پت پرس
سگ اشپیتز در چند رنگ

همه چیز در مورد نژاد معروف اشپیتز در ایران (اشپیتز ژاپنی، اشپیتز پامر،خصوصیات، تربیت)

سگ اشپیتز یکی از سگ های محبوب در ایران و جهان هست که انواع اشپیتزپامر، اشپیتز ژاپنی و … داره و به اشتباه به عنوان یه نژاد شناخته شده در صورتی که در واقع اسم گروهی از نژادهاست که ویژگی های مشترکی دارن. این مطلب می‌خوایم ببینیم وقتی داریم در مورد نژاد اشپیتز صحبت می‌کنیم دقیقا از چی صحبت می‌کنیم؟

اما در مورد سگ اشپیتز چرا سوتفاهم وجود داره؟ به این خاطر که اشپیتز یک نژاد نیست!

اشپیتز نام خانواده یا گروهی از سگ ها هست که یک سری ویژگی‌های خاص دارن که این ویژگی‌ها بین چندین و چند نژاد از سگ‌ها می‌تونه دیده بشه. جالب شد نه؟ پس در قدم اول یاد گرفتیم که ترکیب “نژاد اشپیتز” یه ترکیب اشتباه هست.

با یه مثال کمی واضح‌ترش می‌کنم؛ سگ نژاد آکیتا جز گونه‌ی اشپیتز هست همونطور که سگ‌های نژاد چاوچاو، اشپیتز ژاپنی و پامرانین هم جز همین گونه هستن. خب شاید براتون سوال شده باشه که با این همه تفاوت ظاهری بین این نژادها، چطوری می‌تونن جز یه گونه باشن و اصلا چطور می‌تونیم تشخیص بدیم که کدوم نژاد‌ها اشپیتز محسوب می‌شن، بیایید باهم در موردشون بیشتر یاد بگیریم⇓

سگ های اشپیتز

تاریخچه سگ‌های اشپیتز

به نظر بعضی از متخصصین، اشپیتزها از جفتگیری گله‌های سگ‌ وحشی و گرگ‌ها به وجود اومدن. اونا با زندگی در منطقه‌های سردسیری خیلی خوب منطبق می‌شن چون اصولا محل زندگیشون سیبری و مناطق سرد بوده.

سگ اشپیتز بازیگوش

خصوصیات سگ‌های اشپیتز

ویژ‌گی‌های فیزیکی اشپیتز

با اینکه اشپیتز طیف بزرگی از سگ‌ها با نژادهای مختلف رو شامل می‌شه ولی همه در یک چیز مشترک هستن و اون شباهتشون به گرگ‌ها هست این شباهت‌ها شامل:

  • گوش‌های ایستاده، نوک تیز و تقریبا کوچیک
  • چشم‌های بادومی
  • سر مثلثی شکل
  • موهای پرپشت و ضخیم
  • و داشتن یک لایه پنبه‌ای ضخیم کوتاه‌تر زیر موهای بلندشون که برای زندگی در مناطق سردسیر خیلی مناسبه
  • دم پشمالو وخم شده به روی کمرشون می افته.

جالبه بدونین  spitz توی زبان آلمانی به معنی نوک تیز هست.

همونطوری که بالاتر دیدیم سایز‌های مختلفی مثل سگ‌های خیلی کوچولو یا عروسکی مثل اشپیتز ژاپنی و پامرانین تا سگ‌های کاری بزرگ مثل سگ‌های چاوچاو جز این گونه می‌تونن باشن.

سگ اشپیتز سفید

خلق و خوی سگ اشپیتز

سگ‌های اشپیتز اعتماد به نفس خیلی بالایی دارن، پس اگه با این صحنه مواجه شدین که اشپیتز دو وجبی و کوچولوتون داره به یه سگی که ۳ برابر خودش جثه داره واق واق می‌کنه و خط و نشون می‌کشه خیلی تعجب نکین!!

علاوه بر این اشپیتزها خیلی باهوش، مشتاق و فعال هستن، وفادارن و به طور کلی با بچه‌ها و بقیه‌ی حیوون‌ها خوب کنار میان.

پس اگه توی خونتون حیوون دیگه‌ای نگه می‌دارید، یا دوست دارید کودکتون از کوچیکی مسئولیت‌پذیری رو یاد بگیره و با حیوان خونگی انس داشته باشه، اشپیتزها گزینه‌ی خوبی برای نگهداری هستن.

بوسیدن سگ نر توسط سگ ماده

این گونه، گونه‌ی پرچونه‌ای محسوب می‌شه پس اشپیتز شما ممکن هست بیشتر از سگ‌های دیگه پارس کنه و شما قبل از خرید و تصمیم به نگهداری کردن از یه اشپیتز باید از اینکه محیط زندگیتون برای این مساله به اندازه کافی مناسب هست مطمئن باشید.

ما یه راهنمای کامل در مورد خرید سگ داریم و می‌تونید اینجا بیشتر در مورد اینکه چه مسائلی رو باید در نظر بگیرید بخونید.

ویژگی‌های رفتاری اشپیتز

اشپیتزها عاشق خانواده‌ و صاحبشون هستن و به توجه زیادی، احتیاج دارن به همین خاطر اگر برای مدت زیادی تنها بمونن شرور و لجباز می‌شن.

اشپیتزهای عروسکی مثل پامرانین، اشپیتز ژاپنی و ژرمن اشپیتزها این ویژگی رو بیشتر دارن تا جایی که برای اینکه به تنهایی بازی کنن باید تشویق بشن.

شما می‌تونین برای اونا توپی پرتاب کنین تا براتون برش گردودنن و به مرور فاصله‌‌ی پرتاب رو بیشتر کنین و توی همین زمانی که اشپیتزتون میره تا توپ رو برگردونه فضا رو برای چند دقیقه ترک کنید. با اینکار اعتماد به نفس سگتون بیشتر می‌شه و یاد می‌گیره که می‌تونه تنهایی هم بازی کنه.

مهم ترین نکته در نگهداری از سگ اشپیتز

یادتون باشه تربیت سگ های اشپیتز بسیار مهمه، بخصوص در تولگی.

سگ هایی که از تولگی تربیت نشن، وقتی بزرگ شدن سرخود و لجباز میشن و صاحبشون رو اذیت میکنن.

برای نگهداری سگ اشپیتز اولین موردی که باید بدونین اینه که به‌جا و به‌موقع بصورت صحیح بهش آموزش بدین.

این آموزش‌ها با تنها گذاشتن سگ در خونه شروع میشن و با آموزش‌هایی مثل یاد گرفتن جای دستشویی، آموزش قوانین خونه به سگ، تعیین یه برنامه مشخص،  یاد دادن اینکه چطور یه سگ حرف گوش کن داشته باشیم؟ و…. ادامه پیدا میکنن.

یه مثال از نگهداری سگ

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو بهش یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

بهترین راه حل چی میتونه باشه؟

راه حل به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس پکیج ۰ تا ۱۰۰ تربیت توله سگ رو آماده کردیم و بهتون آموزش دادیم که در چه سنی، چه آموزش‌هایی رو به سگ بدین که از همون تولگی یه سگ خوش رفتار و تربیت شده رو داشته باشین و از بودن کنارش لذت ببرید😊😊

این پکیج ۰ تا ۱۰۰ تربیت تربیت توله سگ، مجموعه‌ای از ۶ کتاب هست که با یه تخفیف خیلی خوب براتون آماده شده.

اطلاعات بیشتر در مورد پکیج ۰ تا ۱۰۰ تربیت توله سگ

 

اشپیتزهای بزرگتر کمی مستقل‌تر هستن. مثلا اگه دوست دارید پهن‌ترین لبخند جهان رو روی لبای سگتون ببینید یه گوشه وایسین و منتظر شید تا عروسک یا تشویقی که گوشه و کنار باغ براش قایم کردین رو پیدا کنه.

سگ اشپیتز ژاپنی

یکی از تفریحات اشپیتزها کندن خاک هست پس اگه توی باغ نگهشون می‌دارید مطمئن بشید فنس‌ها به اندازه ی کافی توی عمق زمین کار گذاشته شدن و همینطور اگه باغچه و گل و گیاه دارید با فنس سگتون رو ازش دور نگه دارید.

می‌دونید بعضی وقت‌ها از حیوون خونگی داشتن فقط قشنگی‌هاش به چشممون میاد و از سختی‌هاش غافل می‌َشیم. برای اینکه بدونید قبل از خرید سگ از همه جوانب و سختی‌هاش آگاهید می‌تونید مطلب ما با عنوان تجربه داشتن سگ رو بخونید.

سگ اشپیتز

نگهداری از اشپیتز

اشپیتزها مقاومت ذاتی بالایی دارن شاید به این خاطر که نیاکانشون توی مناطق سردسیری برای کشیدن سورتمه ها تربیت می‌شدن. همین مساله باعث شده که دونده‌های خیلی خوبی باشن.

پس اگه شما هم ورزش مورد علاقه‌اتون دویدن هست اشپیتزتون می‌تونه پا به پاتون هر مسافتی رو بدوه و بهترین همراه‌تون باشه. اگر هم خودتون به دویدن علاقه‌ای ندارید یادتون باشه اشپیتزها به یک عالمه فضای آزاد و شیطونی کردن احتیاج دارن.

سگ  های اشپیتز و سطح انرژی اون ها

اشپیتزها عاشق فعالیت هستن و باید حتما توی برنامه‌های روزانه‌اتون زمانی رو برای گردش و بازی با اشپیتزتون اختصاص بدین.

البته با توجه به نژادی که اشپیتزتون داره، میزان سطح انرژی متفاوتی رو ازش خواهید دید. مثلا اشپتزهایی که کوچیکتر هستن، سطح انرژی کمتری هم نسبت به نژادهای بزرگتر دارن.

سگ پشمالو

سگ اشپیتز و آب و هوای گرم

یادتونه گفتیم محل اصلی زندگی اشپیتزها قطب و منطقه سیبری بوده؟ به همین خاطر اشپیتزها نباید خیلی در معرض هوای گرم باشن پس صبح‌های زود یا عصرهایی که هوا خنک‌تر هست زمان مناسب‌تری برای بازی و فعالیت‌های فیزیکی هستن.

مراقبت از موهای سگ اشپیتز

علاوه بر این هوای سرد مناطق سردسیری باعث پرپشت و بلند شدن موهاشون شده، ولی خوشگلی بی دردسر به دست نمیاد. موهای این دوست داشتنی‌ها به مراقبت روزانه و برس کشیده شدن احتیاج داره. شما می‌تونید موهای بلندشون رو شونه بکشید ولی برای اینکه لایه‌های کوتاه و ضخیم زیرین موهاشون نمدی نشه حتما از برس‌های مخصوص استفاده کنید.

خرید برس سگ از دیجیکالا

چرا اشپیتزها از خیس شدن متنفر هستن؟

یکی از مواردی که باید حواستون بهش باشه اینه که پرپشت بودن موهاشون و پیشینه‌ی تاریخی این نوع سگ، باعث شده که زیاد از خیس شدن خوششون نیاد چون اگراجدادشون خیس می‌شدن، امکان یخ زدنشون توی هوای بسیار سرد و قطبی زیاد می‌شد، پس اگر دیدین اشپیتز خیس شده‌تون با آخرین سرعت خودش رو به فرش یا حتی دیوارهای خونه می‌ماله و سعی می‌کنه خودش رو خشک کنه خیلی متعجب نشین.

سگ اشپیتر داخل خونه کوچکش

آیا اشپیتزها غرغرو هستن؟

همونطوری که قبل تر اشاره کردیم اشپیتزها تمایل زیادی به پارس کردن و ابراز وجود دارن که توی نژادهای بزرگتر این پارس کردن تبدیل به غرش هم می‌شه. پس خوبه توی تولگی بهشون دستور پارس کن و ساکت باش رو آموزش بدین که توی بزرگسالی دچار مشکل نشید.

شما می‌تونید برای این ‌کار از مربی سگ کمک بگیرید یا با تهیه‌ی مقداری تشویقی و زمان گذاشتن، خودتون این تجربه‌ی شیرین رو کسب کنین. اگر در مورد انتخاب مربی به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتین، مطالعه مطلب مربی سگ خوب و قابل اعتماد به دردتون میخوره.

خب چطوره راجع به چنتا از معروفترین نژادهای اشپیتز هم کمی صحبت کنیم. موافقید؟

۱۰ نژاد معروف اشپیتز در ایران و دنیا

سگ اشپیتز ژاپنی

اشپیتز ژاپنی سگی هست در اندازه‌ی متوسط ولی خلق و خوی سگ نگهبان رو داره و به شدت خانواده دوست هست؛ به همین خاطر نسبت به اعضای خانواده و صاحبش حساسه و بدون در نظر گرفتن جثه‌اش به غریبه‌ها پارس می‌کنه؛ بدون اینکه ذره‌ای عقب نشینی کنه.

معمولا با پامرانین‌ها اشتباه گرفته می‌شن ولی یادمون باشه اندازه اشپیتز ژاپنی از پامرانین بزرگتر هستش.

این نژاد، نژاد بسیار باهوشی هست پس زود آموزش می‌بینه و به طور کلی برای زندگی در آپارتمان مناسب هست. به زودی یه مطلب کامل‌تر در موردشون می‌ذاریم پس کمربند‌ها بسته!

سگ اشپیتز ژاپنی

سگ آکیتا

نژاد آکیتا که اصلش به ژاپن برمی‌گرده به وفاداری معروفه.

این نژاد توی فرهنگ ژاپن نماد سلامتی، شادی و طول عمر هستش.

داستان هاچیکو، سگ آکیتای معروف

شاید داستان هاچیکو رو شنیده باشید. هاچیکو هر روز صاحبش رو تا ایستگاه قطار همراهی می‌کرد و دوباره عصر، سر و کله‌ی هاچیکو نزدیک ایستگاه قطار پیدا می‌َشد تا صاحبش رو بعد از یه روز کاری تا خونه همراهی کنه. اما یه روز صاحبش موقعی که سر کار بوده از دنیا میره؛ هاچیکو تا ۹ سال بعد از مرگ صاحبش هر روز عصر توی ایستگاه قطار منتظرش می‌نشسته. به خاطر این میزان وفاداری بعد از مرگ هاچیکو مجسمه برنزیش رو داخل همون ایستگاه قطار نصب کردن که اگه روزی به توکیو سفر کردین می‌تونین ببینیدش. حتما می‌تونید حدس بزنید نژاد هاچیکو چی بوده، نه؟ بله درسته آکیتا. هرچی از وفاداریشون بگیم کم گفتیم.

هاچیکو سگ آکیتای معروف

سگ الکهاند نروژی

این نژاد گرم کننده‌ی هر خونه‌ای هست که توش حضور داره. اگه دنبال سگی هستین که دور جزیره آشپزخونه دنبالتون بدوه و وقتی جهت دویدنتون رو عوض می‌کنین ازتون فرار کنه و بعد از تموم شدن بدو بدوتون از خوشحالی زوزه بکشه این نژاد بهترین انتخاب برای شماست. الکهاند اصلاتا نروژی هست و سگ نگهبان محسوب می‌شه.

یادتون باشه این نژاد اصلا تحمل تنها موندن رو نداره.

سگ الکهاند نروژی

سگ مالاموت

این نژاد خلاف ظاهر گرگ مانند و قویش، نژاد خیلی حساسی محسوب می‌شه و به توجه زیادی احتیاج داره.

نکته‌ی جالب در مورد این نژاد اینه که یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شه که در طی هزاران سال‌ها دچار تغییر ظاهری زیادی نشده.

سگ مالاموت خوشحال

سگ ساموید

نژاد ساموید مربوط به سیبری می‌شه. جالبه بدونین سامویدها روی صاحبشون می‎خوابیدن تا گرم نگهشون دارن. انطباق با زندگی آپارتمان‌نشینی برای این نژاد خیلی آسون نیست.

سگ ساموید صورت منحصر به فردی داره که بهش ظاهر خندان میده برای همین بهش سگ خندان میگن.

اگر دوست دارین بیشتر در مورد نژاد سگ ساموید برفی و زیبا بدونین مقاله مربوطه اش رو مطالعه کنین.

سگ ساموید برفی

سگ هاسکی

هاسکی ها، مالاموت ها و سامویدها هر سه از نژادهایی بودن که به کشیدن سورتمه معروف هستن. حتی گفته می‌شه کلمه‌ی “هاسکی” از “اسکی” اومده و اسکی لقبی بوده که به اسکیموها داده می‌شده. هاسکی یکی از معروفترین نژادهای سگ توی ایران هستش اگه دوست داشتید بیشتر در مورد این قشنگ‌های دوس داشتنی بدونید خوندن مقاله سگ هاسکی اصیل رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

سگ هاسکی در قطب

سگ هاسکی در حال بازی

سگ چاو چاو

این نژاد به خاطر غرور و استقلالی که توی برخوردش داره خیلی شبیه به گربه‌هاست. اگر دنبال سگی هستین که بغلی باشه و از کنارتون تکون نخوره شاید باید نژاد دیگه‌ای رو انتخاب کنید ولی برای افرادی که با نداشتن این خصوصیات مشکلی ندارن، سگ چاوچاو یه دوست وفادار و خوب می‌تونه باشه.

یکی از ویژگی های جالب چاوچاو داشتن زبان آبی و ظاهر شیر مانندش هست برای همین بهش سگ چاوچاو پاندا هم میگن. در مورد سگ چاوچاو پاندا در پت پرس مقاله مربوطه رو مطالعه کنید.

سگ چاوچاو پاندا

سگ پامر اشپیتز

این نژاد هم از سگ‌های سورتمه مشتق شده. لقب پامرانین‌ها ” سگ کوچکی که فکر می‌کنه می‌تونه” هست این نشون دهنده روحیه بالا و فعالیت زیاد این نژاد هستش. نسبت به اشپیتزهایی مثل هاسکی و ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب‌تر هستش. این نژاد توی ایران طرفدارهای خیلی زیادی داره و گاهی به جای پامرانین، پامر اشپیتز هم بهش می‌گن. ما یه مطلب کامل‌تر در مورد این نژاد داریم که میتونین بخونیدش:

همه چیز درباره سگ پامرانین خرسی و روباهی

سگ پامرانین عروسکی

سگ شیبا اینو

این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ ژاپنی هست که جثه نچندان بزرگی داره و در اصل برای شکار تربیت می‌شده. امروز این نژاد اشپیتز معروف‌ترین و پرطرفدارترین نژاد در ژاپن هست. به نظر میاد علت نامگذاریش جثه کوچیکش باشه چون شیبا به معنی کوچک هست. تازه در حدود ۶۰ سال پیش این نژاد به آمریکا برده شد و به همین خاطر در دنیای غرب خیلی شناخته شده نیست.

سگ شیبا اینو در طبیعت

سگ لاندهوند نروژی

این نژاد یکی از عجیب‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شه، ۶ تا انگشت داره و می‌تونه گوشش رو ببنده تا ازکانال‌های گوشش محافظت کنه. در اصل برای شکار پافین یا طوطی دریایی که غذای اصلی مردم در سواحل غربی نروژ بوده تکثیر می‌شده.

سگ لاندهوند نروژی

6 تا انگشت سگ لاندهوند نروژی

 

برای دریافت روزانه توصیه های دامپزشک در خصوص بیماری ها و  نگهداری از حیوانات خانگی و حقایق جالب و جذاب حیوانات،  میتونین با کلیک روی لینک زیر عضو کانال تلگرام پت پرس بشین:

https://t.me/petpors

  • پت پرس
۵
Sending
User Review
۳ (۲ votes)

اضافه کردن نظر

پت شاپ دیجیکالا

پت پرس به شما پیشنهاد میکنه که برای خرید غذا و لوازم حیوون خونگی تون از دیجیکلا خرید کنین

 

ورود به پت شاپ دیجیکالا

دریافت توصیه های دامپزشک

برای دریافت روزانه توصیه های دامپزشک در خصوص بیماری ها و  نگهداری از حیوانات خانگی و حقایق جالب و جذاب حیوانات،  میتونین با کلیک روی لینک زیر عضو کانال تلگرام پت پرس بشین:

ورود به کانال تلگرام پت پُرس

eig-shop

دانلود PDF آموزشی

در اینجا بیش از کتاب آموزش تربیت حیوانات خانگی رو براتون آوردیم

 

مشاهده صفحه دانلود ها

 

 

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.