نصب اپلیکیشن
دیستمپر در سگ ها

دیستمپر سگ از نهفتگی تا اوج + طول درمان و میزان آسیب

بیماری دیستمپر یکی از بیماری های شایع و خطرناک در سگ هاست. این بیماری به دلیل کشنده و واگیردار بودنش بیماری مهمی به حساب میاد.  خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره در این مقاله درباره علائم این بیماری، راه‌های پیشگیری و درمان پزشکی اون صحبت کنیم.

بیماری دیستمپر سگ چیست؟

بیماری دیستمپر سگ ها یک بیماری ویروسی خطرناک، کشنده و واگیرداره که هنوز درمانی براش پیدا نشده. این بیماری یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر توله سگ هاست که در ایران هم بسیار شایع هست. بیماری دیستمپر سگ ها و برخی از گونه های حیات وحش (مثل شیر و ببر) رو درگیر میکنه. عامل این بیماری، ویروسی متعلق به خانواده پارامیکسوویریده است.

به نقل از American Kennel Club بیشترین سگ هایی که در معرض بیماری دیستمپر قرار دارن توله سگ های واکسینه نشده و سگ های بالغ غیر ایمن نسبت به این ویروس هستن.

دیستمپر در سگ ها

علائم اولیه دیستمپر در سگ ها چیست؟ (چطور بفهمیم سگ ما به دیستمپر مبتلا شده؟)

ویروس بیماری دیستمپر در ابتدا به لوزه ها و غدد لنفاوی بدن سگ حمله کرده و حدود یک هفته در این مناطق خودش رو تکثیر میکنه. بعد از اون به دستگاه تنفس، تناسلی ادراری، گوارش حمله میکنه و در مرحله اول باعث به وجود آمدن این علائم میشه:

 • تب (بالای ۳۹.۷ درجه)
 • قرمزی در چشم ها
 • ترشحات آبکی از بینی و چشم
 • بی حالی سگ
 • بی اشتهایی
 • سرفه
 • استفراغ
 • اسهال

متاسفانه ویروس بیماری دیستمپر در مرحله دوم بیماری به دستگاه عصبی حمله ور میشه و مغز و اعصاب نخاعی سگ رو مبتلا میکنه و علائم زیر در سگ بروز میکنن:

 • حمله عصبی
 • فلجی
 • هرگونه تیک عصبی
 • تشنج سگ

اگر این علائم در سگ مشاهده بشن، برای همیشه باقی میمونن. علائم عصبی حتی در صورت بهبودی بیماری دیستمپر در سگ از بین نمیرن.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

علت ابتلای سگ‌ها به بیماری دیستمپر چیست؟

سگ ها در صورتی که با ویروس تماس مستقیم داشته باشن به دیستمپر مبتلا میشن. این تماس با ویروس از طریق تماس با حیوانات آلوده به ویروس دیستمپر انجام میشه.

ویروس دیستمپر در هوا هم پخش میشه و حیوانات با تنفس هوای آلوده به ویروس میتونن به دیستمپر مبتلا بشن.

اگر سگ حامله ای دیستمپر بگیره، بیماری رو از طریق جفت به بچه هاش انتقال میده.

ابتلا به دیستمپر بیشتر در سگ هایی اتفاق می افته که واکسینه نشدن. اگر سگ شما به درستی واکسینه شده باشه، میتونین مطمئن باشین از بیماری دیستمپر در امانه.

البته این رو هم باید مدنظر داشته باشین که اگه گربه دارین یا گربه‌ای به حیاط و خونه‌تون سر میزنه باید نگران این بیماری باشین. چون دیستمپر گربه هم قابل انتقال به سگ‌ها هست. این بیماری تو گربه‌های بالغ ممکنه خودش رو خیلی دیر نشون بده. گربه‌ای که سیستم ایمنی قوی‌ای داشته باشه معمولاً از پس این بیماری برمیاد. اما اصلاً معلوم نیست همین ویروس تو بدن سگ شما با چه شدتی عمل کنه!

بهتره که تمام نکات مربوط به نگهداری از توله سگ رو لحاظ کنین تا همه چی به نحو بهتری پیش بره.

چگونه بیماری دیستمپر در سگ رو تشخیص بدیم؟

اگر علائم دیستمپر رو در سگتون دیدید، سریعا به دامپزشک مراجعه کنین. دامپزشک در ابتدا سگ رو معاینه میکنه و در مرحله اول براش کیت دیستمپر میگذاره. کیت دیستمپر با تست بزاق یا ترشحات چشم و بینی سریع جواب میدن و تا حدی به تشخیص قطعی دیستمپر کمک میکنن.

البته تشخیص قطعی بیماری دیستمپر توسط تست های بیوشیمی و آزمایش خون و ادرار انجام میشه.

دیستمپر سگ

بیماری دیستمپر سگ ها چگونه درمان میشه؟

متاسفانه دیستمپر جزو بیماری های ویروسی هست و بیماری های ویروسی درمان ندارن. اگر سگی به دیستمپر مبتلا بشه، باید طول درمان دیستمپر رو طی کنه و زنده بمونه.

البته این به این معنی نیست که در صورت تشخیص دیستمپر در سگ شما، از دست دامپزشک کاری برنمیاد. وظیفه دامپزشک در اینجا اینه که با درمان های حمایتی به سگ کمک کنه در طول دوره بیماری تلف نشه و بدنش با بیماری مبارزه کنه.

اقدامات درمانی که برای سگ دارای بیماری دیستمپر انجام میشن بر پایه کنترل عفونت‌های ثانویه باکتریایی (مثل عفونت چشم سگ) و جبران مایعات و الکترولیت از دست رفته بدن سگ تمرکز داره. برای همین به محض تایید بیماری پاروا در سگ، دامپزشک سرم، آنتی بیوتیک و داروهایی برای کاهش علائم اسهال و استفراغ و تشنج ها تجویز میکنه.

بهبودی بیماری دیستمپر به سن سگ، زمان مراجعه به دامپزشک و میزان قدرت ویروسی که سگ رو مبتلا کرده بستگی داره.

 

توصیه دامپزشک

وقتی میبینین توله سگ شما بی حاله، غذا نمیخوره و تب و ترشحات آبکی از چشم و بینی داره، سریعا ببرینش پیش دامپزشک تا اگر به دیستمپر مبتلا شده در اسرع وقت درمانش شروع بشه. صبر کردن در اینجور مواقع فقط باعث پیشرفت بیماری و سخت تر شدن درمان و کاهش شانس سگ برای زنده موندن میشه. .

سگ هایی که دیستمپر دارن باید از نظر ابتلا به پنومونی و نشانه های عصبی تحت نظر باشن و در صورت بروز علائم، داروهای لازم براشون تجویز بشه.

دارو های بیماری دیستمپر سگ چیه؟

برای بیماری دیستمپر سگ که ویروسیه معمولاً داروی خاصی وجود نداره. اغلب از آنتی بیوتیک برای سگ مثل آموکسی سیلین، آمپی سیلین یا داکسی سیلین استفاده میشه. اینا هم بیشتر به کنترل عفونت‌های باکتریایی حاصل از این بیماری کمک می‌کنن.

چگونه ازمبتلا شدن توله سگ به بیماری دیستمپر پیشگیری کنیم؟

خوشبختانه برای این بیماری ویروسی خطرناک واکسن ساخته شده. ابتلا به بیماری در سگ هایی که بر علیه دیستمپر واکسینه میشن، بسیار پایینه. این که بخوایم بگیم خطر ابتلا تو کدوم نژادهای سگ بالاتره، غیرممکنه. درواقع این ویروس نژادمحور نیست بلکه بیشتر روی ضعیف‌ترین سگ‌ها بدترین اثرات رو میذاره. پس بهترین راه مقابله با دیستمپر چیست؟ قطعاً واکسیناسیون!

واکسیناسیون علیه بیماری دیستمپر سگ در ۵ تا ۶ هفتگی انجام میشه. دوز دوم و سوم واکسن ۱ ماه بعد از تاریخ اولین واکسن به فاصله ۱ ماه از هم تزریق شده و بعد از اون سالیانه تکرار میشه.

بیماری دیستمپر بیشتر در توله سگ ها دیده میشه. این بیماری به شدت واگیردار و کشنده هست برای همین سگ هایی که در پرورشگاه های به دنیا میان، بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرن. سگ میتونه به دیستمپر مبتلا باشه ولی در روزهای اول ابتلا، علامتی نشون نده.

پس اگر توله سگی رو خریداری کردین، قبل از پرداخت کامل پول، سگ رو پیش دامپزشک ببرید و ازش بخواین برای سگ کیت پاروا و دیستمپر بذاره تا از سالم بودنش مطمئن بشید.

یکی دیگه از بیماری های خطرناک توله سگ ها بیماری پاروا ویروس سگ هست. شما با واکسینه کردن سگ، اونو در برابر هردوی این بیماری های خطرناک و کشنده واکسینه میکنین. واکسن بیماری دیستمپر سگ تنها واکسنی نیست که باید به سگ‌تون بزنین. سگها در طول زندگیشون باید واکسن های مختلفی بزنن تا در برابر بیماری‌ها و عفونت‌های مختلف در امان باشن. برای آشنایی با واکسن های مخصوص سگ پیشنهاد می‌کنم مقاله «واکسیناسیون سگ» رو بخونین.

واکسن سگ

سوالات متداول درباره بیماری دیستمپر چیست؟

درباره این بیماری ویروسی سوالات بسیاری وجود داره که ما به چندتایی از مهم‌ترین‌هاش می‌پردازیم.

سگ مبتلا به مریضی دیستمپر چقدر عمر میکنه؟

اگه تشخیص به موقع باشه، سگ‌ها معمولاً زنده می‌مونن اما درمان دیستمپر در سگ بستگی به سن و سیستم ایمنی بدنش داره. یه توله ممکنه زود تلف بشه اما یه سگ بالغ میتونه تا ماه‌ها بعد دووم بیاره.

آیا بیماری دیستمپر سگ قابل انتقال به انسانه؟

خیر. این بیماری فقط بین حیوانات رایجه و از طریق تماس با حیوان مبتلا یا تنفس در فضای آلوده یا حتی استفاده از ظروف مشترک، ابتلا رخ بده. ما لیست بیماری‌های قابل انتقال رو اینجا براتون آوردیم: بیماری های مشترک انسان و سگ.

طول بیماری دستمپر در سگ چقدره؟

این بیماری یه دوره نهفتگی یک تا دو هفته‌ای داره و بعدش طول درمان دیستمپر از دوره اوجش بین ۴ تا ۵ هفته طول میکشه. اگه سگ بهبود پیدا کنه، تو دوره بعدش هم ممکنه هنوز یه سری اثرات جانبی نشون بده.

مریضی دیستمپر چگونه از بین میرود؟

ویروس‌ها رو نمیشه از بین برد. فقط میشه با دارو های بیماری دیستمپر سگ اون رو کنترل کرد و اگه سگ بتونه دوره نقاهت رو دووم بیاره، ویروس قدرت خودش رو از دست میده و بعد حدود ۲ ماه به صورت کلی تو بدن محو میشه.

 جمع بندی

دیستمپر سگ یه بیماری ویروسیه که خیلی راحت قابلیت انتقال بین سگ و گربه رو داره. برای جلوگیری از ابتلای حیوانات خانگی‌تون به بیماری دیستمپر هر چه سریع‌تر اونا رو واکسینه کنین. دیستمپر خیلی سریع میتونه توله سگ‌ها یا سگ‌های ضعیف رو از پا دربیاره، پس حتماً اون رو جدی بگیرین.

شما می‌تونین هر نشونه‌ای از بیماری تو سگتون رو با دامپزشکان آنلاین پت پرس در میون بذارین!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3.9/5 - (20 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Raha
نوشته شده در: ۱۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام من یه سگ دارم ک درگیر بیماری دیستمپر شده یه سری دارو بهش زدیم اما بهتر نشد تیک عصبی گرفته پاهاش میپره غذا میخوره اما توان حرکت کردن نداره تعادل نداره احساس میکنم خیلی زنده نمیمونه توروخدا یه راهی جلو پام بذارید چجوری جلو مریضیشو بگیرم زنده بمونه چیکار کنم این سگ تنها چیز یا بهتره بگم کسیه ک تو دنیا دارم 🥺🥺

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام رها جان
خیلی بابت این مساله متاسفیم. دیستمپر آسیب های عصبی زیادی وارد میکنه که گاها درمانی ندارن. برای کم کردن درد و رنجش و برای بهبود نسبی شرایط بهتره حتما هرچی زودتر با کلینیک آنلاین ما در ارتباط باشی

پاسخ به این نظر
سیده معصومه فراهانی
نوشته شده در: ۱۹ بهمن, ۱۳۹۹

سلام و وقت بخیر دکتر ملیکا
فکر میکنم‌از شرایط سگهای بومی ایران‌مطلع هستید
کاش تیمی رو سرپرستی کنید تا با عقیم سازی دوره ای جلوی قتل عام این حیوانات مظلوم رو بگیرید 😭😭😭

پاسخ به این نظر
میلاد
نوشته شده در: ۳ آبان, ۱۳۹۹

سلام.توله ی من ۵ ماهشه.دیستمپر داره متاسفانه.تو رو خدا راهنمایی کنید چیکار کنم…نمیخوام از دست بره…الان فلج شده پاهاش از کار افتاده.

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۴ آبان, ۱۳۹۹

سلام میلاد عزیز،
متاسفانه دیستمپر و بیماریای ویروسی درمانی ندارن و صرفا درمانای انجام شده براشون حمایتی هست برای اینکه تقویت بشن و بدنشون بتونه از دوره بیماری گذر کنه. پزشکش توضیحات بیشتر بیماری و روندش رو بهتون کامل توضیح میدن حتما حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین.

پاسخ به این نظر
آیدین
نوشته شده در: ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹

فکر کنم واسه شما کنل کاف باشه نه دیستنپر

پاسخ به این نظر
شهرام
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۳۹۹

باسلام سگ من حدودا ۳ ماهه بود که بردم دامپزشکی و بیماری دیستمپر مثبت اعلام شد و تو این مدت غذا خوب میخورد و ۱۴ روز سرم و امپول براش تزریق شد و بعد از ۱۴ روز یک هفته امپول تزریق کرد و بعد از او یک هفته قرص و شربت بهش میدادیم که حالش کاملا خوب شد الان ۵ماهش شده و هنوز به دستور دکتر قرص و شربت میخوره ولی چند روز پیش یهو بیحال شد و روی پاهاش تیک اعصبی دیده شد که نگران شدم و بردم دکتر ازمایش گرفت گفت هیچ عفونتی نداره و فقط کم خونی داره من الان نگرانم که ایا حالش دوباره بد میشه و این تیک اعصبی رو همیشه داره و یا زنده میمونه
ممنون از راهنمایتون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام شهرام عزیز،
ممکنه این علائم عصبی ربطی به بیماری دیستمپر نداشته باشه و بخاطر کم خونیش اتفاق افتاده باشه. بستگی داره عاملی که باعث کم خونیش شده چی بوده و آیا ادامه دار هست یا برای کم خونیش دارو تجویز کردن.

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۳۹۹

دو روز پیش متوجه بیحالی و خس خس نفس های سگم شدم بردم دکتر تست دیستمپر مثبت درومد دوتاآمپول بهش زد سه تا دارو هم واسش نوشت از داروخونه گرفتم گفت ببر خونه داروهاشو بده اگه تا چهار پنج روز آینده از اشتها افتاد دیگه غذا نخورد حالش بدتر شد بیارش سرم تراپی رو شروع کنیم.
میخواستم بدونم چه مراقبت های بیشتری هست که ممکنه از ذهن دکتر دور مونده باشه تو این مدت انجام بدم؟!
و اینکه سگم آب و غذاشو میخوره دستشوییش هم انجام میده فقط یکم بیحاله و نفساش خس خس میکنه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۳۹۹

سلام رضای عزیز،
همین توصیه هایی که پزشکش گفتن رو انجام بدین کفایت میکنه. همینکه آبو غذاشو میخوره نشونه ی خوبیه.

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۳۹۹

کمتر از ۱۵ روز پیش واکسن زده و ممکنه تست مثبت کاذب ایجاد کرده باشه
و اینکه علائم بیماری بعد از اینکه چند ساعتی توی گرما بود بوجود اومد ممکنه گرمازده شده باشه؟!

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام رضای عزیز،
میتونه مثبت کاذب واکسن هم باشه ولی علائمی که میگین هم (خصوصا خس خس) میتونه نشونه دیستمپر باشه، بسته به علائم دیگه ای که پزشکش توی معاینه دیدن ، براساس الگوی تنفسی که داشته، درکنار دمای بدنش و معاینات بالینی دیگه حتی میتونه گرمازدگی هم باشه. به هرحال صرفا با علائم بیحالی و خس خس بدون اینکه حیوون رو معاینه کرده باشیم یا اطلاعات بیشتر داشته باشیم نمیتونیم تشخیص قطعی بدیم.

پاسخ به این نظر
فرهاد
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سگ من ۴ماه پیش دیستمپر گرفت الان نزدیک ۲ماه دیگ راه نمیتونه بره نیمه فلج شده نمیدونم چیکارش کنم فقط دارم بهش رسیدگی میکنم دیگه علاعم بیماری رو نداره ولی نمیتونه رو پاش وایسته خواهش میکنم راهنمایی کنید آیا خوب میشه یا قراره تاآخر عمرش همینجوری باشه؟
با تشکر از سایت خوبتون،،،

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام فرهاد عزیز،
بستگی به بنیه بدنیش و شدت بیماری ای که گذرونده داره. ولی معمولا برای علائم عصبی باقیمونده پیش آگهی خوبی نداره. مگه اینکه در طولانی مدت با درمانای حمایتی و فیزیوتراپی حداقل بهبود رو ببینین.

پاسخ به این نظر
سارا
نوشته شده در: ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

من یه توله سگ خریدم شب تا صبح ناله میکنه اشتهاشم خوبه اما وقتی شیرشو میخوره بیشتر ناله میکنه چشمش اشک میاد اما بینیش نه .یه دامپزشکی بردم کیت گذاشت گفت مثبته بیماریش .هیچ درمانی نداره تا کمکش کنم نابود نشه؟نمیدونم همین بیماری بود یل نه اونم همش انگار درد داره میخواد چیزیرو گاز بگیره

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سارا جان،
متاسفانه دیستمپر و پاروو مثل اکثر بیماریای ویروسی درمان قطعی ندارن و تنها کاری که از شما و دکترش برمیاد اینه که درمانهای حمایتی، سرم تراپی و تقویت کننده ایمنی براش مدام انجام بشه تا بتونه دوره ی بیماری رو پشت سر بذاره.

پاسخ به این نظر
الهام
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام.سگ من تست دیستمپرش مثبت شده و راه نمیتونه بره و تیک داره ولی آب و غذا میخوره.اگه خوب بشه بازم نمیتونه راه بره؟ میشه راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام الهام عزیز ، خیر متاسفانه در صورت بروز علایم عصبی از بین نمیرن و برای همیشه باقی می مونن

پاسخ به این نظر
الهام
نوشته شده در: ۴ آذر, ۱۳۹۹

ممنونم از پاسخگوییتون.میشه راهنماییم کنید چطور میتونم ازش بهتر مراقبت کنم تا بهتر شه؟ اسهال و استفراغ نداره و غذا میخوره.
یه سوال دیگه دارم اونم اینکه یه سگ سه ساله دارم که مرتب واکسینه شده،آیا امکانش هست از سگِ بیمار، دیستمپر بگیره؟

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۴ آذر, ۱۳۹۹

سلام ، برای دیستمپر درمان قطعی وجود نداره و فقط با یک سری درمان های حمایتی و تجویز آنتی بیوتیک جلوی پیشرفت رو میشه گرفت ، چون علایم عصبی نشون داده پیشنهاد میکنم به دامپزشک مراجعه کنین یا از کلینیک آنلاین سایت برای راهنمایی بیشتر استفاده کنین دامپزشک آنلاین ، امکانش کمه اما بازم شما جدا نگهشون دارین برای احتیاط

رضا
نوشته شده در: ۲۶ مرداد, ۱۳۹۸

سلام
من وجه خرید کتاب رو واریز کردم منتها هیچ کتاب نتونستم دریافت کنم لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم از پرداخت هم عکس دارم بخوایید میفرستم

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۵ شهریور, ۱۳۹۸

رضا جان
لینک دانلود براتون ایمیل میشه. پوشه اسپم رو هم چک کنید.
اگر باز هم نتونستید کتاب رو دریافت کنید به info@petpors.com ایمیل بزنید براتون میفرستیم.
ممنون

پاسخ به این نظر
سحر
نوشته شده در: ۷ تیر, ۱۳۹۸

سگ نخرید، به سرپرستی بگیرید!

پاسخ به این نظر