نصب اپلیکیشن
عکس سگ قدرجونی اصیل

معرفی نژاد سگ قهدریجانی (قدرجونی) – سگ نگهبان ایرانی

سگ قهدریجانی یکی از نژادهای سگ ایرانیه که به خاطر جثه خیلی بزرگ و شجاعت و حس محافظت بالایی که داره یکی از پرطرفدارترین سگهای گله و سگ نگهبان به شمار میره. امروز قصد داریم در مورد این سگ غول پیکر و شجاع صحبت کنیم و در مورد تاریخچه، ویژگیهای ظاهری و رفتاری و نگهداری نژاد سگ قدرجونی با شما صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

مسابقات سگ در اصفهان

تاریخچه سگ قهدریجانی

خاستگاه اصلی سگ قهدریجانی که در گویش محلی بهش قدرجونی گفته می‌شه شهر قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان در استان اصفهانه. اما امروزه در سرتاسر کشور و در شهرهای مختلف این سگ در موراد مختلف مثل گله داری و نگهبانی مورد استفاده قرار می‌گیره.

از گذشته این نژاد به خاطر ویژگی‌های ممتازی که داره به عنوان سگ گله و نگهبان استفاده میشده و امروزه هم به خاطر محبوبیت بالای این سگ بین دامداران و همینطور باغداران، پرورش دهنده‌های زیادی در همین منطقه قهدریجان اقدام به پرورش و فروش این نژاد سگ می‌کنن. در واقع، مرکز فروش و پرورش این سگ ۵ کیلومتری فلاورجان و ۲۵ کیلومتری شهر اصفهانه.

این نژاد سگ ایرانی به دلیل مستند نبودن تاریخچه پرورش و اثبات اصالت و خلوصش هنوز به عنوان یه نژاد خالص به ثبت جهانی نرسیده. اما خود پرورش دهنده‌های محلی اصفهان معیارهایی برای تشخیص سگ قهدریجانی اصیل و خالص دارن که در ادامه به اونا اشاره می‌کنیم.

عکس نژاد سگ قدرجانی

ویژگی‌های ظاهری و مشخصات سگ قدرجانی اصیل

سگهای قدرجانی سگهایی فوق‌العاده بزرگ و غول پیکر هستن که حتی دیدنشون هم ترسناکه و هرکسی جرات نزدیک شدن به اونا رو نداره. این نژاد سینه‌ای ستبر و بزرگ، عضلاتی درشت و قوی، پوزه درشت و سیاه، فک پهن و بسیار قوی و قدرت جنگاوری و شجاعت بالایی داره.

قد سگ قدرجونی:

قد سگ‌های ماده قدرجونی حداقل ۷۰ سانتیمتر و سگ‌های قدرجونی نر بالای ۷۵ سانتیمتره.

البته چون این نژاد ثبت رسمی نشده اطلاعاتی که در موردش داریم جسته و گریخته است، اما گفته می‌شه که قد سگ‌های قهدریجانی تا ۹۲ سانتیمتر هم مشاهده شده و اکثر سگ‌های قدرجونی درجه یک و با اصالت بالا بین ۸۰-۸۵ سانتیمتر قدشونه.

برای اینکه تصور بهتری از قد و بالای این سگ‌های بزرگ داشته باشید باید بگیم که به طور مثال قد سگ ژرمن شپرد در بیشترین حالت ۶۵ سانتیمتره.

وزن سگ قهدریجانی:

وزن این سگهای بزرگ با توجه به جنسیت و جثه‌ای که دارن متفاوته؛ اما به طور کلی سگ‌های قدرجونی ماده حدود ۶۰ کیلوگرم و سگ‌های قدرجونی نر بالای ۶۰ کیلوگرم وزن دارن.

پوشش بدن:

بدن سگ‌های قدرجونی پوشش بسیار متراکمی داره که باعث می‌شه تحمل بالایی در برابر آب و هوای سرد داشته باشن. همینطور دم این نژاد بسیار پرپشت و به سمت عقب برگشته است که موقع حمله این قوس دم بیشتر هم می‌شه.

عکس سگ قدرجونی گله

رنگ‌های قابل قبول برای نژاد قدرجونی اصیل

  • سیاه و سفید: به صورتی که دست و پا و سینه و دور گردن سفید و مابقی بدن سیاه. ترکیب رنگی سیاه و سفید محبوب ترین و بهترین رنگ برای سگ قدرجونی اصیله.
  • سیاه و سفید ابلق: پوشش بدن سفیده و لکه‌های بزرگ سیاه در سرتاسر بدن دیده می‌شه.
  • سیاه یک دست و خالص که بسیار نادر و کمیابه و به گفته برخی خلوص و اصالت بالایی نداره.
  • خاکستری که در منطقه قهدریجان بهش سبز گفته می‌شه.
  • سفید و خاکستری
  • سیاه و خاکستری روشن

نکته مهم: در رنگهای سیاه و سفید، سفید و خاکستری یا سیاه و خاکستری روشن، در قسمت‌های دست و پا که رنگ سفید یا خاکستری روشنه باید لکه‌‌های سیاه یا خاکستری تیره‌ وجود داشته باشه.

سگ-قهدریجانی مشکی

خلق و خو و خصوصیات سگ قهدریجانی

این سگ‌ها بسیار خشن و شجاع هستن و به جرات می تونیم بگیم که از هیچ چیز نمی‌ترسن؛ به همین دلیل بیشترین کاربرد را در زمینه نگهبانی و سگ گله دارند.

در واقع، به اعتقاد خیلی‌ها سگ قدرجونی بهترین و قدرتمندترین سگ نگهبان ایرانیه. (در این رابطه بخونید: بهترین سگ‌های نگهبان)

نژاد سگ قدرجونی اصیل دندان‌های بسیار محکم و قوی و تیز داره و  بسیار مهاجم و قدرتمنده که در عین حال نسبت به صاحبش کاملا وفادار و مطیع و وظیفه شناسه.

این سگ شجاعت بالایی داره و از هیج چیز و هیچ کس (حتی گرگ) ترسی نداره، به همین دلیل برای گله داری و مراقب از دام در هنگام چرا استفاده می‌‎‌شه.

این نژاد یک سگ وفادار ایرانی به حساب میاد و تا پای جونش از مال و جان صاحبش محافظت می‌کنه.

این سگ هوشیاری خیلی بالایی داره و حتی در تاریکی شب هم نسبت به حضور غریبه یا گرگ و … حساسه و از گله و قلمروش مراقبت می‌کنه.

این سگ به ویژه در بین گله داران و دامداران بسیار محبوبه و از نظر خیلی‌ها در برابر خطر دزد و گرگ، حتی از تفنگ هم کارآمدتر و موثرتره.

توان بدنی بالا و پوشش بدنی متراکم به این سگ کمک می‌کنه تا مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوا داشته باشه و تقریبا با هر دما و آب و هوایی بتونه خودش رو سازگار کنه.

در سالهای گذشته برای احیاء و به رسمیت شناختن نژادهای سگ نگهبانی ایرانی مسابقه کشوری سگهای نگهبان در شهر اصفهان برگزار شد که در این مسابقه سگ نژاد قهدریجانی رتبه اول رو به دست آورد.

عکس سگ قدرجونی وحشی

چرا تربیت سگ قهدریجانی کار هرکسی نیست؟

همونطور که دیدیم با یه سگ غول پیکر و قوی و فوق العاده شجاع و جسور روبرو هستیم.

بنابراین صاحب این سگ باید خودش هم شخصیتی قوی و جسوری داشته باشه تا بتونه این سگ رو مطیع و فرمانبردار تربیت کنه. در غیر این صورت سگ قدرجونی ممکنه پرخاشگر و مهاجم بشه و مهارکردنش کار سختی خواهد بود.

نکته مهم دیگه در تربیت این نژاد اینه که صاحبان این سگ برای اینکه خاصیت جنگندگی خودش رو از دست نده به هیچ وجه اجازه دستی شدن بهش نمی‌دن. به این معنی که این سگ فقط از دست یک نفر (صاحبش) باید غذا بخوره و افراد دیگه نباید بهش غذا بدن یا بهش محبت کنن و اونو دستی کنن.

شاید این کار کمی خشن و نامهربانانه به نظر بیاد، اما با توجه به اینکه این سگ قراره در برابر گرگ، حیوانات وحشی و سارقین از گله محافظت کنه چنین روش تربیتی، منطقی به نظر می‌رسه.

تربیت سگ نگهبان و گارد کار سخت و حساسیه، چرا که کوچکترین اشتباه و غفلت در تربیت باعث می‌شه سگتون پرخاشگر و مهارکردنش دشوار بشه.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ نگهبان و گارد یه راهنمای جامع و کامل در مورد روش صحیح تربیت این گونه سگها و نکات مهم تربیتیه که توسط تیم پت پرس تهیه شده و به کمک اون می‌تونید بدون نیاز به مربی خودتون سگتون رو تربیت کنید.

کتاب الکترونیکی آموزش سگ نگهبان، گارد و بادیگارد شخصی

اگر نژاد سگتون برای نگهبانی مناسب باشه، میتونین با روش اصولی برای این کار تربیتش کنین.
این کتاب برای کسانیه که دوست دارن سگشون رو برای نگهبانی تربیت کنن یا بهش یاد بدن سگ گارد باشه و با دستور حمله کنه.

توجه کنین که قبل از دادن آموزش های این کتاب لازمه سگ شما فرامین مقدماتی رو بلد باشه. در این کتاب به تمامی آموزش‌ها برای نگهبانی، محافظت از اشخاص و مکان‌ها به سگ پرداخته شده است.

خرید کتاب
۱۰۸,۰۰۰ تومان
کتاب تربیت سگ نگهبان و گارد

ویژگی‌های غذای سگ نژاد قهدریجانی

این نژاد فوق‌العاده پرانرژی و فعاله و معمولا مسافت زیادی رو همراه با گله در بیابان و دشت و صحرا طی می‌کنه. از طرفی جثه بزرگی هم داره و به انرژی بالایی در طول روز نیاز داره. به همین دلیل رژیم غذایی این سگ قدرتمند باید بسیار مقوی و باکیفیت باشه تا بتونه به خوبی پاسخگوی نیازهای تغذیه‌ای این سگ باشه.

بهترین رژیم غذایی برای سگ قهدریجانی باید شامل پروتئین حیوانی (انواع گوشت)، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشه.

البته نیازهای تغذیه‌ای این سگ در دوران تولگی و بزرگسالی متفاوته؛ چون توله سگ قدرجونی در حال رشده و به پروتئین و چربی و کلسیم بیشتری نیاز داره.

برای این که در مورد بهترین رژیم غذایی برای سگ آشنا بشید پیشنهاد می‌کنیم مطلب غذای سگ چیست رو بخونید.

خوشبختانه صاحبان این سگ که اغلب دامداران و گله داران هستن مراقبت خوبی از این سگ می‌‌کنن و با تغذیه مقوی و باکیفیت و همینطور واکسیناسیون به موقع از سلامت و قدرت بدنی بالای این سگ محافظت می‌کنن.

سگ سرابی
سگ سرابی

مقایسه سگ قهدریجانی و سرابی

نژاد سگ قهدریجانی یکی از چند سگ اصیل ایرانیه که بیشتر به عنوان سگ نگهبان استفاده می‌شه. (در این رابطه بخونید: ۵ نژاد سگ ایرانی)

یکی دیگه از این سگها، نژاد سگ سرابی هست که به خاطر ثبت جهانی شدن شهرت بیشتری داره و در سرتاسرجهان به عنوان سگ نگهبان ایرانی یا ماستیف ایرانی شناخته می‌شه.

اما برای کسی که قصد خرید یه سگ نگهبان شجاع و جسور رو داره انتخاب یکی از این دو سگ واقعا کار دشوار و سختیه.

سگ سرابی هم جثه بسیار بزرگی داره، بسیار شجاع و جسوره و در عین حال نسبت به صاحبش وفاداری بالایی نشون می‌ده.

سگ سرابی از نظر قد و جثه و وزن از سگ قدرجونی بزرگتره و وزن و قدرت بدنی بیشتری هم داره. (قد سگ سرابی نر ۸۱-۸۹ سانتیمتر و وزنش ۶۵- ۹۰ کیلوگرم). ولی از نظر توانایی نگهبانی و محافظت و هشیاری این دو نژاد تقریبا در یک سطح و اندازه هستن.

برای اینکه با نژاد سگ سرابی بیشتر آشنا بشید و بتونید مقایسه بهترین بین این دو نژاد سگ نگهبان ایرانی انجام بدید پیشنهاد می‌کنیم مقاله سگ سرابی و تاریخچه این سگ غول پیکر ایرانی رو مطالعه کنید.

سگ قهدریجانی

قیمت سگ قدرجونی اصل چقدره؟

در حال حاضر پرورش دهنده‌های مختلفی اقدام به تکثیر و فروش توله سگ قدرجونی می‌کنن و هرکدوم هم با ادعای اینکه سگ ما اصیله قیمت مختلفی رو پیشنهاد می‌دن.

اگه قصد خرید یه توله سگ قهدریجانی برای نگهبانی رو دارید باید حتما از پرورش دهنده معتبر و مطمئن سگ بگیرید تا از خلوص و اصالت سگتون مطمئن باشید. چون این سگ ثبت رسمی نشده و تشخیص اصیل بودنش کار هرکسی نیست.

به طور کلی، قیمت توله سگ قدرجونی اصیل در حال حاضر چیزی بین ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ میلیون تومانه. هرچند در برخی مواقع با ادعای اصیل بودن و خلوص بالا این سگها با قیمتهای خیلی بیشتری (۴-۵ میلیون) هم به فروش می‌رسن.

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه نگهداری از این سگ قدرتمند رو داشتید؟ آیا این سگ برای نگهبانی از باغ و ملک هم مناسبه؟ تربیت این سگ سخته یا آسون؟ به نظرتون بهترین سگ نگهبان ایرانی کدومه؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در مورد نژاد قدرجونی با ما در میون بذارید.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (54 امتیاز)
زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
parsa
نوشته شده در: ۲۹ اسفند, ۱۳۹۹

خیلی ممنون از اموزشتون

سامان
نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۹

با سلام
من سگ قدرجونی اصیل میخوام واسه نگهبانی باغ لطفا کسی جایی سراغ داشت اطلاع بده ممنون

سعیدوران احمدزاده
نوشته شده در: ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹

من الان یه توله سگی که شما معرفی کردین رو دارم برای پرورش درست آن باید چیکار کنم؟؟؟

سعيد
نوشته شده در: ۵ اسفند, ۱۳۹۹

با سلام
دوستان،یکی از دوستان پیشنهاد داده بود ک برای قوی شدن عضلات سگ(قدرجونی دارم) از امپول کاتوسین تزیق کنم …
نظرتون رو بفرمایید ممنونم

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام سعید عزیز
این آمپول در واقع فسفر+ B12 هست که درموارد کم خونی، زایمان، نارسایی رشد، استرس، ناباروری، افزایش عملکرد عضلانی کاربرد داره و دوز مجاز اون حتما باید تحت نظر دامپزشک تعیین بشه. و حتما باید همراه با کلسیم استفاده شه وگرنه منجر به پوکی استخوان میشه مخصوصا در نژاد بزرگی مثل سگ شما، باعث دیسپلازی مفصل ران میشه. اگه دنبال تقویت عضلات و رشد مناسب سگت هستی میتونی از طریق لینکی که در زیر قرار میدم با بخش تغذیه با ما در ارتباط باشی:
دریافت برنامه غذایی سگ

سعيد
نوشته شده در: ۲۵ اسفند, ۱۳۹۹

ممنونم دوست عزیز 🌷

علی
نوشته شده در: ۲۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام
من خودم یه جفت قدریجانی یه کانگال یه سرابی و یه آلابای دارم واسه گله واقعا فوق العاده است بسیار حرف گوش کن نترس و زیبا ضمنا رنگ سرخ هم دارن که خیلی خوشگله ممنون از مطلب شما

محمد صادق
نوشته شده در: ۲۰ آذر, ۱۳۹۹

بهت انداختن بندازش ، ببرش تو خونه برو یه اصلشو بیار

nalooti
نوشته شده در: ۲۴ مهر, ۱۳۹۹

من الان ۴ تا نر و یک ماده قدریجونی دارم به شدت نگهبان و فوق العاده ان با وجود اینکه هنوز ۸ ماهشونه کسی جرات نداره وارد باغ بشه.ولی به نظرم هوش بالایی ندارن.البته ممکنه به این دلیل به نظرم کم هوش به نظر میرسن که سگ خونه خودم ژرمنه

مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۸ مهر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
به نسبت نژادی مثل ژرمن که از لحاظ هوش جزو نژادای برتر هست طبیعتا هوش کمتری داره.

Parsa
نوشته شده در: ۲۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام خیلی ممنونم از اینکه راجع به یه سگ ایرانی مطلب گزاشتین اما چندتا اشتباه کردین ۱قدرجونی سرخ هم داریم که یه تیکه قهوه ای پررنگ(به قرمزی میزنه)۲تربیتش واقعا راحته به جرعت میشه گفت مثل ژرمن تربیت میشه(هوشش نه ولی اطاعت پذیریش خیلی بالاس)۳گفتین قیمتش ۲۵۰۰میلون تومنه😐 تاحالا سگ قدریجونی به این قیمت نخریدم راستش هیچ سگی به نظرم یه همچین قیمتی نداره(حالا نمیدونم اشتباه تایپی یا چیز دیگه…)

مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۸ مهر, ۱۳۹۹

سلام پارسای عزیز،
ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتین.
تربیتش راحته ولی بخاطر درشت و قوی جثه بودنش لازمه صاحبش قابلیت کنترل کردنشو داشته باشه.
قیمت نژاد اصیلش حدودا ۱.۵ تا ۲.۵ هست (البته دقیقشو چون فروشنده نیستیم اطلاعی نداریم) ولی اتفاقا جزو نژاد ارزون قیمت هست. بعضی نژادای سگ قیمتشون به ۱۶ میلیون هم میرسه.

Parsa
نوشته شده در: ۲۸ مهر, ۱۳۹۹

سلام بله۲میلیون ارزونه شما نوشتین ۲۵۰۰میلیون که میشه ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون قدرت بدنیش بالاس اما اگه از تولگی باهاش قاطع برخورد بشه بزرگم بشه بازم مثل تولگیش حرف گوش میکنه خلاصه نسبت به قیمتی که داره از نظر من حرف نداره

یعقوب
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۹

چرا حتی بالای ۴پنج ملیون هم هست حتی سگ مولد ده ملیون هم خرید وفروش میشه

جوج
نوشته شده در: ۲۱ مهر, ۱۳۹۹

برای گله سگ سراب واین شگ قدر جوانی خیلی خوبه چون دیگه ببرم نمیاد سمت گلتون حالا من تعجب میگنم داییم برای گلش نژاد دوبرمن گرفته

ابوالفضل
نوشته شده در: ۸ آبان, ۱۳۹۹

سلام. من یه سگ دارم قدرجونی تمام سیاه گذاشتمش اطراف ویلا با سگ های غریبه صدا میشه جلو نمیره با هاشون درگیر نمیشه از سگ های توی میلا هم میترسه سه نفر بهش بیشتر غذا نمیدن دستی شده چکار کنم به غیر از ما سه نفر به بقیه گیر بده جواب بدید لطفا.

Reza
نوشته شده در: ۵ آذر, ۱۳۹۹

داداش سگت فایده نداره مترسه و جرعت نداره دفاع کنه