سگ گرگی زیبا

سگ گرگی ؛ نژاد خاص و خطرناک خانگی

سگ گرگی یا گرگاس ترکیب جدید و پرطرفداری از سگ‌هاست که این روزها تب نگهداری ازشون بالا گرفته. اما واقعاً میشه همچین سگی رو که هیبرید مستقیم از خود گرگه رو تو خونه نگه داشت؟ خطر نداره؟

گرگاس سگیه که نه خیلی با سگ‌های دیگه می‌سازه نه دیگه به قبیله گرگ‌ها تعلق داره. اون شخصیت و خلق‌وخویی بینابین داره. یه سگ نگهبان عالی و خشنه و از طرف دیگه یه سگ خونگی پرجنب‌وجوش و خطرناکه!

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مطلب پت پرس شما رو با انواع ترکیب‌های سگ گرگی، ویژگی‌های سگ‌های گرگی، نحوه نگهداری و آموزش این سگ آشنا می‌کنیم.

سگ گرگی از کجا پیداش شد؟

گرگاس اولین‌بار در قرن ۱۸ انگلیس به صورت طبیعی از جفت‌گیری سگ‌های گله با گرگ‌های خاکستری پدید اومد. ترکیب طردشده‌ای که اطراف مزارع و زمین‌های کشاورزی دیده شد.

بعدها در ۱۹۳۲، شخصی به نام سارلوس که پرورش‌دهنده سگ هلندی بوده، میاد یه سگ نر ژرمن شپرد رو با یه گرگ اروپایی ماده جفت می‌اندازه. توله گرگاس ماده همین جفت رو بعد از بلوغ باز با یه سگ نر ژرمن شپرد جفت می‌اندازه. ماحصل این هیبرید دو نسله میشه سگ گرگی سارلوس.

بعد از محبوبیت سگ‌های گرگی، پرورش‌دهندگان ترکیب‌ای جدیدی رو امتحان می‌کنن. بچه گرگاس‌ها این بار از ترکیب‌های گرگ خاکستری با هاسکی سیبرین یا مالاموت آلاسکایی به دنیا میان.

البته قرار نیست تمام سگ‌هاییی که شبیه گرگ‌ها هستن رو سگ گرگی بدونیم. سگ گرگاس مستقیماً درباره اون نژادی از سگ‌ها به کار می‌ره که یکی از طرفین ماجرا در تولید مثل گرگ باشه. پرورش‌دهندگان برای ساخت این ترکیب گرگ نر در اسارت نگه میدارن. اگه این توله نر باشه، ازش تو جفت‌گیری‌های بعدی برای به دنیا آوردن یه بچه گرگاس دیگه استفاده نمی‌کنن. چون اون خودش ترکیب به حساب میاد و نتیجه‌اش دیگه یه سگ گرگی واقعی نیست!

تفاوت گرگ و سگ گرگی

تفاوت گرگ و سگ گرگی چیه؟

برای تشخیص تفاوت‌ سگ‌های گرگی و گرگ بهتره موارد زیر رو بدونین:

 فیزیک

سگ‌‌های گرگی بزرگ‌تر، قوی‌تر و دارای موی بلندتری نسبت به سگ‌ها هستن. این در مورد خط و خطوط و طرح‌های روی بدنشون هم صدق میکنه. از نظر جثه نمیشه به چیز قطعی‌ای اشاره کرد چون تقریباً در یه حدود قرار می‌گیرن و بستگی به تغذیه‌شون هم داره.

ظاهر

واضح‌ترین تفاوت سگ گرگاس و گرگ تو خط گردنه. شما گردن یه گرگ رو به وضوح نمی‌بینین و سرش در امتداد بدنش قرار داره. اما گرگاس‌ها گردنشون پیداست و سر بالاتر از بدن قرار می‌گیره.

سگ گرگی گوش‌های بلندتر و کشیده‌تری نسبت به گوش‌های سرگرد و کوچیک گرگ داره. تازه، پوزه گرگاس کشیده‌تر از گرگه. صورتشونم لاغرتره و چشم‌هاشون درشت‌تر از اجداد وحشی‌شونه.

رفتار

سگ‌‌های گرگی ممکنه رفتارهایی داشته باشن که بیشتر به گرگ‌های وحشی شباهت داره. مثلاً اونا بیشتر دوست دارن تو فضای باز باشن یا برخی رفتارهای شکاری از خودشون بروز بدن و زیاد بدوئن.

نیازهای مراقبتی

اونا نیاز به مراقبت‌های خاصی دارن که شامل ارائه فضای بیشتر برای حرکت، تغذیه متفاوت و روش‌های تربیت خاصه.

سگ گرگاس یه نژاد خونگی به حساب میاد؟

طبق تعریفی که از سگ گرگی گفتیم همه سگ‌هایی که ما الان می‌بینیم در واقع از نسل گرگ به وجود اومدن. اما سگ گرگاس حاصل جفت گیری مستقیم گرگ نر و سگ ماده است. به‌طورکلی بچه گرگاس نیمی گرگ و نیمی سگه و رفتارش براساس نوع نژاد گرگ اون اقلیم و سگی که باهاش جفت‌گیری داشته، مشخص میشه.

باید بدونین که نگهداری از این نژاد تو خیلی از کشورها قانونی نیست. تو اونایی هم که قانونیه، شرایط خاص داره. به عنوان مثال شما نمی‌تونین این سگ رو تو آپارتمان نقلی نگهداری کنین.

این سگ نباید زیاد تو شهر و محل رفت‌وآمد عموم پیداش بشه و همیشه باید پوزه‌بندش رو بسته باشه. بنابراین تو خیلی از کشورها و شهرها فقط به کسانی اجازه نگهداری از سگ گرگاس رو میدن که مزرعه یا خونه‌ای بیرون از شهر داشته باشه.

در صورتی که شما به عنوان سرپرست نتونین نیازهای اونا رو برآورده کنین، درواقع دارین بهش آسیب می‌زنین!

این که نژاد سگ گرگی مناسب شما هست یا نه رو باید براساس سبک زندگی و توانایی‌های خودتون تشخیص بدین. کتاب زیر به همراه تست انتهایی‌اش بهتون کمک می‌کنه تا بتونین نژاد سگ مناسب با شخصیت و زندگی‌تون رو خیلی راحت‌تر پیدا کنین.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

خصوصیات ظاهری

 • قدش ۶۳ تا ۸۴ سانتی‌متره
 • وزنش ۲۵ تا ۵۹ کیلوگرمه
 • طول عمرش ۱۲ تا ۱۴ ساله
 • استخوان‌بندی‌اش محکم و درشته
 • پوزه‌ای بزرگتر از سگ داره
 • گوش‌های بلندی داره
 • دمش عمود بر زمینه به نسبتِ دم عقربی سگ
 • ریزش موی زیادی دارن
 • رنگشون می‌تونه متنوع باشه: سفید، مشکی، قهوه‌ای و…

خلق و خو و خصوصیات اخلاقی

 • انرژی بالایی داره که هر روز باید حتماً تخلیه بشه
 • اگه زیاد تنها بمونن ممکنه پرخاشگر بشن
 • در مقایسه با سگ‌ها و حیوونات خونگی دیگه زمانی که احساس خطر کنن، پرخاشگر می‌شن
 • توله سگ گرگی به اجتماعی شدن اولیه نیاز داره تا بتونن به غرایزشون غلبه کنن
 • سگ آلفا روابطش با بقیه سگ‌ها دوستانه نیست و به همین خاطر آلفا بودن سگ گرگی تو رابطه اون با یه سگ دیگه بروز پیدا کنه
 • اونا همیشه به غریبه‌ها مشکوکن و ممکنه باهاشون برخورد کنن
 • تمایل زیادی به تخریب وسایل خونه دارن که از غریزه درنده‌شون نشئت می‌گیره
 • در مقایسه با سگ‌های دیگه صدای سگ گرگی مثل زوزه و پارس کردنشون خیلی بیشتره
 • نیاز به ارتباط مستقیم با طبیعت دارن و هر روز باید با عناصر طبیعی در تماس باشن

بزرگترین گرگاس دنیا

تربیت گرگاس ممکنه؟

آموزش سگ گرگی کلاً کار آسونی نیست. اونا خیلی زود حرفتون رو نمی‌خرن و عادت ندارن کسی بهشون بگه چی کار کنن یا نکنن. بنابراین باید بهشون نشون بدین که رئیس کیه. علاوه بر این چون قلدر بودنشون به گرگ‌ها رفته، باید بدونین رضایتشون رو چطور جلب کنین.

گرگ‌ها در زمان بلوغ برای به دست گرفتن رهبری قبیله با هم می‌جنگن تا گرگ آلفا مشخص بشه. این خصلت تو سگ گرگاس باعث میشه که اون سرپرستش رو هم رقیب خودش بدونه و باهاش مقابله کنه. پس خیلی مهمه که شما اصول آموزشی و تربیتی سگ رو به درستی بدونین که بتونین باهاش یه سگ گرگی رو رام کنین. این اصول مهم رو ما تو مقاله «تربیت سگ» براتون آوردیم تا علاوه بر شناخت روانشناسی سگتون، بدونین تو هر قدم چطور باید باهاش پیش برین.

این رو هم در نظر بگیرین که این سگ نمی‌تونه سگ گارد یا حتی سگ نگهبان خوبی باشه. چون اون در برخوردش با غریبه‌ها هیجانی رفتار میکنه و حتی وقتی بترسه ممکنه کارهایی ازش سر بزنه که ترسناک باشه!

تغذیه سگ گرگی

غذای سگ گرگاس مثل سگ معمولی نیست. یعنی اونا اغلب با غذای خشک تجاری تغذیه نمیشن. شما باید روزانه مقدار قابل توجهی گوشت خام بهش بدین. خوردن مرغ و بوقلمون هم توصیه می‌شه. اما نباید گوشت خوک خام بهش بدین‌؛ چون سیستم گوارشی‌اش رو بهم می‌ریزه.
بهتره این گوشت‌ها نزدیک به همون منابعی باشن که یه گرگ تو طبیعت ازش تغذیه میکنه. استخوان و علف تازه و میوه‌ها هم باید توی رژیم غذایی‌شون قرار بگیره. البته برای دادن میوه به این سگ حتماً با دامپزشک مشورت کنین.

برای دونستن اطلاعات کلی در مورد نحوه تغذیه سگ حتما مطلب غذای سگ چیست رو بخونین.

بیماری‌های مهم این نژاد

مثل همه سگ‌ها، یه سگ گرگاس، مستعد ابتلا به چنین بیماری‌هاییه:

 • انواع بیماری‌های پوستی
 • کرم قلب
 • پاروویروس
 • انواع تومورها
 • بیماری‌های عفونی مانند مشکلات تنفسی
 • هپاتیت سگ
 • آنفولانزای سگ
یوکی سگ
بزرگ‌ترین سگ گرگی دنیا به اسم یوکی

۷ سگ گرگی شناخته شده

سگ‌ها که در ادامه بهشون اشاره می‌کنیم اغلب به عنوان سگ گرگی شناخته میشن؛ چون یا ظاهری شبیه به گرگ دارن یا یه هیبرید گرگی‌ان.

هاسکی

سگ هاسکی اولین سگ گرگ مانندیه که به ذهن میرسه. سگ گرگی چشم آبی زیبا و محبوب خانواده.

ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد، سگ معروف پلیس و آتش‌نشان. این نژاد پوشش و رنگ مختص به خودش داره و به خاطر چهره گرگ‌مانندش خیلی طرفدار داره.

مالاموت آلاسکایی

مالاموت آلاسکا برادر بزرگ هاسکیه. اونقدر بزرگ که می‌تونه دو برابر وزن هاسکی باشه. قدرت بدنی و زیبایی متفاوت سگ مالاموت گوی سبقت رو از هاسکی ربوده!

سگ سارلوس

سارلوس امروزی از نسل همون سارلوس‌های هیبرید گرگ‌هاسی اولیه‌ان. همون‌قدر قوی، زیبا و خاص.

والهوند سوئدی

به نظرتون ترکیب سگ ولش کورگی و گرگ چگونه به نظر می‌سه؟ والهوند سوئدی نتیجه این ترکیبه.  قد این سگ پاکوتاه کوچک و بامزه تا ۱۴ اینچ می‌رسه و او کوتاه‌قدترین سگ گرگاس.

سگ اینویت شمالی / اوتوناگان

اینوئیت‌های شمالی به این دلیل پرطرفدارن چون شبیه‌ترین نژاد سگ به گرگ به حساب میان و بخاطر رفتار دوستانه‌شون می‌تونن با خیال راحت با کودکان هم‌بازی بشن.

سگ شیانلو

سگ شیانلو قرار بود نسخه بزرگتر ژرمن شپرد باشه.  اما بعدها، برای تنوع ژنتیکی بیشتر و سالم‌تر با سگ سفید کانادایی و گرگ چکسلواکی هم ادغام شد.

قیمت نژاد سگ گرگی در ایران

خرید توله سگ گرگی یا بالغ در ایران نیاز به هزینه زیادی داره. چون این سگ‌ها اغلب وارداتی‌ان و خیلی خاص به حساب میان. اما ممکنه شما بتونین داخل کشور بچه گرگاس ترکیبی از گرگ‌های ایرانی و سگ‌های گله رو به دست بیارین.

جمع‌بندی

نگهداری از سگ گرگی همون قدر که جذابه، می‌تونه شما رو با چالش‌های مختلف روبه‌رو کنه. برای داشتن چنین انتخابی باید حتماً از قبل فکر کنین و خیلی چیزها رو بسنجین. سگ گرگاس یه همراه خوبه اگه درست تربیت بشه. تو این مسیر می‌تونین از تیم پت پرس کمک بگیرین.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: farnoosh.rezaei
نویسنده: farnoosh.rezaei
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.