نصب اپلیکیشن
تربیت سگ گرگی

8 اصل مهم در آموزش سگ گرگی!

سگ گرگی یا گرگاس یکی از سگ‌های پرطرفدار این روزها در جهان به حساب میاد. البته نگهداری‌ از این سگ به عنوان حیوان خانگی، شرایط خاص خودش رو داره چون آموزش سگ گرگی به مراتب سخت‌تر از سگ معمولیه.

درواقع تربیت سگ گرگی باید زیر نظر مربی انجام بشه و شما به عنوان سرپرست باید بدونین که گرگاس، ویژگی‌های سگ و گرگ رو با هم داره. داشتن این ویژگی‌ها شما رو درگیر چالش‌های اساسی می‌کنه.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره تو این مطلب پت پرس درباره اصول آموزش سگ گرگی از پایه شروع کنیم و تمام نکاتی رو که لازم باشه درباره تربیت سگ گرگی بدونین، براتون مطرح می‌کنیم.

آموزش سگ گرگی سخته؟

بله. سگ گرگی یه نابغه به حساب میاد و طرف شدن باهاش، کار سختیه. اما اگه شما بدونین که چطور باید یه گرگ رو مطیع خودتون کنین و البته به چه نحو، نظرش رو نسبت به آموزش جلب کنین، پیروز می‌شین.

خوبه که موقع تربیت سگ گرگاس، به خلق‌وخوی جفت هیبریدی‌ای که اونا حاصل تولیدمثلشون هستن توجه کنین. مثلاً اون ممکنه نتیجه‌ جفتگیری یه گرگ با ژرمن شپرد باشه یا هاسکی یا مالاموت. پس بهتره بدونین که اون سگ چه ویژگی‌های رفتاری خاصی داره.

در مورد آشنایی با رفتارشناسی سگ گرگی، می‌تونین سری به مقاله «سگ گرگی» بزنین.

اجتماعی کردن سگ گرگاس

تفاوت تربیت سگ گرگی با سگ معمولی

گرگ‌ها در طول تکامل همیشه فاصله‌شون رو با انسان حفظ کردن و خیلی اهل خریدن حرف ما یا مطیع شدن نیستن. ولی اونا هم مثل سگ‌ها، محبت، وفاداری، محافظت و بسیاری از این نکات رو درک می‌کنن.

به نقل از Hepper میشه گفت این تفاوت در نقاطی مثل موارد زیر بروز پیدا می‌کنن:

 • کنترل غریزه
 • حساسیت به آدم‌ها
 • پرخاشگری و حریف‌طلبی
 • هوش زیاد
 • خجالتی بودن در مسئله اجتماعی کردن سگ

نحوه تربیت سگ گرگی

چگونه سگ گرگی را تربیت کنیم؟

برای آموزش سگ گرگی به این اصول توجه کنین.

صبور باشید

اونا دیرتر از سگ‌ها آموزش‌ها رو فرا می‌گیرن یا مدام فراموشش می‌کنن.

تشویقش کنین

اونا انقدر مستقل و مبارز هستن که تحمل نمی‌کنن کسی بخواد تنبیهشون کنه. پس در اکثر مواقع از روش مثبت و تشویق کردن استفاده کنین.

نظم و تکرار داشته باشین

شما باید هر روز باهاشون کار کنین. حتی اگه آموزش هر روز ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باشه.

از مربی حرفه‌ای کمک بگیرین

شما نمی‌تونین به‌تنهایی از پس تربیت سگ گرگی بربیاین. برای همین بهتره مباحث و تمرینات رو زیر نظر یا در مشورت با یه مربی باسابقه پیش ببرین. اون بیشتر از شما به چالش‌های رفتاری گرگاس آشناست و بهتر از پس اصلاح اونا برمیاد.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

آموزش سگ گرگی در خانه

برای تربیت سگ نگهبان گرگی یا به عنوان یه سگ خونگی لازمه براساس قواعد زیر پیش برین.

آلفا باشید

یکی از مهم‌ترین چالش‌های تربیت سگ گرگی اینه که این نژاد یک سگ آلفا محسوب میشه. پس گرگاس وقتی حرف شما رو خریدار میشه و ازتون تبعیت می‌کنه که شما رو آلفا بدونه. قاطع و سخت‌گیر اما در عین حال منعطف باشین. مرزها رو براش مشخص کنین و مدام بهش یادآوری کنین.

آموزش‌های اولیه رو اجرا کنین

بعد از مشخص کردن خودتون به عنوان آلفا، تربیت سگ گرگی رو با فرمان‌های ساده‌ای مثل «بیا»، «بشین»، «بمان»، «نکن» شروع کنین. قطعاً مقاومت می‌کنن و شما باید انقدر تکرار کنین که مطیعتون بشن.

پوشیدن قلاده و پوزه‌بند رو جدی بگیرین

از همون ابتدا اون رو به گردن انداختن قلاده سگ، پوشیدن قلاده کتفی و حتی پوزه‌بند عادت بدین و اصلاً کوتاه نیاین. این کار بعداً آموزش سگ گرگی رو آسون‌تر می‌کنه. بعد از بستن یا پوشیدن هم اون رو برای فواصل زمانی کوتاه به جایی نزدیک در خانه ببندین و تنهاش بذارین.

تخلیه انرژی رو لحاظ کنین

داشتن برنامه برای تخلیه انرژی سگ، یکی از مهم‌ترین نکات برای نگهداری نژادهای فعال و پرانرژیه. گرگ‌ها در روز کیلومترها می‌دون یا قدم می‌زنن و یک‌جا نشستن یا موندن دیوونه‌شون می‌کنه. یکی از نکات مهم آموزش گرگاس در خانه همین رعایت زمان‌های زیاد برای تخلیه انرژی‌ اونه.

پیاده‌روی طولانی، دوییدن‌های یه ساعته، بازی و تحرک کافی می‌تونه در تربیت سگ شما مفید واقع بشه. چون انرژی زیاد تخلیه نشده، باعث میشه که اون در طول جلسات کوتاه آموزشی تمرکز نداشته باشه و هی وول بخوره. در ضمن با این فعالیت‌ها رابطه‌تون صمیمی‌تر هم میشه!

آموزش توله سگ گرگی

آموزش توله سگ گرگی

بهترین زمان برای تربیت توله سگ گرگی بین ۳ تا ۶ ماهگیه. زمانی که هنوز غرایزش رو به طور جدی درک نمی‌کنه و تازه داره با جهان اطرافش و هر چی که توش هست، تعامل برقرار می‌کنه.

تمام اصول آموزش سگ گرگی در بالا رو برای توله‌اش هم تکرار کنین با این تفاوت که باید اون رو به پارک یا فضای نگهداری هم عادت بدین. لازمه که توله سگ گرگی به حبس شدن یا قرار گرفتن در فضای محدود عادت کنه وگرنه در بزرگسالی کار دستتون میده.

می‌تونین برای آموزش اصولی توله سگ گرگیتون از ایبوک جامع تربیت سگ پت پرس هم استفاده کنین. با اجرای قدم به قدم آموزش‌های این کتاب، یه سگ تربیت شده و حرف گوش کن برای خودتون تربیت کنین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

چگونه سگ گرگی رو به پارک سگ عادت بدیم؟

اگه توله سگ گرگی دارین، از پارک سگ‌های داخل بازار استفاده کنین. اما اگه یه گرگاس بالغ دارین، شما باید پارک سگ رو برای این نژاد بسازین.

 • این فضا باید انقدری راحت باشه که توش یه چرخی بزنه یا وقتی دراز می‌کشه، راحت توش جا بشه. نباید هم خیلی بزرگ باشه.
 • باید تو یه جای راحت باشه تا بتونه شما و جریان زندگی روزمره رو ببینه و اضطراب جدایی نگیره.
 • در مبحث آموزش سگ گرگی برای پذیرفتن پارک، باید از تشویقی سگ، تایید و تشویق، عروسک‌های محبوبش و قرار دادن غذا تو پارک کمک بگیرین.
 • اون رو در زمان‌های کوتاه به پارک عادت بدین. هر وقت که ناله و پارس شدید و بی‌قراری داشت، اون رو خارج کنین. درنهایت اون می‌تونه تا ۸ ساعت به موندن تو پارک عادت کنه و بیشتر از اون توصیه نمی‌شه.
 • اگه دچار پرخاشگری شده، بعد از خروج از پارک، اون رو به پیاده‌روی یا بازی ببرین.
 • برای شکل‌گیری این عادت خیلی صبور باشین.

سگ گرگی در پارک

روش تربیت سگ گرگاس برای اجتماعی شدن

زمان طلایی این کار ۸ هفتگی تا ۴ ماهگیه اما برای گرگاس بالغ هم هیچ‌وقت دیر نیست.

بهتره برای این کار:

 • زود اقدام کنین: از سن پایین با تجربیات مثبت
 • تنوع داشته باشین: اون رو با انسان، حیوان، اشیا، بوها، صداها و… آشنا کنین.
 • وقت بدین: بذارین به روش خودشون با اطراف ارتباط بگیرن.
 • بهش پاداش بدین: شما می‌تونین با دادن تشویقی به‌موقع بهش اعتماد‌به‌نفس بدین.

جمع‌بندی

برای آموزش سگ گرگی بهتره که به رفتارشناسی سگ و گرگ به صورت همزمان مسلط باشین. از طرفی تربیت سگ گرگی وقتی بهتر نتیجه میده که از تولگی شروع بشه. ولی سگ گرگاس وقتی که اجتماعی بشه و آموزش‌های لازم رو ببینه، جزو بهترین‌ها به حساب میاد.

هر جای این مسیر دچار مشکل شدی، تیم پت پرس کنارته!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.