پت پرس
معرفی جامع گربه‌ی اسکاتیش فولد + نگهداری

معرفی جامع گربه‌ی اسکاتیش فولد + نگهداری

گربه‌ اسکاتیش فولد به خاطر صورت بامزه و جغد مانندش، از محبوبترین نژادهای گربه توی شبکههای اجتماعی محسوب می‌شه. اد شیران و تیلور سوییفت از جمله افراد مشهوری هستن که توی خونه‌اشون از همین نژاد نگهداری می‌کنن. آسیایی ها به خصوص ژاپنی‌ها هم این نژاد رو واقعا دوست دارن و هر روز کلی ویدئو بامزه ازشون منتشر می‌کنن.

اما چی گربه اسکاتیش‌ فولد رو محبوب قلب‌ها کرده؟ این مطلب پت پرس در همین مورده. توی این مطلب می‌خوایم بیشتر در مورد گربه‌های اسکاتیش فولد صحبت کنیم. ببینیم مشخصاتشون چیه، چه انواعی دارن، غذای مورد علاقه‌اشون چیه و تفاوتشون با گربه‌های اسکاتیش آنفولد یا استریت چیه.

گربه‌ی اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد از کجا اومده؟

سال ۱۹۶۱ یه چوپان اسکاتلندی که عاشق گربه‌ها بود با یه گربه به اسم سوزی روبرو شد. سوزی توی طویله‌ی یه مزرعه نگهداری می‌شد و کارش گرفتن موش‌های اون طویله بود. چیزی که نظر چوپان رو جلب کرد گوش‌های خم شده‌ی سوزی بود. اون سوزی رو به خونه برد و ازش برای تکثیر نژاد استفاد کرد. گربه‌های اسکاتیش فولد اولین بار به خاطر یه جهش ژنتیکی به این شکل در اومدن و بعد از طریق تکثیر، زیاد و زیادتر شدن.

گربه اسکاتیش فولد خوشگل

ویژگی‌های شخصیتی گربه اسکاتیش فولد

اگه از یه اسکاتیش فولد نگهداری می‌کنین حتما متوجه شدین که بعد از گوش‌های خم شده‌اشون اولین چیزی که نظر هرکسی رو جلب می‌کنه، مدل‌های عجیب و غریب و بامزه‌ایه که برای خوابیدن  و نشستن انتخاب می‌کنن.

اونا معمولا به یکی از اعضای خونه دلبستگی بیشتری پیدا می‌کنن و بیشتر دوست دارن نزدیک اون فرد باشن. البته این باعث نمی‌شه که بقیه اعضای خونه نتونن باهاشون بازی کنن. گربه های اسکاتیش عشق و محبتشون رو به شما و بقیه‌ی اعضای خونه نشون می‌دن.

اگه براتون جالبه که در مورد احساسات گربه‌‌اتون نسبت به خودتون بیشتر بدونین خوندن مطلب احساس گربه به صاحبش چیه؟  رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم. اونا با بچههای کوچیک خیلی خوب کنار میان و اگه نگران ارتباطشون با غریبه‌ها هستین هم باید بدونین حسابی مهمون نوازن.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد

آیا گربه‌های اسکاتیش می‌تونن ساعت‌های طولانی تنها بمونن؟

گربه اسکاتیش‌فولد دوست داره تمام توجه‌ها رو به خودشون جلب کنن اما به روش خاص خودشون. اونا از انواع ‌گربه‌هایی نیستن که دوس داشته باشن روی پای شما بخوابن. همین که نزدیکشون باشین براشون کافیه. پس اگه دنبال گربه‌ای هستین که حسابی لوس باشه و از بغلتون جدا نشه اسکاتیش ها زیاد برای شما مناسب نیستن. یادتون باشه، اگه از افرادی هستین که ساعت‌های طولانی باید کار کنین و زیاد خونه نیستین، خوبه برای اسکاتیشتون یه جفت بیارین تا تنها نمونه در غیر این صورت شاید یه اسکاتیش فولد بهترین انتخاب برای شما نباشه.

گربه‌های اسکاتیش فولد بازیگوش و مهربونن. اسباب بازی‌ها رو خیلی دوس دارن اما محبوب‌ترین بازی براشون بازیی که صاحبشون هم توش دخیل باشه. ما توی مقاله‌ی۱۰ نوع اسباب بازی گربه پرکاربرد و پرطرفدار و نحوه بازی با آن‌ها کلی بازی خوب بهتون معرفی کردیم که می‌تونه توی رابطه‌اتون با گربه‌اتون یه دنیا تاثیر بگذاره.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد طوسی

این نژاد خیلی منعطفه و با شرایط زندگی آپارتمانی به خوبی عادت می‌کنه. همونطور که با یه خونه پر از بچه و سگ می‌تونه کنار بیاد، با زندگی در کنار یه فرد تنها هم به خوبی وفق پیدا می‌کنه.

خصوصیت‌های فیزیکی گربه‌ اسکاتیش فولد

گوش‌های خم شده اسکاتیش فولدها بارزترین نشونه‌ی اونهاست که صورتی شبیه به جغد بهشون داده. بچه‌های اسکاتیش فولدها تا ۳ هفتگی گوش‌های صافی دارن. بعد از ۳ هفتگی ممکنه گوش‌هاشون صاف باقی بمونه یا خم بشه. گوش حدود ۴۰% از بچه‌های اونا صاف می‌مونه. این به این معنیه که اگه دنبال یه اسکاتیش با گوش‌های خم شده هستین باید قیمت بیشتری رو براش پرداخت کنین. چون نادرتره.

به طور کلی اسکاتیش‌ها گربه‌هایی با سایز متوسط محسوب می‌شن. گربه‌های ماده بین ۳ تا ۴ کیلوگرم و گربه‌های نر این نژاد بین ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن دارن. چشم‌های گردی دارن که دل هرکسی رو می‌بره. اون‌ها می‌تونن موهای بلند یا کوتاهی داشته باشن و میزان مو ریزی متوسطی دارن. اصلاح و شونه زدن موهاشون زیاد راحت نیست. گربه‌های این نژاد زیاد میو میو نمی‌کنن اما صدای نازک و بامزه‌ای دارن.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد چشم ابی

انواع گربه اسکاتیش فولد

اسکاتیش‌ها می‌تونن در انواع و رنگ‌های مختلفی باشن. رنگ خالص، نقره‌ای و طلایی، دودی و سایه‌دار، تبی، پارتی کالر، دورنگ از انواع اسکاتیش فولدهاس. اسکاتیش‌های سفید و دو رنگ می‌تونن چشم‌های آبی یا چشم دورنگ ( مثل گربه‌های نژاد وان) داشته باشن.

طول عمر گربه‌های اسکاتیش فولد

همونطور که می‌دونین محیط زندگی، رژیم غذایی و جدی گرفتن چک آپ‌ها و واکسن‌های گربه‌اتون توی طول عمرش تاثیر زیادی داره. اما به طور کلی گربه‌های اسکاتیش فولد حدود ۱۱ تا ۱۵ سال عمر می‌کنن.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد خاکستری

سلامت اسکاتیش فولدها

بچه‌ها همونطوری که می‌دونین یه سری از بیماری‌ها بین نژادهای خاصی از گربه‌ها رایج‌تره، علتش هم مسائل ژنتیکی مربوط به اون نژاده. دلیل اصلی خم بودن گوش‌های اسکاتیش فولدها یه نارسایی هست که باعث می‌شه غضروف‌هاشون به خوبی قوی نشه و نتونه گوش رو صاف نگه داره. این مشکل توی بقیه‌ی غضروف‌های بدنشون هم وجود داره. معمولا این گربه‌ها موقع راه رفتن، دویدن یا پریدن کمی احساس درد می‌کنن و همین باعث می‌شه زیاد گربه‌های فعالی نباشن. افرادی که حامی حقوق حیوانات هستن، مخالف پرورش و خرید و فروش این نژاد هستن. چون معتقدن که زیبایی این نژاد باعث شده که سلامت و زندگی سالمش در درجه‌ی دوم اهمیت قرار بگیره و این اصلا انسانی نیست. خوشبختانه در خیلی از ایالت‌های استرالیا و آمریکا به مرور پرورش نژاد فولد در حال ممنوع شدنه.

در مورد اسکاتیش فولدها، سه بیماری رایج‌ دیگه هم وجود داره که راجع بهشون کمی باهم صحبت می‌کنیم.

آیا گربه من بیمار است؟

با پاسخ به ۸ سوال کوتاه متوجه بشین آیا گربه شما بیماره یا خیر؟

 

دوتا گربه اسکاتیش فولد

 • استئوکوندرو دیسپلازیا

متاسفانه ژنتیک معیوب نژاد اسکاتیش فولد که باعث میشه مدل گوش خاصی داشته باشه موجب نقص هایی در استخوان و مفصل این نژاد میشه که براشون گاهی خیلی درد ناکه به علاوه همه ی گربه های این نژاد به میزان مختلف از بیماری مفصلی خاصی که باعث میشه مفصل خورده شه و مهره های دم بهم فیوز شن رنج میبرن؛ این مشکل ممکنه توی قوزک پا و همچنین زانوهاشون ایجاد شه و ناتوانی در حرکت براشون ایجاد کنه  اگه توی دمش سفتی احساس کردین یا متوجه شدین که موقع تکون دادنش درد داره، این موضوع رو با دامپزشک درمیون بگذارین.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

نوعی بیماری قلبیه که طی اون ماهیچه قلب گربه ضخیم می‌شه. هنوز ثابت نشده که این بیماری ارثی باشه و از طریق پدر و مادر بیمار، بچه هم این مشکل رو به ارث ببره. اما قبل از به سرپرستی گرفتن گربه‌اتون اون رو پیش دامپزشک ببرین و توی چک آپ‌ها هم از دامپزشک بخواین که این موضوع رو بررسی کنه.

 • پلی کیدنی

یه بیماری ژنتیکی مربوط به کلیه هستش که موجب میشه کلیه به خوبی رشد نکنه و کیست هایی توی کلیه ایجاد بشه؛ ممکنه که پدر مادر یه گربه ی اسکاتیش فولد این مشکل رو بروز ندن ولی بچه دچار این مشکل باشه؛ تنها راهی که بشه فهمید این مشکل تو ژنتیکشون هست یا نه آزمایش DNA   هستش

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد چشم ابی روشن

آیا اسکاتیش فولدها به خاطر مدل خاص گوشوشون بیشتر دچار بیماری‌های مربوط به گوش می‌شن؟

گوش اسکاتیش‌ فولدها هم مثل بقیه‌ی نژادها موقع ترس به پشت خم می‌شه یا وقتی که بسته یه چیپس رو باز می‌کنین تیز می‌شه، پس از نظر شنوایی و قابلیت حرکتی هیچ مشکلی نداره.

طبق تحقیقی که انجام شده، گوش اسکاتیش فولدها بیشتر از بقیه‌ی نژادها ترشح داره اما نگران عفونت گوش و جرب نباشین. ریسک ابتلای گربه‌ی اسکاتیش فولد به جرب و عفونت گوش مثل بقیه‌ی نژادهاس.

نکته‌ای که خوبه در موردش بدونین اینه که ناشنوایی توی گربه‌های اولیه‌ی اسکاتیش فولد زیاد گزارش می‌شده اما دلیلش خم بودن گوششون نبوده. بیشتر اسکاتیش فولدهای اولیه سفید رنگ بودن، گربه‌های سفید به دلایل نامعلوم در مقابل ناشنوایی بیشتر آسیب‌پذیرن.

گربه اسکاتیش فولد نشسته

تفاوت گربه‌های اسکاتیش فولد و آنفولد ( استریت)

تفاوت بین این دو گونه در ظاهر فقط گوش خم شده‌ی نوع فولد هست. اما در باطن همونطور که در بخش قبل گفتیم خم بودن گوش گربه به خاطر یه نارسایی اتفاق می‌افته که توی انواع آنفولد این مشکل وجود نداره. در واقع گونه‌های آنفولد زندگی راحت‌تری رو در سلامتی کامل سپری می‌کنن در حالی که همون ویژگی‌های شخصیتی اسکاتیش‌های فولد رو دارن. متاسفانه فرهنگ غلطی به راه افتاده که توی مسابقه‌های جهانی زیبایی مخصوص اسکاتیش‌های فولد، اگر گوش گربه ایستاده باشه به اندازه‌ی کافی زیبا محسوب نمی‌شه و اجازه‌ی ورود به مسابقه به گربه داده نمی‌شه.

گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد

نگهداری از اسکاتیش فولد

نگهداری از مو

 • لازمه که موهای اسکاتیش فولدتون رو مرتب شونه کنین تا موهایی که از بدنش جدا شدن تمیز بشن. اینطوری از کرک شدن موهاش جلوگیری کنین. وقتی موهای گربه کرک بشه، محیط مناسبی برای رشد کک و شپش و قارچ به وجود می‌آد. اگه موهای اسکاتیشتون بلنده هفته‌ای دوبار موهاش رو شونه کنین.

مراقبت از دهان و دندان اسکاتیش فولد

 • دندون‌های گربه باید روزانه تمیز بشه تا در مقابل بیماری‌های دهانی و دندانی ازش مراقبت کرده باشین. اگه از بچگی گربه رو عادت به مسواک زدن ندادین ممکنه کمی در این مورد چالش داشته باشین.

مراقبت از چشم اسکاتیش فولد

 • با یه دستمال مخصوص گوشه‌های چشم گربه‌اتون رو تمیز کنین. یادتون باشه اگه بگذارین مدت طولانی چرک‌ها کنار چشمش بمونن ممکنه باعث تغییر رنگ پشم‌های دور چشمش بشن و از قشنگی صورتش کم کنن. برای هر چشم از گوشه‌ی تمیز دستمال استفاده کنین تا در صورت وجود عفونت توی یکی از چشم‌ها، چشم دیگه رو آلوده نکنین. بچه‌ها یادتون باشه دستمال رو حتما کمی مرطوب کنین.

گربه اسکاتیش فولد بالغ

مراقبت از گوش اسکاتیش فولد

 • هرچند روز یکبار گوش گربه‌اتون رو چک کنین. ممکنه توی گوشش کثیف باشه، یه تیکه پنبه یا دستمال رو به آب ولرم یا سرکه سیب آغشته کنین و گوشش رو تمیز کنین. به هیچ وجه از گوش‌پاک‌کن برای تمیز کردن گوش گربه‌اتون استفاده نکنین.

تمیز نگه داشتن ظرف خاک

 • با تمیز نگهداشتن ظرف خاکش هم از مشکلات عفونی جلوگیری کردین هم در تمیز نگه داشتن موهاش بهش کمک کردین. گربه‌ها به تمیزی خاکشون حساسن و اگه کثیف بمونه ممکنه دیگه توش دستشویی نکنن. البته دستشویی نکردن گربه توی خاکش ممکنه دلایل دیگه‌ای هم مثل التهاب مثانه داشته باشه. مقاله علت دستشویی نکردن گربه من در خاک چیست و چکار باید کرد؟ یه راهنمای عالی برای مواقعیه که گربه‌اتون توی خاکش دستشویی نمی‌کنه.

بچه گربه اسکاتیش فولد بامزه

رژیم غذایی گربه اسکاتیش فولد

همونطور که می‌دونین گربه‌ها گوشتخوار هستن و بخش اصلی رژیم غذاییشون رو پروتئین تشکیل می‌ده. اما توی اکثر غذاهایی که تهیه می‌کنین مقداری کربوهیدرات هم وجود داره. این کربوهیدرات کمک می‌کنه که غذا گربه رو سیر کنه و کمی هم به اقتصادی‌تر شدن هزینه‌ای که صرف غذا می‌کنین کمک می‌کنه. یادتون باشه صرفه‌جویی هزینه‌ای توی غذایی که برای گربه می‌خرین زیاد انتخاب خوبی نیست. چون کیفیت غذا ممکنه پایین باشه و همون هزینه رو مجبور باشین صرف ویزیت دکتر و درمان گربه‌اتون بکنین. اگه به راهنمایی بیشتری در مورد انتخاب غذا برای گربه احتیاج دارین بعد از خوندن مقاله‌ی چطور بهترین غذای خشک گربه را انتخاب کنیم دیگه هیچ سوالی براتون باقی نمی‌مونه.

غذایی که برای گربه‌اتون در نظر می‌گیرین باید متناسب با سن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتیش باشه. اگه به هر دلیلی از یه اسکاتیش فولد بدون مادر نگهداری می‌کنین و گربه‌ی شما کمتر از یک ماهشه خوندن مقاله‌ی راهنمای نگهداری از بچه گربه یک روزه تا یک ماهه می‌تونه خیلی بهتون کمک کنه.

اسکاتیش‌ها و چاقی

از اونجایی که بدن اسکاتیش‌ها کمی گرده، تشخیص چاقی توشون سختتر از نژادهایی مثل آمریکن شورت هیر هست. اما چاقی باعث مشکلات زیادی مثل دیابت می‌شه پس باید اونو جدی بگیرین. یادتون باشه به طور کلی غذای گربه‌اتون باید ترکیبی از غذای خشک و غذای کنسروی باشه. هر کدوم از این غذاها مزایا و معایب خودشون رو دارن. مقاله همه‌چیز در مورد غذای گربه و نکات مهم تغذیه‌ای این مزایا و معایب رو بررسی کرده و کمک می‌کنه که با توجه به شرایط گربه‌اتون بهترین نوع تغذیه رو انتخاب کنین.

گربه اسکاتیش فولد تپل

غذای خونگی برای گربه اسکاتیش

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که از قیمت های بالا و کمیاب بودن غذاخشک های خارجی گربه و کیفیت پایین و بدخوراک بودن غذاخشک های ایرانی برای گربه ها خسته شدید، این بخش از مقاله رو با دقت بخونید.

آیا غذایی که توی خونه درست میکنیم میتونه برای گربه‌مون مفید و کافی باشه؟

بله، ولی شرط داره

شرطش اینه که دامپزشک بسته به ویژگی های گربه شما مثل

 • وزنش
 • سنش
 • میزان فعالیتش
 • نژادش
 • بیماری های خاص گربه

و چندین فاکتور دیگه، مواد تشکیل دهنده غذای گربه و مقدارشون رو مشخص کنه.

دستور غذایی نوشته شده توسط دامپزشک  چون با توجه به نیازهای غذایی اختصاصی گربه شما محاسبه و فرمول نویسی شده، بسیار بالانس شده هست و میتونه حتی از غذای خشک هم براش مفیدتر باشه چون از مواد تازه و باکیفیت تشکیل شده.

چطور برای گربم از دامپزشک دستور غذایی اختصاصی دریافت کنم؟

ما در پت پرس این امکان رو برای شما فراهم کردیم که از دامپزشک به صورت اختصاصی برای گربه‌تون یه برنامه غذایی کامل و بالانس شده مطابق با

 • نیازهای گربه
 • مواد غذایی مورد علاقه اش
 • بودجه مالی ماهانه برای خرید مواد غذایی گربه

دریافت کنید.

کافیه فرم زیر رو پر کنین  تا باهاتون تماس بگیریم.

توجه: قیمت دریافت برنامه غذایی اختصاصی برای ۳ ماه گربه سالم، ۱۰۰ هزار  تومان است

 

 

خب توی این مطلب در مورد اسکاتیش‌های فولد کلی صحبت کردیم و مهمترین نکته‌های نگهداری ازشون رو بررسی کردیم. اگه هنوز گربه‌اتون رو انتخاب نکردین در مورد اینکه اسکاتیش‌های آنفولد زندگی راحت‌تری رو در کنارتون می‌تونن تجربه کنن بیشتر فکر کنین و بعد گربه‌ی مورد نظرتون رو انتخاب کنین. هر سوالی دارین توی قسمت نظرات ازمون بپرسین. اگه دوس دارین در مورد شرایط اسکاتیش فولدتون با دامپزشک صحبت کنین، توی سایت عضو بشین و با تیم ما در تماس باشین.

آرمیتا آیتی‌زاده

۲ نظر

 • سلام من یک گربه اسکاتیش فولد دارم باید چطور تربیتش بدم بره در ظرف خاک دستشویی کنه و باید چطوری ظرف خاکشو تمیز کنم

  • سلام مهدی عزیز،
   معمولا گربه ها سریع یاد میگیرن توی خاک دستشویی کنن. وقتی میخواست دستشویی کنه توی ظرف خاک بذارینش (ارتفاع خاک حداقل ۲ سانت باشه)، با بیلچه ی مخصوصشون خاکو بکنین و وقتی دستشویی کرد روش خاک بریزین.
   تقریبا روزانه خود دستشوییا رو با بیلچه میتونین بردارین. هر یکی دوهفته هم میتونین به کل ظرف خاکشو تمیز کنین. (ظرف دستشویی اتومات هم هست براشون که خودبخود دستشوییارو جمع میکنه که البته ممکنه سروصدای دستگاه برای گربتون آزاردهنده باشه)
   این مقاله میتونه کمکتون کنه:
   راهنمای خرید خاک گربه از پت شاپ (انواع + تفاوت‌ها + مزایا و معایب)

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.