه از المان های خاص این نژاد هستن. شکل گوش‌ها قطره‌ای و کوتاهه و در انتها تیز شدن. در حالت ریلکس گوش‌ها افتاده هستن و به طور طبیعی به زیر فک هم میرسن. پوست گوش هم به اندازه‌ای نازکه که رگ های خونی رو می‌تونین توش ببینین

پوزه و بینی


پوزه سگ پوینتر به اندازه‎‌ای باید بزرگ باشه تا بتونه پرنده‌هایی مثل قرقاول رو با دهنش حمل کنه از بغل پوزه مستطیلی شکله و از بالا پوزه پهنه و لب ها کمی افتاده هستن سوراخ‌های بینی باید بزرگ و باز باشن و رنگ بینی بسته به کت سگ مشکی یا رنگ خودش هستش.

چشم‌ها


رنگ چشم ها با بینی همخونی دارن. سگ‌های سیاه چشم های تیره تری دارن، هرچی چشم تیره‌تر باشه بینایی قوی‌تری هم داره چشم‌ها بیضی شکل هستن.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

blue eye

آبی

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم صحیح یه عنصر حیاتی برای سگ پوینتر انگلیسی است. دم صاف و کوتاه و بالاتر از ناحیه خروجی دم (HOOk) نیست.

نوع پوشش


موهای کوتاه، متراکم و براق و صافی دارن

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


سگ پوینتر انگلیسی جز سگ‌های متوسط جثه به حساب میاد. مقایسه اندازه این سگ رو با یه انسان میتونین تو تصویر ببینین.

مقایسه اندازه سگ پوینتر با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد پوینتر


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. یه سگ ماهیچه‌ای و قویه که زاتا ورزشکاره
 2. پرانرژی هستن و برای شکار پرورش پیدا کردن
 3. معمولا با همه افراد، از جمله سایر حیوانات رابطه خوبی دارن

معایب نژاد

 1. خرابکاری و واق واق‌های زیاد در صورت تنهایی
 2. وقتی یه چیزی توجه‌اش رو جلب کنه ممکنه دیگه به دستورات شما گوش نده
 3. ورزش زیادی نیاز داره

نکات مهم درباره نگهداری نژاد پوینتر

درباره سگ پوینتر می‌شه گفت که یک نژاد خوش اخلاق و مهربون، باهوش و آموزش‌پذیر و پرانرژیه. سگ نژاد پوینتر (pointer) برای افراد فعال مناسب هستن و به ورزش روزانه و تحریک ذهنی زیادی احتیاج دارن. پس به درد نگهداری تو آپارتمان نمی‌خورن، مگه این که بتونین هر روز به اندازه کافی ببرین‌شون بیرون.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ پوینتر

training_content

تربیت پوینتر

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خصوصیات رفتاری سگ پوینتر انگلیسی

health icon

بیماری‌های نژاد پوینتر

آلرژی

یکی از بیماری‌های رایج (اگه میشه بهش بیماری گفت البته) تو سگ‌های پوینتر انگلیسیه، سه نوع آلرژی وجود داره

 • آلرژی غذایی: که با حذف مواد غذایی حساسیت زا رفع میشه
 • آلرژی تماسی: مثل  آلرژی به پودر‌های کک و شوینده‌ها و..
 • آلرژی تنفسی: که ناشی از مواد موجود تو هوا مثل گرد و غبار و...

 

چشم گیلاسی

چشم گیلاسی سگ وقتی به وجود میاد که غده موجود تو پلک سوم (پرده محافظ) بیرون بزنه که میشه اونو به صورت یه توده قرمز در گوشه چشم دید

با جراحی میشه این عارضه رو درمان کرد.

آب مروارید

عدسی چشم کدر میشه و باعث میشه پوینترها کم یا حتی نابینا بشن. معمولا در بزرگسالی و در سگ‌های مسن این بیماری به وجود میاد که با جراحی میشه وضعش رو بهتر کرد.

بیماری آدیسون

به اسم hypoadrenocorticism هم شناخته میشه، یه بیماری ژنتیکی که تو اون  هورمون‌های آدرنال از  غدد فوق کلیه ترشح نمیشه،

از نشانه‌های این بیماری میشه به استفراغ و کم اشتهایی و  بی انرژیه که همین طور که می‌بینن نشانه‌های خاصی نیستن و میشه اونا رو با سایر بیماری‌ها اشتباه گرفت در نتیجه تشخیص زود هنگامش سخت میشه.

این بیماری در نهایت باعث افزایش استرس، نارسایی قلبی و حتی مرگ سگ میشه.

کندرو دیسپلازی

یه بیماری ژنتیکی که معمولا به اشتباه بهش "کوتوله‌گرایی" میگن. سگ مبتلا به این بیماری دچار اندام‌های کوتاه و غیر طبیعی میشن. شدت این بیماری متفاوته و در موادر خفیفش مشکلی برای سگ ایجاد نمی‌کنه ولی در موارد حاد اون سگ فلج میشه.

سگی که به نوع خفیفش دچا شده زندگی طبیعی داره ولی چون ناقل این بیماری هستش نباید پرورش داده بشه

 

سایر بیماری‌ها

بعضی بیماری‌ها توی سگ‌ها شایعه که توی مقاله بیماری سگ بیشتر می‌تونین در موردشون بخونین. پوینترها هم کلا یک نژاد خیلی سالم حساب می‌شن، اما مستعد بعضی از مشکلات ارثی هم هستن، از جمله:

 • دیسپلازی مفصل ران (مطالب بیشتر درباره دیسپلازی سگ اینجا)
 • نفخ (مطلب مرتبط: درمان نفخ سگ)
 • بیماری‌های چشمی
 • تیروئیدیت ناشی از مشکلات خود ایمنی

تاریخچه و گذشته

منشا این نژاد مشخص نیست، اما بعضیا می‌گن از نسل پوینترهای اسپانیائی بوده که توی قرن هیجدهم وارد انگلیس شدن. پرورش دهنده‌های انگلیسی نژادهای دیگه‌ای از جمله بلادهوندها، سترها، فاکس‌هوندها و تازی‌های گری‌هوند رو باهاش ترکیب کردن و نتیجه، یک سگ شکاری سریع و چابک شده.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ پوینتر انگلیسی

بهترین اسامی برای پوینتر

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد pointer انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • سیخی
 • خال خالی
 • آپولو
 • اسکات
 • هانتر
 • مکس
 • جگر
 • تیت
female symbol

نام‌های دخترونه

 • تینا
 • نیلو
 • اسکارلت
 • آتنا
 • هانی
 • لوسی
 • سوفیا
 • میکاسا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

توضیحات بیشتر سگ پوینتر انگلیسی

سگ پوینتر (pointer) یک نژاد انگلیسی با جثه متوسط و موهای کوتاه و صافه که می‌تونه رنگ‌های مختلفی هم داشته باشه. تخصص این سگ‌ها اینه که شکاری که تیر بهش خورده و روی زمین افتاده رو پیدا کنن و بعد با سرشون به سمتش اشاره کنن (پوینت به انگلیسی یعنی اشاره کردن). این‌جور وقتا حیوون صاف می‌ایسته و یک پاشو از زمین جدا می‌کنه، دم‌شو هم صاف نگه می‌داره و پوزه‌شو دقیقا به طرف شکار می‌گیره.

می‌گن غریزه شکار توله سگ شکاری پوینتر از 2 ماهگی شروع می‌شه و این رفتارا رو نشون می‌ده. نژاد پوینتر برای کمک به شکارچیا پرورش داده شد ولی می‌تونیم به عنوان یک سگ خونگی فعال، مهربون، بازیگوش و بعضی وقتا شیطون هم نگهش داریم

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

قبل از اختراع اسلحه، از سگ‌ پوینتر برای شکار پرنده استفاده میکردن! یه تور به سگ پوینتر وصل می‌کردن و به سگ نقظه شکار رو نشون می‌دادن و در آخر پرنده تو تور سگ گیر میکرد

qoute icon

سگ‌های پوینتر تو 2 ماهگی غریزه شکارشون فعال میشه، پس وقتی میگیم شکارچیان زاتی ان شوخی نکردیم!

qoute icon

سگ‌های پوینتر جزو 8 نژاد اولیه تو آمریکا بودن که به طور رسمی ثبت شدن

qoute icon

سگ های پوینتر برای شکار خرگوش‌ها با سگ‌های تازی همکاری می‌کردن، اول سگ پوینتر به شکار اشاره می‌کرد و بعد از اون سگ تازی به سمت شکار میرفت.

qoute icon

اسم پوینتر یا اشاره گر به این دلیل بهشون گفته میشه چون وقتی شکار رو می‌بینن با یه حالت خاصی بهش خیره و خشک میشن، معمولا بدنشون صاف ومستقیم و پای جلوشون رو بالا میگرن و سمت شکار متمایل میشن

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.