نصب اپلیکیشن
بهترین نژاد طوطی گرینچیک

5 تا از بهترین نژادهای طوطی گرینچیک را بشناسید!

طوطی کانور گرینچیک یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی جهانه چون جثه نسبتاً کوچیکی داره و مراقبت ازش راحته و می‌تونه رنگ‌های مختلفی هم داشته باشه. این تنوع رنگی به خاطر جهش‌های ژنتیکی به وجود اومده و حالا ما می‌خوایم بگیم از بین ۵ نوع این طوطی کدوم بهتره تا بتونین بهترین نژاد طوطی گرینچیک رو برای خودتون انتخاب کنین.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و اینجا درباره خصوصیات ظاهری، شخصیت و نحوه تکثیر هر نژاد (یا همون جهش ژنی) توضیحاتی ارائه بدیم و همین‌طور به قیمت انواع نژاد گرینچیک تو بازار جهانی اشاره می‌کنیم.

رایج‌ترین انواع نژاد طوطی گرینچیک

رایج‌ترین جهش‌های طوطی گرینچیک شامل این موارده: گرینچیک معمولی، گرینچیک یلوساید، دارچینی، آناناسی و گرینچیک فیروزه‌ای.
birdtherapy

پرورش طوطی‌های گرینچیک معمولی از دهه ۱۹۸۰ برای بازار حیوانات خانگی آمریکا شروع شد و جهش‌های مختلف هم به مرور زمان پیدا شدن که گرینچیک فیروزه‌ای جدیدترین‌شونه.

گرینچیک معمولی

نژاد معمولی بین انواع طوطی گرین چیک از همه فراوون‌تره. توی گرینچیک‌های معمولی پرهای سینه معمولاً خاکستری، پرهای بال سبز روشن و پرهای دم قرمز رنگه و برخلاف نژاد یلوساید که پاهای صورتی داره، پاهای گرینچیک معمولی خاکستریه. یک علامت دیگه این نژاد هم اینه که روی سینه‌اش لکه‌های زرد نداره.

نژادهای معمولی و یلوساید از نظر شخصیتی به هم شباهت دارن: هر دو نژاد عاشق تفریح و سرگرمی هستن و عین یک دلقک کوچیک مجانی براتون عمل می‌کنن. البته نژاد معمولی یکم شیطون‌تر و دائم مشغول فضولیه.

گرینچیک معمولی

نژاد معمولی می‌تونه بهترین نژاد طوطی گرینچیک برای افرادی باشه که وقت یا حوصله زیادی ندارن. این نژاد اونقدر مستقل هست که بتونه زمان‌هایی که شما رفتین سر کار، تنهایی سر خودشو توی قفس گرم کنه بدون این که مشکلات رفتاری واسش به وجود بیاد.

طوطی گرینچیک معمولی یک مدل خاص هم داره: گرینچیک معمولی پاید که یک مقدار پرهای زرد و قرمز روی سینه‌اش هست، ولی نه به اندازه یلوسایدها.

قیمت این نوع طوطی گرینچیک پاید هم خیلی از نژاد معمولی بیشتر نیست و شخصیت فوق‌العاده جذابی شبیه همون نژاد معمولی داره. پرورش این نژاد اصلا کار سختی نیست و کافیه دو تا گرینچیک معمولی نر و ماده رو با هم جفت بندازین. قیمت نژاد معمولی تو خارج کشور حدودا بین ۲۱۰ تا ۲۴۰ دلاره. جنسیتشون رو نمیدونین؟ مطلب تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک رو بخونین.

اگه طوطی گرین چیک داری یا می‌خوای به سرپرستی بگیری باید نکات نگهداری و آموزشش رو بدونی. تیم پت پرس تمام این موارد رو تو کتاب زیر براتون آماده کرده تا کار رو براتون آسون کنه.

کتاب الکترونیکی تربیت، نگهداری و دستی کردن گرینچیک

کتاب راهنمای جامع تربیت، نگهداری و دستی کردن طوطی کانور گرینچیک قراره به شما بگه که با چه‌جور طوطی متفاوتی طرف هستین و چطور باید ازش نگهداری و اون رو تربیت کنین. نیازهای گرینچیک با طوطی‌های دیگه فرق داره و شما باید بدونین که با چجور اقداماتی، نگهداری گرینچیک رو به خوبی انجام بدین تا از داشتن این حیوون خونگی زیبا و بانمک لذت ببرین.

با این کتاب می‌تونین آموزش طوطی گرینچیک و نگهداری ازش رو به یه تجربه بی‌نظیر برای خودتون و خانواده تبدیل کنین.

خرید کتاب
۱۲۸,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای نگهداری، دستی کردن و تربیت طوطی گرینچیک

نژاد یلوساید

مشخصات ظاهری تو نژاد یلوساید ایناست:

  • بال‌ها سبز رنگ
  • نوک بال آبی
  • دم قرمز
  • پرهای سر هم سیاه/ خاکستری هستن

به عبارتی یلوساید کاملاً شبیه نژاد معمولیه، با این تفاوت که روی سینه‌اش به جای پرهای خاکستری، پرهای قرمز و زرد روشن داره و همون‌طور که گفتیم پاهاش هم به جای خاکستری بودن، قرمز یا صورتی رنگه.

یلوسایدها از نظر اخلاقی خیلی شبیه نژاد معمولی هستن و فقط یکم مستقل‌ترن. ضمنا تو دوره جوونی یک خورده بی‌حوصله و نسبتاً بی‌اعصاب هستن و حتی ممکنه بعضی وقت‌ها هم گاز هم بگیرن.

پرورش نژاد یلوساید هم راحته و فقط باید دو تا یلوساید رو با هم جفت انداخت. این نژاد کمیاب‌تر و گرون‌تر از گرینچیک معمولیه، یعنی حدودا ۲۴۰ تا ۳۰۰ دلار فی می‌خوره.

طوطی گرینچیک یلوساید

گرینچیک سینامون یا دارچینی

تو نژاد دارچینی پرهای سینه زرد و قرمزه، دم هم قرمزه و رنگ پاها صورتی روشنه. پس تا اینجا مثل گرینچیک یلوسایده، اما دوتا فرق اساسی داره:

  • رنگ بال‌های روشن‌تره (تو هر دو نژاد شاهپرهای بال آبیه و باقی پرهای بال سبز، ولی تو نژاد دارچینی نسبت به یلوساید روشن‌تره)
  • فرق دوم هم اینه که برعکس نژادهای قبلی که منقار و سر سیاه/ خاکستری دارن، منقار و سر نژاد دارچینی قهوه‌ای یا زرد مایل به قهوه‌ایه

طوطی گرینچیک دارچینی معمولاً خجالتی‌تر و محتاط‌تر از نژادهای معمولی و یلوسایده و دیرتر از اونا با صاحبش گرم می‌گیره. برای پرورش این نژاد هم کافیه دو تا گرینچیک دارچینی رو با هم جفت بندازیم. قیمت نژاد دارچینی حدود ۲۱۰ دلاره.

سینامون یا دارچینی

طوطی گرینچیک آناناسی 

نژاد گرینچیک پاین اپل یا آناناسی همون‌طور که از اسمش پیداست با رنگ‌های قرمز و زرد پرهاش شبیه یک آناناس کاملاً رسیده است که پرواز می‌کنه. این نژاد کمیاب‌تر از جهش‌های قبلیه و راحت می‌تونین از روی سینه کاملا زرد و قرمز و پاهای صورتی رنگی که داره تشخیصش بدین.

گرینچیک آناناسی از ترکیب نژادهای دارچینی و یلوساید به وجود میاد و شخصیتش هم ترکیبی از این دو تاست. یعنی راحت‌تر از یلوسایدها با تنهایی کنار میاد و اوایل یکم از آدما خجالت می‌کشه، ولی خیلی زود باهامون صمیمی می‌شه.

اما پرورش این نژاد نسبتاً پیچیده است. گرینچیک آناناسی به خاطر ژن مغلوب توی یک جفت پرنده یلوساید و دارچینی ایجاد می‌شه. موقع انتخاب و جفت انداختن باید بین گرینچیک‌های دارچینی و یلوساید دنبال رنگ‌های خاص و روشن بگردین.

اگه جفتی که انتخاب کردین مناسب نباشه، احتمالاً جوجه‌ها یکم زردتر از دارچینی یا کلا یلوساید معمولی از آب درمیان. ضمنا جفت انداختن دو تا آناناسی با هم‌دیگه فایده نداره و بچه‌هاشون آناناسی نمی‌شن.

با توجه به ژن‌های مغلوب و غالبی که تعیین کننده نژاد آناناسی هستن، ممکنه در نهایت به جوجه‌های قرمز یا زرد برسین و اگه تجربه کافی ندارین بهتره جفتی رو بخرین که قبلا امتحان پس داده و جوجه‌هاش آناناسی واقعی بودن. جهش آناناسی یکی از کمیاب‌ترین و گرون‌ترین جهش‌هاست و قیمتش تا ۴۰۰ دلار می‌رسه. انقدر آناناس آناناس کردیم مطلب غذای طوطی گرینچیک رو هم از دست ندید!

گرینچیک آناناسی
مقایسه رنگ گرینچیک آناناسی و گرینچیک لوتینو

تراکوییس یا فیروزه‌ای

در بین انواع رنگ طوطی گرینچیک، نژاد فیروزه‌ای با اختلاف از همه کمیاب‌تره. تو این نژاد:

  • رنگ بال‌ها آبی کبود
  • دم قرمز تیره مات
  • رنگ سر هم آبی روشن

گرینچیک فیروزه‌ای ممکنه مثل نژاد معمولی سینه خاکستری رنگی داشته باشه، اما پرهای شکمش همیشه کبوده.

این نژاد تنها نژاد گرینچیک با پرهای کبود رنگه و به همین خاطر کاملا منحصربفرده، هر چند که شاید به چشم بعضیا کسل‌کننده به نظر بیاد چون برخلاف جهش‌های قبلی که رنگ‌های روشن و متنوع و حالت رنگین‌کمانی دارن، رنگش یکم مات و یکنواخته.

گرینچیک فیروزه‌ای یک جهش نسبتاً جدید حساب می‌شه که تو قرن بیستم کشف شده. این نژاد از نظر شخصیتی بین همه انواع نژاد طوطی گرینچیک مستقل‌ترین نژاده. همچنین فوق‌العاده با کلاس و باوقاره، ولی بعضیاشون هم مهربون و صمیمی درمیان و با صاحب‌شون کاملاً اخت می‌شن.

پرورش نژاد فیروزه‌ای ساده است و فقط باید حیوون فیروزه‌ای رو جفت بندازین. هرچقدر هم که رنگ آبیش روشن‌تر باشه نتیجه بهتری می‌گیرین. گرینچیک فیروزه‌ای کمیاب و گرونه و قیمتش حداقل حدود ۵۰۰ دلاره.

greencheecked فیروزه ای

جمع‌بندی

گرینچیک‌ها به خاطر جهش‌هایی که توی ژن‌هاشون اتفاق افتاده نژادهای مختلفی پیدا کردن که از نظر ظاهر و رنگ‌آمیزی، خصوصیات اخلاقی، قیمت و مدل جفت انداختن با هم فرق دارن. موقع انتخاب بهترین نژاد طوطی گرینچیک یا بهترین رنگ گرینچیک برای خودتون باید این تفاوت‌ها رو در نظر بگیرین.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.