نصب اپلیکیشن
تربیت سگ شیانلو

فوت‌وفن تربیت سگ شیانلو به بهترین شکل!

تربیت سگ شیانلو کار سختیه؟ شیانلو رقیب سرسخت ژرمن شپرد تو ایران هم مثل خیلی از کشورهای دیگه طرفدار داره. از اونجایی که این سگ با ژرمن هم‌خانواده‌ست، پس می‌تونیم بگیم که حسابی باهوش و آموزش‌پذیره. البته تو مقوله تربیت سگ شیانلو چیزی که کار رو سخت می‌کنه، هوش بالای این نژاده.

تو آموزش این نژاد باید خوب براش جابندازین که رئیس کیه، چطور قراره تشویق بشی و اگه فرمان رو انجام ندی چه اتفاقی میوفته. از اون طرف هم باید با روانشناسی سگ آشنا باشین تا بتونین مثل آب خوردن تربیتش کنین.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره تو این مقاله بهتون بگیم که آموزش سگ شیانلو رو از کی شروع کنین، چطور پیش ببرین، چقدر زمان بذارین و چالشاتون چیاست.

خلق و خوی شیانلو

چیزی که می‌تونه خیلی تو آموزش یک سگ تاثیر بزاره، خلق‌وخوی سگ هستش. درمورد آموزش سگ شیانلو هم باید بدونید که سگ شیانلو برخلاف جثه بزرگی که داره، رفتار خیلی آرومی داره. با بچه‌ها مهربونن و به صاحب خودشون هم خیلی وابسته هستن.
a-z-animals

در کنار رفتار آرومی که سگ شیانلو داره، بعضی از خصوصیات نژاد اصلیش یعنی ژرمن شپرد رو هم به ارث برده. سگ شیانلو خیلی باهوشه و از خانواده و بخصوص صاحب خودش تحت هر شرایطی محافظت می‌کنه. تا زمانی که غریبه‌ها هیچ رفتار تحریک کننده‌ای از خودشون نشون ندن، شیانلو هیچ رفتار خشنی از خودش بروز نمی‌ده.

پس یکی از اصول اساسی تو تربیت سگ شیانلو اینه که یادش بدیم بتونه خودش رو کنترل کنه و رفتار هیجانی بروز نده.

چگونه سگ شیانلو رو تربیت کنیم؟

سوالی که در مورد آموزش این نژاد پیش میاد اینه که چگونه به سگ شیانلو آموزش دهیم و باهاش دوست بشیم؟

 • تامین نیازهای اولیه مثل غذا و محبت و توجه
 • شناخت زبان بدن سگ موقع خوشحالی، ترس، هیجان و…
 • داشتن درک متقابل از این که اون یه سگه و بعضی از رفتارهاش طبیعی یا حتی غریزیه
 • فراهم کردن شرایط مناسب تربیت، مثلاً آموزش سگ شیانلو تو محیط کوچیک خونه ممکن نیست و نیاز به فضای باز مثل حیاط یا باغچه دارین

حالا می‌تونین تربیت سگ شیانلو رو شروع کنین.

آموزش شیانلو
برای آموزش نژاد شیانلو نیاز به محیط باز دارین

نکات مهم در رابطه با تربیت سگ شیانلو

به طور کلی بعد از آموزش سگ شیانلو دو احتمال وجود داره. یا سگ شما در یادگیری موفق می‌شه یا شکست می‌خوره که در هرصورت نباید نگران باشید. تنها چیزی که در تربیت سگ شیانلو و بقیه نژاد‌های سگ اهمیت داره سه اصل صبر،پشتکار و تمجید هستش. همچنین یک سری نکات هستن که در حین و بعد از تربیت سگ باید به اونا توجه ویژه‌ای داشته باشین. این نکات شامل موارد زیر می‌شه:

بیخیال تمرین و تکرار نشین

حتی اگه سگ در انجام کار‌ها و دستورات موفق شد، شما نباید تمرینات رو متوقف کنین.

تنبیه نکنین

تنبیه کردن جایی در تربیت سگ نداره. چرا که تنبیه کردن نه تنها کمکی نمی‌کنه، بلکه اوضاع رو بدتر هم می‌کنه.

اعتمادش رو جلب کنین

اولین قدم برای تربیت سگ شیانلو بعد از آوردنش به خونه ارتباط برقرار کردنه. سعی کنید با سگ رابطه‌ای مهربانانه داشته باشید و محبت‌آمیز باهاش رفتار کنید. داشتن رفتار محبت‌آمیز در تربیت این نژاد خیلی مهمه.

چون شیانلو تنها بعد از این که مطمئن بشن به شما تعلق دارن می‌تونن بهتون اطمینان کنن و به دستوراتتون جواب مثبت بدن.

نگهداری از سگ شیانلو

عجول نباشین

در مورد تربیت سگ شیانلو باید بدونین که صبور باشین؛ چون باید بارها و بارها زمان بذارین و یه چیز رو تکرار کنین. نباید انتظار داشته باشید که سگ یک شبه بتونه تمام دستوراتتون رو اجرا کنه.

مرزهاش رو مشخص کنین

قبل از شروع به آموزش حتماً یه سری محدودیت‌ها ایجاد کنین و مرز بسازین. ایجاد بعضی از محدودیت‌ها قبل از شروع کار به آموزش سگ شیانلو در خانه باعث میشه تا بعداً مشکلات کمتری با سگ خودتون داشته باشین. چون دیگه می‌دونه کجاها بره یا نره یا نزدیک کی بشه یا نشه و… .

یه مربی حرفه‌ای می‌تونه با استفاده از متدهای روز دنیا و تجربه گرفتن از اشتباهات رایج اکثر سرپرست‌ها بهتون بگه که اصلاً آموزش و تربیت سگ چی هست و چطور باید انجامش بدین. دوری کردن از روش‌های نادرست و مشاوره گرفتن و تمرین کردن همراه مربی، از شما یه سرپرست-مربی خوب می‌سازه!

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

رعایت ۴ قانون طلایی در تربیت سگ شیانلو

چهار قانون طلایی برای تربیت سگ شیانلو وجود داره که برای داشتن یک رابطه دوستانه موقع آموزش با سگ حتما باید به اونا توجه کنین. این چهار قانون شامل موارد زیر میشه :

 1. بازی کردن با سگ رو فراموش نکنین و حتماً در طول روز، به خصوص بعد از آموزش، زمانی رو برای گذروندن با سگ‌تون اختصاص بدین.
 2. هر چند وقت یکبار برای تخلیه انرژی سگ، اون رو برای گردش به بیرون ببرین.
 3. یه راه برای برقراری ارتباط باهم پیدا کنین تا هم سگ و هم شما بتونین نیاز‌های همدیگه رو درک کنین.
 4. لازمه آموزش سگ شیانلو اینه که عاشقش باشین. اینجوری اونم شما رو دوست داره و حرفتون رو گوش میده.

اگه به نکاتی که در بالا گفته شد عمل کنین، آموزش سگ نژاد شیانلو کار سختی نیست. ولی حالا وقتشه که بدونین آموزش‌های مهم این نژاد از سگ چیه و چطور باید اجراش کنین.

تربیت توله سگ شیانلو

آموزش شیانلو رو از کی شروع کنم؟

تربیت سگ مسئله‌ایه که باید از سن طلایی ۴ تا ۶ ماهگی به حساب میاد. تربیت توله سگ شیانلو شاید سخت باشه اما بهتر از اینه که تو سن بالاتر این کار رو از صفر شروع کنین.

حتی اگه سگ شیانلو بزرگی رو به سرپرستی گرفتین که تربیت نشده بود، هیچ اشکالی نداره. فقط برای آموزشش تو این سن به زمان و تکرار بیشتری نیاز دارین. چیزی که تو تربیت این نژاد سگ اهمیت داره، روش تربیت اونه.

قصدتون از آموزش سگ شیانلو چیه؟

اولین قدم برای شروع تربیت سگ شیانلو مشخص کردن قصد آموزشه. اگه می‌خواین که تربیت سگ شیانلو برای نگهبانی یا هر کار دیگه‌ای رو شروع کنین، باید حساسیت‌زدایی کنین:

 • به سگتون یاد بدین که اسمش رو بشناسه وگرنه هر آموزشی بدون اسم، ناموفق از آب درمیاد. اسمی برای سگتون انتخاب نکردین؟ مطلب اسم سگ رو بخونین.
 • تو آموزش سگ شیانلو به عنوان نگهبان باید اون رو با اعضای خانواده آشنا کنین.
 • اون وقت باید اون رو برای پوشیدن قلاده و حتی پوزه‌بند آماده کنین، حتی اگه این مرحله ۱ هفته طول بکشه نباید بدون اون به بعدی برین.
 • بعد باید طرز برخورد درست با غریبه رو بهش نشون بدین. شیانلو رو تو محیط قرار بدین تا بتونه با افراد غریبه مواجه بشه. با کشیدن قلاده، خطاب نه یا نکن، استفاده از کلیکر، خطاب آفرین یا همین درسته و دادن تشویقی سگ بهش نشون بدین برخورد صحیح چیه.
 • اون وقت باید آموزش «بگیر» رو یادش بدین. تو این مرحله سگ انقدری به اوضاع مسلط هست و می‌دونه چی به چیه که فردی که باید رو می‌گیره یا می‌ترسونه. تو مقاله تربیت سگ نگهبان فوت‌وفن این نوع از آموزش‌ها رو بهتون گفتیم.

بعدش می‌تونین از آموزش‌هایی که در ادامه میاد به عنوان مکمل استفاده کنین. اگه هم قصدتون نگهبانی نیست که البته این نژاد ذاتاً خصلت نگهبانی رو تو خودش داره. می‌تونین آموزش‌های لازم برای نگهداری در آپارتمان یا خونه‌ویلا رو بهش بدین.

راهنمای عملی و علمی پت پرس اینجا به کارتون میاد و می‌تونین مراحل تربیت سگ رو قدم‌به‌قدم از روی این کتاب اجرا کنین و نتیجه‌اش رو ببینین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

آموزش پارس نکردن

برای تربیت سگ شیانلو و نگهداری از اون توی خونه و حتی نگهبانی باید یادش بدین بی دلیل پارس نکنه. گاهی سگ‌ها به خاطر گرفتن توجه، درخواست غذا، داشتن مشکل یا ترس، وابستگی شدید، رقابت و مرزطلبی واق‌ می‌زنن. شما باید دلیل پارس کردن‌هاش رو پیدا و بعد رفع کنین.

مهم‌ترین حرکت تو آموزش شیانلو برای پارس نکردن، توجه نکردن به واق‌زدن‌های بی‌دلیله. هیچ عکس‌العملی نشون ندین. حتی اگه وسط بازی یا کار دیگه‌ای هستین، قطعش کنین و نادیده‌اش بگیرین. این کار بهش نشون میده که کارش درست نیست.

اگه در مورد این آموزش نیاز به اطلاعات بیشتری دارین، مطلب پارس کردن سگ رو بخونین.

آموزش سگ نگهبان شیانلو

آموزش جای دستشویی به سگ شیانلو

یکی از موارد خیلی خیلی مهم تو آموزش شیانلو یاد گرفتن جای دستشوییه. اون موقع دیگه وقت پرخاشگری یا عصبانیت یا حتی قلمروطلبی همه جای خونه رو مورد عنایت قرار نمیده.

برای یاد دادن این مورد به سگ باید حالت بدنش رو وقتی که دستشویی‌اش می‌گیره یا مدل اضطراب و حرکتش رو بشناسین. اون دور خودش و شما چرخیدن و سروصدا کردن یا دنبال جایی برای خالی کردن خودش گشتن، یعنی زنگ هشدار.

اون وقت شما باید نشونش بدین که جای درست دستشویی کجاست. با استفاده از قطره ادرار و پد بهداشتی در اوایل و بعد بیرون بردنش این کار آسون میشه.

برای آموزش این نژاد تو این زمینه از مقاله آموزش دستشویی به سگ کمک بگیرین. قدم‌به‌قدم مراحلش براتون آورده شده.

آموزش تربیت نژاد شیانلو و توله هایش

آموزش اجتماعی شدن

اجتماعی شدن سگ یکی از نقاط عطفیه که می‌تونه از تولگی اتفاق بیفته. برای این کار لازمه اون رو با آدم‌های بیشتر، فضاهای متنوع‌تر، استفاده از وسایل نقلیه و معاشرت با حیوانات خانگی دیگه آشنا کنین.

 • تمام این آشنایی‌ها باید مرجله به مرحله و در زمان‌های طولانی با تکرارهای زیاد اتفاق بیفته. هرگز یهویی سگتون رو تو موقعیت قرار ندین.
 • ترس‌ها و استرس‌هاش رو لحاظ کنین و کمکش کنین اونا رو کنار بذاره.
 • مجبورش نکنین و در عوض تشویقش کنین به انجام کارها.

تا می‌تونین سعی کنین هر تجربه رو براش خوشایند کنین و با تکرارشون زحمت خودتون و اون رو کمتر کنین. این‌طوری بهتر تو ذهنش حک میشه.

جمع‌بندی

اگه تو تربیت سگ شیانلو نکات طلایی رو به کار ببندین، اون یه سگ خانواده بی‌نظیر میشه. این‌جوری می‌تونه بدون هیچ اشتباهی مراقب شما و خانواده‌تون باشه. آموزش شیانلو چیزی نیست که شما از پسش برنیاین، فقط کافیه که بدونین چی کار بکنین و چی کار نباید بکنین.

تو این مسیر و نگهداری از ابن نژاد پرطرفدار به عنوان سگ خونگی، پت پرس کنار شماست!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.