معرفی کامل سگ هاوانیز؛ آتیش پاره مهربونِ حساس!

معرفی نژاد سگ هاوانیز

مشخصات کلی نژاد هاوانیز:

خلق و خو: باهوش، برونگرا و بامزه

lifespan icon طول عمر: 14 تا 16 سال
weight icon وزن: 3 تا 6 کیلوگرم
weight icon قد: 21 تا 29 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: کوبا

مشخصات ظاهری سگ هاوانیز

مشخصات ظاهری سگ هاوانیز
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


گرد و اندازه متوسطی داره. کمی پهنه ولی همیشه زیبا به نظر میرسه

شکل گوش‌ها


اندازه متوسطی دارن، بخشیش تو جمجمه قرار گرفته، پوشش گوش کمی چین خوردگی داره

پوزه و بینی


بینی کاملا تیره رنگ و پر از رنگدانه‌ای دارن. پوزه در بخش بالایی و پایینی کاملا متعادل است. لب‌های سفت و رنگدانه‌داری دارن. (به جز 2 بخش که به دلیل سایش دندون‌های نیش کم رنگ شده)

چشم‌ها


نسبتا بزرگ و بیضی شکلن، لبه‌های چشم باید کاملا رنگدانه داشته باشن

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم فرفری دارن و که به سمت پشت قرار گرفته. از عیوب دم میشه به دم صاف و افتاده اشاره کرد

نوع پوشش


کت 2 لایه بلند و نرم و ابریشمی دارن که ممکنه صاف یا مجعد باشه. پوشش هاوانیزها به خوبی اونا رو در برابر اشعه آفتاب محافظت و خنک نگه می‌داره. برخلاف بلندی موهاشون اونا اصلا تاب تحمل هوای سرد رو ندارن. موها نباید با زمین تماس پیدا کنن 2 تا 4 سال طول می‌کشه که کاملا بلند بشن. تنوع رنگی تو این نژاد به شدت بالات و تقریبا هر رنگی رو میشه تو این نژاد پیدا کرد

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


سگ هاوانیز یه سگ کوچیک جثه گوگولی محسوب میشه. تو تصویر مقابل می‌تونین نسبت اندازه این سگ رو در کنار یه انسان بالغ ببینین

مقایسه اندازه سگ هاوانس با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد هاوانیز


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. بازیگوش و سرگرم کننده‌ان
 2. به فضای بزرگی برای زندگی نیاز ندارن
 3. نیاز ورزشی متوسطی دارن
 4. حواسشون به همه هست ولی اصلا تهاجمی نیستن
 5. با بچه‌ها و سایر حیوانات رابطه خوبی دارن
 6. ریزش موی زیادی ندارن
 7. برای افرادی که آلرژی دارن مناسبه

معایب نژاد

 1. به راحتی دچار اضطراب جدایی میشن
 2. سروصدای زیادی تولید می‌کنن
 3. بعضی مواقع خجالتی هستن
 4. یه لجبازی خفیفی ممکنه درشون وجود داشته باشه

نکات مهم درباره نگهداری نژاد هاوانیز

سگ هاوانیز یه نژاد سگ عروسکی از کوبا است. اونا شخصیت بامزه، باهوش و برونگرایی دارن که با هر غریبه و آشنایی گرم می‌گیرن.

موهای بلند ابریشیمی دو لایه اونا در انواع رنگ‌های مختلف وجود داره که با ترکیبش با جثه کوچیکشون یه ظاهر خاص و ویژه بهشون داده. البته که این موی بلند یه نظافت حرفه‌ای هم می‌طلبه!

نژاد هاوانیز هوش بالایی داره به همین دلیل آموزش دادن اونا کار راحتیه. از طرفی با غریبه‌ها،سگ‌ها و سایر حیوانات خانگی مثل گربه‌ها رابطه خوب و دوستانه‌ای داره و غریزه شکار تو اونا پایینه.

سگ‌های هاوانیز به راحتی با زندگی آپارتمانی و خانه‌هایی با حیاط کوچک سازگار میشن. اونا به نیازهای ورزشی متوسطی نیاز دارن. البته منظورمون این نیست که اصلا شیطون و بازیگوش نیستن بلکه اونا برای خانواده‌های پرانرژی و ورزشکار، سگ‌های ایده‌آلی محسوب میشن.

خیلی مهمه قبل از انتخاب یه سگ، تمام نکات مثبت و منفی اون نژاد رو بدونین. تا بتونین بهترین نژاد رو براساس شخصیت و شرایط زندگیتون انتخاب کنین.

قبل از گرفتن یه سگ پیشنهاد می‌کنیم کتاب انتخاب نژاد سگ پت پرس رو مطالعه کنین اونجا مشخص میشه که نژاد سگ مناسب شما کدوم یک از نژادهاست.

در مورد نژاد سگ هاوانیز هم خیالتون راحت باشه امروز قرار سیر تا پیاز این نژاد رو بهتون بگیم تا بتونین با چشم باز این نژاد رو به عنوان حیوون خونگی آیندتون انتخاب کنین.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ هاوانیز

training_content

تربیت هاوانیز

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات رفتاری نژاد سگ هاوانیز (Havanese)

health icon

بیماری‌های نژاد هاوانیز

دیسپلازی هیپ

دیسپلازی سگ یه بیماری ارثیه که در اکثر سگ‌ها دیده میشه. توی بیماری دیسپلازی هیپ، مفصل ران به دلیل رشد بد استخوان ضعیف میشه و سگ تو راه رفتن دچار اختلال و درد میشه

درمان این بیماری از سه روش زیر انجام میشه:

 • دارو
 • کاهش وزن (در صورت چاق بودن)
 • جراحی

دیسپلازی آرنج

شبیه دیسپلازی هیپ هستش با این تفاوت به جای مفصل ران، آرنج درگیر میشه. شدت بیماری در سگ‌های مختلف، متفاوته. در بعضی‌ها لنگ می‌زنه و در بعضی‌ها فقط کمی درد احساس میشه.

آب مروارید

به تیره شدن عدسی چشم، آب مروارید میگن که در نهایت باعث نابینایی سگ میشه.

شانت پورتوسیستمیک

این بیماری در واقع اختلال در جریان خون طبیعیه بدنه، به طوری که خون بعد از گذر از دستگاه گوارش به جای اینکه وارد کبد بشه، اون رو دور می‌زنه.

کبد کارش تصفیه خون و ذخیره ویتامین‌هاست به طوری که اگه خون از اون گذر نکنه، سموم به راحتی در سرتاسر بدن پخش میشن.

شانت پورتوسیستمیک معمولا همراه با بیماری‌های دیگه رخ می‌ده.

از علائم این بیماری میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوری
 • بیحالی
 • از دست دادن اشتها
 • افسردگی
 • تشنج و صرع
 • کما

تغییر در رژیم غذایی و جراحی از روش‌های درمان این بیماری است.

سوفل قلب

اختلال در جریان خون علت Heart Murmur هستش. این بیماری درجه بندی‌های مختلفی داره که با توجه به صدای غیر عادی قلب تشخیص داده میشه.

روش‌های درمان این بیماری شامل موارد زیر میشه:

 • تغییر رژیم غذایی
 • مصرف دارو
 • محدودیت‌های ورزشی

ناشنوایی

ناشنوایی یه چالش جدی هم برای سگ و هم برای صاحبه اونه. بعضی از اشکال کم‌شنوایی و ناشنوایی رو میشه با دارو یا جراحی درمان کرد.

به سگ ناشنوا تنها باید زمان داد تا خودشو با شرایط وقف بده، همچنین انوع ابزارهای کمکی مثل قلاده لرزان توی بازار موجوده که میشه زندگی رو برای سگ ناشنوا راحت‌تر کرد.

تاریخچه و گذشته

بعد از کشف کوبا توسط کلمبیا در سال 1492 موجی از اسپانیایی‌ها در سده 1500 به این کشور اومدن البته با خودشون سگ‌هایی هم آوردن که اجداد امروزی سگ بیچون‌ فریز محسوب میشن.

به مرور زمان به دلیل تحریم‌ها و اقتصاد بسته کوبا، این سگ‌ها از باقی سگ‌های دنیا جدا افتادن و اونجا شروع به زاد و ولد و ترکیب شدن کردن که در نهایت به سگ هاوانیز امروزی که می‌شناسیم تبدیل شدن.

پوشش بلند، ابریشمی و 2 لایه این سگ‌ها به خوبی تاب تحمل آفتاب کوبا رو داشت و اونا رو از گرما محافظت می‌کرد. به مرور زمان در اوایل سده 1800 این سگ‌ها تونستن خودشون رو تو دل طبقه اشراف کوبا جا بدن به طوری که به هدایایی ارزشمند برای بزرگان کشورهای دیگه تبدیل شدن.

در اواسط سده 1800 این نژاد از کوبا توسط اروپاییان به انگلیس و فرانسه و اسپانیا برگشت داده شد و به سرعت در اروپا طرفدار پیدا کردن.

مثل هر نژاد دیگه‌ای این نژاد هم سختی‌های خاصی رو از زمان تولدش گذرونده. توی یه دوره‌ای حتی هاوانیزها توی کوبا در معرض انقراض قرار گرفتن که البته با کمک یه زوج پرورش دهنده سگ از این بحران سربلند بیرون اومدن.

با انقلاب کوبا در سال 1959، یازده سگ هاوانیز به آمریکا آورده شدن و به مرور زمان در کل آمریکا این نژاد گسترش پیدا کرد به طوری که در سال 1995، AKC این نژاد رو به رسمیت شناخت.

رنسانس این نژاد در سال 1970 به وقوع پیوست. وقتی که یه زوج آمریکایی شروع به پیدا کردن هاوانیزها توی آمریکا کردن و اونا رو پرورش دادن. امروزه اکثر هاوانی‌ها نتیجه تلاش کار اون‌ها هستن.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ هاوانیز

بهترین اسامی برای هاوانیز

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Havanese انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • پروفسور
 • چارلی
 • گاندولف
 • لئو
 • جک
 • کوپر
 • فلفل
 • اسپلینتر
female symbol

نام‌های دخترونه

 • مرلین
 • بلا
 • نارنگی
 • لونا
 • میلو
 • دیزنی
 • میا
 • رز

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

نکات جالت و بیشتر در مورد نژاد سگ هاوانیز

سگ هاوانیز یا پودل؟

به دلیل شباهت ظاهری که این دو سگ با هم دارن خیلی‌ها ممکنه هاوانیز رو جای سگ پودل اشتباه بگیرن! ولی در واقع این 2 نژاد کاملا با هم دیگه فرق می‌کنن. سگ هاوانیز برعکس پودل‌ها ریزش موی کمتری نیاز دارن از اون طرف پودل‌ها کمی بدجنسن و از خودشون رفتارهای سلطنتی نشون می‌دن!

با این حال هر دوی این سگ‌ها به شدت باهوشن و به راحتی میشه آموزششون داد و تبدیلشون کرد به بهترین سگ‌های دنیا.

انواع سگ هاوانیز

 • سگ هاوانس ابریشمی: از سگ‌های هاوانیز منشاء گرفتن، پوزه کشیده‌تر و گوش کوچک تری دارن و از چشماشون شیطونی و شرارت می‌چکه!
 • هاوانیز عروسکی: همینطور که از اسمشون پیداست کوچیک‌تر از هاوانیز استاندارد هستن، اندازه اونا چیزی نزدیک 20 سانت قد و 3 کیلوگرم وزن دارن.
 • هاوانیز کراس: ترکیب یه سگ هاوانیز با نژاد دیگه رو هوانیز کراس میگن. اونا بسته به والدینش می‌تونن ویژگی‌های مختلفی داشته باشن مثلا موهاشون بلندتر یا کوتاه‌تر و صاف یا مجعدتری داشته باشن، این تفاوت‌ها رو حتی میشه تو خلق و خو و سلامت سگ جدید هم مشاهده کرد.

مثالی از سگ هاوانیز کراس میشه به هوانیز پودل اشاره کرد که ترکیبی از هوانیز و پودل هستش.

قیمت سگ هاوانیز

هاوانیزها سگ‌های نسبتا گرونی هستن قیمت‌ اونا تو خارج بسته به سن و اصالتشون از 600 تا 1800 دلار می‌رسه.

رابطه سگ هاوانیز با بچه

هاوانیزها به شدت با بچه‌ها و سایر سگ‌ها رابطه خوبی دارن. از اونجایی که غریزه شکار بسیار پایینی دارن با حیوونای کوچیک‌تر از خودشون (مورچه چیه که کله پاچش چی باشه) رابطه دوستانه‌ای برقرار می‌کنن.

نکنه مهمی که وجود داره اینه که به دلیل اندازه کوچیکی که دارن باید حواستون به بچه‌هاتون باشه که به اونا آسیب نزنن. هاوانیزها روحیه حساسی دارن و خیلی زود ناراحت میشن.

 

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

هاوانیزها زمانی در حال انقراض بودن که به لطف 11 سگ هاوانیز تو آمریکا و پرورش اونا از خطر انقراض نجات پیدا کردن.

qoute icon

هاوانیزها خودشون رو نه تنها در دل طبقه اشراف کوبا جا داده بودن بلکه اشراف زادگان سایر کشورها مثل انگلیس (ملکه ویکتوریا و چارلز دیکنز) از طرفداران این نزاد سگ در اون زمان بودن.

qoute icon

ستاره‌ی مطرح تنیس، ونوس ویلیامز، یه سگ هاوانیز به نام هری دارد.

qoute icon

سگ هاوانیز به عنوان سگ ملی کوبا شناخته میشه.

qoute icon

سگ‌ها هاوانیز به دلیل داشتن پاهای قوی و اندازه کوتاه شیوه راه رفتن و دویدنشون به صورتی دیده میشه که به جای گام برداشتن انگار دارن می‌پرن.

qoute icon

سگ هاوانیز برعکس کت بلندی که داره اصلا برای هوای سرد مناسب نیست. در حقیقت این پوشش اونا رو از نور خورشید و گرما حفاظت می‌کنه و به شدت نسبت به سرما آسیب پذیرن.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.