نصب اپلیکیشن
نژاد گربه اسفینکس بی مو

چرا گربه بی مو یا گربه اسفینکس خاص ترین حیوان خانگی دنیاست؟

اگه گربه دوست داری اما به موی گربه حساسیت داری یا با ریزش موی گربه تو خونه مشکل داری می‌تونی سراغ گربه بدون موی اسفینکس بری! گربه نژاد اسفینکس که به خاطر ویژگی ظاهرش بیشتر با اسم گربه بدون مو یا گربه ابوالهولی هم شناخته می‌شه یه گربه مهربون و وفادار با ظاهری فوق العاده خاص و منحصربفرده!

اما این نژاد گربه ویژگی های خاص و شرایط نگهداری منحصر به فردی داره. خب خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مقاله پت پرس می‌خوایم این نژاد گربه بی مو رو بهتون معرفی کنیم و در مورد نحوه نگهداری، تغذیه و مراقبت‌های بهداشتی گربه اسفینکس باهاتون صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه به وجود اومدن نژاد گربه اسفینکس بی مو

گربه‌های بدون مو قرن‌هاست که در کنار آدمها زندگی می‌‌کردن و پدیده جدیدی نیستن. حتی گفته می‌شه قبایل باستانی آزتک‌ها هم گربه‌های بی مو نگهداری می‌کردن.

بدون مو بودن گربه، نتیجه یه جهش طبیعیه و اولین باری نیست که چنین اتفاقی میافته. مثلا یه جفت گربه بی مو هم در اواخر قرن گذشته تو مکزیک به وجود اومده بودن؛ اما اونا از نظر نژاد و ویژگی‌ها با اسفینکس امروزی متفاوت بودن.

اما نژاد Sphynx اولین نژاد گربه‌ای هست که دقیقا به خاطر ویژگی بدون مو بودنش پرورش پیدا کرده.

اولین گربه اسفینکس بی مو در سال ۱۹۶۶ در کانادا و از یه گربه خانگی با موهای معمولی متولد شد. به همین ترتیب، نژادهای گربه بدون مو که در نقاط مختلف دنیا وجود داشتن رو با نژاد گربه‌های خانگی معمولی ترکیب کردن تا ویژگی بدون مو بودن رو تثبیت کنن و به یه نژاد جداگانه تبدیلش کنن. نژاد گربه‌های بی مو Devon Rex و همینطور گربه موکوتاه خانگی در به وجود اومدن نژاد گربه ابوالهولی نقش مهمی داشتن.

اسامی دیگه نژاد اسفینکس

اسفینکس در زبان انگلیسی به معنای ابولهول هست و به مجسمه مشهور ابولهول در مصر اشاره داره. این نژاد گربه بی مو هم به خاطر چشم‌ها و نگاه بانفوذ و باابهت و طبیعت باوقاری که داره گربه اسفینکس یا گربه ابوالهولی نامگذاری شد. بنابراین اگه جایی دیدین در مورد نژاد ابولهولی صحبت می‌کنن بدونید که منظورشون همین گربه خانگی اسفینکس بدون موی خودمونه.

در ضمن، به خاطر اینکه این نژاد گربه بی مو اولین بار در کانادا به وجود اومده بهش گربه اسفینکس کانادایی یا ابوالهول کانادایی هم می‌گن.

خصوصیات و خلق و خوی نژاد گربه ابوالهولی

کسایی که گربه ابولهولی دارن می‌گن زندگی با این گربه با بقیه گربه خیلی متفاوته. نژاد گربه اسفینکس خیلی بغلی و دوست داشتنیه و همیشه دوست داره نزدیک شما باشه. البته یه دلیلش اینه که چون مو نداره زود سردش می‌شه و می‌خواد از گرمای بغل شما لذت ببره. اما به طور کلی، گربه‌های ابوالهولی به طرز عجیبی مهربون و دوستانه هستن و عاشق توجه و لمس و نوازش هستن.

عکس گربه اسفینکس سفید
گربه اسفینکس چون مو نداره، دوست داره از گرمای بغل شما لذت ببره

نژاد اسفینکس از همراهی و کنار شما بودن لذت می‌بره و هرکجای خونه برین دنبالتون میاد. این گربه برخلاف خیلی از گربه‌ها وقتی میاید خونه به استقبالتون میاد و حتی با مهمونا هم رابطه خیلی خوب و دوستانه‌ای داره. یه ویژگی رفتاری بامزه اسفینکس ها اینه که دوست داره رو شونه صاحبش یا اعضای دیگه خونه بپره و سواری بگیره! خلاصه اینطوری بگیم که این گربه های بی مو و خاص هرکاری برای جلب توجه و محبت شما انجام می‌دن.

نژاد گربه اسفینکس خیلی هم پرحرفه و دائم داره با میومیوهای مختلف باهاتون ارتباط برقرار می‌کنه. این نژاد خیلی باهوش، بازیگوش و بغلیه و تا بهش دست بزنی صدای خرخرش بلند می‌شه!

این گربه‌ها چون مو ندارن از جاهای سرد خوششون نمیاد و همیشه دنبال یه جای گرم و نرم می‌گردن. حتی شب‌ها هم دوست دارن پیش صاحبشون و زیر پتو بخوابن! حواستون باشه که این گربه‌ها نباید زیاد در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرن؛ چون خیلی زود دچار آفتاب سوختگی می‌شن.

گربه‌های ابوالهولی خیلی شیطون و پرانرژی هستن و عاشق بازی کردن و جست و خیز هستن. مخصوصا بازی‌هایی که حس شکار رو بیدار کنه حسابی این گربه رو خوشحال می‌کنه. پس شما به عنوان صاحب گربه وظیفه دارید که بازی هایی که گربتون رو خوشحال می کنه یاد بگیرید و براش وقت بذارید.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو کتاب تربیت و نگهداری گربه که توسط دامپزشکای پت پرس تهیه شده هر اطلاعاتی که در مورد نگهداری گربه، تربیتش و به ویژه بازی کردن و خوشحال کردن گربه لازمه بدونید رو بهتون یاد میدیم. خوندن این کتاب الکترونیکی برای هر کسی که گربه داره یا قصد نگهداری از گربه داره پیشنهاد می‌‌شه.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

مشخصات ظاهری گربه اسفینکس

اولین و مشخص‌ترین ویژگی‌ ظاهری گربه نژاد ابوالهولی اینه که بدنش مو نداره. مورد بعدی پوست چروک خورده بدنه که به ویژه در قسمت‌هایی از سر، بدن و پاها چروک بیشتری داره. این نژاد حتی با اینکه مویی نداره اما توی لیست زیباترین گربه ها همیشه اسمش میاد، پس روی ظاهر بی موی اون، قضاوتش نکنید.

عکس گربه بی مو اسفینکس

استخوان بندی بدن این گربه‌های بی مو ظریفه اما ظاهری عضلانی و ورزیده داره. پاها بلند و باریک و دم گربه هم بلند و باریکه که هرچی به سمت انتها میره باریکتر هم می‌شه.

اسفینکس‌ها پوستی گرم و نرم دارن و لمس و نوازششون حس خیلی خوبی به آدم میده. به خاطر همین ویژگی به این گربه‌ها لقب «کیسه آب گرم مخملی» دادن.

ازونجایی که این گربه‌ها بدون مو هستن، رنگدانه‌ها و طرح‌های پوستشون رو به راحتی می‌تونید مشاهده کنید. تقریبا تمام طرح‌ها و رنگ‌ها در نژاد اسفینکس ممکنه مشاهده بشه.

آیا اسفینکس ها واقعا بدون مو و کچلن؟!

گربه ابولهولی درسته که به عنوان گربه بی مو معروف شده ولی واقعیت اینه که این گربه‌ها واقعا کچل نیستن. سطح پوست گربه نژاد اسفینکس با موهایی بسیار ریز و کرکی، مثل پوست هلو، پوشیده شده که البته خیلی به چشم نمیاد؛ اما باعث می‌شه موقع لمس پوستش، حس مخملی و نرم خوشایندی ایجاد کنه.

جالبه بدونید نژاد اسفینکس مژه نداره و مهم‌تر از همه، سبیل‌های بلند و معروف گربه‌ای رو هم نداره.

تغذیه و انتخاب بهترین رژیم غذایی گربه اسفینکس

هر گربه‌ای منحصربفرده و نیازها و عادات تغذیه‌ای متفاوتی داره. با این حال، تمام نژادهای گربه، گوشتخوار اجباری هستن و به ۴۱ ماده غذایی متفاوت نیاز دارن که باید از غذای روزانه‌شون دریافت کنن.

گربه‌های نژاد اسفینکس خیلی بازیگوش و پرجنب و جوش هستن و به غذایی باکیفیت و پرانرژی نیاز دارن. البته این گربه‌های بی مو در بچگی نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی با زمان بزرگسالی و بلوغ و پیری دارن و لازمه که غذای گربه ابوالهول در هر مرحله از زندگی متناسب با وضعیتش باشه.

ظاهر گربه بی مو نژاد اسفینکس

برای تغذیه گربه‌ اسفینکس دو راه دارین:

  1. استفاده از غذای خشک گربه و غذای کنسروی
  2. استفاده از غذای خانگی با دستور غذای مورد تایید دامپزشک

ممکنه خیلی‌ها دوست داشته باشن برای گربه‌شون غذای خونگی درست کنن تا هم غذای تازه به گربه‌شون بدن و هم در هزینه‌ نگهداری گربه صرفه‌جویی کنن؛ اما حواستون باشه که:

غذای خونگی برای گربه به شرطی می‌تونه مفید باشه که ترکیبات و مقدار اونا کاملا بالانس شده باشه و متناسب با نیازهای تغذیه‌ای گربه باشه. در غیر این صورت، غذایی که به گربه اسفینکس می‌دین نه تنها براش مفید نیست، بلکه در دراز مدت می‌تونه باعث مشکلات گوارشی و بیماری‌های سلامتی متعددی بشه. 

بالانس کردن ترکیبات غذا  کار تخصصیه و باید حتما توسط دامپزشک آنلاین انجام بشه. خب خیالت راحت ما این راهو بلدیم و شما می‌تونید از سرویس برنامه غذایی اختصاصی پت پرس استفاده کنید و با دادن اطلاعات و مشخصات گربه‌تون مثل وزن، سن، میزان تحرک، وضعیت سلامتی و … برنامه غذایی مخصوص گربه خودتون رو از دامپزشکان آنلاین پت پرس دریافت کنید.

این برنامه اختصاصا برای گربه شما نوشته میشه و اگه دقیقا بر طبق اون آشپزی کنید می‌تونید مطمئن باشین که دارین کامل‌ترین غذا رو به گربه عزیزتون می‌دین.

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص گربه خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن پت پرس
برنامه غذایی گربه

وضعیت سلامت و رایج‌‌ترین بیماری‌ های نژاد گربه های اسفینکس

در صورتی که این گربه بی مو توسط پرورش دهنده معتبر تکثیر شده باشه بیماری‌های نژادی خیلی زیادی نخواهد داشت. اما این گربه بی مو هم مثل هر نژاد دیگه‌ای مستعد ابتلا به برخی از رایج‌ترین بیماری‌های گربه‌ است و هیچ پرورش دهنده‌ای نمی‌تونه ادعا کنه که این نژاد هیچ بیماری نخواهد داشت. اما خیالت راحت ما این راهو بلدیم و در این قسمت می خوایم بیماری های رایج این نژاد رو براتون توضیح بدیم.

مشکلات پوستی

این نژاد بی مو به خاطر شرایط ظاهریش مستعد مشکلات پوستی مثل تحریک پوستی ، بثورات، کهیر و عفونت‌های قارچی هست. همچنین این گربه تحمل تابش شدید آفتاب رو نداره و لازمه که پوستش در برابر تابش خورشید محافظت بشه.

بیماری قلبی کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM)

این بیماری رایج‌ترین شکل بیماری قلبی در گربه‌هاست و باعث ضخیم شدن عضله قلب می‌شه. این موضوع منجر به کاهش عملکرد صحیح قلب می‌شه و حتی می‌تونه علائم مختلفی رو در سایر نقاط بدن ایجاد کنه.

بیماری عصبی میوپاتی ارثی

این مشکل عصبی عملکرد عضلات رو تحت تاثیر قرار می‌ده و در نهایت وقتی گربه دیگه قادر به بلعیدن و قورت دادن غذا نیست باعث مرگ می‌شه. خوشبختانه این بیماری خیلی نادره و به خاطر ارثی بودنش، پرورش دهنده‌ها هم تلاش می‌کنن از انتقال این بیماری به نسل‌های اسفینکس بعدی جلوگیری کنن.

چاقی و اضافه وزن

گربه‌های نژاد اسفینکس هم مثل سایر گربه‌ها در معرض ابتلا به چاقی و اضافه وزن قرار دارن. البته این گربه‌ها در حالت طبیعی هم شکم خیلی صافی ندارن و یکم شکمشون قلمبه است؛ اما این موضوع نباید باعث بشه نسبت به وزنش حساسیت کمتری داشته باشین و اجازه بدین چاق بشه.

با رعایت رژیم غذایی مناسب و فراهم کردن امکان فعالیت بدنی و بازی به گربه ابوالهول کمک کنید همیشه وزنی متعادل و متناسب داشته باشه (بیشتر بخوانید: چاقی در گربه).

اگر خدایی نکرده گربه ی ملوس شما به هر کدوم از بیماری های بالا مبتلا شد اصلا نگران نشید. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و فقط کافیه شما با دامپزشک آنلاین پت پرس مشورت کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن به بررسی و درمان بیماری بپردازید.

مراقبت‌های بهداشتی و حمام کردن گربه ابوالهولی

گربه اسفینکس یکی از گربه‌های شورت هیر و بدون مو به حساب میاد و اصلا مویی نداره که نیاز به مراقبت و رسیدگی داشته باشه.

اما اگه به خاطر نگهداری راحت و بی‌دردسر و خلاص شدن از شستن گربه و شونه کردن موهاش، می‌خواید اسفینکس بیارید در مورد تصمیمتون دوباره فکر کنید.

درسته گربه‌های بدون موی ابوالهولی نیازی به شونه کردن موها ندارن؛ اما در عوض به تمیز شدن پوست و حمام کردن نیاز دارن.

پوست این گربه به خاطر بی مو بودن خیلی زود چرب می‌شه و لازمه که هفته‌ای یک بار با ابر نمدار تمیز بشه یا حمام بشه. همینطور لازمه که گوشش هم مرتب تمیز بشه تا بر اثر چرب شدن دچار عفونت گوش نشه.

حمام کردن گربه همیشه یکی از چالشای نگهداری از گربه‌هاست. گربه‌های بی مو ابوالهولی هم مثل بقیه گربه‌ها از حموم خیلی خوششون نمیاد و باید از بچگی گربه‌تون رو به حمام کردن عادت بدین و این کار رو به تجربه‌ای خوشایند و لذتبخش تبدیل کنید.

جمع بندی

شاید کسایی که گربه پشمالو دوست دارن از ظاهر گربه اسفینکس خوششون نیاد؛ ولی اتفاقا همین ظاهر خاص و بی مو و چروکیده اسفینکس، طرفدارای خاص خودش رو داره. در ضمن اخلاق و رفتار خیلی دوستانه و مهربون گربه نژاد اسفینکس‌ و بازیگوشی و رفتارهای بانمکشون اونا رو به حیوانات خانگی فوق العاده‌ای تبدیل کرده.

تا حالا تجربه نگهداری از گربه‌های اسفینکس رو داشتین؟ شما گربه بی مو دوست دارین یا موبلند و پشمالو؟ به نظرتون نگهداری از گربه‌های بی مو راحتتره یا سختتر؟ لطفا نظرتون رو برامون کامنت بذارین و اگه هر تجربه و سوالی داشتین با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارین.

 

منبعwww.hillspet.com

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3/5 - (3 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.