نصب اپلیکیشن
سرفه کردن سگ

علت سرفه سگ و روش‌های درمان آن

اگه صداهایی از سگ‌تون می‌شنوید که براتون جدیده یا احساس می‌کنید طوری سرفه می‌کنه که انگار در حال خفه شدن هست، احتمالا سگ شما دچار کنل کاف (Kennel cough) یا سرفه سگ دانی شده! اگر چه که این صداها از نظر شما وحشتناکه و ممکنه آرامش رو ازتون بگیره، اما نیاز نیست نگران باشید. درمان سرفه سگ، راهکارهایی داره که با استفاده از اون‌ها می‌تونید دوباره سلامتی رو به سگ‌تون برگردونید.

اگه به یک راهنمای جامع در مورد علت سرفه سگ، علائم و راه‌های درمان سرفه کردن سگ نیاز دارید، این راهنمای جامع رو  از دست ندید.

کنل کاف سگ که به عنوان یک نوع بیماری تنفسی سگ (CIRD) یا Tracheobronchitis عفونی از اون یاد می‌شه، یکی از بیماری‌های تنفسی در سگ‌هاست که بشدت مسری هست. بنابراین اگه سگ سالم شما در کنار سگی که این بیماری رو داره قرار بگیره، به احتمال زیاد کنل کاف به سگ شما سرایت می‌کنه.

پس اگه دنبال علت سرفه سگ هستید، بهتره به یاد بیارید که سگ شما در چند روز اخیر با کدوم سگ همسایه همبازی بوده! البته دلیل سرفه کردن سگ می‌تونه موارد دیگه‌ای هم باشه ولی خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در ادامه با پت پرس همه اون‌ها رو بررسی می‌کنیم.

کنل کاف چیست؟

کنل کاف جزو  بیماری عفونی سگ هاست که باعث التهاب و تخریب نای می‌شه. در واقع به همین دلیل هست که احتمالا در این دوران با سرفه خشک سگ روبرو می‌شید. این سرفه و عطسه سگ طوری هست که ممکنه فکر کنید چیزی در گلوش گیر کرده یا ممکنه خفه بشه، اما در واقعیت اینطور نیست.

علت سرفه سگ می‌تونه ورود میکروارگانیسم‌های مختلفی از جمله:

 • باکتری بوردتلا
 • ویروس پاراآنفلونزا
 • مایکوپلاسما

به سیستم تنفسی سگ باشه.

شدت بیماری کنل کاف می‌تونه در سگ‌های مختلف بسته به سیستم ایمنی و موارد دیگه کاملا متفاوت باشه. به عنوان مثال، بعضی از سگ‌ها بعد از درگیر شدن با این بیماری، سرفه‌های خفیفی دارند که حتی ممکنه کسی متوجه نشه و بعد از طی شدن دوره بیماری، سگ کاملا حالش خوب بشه. اما در بعضی سگ‌های دیگه می‌تونه منجر به یک پنومونی (التهاب ریه) تهدید کننده بشه که سلامت و زندگی سگ رو بشدت تحت خطر قرار می‌ده.

به همین دلیله که بعد از مشاهده سرفه‌های خشک سگ باید سریعا برای درمان کنل کاف در سگ اقدام کنید.

درمان سرفه سگ

علت سرفه سگ چیست؟

همانطور که گفتیم یک سگ سالم با قرار گرفتن در معرض یک سگ آلوده ممکنه با تنفس باکتری‌ها و ویروس‌هایی که از دهان سگ مریض بیرون میاد، دچار کنل کاف بشه و شروع به سرفه کردن کنه.

علاوه بر ارتباط مستقیم، ممکنه که سگ آلوده روی وسایلی مثل اسباب بازی، کاسه آب یا غذا سرفه کنه و چند ساعت بعد که سگ سالم از اونجا رد می‌شه، این باکتری‌ها و ویروس‌ها از راه تنفسی به بدنش منتقل بشن. بنابراین اینکه بخواید دنبال مقصر برای سرفه کردن سگ‌تون باشید، احتمالا کار آسونی نیست، چون در هر جایی که به علت شلوغی، جریان هوا ضعیف باشه یا تهویه مناسبی وجود نداشته باشه، کاملا طبیعیه که سگ شما دچار کنل کافه بشه.

علائم دچار شدن سگ به کنل کاف یا سرفه کردن سگ معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از دریافت بیماری شروع میشه و اون زمان شما تازه متوجه این موضوع می‌شید. بطور کلی محیط‌های محتملی که سگ شما با قرار گرفتن در اون شرایط درگیر کنل کاف میشه، موارد زیر هستند:

 • خانه حیوانات
 • پانسیون نگهداری حیوانات
 • وسایل اسباب بازی سگ
 • وسایل نگهداری مثل حوله سگ
 • رفتن به پارک سگ‌ها

اگه چند روز بعد از رفتن به هر یک از این محیط‌ها، با عطسه و سرفه در سگ مواجه شدید، به احتمال زیاد سگ شما دچار این بیماری شده و باید به فکر درمان سرفه سگ باشید. البته خوشبختانه در حال حاضر واکسن کنل کاف وجود داره که می‌تونید با مراجعه به دامپزشک و تزریق اون، از این بیماری پیشگیری کنید.

کنل کاف چه علائمی دارد؟

با دیدن چه علائمی می‌تونیم بگیم که سگ ما دچار این بیماری شده. هر کدوم از موارد زیر می‌تونه علائم کنل کاف باشه:

 • سرفه‌های خشک سگ به صورت مداوم
 • سرفه کردن سگ در طول شب که باعث می‌شه نتونید بخوابید.
 • سرفه و استفراغ سگ به همراه آبریزش بینی

این علائم ممکنه شدیدتر هم بشن. علائم شدید عبارتند از:

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

ایا Kennel cough یا سرفه کردن سگ کشنده است؟

تعداد زیادی از سگ‌هایی که دچار این این بیماری می‌شن، معمولا می‌تونن بدون هیچ عارضه‌ای بهبود پیدا کنند. با این حال بعضی از اون‌ها ممکنه دچار التهاب ریه بشن و مریضی شدیدی رو تجربه کنن (آمار بسیار محدودی در مورد مرگ سگ‌ها به دلیل کنل کاف وجود داره، اما با گسترش این التهاب در بدن سگ، احتمال مرگ بالا میره!).

اما چه سگ‌هایی با گرفتن این بیماری بیشتر دچار آسیب می‌شن؟ اینکه بدونید سگ شما جزو کدوم یک از این دسته‌هاس قطعا رفتار شما هنگام مواجهه با سرفه کردن سگ متفاوت خواهد بود. در ادامه سگ‌هایی رو معرفی می‌کنیم که بیشتر مستعد درگیر شدن با کنل کاف هستند:

 1. توله سگ‌هایی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند (مخصوصا توله سگ‌هایی که بطور کامل واکسینه نشدند)، بنابراین باید حساسیت بیشتری نسبت به سرفه کردن توله سگ داشته باشید.
 2. سگ‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا درگیر بیماری‌های زمینه‌ای دیگه‌ای هستند (بیماری‌هایی مثل: نارسایی قلبی، دیابت یا دیستمپر).
 3. سگ‌های باردار که معمولا سیستم ایمنی اون‌ها در این دوران دچار ضعف می‌شه.
 4. سگ‌هایی که از قبل دارای بیماری‌های تنفسی هستند (بیماری‌هایی مثل آلرژی‌های شدید تنفسی، تخریب نای و برونشیت مزمن).
سگ ها در پناهگاه
سگ‌‌هایی که در کنار هم نگهداری می‌شوند در معرض خطر کنل کاف هستند

سرفه سگ دانی چقدر طول می‌کشد؟

سگ‌‌هایی که سرفه اون‌ها شدید نیست، معمولا حدود یک یا دو هفته بعد از درگیر شدن با این بیماری، بهبودی پیدا می‌کنند و حالشون خوب می‌شه. شدت علائم هم در این سگ‌ها معمولا خفیف هست و به راحتی کنل کاف رو پشت سر می‌گذارند. سیستم ایمنی بدن این سگ‌ها قدرتمنده و اگه این اتفاق برای سگ شما افتاده، یک نشانه بسیار مثبت در مورد سلامتی سگ شماست.

اما مشکل از جایی شروع می‌شه که سگ‌ها بیش از ۲ هفته درگیر این بیماری باشند. اگه سرفه کردن سگ شما شدید باشه و همراه با سرفه خشک و صداهای ناخوشایند باشه، نشون‌دهنده این است که شدت کنل کاف زیاد هست و باید مراقبت بیشتری از سگ‌تون داشته باشید.

طول مدت بیماری در این سگ‌ها ممکنه بین ۳ تا ۶ هفته باشه و بعد از طی این مدت، زمان زیادی برای بهبود حال اون‌ها نیازه.

درمان کنل کاف در سگ چگونه است؟

همونطور که علت سرفه سگ می‌تونه متفاوت باشه، راه‌های درمان کنل کاف هم بسته به سگ شما و شدت بیماری می‌تونه کاملا متغیر باشه.

درمان کنل کاف خفیف

درمان خانگی کنل کاف سگ یک راهکار موثر هنگام مواجه شدن با کنل کاف خفیف در سگ‌هاست. منظور از درمان خانگی سرفه سگ، اینه که از سگ خودتون مراقبت کنید (البته یه مقدار بیشتر از حالت معمولی!). در واقع باید حساسیت بیشتری نسبت به تغذیه و استراحت سگ داشته باشید. همچنین باید مطمئن باشید که آب کافی به بدن سگ می‌رسه. آب کافی به تسریع روند بهبود بیماری کمک می‌کنه. در ادامه با جزئیات بیشتر در مورد درمان‌ خانگی سرفه سگ صحبت می‌کنیم.

علاوه بر درمان خانگی، بهتره یه سری هم به دامپزشک بزنید تا از ایمنی و سلامت سگ‌تون کاملا مطمئن بشید. در این شرایط معمولا دامپزشک، داروی ضدسرفه برای سگ تجویز می‌کنه که به کاهش دفعات سرفه کردن سگ کمک می‌کنه.

همونطور که گفته شد، کنل کاف خفیف، حدود ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشه و بعد از این مدت، حال سگ شما به سرعت رو به بهبودی میره.

درمان کنل کاف شدید

دچار شدن سگ شما به کنل کاف شدید، می‌تونه سلامتی اون رو با تهدید مواجه کنه. سرفه شدید سگ معمولا همراه با بی‌حالی سگ، بی‌اشتهایی سگ و تحرک کم اون هست که این موارد خودشون باعث تشدید بیماری می‌شن. اگر سگ شما درگیر کنل کاف شدید شده باشه، برای درمان سرفه سگ می‌تونید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

 • سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. در این حالت احتمالا سگ شما باید بستری بشه و تحت مراقبت پزشکی قرار بگیره.
 • وصل کردن سرم به سگ در این موارد کمک کننده هست، به این دلیل که اشتهای اون دچار اختلال شده و برای تغذیه و آب‌رسانی باید از سرم و آنژیوکت کمک بگیرید.
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک به عنوان دارو برای سرفه سگ جهت جلوگیری از پیشروی بیماری موثر هست.
 • اکسیژن تراپی یا استفاده از دستگاه اکسیژن یکی دیگر از راهکارهاست که هنگام دشوار شدن تنفس برای سگ استفاده می‌شود.

روش درمان سرفه کردن سگ

راهکارهایی برای درمان خانگی کنل کاف سگ

برای درمان کنل کاف خفیف در سگ‌ها، راهکارهای مختلفی برای استفاده در خانه وجود داره. با این حال، باید مراقب باشید که اگه علائم بیماری سگ تشدید شد، درمان‌های خانگی رو متوقف کنید و به دامپزشک مراجعه کنید. در ادامه چند تا راهکار سریع و کم هزینه خانگی رو معرفی می‌کنیم. شاید در ابتدا از شباهت اون‌ها با روش‌های درمان سرفه در ما آدم‌ها تعجب کنید، ولی واقعیت اینه که این روش‌ها برای درمان سرفه سگ هم جواب میده:

ترکیب عسل با آب گرم

عسل یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان‌ خانگی سرفه سگ است (البته نه فقط سگ‌ها). عسل باعث تسکین گلو می‌شه و در نتیجه سرفه کردن سگ شما رو به حداقل می‌رسونه. برای این کار کافیه که نصف تا ۱ قاشق غذاخوری رو با آب گرم ترکیب کنید و بگذارید که سگ‌تون نوش جان کنه. بسته به تعداد دفعات سرفه اون، می‌تونید این معجون خوشمزه رو تا سه بار در روز به سگ بدید.

از دستگاه بخور استفاده کنید

یکی دیگه از راهکارهای درمان سرفه سگ، استفاده از دستگاه بخور هست. البته نیاز به هزینه زیاد نیست و می‌تونید از مدل‌های کوچک اون‌ها خریداری کنید. دستگاه رو در کنار سگ‌تون که در حال استراحت هست قرار بدید و روشنش کنید تا هوا رو مرطوب کنه. مرطوب کردن هوا یکی از بهترین راه‌ها برای درمان سرفه خشک سگ محسوب میشه.

استفاده از بخار درمانی

این راهکار خانگی هم برخلاف اسم ترسناک اون، بسیار کم هزینه و راحته. کافیه که آب گرم رو در حموم باز کنید و اجازه بدید که حموم بخار بگیره. سگ‌تون رو وارد حموم کنید و این فرصت رو بدید که چند دقیقه‌ای از این هوا تنفس کنه. البته دقت کنید که سگ شما نباید زیر دوش بره، چون هدف از این کار یه چیز دیگست!

این کار رو وقتی که می‌خواید خودتون حموم کنید هم انجام بدید که آب هدر نره، البته اگه با آب داغ مشکل ندارید.

بخار داغ باعث کاهش سوزش گلو میشه که برای درمان سرفه خشک سگ کاملا موثره.

سگ شما باید در استراحت مطلق به سر ببره!

دقیقا مثل ما آدم‌ها، استراحت تاثیر بسیار زیادی در روند بهبودی و درمان کنل کاف سگ داره. بنابراین اگه تمرینات خاصی باهاش انجام می‌دید، بهتره که در این مدت، اون‌ها رو کنار بگذارید و اجازه بدید که سگ شما استراحت کنه. این استراحت هر چه بیشتر و با کیفیت‌تر باشه، سرعت از بین رفتن علائم سرفه کردن سگ هم بیشتر میشه.

نکاتی جهت مراقبت هنگام سرفه کردن سگ

حالا که با علت سرفه سگ و راه‌های درمان اون آشنا شدید، بهتره یک سری نکات رو هنگام مراقبت از سگ در این دوران رعایت کنید:

 • در این دوران تا جای ممکن بیخیال خونه تکونی و تمیزکاری خونه بشید! ذرات شیشه پا‌ک‌کن و مایع‌های تمیز کننده، همچنین گرد و غبار تولید شده هنگام استفاده از جاروبرقی، باعث تحریک گلوی سگ بیمار شده و شرایط رو سخت‌تر می‌کنه.
 • دود سیگار، قلیون و کلا هر دود مضری، به دلایل گفته شده روند بهبود این بیماری رو کند می‌کنه.
 • در این مدت ترجیحا سگ‌تون رو بیرون نبرید، اما در صورت نیاز، به جای قلاده از مهارهای آزادتر استفاده کنید تا کمتر به گلو و نای سگ فشار وارد کنه. استفاده از قلاده‌های سفت باعث افزایش سرفه کردن سگ میشه.

سرفه کردن سگ

جمع بندی

علت سرفه سگ به احتمال زیاد قرار گرفتن در محیط آلوده و یا همبازی شدن با سگ‌های بیمار هست. علائم اون هم معمولا سرفه خشک، بی‌اشتهایی و بی‌حالی سگ شماست. سرفه کردن سگ بسته به سیستم ایمنی سگ شما ممکنه تا ۲ هفته در صورت خفیف بودن و یا تا ۶ هفته در صورت شدید بودن طول بکشه. در نهایت، درمان‌های خانگی و مراجعه به دامپزشک روش‌های درمان کنل کاف در سگ‌ هاست.

منبع: petmd.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (1 امتیاز)
معین رفیعی‌مهر
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
محتوا یعنی ترکیب تکنولوژی با نویسندگی. خوشحالم که تو این صنعت هستم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.