سگ وفادار در حال دویدن

10 نژاد سگ وفادار که غافلگیرتون می‌کنند!

همه سگ‌ها باوفان؛ اما بعضی هاشون وفادارترن! کلاً هم ما آدما سگ وفادار رو به عنوان حیوان خونگی انتخاب می‌کنیم چون همین احساسش رو به بقیه برتری می‌دیم. اما جالبه بدونین تو خود سگ‌ها هم میزان این وفاداری متفاوته.

همه سگ‌ها ذاتاً حس وفاداری به گله‌ یا صاحبان خودشون دارند. وفاداری بعضی از نژادها مستقیماً به نوع کاری که برای انجام اون پرورش داده شد‌ن، ربط داره. مثلاً سگ‌های شکار، نگهبان و سگ‌های کاری معمولاً وفادارترین نژاد سگ به حساب میان. باکسر، روتوایلر، آکیتا و خیلی‌های دیگه از این دسته‌ان.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم تو ادامه مطلب قصدمون اینه ۱۰ تا از باوفاترین نژاد سگ و خصوصیت یه نژاد وفادار رو معرفی کنیم.

وفادارترین نژاد سگ

چرا سگ‌ها اینقدر وفادار هستند؟

آیا تا به حال به این فکر کردید که  چی باعث می‌شه سگ‌ها اینقدر وفادار باشند؟ نکنه چون به غذا و سرپناه و کمک ما نیاز دارن؟ پس حسشون نسبت به ما چی میشه؟ اصلاً چرا سگ‌ها وفادارند؟

طبق برخی مطالعات گفته می‌شه وفاداری سگ به انسان ژنتیکی است. در واقع سگ‌ها ساختار ژنتیکی متفاوتی نسبت به جدشان گرگ‌ها دارند که اون‌ها رو مستعد رفتار دوستانه‌تر و صمیمی‌تر می‌کنه.

سگ‌ها می‌تونن بوی صاحب خودشون رو از دیگران تشخیص بدن و واکنش نشون بدن. حتی احساسات مثبت و منفی صاحبانشون رو هم تشیص می‌دن.  که همه این‌ها نشان دهندۀ تمایل ژنتیکی برای احساس محبت به صاحبانشان است. در واقع، محبت، فداکاری و علاقه به راضی کردن آدما از ویژگی‌های بارز نژاد سگ وفادار به حساب میاد.

برخی از نژاد‌ها ویژگی وفاداری در وجودشون بسیار پررنگ تر و عمیق‌تره؛ به نحوی که می‌تونیم از اونا به‌عنوان وفادارترین نژاد سگ نام ببریم و اونا کدوما هستن؟ در ادامه براتون می‌گیم.

سگ وفادار به کودک

۱۰ نژاد سگ وفادار محبوب در دنیا

اگه می‌خواین بدونین که کدام نژاد سگ وفادارتر است تا بهترین انتخاب رو برای یه همراه همیشگی داشته باشین، این لیست به کارتون میاد. البته دقت داشته باشید که سگ‌های وفادار در دنیا کم نیستن؛ ما ۱۰ تا از نژادهای سگ وفادار که این خصلت به نوعی در اونا پررنگ‌تره رو آوردیم.

باکسر (boxer)

اولین لیست از نژاد وفادارترین سگ‌ها متعلق به باکسره؛ سگی قوی، تنومند و وفاداره. باکسرها با آرواره مربعی شکل و بدن ماهیچه‌ای‌ و وزن ۲۸ تا ۳۲ کیلویی شاید کمی ترسناک به نظر برسند. ولی برخلاف ظاهرشون بسیار بازیگوش و مهربون‌ند. هوش و وفاداری سگ باکسر باعث شد که بعضیاشون به‌عنوان سگ‌های وفادار نگهبان، سگ پلیس یا حتی خانگی آموزش ببینند.

روتوایلر (Rottweilers)

از روتوایلرها تو زمان‌های قدیم برای جمع آوری حیوونای اهلی و هدایتشون به سمت گاری برای بارگیری به سمت کشتارگاه استفاده می‌شده. مثل باکسرها، روتی‌ها هم سگ‌های مو کوتاهی هستند که هیکلی تنومند دارند.

اگر هم تا به حال با یه سگ روتوایلر این سگ وفادار وقت گذرونده باشین، می‌دونین که عموماً سگ‌های نرم بزرگی هستن که اگه یه غریبه بهتون بد نگاه کنه، می‌تونن ازتون مراقبت کنن. از خصوصیات اصلی این نژاد می‌شه به وفاداری، دوست داشتنی، نگهبانی مطمئن اشاره کرد.

سگ روتوایلر
نژاد روتوایلر

آکیتا (Akita)

برای معرفی این باوفاترین نژاد سگ شاید داستان هاچیکو رو شنیده باشید. اگر نشنیدی؛ تو سال ۱۹۳۲، یه سگ وفادار ژاپنی با نژاد آکیتا به نام هاچیکو پس از اینکه هر روز تو ایستگاه قطار توکیو نشسته بود و منتظر استادش بود دیگه برنگشت، قلب همه رو ربود.

هاچیکو نمی‌دونست که اربابش تو دفتر کارش فوت کرده؛ وفاداری‌اش خیلی‌ها رو تحت تأثیر قرار داد. مجسمه‌ای به افتخار او ساخته شد و هنوز در ایستگاه قطار شیبویا تو تویکو، ژاپن ایستاده!

برای اینکه این نژاد رو بیشتر بشناسید مقاله سگ آکیتا رو مطالعه کنید.

داشهوند (Dachshund)

اگه هم وفاداری و هم قیافه خاص یه سگ براتون مهمه، داشهوند سگ وفادار سوسیسی رو انتخاب کنید. عشق و محبت از جسه کوچیک و پاهای کوتاه اینا می‌باره.

نژاد سگ داشهوند تو گذشته گورکن‌ها رو شکار می‌کردن. البته هنوزم عاشق پارس کردن، خراشیدن و حفاری هستن. وقتی هم چیزی توجه‌شون رو جلب می‌کنه تا ته‌وتوی قضیه رو درنیارن، ول‌کن نیستن.

سگ سوسیسی
سگ داشهوند

ماستیف (Mastiff)

ماستیف‌ها یکی دیگه از قدیمی‌ترین نژادهای سگ وفادار هستن. تو دوران باستان سابقه سگ نگهبان داشتن. ماستیف‌ها که در کشور ما به سگ تبتی مشهورند. ویژگی‌های این نژاد شامل:

 • این نژاد سگ باوفا، مهربان و دوستانه و در عین حال محافظ هستن
 • ماستیف‌ها دارای چین و چروک‌های بامزه‌ای تو پیشونی با موهای آویزون و چشمای غمگین هستن
 • بسته به اصل و نسبشون تو رنگای خاکستری، حنایی یا کرکی دیده می‌شن
 • سگ تبتی در برابر سرما هم مقاومت بالایی داره و با توجه به هیکل بزرگش، می‌تونه تحرک کاملاً قابل قبولی داشته باشه
 • جالبه بدونین این سگ‌ها خیلی هم روی برخورد خشن با آدم‌ها و به خصوص کودکان حساسن. در این موارد می‌تونن حسابی پشت فرد مظلوم دربیان!

اگه علاقه‌مندین که بیشتر ازش بدونین، این مقاله رو از دست ندین: سگ تبتی.

سگ ماستیف
سگ تبتی

ژرمن شپرد (German Shepherd)

مث روتوایلر و باکسر، ژرمن شپرد هم آلمانیه. این سگ وفادار به عنوان سگ جستجو و نجات، سگ نگهبان و موارد دیگه خدمت می‌کنه. خصوصیات منحصر به فرد این نژاد موارد زیره:

 • ژرمنا کنجکاو، باهوش، پرانرژی هستن و با آموزش مناسب و سبک زندگی فعال، می‌تونن با حیوونای خونگی دیگه هم بسازن
 • ژرمن شپردها، گوش‌های نوک تیزی دارن و تو رنگای تماماً سفید یا ترکیبی از سیاه، قهوه‌ای و سفید دیده می‌شن

این نژاد شخصیت جالبی داره. مثلاً شاید سریع با شما ارتباط نگیره؛ ولی وقتی باهاتون رفیق شد تا آخرش باهاتونه. همین خصلت هم اونا رو به سگ‌های نگهبان وفادارتبدیل کرده. تازه بماند که سگ ژرمن شپرد تو آموزش دیدن و تربیت شدن حرف نداره و برای همین هم توی مشاغلی مثل پلیس و آتش‌نشانی و امداد و نجات ازش کمک می‌گیرن.

انتخاب نژاد سگ برای نگهداری شاید در ظاهر خیلی کار راحتی باشه؛ اما واقعا به این سادگیا نیست! شما باید نژادی رو انتخاب کنین که علاوه بر ویژگی‌های اخلاقی و ظاهری مورد علاقتون، شرایط نگهداریش با سبک زندگیتون مطابقت داشته باشه. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی کتاب انتخاب نژاد سگ پت پرس کمکتون می‌کنیم که به راحتی نژاد مناسب خودتو پیدا کنین

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

گریت پیرنیز (Great Pyrenees)

گریت پیرنز سگی آروم، خوش اخلاق و جدیه که به خاطر ارادت زیادی که به خونواده به خصوص کودکان داره، به وفادارترین نژاد سگ مشهوره. این سگ‌ها خیلی قابل اعتماد و مهربونن و هیچ کمکی رو از خانواده‌ها دریغ نمی‌کنن.

پیرنه‌های بزرگ برای تنها گذاشتن و نگهبانی پرورش داده می‌شن. به همین خاطر هم مستقل بار می‌آن. البته این استقلال، آموزش اطاعت‌‌ رو بیشتر از سایر نژادها به چالش می‌کشه. موهای دولایه سفید این سگ وفادار اونا رو تو آب‌و‌هوای سرد، گرم نگه می‌داره و برای مراقبت از گله‌ها تو کوه‌های پیرنه مناسب بوده.

بوردر کولی (Border Collie)

یکی دیگه از باوفاترین نژاد سگ تاریخ که هوش و انرژی‌ش شهره خاص و عامه؛ بوردر کولیه! زادگاه این سگ به شهر مرزی انگلیس و اسکاتلند به اسم بوردر بر می‌گرده و اون زمان‌ها برای مراقبت از گله استفاده می‌شده.

این سگ‌ها یه جورایی بیش فعالن و نیاز به تحرک فیزیکی و ذهنی زیادی دارن. فداکاری بی‌قید و شرط کولی‌ها اونا رو‌ به یکی از وفادارترین نژادهای سگ تبدیل کرده. سگ بوردر کولی ذاتاً یه پا پرستار بچه‌ست و اگه درست تربیت بشه می‌تونه نگهبان خوبی برای بچه‌های شما باشه!
بردر کالی
نژاد بوردر کولی

شی واوا (Chihuahua)

اگه دنبال یک سگ وفادار کوچک هستید چیواوا بهترین گزینه است. این ریزه‌میزه به اندازه بطری آب یک و نیم لیتر وزن داره! شیواوا چشم‌های گرد بزرگ، گوش‌های نوک تیز و طیف رنگ‌های مختلفی داره.

چی واواها به یکی از وفادارترین نژادهای سگ مشهورن که به معنای مراقبت دقیق از یکی از اعضای خانواده است. آموزش خوب و اجتماعی شدن به شیواوای شما کمک می‌کنه تا یک مکمل جذاب برای خونواده‌تون باشن.

شاید براتون جالب باشه که خیلی‌ها هنوز اونطور که باید و شاید این کوچک‌ترین سگ دنیا رو نمی‌شناسن. اطلاعات کامل درباره‌اش رو اینجا پیدا می‌کنین: سگ شیواوا.

قهدریجانی یا قدرجونی

خیلی کم‌لطفی بود اگه از باوفاترین نژاد سگ ایرانی یعنی قدرجونی یادی نکنیم. این نژاد:

 • پرانرژی و فعاله و معمولاً مسافت زیادی رو همراه با گله تو بیابان و دشت و صحرا طی می‌کنه
 • جثه بزرگش انرژی بالایی در طول روز می‌طلبه
 • سگ قدرجونی به صاحبش بسیار وفادار و فرمانبره و تا پای جونش از مال و جان اربابش محافظت می‌کنه
 • اگه به خوبی تربیت نشه جز خطرناک‌ترین سگ‌ها شناخته می‌شه

در مورد این سگ بزرگ و قوی‌هیکل اینجا بیشتر بخونید: سگ قدرجونی.

باوفاترین نژاد سگ

چطوری از وفادارترین نژادهای سگ نگهداری کنیم؟

برای انتخاب نژاد سگ وفادار مناسب، علاوه بر طبیعت وفادار بودنشون، حتما اندازه، نیازهای آموزشی و خلق و خوی اونا رو هم در نظر بگیرید.

 • آوردن سگ توی خونه سبک زندگی‌تون رو تغییر می‌ده؛ چون بیشتر نژادهای سگ وفادار باهوشن و ذاتاً دوست دارند کار کنند از نگهبانی گرفته تا مراقبت از فرزندان.
 • همچنین جای تعجب نیست که سگ‌ها بیش از حد وفادار باشن. مثلاً ممکنه همه جا دنبال شما بیان، مستعد اضطراب جدایی باشن یا حتی از افراد دیگه بیش از حد مراقبت کنند.
 • گاهی هم پیش می‌آد بیش از حد به صاحبشون وابسته بشن و باید مستقل‌تر بشن؛ تا از اضطراب جدایی یا پرخاشگری غیرضروری نسبت‌به غریبه‌ها یا حیوانات دیگر پیشگیری کنید.

جمع‌بندی

یه سگ وفادار نیاز به یه سرپرست خوب و باحوصله هم داره. شما حتی اگه باوفاترین نژاد سگ رو هم داشته باشین اما نتونین براش وقت بذارین، قطعاً وفای اون رو به خودتون از دست میدین. وفادارترین نژاد سگ هم نیاز داره سرپرستش بهش اهمیت بده تا اونم متقابلاً جبرانش کنه.

تو مسیر نگهداری از سگ، روی پت پرس حساب کنین!

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.