نصب اپلیکیشن
تعیین جنسیت طوطی برزیلی

روش‌های تعیین جنسیت طوطی برزیلی (لاوبرد)

طوطی برزیلی‌ پرنده‌ای کوچولو و سخنگوی بامزه‌ای هست که طرفداران خیلی زیادی هم داره. عشق بین دو طوطی برزیلی نر و ماده و حرکات عاشقانشون واقعا دیدنیه. معمولا صاحبان کوتوله برزیلی دوست دارن که پرنده‌هاشون جفت باشن. خب باید بگیم که اولین مرحله برای جفت شدن دو پرنده اینه که تفاوت‌های لاوبرد نر و ماده رو بشناسیم.

اگه به فکر پرورش طوطی برزیلی هستین، علی الخصوص زمانی که میخواین توی خونه اقدام به پرورش کنین، مطمئنا تشخیص جنسیت یکی از مهم‌ترین کاراییه که باید انجام بدین. پس این مقاله رو با دقت تا انتها مطالعه کنین.

تعیین جنسیت طوطی برزیلی نکات خاصی داره اما خیالت راحت ما این راهو بلدیم و توی این مقاله تیم پت پرس می‌خواد براتون، کلی در مورد روش‌های تشخیص جنسیت طوطی برزیلی باهاتون صحبت کنه.

تشخیص جنسیت طوطی برزیلی بر اساس ویژگی‌های ظاهری و جسمی

تشخیص جنسیت لاوبرد با توجه به نوع رنگ

کوتوله‌های برزیلی نژادهای مختلفی دارن. توی برخی نژادها تفاوت بین نر و ماده قابل تشخیص هست و در نژادهای دیگه نه. برای مثال در لاوبرد ماداگاسکار، پرنده نر، سر و گردن خاکستری داره ولی پرنده ماده سبز هستش. و یا در کوتوله‌های سرخ صورت، طوطی کوتوله نر رنگ قرمز تر داره و کوتوله‌های ماده به رنگ نارنجی نزدیک هستن. اما تشخیص جنسیت در برخی دیگر از انواع طوطی برزیلی نیاز به تجربه و تکنیک‌های خاص دارد.

تفاوت جسمی در لاوبرد ماده و نر

فاصله‌ی بین استخوان‌های لگن می‌تونه یکی از فاکتورهای تعیین جنسیت باشه. معمولا پرنده‌ی ماده به دلیل تخم گذاری و جوجه کشی فاصله‌ی بیشتری بین پاها دارد.

البته این فاکتور به چاق بودن پرنده هم وابسته است یعنی اگر پرنده شما نر باشه و وزنش بالاتر از حد استاندارد باشه باز هم این فاصله وجود داره. پس این گزینه هم آزمون و خطای زیادی داره.

تشخیص جنسیت طوطی برزیلی به دلیل تفاوت جسمی
فاصله بین پاهای لاوبرد ماده معمولا بیشتره

تعیین جنسیت نر و ماده بودن طوطی برزیلی با توجه به شکل سر

برخی از پرورش دهندگان لاوبرد معتقد هستن که طوطی‌های برزیلی نر سر گردتری نسبت به پرنده‌های ماده دارند. البته این موضوع خیلی دقیق نیست و طرفدارا و مخالفای خودش رو داره.

تشخیص جنسیت نرو ماده بودن کوتوله برزیلی با توجه به حلقه دور چشم

گفته می‌شه که پرنده کوتوله‌ی ماده حلقه ضخیم‌تری در اطراف چشم خود نسبت به طوطی کوتوله‌ی نر داره. البته این موضوع هم می‌تونه توی برخی از نژادهای طوطی برزیلی صحت داشته باشه.

تفاوت شکل منقار در لاوبرد نر و ماده

شکل منقار هم می‌تونه تا حدی به تشخیص جنسیت این پرنده‌ها کمک کنه؛ چون معمولا شکل منقار ماده بزرگ‌تر و مسطح‌تر از نر هست.

تعیین جنسیت کوتوله طوطی ماده و نر با توجه به رنگ پرها

رنگ پر‌ها در ماده معمولا تیره‌تر و کدر تر از طوطی کوتوله نر هستش البته تمام پرنده‌های ماده بعد از تخم گذاری، به دلیل ضعیف شدن کمی از شادابی پرهاشون رو از دست می‌دن اما در کل رنگ‌پرهای پرنده نر درخشان‌تر و شاداب‌تر هست.

فهمیدن جنسیت طوطی برزیلی نر و ماده با توجه به حالت دم

طوطی برزیلی نر دم نوک تیزی نسبت به طوطی ماده داره و طوطی برزیلی ماده معمولا دم چتری داره. البته این نوع تعیین جنسیت به هیچ عنوان منطقی نیست.

تعیین جنسیت طوطی برزیلی با تفاوت سایز

تفاوت سایز بین طوطی کوتوله برزیلی ماده و نر

برخی از پرورش دهنده‌ها معتقد هستن که لاوبرد ماده از نر کمی بزرگ‌تر و چاق‌تر هست. معمولا طوطی‌ برزیلی‌های جنس ماده بیشتر از جنس نر غذا می‌خورن و گفته می‌شه که برزیلی نر کمی پر جنب و جوش‌تر از برزیلی ماده ست. اگر در مورد تغذیه طوطی برزیلی اطلاعات دقیق ندارید و یا دوست دارید به صورت تخصصی به این موضوع بپردازید، تیم پت پرس یه مقاله ویژه برای غذای طوطی برزیلی داره که می‌تونید مطالعه کنید.

آموزش و تربیت طوطی کوتوله برزیلی

آموزش طوطی برزیلی یا همون لاوبردها کار خیلی تخصصی هست. این کوچولوهای نازنین خیلی پرنده‌های حساسی هستن. دستی کردن کوتوله طوطی‌ها یکی از قشنگ‌ترین کارهاست چرا که وقتی طوطی شیرین و کوچولو شما توی بغل یا روی دستتون میاد و اجازه می‌ده که نازش کنید حس خیلی خوبی برای شما و البته خود پرنده به وجود میاد. اگر برای طوطی برزیلی‌تون زمان بذارید قطعا می‌تونید کلی شیرین کاری هم بهش یاد بدید. پس تمرین و تربیت طوطی برزیلی یا لاوبرد فقط با تکرار میسر می‌شه.

تیم پت پرس یه ایبوک نگهداری و تربیت از طوطی برزیلی نوشته که با تهیه این کتاب می‌تونید بایدها و نبایدها رو یاد بگیرید و با عمل کردن به توصیههای که داخل این کتاب نوشتیم، می‌تونید به راحتی یه طوطی مودب، هنرمند و سالم تربیت کنید.

کتاب الکترونیکی جامع آموزش و نگهداری از طوطی برزیلی

این کتاب یه راهنمای جامع و کامل برای زندگی در کنار طوطی برزیلی هاست.
در این کتاب ما شما رو با ویژگی ها و ابعاد مختلف شخصیت لاوبرد آشنا میکنیم و در مورد نیازهاش و نحوه ی رفع اونها به شکل مناسب مفصل حرف میزنیم و خلاصه بهتون میگیم که چجوری زندگی خوشایند و هیجان انگیزی رو در کنارش تجربه کنین.

این ایبوک رو بخون و بهت قول میدم یه مرحله جدید از زندگی کنار طوطی برزیلی ات رو شروع کنی.

خرید کتاب
۱۲۰,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع آموزش دستی کردن طوطی برزیلی + نگهداری، تربیت و پرورش

تعیین جنسیت طوطی برزیلی بر اساس ویژگی‌های رفتاری

تفاوت رفتاری بین طوطی برزیلی ماده و نر

  • پرنده‌های نر معمولا مهربان‌تر از ماده هستند و اجازه می‌دن که نزدیکشون بشیم در صورتی که جنس ماده کمی حالت تهاجمی داره.
  • پرنده‌های ماده معمولا حسود هستن و اصلا علاقه‌ای ندارن پرنده‌ای نزدیک به جفتشون بشه.
  • پرنده نر معمولا بیشتر به دنبال غذاست و لاوبرد ماده ترجیح می‌ده بیشتر وقت خودشو توی لونه بگذرونه.

خب روش‌های بالا همگی درصد خطای زیادی دارن و البته کاملا تجربی هستن. خیلی‌ها به دنبال یه روش قطعی برای تعیین جنسیت لاوبردها هستن. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و در ادامه مقاله می‌خوایم درست‌ترین روش رو بهتون معرفی کنیم.

لانه سازی کوتوله طوطی‌های ماده

برخی معتقدند که لاوبردهای ماده به لانه‌سازی علاقه‌مند هستن و تخصص عجیبی در پاره کردن کاغذ و گذاشتنشون بین دم دارن تا برای لونه‌سازی ازش استفاده کنن.

اما این دلیل هم قطعیتی برای تعیین جنسیت نیست. چرا که در کوتوله طوطی‌های نژاد فیشر و هلویی دیده شده که این کار در هر دو جنسیت مشترک است.

رفتارهای عاشقانه لاوبردهای هم جنس
رفتارهای محبت‌آمیز بین دو لاوبرد هم جنس هم ممکنه دیده بشه

رابطه عاشقانه بین لاوبردها دلیل بر جنسیت متفاوت اونا نیست

ممکنه شما دوتا پرنده داشته باشید و شاهد رابطه عاشقانه اونا باشید. اولین فکری که می‌کنید اینه که حتما یکی نر و یکی ماده هستش که این رابطه بینشون شکل گرفته.

در صورتی که باید بهتون بگیم لاوبردها انقدر اجتماعی و احساسی هستن که ممکنه با هم جنس خودشون هم رابطه بگیرن و جالب اینجاست که حتی دو مرغ عشق ماده در کنار هم می‌تونن تخم گذاری هم کنن، هر چند که این تخم‌ها پوچ هستش. پس رابطه عاشقانه بین اونا هم نمی‌تونه دلیل قطعی و محکمی برای جنسیتشون باشه.

تشخیص جنسیت بر اساس تعداد تخم‌ها

جالبه بدونید لاوبردها بدون جفتگیری هم ممکنه تخم بذارن ولی تعداد تخم ها دلیل خوبی برای تولید مثل مولدهای هم‌جنس یا غیر همجنس هست. طوطی برزیلی معمولا بین ۴ تا ۶ تخم می‌گذاره. اگر دیدید که لاوبرد شما بیش از این مقدار تخم گذاشته احتمال اینکه تخم‌ها به اصطلاح هرز  و هر دو هم جنس باشن، خیلی زیاده.

مقدار مدفوع کوتوله طوطی ماده کمی بیشتر از کوتوله نر است

طوطی کوتوله ماده به دلیل تخم گذاری معمولا دفع بیشتری نسبت به پرنده نر داره. دقیقا با توجه مقدار دفع می‌تونید متوجه این موضوع بشید.

آزمایش  DNA بهترین راه برای تعیین جنسیت لاوبرد

بهترین راه برای تعیین جنسیت نر و ماده بودن طوطی برزیلی آزمایش DNA هستش. در این آزمایش نمونه از خون و یا پر لاوبرد توسط دامپزشک گرفته می‌شه و بعد از بررسی و آزمایش روی نمونه جنسیت مشخص می‌شه.

باید بگیم که درصد خطا، توی این نوع آزمایش خیلی کمه و معمولا جواب آزمایش درست هست. پس اگه به صورت حرفه‌ای و اصولی می‌خواید لاوبرد پرورش بدین بهتره از این روش علمی و مطمئن استفاده کنید.

نحوه تشخیص جنسیت جوجه برزیلی‌ها

خب همون‌طور که در قسمت قبل گفتیم تشخیص جنسیت طوطی کوتوله برزیلی‌ها توی یه سری از نژادهاشون خیلی سخته. اگر جوجه‌برزیلی‌های شما نژاد هلویی یا فیشر هستن برای تعیین جنسیت حتما باید آزمایش DNA داده بشه. بهترین سن برای آزمایش زمانی هست که جوجه تازه شروع به دون‌خور شدن کرده. یعنی زمانی که جوجه سنی زیر ۲ ماه داره.

جمع بندی

خب روش‌های تجربی و علمی تعیین جنسیت طوطی برزیلی رو در کنار هم بررسی کردیم. توی روش‌های تجربی مطمئنا درصد خطا زیاد هست اما گاهی وقتا هم شانس با ما یار می‌شه و حدسمون درست از آب در میاد.

شما چه روشی رو برای تشخیص جنسیت لاوبرد امتحان کردید و جواب گرفتید؟ توی کامنت برامون تجربیاتتون رو بگید و اگه سوالی در این باره دارین با ما در میان بذارین.

منبعanimals.mom.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: آرزو نوعی
نویسنده: آرزو نوعی
معماری خوندم و عاشق نوشتن هستم. دنیای حیوان هارو خیلی دوست دارم و سه تا طوطی خوشتیپ خوشگل دارم. تمام سعیم اینه که زندگی حیوان ها و صاحباشونو قشنگتر کنم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.