سگ اشپیتز در چند رنگ

سگ اشپیتز رو با انواع دیگه اشتباه نگیرید!

سگ اشپیتز یکی از سگ‌های محبوب در ایران و جهان هست که انواع مختلفی مثل اشپیتز پامر، اشپیتز آلمانی، اشپیتز ژاپنی و … داره و به اشتباه به عنوان یه نژاد شناخته شده در صورتی که در واقع اسم گروهی از نژادهاست که ویژگی های مشترکی دارن. این مطلب می‌خوایم درباره سگ اشپیتز صحبت کنیم و ببینیم وقتی داریم در مورد نژاد اشپیتز صحبت می‌کنیم دقیقا از چی صحبت می‌کنیم؟ اما در مورد سگ اشپیتز چرا سوتفاهم وجود داره؟ به این خاطر که اشپیتز یک نژاد نیست!

اشپیتز نام خانواده یا گروهی از سگ‌هاست که یک سری ویژگی‌های خاص دارن که این ویژگی‌ها بین چندین و چند نژاد از سگ‌ها می‌تونه دیده بشه.

جالب شد نه؟ پس در قدم اول یاد گرفتیم که ترکیب «نژاد اشپیتز» یه ترکیب اشتباه هست. با یه مثال کمی واضح‌ترش می‌کنم؛ سگ نژاد آکیتا جز گونه‌ی اشپیتز هست همونطور که سگ‌های نژاد چاوچاو، اشپیتز ژاپنی، هاسکی و پامرانین هم جز همین گونه هستن. خب شاید براتون سوال شده باشه که با این همه تفاوت ظاهری بین این نژادها، چطوری می‌تونن جز یه گونه باشن و اصلا چطور می‌تونیم تشخیص بدیم که کدوم نژاد‌ها اشپیتز محسوب می‌شن، بیایید باهم در موردشون بیشتر یاد بگیریم.

سگ های اشپیتز

تاریخچه سگ‌های اشپیتز

منشاء و خاستگاه اصلی اشپیتزها مشخص نیست اما اکثر اشپیتزهای امروزی از نواحی قطبی یا سیبری آمده‌اند. به نظر بعضی از متخصصین، نژاد اشپیتز اصیل  از جفتگیری گله‌های سگ‌ وحشی و گرگ‌ها به وجود اومدن. سگ spitz با زندگی در منطقه‌های سردسیری خیلی خوب منطبق می‌شن چون اصولا محل زندگیشون سیبری و مناطق سرد بوده.

سگ اشپیتز بازیگوش

خصوصیات سگ‌های اشپیتز

ویژ‌گی‌های فیزیکی اشپیتزها

با اینکه اشپیتز طیف بزرگی از سگ‌ها با نژادهای مختلف رو شامل می‌شه ولی همه در یک چیز مشترک هستن و اون شباهتشون به گرگ‌ها هست این شباهت‌ها شامل:

  • گوش‌های ایستاده، نوک تیز و تقریبا کوچیک
  • چشم‌های بادومی
  • سر مثلثی شکل
  • موهای پرپشت و ضخیم
  • و داشتن یک لایه پنبه‌ای ضخیم کوتاه‌تر زیر موهای بلندشون که برای زندگی در مناطق سردسیر خیلی مناسبه
  • دم پشمالو وخم شده روی کمرشون می افته.
  • قیمت سگ اشپیتز هم کاملا به نژادش و میزان فراوانی در ایران ربط داره، مثلا قیمت سگ هاسکی با قیمت توله سگ پامر اشپیتز مطمئنا متفاوته. اما به طور کلی قیمت این سگ‌ها خیلی ارزان نیست و جژء نژادهای کمیاب در ایران هستن.
خصوصیات و نکات نگهداری نژاد سگ اشپیتز ژاپنی
اینفوگرافی نژاد سگ اشپیتز ژاپنی

طول عمر سگ اشپیتز

گفتیم که اشپیتز نام گروهی از سگ‌هاست و به همین دلیل هم طول عمر به نوع نژادش ربط داره. اما به طور کلی سگ‌های اشپیتز بین ۱۰ تا ۱۴ سال عمر می‌کنن. البته برخی نژادها مثل اشپیتز هندی تا ۱۶ سال هم عمر می‌کنه.

همونطوری که بالاتر دیدیم سایز‌های مختلفی مثل سگ‌ های عروسکی یا خیلی کوچولو مثل اشپیتز ژاپنی و پامرانین تا سگ‌های کاری بزرگ مثل سگ‌ چاو چاو جز این گونه می‌تونن باشن.

سگ اشپیتز سفید

خلق و خو و مشخصات سگ اشپیتز

سگ‌های اشپیتز اعتماد به نفس خیلی بالایی دارن، پس اگه با این صحنه مواجه شدین که اشپیتز دو وجبی و کوچولوتون داره به یه سگی که ۳ برابر خودش جثه داره واق واق می‌کنه و خط و نشون می‌کشه خیلی تعجب نکین!!

علاوه بر این اشپیتزها خیلی باهوش، مشتاق و فعال هستن، وفادارن و به طور کلی با بچه‌ها و بقیه‌ی حیوون‌ها خوب کنار میان.

پس اگه توی خونتون حیوون دیگه‌ای نگه می‌دارید، یا دوست دارید کودکتون از کوچیکی مسئولیت‌پذیری رو یاد بگیره و با حیوان خونگی انس داشته باشه، اشپیتزها گزینه‌ی خوبی برای نگهداری هستن.

این گونه، گونه‌ی پرچونه‌ای محسوب می‌شه پس اشپیتز شما ممکن هست بیشتر از سگ‌های دیگه پارس کنه و شما قبل از خرید و تصمیم به نگهداری کردن از یه اشپیتز باید از اینکه محیط زندگیتون برای این مساله به اندازه کافی مناسب هست مطمئن باشید.

ما یه راهنمای کامل در مورد خرید سگ داریم و می‌تونید اینجا بیشتر در مورد اینکه چه مسائلی رو باید در نظر بگیرید بخونید.

بوسیدن سگ نر توسط سگ ماده

ویژگی‌های رفتاری اشپیتز

اشپیتزها عاشق خانواده‌ و صاحبشون هستن و به توجه زیادی، احتیاج دارن به همین خاطر اگر برای مدت زیادی تنها بمونن شرور و لجباز می‌شن.

اشپیتزهای عروسکی مثل پامرانین، اشپیتز ژاپنی و ژرمن اشپیتزها این ویژگی رو بیشتر دارن تا جایی که برای اینکه به تنهایی بازی کنن باید تشویق بشن.

شما می‌تونین برای اونا توپی پرتاب کنین تا براتون برش گردودنن و به مرور فاصله‌‌ی پرتاب رو بیشتر کنین و توی همین زمانی که سگتون میره تا توپ رو برگردونه فضا رو برای چند دقیقه ترک کنید. با اینکار اعتماد به نفس سگتون بیشتر می‌شه و یاد می‌گیره که می‌تونه تنهایی هم بازی کنه.

یادتون باشه تربیت سگ اشپیتز بسیار مهمه، بخصوص در تولگی. سگ هایی که از تولگی تربیت نشن، وقتی بزرگ شدن سرخود و لجباز میشن و صاحبشون رو اذیت میکنن.

اشپیتزهای بزرگتر کمی مستقل‌تر هستن. مثلا اگه دوست دارید پهن‌ترین لبخند جهان رو روی لبای سگتون ببینید یه گوشه وایسین و منتظر شید تا عروسک یا تشویقی که گوشه و کنار باغ براش قایم کردین رو پیدا کنه.

یکی از تفریحات اشپیتزها کندن خاک هست پس اگه توی باغ نگهشون می‌دارید مطمئن بشید فنس‌ها به اندازه ی کافی توی عمق زمین کار گذاشته شدن و همینطور اگه باغچه و گل و گیاه دارید با فنس سگتون رو ازش دور نگه دارید.

می‌دونید بعضی وقت‌ها از حیوون خونگی داشتن فقط قشنگی‌هاش به چشممون میاد و از سختی‌هاش غافل می‌َشیم. برای اینکه بدونید قبل از خرید سگ از همه جوانب و سختی‌هاش آگاهید می‌تونید مطلب ما با عنوان تجربه داشتن سگ رو بخونید.

 

چطور بفهمم سگ‌های اشپیتزها برای من مناسبه؟

شاید با خودتون سوال کنین که این نژاد گزنه مناسبی برای نگهداری و زندگی هست یا نه. جواب این سوال به فاکتورهای زیادی بستگی داره. اینکه خصوصیات و ویژگی‌های سگ مد نظر شما چیه و آیا با نوع زندگی شما همخونی داره یا نه. یا اینکه جنسیتش چی باشه و چقدر نیاز به فضا و انرژی داره. به خاطر همین انتخاب سگ مهمترین قدم برای نگهداری سگ بوده و هست.
اما نگران نباشین ما توی پت پرس به شما کمک میکنیم تا بهترین نژاد سگ برای زندگی انتخاب کنین. پت پرس با تهیه کتاب راهنمای انتخاب سگ تمام نگرانی های شما رو توی این مسیر سرنوشت ساز برطرف کرده.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

سگ اشپیتز ژاپنی

 نگهداری سگ اشپیتز

آموزش و تربیت صحیح و اصولی مهم‌ترین نکته در سگ اشپیتزه. خیلی مهمه که برای تربیت سگ بدونین کی باید به‌جا و به‌موقع بصورت صحیح بهش آموزش بدین.

این آموزش‌ها با تنها گذاشتن سگ در خونه شروع میشن و با آموزش‌هایی مثل یاد گرفتن جای دستشویی، آموزش قوانین خونه به سگ، تعیین یه برنامه مشخص، یاد دادن فرمان های مقدماتی و تکمیلی و…. ادامه پیدا میکنن.

سگ‌های نژاد Spitz معمولا سگ‌های سالمی هستن؛ اما این نژاد نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی داره و توجه به غذای اونا، نقش خیلی مهمی توی سلامت سگ در بزرگسالی و طول عمرش بازی می‌کنه. ما توی مقاله غذای سگ اشپیتز به صورت کامل در مورد راهنمای خرید و تغذیه این نژاد توضیح دادیم که میتونین مطالعه کنین.

تربیت سگ اشپیتز، قدم به قدم و آسان

تربیت سگ اشپیتز بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

پس در تیم پت پرس به فکر افتادیم برای کمک به شما در این کار مهم، کتاب الکترونیکی راهنمای جامع تربیت سگ رو تالیف و طراحی کنیم.

با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

اشپیتزها مقاومت ذاتی بالایی دارن شاید به این خاطر که نیاکانشون توی مناطق سردسیری برای کشیدن سورتمه ها تربیت می‌شدن. همین مساله باعث شده که دونده‌های خیلی خوبی باشن.

پس اگه شما هم ورزش مورد علاقه‌اتون دویدن هست اشپیتزتون می‌تونه پا به پاتون هر مسافتی رو بدوه و بهترین همراه‌تون باشه. اگر هم خودتون به دویدن علاقه‌ای ندارید یادتون باشه اشپیتزها به یک عالمه فضای آزاد و شیطونی کردن احتیاج دارن.

انواع سگ اشپیتز و سطح انرژی اون‌ها

اشپیتزها عاشق فعالیت هستن و باید حتما توی برنامه‌های روزانه‌تون زمانی رو برای گردش و بازی باهاش اختصاص بدین.

البته با توجه به نژادی که اشپیتزتون داره، میزان سطح انرژی متفاوتی رو ازش خواهید دید. مثلا اشپتزهای کوچیکتر مثل سگ اشپیتز پامر سطح انرژی کمتری هم نسبت به نژادهای بزرگتر دارن. اگه اشپیتز شما از نژاد پر انرژی هست اصلا نگران نباشین؛ برای تخلیه انرژی سگتون میتونین از روش های مختلفی استفاده کنین (مثلا بازی های فیزیکی و فکری، استفاده از تردمیل یا حتی اسباب بازی های مختلف). توی مقاله تخلیه انرژی سگ تمامی این روش ها رو توضیح دادیم.

 

سگ پشمالو

سگ اشپیتز و آب و هوای گرم

یادتونه گفتیم محل اصلی زندگی اشپیتزها قطب و منطقه سیبری بوده؟ به همین خاطر اشپیتزها نباید خیلی در معرض هوای گرم باشن پس صبح‌های زود یا عصرهایی که هوا خنک‌تر هست زمان مناسب‌تری برای بازی و فعالیت‌های فیزیکی هستن.

مراقبت از موهای سگ اشپیتز

علاوه بر این هوای سرد مناطق سردسیری باعث پرپشت و بلند شدن موهاشون شده، ولی خوشگلی بی دردسر به دست نمیاد. موهای این دوست داشتنی‌ها به مراقبت روزانه و برس کشیده شدن احتیاج داره. شما می‌تونید موهای بلندشون رو شونه بکشید ولی برای اینکه لایه‌های کوتاه و ضخیم زیرین موهاشون نمدی نشه حتما از برس‌های مخصوص استفاده کنید.

چرا اشپیتزها از خیس شدن متنفر هستن؟

یکی از مواردی که باید حواستون بهش باشه اینه که پرپشت بودن موهاشون و پیشینه‌ی تاریخی این نوع سگ، باعث شده که زیاد از خیس شدن خوششون نیاد چون اگراجدادشون خیس می‌شدن، امکان یخ زدنشون توی هوای بسیار سرد و قطبی زیاد می‌شد، پس اگر دیدین اشپیتز خیس شده‌تون با آخرین سرعت خودش رو به فرش یا حتی دیوارهای خونه می‌ماله و سعی می‌کنه خودش رو خشک کنه خیلی متعجب نشین.

آیا اشپیتزها غرغرو هستن؟

همونطوری که قبل تر اشاره کردیم اشپیتزها تمایل زیادی به پارس کردن و ابراز وجود دارن که توی نژادهای بزرگتر این پارس کردن تبدیل به غرش هم می‌شه. پس خوبه توی تولگی بهشون دستور پارس کن و ساکت باش رو آموزش بدین که توی بزرگسالی دچار مشکل نشید.

شما می‌تونید برای این ‌کار از مربی سگ کمک بگیرید یا با تهیه‌ی مقداری تشویقی و زمان گذاشتن، خودتون این تجربه‌ی شیرین رو کسب کنین. اگر در مورد انتخاب مربی به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتین، مطالعه مطلب مربی سگ خوب و قابل اعتماد به دردتون میخوره.

خب چطوره راجع به چنتا از معروفترین نژادهای اشپیتز هم کمی صحبت کنیم. موافقید؟

سگ اشپیتز

۱۱ نژاد معروف اشپیتز در ایران و دنیا

سگ اشپیتز ژاپنی

اشپیتز ژاپنی سگی هست در اندازه‌ی متوسط ولی خلق و خوی سگ نگهبان رو داره و به شدت خانواده دوست هست؛ به همین خاطر نسبت به اعضای خانواده و صاحبش حساسه و بدون در نظر گرفتن جثه‌ش به غریبه‌ها پارس می‌کنه؛ بدون اینکه ذره‌ای عقب نشینی کنه.

معمولا با پامرانین‌ها اشتباه گرفته می‌شن ولی یادمون باشه اندازه اشپیتز ژاپنی از پامرانین بزرگتر هستش.

این نژاد، نژاد بسیار باهوشی هست پس زود آموزش می‌بینه و به طور کلی برای زندگی در آپارتمان مناسب هست. به زودی یه مطلب کامل‌تر در موردشون می‌ذاریم پس کمربند‌ها بسته!

سگ اشپیتز ژاپنی

سگ آکیتا

نژاد آکیتا که اصلش به ژاپن برمی‌گرده به وفاداری معروفه.

این نژاد توی فرهنگ ژاپن نماد سلامتی، شادی و طول عمر هستش.

داستان هاچیکو، سگ آکیتای معروف

شاید داستان سگ هاچیکو رو شنیده باشید. هاچیکو هر روز صاحبش رو تا ایستگاه قطار همراهی می‌کرد و دوباره عصر، سر و کله‌ی هاچیکو نزدیک ایستگاه قطار پیدا می‌َشد تا صاحبش رو بعد از یه روز کاری تا خونه همراهی کنه. اما یه روز صاحبش موقعی که سر کار بوده از دنیا میره؛ هاچیکو تا ۹ سال بعد از مرگ صاحبش هر روز عصر توی ایستگاه قطار منتظرش می‌نشسته. به خاطر این میزان وفاداری بعد از مرگ هاچیکو مجسمه برنزیش رو داخل همون ایستگاه قطار نصب کردن که اگه روزی به توکیو سفر کردین می‌تونین ببینیدش. حتما می‌تونید حدس بزنید نژاد هاچیکو چی بوده، نه؟ بله درسته آکیتا. هرچی از وفاداریشون بگیم کم گفتیم.

هاچیکو سگ آکیتای معروف

سگ الکهاند نروژی

این نژاد گرم کننده‌ی هر خونه‌ای هست که توش حضور داره. اگه دنبال سگی هستین که دور آشپزخونه دنبالتون بدوه و وقتی جهت دویدنتون رو عوض می‌کنین ازتون فرار کنه و بعد از تموم شدن بدو بدوتون از خوشحالی زوزه بکشه این نژاد بهترین انتخاب برای شماست. الکهاند اصلاتا نروژی هست و سگ نگهبان محسوب می‌شه.

یادتون باشه این نژاد اصلا تحمل تنها موندن رو نداره.

سگ الکهاند نروژی

سگ مالاموت

سگ مالاموت بر خلاف ظاهر گرگ مانند و قویش، نژاد خیلی حساسی محسوب می‌شه و به توجه زیادی احتیاج داره.

نکته‌ی جالب در مورد این نژاد اینه که یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شه که در طی هزاران سال‌ها دچار تغییر ظاهری زیادی نشده.

سگ مالاموت خوشحال

سگ ساموید

نژاد ساموید مربوط به سیبری می‌شه. جالبه بدونین سامویدها روی صاحبشون می‎خوابیدن تا گرم نگهشون دارن. انطباق با زندگی آپارتمان‌نشینی برای این نژاد خیلی آسون نیست.

سگ ساموید صورت منحصر به فردی داره که بهش ظاهر خندان میده برای همین بهش سگ خندان میگن.

اگر دوست دارین بیشتر در مورد سگ ساموید بدونین مقاله مربوطه اش رو مطالعه کنین.

سگ ساموید برفی

سگ هاسکی

هاسکی‌ها، مالاموت‌ها و سامویدها هر سه از نژادهایی بودن که به کشیدن سورتمه معروف هستن. حتی گفته می‌شه کلمه‌ی «هاسکی» از واژه «اسکی» اومده و اسکی لقبی بوده که به اسکیموها داده می‌شده، البته یه نژاد دیگه به نام سگ اسکیمو هم وجود داره که هیچ ارتباطی به نژاد هاسکی نداره. هاسکی یکی از معروف‌ترین نژادهای سگ توی ایران هستش اگه دوست داشتید بیشتر در مورد این قشنگ‌های دوس داشتنی بدونید خوندن مقاله سگ هاسکی رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

سگ هاسکی در قطب

سگ اشپیتز آلمانی یا ژرمن اشپیتز

این نژاد سگ همونطور که از اسمش مشخصه خاستگاهش به کشور آلمان برمی‌گرده. این سگ بسیار پرانرژی و هشیاره و وفاداری زیادی به صاحبش داره؛ فوق‌العاده تربیت پذیره و آموزشش اصلا کار سختی نیست.

ژرمن اشپیتز با غریبه‌ها رابطه خوبی نداره و اگه غریبه‌ای وارد خونه بشه سریع به صاحبش اطلاع میده؛ بنابراین سگ نگهبان خوبی برای خونه‌تون محسوب میشه. البته به خاطر حس نگهبانی غریزیش به زنگ در و صدای در واکنش نشون میده و پارس می‌کنه که باید از تولگی در این مورد تربیتش کنید.

این سگ به خاطر انرژی بالایی که داره نیاز به پیاده‌روی روزانه داره و به خاطر جثه کوچیکش برای زندگی در آپارتمان مناسبه.

نژاد سگ ژرمن اشپیتز

سگ چاو چاو

سگ چاو چاو به خاطر موهای پرپشت دور صورتش از نظر شبیه به شیر و از لحاظ غرور و استقلالی که توی برخوردش داره خیلی شبیه به گربه‌هاست. اگر دنبال سگی هستین که بغلی باشه و از کنارتون تکون نخوره شاید باید نژاد دیگه‌ای رو انتخاب کنید ولی برای افرادی که با نداشتن این خصوصیات مشکلی ندارن، سگ چاوچاو یه دوست وفادار و خوب می‌تونه باشه.

یکی از ویژگی های جالب چاوچاو داشتن زبان آبی و ظاهر شیر مانندش هست برای همین بهش سگ چاوچاو پاندا هم میگن. در مورد سگ چاوچاو پاندا در پت پرس مقاله مربوطه رو مطالعه کنید.

سگ چاوچاو پاندا

سگ پامر اشپیتز

این نژاد هم از سگ‌های سورتمه مشتق شده. لقب پامرانین‌ها «سگ کوچکی که فکر می‌کنه می‌تونه» هست که این نشون دهنده روحیه بالا و فعالیت زیاد این نژاد هستش. نسبت به اشپیتزهایی مثل هاسکی و ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب‌تر هستش. این نژاد توی ایران طرفدارهای خیلی زیادی داره و گاهی به جای پامرانین، پامر اشپیتز هم بهش می‌گن و اونایی که صورت کشیده‌تری دارن به پامر اشپیتز روباهی معروفن.

ما یه مطلب کامل‌تر در مورد خصوصیات سگ پامر اشپیتز داریم که می‌تونین بخونیدش: سگ پامرانین

سگ پامرانین عروسکی

سگ شیبا اینو

شیبا اینو یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ ژاپنی هست که جثه نچندان بزرگی داره و در اصل برای شکار تربیت می‌شده. امروز این نژاد اشپیتز معروف‌ترین و پرطرفدارترین نژاد در ژاپن هست. به نظر میاد علت نامگذاریش جثه کوچیکش باشه چون شیبا به معنی کوچک هست. تازه در حدود ۶۰ سال پیش این نژاد به آمریکا برده شد و به همین خاطر در دنیای غرب خیلی شناخته شده نیست.

سگ شیبا اینو در طبیعت

سگ لاندهوند نروژی

این نژاد یکی از عجیب‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شه، ۶ تا انگشت داره و می‌تونه گوشش رو ببنده تا از کانال‌های گوشش محافظت کنه. در اصل برای شکار پافین یا طوطی دریایی که غذای اصلی مردم در سواحل غربی نروژ بوده تکثیر می‌شده.

سگ لاندهوند نروژی

در این مطلب در مورد گروه سگ‌های اشپیتز صحبت کردیم و ۱۱ تا از معروف‌ترین اشپیتزها در ایران رو به شما معرفی کردیم. امیدواریم این مطلب بهتون کمک کنه دید بهتری نسبت به این گروه بزرگ از سگ‌ها پیدا کرده باشید. شما تا حالا تجربه نگهداری از یه سگ اشپیتز رو داشتید؟ اگه هرگونه نظر یا تجربه ای در این مورد دارید خوشحال می‌شیم برامون کامنت بگذارید و تجربیاتتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (98 امتیاز)
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
رومینا
نوشته شده در: ۲۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام!!
سگ اشپیتز قیمتش چنده؟؟
لطفا اضافه کنید که قیمت نوع حیوانی که معرفی میکنید چنده🙏🏻

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام رومینا جان
قیمت ها به علت نوسان و تفاوت در هر سگ بر اساس ویژگی ها درج نمیشه و پت پرس سایت فروش سگ نیست

پاسخ به این نظر
アキラアマテラス
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

مجید عزیز . شما میتونی به سایت واگذاری حیوانات مراجعه کنی . فقط کافی که در اینترنت سرچ کنی واگذاری توله سگ بعد توله سگی رو دوست داری رو انتخاب بکنی . میری میاریش یا ارسال داره .

پاسخ به این نظر
مجید
نوشته شده در: ۱۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر.تشکر میکنم بابت زحماتتون و مطالب کاملا اموزنده م مفید که در اختیار سایرین قرار میدید.من تجربه نگهداری از سگ رو دارم.الان مدتی هست دنبال یه توله میگردم برای واگذاری اما به هر پیجی و کانالی پیام میدم یا اصلا جواب نمیدن یا میگن فقط کمک مالی بکنید.اگر شما یا هر کدوم از دوستان توله سگی داره که به هر دلیل میخواد واگذار بکنه من با کمال میل میپذیرم.یا اگر هم قصد فروش داره ترجیح میدم از تولید مثل های خونگی بگیرم تا بقیه جاها.ممنون میشم اگه تو این زمینه بتونین به من کمک کنین.سپاس

پاسخ به این نظر
アキラアマテラス
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

مجید عزیز . شما میتونی به سایت واگذاری حیوانات مراجعه کنی . فقط کافی که در اینترنت سرچ کنی واگذاری توله سگ بعد توله سگی رو دوست داری رو انتخاب کنی . میری میاریش یا ارسال داره .

پاسخ به این نظر