پت پرس
گربه لوس

۷ دلیل که باعث میشه افراد با نگهداری از حیوانات خانگی مخالف باشن (دلایل حیوان گریزی آدم ها)

اخیرا  نگهداری از حیوانات خانگی به یکی از پرطرفدارترین ترندهای روز تبدیل شده و هرکدوم از ما اطرافمون حداقل یک خانواده رو میشناسیم که حیوان خانگی داره. به نظر میرسه در طول سال های متوالی روز به روز حیوانات جای خودشون رو بیشتر به قلب و خانه های ما انسان ها باز کردن و نادیده گرفتنشون جزو محالات شده. وقتی روز به روز تمایل برای نگه داری از حیوانات خونگی بیشتر دیده میشه، میتونیم نتیجه گیری کنیم که اونا ویژگی هایی دارن که ما آدم ها رو جذب میکنه.

البته به همون اندازه که خانواده های حیوون دار در اطرافمون داریم، به افرادی هم برخورد میکنیم که چشم دیدن هیچ حیوونی رو ندارن و به شدت مخالف نگهداری از اون ها هستن. البته این دسته از آدم ها دلایل مختلفی برای تنفر از حیوانات دارن. تنفر از حیوانات الزاما چیزی نیست که به دلیل شخصیت یا ویژگی های اون آدم وجود داشته باشه بلکه بیشتر تحت تاثیر فرهنگ، تربیت و تجربات اون شخص در طول زندگی به وجود آمده.

در ادامه، لیستی از مهم ترین باورها یا دلایلی رو آوردیم که روی علاقه و تنفر افراد به حیوانات خانگی تاثیر میذارن.

۱٫     اون ها فکر میکنن حیوانات کثیف هستن و مریضی میارن

این باور شاید شایع ترین باوری باشه که در میان مردم رواج داره و سبب حیوان گریزی میشه. البته معمولا کسانی که این باور رو دارن برای باورشون دلیل علمی محکمی نمیارن و معمولا دیده میشه که  این باور از زمان بچگی توسط والدین بهشون تلقین شده یا خودشون این برداشت رو کردن.

حتما بخوانید:  پاسخ به متداول ترین سوالات شما در مورد گربه ها

البته اگر شما هم در نزدیکی خودتون کسی رو داشته باشین که خونه کثیفی داره و از تعداد زیادی گربه هم نگهداری میکنه، تا آخر عمر گربه و بوی ادرارش خاطره بدی رو تو ذهنتون تداعی میکنه.

منابع معتبر در مورد بیماری گرفتن از گربه یا سگ چی گفتن؟

ولی این دلیل محکمی برای این ادعا که حیوانات خانگی مثل سگ و گربه باعث بیماری میشن، نیست. تحقیقات انجام شده خلاف این رو ثابت کردن. طبق گفته سایت berkeleywellness احتمال بیماری گرفتن ما آدم ها از همدیگه، خیلی بیشتر از احتمال بیماری گرفتن از سگ یا گربه است. سایت ABC health  هم گفته حتی اگر شما با سگ یا گربتون توی یک تخت بخوابین، باز هم در صورتی که سیستم ایمنی نرمالی داشته باشین از اون ها مریضی نمیگیرین.

 

گربه لوس

۲٫     طبق نظر اونا، نگهداری از حیوانات بی کلاسیه

این باور شاید بیشتر در مورد گربه، جوندگان و پرندگان وجود داشته باشه. گرچه ثابت شده با وجود هزینه هایی که باید صاحبین حیوانات خانگی برای نگهداری از اونا صرف کنن، فقط خانواده هایی با درآمد متوسط رو به بالا توان نگهداری از حیوانات رو دارن.

نگهداری از سگ هم که این روزها خیلی مد شده و خیلی از افراد فقط برای پز دادن سمت خرید سگ میرن. در صورتی که این کار اشتباهه و فقط باید در صورتی که کاملا آمادگی خرید سگ رو دارین این تصمیم رو اتخاذ کنین.

۳٫     حیوانات خانگی باعث آلرژی میشن

باعث تعجبه که بیشتر مردم فکر میکنن حیوانات باعث آلرژی و حساسیت میشن در حالی که تحقیقات نشون دادن کودکانی که با حیوانات خانگی بزرگ میشن در بزرگسالی خیلی کمتر در معرض انواع حساسیت ها و آلرژی ها قرار میگیرن. البته برخی از بزرگسالان به موی سگ و گربه و … حساسیت دارن که در این صورت بهتره فاصله قانونی رو باهاش رعایت کنن!

حتما بخوانید:  همه چیز درباره سینوفوبیا یا ترس از سگ ها

۴٫     حیوانات خانگی باری هستن بر روی دوش جامعه!

شاید خیلی ها این طرز تفکر رو داشته باشن که وقتی هزاران آدم از گرسنگی میمیرند نگهداری از حیوانات خانگی و هزینه کردن برای اون ها، کار درستی نیست. البته کسانی که این طرز تفکر رو دارن به خیلی جوانب دیگه این قضیه دقت نمیکنن.

مثلا اینکه نگهداری از حیوانات خانگی یه روش برای درمان افسردگی هست و سالیانه هزاران نفر رو از افسردگی نجات میده.

۵٫      ترس از حیوانات

ترس از حیوانات (بخصوص ترس از سگ و گربه) برای خیلی از افراد موضوع جدی ایه. حتما براتون پیش اومده که ببینین پدر و مادرها فرزندانشون رو از دست زدن و بازی با حیوانات خانگی دیگران منع میکنن. همین منع کردن و ترساندن بچه ها میتونه سبب ایجاد ترس یا فوبیای سگ یا گربه در بزرگسالی بشه.

ترس از سگ

۶٫     درک نمیکنم حیوان خانگی داشتن چه لذتی داره

برخی افراد مشکلی با حیوانات ندارن ولی با نگهداری اون ها مخالفن چون نمیتونن لذتی که صاحبین حیوان خونگی ها از نگهداری از اونا میبرن رو درک کنن.  این افراد معمولا وقتی یکی از نزدیکانشون حیوون خونگی میگیرن یا مدت زمان زیادی رو با یه حیوون سپری میکنن نظرشون عوض میشه.

۷٫     حیوانات فوق العاده هستن ولی نگهداریشون به عنوان حیوان خانگی اشتباهه

برخی افراد از روی دلسوزی با نگهداری از حیوانات در اسارت، مخالفت میکنن. البته جالبه بدونین حیواناتی که توی خونه های ما نگهداری میشن از اجداد وحشیشون که توی جنگل هستن هم بیشتر عمر میکنن و هم زندگی کم استرس تر و کم خطر تری دارن و دانشمندا به این نتیجه رسیدن که حیوانات خانگی از حیوانات وحشی خوشحال ترن!

حتما بخوانید:  احساس گربه به صاحبش چیست؟ (آیا گربه صاحبش را میشناسد؟)

سگ تریر

شما چی فکر میکنین؟ آیا نگهداری از حیوانات خانگی میتونه برای همه افراد جنبه مثبت داشته باشه؟ آیا با نگهداری از یه حیوون جونش رو نجات دادیم یا در حقش ظلم کردیم؟ آیا همه ماها صلاحیت نگهداری از حیوانات رو داریم؟ واکنشمون نسبت به افرادی که از حیوانات میترسن یا ازشون بدشون میاد چی باید باشه؟

2 نظر

  • من به چشم خودم دیدم که یه سری سگ ها بی دلیل به سمت ادم ها حمله ور شدن . اما طرف نمیگه که صاحب سگ تربیت درست بلد نبوده . میگه سگ وحشیه و جاش بین ادما نیست
    و اینکه شستشوی حیوون ها با ما فرق داره و این باعث میشه فکر کنن که حیوون کثیفه
    اگه درست نگهداری بشن هیچ اتفاق بدی نمیوفته. اینو منی دارم میگم که خودم از سگ میترسم

تبلیغات در پت پرس

پت پرس برای کمک به رشد کسب و کارهای مربوط به حوزه حیوانات خانگی برنامه ویژه ای داره.

اطلاعات بیشتر...

 

آیا میدونستین….

سگ دوبرمن

عکس سگ دوبرمن

بریدن گوش ها و دم دوبرمن ها که خیلی هم در ایران شایع هست هیچ ضرورت دامپزشکی یا تربیتی نداره و فقط توسط افراد سودجو انجام میشه.

قطع گوش و دم دوبرمن ها (و سگ های دیگه) عملیه که درد و رنج زیادی رو به حیوان تحمیل میکنه و به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جهان غیرقانونی اعلام شده.

از پت پرس حمایت میکنم 🙌

با کلیک بر روی لینک زیر از تیم پت پرس حمایت میکنم

حمایت مالی از تیم پت پرس❤

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.