نصب اپلیکیشن
راهنمای تربیت سگ نژاد مالتیز

راهنمای تربیت سگ مالتیز عروسکی و نکات مهم آموزشی!

مالتیز سگی کوچولو و سفید و بامزه است و نگهداری از اون تجربه‌ای بسیار لذتبخشه. اما نباید فراموش کنیم که سگ مالتیز هم یه سگه و نیاز به آموزش و تربیت داره تا مودب و خوش‌رفتار باشه. مالیتزهای سگهای حساسی هستن و در تربیت اونا باید نکات خاصی رو مدنظر داشته باشید تا سگ کوچولوتون به حرفتون گوش کنه. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد راهنمای کامل تربیت سگ مالتیز و نکات مهم آموزشی این نژاد سگ با شما صحبت کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

ویژگی‌های شخصیتی نژاد مالتیز

به طور کلی اصول تربیت تمام سگ‌ها شبیه به همه؛ اما در مورد هر نژاد سگ باید به ویژگی‌های نژادی و شخصیتی اونا هم توجه بشه. مالتیزها سگ‌های عروسکی و حساسی هستن و به هیچ وجه نباید سر اونا داد زد یا تنبیهشون کرد.

براساس سایت معتبر کنل کلاب AKC، مالتیزها جزء محبوب‌ترین سگ‌های عروسکی هستن. اونا فوق‌العاده پرانرژی، بازیگوش و مهربان هستن و با همه (بچه‌ها، سگها و سایر حیوانات) رابطه خوبی دارن.

این سگها حتی در بزرگسالی هم شیطنت کودکانه خودشون رو حفظ می‌کنن و با رفتارهای بامزه‌شون دل هر آدمی رو می‌برن. یکی دیگه از مزیت‌های مالتیز اینه که در مقایسه با سایر سگ های عروسکی مستعدِ ابتلا به بیماری‌های نژادی کمتری هستن.

سگ مالتیز

آیا تربیت سگ مالتیز کار سختیه؟

مالتیزها برای همدم بودن و زندگی کردن با ما آدما به وجود اومدن و به همین دلیل تربیت اونا کار چندان سختی نیست؛ هرچند نکات مهمی در تربیت سگ مالتیز وجود داره که برای نتیجه بهتر باید اونا رو رعایت کنید.

این سگ‌های عروسکی فوق‌العاده باهوش و خوش اخلاق هستن و به همین دلیل در فهمیدن منظورِ شما مشکل چندانی نخواهند داشت.

اما برای کسی که تجربه زیادی در تربیت سگ نداره و برای اولین بار یه سگ مالتیز کوچولو به خونه آورده مقوله آموزش و تربیت خیلی پیچیده و سخت به نظر میاد.

یکی از نکات مهم در تربیت سگ مالتیز توجه به «سندرم سگ‌های کوچک» هست که در اکثر نژادهای عروسکی و کوچک دیده میشه.

 

حالا  این سندرم یعنی چی؟

یعنی مالتیز کوچولوی شما خودش رو خیلی بزرگتر از چیزی که واقعا هست تصور می‌کنه و به همین دلیل ممکنه بخواد با یه سگ خیلی بزرگ درگیر بشه یا بهش پارس کنه و انتظار داشته باشه اون سگ غول پیکر ازش بترسه!

به همین دلیل موقع پیاده‌روی و وقتی بیرون هستید حتما باید مراقبت مالتیزتون باشید تا یه موقع بلایی سر خودش نیاره و با اجتماعی کردن در تولگی اونو به سگی خوش رفتار و مودب تبدیل کنیم.

بنظرتون تربیتش سخته؟ اگه دنبال این هستین که خودتون مربی سگتون بشین، پیشنهاد می‌کنیم از دوره تربیت سگ پت پرس استفاده کنین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

نکات مهم در تربیت سگ مالتیز

 • مالتیزها سگهایی حساس هستن و باید با صبر و مهربانی و پشتکار اونا رو تربیت کرد. داد زدن و تنبیه کردن تاثیر بسیار بدی روی روحیه مالتیز می‌ذاره و بدتر اونو به سگی لجباز تبدیل می‌کنه.
 • اولین قدم در تربیت مالتیز ایجاد رابطه عاطفی قوی با سگتونه. مالتیزها خیلی اجتماعی و عاطفی هستن و به ارتباط با صاحبشون و دیگر اعضای خانواده «نیاز» دارن. پس اگه می‌خواید سگتون به حرفتون گوش کنه اول محبت و اعتمادش رو جلب کنید.
 • مالتیزها سگهای عروسکی و خیلی کوچکی هستن و ما آدما از نظرشون موجوداتی غول پیکر هستیم! حالا تصور کنید اگه سر مالتیزتون داد بزنید یا کتکش بزنید چه وحشت و ترسی تو دلش می‌افته و دچار استرس و اضطراب زیادی میشه!
 • اگه می‌خواید جلوی یه کار سگتون رو بگیرید یا بهش بفهمونید که کارش اشتباهه کافیه با لحن جدی و آروم (نه با صدای بلند) بگید: نه! مطمئن باشید مالتیز منظورتونو می‌فهمه.
 • استمرار در تمرین‌ها یکی از مهم‌ترین نکات در تربیت این نژاده. جلسات تمرین باید کوتاه باشه (۵-۱۵ دقیقه) تا توله سگ مالتیز خسته و کلافه نشه. اما همین جلسات رو می‌تونید روزی ۲-۳ بار تکرار کنید.
 • در تربیت مالتیزها تشویقی رو فراموش نکنید. هربار که مالتیزتون کار خوب و درستی انجام داد با دادن خوراکی تشویقی بهش بفهمونید که این کارش رو تایید می‌کنید.

تربیت سگ مالتیز

«تایید مثبت» بهترین روش برای تربیت مالتیز

مالتیزها روحیه حساسی دارن و زود دچار استرس و اضطراب میشن، بنابراین نباید هیچ وقت سرشون داد زد یا به خاطر کار اشتباه تنبیه بدنی‌شون کرد.

بهترین و موثرترین روش برای تربیت مالتیز استفاده از شیوه تایید مثبته.

یعنی به جای اینکه وقتی کار اشتباهی کرد دعوا و تنبیهش کنید هربار که کار خوب و درستی انجام داد تشویق و تاییدش کنید و بهش خوراکی تشویقی خوشمزه بدید. به این ترتیب سگ رو به انجام اون کار تشویق و ترغیب می‌کنید.

مالتیز اگه ببینه کاری که می‌کنه تشویقی به دنبال نداره دیگه دلیلی برای انجام و تکرار اون کار نمی‌بینه و کار بدش رو ترک می‌کنه.

برای تربیت مالتیز همیشه کمی تشویقی در اندازه‌های خیلی کوچک همراهتون باشه. مطلب تشویقی سگ رو بخونید تا بهترین خوراکی تشویقی رو برای مالتیزتون انتخاب کنید.

توله سگ مالتیز

آموزش‌های اولیه به مالیتز چه چیزهایی هستن؟

آموزش‌های اولیه و مهمی که باید همون اول به سگ مالتیزتون یاد بدید عبارتند از:

 • بیا
 • بشین
 • ساکت
 • بمون
 • و راه رفتن با قلاده

مالتیزها باهوشن و دوست دارن شما رو راضی و خوشحال کنن؛ پس با کمی صبر و حوصله می‌تونید تمام این دستورات رو بهش یاد بدید. استفاده از کلیکر سگ می‌تونه در آموزش سگ مالتیز بهتون کمک کنه: هربار که کاری رو درست انجام داد کلیکر رو فشار بدید، بهش «آفرین» بگید و یه خوراکی خوشمزه بهش جایزه بدید. پیشنهاد می‌کنم مقاله آموزش نشستن به سگ هم مطالعه کنین.

چطور سگ مالتیزم رو تربیت کنم؟

مهم‌ترین نکته در تربیت سگ مالتیز اینه که به جا و به موقع بهش آموزش بدید. از همون روز اولی که توله مالتیز خوشگل و بامزه وارد خونه‌تون می‌شه باید آموزش و تربیتش رو شروع کنید.

ما در این مقاله به نکات کلی آموزش مالتیز اشاره می‌کنیم اما از اونجایی که تربیت سگ یه مقوله بسیار پیچیده و مفصله و نکات فراوانی داره ما یه کتاب جامع ۴۰۰ صفحه‌ای در مورد آموزش و تربیت سگ تهیه کردیم که به همه کسانی که سگ دارن، از جمله شما صاحبان مالتیز پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

با کمک اطلاعات و راهنمایی‌های این کتاب هرچیزی که لازمه در مورد تربیت سگ مالتیز بدونید رو یاد می‌گیرید و می‌تونید بدون نیاز به مربی سگ مالتیز خوشگلتون رو تربیت کنید.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

اجتماعی کردن مالتیز

آموزش دستشویی به سگ مالتیز

یکی از اولین آموزش‌هایی که باید توی تربیت توله سگ در نظر داشته باشین، آموزش دستشویی کردن در جای مشخصه.

آموزش دستشویی به سگ نیاز به زمان داره. اما برای مالتیز این زمان نسبتا بیشتره و بین ۱-۴ ماه طول می‌‎کشه تا مالتیزتون کامل این آموزش رو یاد بگیره. در این مدت لطفا صبور باشید و اگه خرابکاری کرد هیچ وقت تنبیه و دعواش نکنید.

توله مالتیز خیلی توانایی نگهداشتن ادرارشو نداره و تقریبا هر ۲ ساعت یک بار به دستشویی کردن نیاز داره.

به طور میانگین یه توله ۲ ماهه ۲ ساعت می‌تونه ادرارشو نگه داره، یه توله ۳ ماهه ۳ ساعت، توله ۴ ماهه ۴ ساعت و به همین ترتیب که توله بزرگتر میشه تحمل و توانایی نگهداشتن ادرارش بیشتر میشه و می‌تونه ساعات طولانی‌ترین ادرارشو نگه داره.

توله مالتیز در مواقع زیر به دستشویی کردن نیاز داره:

 • صبح‌ها بعد از بیدار شدن
 • حدودا ۲۰ دقیقه بعد از غذا خوردن
 • بعد از چرت روزانه
 • حدودا ۲۰ دقیقه قبل از خواب
 • قبل و بعد از هربار پیاده روی

پد آموزش ادرار رو در جای مشخص و ثابتی قرار بدید و هربار که حس کردید توله نیاز به دستشویی داره مالتیزتون رو اونجا ببرید و تشویقش کنید که ادرار کنه.

حتی دفعات اول پیشنهاد می‌کنیم هربار بعد از دستشویی کردن بهش خوراکی تشویقی بدید تا به دستشویی کردن در جای مشخص ترغیب بشه.

هربار که حس کردید مالتیزتون می‌خواد ادرار کنه محکم دست بزنید یا صدای بلند ایجاد کنید تا حواس مالتیز پرت بشه؛ بعد سریع اونو به محل دستشویی و روی پد ادرار ببرید.

البته انتظار نداشته باشید که مالتیز با یکبار آموزش همه چیز رو یاد بگیره و دیگه خرابکاری نکنه.

همونطور که گفتیم آموزش دستشویی بسته به شخصیت سگ ممکنه بین ۱ تا ۴ ماه طول بکشه و در این مدت ممکنه بارها مالتیزتون در جاهای مختلف خونه ادرار کنه؛ پس صبور و مهربان باشید و هیچ وقت سگتون رو به خاطر این کار تنبیه و دعوا نکنید.

آموزش دستشویی به سگ مالتیز

نقش مهم پارک سگ در تربیت مالتیز

توصیه می‌کنیم در چند ماه اول که مالتیزتون هنوز کوچیکه و آموزش‌هاشو کامل یاد نگرفته اونو تو پارک سگ نگه دارید. اکثر آموزش‌ها مثل بمون و آموزش پارس نکردن بی موقع رو می‌تونید به کمک پارک سگ زودتر به توله‌تون یاد بدید.

بعضی‌ها سگشون رو داخل باکش می‌ذارن، اما ما این کار رو پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چون باکس فضای کوچکی داره و ممکنه باعث استرس و اضطراب بیشتر مالتیز بشه. اما پارک سگ یه فضای نسبتا بزرگ و محصوره که هم سگتون به راحتی می‌تونه توش بخوابه و بازی کنه و هم شما کنترل بیشتر و بهتری روی رفتاراش دارید.

البته باید موندن توی پارک رو هم به سگتون آموزش بدید و با قرار دادن انواع اسباب بازی و تشویقی توله مالتیز رو به پارک عادت بدید تا سگتون دچار اضطراب و ترس نشه. حتی وقتی خونه هستید و حواستون به سگتون هست می‌تونید در پارک رو باز بذارید تا مالتیز حس بهتری داشته باشه.

چون مالتیز خیلی زود دچار اضطراب جدایی میشه پیشنهاد می‌کنیم پارکش رو جایی قرار بدید که بتونه شما و بقیه اعضای خانواده رو ببینه.

در مطلب «پارک سگ» آن در مورد انتخاب بهترین پارک سگ و کاربرد اون به طور مفصل صحبت کردیم.

تربیت کردن مالتیز

چطور به مالتیزم یاد بدم انقدر پارس نکنه؟

مالتیزها اگه خوب تربیت نشن و شرایط خوبی نداشته باشن زیاد پارس می‌کنن. هرچند پارس کردن یه رفتار طبیعی و غریزی در سگ‌هاست اما در این مورد با یه مشکل رفتاری مواجه هستیم و باید به دنبال راه حل باشیم.

مالتیزها به دلایل مختلفی ممکنه زیاد واق واق و سر و صدا کنن، مثلا:

 • اگه زیاد تنها بمونن و دچار اضطراب جدایی بشن
 • یا اگه خوب اجتماعی نشده باشن ممکنه با صدای زنگ در هم پارس کنن

بعضی مالتیزها به طور ذاتی بیشتر از مالتیزهای دیگه پارس می‌کنن؛ ولی اینو با قاطعیت بهتون می‌گیم که در اکثر موارد پارس کردن زیاد مالتیز به خاطر جلب توجه و اضطراب جداییشه.

مالتیزها جزء سگ‌های همدم (companion dog) هستن؛ یعنی از اول برای همنشینی و زندگی با آدما به وجود اومدن و به توجه و ارتباط با ما نیاز دارن.

این سگ‌ها اگه بهشون بی‌توجهی بشه یا ساعات طولانی تنها بمونن دچار استرس شدیدی می‌شن و پارس کردن زیاد یکی از نشونه‌های این استرس و اضطرابه. پس حواستون بیشتر به مالتیزتون باشه.

حالا اگه موارد بالا رو رعایت کردید و میخواید عادتِ پارس کردن رو از سرش بندازید به روش زیر عمل کنید:

 • هربار که مالتیزتون شروع به پارس کردن کرد یه خوراکی تشویقیِ خوشمزه جلوی بینی‌ش بگیرید.
 • مالتیز برای بو کردن خوراکی ساکت میشه، همین موقع با لحنی آروم بهش بگید «ساکت» و بعد بهش تشویقی بدید.
 • هیچ وقت موقعی که داره پارس می‌کنه بهش تشویقی ندید؛ چون با این کار عمل پارس کردنش رو دارید تایید می‌کنید!
 • این تمرین رو باید بارها تکرار کنید تا حتی بدون تشویقی هم با گفتن دستور «ساکت» مالتیزتون آروم بشه.

پیشنهاد می‌کنم مقاله پارس کردن سگ هم مطالعه کنین. ما توی این مقاله در مورد علت‌های پارس سگ‌ها و توله سگ‌ها توضیح دادیم.

سگ مالتیز و چاوچاو

اجتماعی کردن سگ مالتیز

مالتیزها ذاتا مهربون و اجتماعی هستن و با همه رابطه خوبی برقرار می‌کنن؛ اما لازمه در تولگی به اندازه کافی اونا رو اجتماعی کنید. حالا اجتماعی کردن سگ یعنی چی؟ یعنی در هر موقعیتی اونو با آدم‌های جدید، محیط جدید و سگها و حیوانات دیگه آشنا کنید تا در بزرگسالی یه سگ خوش رفتار و اجتماعی داشته باشید.

مخصوصا اینکه سگ مالتیز بزرگتر از جثه‌ش رفتار می‌کنه و در رفتار با سگهای بزرگ ممکنه خیلی بی‌پروا و جسور باشه و خودش رو به خطر بندازه. پس باید رفتار دوستانه با بقیه سگها و حیوانات رو یاد بگیره.

در بسیاری از کشورها کلاس‌های تربیت سگ وجود داره که می‌تونید توله رو اونجا ببرید تا با توله‌های دیگه آشنا بشه و با هم بازی کنن. اما چون تو ایران چنین امکانی نیست اگه از اطرافیانتون کسی سگ داره اونا رو پیش هم ببرید تا بتونن از تولگی با هم بازی کنن و رفتار دوستانه با همدیگر رو یاد بگیرن.

اهمیت زمانبندی در غذا دادن به مالتیز

مالتیزها مستعد افت ناگهانی قند خون هستن و نباید مدت طولانی گرسنه بمونن. با این حال چون این نژاد مستعد چاقی و اضافه وزنه ما روش دسترسیِ آزاد به غذا (Free Feeding) رو اصلا توصیه نمی‌کنیم. در مطلب غذای سگ مالتیز در مورد بهترین رژیم غذایی برای مالتیز صحبت کردیم.

مالتیز باید یاد بگیره که سر یه زمان مشخص می‌تونه غذا بخوره و این یکی از بخش‌های مهم تربیت سگ مالتیز محسوب می‌شه.

قبل از غذا خوردن به سگتون بگید: بشین! و بعد بهش اجازه غذا خوردن بدید.

چون بلافاصله بعد از این دستور بهش غذا می‌دید باعث میشه مالتیز در دستورات دیگه هم حرفتون رو سریعتر گوش کنه؛ چون می‌دونه که همیشه یه خوراکی خوشمزه منتظرشه.

بعد از اینکه مالتیز غذاشو خورد ظرف غذا و باقیمانده غذا رو بردارید. همیشه آب تازه و خنک در اختیار مالتیزتون قرار بدید.

اجتماعی کردن سگ مالتیز

مالتیز چقدر به فعالیت و پیاده روی نیاز داره؟

مالتیزها سگهایی بازیگوش و پرانرژی هستن که البته می‌تونن خودشون رو داخل خونه سرگرم کنن. با این حال، مثل همه سگها مالتیزها هم به پیاده روی و فعالیت نیاز دارن و حتی از بازی‌هایی مثل فِچ (برو بیار) و بای تاگ یا کشیدنی هم لذت می‌برن.

مواقعی که خونه هستید و حواستون به مالتیز هست اونو از پارک بیرون بیارید تا بتونه راحتتر بازی کنه. همینطور سعی کنید حتما حداقل یک بار مالتیزتون رو برای پیاده روی و تخلیه انرژی بیرون ببرید. اگه نمی‌دونین چطوری انرژی مالیتز تخلیه کنین، بهتره مقاله تخلیه انرژی سگ رو بخونین.

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه نگهداری از مالتیز رو داشتید؟ به نظرتون نگهداری و تربیت این سگ زیبا و باهوش آسونه یا سخت؟ آیا سگ مالتیز رو به کسی که تا حالا سگ نداشته پیشنهاد می‌دید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در مورد تربیت مالتیز با ما در میون بگذارید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (48 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
روژین
نوشته شده در: ۱۰ فروردین, ۱۴۰۰

سلام
من ۱۵ سالمه و ی خواهر۴ ساله دارم .تا حالا تجربه نگهداری از سگ ها رو نداشتم و الان چند وقته که دارم همه جوره درباره تربیت و خورد و خوراک و پوشاک و اسباب بازی و انواع پت شاپ های معتبر و … تحقیق می کنم و دلم می خواد ی توله مالتیز بخرم و کاملا اماده نگهداری از مالتیز هستم اما مشکل اینجاست که پدرم اصلا از نژاد مالتیز خوشش نمیاد و مادرم هم به خاطر اینکه فکر می کنه مسئولیتش و به عهده نمی گیرم و همه کاراش می افته رو دوش مامانم (که اصلا این طور نیس اگر قرار باشه سگ داشته باشم همه کاراش با خودمه) و اینکه تو مرحله اموزش دستشویی ممکنه خراب کاری کنه برام نمی خرن به نظر شما با این شرایط مالتیز خریدن حتی اگه مهرش به دل پدرم بیافته و مادرمم راضی کنم کاری درستیه؟؟!

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام روژین جان
تا وقتی که همه ی اعضای خانواده آمادگی پذیرفتن حیوون خونگی رو ندارن اصلا توصیه نمیشه که سگ بیاری.
قطعا شما همه ی کار های سگ رو نمیتونی بر عهده بگیری و نیاز به کمک بقیه داری.
پس بهتره احساسی تصمیم نگیرید و همه شرایط رو بسنجید تا بعدا دچار مشکل نشی

پاسخ به این نظر
Anahita
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
این سگ خیلی کوچیک هست و برای بیرون بردنش باید بغلش کرد ؟
چون وقتی در خیابان ها و پیاده رو ها راه میریم خیلی کوچیک دیده میشه و شاید کسی سگ و لگد کنه و…
برای بیرون بردنش به نظرتون کجا ها میتونیم ببریمش؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آناهیتا جان
بله این نژآد از دسته سگای عروسکیه و برای بیرون بردنش توصیه میکنم اصلا جهای شلوغ نبریش چون علاوه بر خطراتی مثل لگد شدن، ممکنه استرس زیادی هم براش داشته باشه. توی اکثر شهرا حل های اختصاصی مناسبی برای قدم زدن سگ ها در نظر گرفته شده میتونی اونجا ببریش اما مراقب باش با سگای بزرگی مثل دوبرمن مواجه نشه. اگر هم اینجور محل هایی وجود نداره خیابونای خلوت و پارک های خلوت در ساعاتی که کمتر کسی بیرونه میتونه بهت کمک کنه

پاسخ به این نظر
Helme 💟a pet lover
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام
می خواستم بدونم بالغ این سگ قدش چقدر هست؟؟؟؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۴ آذر, ۱۳۹۹

سلام ، حدود ۲۵ cm

پاسخ به این نظر