نصب اپلیکیشن
معرفی جامع گربه‌ی اسکاتیش فولد + نگهداری

معرفی جامع گربه‌ی اسکاتیش فولد + نگهداری

گربه‌ اسکاتیش فولد به خاطر صورت بامزه و جغد مانندش، از محبوبترین نژادهای گربه توی
شبکههای اجتماعی محسوب می‌شه. اد شیران و تیلور سوییفت از جمله افراد مشهوری هستن که توی خونه‌شون از همین نژاد نگهداری می‌کنن. آسیایی ها به خصوص ژاپنی‌ها هم این نژاد رو واقعا دوست دارن و هر روز کلی ویدئو بامزه ازشون منتشر می‌کنن.

اما چی گربه اسکاتیش‌ فولد رو تا این حد محبوب قلب‌ها کرده؟ این مطلب پت پرس در همین مورده. توی این مطلب می‌خوایم بیشتر در مورد گربه‌های اسکاتیش فولد صحبت کنیم. ببینیم مشخصاتشون چیه، چه انواعی دارن، غذای مورد علاقه‌اشون چیه و تفاوتشون با گربه‌های اسکاتیش آنفولد یا استریت چیه.

گربه‌ی اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد از کجا اومده؟

سال ۱۹۶۱ یه چوپان اسکاتلندی که عاشق گربه‌ها بود با یه گربه به اسم سوزی روبرو شد. سوزی توی طویله‌ی یه مزرعه نگهداری می‌شد و کارش گرفتن موش‌های اون طویله بود. چیزی که نظر چوپان رو جلب کرد گوش‌های خم شده‌ی سوزی بود. اون سوزی رو به خونه برد و ازش برای تکثیر نژاد استفاد کرد. گربه‌های اسکاتیش فولد اولین بار به خاطر یه جهش ژنتیکی به این شکل در اومدن و بعد از طریق تکثیر، زیاد و زیادتر شدن.

گربه اسکاتیش فولد خوشگل

شخصیت و خلق و خوی گربه اسکاتیش فولد

اگه از یه اسکاتیش فولد نگهداری می‌کنین حتما متوجه شدین که بعد از گوش‌های خم شده‌شون اولین چیزی که نظر هرکسی رو جلب می‌کنه، مدل‌های عجیب و غریب و بامزه‌ایه که برای خوابیدن و نشستن انتخاب می‌کنن.

اونا معمولا به یکی از اعضای خونه دلبستگی بیشتری پیدا می‌کنن و بیشتر دوست دارن نزدیک اون فرد باشن. البته این باعث نمی‌شه که بقیه اعضای خونه نتونن باهاشون بازی کنن. گربه های اسکاتیش عشق و محبتشون رو به شما و بقیه‌ی اعضای خونه نشون می‌دن.

اگه براتون جالبه که در مورد احساسات گربه‌‌تون نسبت به خودتون بیشتر بدونین خوندن مطلب احساس گربه به صاحبش چیه؟  رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم. اونا با بچه‌های کوچیک خیلی خوب کنار میان و اگه نگران ارتباطشون با غریبه‌ها هستین هم باید بدونین حسابی مهمون نوازن.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد

آیا گربه‌های اسکاتیش می‌تونن ساعت‌های طولانی تنها بمونن؟

گربه اسکاتیش‌فولد دوست داره تمام توجه‌ها رو به خودشون جلب کنن اما به روش خاص خودشون. اونا از انواع ‌گربه‌هایی نیستن که دوس داشته باشن روی پای شما بخوابن. همین که نزدیکشون باشین براشون کافیه. پس اگه دنبال گربه‌ای هستین که حسابی لوس باشه و از بغلتون جدا نشه اسکاتیش ها زیاد برای شما مناسب نیستن.

یادتون باشه، اگه از افرادی هستین که ساعت‌های طولانی باید کار کنین و زیاد خونه نیستین، خوبه برای اسکاتیشتون یه جفت بیارین تا تنها نمونه در غیر این صورت شاید یه اسکاتیش فولد بهترین انتخاب برای شما نباشه.

گربه‌های اسکاتیش فولد بازیگوش و مهربونن، اسباب بازی‌ها رو خیلی دوس دارن اما محبوب‌ترین بازی براشون اونیه که صاحبشون هم توش دخیل باشه. ما توی مقاله‌ی ۱۰ نوع اسباب بازی گربه پرطرفدار کلی اسباب بازی خوب بهتون معرفی کردیم و نحوه بازی با هرکدوم از اونها رو براتون توضیح دادیم، که می‌تونه توی رابطه‌ با گربه‌تون یه دنیا تاثیر بگذاره.

این نژاد خیلی منعطفه و با شرایط زندگی آپارتمانی به خوبی عادت می‌کنه. همونطور که با یه خونه پر از بچه و سگ می‌تونه کنار بیاد، با زندگی در کنار یه فرد تنها هم به خوبی وفق پیدا می‌کنه.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد طوسی

خصوصیت‌های فیزیکی گربه‌ اسکاتیش فولد

گوش‌های خم شده اسکاتیش فولدها بارزترین نشونه‌ی اونهاست که صورتی شبیه به جغد بهشون داده.

بچه‌های اسکاتیش فولدها تا ۳ هفتگی گوش‌های صافی دارن. بعد از ۳ هفتگی ممکنه گوش‌هاشون صاف باقی بمونه یا خم بشه. گوش حدود ۴۰% از بچه‌های اونا صاف می‌مونه.

این به این معنیه که اگه دنبال یه اسکاتیش با گوش‌های خم شده هستین باید قیمت بیشتری رو براش پرداخت کنین. چون نادرتره.

به طور کلی اسکاتیش‌ها گربه‌هایی با سایز متوسط محسوب می‌شن. گربه‌های ماده بین ۳ تا ۴ کیلوگرم و گربه‌های نر این نژاد بین ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن دارن. چشم‌های گردی دارن که دل هرکسی رو می‌بره. اون‌ها می‌تونن موهای بلند یا کوتاهی داشته باشن و میزان مو ریزی متوسطی دارن. اصلاح و شونه زدن موهاشون زیاد راحت نیست. گربه‌های این نژاد زیاد میو میو نمی‌کنن اما صدای نازک و بامزه‌ای دارن.

قیمت گربه اسکاتیش

قیمت این گربه بامزه تا حد زیادی به فولد یا آنفولد بودن گوش‌هاش بستگی داره؛ البته عوامل دیگه‌ای مثل رنگ گربه هم می‌توننه روی قیمت تاثیرگذار باشه. اما به طور کلی گربه اسکاتیش فولد چون کمیاب تره قیمت بالاتری هم داره.

 • قیمت گربه اسکاتیش آنفولد در حال حاضر چیزی بین ۲-۴ میلیون تومانه.
 • قیمت گربه اسکاتیش فولد خیلی بیشتره و حدود۴-۶ میلیون تومانه.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد چشم ابی

رنگ‌بندی و انواع گربه اسکاتیش فولد

اسکاتیش‌ها می‌تونن در انواع و رنگ‌های مختلفی باشن. رنگ‌های معمول این نژاد گربه عبارتند از:

انواع گربه اسکاتیش با رنگ خالص (Solid)

 • گربه اسکاتیش فولد بلو
 • گربه اسکاتیش فولد سفید
 • گربه اسکاتیش فولد مشکی
 • گربه اسکاتیش فولد کرم
 • گربه اسکاتیش فولد قرمز یا گارفیلدی

رنگ تبی و طرحدار (Tabby)

اسکاتیش فولد دودی و نقره‌ای (silver)

گربه اسکاتیش چینچیلا : گربه اسکاتیش فولد به رنگ گربه‌ چین چیلا

گربه اسکاتیش دودی و سایه‌دار (Smoke colors)

گربه اسکاتیش‌ فولد سفید و دو رنگ می‌تونن چشم‌های آبی یا چشم دورنگ (مثل گربه‌های نژاد وان) داشته باشن.

طول عمر گربه‌های اسکاتیش فولد

همونطور که می‌دونین محیط زندگی، رژیم غذایی و جدی گرفتن چک آپ‌ها و واکسن‌های گربه‌اتون توی طول عمرش تاثیر زیادی داره. اما به طور کلی گربه‌های اسکاتیش فولد حدود ۱۱ تا ۱۵ سال عمر می‌کنن.

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد خاکستری

سلامت اسکاتیش فولدها

همونطوری که می‌دونین یه سری از بیماری‌ها بین نژادهای خاصی از گربه‌ها رایج‌تره؛ علتش هم مسائل ژنتیکی مربوط به اون نژاده.

دلیل اصلی خم بودن گوش‌های اسکاتیش فولدها یه نارسایی هست که باعث می‌شه غضروف‌هاشون به خوبی قوی نشه و نتونه گوش رو صاف نگه داره. این مشکل توی بقیه‌ی غضروف‌های بدنشون هم وجود داره.

معمولا این گربه‌ها موقع راه رفتن، دویدن یا پریدن کمی احساس درد می‌کنن و همین باعث می‌شه زیاد گربه‌های فعالی نباشن. افرادی که حامی حقوق حیوانات هستن، مخالف پرورش و خرید و فروش این نژاد هستن. چون معتقدن که زیبایی این نژاد باعث شده که سلامت و زندگی سالمش در درجه‌ی دوم اهمیت قرار بگیره و این اصلا انسانی نیست.

خوشبختانه در خیلی از ایالت‌های استرالیا و آمریکا به مرور پرورش نژاد فولد در حال ممنوع شدنه.

در مورد اسکاتیش فولدها، سه بیماری رایج‌ دیگه هم وجود داره که راجع بهشون کمی باهم صحبت می‌کنیم.

دوتا گربه اسکاتیش فولد

 • استئوکوندرو دیسپلازیا

متاسفانه ژنتیک معیوب نژاد اسکاتیش فولد که باعث میشه مدل گوش خاصی داشته باشه موجب نقص هایی در استخوان و مفصل این نژاد میشه که براشون گاهی خیلی دردناکه. به علاوه همه گربه های این نژاد به میزان مختلف از بیماری مفصلی خاصی که باعث میشه مفصل خورده شه و مهره های دم بهم فیوز شن رنج میبرن؛ این مشکل ممکنه توی قوزک پا و همچنین زانوهاشون ایجاد شه و ناتوانی در حرکت براشون ایجاد کنه.

اگه توی دمش سفتی احساس کردین یا متوجه شدین که موقع تکون دادنش درد داره این موضوع رو با دامپزشک درمیون بگذارین.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

نوعی بیماری قلبیه که طی اون ماهیچه قلب گربه ضخیم می‌شه. هنوز ثابت نشده که این بیماری ارثی هست یا نه؛ اما قبل از به سرپرستی گرفتن گربه‌تون بهتره اون رو پیش دامپزشک ببرین و توی چک آپ‌ها هم از دامپزشک بخواین که این موضوع رو بررسی کنه.

 • پلی کیدنی

یه بیماری ژنتیکی مربوط به کلیه هستش که موجب میشه کلیه به خوبی رشد نکنه و کیست‌هایی توی کلیه ایجاد بشه. ممکنه که پدر مادر یه گربه ی اسکاتیش فولد این مشکل رو بروز ندن ولی بچه دچار این مشکل باشه؛ تنها راهی که بشه فهمید این مشکل تو ژنتیکشون هست یا نه آزمایش DNA هستش

بچه گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد چشم ابی روشن

آیا اسکاتیش فولدها به خاطر مدل خاص گوش‌هاشون بیشتر دچار بیماری‌های گوش می‌شن؟

گوش اسکاتیش‌ فولدها هم مثل بقیه‌ی نژادها موقع ترس به پشت خم می‌شه یا وقتی که بسته یه چیپس رو باز می‌کنین تیز می‌شه، پس از نظر شنوایی و قابلیت حرکتی هیچ مشکلی نداره.

طبق تحقیقی که انجام شده گوش اسکاتیش فولدها بیشتر از بقیه‌ی نژادها ترشح داره اما نگران عفونت گوش و جرب نباشین. ریسک ابتلای گربه‌ی اسکاتیش فولد به جرب و عفونت گوش مثل بقیه‌ی نژادهاس. (مطلب مرتبط: جرب گربه)

نکته‌ای که خوبه در موردش بدونین اینه که ناشنوایی توی گربه‌های اولیه‌ی اسکاتیش فولد زیاد گزارش می‌شده اما دلیلش خم بودن گوششون نبوده. بیشتر اسکاتیش فولدهای اولیه سفید رنگ بودن و گربه‌های سفید به دلایل نامعلوم در مقابل ناشنوایی بیشتر آسیب‌پذیرن.

تفاوت گربه‌های اسکاتیش فولد و آنفولد (استریت)

تفاوت بین این دو گونه در ظاهر فقط گوش خم شده‌ی نوع فولد هست. اما در باطن همونطور که در بخش قبل گفتیم خم بودن گوش گربه به خاطر یه نارسایی اتفاق می‌افته که توی انواع آنفولد این مشکل وجود نداره. در واقع گونه‌های آنفولد زندگی راحت‌تری رو در سلامتی کامل سپری می‌کنن در حالی که همون ویژگی‌های شخصیتی اسکاتیش‌های فولد رو دارن.

متاسفانه فرهنگ غلطی به راه افتاده که توی مسابقه‌های جهانی زیبایی مخصوص اسکاتیش‌های فولد اگر گوش گربه ایستاده باشه به اندازه‌ی کافی زیبا محسوب نمی‌شه و اجازه‌ی ورود به مسابقه به گربه داده نمی‌شه.

گربه گربه‌ی اسکاتیش فولد

نگهداری از گربه اسکاتیش فولد

نگهداری از مو

 • لازمه که موهای اسکاتیش فولدتون رو مرتب شونه کنین تا موهایی که از بدنش جدا شدن تمیز بشن. اینطوری از کرک شدن موهاش جلوگیری کنین. وقتی موهای گربه کرک بشه، محیط مناسبی برای رشد کک و شپش و قارچ به وجود می‌آد. اگه موهای اسکاتیشتون بلنده هفته‌ای دوبار موهاش رو شونه کنین.
 • ریزش موی گربه اسکاتیش در حد نرمال همه گربه‎هاست و به ویژه اوایل بهار و پاییز موریزی بیشتری دارن. البته ریزش موی گربه‌های اسکاتیش موبلند به خاطر بلندی موها بیشتر قابل مشاهده است و زودتر در سطح خونه و مبلمان دیده می‎شه. شانه کردن مدام موها تا حد زیادی می‌تونه از ریخته شدن موها در سطح خونه جلوگیری کنه.

مراقبت از دهان و دندان اسکاتیش فولد

 • دندون‌های گربه باید روزانه تمیز بشه تا در مقابل بیماری‌های دهانی و دندانی ازش مراقبت کرده باشین. مسواک زدن گربه مهمترین کاریه که برای مراقبت از دندون های اسکاتیش باید انجام بشه. اگه نگهداری از بچه گربه اسکاتیش رو از اول طبق اصول انجام داده باشید و از بچگی گربه رو به مسواک زدن عادت داده باشین در این مورد مشکل چندانی نخواهید داشت.

مراقبت از چشم اسکاتیش فولد

 • با یه دستمال مخصوص گوشه‌های چشم گربه‌اتون رو تمیز کنین. یادتون باشه اگه بگذارین مدت طولانی چرک‌ها کنار چشمش بمونن ممکنه باعث تغییر رنگ پشم‌های دور چشمش بشن و از قشنگی صورتش کم کنن. برای هر چشم از گوشه‌ی تمیز دستمال استفاده کنین تا در صورت وجود عفونت توی یکی از چشم‌ها، چشم دیگه رو آلوده نکنین. بچه‌ها یادتون باشه دستمال رو حتما کمی مرطوب کنین.

گربه اسکاتیش فولد بالغ

مراقبت از گوش اسکاتیش فولد

 • هرچند روز یکبار گوش گربه‌اتون رو چک کنین. ممکنه توی گوشش کثیف باشه، یه تیکه پنبه یا دستمال رو به آب ولرم یا سرکه سیب آغشته کنین و گوشش رو تمیز کنین. به هیچ وجه از گوش‌پاک‌کن برای تمیز کردن گوش گربه‌اتون استفاده نکنین.

تمیز نگه داشتن ظرف خاک

 • با تمیز نگهداشتن ظرف خاکش هم از مشکلات عفونی جلوگیری کردین هم در تمیز نگه داشتن موهاش بهش کمک کردین. گربه‌ها به تمیزی خاکشون حساسن و اگه کثیف بمونه ممکنه دیگه توش دستشویی نکنن. البته دستشویی نکردن گربه توی خاکش ممکنه دلایل دیگه‌ای هم مثل التهاب مثانه داشته باشه. مقاله علت دستشویی نکردن گربه من در خاک چیست و چکار باید کرد؟ یه راهنمای عالی برای مواقعیه که گربه‌اتون توی خاکش دستشویی نمی‌کنه.

فرق گربه اسکاتیش و بریتیش

گربه اسکاتیش و بریتیش شاید در نگاه اول شبیه به هم برسن و به همین دلیل هم خیلی‌ها این دو تا نژاد رو با هم اشتباه می‌گیره.

اما نژاد اسکاتیش و بریتیش تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارن مثل:

 • اولین و بارزترین تفاوت اونا ساختار گوش‌هاشونه. اسکاتیش گوش‌هایی فولد و افتاده و خم داره در حالیکه گربه بریتیش گوش‌هایی نوک تیز و ایستاده داره.
 • موهای گربه بریتیش کوتاه و بسیار متراکمه و به مراقبت و رسیدگی کمی نیاز داره. موهای گربه‌های اسکاتیش که در دو نوع موبلند و کوتاه وجود داره اما به مراقبت بیشتری نیاز داره.
 • از نظر جثه گربه بریتیش جزء گربه‌های متوسط تا بزرگ به حساب میاد. اما اسکاتیش‌ها کوچکترن و جثه متوسطی دارن.
 • از نظر خصوصیات اخلاقی هم تفاوت گربه اسکاتیش و بریتیش در اینه که بریتیش‌ها شخصیت مستقلی دارن و خیلی بغلی نیستن. اما اسکاتیش عاشق بغل شدن و نوازش هستن و زیاد از تنها موندن خوششون نمیاد.

اسکاتیش فولدها جزء گونه‌های کمیاب به حساب میان و به همین دلیل هم ممکنه قیمت بالاتری داشته باشن.

بچه گربه اسکاتیش فولد بامزه

رژیم غذایی گربه اسکاتیش فولد

همونطور که می‌دونین گربه‌ها گوشتخوار هستن و بخش اصلی رژیم غذاییشون رو پروتئین تشکیل می‌ده. اما توی اکثر غذاهایی که تهیه می‌کنین مقداری کربوهیدرات هم وجود داره. این کربوهیدرات کمک می‌کنه که غذا گربه رو سیر کنه و کمی هم به اقتصادی‌تر شدن هزینه‌ای که صرف غذا می‌کنین کمک می‌کنه.

یادتون باشه صرفه‌جویی در هزینه غذایی که برای گربه می‌خرین زیاد انتخاب خوبی نیست. چون کیفیت غذا ممکنه پایین باشه و همون هزینه رو مجبور باشین صرف ویزیت دکتر و درمان گربه‌اتون بکنین.

اگه به راهنمایی بیشتری در مورد انتخاب غذا برای گربه احتیاج دارین بعد از خوندن مطلب غذای خشک گربه میتونین با انواع غذای خشک برای گربه ها آشنا بشین و بهترین گزینه رو برای گربه‌تون انتخاب کنین.

غذایی که برای گربه‌اتون در نظر می‌گیرین باید متناسب با سن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتیش باشه. اگه به هر دلیلی از یه اسکاتیش فولد بدون مادر نگهداری می‌کنین و گربه‌ی شما کمتر از یک ماهشه خوندن مقاله‌ی راهنمای نگهداری از بچه گربه یک روزه تا یک ماهه می‌تونه خیلی بهتون کمک کنه.

اسکاتیش‌ها و چاقی

از اونجایی که بدن اسکاتیش‌ها کمی گرده، تشخیص چاقی توشون سختتر از نژادهایی مثل آمریکن شورت هیر هست. اما چاقی باعث مشکلات زیادی مثل دیابت می‌شه پس باید اونو جدی بگیرین. یادتون باشه به طور کلی غذای گربه‌اتون باید ترکیبی از غذای خشک و غذای کنسروی باشه. هر کدوم از این غذاها مزایا و معایب خودشون رو دارن. مقاله همه‌چیز در مورد غذای گربه و نکات مهم تغذیه‌ای این مزایا و معایب رو بررسی کرده و کمک می‌کنه که با توجه به شرایط گربه‌اتون بهترین نوع تغذیه رو انتخاب کنین.

جمع بندی

خب توی این مطلب در مورد اسکاتیش‌های فولد کلی صحبت کردیم و مهمترین نکته‌های نگهداری ازشون رو بررسی کردیم. اگه هنوز گربه‌اتون رو انتخاب نکردین در مورد اینکه اسکاتیش‌های آنفولد زندگی راحت‌تری رو در کنارتون می‌تونن تجربه کنن بیشتر فکر کنین و بعد گربه‌ی مورد نظرتون رو انتخاب کنین. هر سوالی دارین توی قسمت نظرات ازمون بپرسین. اگه دوس دارین در مورد شرایط اسکاتیش فولدتون با دامپزشک صحبت کنین، توی سایت عضو بشین و با تیم ما در تماس باشین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.1/5 - (27 امتیاز)
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
عماد
نوشته شده در: ۳۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام خدمت همه دوستان
من یک اسکاتیش فلود شش ماهه دارم و میخواهم تجربه خودم رو با دوستان به اشتراک بگذارم ، دوستان این نژاد بنظرم ترکیبی از بازیگوشی، تربیت پذیری ، هوش بسیار بالا و شخصیت بسیار مهمان نواز
و لوس است . این گربه نیاز به رسیدگی مستمر داره یعنی بهداشت محیط ، غذای سالم ، نظافت گوشها و … .
باید مثل یک فرزند به او رسیدگی کنید در تیر ماه سال هزار و چهارصد هزینه تقریبی نگهداری این گربه بین دویست تا سیصد هزار تومان است . این مبلغ شامل غذای خشک، غذای های خانگی مرطوب ، خاک دستشویی و هزینه سالیانه واکسن های او هست .
این گربه در صورتی که روزانه فعالیت فیزیکی داشته باشد مثلا روزانه با او ۱۵ دقیقه بازی کنید هیچ مشکلی در مهرها و راه رفتن نخواهند داشت و بسیار به تغذیه و سیستم گوارش آنها کمک میکند . نکته جالب در مورد گربه بنده این هست که عاشق آب هست البته من روزانه سه ظرف آب تمیز در جاهای مختلف خانه برای او گذاشتم و همیشه موقع شستن ظرف ها و هنگام کار در آشپزخانه زیر دست و پای من هست و عاشق صدای آب در ضمن در کل این مدت دو مرتبه حمام کرده که با استفاده از مطالب این وب سایت و اینترنت آموزش های : حمام کردن ، ناخن گیری ، مسواک ، تبیه ،تشویق و همه چیز در اختیار شما است .
در مجموع شخصیت بسیار وابسته ای دارد اما زمانی اجازه ناز و نوازش میدهد که خودش بخواهد و در نهایت اون نیاز به توجه دارد و بسیار تربیت پذیری بالا دارد شاید به نوعی وسواسی ترین نوع گربه اسکاتیش فلود هست .

خیلی ممنون از سایت خوب شما و سرکار خانم آرمیتا بابت این همه مطالب عالی

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۳۱ تیر, ۱۴۰۰

عماد عزیز
خیلی ممنونیم که تجربه ات رو در مورد این نژاد فوق العاده با ما و کاربرامون در میون گذاشتی🌹🌹

پاسخ به این نظر
محمد حسن
نوشته شده در: ۹ تیر, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید مقاله عالی بود میخواستم بپرسم آیا اگر گربه رو بیرون از خانه نبریم مشکلی پیش میاد

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام محمد حسن عزیز
گربه ها عادت دارن پرسه زنی انجام بدن و اینکار براشون میتونه خطرناک هم باشه. ایرادی نداره اگر گربه رو بیرون نبرید

پاسخ به این نظر
سوگند
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ببخشید من قصد خرید این نژاد رو داشتم ولی با این حجم بیماری که متوجه شدم پشیمونم کرد 🥺😭😶

پاسخ به این نظر
Yasna
نوشته شده در: ۱۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر 🌸
تماام مقاله هاتون عالیه😍 ولی میشه یک مقاله ی بخصوص برای نژاد اوسی کت بنویسید؟🐱

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام یسنا جان
ممنون از اینکه با ما همراه بودی
حتما توی پلن قرار میدیم

پاسخ به این نظر
amirreza va ronald
نوشته شده در: ۷ دی, ۱۳۹۹

عالی بود من برای گربه ام خیلی اسفاده کردم

پاسخ به این نظر
ارین
نوشته شده در: ۶ دی, ۱۳۹۹

سلام ببخشید بنده قصد خرید گربه اسکاتیش را داشتم ولی وقتی مشکله مفاصلیه این نژادو درموردش فهمیدم دلم ریخت ایا نژادی دیگر به بامزگی و ویژگی های این نژاد هست و ایا ممکن است پرورس دهنده ای باشد که این نژادو طوری پرورش بده که دیگر مشکل مفصلی نداشته باشد و اگر هست میشه ادرسی چیزی لطف کنید ؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام آرین جان
گربه های اسکاتیش فولد فقط این مشکل رو دارن و اگر اسکاتیش استریت یا آنفولد خریداری کنی این مشکل رو نداره

پاسخ به این نظر
نوا زارع
نوشته شده در: ۲۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید به نظر شما بهترین سن برای خرید گربه چه سنیه من فکر میکنم هرچی سنش کمتر باشه بهتره درسته؟؟؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۶ آذر, ۱۳۹۹

سلام نوا عزیز ، از ۲ ماهگی که دوره ی شیر خوردنش و پیش مادرش گذرونده باشه و غذا رو شروع کرده باشه ، از لحاظ آموزش دادن و تربیت کردن و اینکه واکسیناسیون و ضد انگلش هم خودتون پیش دامپزشک از این سن میتونین انجام بدید

پاسخ به این نظر
مهدی مشهوری
نوشته شده در: ۵ آذر, ۱۳۹۹

سلام به همه
من و همسرم به سگها و گربه های بی سرپرست خیلی رسیدگی میکنیم و تا حالا شرایطش وجود نداشته که حیوون خانگی داشته باشیم اما بتازگی این شرایط بوجود اومده و میخوایم یه بچه گربه بیاریم تا کنارمون باشه. از دوستان اگر کسی اسکاتیش داره و تازه زایمان کرده و سرایط نگهداریشو نداره ما (من و همسرم)یدونه شو میخوایم که ازش نگهداری کنیم. با تعهد نامه و هر شرطی هم لازم باشه میپذیرم. ممنون میشم بهم خبر بدین

پاسخ به این نظر
مهدی جلالی زاده
نوشته شده در: ۶ تیر, ۱۳۹۹

سلام من گربه ام بیماری استخوان درد گرفته(از دامپزشک پرسیدم) اگه پاهای اونو بمالم خوب احساس راحتی میکنه یا خوب نیست . و به اون چه غذاها یی باید بدم برای استخواناش خوب باشه

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱ مهر, ۱۳۹۹

سلام مهدی عزیز،
اگه ماساژ و فیزیوتراپی اصولی باشه میتونه به کاهش درد کمک کنه اما اگه نباشه درد بیشتری ممکنه ایجاد کنه بنابراین توصیه میکنم بهترین تمرینا و فیزیوتراپیارو از پزشکش بپرسین. احتمال زیاد غذاهای مخصوص سلامت غضروف و استخوان برندای مختلف تو بازار هست (مثل رویال) ولی میتونین غذای معمولی بدین و درکنارش قرص و مکملش رو بهش بدین. یا اینکه غذای خونگی اصولی و فرموله براش تهیه کنین. برای مورد آخر همکارمون میتونن کمکتون کنن:
دریافت برنامه و دستور غذای خانگی گربه از دامپزشک (با توجه به ویژگی های گربه)

پاسخ به این نظر
مهدي جلالي زاده
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یک گربه اسکاتیش فولد دارم باید چطور تربیتش بدم بره در ظرف خاک دستشویی کنه و باید چطوری ظرف خاکشو تمیز کنم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام مهدی عزیز،
معمولا گربه ها سریع یاد میگیرن توی خاک دستشویی کنن. وقتی میخواست دستشویی کنه توی ظرف خاک بذارینش (ارتفاع خاک حداقل ۲ سانت باشه)، با بیلچه ی مخصوصشون خاکو بکنین و وقتی دستشویی کرد روش خاک بریزین.
تقریبا روزانه خود دستشوییا رو با بیلچه میتونین بردارین. هر یکی دوهفته هم میتونین به کل ظرف خاکشو تمیز کنین. (ظرف دستشویی اتومات هم هست براشون که خودبخود دستشوییارو جمع میکنه که البته ممکنه سروصدای دستگاه برای گربتون آزاردهنده باشه)
این مقاله میتونه کمکتون کنه:
راهنمای خرید خاک گربه از پت شاپ (انواع + تفاوت‌ها + مزایا و معایب)

پاسخ به این نظر
Awtix
نوشته شده در: ۲۴ خرداد, ۱۳۹۹

سلام
ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
من میخام گربه بگیرم اما بین پرشین و اسکاتیش آنفولد موندم(بیشتر بین فولد و آنفولد مد نظرم آنفولدهست چون نمیخام از لحاظ بدنی و استخوانی خیلی اذیت شه) .ممنون میشم کمکم کنین.
ترجیح میدم گربه ام بغلی باشه و موقعی ک میخام بغلش کنم مقاومت نکنه
آروم باشه و خونه رو بهم نریزه
ولی درعین حال وقتی میخام باهاش بازی کنم تنبلی نکنه:/
وقت همه جوری واسه موهاش و دندوناش و خاکش میزارم و از نظر بهداشتی نمیزارم اذیت شه
به وقتش خودشو لوس کنه و مغرور و از خود راضی نباشه
لطفا اگه میشه راهنماییم کنین ک پرشین برام بهتره یا اسکاتیش آنفولد
مرسی♡♡^^

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
اسم درست نژادش اسکاتیش استریت (straight) هست. پرشین به نسبت گربه های دیگه آرومتر هست. اینو هم درنظر داشته باشین که کلا گربه ها جوری که شما بخواین رفتار نمیکنن و هرکدوم شخصیت منحصر به فرد خودشونو دارن و لازمه که ما خودمونو با شخصیت اونا وفق بدیم. میتونین برای آشنا شدن بیشتر با نحوه نگهداری ازشون این کتاب رو هم مطالعه کنین:
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

پاسخ به این نظر