نصب اپلیکیشن
گربه شورت هیر

20 نژاد گربه شورت هیر (مو کوتاه) معروف دنیا را بشناسید!

اگه زندگیتون اونقدر شلوغه که فرصت خاروندن سرتون رو ندارین ولی دلتون می‌خواد هرطور شده یه همخونه‌ی ۴ پای خرخرو داشته باشین، گربه مو کوتاه یا‌ شورت هیر بهترین انتخاب براتون هست چرا؟ چون این کوچولوهای دوست داشتنی برای زندگی آپارتمانی مناسب‌ترن و روزانه برای نگهداری ازشون زمان کمتری باید بگذارین. همه‌ی این‌ها به افتخار موهای کوتاهشونه. خب بیایید ببینیم گربه‌‌های شورت هیر چه انواعی دارن و پرطرفدارترین گربه‌های شورت هیر، گربه‌های بریتش شورت هیر و آمریکن شورت چه خصوصیاتی دارن. آماده‌اید؟

 

انواع نژاد گربه مو کوتاه

گربه های مو کوتاه بیش از ۲۰ نژاد مختلف رو تشکیل می‌دن. یادتون باشه بعضی وقتا نمی‌شه گربه رو توی دسته‌ی خاصی قرار داد چون از ترکیب چندین نژاد به وجود اومده. ما به یه سری از مهمترین‌هاشون اشاره می‌کنیم.

گربه حبشی

گربه حبشی شباهت زیادی به گربه‌های مصر باستان داره. اونا لاغرن و حالت سلطنتیشون باعث شده یکی از گرون‌ترین گربه‌های دنیا باشن. گربه‌های حبشی به شدت باهوشن و عاشق بازی کردن هستن پس اگه از یکی از اونا نگهداری می‌کنین به کلی اسباب‌بازی احتیاج دارین. مطلب اسباب بازی گربه بهتون کمک می‌کنه بهترین اسباب‌بازی‌ها رو برای گربه‌اتون انتخاب کنین و توی بازی باهاشون خلاق باشین.

عکس گربه‌ی حبشی

گربه آمریکن شورت هیر

آمریکن شورت هیرها بدنی عضلانی دارن و یه شکارچی واقعی محسوب می‌شن. اونا در اصل برای شکار موش‌های اصطبل‌ها نگهداری می‌شدن به همین خاطره که هنوز به شیطونی و بازی کردن خیلی علاقه دارن. اونا با بچه‌ها خوب کنار میان اما دوست ندارن زیاد بغلشون کنین.

عکس گربه آمریکن شورت هیر

گربه آمریکن وایرهر

آمریکن وایرهرها از نظر شخصیتی دقیقا عین آمریکن شورت هیرها هستن و تفاوتشون فقط توی موهاشونه. موهای آمریکن وایرهیرها ضخیم‌تر، پرپشت‌تر و سیخ سیخ هستش.

گربه آمریکن وایر هیر با چشمانی آبی

گربه‌ی بنگال

گربه‌ بنگال چیزی بین پلنگ آسیایی و گربه‌ی آمریکن شورت هیر هستش. بدنشون لاغره و پاهای عقبشون بلندتر از جلویی‌ها هست. طرح بدنشون هم عین طرح پلنگه.

گربه بنگال یا گربه پلنگی

گربه ببری یا تویگر کت

گربه ببری یکی از محبوب‌ترین گربه‌های موکوتاه جهانه. ظاهرش شبیه گربه بنگال هست ولی از لحاظ رفتاری شباهت چندانی به اون نداره. این گربه شخصیتی آروم و اهلی داره اما به شدت برونگراست و خیلی سریع با حیوونای دیگه یا حتی آدما می‌تونه ارتباط بگیره. گربه تویگر، یک نژاد پرورش یافته است و البته به تازگی هم به عنوان یک نژاد مستقل ثبت شده.

گربه ببری

گربه سیامی

گربه‌های سیامی پرطرفدارترین گربه‌های جهان هستن و با چشم‌های آبیشون دل هرکسی رو می‌برن. گربه سیامی اصالتا به تایلند برمی‌گردن و به خاطر هوش بالاشون معروفن.

گربه سیامی با چشمانی آبی

گربه‌ برمه ای

گربه‌های برمه‌ای از نژاد سیامی مشتق شدن. رابطه‌اشون با بچه‌ها عالیه و عاشق توجه هستن.

گربه برمه شورت هیر دراز کشیده

گربه‌ بمبئی

گربه بمبئی ترکیبیه از نژاد برمه ای و آمریکن شورت هیر مشکی. شباهت این نژاد به پلنگ مشکی هند باعث شده که اسمش رو گربه‌ی بمبئی بذارن.

گربه بمبئی معروف به پلنگ سیاه هندی

گربه‌ بریتیش شورت هیر

گربه بریتیش قدیمی‌ترین نژادیه که توی انگلیس پرورش داده می‌شده. بدنشون پهن، پاهاشون کوتاه و دمشون ضخیمه.

گربه بریتیش مو کوتاه در حال استراحت

گربه‌ اسفینکس

گربه اسفینکس رو به سختی می‌شه توی تقسیم‌بندی گربه‌های شورت هیر گذاشت چون اصلا مو ندارن! نداشتن مو توی حیوون‌ها یه اتافاق عجیب و نادره. این نژاد اولین بار توی کانادا با دستکاری‌های نژادی پیدا شد. عجیبه نه؟ به نظر میاد آب و هوای سرد کانادا بیشتر پشم و موی جهان رو لازم داشته باشه.

گربه اسفینکس شورت هیر

گربه‌ اگزوتیک شورت هیر

گربه‌های اگزوتیک شورت هیر، از نظر ظاهری و ویژگی‌های شخصیتی دقیقا مثل گربه‌های پرشین بینی پخ هستن. تنها تفاوتشون موهای کوتاهشونه که کمک می‌کنه نگهداریشون راحت‌تر باشه.

شخصیت و نگهداری از گربه پرشین شورت هیر دقیقا مثل گربه‌ی پرشینه. اگه در مورد نگهداری از پرشین‌ها به اطلاعات بیشتری احتیاج دارین مطلب گربه پرشین رو مطالعه کنین.

عکس گربه اگزوتیک شورت هیر

گربه اسکاتیش و اسکاتیش فولد

اسکاتیش‌ها اصالتا به اسکاتلند برمی‌گردن. بعد از دستکاری نژادی یه نژاد دیگه به اسم اسکاتیش فولد از اون‌ها مشتق شد که به گوش‌های خمشون معروفن. مطلب معرفی نژاد اسکاتیش فولد کلی اطلاعات مفید در موردشون داره. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌اش کنین.

گربه اسکاتیش شورت هیر

راشن بلو؛ گربه مو کوتاه سلطنتی

این گربه توی رنگ‌ها نقره‌ای تا خاکستری تیره‌ی مایل به آبی پیدا می‌شه و همونطور که از اسمش پیداست اصلاتا مال روسیه‌اس. نکته‌ی جالب اینه که توی جنگ جهانی دوم این گربه‌ها کلا ناپدید شدن و به نظر میومد که منقرض شدن اما بعد از جنگ دوباره آروم آروم تعدادشون زیاد شد.

گربه راشن بلو یک دیگه از نژادهای گربه مو کوتاه هست و همین موضوع باعث زیبایی بیش از حد این نژاد روسی شده. گربه نجیب زاده و اشرافی که مورد علاقه شدید دربار تزار و شاهزاده ها بوده. پیشنهاد می‌کنم با خوندن مقاله گربه راشن بلو بیشتر درباره این گربه نجیب و گران قیمت بدونین.

گربه راش بلو
راشن بلو؛ گربه ای با مو کوتاه، سلطنتی و لاکچری

گربه مانکس

مانکس‌ها بدون دم هستن. این ویژگیشون مربوط به یه سندرومه که باعث نقض توی ستون فقراتشون می‌شه. در واقع این سندروم برای هر گربه‌ای از نژادهای دیگه هم ممکنه اتفاق بیوفته. اگه مانکس‌ها با گربه‌هایی بدون دم جفتگیری کنن ممکنه باعث مرده به دنیا اومدن توله‌اشون بشه. پس اگه توی خونتون از چنتا گربه‌ی مانکس نگهداری می‌کنین اجازه ندین با هم جفتگیری کنن و یا عقیمشون کنین. اگه د رمورد عقیم‌سازی گربه شک و کلی سوال بی جواب دارین مطلب عقیم‌سازی گربه کلی اطلاعات مفید می‌تونه بهتون بده.

گربه بدون دم مانکس

گربه بابتیل ژاپنی

این نژاد دمی شبیه دم خرگوش داره و اصالتا مربوط به ژاپن و آسیای شرقی هست.

گربه بابتیل ژاپنی مو کوتاه

گربه مائو مصری

این نژاد سریع‌ترین نژاد گربه‌ی خونگیه. نژاد نادریه و به اولین گربه‌هایی که توسط انسان اهلی شدن خیلی نزدیکه.

گربه مائو مصری دراز کشیده

گربه اوسی کت

اوسی کت‌ها شباهت زیادی به یه نوع گربه‌ی وحشی دارن اما اخلاق و رفتارشون کاملا خونگیه. اونا وفادار و باهوشن و توی ایران زیاد پیدا می‌شن.

گربه مو کوتاه اوسی کت؛ عموزاده های گربه های وحشی

گربه شرقی مو کوتاه

شاید به خاطر گوش‌های تیز و منحصر به فرد این نژاد باهوش قبلا باهاش آشنا شده باشین. اما باید بدونین که فقط گوش‌های نژاد گربه شرقی خاص نیست، اون خصوصیات اخلاقی ویژه‌ی خودشو هم داره. اونا خیلی فعال، باهوش و نیازمند تعامل با ما آدما هستن. اگه بخواین از این نژاد نگهداری کنین باید تایم زیادی رو برای بازی باهاش در نظر بگیرین و کلی هم بهشون توجه و محبت کنین. 

ظاهر این گربه‌ها خیلی شبیه گربه سیامیه؛ اونا سر مثلثی، گوشای دراز و تیز و موهای ظریف و براقی دارن و در نهایت بدنشون هم معمولا لاغر و عضلانیه. برای آشنایی بیشتر با این نژاد گربه مو کوتاه، پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب گربه شرقی رو مطالعه کنین.

گربه شرقی مو کوتاه

همونطور که می‌دونین توی ایران نژاد آمریکن شورت هیر خیلی طرفدار داره پس ما توی این مطلب در مورد خصوصیت این نژاد بیشتر صحبت می‌کنیم. اگه گربه‌ی شما از یکی دیگه از نژادهای گربه مو کوتاه هست و دوست دارین بیشتر در موردش بدونین توی قسمت کامنت‌ها اسم نژادش رو مطرح کنین تا توی اولویت بگذاریمش.

گربه آمریکن شورت هیر

خصوصیات گربه آمریکن شورت هیر

این نژاد اندازه‌ی متوسطی داره و استخون درشت محسوب می‌شه. ممکنه دیده باشین که گربه‌های رندوم و بدون نژاد خاص هم شباهت زیادی به این گربه‌ها داشته باشن. تفاوت گربه‌های نژاد دار و بدون نژاد خاص ( گربه‌های خیابونی که از ترکیب نژادهای مختلفن) اینه که بچه‌های گربه‌های نژاددار دقیقا ویژگی‌های مادر و پدرشون رو دارن. چون طی سال‌ها این نژادها توسط انسان پرورش داده شدن و بعضی از ویژگی‌ها توی کدهای ژنتیکیشون ثبت شده. اما توی گربه‌های بدون نژاد ترکیب کدهای ژنتیکی مختلفی اتفاق می‌افته و ویژگی‌های بچه‌هاشون قابل پیش‌بینی دقیق نیست.

آمریکن شورت هیر

اندازه‌ی گربه آمریکن شورت هیر

گربه‌ی نر نژاد آمریکن شورت هیر بین ۵ تا ۷ کیلوگرم و گربه‌ی ماده این نژاد بین ۲.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم وزن داره.

مو ریزی آمریکن شورت هیر

مو ریزی آمریکن شورت هیرها هم مثب بریتیش‌ها، نسبت به گربه‌هایی که موهای بلندی دارن خیلی کمتره. توی فصولی که موهاشون در حال زیاد و یا کم شدنه ( پاییز و بهار ) موهاشون رو هفته‌ای دو بار و توی بقیه‌ی سال یکبار در هفته شونه بکشین.

عکس گربه آمریکن شورت هیر

میزان فعالیت گربه آمریکن شورت هیر

این نژاد، نژاد نسبتا فعالی محسوب می‌شه. اونا دوست دارن با صاحبشون بازی کنن اما یه تیکه کاغذ مچاله شده هم به راحتی می‌تونه سرگرمشون کنه. اونا توی سنین بالا هم خودشون رو فعال نگه می‌دارن. طول عمر آمریکن شورت هیرها حدود ۱۵ سال هست.

گربه مو کوتاه آمریکایی

ویژگی‌های شخصیتی آمریکن شورت هیر

آمریکن شورت‌ها برای کسایی خوبن که دوست دارن گربه‌اشون روی پاشون بخوابه اما خیلی هم لوس نباشه. اونا منعطفن و با بچه‌ها و حیوون‌های دیگه به خوبی کنار میان. این گربه‌ی دوست داشتنی با همه‌ی اعضای خونه اُخت می‌شه.

سلامت گربه آمریکن شورت‌هیر

گربه‌های آمریکن شورت هیر هم مثل بریتیش شورت‌ هیرها نسبت به خیلی از نژادهای دیگه، نژاد سالمی محسوب می‌شن و کمتر از بیماری‌های ژنتیکی رنج می‌برن. اما توی چک آپ‌ها در مورد این دو بیماری حساسیت بیشتری نشون بدین.

  • دیسپلازی مفصلی
  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

نیم رخ گربه آمریکن شورت هیر

تغذیه آمریکن شورت هیر

همونطور که گفتیم میزان غذای گربه‌اتون با توجه به سن، وزن و میزان فعالیتش تعیین می‌شه. سعی کنین از غذاهای با کیفیت خریداری کنین تا بعدا برای سلامتی گربه‌اتون مشکلی پیش نیاد و مجبور نشین هزینه‌های زیاد درمان رو متقبل بشین.

خب شما اخیرا هیچ‌ کدوم از نژادهای گربه‌های شورت هیر یا مو کوتاه رو خریدین؟ اگه خریدین به چه قیمتی خریداری کردین؟ توی نگهداری ازشون چه چالش‌هایی داشتین؟ اگه هم گربه‌ی مو بلند و هم شورت هیر داشتین در مورد تفاوتای نگهداریشون برامون بگین. پت پرس از دیدن پیام‌هاتون خوشحال می‌شه.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.5/5 - (27 امتیاز)
آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
زهرا رحیمی
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر
خیلی وقته که قصد خریدن یه گربه ی به شدت بغل دوست . صمیمی و مهربون . اروم و تمیزم ولی خب به نتیجه ی خیلی جامعی نرسیدم
امکانش هست چندتا گربه با ای ویژگی ها بهم معرفی کنید؟ واقعا ممنون میشم :)))))

غلامحسین
نوشته شده در: ۲۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام من کامل مقاله هاتون رو خواندم
از سایتتون ممنونم
خیلی خوب و کامله
نژاد گربه ای که دارم رو پیدا نکردم راهنمایی کنید
جایی نیس عکسش رو بفرستم
مشخصات
بازیگوش
دم دارد
خرخرو
گوش هاش پایین نیس
از اب بدش میاد
مو هاش گوتاهه اما میتونه دمش رو پشمالو کنه
ولی مو های دمش هم کوتامه
ببخشید زیاد هرف زدم😅😅
و ممنون

دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۴۰۰

سلام
عکسش رو در واتسپ برامون ارسال کنین تا نژاد حدودی اش رو بهتون بگیم
https://wa.link/iw49uz

Yasna
نوشته شده در: ۲۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام🌸
من تقریبا تمام مقاله هاتون رو خوندم و واقعا عالی و خوب و واضح توضیح میدید☺
من هنوز گربه نخریدم ولی از الان می خوام که همه چیز روبدونم🐱
من سنم کمه و مسئولیت گربه قراره با خودم باشه ،میخواستم که درمورد نژاد گربه برای خرید راهنماییم کنید.
ممنون از شما😊

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۲۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام یسنا جان
ما توی بخش نژاد های گربه با جزئیات راجع به انواع نژاد ها توضیح دادیم که توصیه میکنم نژاد ها رو بررسی کن و متناسب با شرایط خودت نژاد مناسب رو انتخاب کن.
علاوه بر اون بهتره قبل از به سرپرستی گرفتن گربه اطلاعات جامع در مورد تربیت گربه بدونی پس بهت پیشنهاد میکنم به بخش دانلود کتاب تربیت گربه نگاه بندازی.

سیده فاطمه هاشمی
نوشته شده در: ۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
دکتر صبا ژاله به من گفتن که گربه بریتیش خوبه ولی من که این مقاله رو خوندم علاقم بهشون کم تر شد
چون من یک گربه بغلی و خرخرو میخوام که جنب و جوش هم داشته یاشه میتونین بهم یک گربه که هم بغلی و بازیگوش باشه بهم معرفی کنید

ممنون

کمک

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام فاطمه جان
اینبار در مورد گربه های سیبرین مطالعه کن شاید از این نژآد بیشتر خوشت بیاد. گربه های مهربون و بغلی و در عین حال شیطونی هستن 🙂