نصب اپلیکیشن
گربه شورت هیر

معرفی کامل گربه بریتیش شورت هیر + 19 گربه موکوتاه دیگر

اگه زندگیتون اونقدر شلوغه که فرصت خاروندن سرتون رو ندارین ولی دلتون می‌خواد هرطور شده یه همخونه‌ی ۴ پای خرخرو داشته باشین، گربه مو کوتاه یا‌ شورت هیر مثل گربه بریتیش شورت هیر بهترین انتخاب براتون هست چرا؟ چون این کوچولوهای دوست داشتنی برای زندگی آپارتمانی مناسب‌ترن و روزانه برای نگهداری ازشون زمان کمتری باید بگذارین. همه‌ی این‌ها به افتخار موهای کوتاهشونه. خب بیایید ببینیم گربه‌‌های شورت هیر چه انواعی دارن و پرطرفدارترین گربه‌های شورت هیر، گربه‌های بریتش شورت هیر و آمریکن شورت چه خصوصیاتی دارن. آماده‌اید؟

 

انواع نژاد گربه مو کوتاه

گربه های مو کوتاه بیش از ۲۰ نژاد مختلف رو تشکیل می‌دن. یادتون باشه بعضی وقتا نمی‌شه گربه رو توی دسته‌ی خاصی قرار داد چون از ترکیب چندین نژاد به وجود اومده. ما به یه سری از مهمترین‌هاشون اشاره می‌کنیم.

گربه حبشی

گربه حبشی شباهت زیادی به گربه‌های مصر باستان داره. اونا لاغرن و حالت سلطنتیشون باعث شده یکی از گرون‌ترین گربه‌های دنیا باشن. گربه‌های حبشی به شدت باهوشن و عاشق بازی کردن هستن پس اگه از یکی از اونا نگهداری می‌کنین به کلی اسباب‌بازی احتیاج دارین. مطلب اسباب بازی گربه بهتون کمک می‌کنه بهترین اسباب‌بازی‌ها رو برای گربه‌اتون انتخاب کنین و توی بازی باهاشون خلاق باشین.

عکس گربه‌ی حبشی

گربه آمریکن شورت هیر

آمریکن شورت هیرها بدنی عضلانی دارن و یه شکارچی واقعی محسوب می‌شن. اونا در اصل برای شکار موش‌های اصطبل‌ها نگهداری می‌شدن به همین خاطره که هنوز به شیطونی و بازی کردن خیلی علاقه دارن. اونا با بچه‌ها خوب کنار میان اما دوست ندارن زیاد بغلشون کنین.

عکس گربه آمریکن شورت هیر

گربه آمریکن وایرهر

آمریکن وایرهرها از نظر شخصیتی دقیقا عین آمریکن شورت هیرها هستن و تفاوتشون فقط توی موهاشونه. موهای آمریکن وایرهیرها ضخیم‌تر، پرپشت‌تر و سیخ سیخ هستش.

گربه آمریکن وایر هیر با چشمانی آبی

گربه‌ی بنگال

گربه‌ بنگال چیزی بین پلنگ آسیایی و گربه‌ی آمریکن شورت هیر هستش. بدنشون لاغره و پاهای عقبشون بلندتر از جلویی‌ها هست. طرح بدنشون هم عین طرح پلنگه.

گربه بنگال یا گربه پلنگی

گربه‌ سیامی

گربه‌های سیامی پرطرفدارترین گربه‌های جهان هستن و با چشم‌های آبیشون دل هرکسی رو می‌برن. گربه سیامی اصالتا به تایلند برمی‌گردن و به خاطر هوش بالاشون معروفن.

گربه سیامی با چشمانی آبی

گربه‌ برمه ای

گربه‌های برمه‌ای از نژاد سیامی مشتق شدن. رابطه‌اشون با بچه‌ها عالیه و عاشق توجه هستن.

گربه برمه شورت هیر دراز کشیده

گربه‌ بمبئی

گربه بمبئی ترکیبیه از نژاد برمه ای و آمریکن شورت هیر مشکی. شباهت این نژاد به پلنگ مشکی هند باعث شده که اسمش رو گربه‌ی بمبئی بذارن.

گربه بمبئی معروف به پلنگ سیاه هندی

گربه‌ بریتیش شورت هیر

این نژاد قدیمی‌ترین نژادیه که توی انگلیس پرورش داده می‌شده. بدنشون پهن، پاهاشون کوتاه و دمشون ضخیمه.

گربه بریتیش مو کوتاه در حال استراحت

گربه‌ اسفینکس

گربه اسفینکس رو به سختی می‌شه توی تقسیم‌بندی گربه‌های شورت هیر گذاشت چون اصلا مو ندارن! نداشتن مو توی حیوون‌ها یه اتافاق عجیب و نادره. این نژاد اولین بار توی کانادا با دستکاری‌های نژادی پیدا شد. عجیبه نه؟ به نظر میاد آب و هوای سرد کانادا بیشتر پشم و موی جهان رو لازم داشته باشه.

گربه اسفینکس شورت هیر

گربه‌ اگزوتیک شورت هیر

گربه‌های اگزوتیک شورت هیر، از نظر ظاهری و ویژگی‌های شخصیتی دقیقا مثل گربه‌های پرشین بینی پخ هستن. تنها تفاوتشون موهای کوتاهشونه که کمک می‌کنه نگهداریشون راحت‌تر باشه.

شخصیت و نگهداری از گربه پرشین شورت هیر دقیقا مثل گربه‌ی پرشینه. اگه در مورد نگهداری از پرشین‌ها به اطلاعات بیشتری احتیاج دارین مطلب گربه پرشین رو مطالعه کنین.

عکس گربه اگزوتیک شورت هیر

گربه اسکاتیش و اسکاتیش فولد

اسکاتیش‌ها اصالتا به اسکاتلند برمی‌گردن. بعد از دستکاری نژادی یه نژاد دیگه به اسم اسکاتیش فولد از اون‌ها مشتق شد که به گوش‌های خمشون معروفن. مطلب معرفی نژاد اسکاتیش فولد کلی اطلاعات مفید در موردشون داره. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌اش کنین.

گربه اسکاتیش شورت هیر

راشن بلو؛ گربه مو کوتاه سلطنتی

این گربه توی رنگ‌ها نقره‌ای تا خاکستری تیره‌ی مایل به آبی پیدا می‌شه و همونطور که از اسمش پیداست اصلاتا مال روسیه‌اس. نکته‌ی جالب اینه که توی جنگ جهانی دوم این گربه‌ها کلا ناپدید شدن و به نظر میومد که منقرض شدن اما بعد از جنگ دوباره آروم آروم تعدادشون زیاد شد.

گربه راشن بلو یک دیگه از نژادهای گربه مو کوتاه هست و همین موضوع باعث زیبایی بیش از حد این نژاد روسی شده. گربه نجیب زاده و اشرافی که مورد علاقه شدید دربار تزار و شاهزاده ها بوده. پیشنهاد می‌کنم با خوندن مقاله گربه راشن بلو بیشتر درباره این گربه نجیب و گران قیمت بدونین.

گربه راش بلو
راشن بلو؛ گربه ای با مو کوتاه، سلطنتی و لاکچری

گربه مانکس

مانکس‌ها بدون دم هستن. این ویژگیشون مربوط به یه سندرومه که باعث نقض توی ستون فقراتشون می‌شه. در واقع این سندروم برای هر گربه‌ای از نژادهای دیگه هم ممکنه اتفاق بیوفته. اگه مانکس‌ها با گربه‌هایی بدون دم جفتگیری کنن ممکنه باعث مرده به دنیا اومدن توله‌اشون بشه. پس اگه توی خونتون از چنتا گربه‌ی مانکس نگهداری می‌کنین اجازه ندین با هم جفتگیری کنن و یا عقیمشون کنین. اگه د رمورد عقیم‌سازی گربه شک و کلی سوال بی جواب دارین مطلب عقیم‌سازی گربه کلی اطلاعات مفید می‌تونه بهتون بده.

گربه بدون دم مانکس

گربه بابتیل ژاپنی

این نژاد دمی شبیه دم خرگوش داره و اصالتا مربوط به ژاپن و آسیای شرقی هست.

گربه بابتیل ژاپنی مو کوتاه

گربه مائو مصری

این نژاد سریع‌ترین نژاد گربه‌ی خونگیه. نژاد نادریه و به اولین گربه‌هایی که توسط انسان اهلی شدن خیلی نزدیکه.

گربه مائو مصری دراز کشیده

گربه اوسی کت

اوسی کت‌ها شباهت زیادی به یه نوع گربه‌ی وحشی دارن اما اخلاق و رفتارشون کاملا خونگیه. اونا وفادار و باهوشن و توی ایران زیاد پیدا می‌شن.

گربه مو کوتاه اوسی کت؛ عموزاده های گربه های وحشی

گربه شرقی مو کوتاه

شاید به خاطر گوش‌های تیز و منحصر به فرد این نژاد باهوش قبلا باهاش آشنا شده باشین. اما باید بدونین که فقط گوش‌های نژاد گربه شرقی خاص نیست، اون خصوصیات اخلاقی ویژه‌ی خودشو هم داره. اونا خیلی فعال، باهوش و نیازمند تعامل با ما آدما هستن. اگه بخواین از این نژاد نگهداری کنین باید تایم زیادی رو برای بازی باهاش در نظر بگیرین و کلی هم بهشون توجه و محبت کنین. 

ظاهر این گربه‌ها خیلی شبیه گربه سیامیه؛ اونا سر مثلثی، گوشای دراز و تیز و موهای ظریف و براقی دارن و در نهایت بدنشون هم معمولا لاغر و عضلانیه. برای آشنایی بیشتر با این نژاد گربه مو کوتاه، پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب گربه شرقی رو مطالعه کنین.

گربه شرقی مو کوتاه

همونطور که می‌دونین توی ایران نژاد بریتیش شورت هیر و آمریکن شورت هیر خیلی طرفدار داره پس ما توی این مطلب در مورد خصوصیت این دوتا نژاد بیشتر صحبت می‌کنیم. اگه گربه‌ی شما از یکی دیگه از نژادهای گربه مو کوتاه هست و دوست دارین بیشتر در موردش بدونین توی قسمت کامنت‌ها اسم نژادش رو مطرح کنین تا توی اولویت بگذاریمش.

گربه بریتیش شورت هیر

این نژاد دوست داشتنی نسبت به بقیه‌ نژادهای شورت هیر آروم‌ترن به همین خاطر برای نگهداری توی آپارتمان عالین. اونا کمی فضولن و دوست دارن هرجا که میرین دنبالتون بیان و از کارتون سر در بیارن. جالبه که بدونین گربه‌ی معروف داستان آلیس در سرزمین عجایب هم یه بریتیش شورت هیر هست.

گربه آلیس در سرزمین عجایب

خصوصیات گربه بریتیش شورت هیر

رنگ گربه بریتیش شورت هیر

اونا توی همه رنگا و طرحا پیدا میشن. محبوب‌ترین رنگشون رنگ خاکستری مایل به آبیه که بریتیش‌های آبی شناخته می‌شن.  بعد از بریتیش آبی، گربه بریتیش شورت هیر طلایی طرفدارای زیادی داره.

نژاد بریتیش شورت هیر با چشمانی سبز

اندازه‌ی گربه بریتیش شورت هیر

نژاد بریتش شورت هیر آروم آروم رشد می‌کنه و تا سه سالگی به اندازه‌ی نهاییشون نمی‌رسن. بریتش شورت هیر بالغ نر بین ۴ تا ۷ کیلوگرم و ماده بین ۳ تا ۵ کیلوگرم وزن دارن.

مو ریزی بریتیش شورت هیر

مو ریزی اونا نسبت به گربه‌هایی که موهای بلندی دارن خیلی کمتره. موهای گربه‌ها هم مثل موهای ما انسان‌ها توی فصل‌های پاییز و بهار ریزش بیشتری داره. توی این فصول اگه بیشتر موهاشون رو شونه کنین تا موهایی که از بدنشون جدا شدن، کنده بشن خیلی بهتره. توی بقیه‌ی سال شونه‌کشی به صورت هفتگی کافیه.

عکس گربه بریتیش شورت هیر خاکستری

اگه متوجه شدین که مقدار مو ریزی گربه‌اتون بیشتر از حد نرماله با دامپزشک در موردش صحبت کنین. خوندن مقاله ریزش مو در گربه می‌تونه بهتون کمک کنه که دلایلش رو متوجه بشین.

میزان فعالیت گربه بریتیش شورت هیر

میزان فعالیت اونا متوسطه و هرچقدر سنشون زیاد بشه از میزان فعالیتشون کم می‌شه. راستی اونا حدود ۱۲ تا ۱۷ سال عمر می‌کنن.

ویژگی‌های شخصیتی بریتش شورت هیر

بریتیش شورت هیرها با بچه‌ها خیلی خوب ارتباط برقرار می‌کنن و با حیوان‌ها خونگی دیگه هم به خوبی کنار میان. اونا انعطاف‌پذیرن و خودشون رو با شرایط زندگی شما وفق می‌دن. سطح انرژیشون معمولا پایینه به همین خاطر احتیاج زیادی به بازی کردن ندارن و همین باعث می‌شه که مشکلات چاقی توشون به وجود بیاد.

گربه بریتیش سفید خاکستری

اونا زیاد توی نشون دادن احساساتشون خوب نیستن پس نباید از بریتش شورت هیرتون انتظار نداشته باشین روی پاتون بشینه و عاشق این باشه که بغلش کنین. همین که اجازه بدین کنارتون روی مبل لم بده و باهم تلوزیون تماشا کنین براش بهترین لحظه‌ها رو ساختین.

عکس نژاد بریتیش

سلامت گربه بریتش شورت‌هیر

گربه‌های بریتیش شورت هیر نسبت به خیلی از نژادهای دیگه، نژاد سالمی محسوب می‌شن و کمتر از بیماری‌های ژنتیکی رنج می‌برن. اما نسبت به چند بیماری حساس‌ترن و بیشتر توشون دیده می‌شه پس حواستون به این چند قلم باشه و مرتب با دامپزشک چکشون کنین.

  • ورم لثه
  • هموفیلی نوع B
  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک ( یه نوع بیماری قلبی)
  • چاقی

در مورد چاقی یادتون باشه که می‌تونه باعث مشکلات دیگه‎ای مثل دیابت بشه پس جدی بگیرینش.

تغدیه بریتش شورت هیر

بریتیش شورت هیرها هم مثل بقیه‌ی نژادها باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشن تا بتونن در سلامت کامل زندگی کنن. میزان غذای گربه‌اتون رو با توجه به سن، وزن و میزان فعالیتش بهش بدین. یادتون باشه که از غذاهای با کیفیت موجود در بازار استفاده کنین. این غذاها ممکنه گرون‌تر باشن اما در درازمدت از هزینه‌های پزشکی گربه‌تون کم می‌کنن.

گربه بامزه بریتیش مو کوتاه

همونطوری که گفتیم چون بریتش شورت هیرها مستعد چاقی هستن، باید حواستون به غذایی که بهشون می‌دین باشه. برای انتخاب بهترین غذای خشک برای گربه باید به میزان کربوهیدارتش توجه کنین. کربوهیدرات در بدن گربه به قند تبدیل می‌شه و اگر مصرف نشه، سریعا تبدیل به چربی شده و باعث اضافه وزن و چاقی می‌شه. ولی پروتئین و چربی، دیرتر به انرژی تبدیل می‌شن و باعث می‌شن گربتون مدت زمان بیشتری سیر بمونه. پشت بسته‌های غذاهایی که تهیه می‌کنین میزان هر کدوم از این مواد نوشته شده.

نگهدرای از بچه گربه بریتیش شورت هیر

اگه تصمیم گرفتین از یه بچه گربه بریتیش شورت هیر نگهداری کنین، مطمئن بشین که حداقل ۶ هفته رو داره. بچه گربه‌ها تا ۶ هفتگی باید از شیر مادر تغذیه کنن. اونا تازه توی ۱۲ هفتگی دوست شدن با آدما رو شروع می‌کنن.

بچه گربه بریتیش شورت هیر

اگه گربه‌اتون کمتر از یک ماه داره، برای نگهداری ازش طبق راهنمای نگهداری بچه گربه پیش برین که در مورد نحوه نگهداری از بدو تولد تا یک ماهگی مفصل نکات لازم رو براتون گفتیم.

قیمت گربه بریتیش شورت هیر

قیمت این گربه توی ایران بین ۵ تا ۸ تومنه.

گربه آمریکن شورت هیر

خصوصیات گربه آمریکن شورت هیر

این نژاد اندازه‌ی متوسطی داره و استخون درشت محسوب می‌شه. ممکنه دیده باشین که گربه‌های رندوم و بدون نژاد خاص هم شباهت زیادی به این گربه‌ها داشته باشن. تفاوت گربه‌های نژاد دار و بدون نژاد خاص ( گربه‌های خیابونی که از ترکیب نژادهای مختلفن) اینه که بچه‌های گربه‌های نژاددار دقیقا ویژگی‌های مادر و پدرشون رو دارن. چون طی سال‌ها این نژادها توسط انسان پرورش داده شدن و بعضی از ویژگی‌ها توی کدهای ژنتیکیشون ثبت شده. اما توی گربه‌های بدون نژاد ترکیب کدهای ژنتیکی مختلفی اتفاق می‌افته و ویژگی‌های بچه‌هاشون قابل پیش‌بینی دقیق نیست.

آمریکن شورت هیر

اندازه‌ی گربه آمریکن شورت هیر

گربه‌ی نر نژاد آمریکن شورت هیر بین ۵ تا ۷ کیلوگرم و گربه‌ی ماده این نژاد بین ۲.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم وزن داره.

مو ریزی آمریکن شورت هیر

مو ریزی آمریکن شورت هیرها هم مثب بریتیش‌ها، نسبت به گربه‌هایی که موهای بلندی دارن خیلی کمتره. توی فصولی که موهاشون در حال زیاد و یا کم شدنه ( پاییز و بهار ) موهاشون رو هفته‌ای دو بار و توی بقیه‌ی سال یکبار در هفته شونه بکشین.

عکس گربه آمریکن شورت هیر

میزان فعالیت گربه آمریکن شورت هیر

این نژاد، نژاد نسبتا فعالی محسوب می‌شه. اونا دوست دارن با صاحبشون بازی کنن اما یه تیکه کاغذ مچاله شده هم به راحتی می‌تونه سرگرمشون کنه. اونا توی سنین بالا هم خودشون رو فعال نگه می‌دارن. طول عمر آمریکن شورت هیرها حدود ۱۵ سال هست.

گربه مو کوتاه آمریکایی

ویژگی‌های شخصیتی آمریکن شورت هیر

آمریکن شورت‌ها برای کسایی خوبن که دوست دارن گربه‌اشون روی پاشون بخوابه اما خیلی هم لوس نباشه. اونا منعطفن و با بچه‌ها و حیوون‌های دیگه به خوبی کنار میان. این گربه‌ی دوست داشتنی با همه‌ی اعضای خونه اُخت می‌شه.

سلامت گربه آمریکن شورت‌هیر

گربه‌های آمریکن شورت هیر هم مثل بریتیش شورت‌ هیرها نسبت به خیلی از نژادهای دیگه، نژاد سالمی محسوب می‌شن و کمتر از بیماری‌های ژنتیکی رنج می‌برن. اما توی چک آپ‌ها در مورد این دو بیماری حساسیت بیشتری نشون بدین.

  • دیسپلازی مفصلی
  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

نیم رخ گربه آمریکن شورت هیر

تغذیه آمریکن شورت هیر

همونطور که گفتیم میزان غذای گربه‌اتون با توجه به سن، وزن و میزان فعالیتش تعیین می‌شه. سعی کنین از غذاهای با کیفیت خریداری کنین تا بعدا برای سلامتی گربه‌اتون مشکلی پیش نیاد و مجبور نشین هزینه‌های زیاد درمان رو متقبل بشین.

خب شما اخیرا هیچ‌ کدوم از نژادهای گربه‌های شورت هیر یا مو کوتاه رو خریدین؟ اگه خریدین به چه قیمتی خریداری کردین؟ توی نگهداری ازشون چه چالش‌هایی داشتین؟ اگه هم گربه‌ی مو بلند و هم شورت هیر داشتین در مورد تفاوتای نگهداریشون برامون بگین. کسی تجربه نگهداری از گربه بریتیش شورت هیر رو نداشته؟ پت پرس از دیدن پیام‌هاتون خوشحال می‌شه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.5/5 - (27 امتیاز)
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
زهرا رحیمی
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر
خیلی وقته که قصد خریدن یه گربه ی به شدت بغل دوست . صمیمی و مهربون . اروم و تمیزم ولی خب به نتیجه ی خیلی جامعی نرسیدم
امکانش هست چندتا گربه با ای ویژگی ها بهم معرفی کنید؟ واقعا ممنون میشم :)))))

پاسخ به این نظر
غلامحسین
نوشته شده در: ۲۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام من کامل مقاله هاتون رو خواندم
از سایتتون ممنونم
خیلی خوب و کامله
نژاد گربه ای که دارم رو پیدا نکردم راهنمایی کنید
جایی نیس عکسش رو بفرستم
مشخصات
بازیگوش
دم دارد
خرخرو
گوش هاش پایین نیس
از اب بدش میاد
مو هاش گوتاهه اما میتونه دمش رو پشمالو کنه
ولی مو های دمش هم کوتامه
ببخشید زیاد هرف زدم😅😅
و ممنون

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۴۰۰

سلام
عکسش رو در واتسپ برامون ارسال کنین تا نژاد حدودی اش رو بهتون بگیم
https://wa.link/iw49uz

پاسخ به این نظر
Yasna
نوشته شده در: ۲۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام🌸
من تقریبا تمام مقاله هاتون رو خوندم و واقعا عالی و خوب و واضح توضیح میدید☺
من هنوز گربه نخریدم ولی از الان می خوام که همه چیز روبدونم🐱
من سنم کمه و مسئولیت گربه قراره با خودم باشه ،میخواستم که درمورد نژاد گربه برای خرید راهنماییم کنید.
ممنون از شما😊

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۲۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام یسنا جان
ما توی بخش نژاد های گربه با جزئیات راجع به انواع نژاد ها توضیح دادیم که توصیه میکنم نژاد ها رو بررسی کن و متناسب با شرایط خودت نژاد مناسب رو انتخاب کن.
علاوه بر اون بهتره قبل از به سرپرستی گرفتن گربه اطلاعات جامع در مورد تربیت گربه بدونی پس بهت پیشنهاد میکنم به بخش دانلود کتاب تربیت گربه نگاه بندازی.

پاسخ به این نظر
سیده فاطمه هاشمی
نوشته شده در: ۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
دکتر صبا ژاله به من گفتن که گربه بریتیش خوبه ولی من که این مقاله رو خوندم علاقم بهشون کم تر شد
چون من یک گربه بغلی و خرخرو میخوام که جنب و جوش هم داشته یاشه میتونین بهم یک گربه که هم بغلی و بازیگوش باشه بهم معرفی کنید

ممنون

کمک

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام فاطمه جان
اینبار در مورد گربه های سیبرین مطالعه کن شاید از این نژآد بیشتر خوشت بیاد. گربه های مهربون و بغلی و در عین حال شیطونی هستن 🙂

پاسخ به این نظر