نصب اپلیکیشن
گربه لوس

دلایل خشونت علیه حیوانات و حیوان گریزی در ایران

اخیرا  نگهداری از حیوانات خانگی به یکی از پرطرفدارترین ترندهای روز تبدیل شده و هرکدوم از ما اطرافمون حداقل یک خانواده رو میشناسیم که حیوان خانگی داره. به نظر میرسه در طول سال های متوالی روز به روز حیوانات جای خودشون رو بیشتر به قلب و خانه های ما انسان ها باز کردن و نادیده گرفتنشون جزو محالات شده. وقتی روز به روز تمایل برای نگه داری از حیوانات خونگی بیشتر دیده میشه، میتونیم نتیجه گیری کنیم که اونا ویژگی هایی دارن که ما آدم ها رو جذب میکنه.

البته به همون اندازه که خانواده های حیوون دار در اطرافمون داریم، به افرادی هم برخورد میکنیم که چشم دیدن هیچ حیوونی رو ندارن و به شدت مخالف نگهداری از اون ها هستن. البته این دسته از آدم ها دلایل مختلفی برای تنفر از حیوانات دارن. تنفر از حیوانات الزاما چیزی نیست که به دلیل شخصیت یا ویژگی های اون آدم وجود داشته باشه بلکه بیشتر تحت تاثیر فرهنگ، تربیت و تجربات اون شخص در طول زندگی به وجود آمده.

در ادامه، لیستی از مهم ترین باورها یا دلایلی رو آوردیم که روی علاقه و تنفر افراد به حیوانات خانگی تاثیر میذارن.

۱- اون ها فکر میکنن حیوانات کثیف هستن و مریضی میارن

این باور شاید شایع ترین باوری باشه که در میان مردم رواج داره و سبب حیوان گریزی میشه. البته معمولا کسانی که این باور رو دارن برای باورشون دلیل علمی محکمی نمیارن و معمولا دیده میشه که  این باور از زمان بچگی توسط والدین بهشون تلقین شده یا خودشون این برداشت رو کردن.

البته اگر شما هم در نزدیکی خودتون کسی رو داشته باشین که خونه کثیفی داره و از تعداد زیادی گربه هم نگهداری میکنه، تا آخر عمر گربه و بوی ادرارش خاطره بدی رو تو ذهنتون تداعی میکنه.

یکی از باورهای اشتباه، در مورد گربه هاست که بین خانم های باردار مطرحه و فکر میکنن موی گربه ها باعث نازایی و یا سقط جنین میشه. البته ما توی مقاله باورهای اشتباه در مورد گربه ها در مورد این باور غلط کاملا توضیح دادیم.

منابع معتبر در مورد بیماری گرفتن از گربه یا سگ چی گفتن؟

ولی این دلیل محکمی برای این ادعا که حیوانات خانگی مثل سگ و گربه باعث بیماری میشن، نیست. تحقیقات انجام شده خلاف این رو ثابت کردن. طبق گفته سایت berkeleywellness احتمال بیماری گرفتن ما آدم ها از همدیگه، خیلی بیشتر از احتمال بیماری گرفتن از سگ یا گربه است. سایت ABC health  هم گفته حتی اگر شما با سگ یا گربتون توی یک تخت بخوابین، باز هم در صورتی که سیستم ایمنی نرمالی داشته باشین از اون ها مریضی نمیگیرین.

 

گربه لوس در بغل صاحبش

۲- طبق نظر اونا، نگهداری از حیوانات بی کلاسیه

این باور شاید بیشتر در مورد گربه، جوندگان و پرندگان وجود داشته باشه. گرچه ثابت شده با وجود هزینه هایی که باید صاحبین حیوانات خانگی برای نگهداری از اونا صرف کنن، فقط خانواده هایی با درآمد متوسط رو به بالا توان نگهداری از حیوانات رو دارن.

نگهداری از سگ هم که این روزها خیلی مد شده و خیلی از افراد فقط برای پز دادن سمت خرید سگ میرن. در صورتی که این کار اشتباهه و فقط باید در صورتی که کاملا آمادگی خرید سگ رو دارین این تصمیم رو اتخاذ کنین.

۳- حیوانات خانگی باعث آلرژی میشن

باعث تعجبه که بیشتر مردم فکر میکنن حیوانات باعث آلرژی و حساسیت میشن در حالی که تحقیقات نشون دادن کودکانی که با حیوانات خانگی بزرگ میشن در بزرگسالی خیلی کمتر در معرض انواع حساسیت ها و آلرژی ها قرار میگیرن. البته برخی از بزرگسالان به موی سگ و گربه و … حساسیت دارن که در این صورت بهتره فاصله قانونی رو باهاش رعایت کنن!

۴- حیوانات خانگی باری هستن بر روی دوش جامعه!

شاید خیلی ها این طرز تفکر رو داشته باشن که وقتی هزاران آدم از گرسنگی میمیرند نگهداری از حیوانات خانگی و هزینه کردن برای اون ها، کار درستی نیست. البته کسانی که این طرز تفکر رو دارن به خیلی جوانب دیگه این قضیه دقت نمیکنن.

مثلا اینکه نگهداری از حیوانات خانگی یه روش برای درمان افسردگی هست و سالیانه هزاران نفر رو از افسردگی نجات میده.

۵- ترس از حیوانات

ترس از حیوانات و به خصوص ترس از سگ و گربه برای خیلی از افراد موضوع جدی ایه. حتما براتون پیش اومده که ببینین پدر و مادرها فرزندانشون رو از دست زدن و بازی با حیوانات خانگی دیگران منع میکنن. همین منع کردن و ترساندن بچه ها میتونه سبب ایجاد ترس یا فوبیای سگ یا گربه در بزرگسالی بشه.

ترس از سگ

۶- درک نمیکنم حیوان خانگی داشتن چه لذتی داره

برخی افراد مشکلی با حیوانات ندارن ولی با نگهداری اون ها مخالفن چون نمیتونن لذتی که صاحبین حیوان خونگی ها از نگهداری از اونا میبرن رو درک کنن.  این افراد معمولا وقتی یکی از نزدیکانشون حیوون خونگی میگیرن یا مدت زمان زیادی رو با یه حیوون سپری میکنن نظرشون عوض میشه.

۷- حیوانات فوق العاده هستن ولی نگهداریشون به عنوان حیوان خانگی اشتباهه

برخی افراد از روی دلسوزی با نگهداری از حیوانات در اسارت، مخالفت میکنن. البته جالبه بدونین حیواناتی که توی خونه های ما نگهداری میشن از اجداد وحشیشون که توی جنگل هستن هم بیشتر عمر میکنن و هم زندگی کم استرس تر و کم خطر تری دارن و دانشمندا به این نتیجه رسیدن که حیوانات خانگی از حیوانات وحشی خوشحال ترن!

سگ تریر

شما چی فکر میکنین؟ آیا نگهداری از حیوانات خانگی میتونه برای همه افراد جنبه مثبت داشته باشه؟ آیا با نگهداری از یه حیوون جونش رو نجات دادیم یا در حقش ظلم کردیم؟ آیا همه ماها صلاحیت نگهداری از حیوانات رو داریم؟ واکنشمون نسبت به افرادی که از حیوانات میترسن یا ازشون بدشون میاد چی باید باشه؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.1/5 - (15 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ایرانی
نوشته شده در: ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹

مطلب خوبی بود اما یک نکته مهم دیگه عقاید مذهبی مسلمانان شیعه هم هست انها سگ و خوکی که بر روی خشکی زنندگی میکنند را نجس می دانند. متاسفانه این خودش یکی از بزرگترین اختلافات بین صاحبان سگ و دیگر شهروندان ایران است. و هرکی سگ داره میدونه چقدر این کلمه نجس ازار دهنده است
بنظرم همینقدر که سگ داشتن ترند شده در عصر ما اخلاقیات هم ترند شده و تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های کشور های در حال توسعه است مثل کشور ما
خواهش میکنم از همه هم وطن های مسلمان کشورم خودشون با اخلاقیات مدرن امروزه بشر وقف بدهند تا بتونیم مسالمت امیز و بدون خشم کنار هم زندگی کنیم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز
ممنون از اینکه تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک میذارین.

پاسخ به این نظر
melika
نوشته شده در: ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹

خب اون بلد نبوده که از گربش مراقبت کنه تقصیر اون گربه ی طفلک نیست که آوردنش تو انباری

پاسخ به این نظر
بهنام
نوشته شده در: ۲ فروردین, ۱۳۹۹

مهم ترین قسمت مسئولیت هستش. حیوان خانگی چه سگ و گربه چه ماهی و پرنده مسئولیت دارند و اسباب بازی ما نیستند.
اولین چیزی که باید در نظر گرفت همین هستش اگه قراره یه حیوان رو خانگی کنیم و بعد از مدتی به هر دلیلی رها کنیم یا حتی به سرپرست جدید بسپاریم باید کلا بی خیال نگه داری حیوان خانگی بشیم.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۹ فروردین, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ممنون از کامنت عالیتون دقیقا همینطور هست
ممنونم که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید

پاسخ به این نظر
ایرانی
نوشته شده در: ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸

همسایه ما در آپارتمانمان با نگهداری غیر اصولی گربه ، انباری مشترک را به گند و کثافت کشیده است….

پاسخ به این نظر
SLR
نوشته شده در: ۸ دی, ۱۳۹۷

من به چشم خودم دیدم که یه سری سگ ها بی دلیل به سمت ادم ها حمله ور شدن . اما طرف نمیگه که صاحب سگ تربیت درست بلد نبوده . میگه سگ وحشیه و جاش بین ادما نیست
و اینکه شستشوی حیوون ها با ما فرق داره و این باعث میشه فکر کنن که حیوون کثیفه
اگه درست نگهداری بشن هیچ اتفاق بدی نمیوفته. اینو منی دارم میگم که خودم از سگ میترسم

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۷

ممنونیم که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید

پاسخ به این نظر