نصب اپلیکیشن
سرپرستی و واگذاری گربه در تهران

راهنمای سرپرستی و واگذاری گربه در تهران

در مورد سرپرستی و واگذاری رایگان گربه چقدر می‌دونید؟ به نظرتون این کار چه مزیت‌هایی در مقایسه با خرید و فروش گربه داره؟ چرا انقدر حامیان حیوانات روی به سرپرستی گرفتن تاکید می‌کنن؟ در این مطلب قراره در مورد سرپرستی و واگذاری گربه در تهران صحبت کنیم و بهتون بگیم که چطوری و از چه طریقی می‌تونید این کار رو انجام بدید. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

واگذاری رایگان گربه پرشین

مزایای سرپرستی و واگذاری در مقایسه با خرید و فروش گربه

حامیان حیوانات به دلایل زیادی سرپرستی و واگذاری گربه رو توصیه می‌کنن. برخی از دلایل این کار عبارتند از:

۱. جلوگیری از توله کشی‌های غیراخلاقی

این روزها که گربه نژاددار داشتن برای بعضی‌ها به «مد و کلاس» تبدیل شده خیلی از افراد سودجو و بی‌اخلاق برای درآمد بیشتر و فروش بچه گربه‌های نژاددار اقدام به توله‌کشی‌های متعدد و زجرآور، جدا کردن بچه گربه‌ نوزاد و شیرخوار از مادر، نگهداری گربه‌ها در شرایط نامناسب و آزار و اذیت گربه‌ها می‌کنن!

بعضی پرورش‌دهنده‌های بی‌اخلاق گاهی آنقدر از یه گربه ماده نژاددار توله کشی می‌کنن که دیگه جونی برای گربه باقی نمی‌مونه و خیلی زود از درد و سوءتغذیه و بیماری‌های مختلف تلف می‌شه.

سرپرستی و واگذاری رایگان گربه جلوی رشد بی‌رویه تجارت گربه و اقدامات غیراخلاقی دلالان رو می‌گیره و فضای بهتری برای نگهداری و محبت به این فرشته‌های کوچولو فراهم می‌کنه.

اگه قصد به سرپرستی گرفتن یه سگ رو هم دارید مطلب نحوه سرپرستی و واگذاری سگ در تهران رو بخونید.

گربه داخل باکس

۲. کمک به افرادی که قصد واگذاری گربه‌شون رو دارن

خیلی از افرادی که گربه دارن بعد از مدتی به دلایل مختلف مثل مهاجرت، بیماری و … دیگه قادر به نگهداری از گربه‌شون نیستن. خب، در این مواقع خیلی راحت می‌تونید به جای خریدن یه گربه برید و این گربه رو به رایگان به سرپرستی قبول کنید. اینطوری هم شما گربه‌دار می‌شید و هم اون گربه بی‌نوا از آواره شدن و بی‌خانمانی نجات پیدا می‌کنه و یه خونه جدید پیدا می‌کنه.

هیچ وقت گربه خونگی‌تون رو تو خیابون یا پارک رها نکنید! یادتون نره که گربه خونگی به هیچ وجه قادر به زندگی تو خیابون نیست و رها کردن گربه به معنای مرگ حتمی و دردناک اون حیوونه.

پس اگه دیگه نمی‌تونید نگهش دارید اونو واگذار کنید یا به پناهگاه و گروه‌های حمایتی بسپرید. اگه به دنبال بهترین جا برای رهاسازی گربه هستید باید بدونید که به جز خونه، هیچ جایی برای گربه خونگی امن نیست!

قبول سرپرستی گربه

۳. واگذاری رایگان گربه بدون هزینه

تفاوت عمده واگذاری و خرید و فروش اینه که شما موقع به سرپرستی گرفتن گربه هیچ پولی پرداخت نمی‌کنید؛ بنابراین شاید رایگان بودن واگذاری برای بعضی افراد یه مزیت محسوب بشه.

البته این رایگان بودن به این معنا نیست که این گربه ارزش کمتری داره و هزینه کمتری باید برای غذا و نگهداریش صرف کنید یا هروقت دلتون رو زد رهاش کنید!

متاسفانه بعضی افراد معتقدن تا برای حیوون پول پرداخت نکنی قدرشو نمی‌دونی و براش ارزشی قائل نیستی! اگه خدای ناکرده شما هم اینطوری فکر می‌کنید توصیه می‌کنیم اصلا گربه نیارید!

واگذاری رایگان گربه به این معنیه که شما صرفا برای به خونه آوردن اون گربه پولی پرداخت نمی‌کنید و دوست جدیدتون رو نمی‌خرید؛ اما باید خودتون رو متعهد به نگهداری مناسب از گربه‌تون بکنید و توانایی مالی‌ رو هم داشته باشید.

۴. فرشته‌های خیابونی هم لایق داشتن خونه هستن!

علاوه بر گربه‌های نژاددار، هزاران گربه خیابانی و بی‌سرپناه وجود دارن که منتظر یه خونه گرم و امن و یه آدم مهربونن. این فرشته‌های خیابونی هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ عشقی که به شما می‌دن کم از گربه‌های نژاددار ندارن و لایق داشتن یه خونه هستن!

البته توصیه می‌کنیم هیچ وقت همینطوری یه بچه گربه رو از تو خیابون برندارید؛ چون در اغلب مواقع مادرش جایی رفته و برمی‌گرده. اما اگه مطمئن شدید که بچه گربه رها شده و نیاز به کمک داره می‌تونید بهش کمک کنید.

علاوه بر بچه گربه‌ها، خیلی از گربه‌های بالغ خیابانی به خاطر آسیب و صدماتی که دیدن دیگه قادر به زندگی تو خیابون نیستن و چشم انتظار محبت و عشق شما هستن.

سرپرستی گرفتن بچه گربه

نکات مهم برای سرپرستی و واگذاری گربه در تهران

 • شرایط و وضعیت زندگی‌تون رو بسنجید

قبل از اینکه اقدام به سرپرستی گرفتن گربه بکنید به همه جوانب فکر کنید:

آیا اعضای خانواده با گربه مشکلی ندارن؟ آیا محیط خونه‌تون برای گربه داشتن مناسبه؟ آیا وقت کافی برای نگهداری گربه دارید؟ آیا توان مالی و پرداخت هزینه‌های گربه رو دارید؟ متاسفانه برخی افراد بدون فکر یه گربه میارن و بعد تازه متوجه می‌شن که شرایط نگهداری گربه رو ندارن!

 • آماده تعهد طولانی مدت باشید!

گربه‌ها در شرایط مناسب تا ۲۰ سال عمر می‌کنن. بنابراین اگه به فکر نگهداری گربه هستید باید تا آخر عمر نگهش دارید و ازش مراقبت کنید. گربه‌ها خیلی به صاحبشون وابسته می‌شن و شما به دنیای اون تبدیل می‌شید!

رها کردن گربه، نگهداری در شرایط نامناسب، واگذاری مجدد و آواره کردن گربه از نظر اخلاقی و انسانی اصلا کار درستی نیست.

 • حتما از پناهگاه‌ها و مراکز معتبر و قابل اعتماد گربه بگیرید

این روزا تو فضای مجازی به ویژه اینستاگرام صدها و شاید هزاران آگهی واگذاری رایگان گربه وجود داره که البته همه‌شون قابل اعتماد نیستن.

ممکنه گربه مریض رو به عنوان گربه سالم بهتون بدن؛ یا اینکه به بهانه‌های مختلف ازتون تقاضای وجه نقد بکنن یا هزار و یک مشکل دیگه. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای سرپرستی و واگذاری گربه در تهران حتما از مراکز معتبر کمک بخواید.

 • لوازم مورد نیاز گربه رو از قبل تهیه کنید

قبل از اینکه گربه رو به خونه بیارید وسایل لازم برای نگهداریش رو خریداری کنید. ظرف آب و غذا، جای خواب، توالت و خاک گربه و غذا از جمله مهمترین لوازم نگهداری از دوست جدیدتونه. توی مقاله وسایل گربه تمامی وسایلی که برای گربه‌تون نیاز دارین معرفی کردیم.

معاینه گربه توسط دامپزشک

 • خونه‌تون رو آماده ورود گربه بکنید!

قبل از سرپرستی و واگذاری گربه محیط خونه‌تون رو مناسب گربه کنید! یعنی چی؟ اولا که فضایی برای جای خواب و توالت و … در نظر بگیرید. بعد چک کنید که در خونه یا پنجره به راحتی باز نشه و یه موقع گربه ازونجا فرار نکنه.

برخی گیاهان برای گربه‌های سمی هستن، پس مراقب باشید. همینطور حداقل در هفته‌های اول بهتره دکوری و گلدون‌های گرون قیمت و شکستنی رو از جلوی دست جمع کنید.

 • حتما گربه رو پیش دامپزشک ببرید!

بعد از قبول سرپرستی گربه اولین کاری که باید بکنید مراجعه به دامپزشک و اطمینان از سلامت گربه است. مخصوصا در مورد گربه‌های رها شدن تو خیابون، گربه‌هایی که قبلا صاحب دیگه‌ای داشتن یا در شرایط بدی زندگی می‌کردن لازمه از نظر بیماری‌های مختلف بررسی بشن و سلامتشون تایید بشه. بعد می‌تونید با خیال راحت گربه جدیدتون رو به خونه بیارید.

 • به گربه فرصت بدید و صبور باشید!

بعد از قبول سرپرستی و به خونه آوردن گربه باید بهش زمان بدید تا با شما و خونه جدیدش آشنا بشه. گربه‌ها دیر اعتماد می‌کنن و خیلی محتاط هستن. بنابراین انتظار نداشته باشید همون روز اول بپره بغلتون و همه چیز همینطوری عالی پیش بره.

البته شخصیت گربه‌ها با هم متفاوته، اما به طور کل چند روز تا چند هفته گربه زمان نیاز داره تا با شما و محیط خونه انس بگیره و باهاتون صمیمی بشه.

این زمان در مورد گربه‌هایی که سرپرست بدی داشتن و در شرایط بدی نگهداری میشدن ممکنه بیشتر هم باشه؛ پس صبور باشید و مطمئن باشید گربه متوجه عشق و محبت شما می‌شه و به زودی بهتون اعتماد می‌کنه.

پناهگاه گربه ها

شرایط سرپرستی گربه چیه؟

شرایط سرپرستی گربه در هر مرکز و پناهگاهی متفاوته، اما هرچی این شرایط بیشتر و سختیگرانه‌تر باشه باید خوشحال باشید چون یعنی اهمیت زیادی به این موضوع می‌دن و بنابراین قابل اعتمادترن.

در مورد گروه‌های کوچکتر و واگذاری‌های شخصی قضیه فرق داره و ممکنه شرایط راحت تری داشته باشن. اما در هر صورت فرآیند واگذاری رایگان گربه باید یه همچین چیزی باشه:

 • اول با شما مصاحبه تلفنی یا حضوری می‌کنن و در مورد سبک زندگی و شرایط مالی و … ازتون سوال می‌کنن تا خیالشون راحت بشه که شرایط نگهداری گربه رو دارید.
 • بعد ممکنه بخوان از خونه شما بازدید ‌کنن تا از مناسب بودن محیط برای گربه مطمئن بشن.
 •  در مرحله آخر معمولا فرم تعهدی رو باید امضا کنید که شما رو متعهد به قبول یه سری موارد (مثل تقبل هزینه‌های غذا و عقیم سازی، رها نکردن گربه و …) می‌کنه.
 • البته بعضی‌ گروه‌ها گربه رو اول عقیم می‌کنن و بعد واگذار می‌کنن که در این صورت هزینه عقیم سازی رو خودشون پرداخت می‌کنن.
 • بعد از سرپرستی گرفتن گربه هم با توجه به سیاست اون گروه، چند وقت یکبار از شما عکس و فیلم می‌خوان یا شاید تقاضای بازدید حضوری هم داشته باشن.

حواستون باشه که سرپرستی و واگذاری گربه کاملا رایگانه و نباید از شما تقاضای پول بکنن.

برخی افراد و گروه‌ها به ویژه در واگذاری‌های شخصی، گربه رو به همراه وسایل رایگان به شما می‌دن. البته این کار اجباری نیست و نباید انتظار داشته باشید حتما همراه گربه وسایلش رو هم به صورت رایگان بهتون بدن.

ممکنه این پیگیری‌ها از نظر بعضی‌ها زیادی سختیگرانه به نظر برسه و براشون ناراحت کننده باشه. اما همه مثل شما خوب و مهربون و قابل اعتماد نیستن و این گروه‌ها و مراکز با هزاران آدم برخورد دارن و باید مطمئن بشن که گربه وضعیت خوبی داره و پیش آدم مناسبی رفته. پس بهشون حق بدید و ناراحت نشید.

شرایط واگذاری گربه

معرفی پناهگاه‌ها و مراکز سرپرستی و واگذاری گربه در تهران

ما در ادامه برخی پناهگاه‌ها و مراکز معتبر برای واگذاری رایگان گربه رو بهتون معرفی می‌کنیم.

البته صدها پیج اینستاگرام واگذاری و کانال تلگرامی برای سرپرستی و واگذاری گربه در تهران وجود داره. اما باید حواستون رو جمع کنید و با استفاده از تجربه دوستان و نزدیکان و بررسی سابقه و فعالیت‌هاش و شرایط واگذاری به این کانال‌ها اعتماد کنید.

پناهگاه گربه‌های مرحوم شعله رئوفی

این پناهگاه متاسفانه چند سال پیش دچار آتش سوزی شد و خانم رئوفی به همراه ۲۰۰ گربه کشته شدن. این پناهگاه به همت حامیان و دوستداران گربه‌ها دوباره در مکانی جدید و بزرگتر فعالیت داره و خدمات درمانی، عقیم سازی و سرپرستی و واگذاری گربه در تهران و حومه رو انجام می‌ده.

برای به سرپرستی گرفتن گربه یا کمک مالی به پیج اینستاگرام این پناهگاه سر بزنید:shole_cat_shelter

واگذاری گربه در تهران

انجمن حمایت از حیوانات

این انجمن مردمی و زیست محیطی یه تشکل‌ غیر دولتیه (NGO) و در سال ۱۳۷۷ تاسیس شده.

انجمن حمایت از حیوانات خدمات متنوعی داره که یکی از اونا سرپرستی و واگذاری گربه در تهران و سایر شهرهاست.

برای مشاهده گربه‌های واگذاری و شرایط سرپرستی رایگان گربه به وبسایت این انجمن مراجعه کنید.

وبسایت: www.iranspca.com

واگذاری و پت یاب رابینسه

رابینسه وبسایتی برای درج آگهی‌های واگذاری و سرپرستی گربه و سایر حیوانات خانگیه. درج آگهی رایگانه و هرکسی می‌تونه آگهی واگذاری یا سرپرستی گربه رو در این وبسایت بذاره؛ اما تیم رابینسه نظارت خوبی روی آگهی ‌ها داره تا از نفوذ سودجویان و خرید و فروش غیرقانونی اونا جلوگیری بشه.

پر کردن فرم تعهد یکی از شرایط واگذاری و سرپرستی گربه در این وبسایته که تا حد زیادی جلوی سوء استفاده وخرید و فروش حیوانات رو می‌گیره و فضای امنی رو برای سرپرستی گربه ها ایجاد کرده.

وبسایت رابینسه: rabinseh.com

سرپرستی گربه

گروه گربه‌های قیطریه

این گروه عمدتا در اینستاگرام فعالیت می‌کنه و همونطور که از اسمش مشخصه به گربه‌های پارک قیطریه و مناطق اطراف غذارسانی می‌کنن و در صورت نیاز اونا رو برای درمان به بیمارستان دامپزشکی می‌برن.

بخشی از فعالیت‌های این گروه سرپرستی و واگذاری گربه در تهران هست و آگهی واگذاری رایگان بچه گربه، گربه‌های خانگی، گربه‌های معلول و محتاج کمک رو تو پیج اینستاشون قرار می‌دن.

آدرس اینستاگرام: cats_of_qeytariyeh

نظر شما چیه؟

شما گربه‌‍‌تون رو خریدید یا به سرپرستی قبول کردید؟ تا چه حد با مراکز سرپرستی و واگذاری گربه در تهران آشنایی دارید؟ آیا پناهگاه، کانال تلگرامی یا پیج اینستاگرام معتبری رو برای واگذاری رایگان گربه می‎شناسید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در این مورد با ما در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (17 امتیاز)
زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
زهرا عظیمی دهسری
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام، من و همسرم یه هفته پیش یه بچه گربه که هنوز چشماش باز نبود و صورتش زخمی بود و پیدا کردیم و آوردیم خونه، حموم کردیم و بردیم دامپزشکی و دکتر گفتن که کاملا سالمه، حالا میخوایم واگذارش کنیم چون شرایط نگهداری نداریم، خیلی مهربون و خوشگله و نیاز به محبت داره، لطفا اگه کسی شرایطش و داره تماس بگیره
۰۹۱۹۳۰۹۶۴۲۵

النا
نوشته شده در: ۱۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام
وقت همگی بخیر
من امروز تو خیابون یه بچه گربه پیدا کردم
خیلی خوشگله
من شرایط نگهداریشو ندارم
اگر کسی خواست تماس بگیره۰۹۱۰۲۹۴۴۴۳۸

مهسا هاشمی
نوشته شده در: ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام
من یک سوالی درمورد نگهداری از گربه داشتم.
اگه گربه ۵ ۶ ساعت توی اتاق تنها باشه مشکلی براش پیش میاد؟
چون الان قرنطینه هست و همه خونه ایم ولی بعدش من زیاد بیرون میرم.
مامانمم زیاد از حیوون ها خوشش نمیاد و نمیتونه مدتی که من نیستم ازش مراقبت کنه.
مشکلی برای حیوون پیش نمیاد؟

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام مهسا جان
بهتره که ساعت تنها موندن گربه ات بیشتر از ۴ ساعت نشه چون حوصله اش سر میره و کلافه میشه و شروع میکنه به خرابکاری.
در ضمن بهتره قبل از تنها گذاشتنش کلی باهاش بازی کنی تا کاملا خسته بشه که بیشتر زمان تنهایی اش رو استراحت کنه.

وحید
نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یه بچه گربه از پارک پیدا کردم خیلی کوچیک بود و یه گربه نر میخواست بخورتش اما من نزاشتم.میلرزید .اوردم خونه اما دیگه مهرش به دلمون نشست و نشد ببرم پارک ولش کنم.الان ده ماه میشه با ماست اما چون بازیگوشه و ما صبحا نیستیم تنها میمونه و نمیتونم ازش نگهداری کنم.نزادش ازین معمولیا هستش.اما خوشگله.دلمم نمیاد ببرم ولش کنم.دوبار سعی کردم اما نتونستم.اگر کسی بود گربه خواست لطفا بگین تا بدم بهش.نر هستش.چون روز پنجشنبه پیداش کردم اسمشو گذاشتم پنجشنبه.دستشویی داشتنی میره حموم و در چاهک حموم رو خودش برمیداره و دستشویی میکنه.به شستن عادت داره.بازیگوش و فصوله.از درب بسته بدش میاد.
۰۹۱۰۰۷۳۵۲۳۶

نرگس
نوشته شده در: ۲۰ آذر, ۱۳۹۹

سلام ، نر گس هستم ، ۶۴ ساله و متاهل .بسار مایلم گربه داشته باشم و برای جلوگیری از سوئ استفاده های تجاری رایج ترجیح میدم گربه رو از مرکز معتبری رایگان دریافت کنم. جز عشق تجربه دیگری ندارم.اگر تجربه خاصی لازمه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام نرگس عزیز ، میتونین از سایت ها و سایت رابینسه به سرپرستی قبول کنید و اگر دوست دارین مقاله های مرتبط با نگهداری گربه موجود در نگهداری از گربه و تربیت گربه سایت رو مطالعه کنید تا بیشتر آشنا بشید

مهسا
نوشته شده در: ۲۱ آذر, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر من یه گربه پیدا کردم معلومه که این بچه رو ول کردن خودم شرایط نگهداریشو ندارم دیدم که خانوم نرگس میخوان که به سرپرستی بگیرن اگه بخوان میتونن مخمل منو بگیرن.مخمل خیلی مهربون و دوستداشتنیه و کاملا تربیت شدست و واقعا میخوام که یه مامان مهربون واسش پیدا کنم😔

وحید
نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
من یه گربه دارم نژادش معمولیه ولی خیلی زیباست.وقتی بچه بود توی پارک یه گربه نر به دندون گرفته بود رسما میخواست بخوره.اما من نزاشتم.خیلی کوچیک بود.تقریبا ۱۰ ماهه هستش.نر هستش.مودبه.دستشویشو یاد گرفته اعلام میکنه و میره داخل حموم در چاهک حموم رو برمیداره و دستشویی میکنه.اما بازیگوشه.چون صبحا نیستیم تنها میمونه.همش میو میو میکنه.یکم فضوله.اگر کسی خواست لطفا بگین تا بیارم ازش نگهداری کنه.نمیتونم بیرون رهاش کنم.دلم واسش میسوزه.خواستین عکسشو ارسال میکنم.۰۹۱۰۰۷۳۵۲۳۶
ممنونم

fatemeh
نوشته شده در: ۳۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر ، شما هنوز گربتون رو دارید یا واگذار کردید ؟

Arian
نوشته شده در: ۲۰ شهریور, ۱۳۹۹

مرسی مطلب مفیدی بود چون من خودم میخوام به سرپرستی بگیرم ولی نمیدونستم از کجا بگیرم که مطمئن باشه از همه لحاظ بازم‌ ممنون

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۰ شهریور, ۱۳۹۹

سلام آرین عزیز،
چقدر خوب که میخواین گربتون رو به سرپرستی بگیرین.

پارمیدا
نوشته شده در: ۱۳ شهریور, ۱۳۹۹

سلام من الان سر پرست ۴ تا گربه یا خیلی بیشتر هستم چون هر چی گربه میاد خونمون بهش سر موقع غذا میدم باهاش بازی میکنم و …
من همه ی حیوونا رو دوست دارم و اگه تو خیابون کسی رو دیدم که داره حیوونا رو ازار میده نمیزارم به کارش ادامه بده
از هر کسی که داره این نوشته رو می خونه خواهش می کنم حیوونا رو آزار نده
شاید ما فرشته هارو تو یه قالب دیگه میبینیم😍😍😍😇😇😇

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۳۹۹

سلام پارمیدا جان،
ممنون از حسن نیتتون و اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.