معرفی کامل سگ لهاسا آپسو ؛ اشراف زاده تبتی کوچک!

معرفی نژاد سگ لهاسا آپسو

مشخصات کلی نژاد لهاسا آپسو:

خلق و خو: با اعتماد به نفس/باهوش/بامزه

lifespan icon طول عمر: 12 تا 15 سال
weight icon وزن: 5 تا 8 کیلوگرم
weight icon قد: 25 تا 28 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: تبت

مشخصات ظاهری سگ لهاسا آپسو

خصوصیات ظاهری سگ لهاسا آپسو
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر باریک و کوچیک که نه صافه و مسطحه و نه ظاهر گنبدی یا سیبی شکل داره.

شکل گوش‌ها


گوش‌ها اویزونن و با مو پوشیده شدن

پوزه و بینی


بینی سیاه رنگی دارن از طرفی 2/3 سر رو پوزه اشغال کرده.

چشم‌ها


رنگ تیره دارن، اونا انداز متوسطی و بیضی شکلی دارن و هیچ رنگ سفیدی تو اونا دیده نمیشه

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم پر پشت و بلندی دارن که ممکنه در انتهای دم دچار پیچ خوردگی بشه

نوع پوشش


پوشش بلند و دولایه‌ای دارن جنس موهاشون حالت ابریشمی داره که ممکنه صاف یا بهم گره خورده باشن. موها به طور کامل تمام سطح بدنشون رو پوشونده به طوری که روی زمین کشیده میشه

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

curly hair

مجعد

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

blue hair

آبی

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


لهاسا آپسوها جزو سگ‌های کوچیک جثه هستن، شما میتونین اندازه اونا رو با یه انسان بالغ تو تصویر روبه‌رو مقایسه کنین

مقیاسه اندازه سگ لهاسا آپسو با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد لهاسا آپسو


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. فعالیت کم: با اینکه سطح انرژی خوبی دارن ولی نیاز به ورزش یا فعالیت‌های طولانی مدت ندارن.
 2. کوچیک هستن: لهاساها اندازه کوچیکی دارن که اونا رو برای زندگی آپارتمانی مناسب می‌کنه.
 3. وفادارن: اونا به شدت نسبت به خانوادشون حس وفاداری دارن که از طبیعت نگهبانشون اومده.
 4. ریزش مو کم: با اینکه موهای بلندی دارن ولی در کمال تعجب ریزش موی به شدت کمی دارن که خب خیالتون از کثیفی خونه راحته.
 5. سازگاری: قدرت سازگاری بالایی با محیط‌های مختلف دارن.

معایب نژاد

 1. نیاز به نطافت بالا: از اونجایی که موهای بلندی دارن، باید روزانه و هفتگی زمان‌هایی رو صرف برس زدن و کوتاه کردن موهای اونا بکنین.
 2. استقلال طلب: ماهیت استقلال و آلفا بودن دارن به همین دلیل موقع آموزش اذیتتون می‌کنن.
 3. مناسب کودکان نیستن: بچه‌های کوچیک ممکنه کارهایی رو انجام بدن که مزاق آپسوتون خوش نیاد و ممکنه با پرخاش بهشون جواب بده
 4. دوست نبودن با غریبه‌ها: آپسوها از غریبه‌ها خوششون نمیان و ممکنه تو مکان‌های خاص رفتارهای عجیبی ازشون سر بزنه.

نکات مهم درباره نگهداری نژاد لهاسا آپسو

لهاسا آپسو یه سگ سلطنتی و تبتی‌ئه که جثه خیلی کوچیکی داره ولی خودشو یه سگ بزرگ می‌بینه. به همین دلیل هم اصلاً ترسی با کل انداختن با سگ‌های بزرگ‌تر از خودش و حتی صاحبش نداره! این طبیعت مستقل و قوی، باعث شده که این نژاد سگ به عنوان نگهبانان صومعه در تبت قرار می‌گرفته‌ان.

سگ لهاسا آپسو یکی از بهترین گزینه‌ها برای صاحبان کم‌تجربه شناخته می‌شن. اونا آرومن، نیازشون به تخلیه انرژی متوسطه و به شدت همراه و وفادار خانواده هستن. از اون طرف به واسطه شخصیت مستقلی که دارن، آموزش و تربیتشون شما رو دچار چالش می‌کنه.

در ضمن باید بدونین که سگ‌های آپسو به دلیل موی بلندشون به مراقبت‌های خاصی نیاز دارن.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و امروز قراره سیر تا پیاز نگهداری و مراقبت از سگ لهاسا آپسو رو به طور کامل بهتون بگیم.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ لهاسا آپسو

training_content

تربیت لهاسا آپسو

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات اخلاقی سگ لهاسا آپسو

health icon

بیماری‌های نژاد لهاسا آپسو

چشم گیلاسی

این بیماری زمانی رخ میده که پلک سوم لهاساها متورم بشه و به صورت یه توده قرمز گوشه چشم سگ دیده میشه. تنها راه درمان بیماری چشم گیلاسی  در سگ، جراحیه.

لوکساسیون کشکک

یه بیماری نسبتا رایج در سگ‌های کوچیکه. تو این بیماری استخوان مفصل پا دچار فرورفتگی (لوکساسیون) و در رفتگی میشه که باعث ایجاد درد و مشکل در حرکت سگ میشه.

لوکساسیون کشکک زمانی رخ میده که کشکک زانو دچار در رفتگی میشه (مخصوصا پاهای عقب) که ممکنه باعث فلجی سگ هم بشه. البته که اکثرا با این مشکل کنار میان و زندگی‌شون رو ادامه میدن.

دیسپلازی ارثی کلیوی

یه نقص ارثی در سگ‌ها به خصوص نژاد لهاسا آپسوست که باعث میشه کلیه‌ها به اندازه مناسبی که باید داشته باشن نرسن.

شدت این بیماری متفاوته و روش تشخیص خاصی تا امروز براش پیدا نشده.

کراتوکونژونکتیویت سیکا

معمولاً با اسم دیگه‌اش یعنی خشکی چشم شناخته میشه.

یه التهاب چشمی است که با تولید کم اشک ایجاد میشه و از نشونه‌هاش میشه به ترشحات زرد تیره اشاره کرد (این بیماری ممکنه با ورم ملتحمه چشم اشتباه گرفته بشه).

روش‌های درمانی این بیماری هم استفاده از اشک مصنوعی، دارو و گاهی هم جراحیه.

آتروفی پیش رونده شبکیه (PRA)

یه بیماری چشمی در سگ‌هاست که به تدریج شبکیه جشمشون تحلیل رفته و در آخر به طور کامل بینایی‌شون رو از دست میدن.

تو مراحل اولیه این بیماری ابتدا سگ دچار شب کوری میشه و به مرور زمان و با پیشرفت بیماری بینایی‌شون در روز هم مختلف و کم میشه.

خیلی از سگ‌ها با این شرایط کنار میان و خودشون رو وقف میدن و می‌تونن به زندگی‌شون ادامه بدن. البته اگه محیط تغییر کنه کار براشون خیلی سخت میشه.

آلرژی

آلرژی یه بیماری شایع در سگ‌هاست و نژاد لهاسا آپسو هم از این قائده مستثنی نیست.

آلرژی واکنش سیستم ایمنی بدن به یه ماده بی‌ضرره که ممکنه از طریق پوست، هوا و یا دهان وارد بدن بشه و باعث ایجاد التهاب و تورم و قرمزی در نقاط مختلف بدن میشه.

استفاده از آنتی هیستامین‌ها به تجویز پزشک و دوری از مواد آلرژی زا روش‌های درمانی این بیماری به حساب میان.

تاریخچه و گذشته

سگ‌های لهاسا‌ آپسو به عنوان یکی از نژادهای تبتی شناخته می‌شن. این سگ‌های در خاستگاه زاد و ولدشون با سگ‌هایی مثل ماستیف سگ تبتی و تریر تبتی اشتراک دارن. با این تفاوت که خاستگاه اصلی این یکی نژاد، شهر مقدسی در تبت به نام لهاسا است.

اونا سگ‌های سلطنتی و مقدسی هستن که نگهبانان صومعه‌ها بودن و حق خروج از کشور رو نداشتن. جز مواقعی که پادشاه تبت اونا رو به عنوان هدیه به افراد مختلف می‌داد.

تاریخچه  این نژاد به 800 سال بعد از میلاد مسیح بر‌می‌گرده. در گذشته اعتقاد داشتن با مرگ صاحب لهاسا، روح اون وارد سگ می‌شده و به زندگی ادامه می‌داده.

از سال 1583 تا 1908 با شروع سلسله مانچو، پادشاهان شروع به هدیه دادن لاما لهاساها کردن. همین امر هم موجب گسترش این نژاد در سرتاسر دنیا شد.

پادشاه تبت یک جفت سگ لهاسا به دربار چین هدیه داده بود و گروهی معتقدن که نژاد سگ شیتزو از این طریق به وجود اومده. همچنین در سال 1933 زمانی که جهانگرد آمریکایی به نام کاتینگ به تبت اومد، به دلیل خوش‌آمد گویی و استقبال از اون یه جفت سگ لهاسا به عنوان هدیه بهش دادن که این 2 سگ هدیه پایه و اساس پرورش لهاساها در آمریکا شدن.

در سال 1935 هم AKC این نژاد رو به طور رسمی به عنوان یه نژاد سگ پذیرفت و ثبت کرد.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ لهاسا آپسو تبتی

بهترین اسامی برای لهاسا آپسو

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Lhasa Apso انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • پا کوتاه
 • موبلند
 • کوتوله
 • پروفسور
 • گاندولف
 • دامبلدور
 • خرسی
 • نایت(شوالیه)
female symbol

نام‌های دخترونه

 • راپونزل
 • گیسوکمند
 • برفی
 • ash(خاکستر)
 • شیوا
 • تینی
 • میا
 • مینی

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

نکات جالت و بیشتر در مورد نژاد سگ لهاسا آپسو(Lhasa Apso)

آیا سگ لهاسا آپسو برای زندگی آپارتمانی مناسبه؟

به لطف سایز کوچیک و عدم ورزش و تحرک زیاد، لهاسا آپسوها یه گزینه عالی برای کسانی هستن که دوست دارن یه سگ آپارتمانی داشته باشن. لهاسا آپسوها سروصدا کمی دارن و  وقتی ببینن شما روی مبل دراز کشیدین میان و شما رو همراهی می‌کنن.

مستقل بودن لهاسا آپسوها

لهاسا آپسوها سگ‌های باهوش و بااعتماد به نفسی هستن به همین دلیل از تنهایی نمی‌ترسن و اگه تنهاشون بذارین، می‌تونن از پس خودشون بربیان.

اگه دنبال سگ‌های بیشتری هستین که می‌تونن تنهایی رو تحمل کنن پیشنهاد می‌کنیم به این مقاله یه سر بزنین: سگ‌هایی که تحمل تنهایی دارند.

قیمت سگ لهاسا آپسو

قیمت آپسوها بسته به سن، اصالت و کیفیت و شهرت کسی که پرورشش داده متفاوته ولی به طور کلی در خارج از ایران یه توله سگ لهاسا آپسو می‌تونه چیزی بین 800 تا 2000 دلار قیمت داشته باشه.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

لهاسا آپسوها در سرزمین مادری‌شون به اسم Abso Seng Kye هم شناخته می‌شن که به معنی \"پارس شیر نگهبان سگ\" هستش.

qoute icon

لهاساها به عنوان سگ‌های باستانی شناخته می‌شن و حدود 800 سال بعد از میلاد مسیح در کاخ‌ها و صومعه‌های تبت مشغول نگهبانی بودن.

qoute icon

سگ های لهاسا آپسو هدایای بسیار ارزشمندی بودن که پادشاهان تبت اونا رو به اشراف زادگان کشورهای دیگه می‌دادن!

qoute icon

لهاسا آپسوها بخش مهمی از تناسخ بودن. مردم تبت باور داشتن که پس از مرگ صاحب لهاسا، روح صاحب به بدن سگش منتقل میشه.

qoute icon

طول عمر سگ لهاسا آپسو خیلی زیاده و می‌تونن 12 تا 15 سال عمر کنن. همچنین دوران بلوغ طولانی هم دارن و تا 3 سالگی آپسوها هنوز بچه هستن.

qoute icon

افراد مشهوری آپسوهارو به عنوان حییون خونگیشون قبول داشتن مثل، الیزابت تیلور،جین لینچ و گوئن استفانی و خیلی‌های دیگه!

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.