نصب اپلیکیشن
تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک

3 راه کلیدی تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک!

طوطی گرینچیک یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی در بازار ایران است که توانسته رقیبی برای طوطی و حتی عروس هلندی به حساب بیاد. برخلاف دیگر طوطی‌سانان خانگی، تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک کار سختی به حساب میاد. درواقع شما برای تشخیص نر و ماده بودن گرینچیک ویژگی‌های خاص بدنی یا رفتاری ندارین.

یعنی شما با موارد اندکی که در اختیار دارین، احتمال خطا تشخیص دادنتون هست. البته که قطعی‌ترین حالت تشخیص نر و ماده بودن طوطی گرینچیک کمک گرفتن از تست دی ان ای ئه.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره هر ترفندی که لازم باشه درباره تعیین جنسیت طوطی گرینچیک بدونی رو بهت بگیم. شاید با دونستن این چند مورد به هدف بزنین.

چرا تشخیص جنسیت گرینچیک مهمه؟

در بعضی از طوطی‌های خانگی تفاوت رفتاری نر و ماده به شدت واضحه. یعنی یکی ممکنه آروم و بی صدا باشه و اون یکی پرشرو شور و جیغ‌جیغو. معمولاً صدای ماده‌ها بیشتر به جیغ شبیه میشه و صدای نرها به آواز. چون بالاخره اونا باید برای جفتگیری یه جذابیت‌هایی داشته باشن.

برخلاف تشخیص جنسیت عروس هلندی، تعیین جنسیت گرینچیک کار سختیه و نر و ماده‌اش ویژگی‌های خاص ظاهری مشخصی ندارن.

تشخیص نر و ماده طوطی گرینچیک یا برای انتخاب و به خونه آوردن اولیه برای افراد مهمه یا برای پرورش و تکثیر این پرنده زیبا. فرقی نداره از کدوم دسته باشین، ما در ادامه کمکتون می‌کنیم تا بتونین یه انتخاب خوب داشته باشین.

تعیین جنسیت طوطی گرینچیک

نحوه تشخیص نر و ماده بودن طوطی گرینچیک براساس ظاهر

با توجه به این که ویژگی‌های رنگی این طوطی متغیره، نکات زیر می‌تونن کاربردی باشن. اگه اطلاعات دقیق در مورد این پرنده و تفاوت گونه‌هاش ندارین، حتماً این مقاله رو بخونین: طوطی گرینچیک.

۱.رنگ و بافت سر

در بعضی از انواع نژاد طوطی گرینچیک سر جنس نر اغلب آبی رنگ و تیره‌ست یا حتی بنفش. پرهای این قسمت در نرها صاف‌تره. در نرهای تازه‌بالغ این رنگ ممکنه به صورتی یا بنفش روشن بزنه.

رنگ سر ماده‌ها قهوه‌ای مایل به صورتیه. البته که این رنگ ثابت نمی‌مونه اما در ابتدای بالغ شدن این رنگ رو نشون می‌دن که بعد از حدود ۳ الی ۴ماه به ارغوانی یا آبی یا حتی سفید تبدیل میشه. احتمال بازگشت رنگ صورتی متمایل به قهوه‌ای بعد از حدود ۸ ماه هست.

۲. رنگ ساق پا

ممکنه پاهای تیره‌رنگ رو در نرها مشاهده کنین و پاهای روشن‌تر رو در ماده‌ها.

۳. شکل بدن

نرها معمولاً از ماده‌ها درشت‌ترن. سرشون هم تقریباً بزرگ‌تر دیده میشه. حتی میشه گفت که سر نرها گردتر و سر ماده‌ها پهن‌تره.

۴. تفاوت در وزن

اکثر مواقع نرها تپل‌تر و سنگین‌ترن مگه این که دچار سوتغذیه یا مشکلات گوارشی باشن و نتونن درست غذا بخورن.

گرینچیک نر

تفاوت رفتاری طوطی گرینچیک نر و ماده

شما می‌تونین با مشاهده رفتار هم به تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک نزدیک بشین.

پرخاشگری

رفتار تهاجمی معمولاً در نرها دیده میشه و ماده‌ها کمی آروم‌ترن و این حس قلمروطلبی یا به مبارزه طلبیدن رو ندارن. البته این مدل رفتار طوطی اگه بیش از حد بشه باید اون رو اصلاح کنین. چون هم ممکنه به شما آسیب بزنه، هم خودش، هم طوطی دیگه.

برای این کار بهتره طوطی گرینچیک خودتون رو از همون سنین پایین تربیت کنین. بله تربیت این طوطی شدنیه و کار عجیب و غریبی هم نیست. تیم پت پرس اصول تربیت طوطی گرینچیک رو به صورت قدم به قدم و عملی برای شما تو این کتاب آورده.

کتاب الکترونیکی تربیت، نگهداری و دستی کردن گرینچیک

کتاب راهنمای جامع تربیت، نگهداری و دستی کردن طوطی کانور گرینچیک قراره به شما بگه که با چه‌جور طوطی متفاوتی طرف هستین و چطور باید ازش نگهداری و اون رو تربیت کنین. نیازهای گرینچیک با طوطی‌های دیگه فرق داره و شما باید بدونین که با چجور اقداماتی، نگهداری گرینچیک رو به خوبی انجام بدین تا از داشتن این حیوون خونگی زیبا و بانمک لذت ببرین.

با این کتاب می‌تونین آموزش طوطی گرینچیک و نگهداری ازش رو به یه تجربه بی‌نظیر برای خودتون و خانواده تبدیل کنین.

خرید کتاب
۱۲۸,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای نگهداری، دستی کردن و تربیت طوطی گرینچیک

غذا دادن

جالبه بدونین که طوطی گرینچیک نر به بقیه غذا میده اما گرینچیک ماده فقط به جوجه غذا میده. پس اگه چنین رفتاری رو دیدین می‌تونین حدس بزنین که طوطی‌تون نره.

آواز خواندن

نرها به خصوص در فصل جفتگیری آوازه‌خوان‌های قهاری هستن. اما اگه طوطی شما در حد صداهای ریز و جیغ‌های کوتاه بسنده می‌کنه، اون ماده‌ست.

تخم‌ گذاشتن

بله خب قطعاً اگه طوطی‌تون تخم بذاره ماده‌ست اما اگه نذاره، به قطع نمی‌تونین بگین که نره. چون ممکنه مواد مغذی لازم برای تخم‌گذاری رو دریافت نکرده باشه و بدنش نتونسته از پس تولید تخم بربیاد. اگه نمی‌دونین برنامه غذایی این طوطی چی باید باشه، ما تو این مقاله همه جزئیاتش رو براتون گفتیم: غذای طوطی گرینچیک.

اما یه نکته خاص در مورد تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک اینه که وقتی یه جفت پرنده داخل قفس دارین، ممکنه نفهمین که کدوم تخم گذاشته. به نقل از petkeen چون نر و ماده گرینچیک مسئولیت نشستن روی تخم رو با هم قبول می‌کنن و نوبتیه.

دیگه این که در برخی موارد اونا ممکنه تا ۳ سالگی به بلوغ نرسن و این می‌تونه کار رو براتون سخت کنه.

میزان انرژی

طوطی‌های گرینچیک نر بیشتر دنبال گشت و گذار و کنجکاوی‌ان. اونا انرژی بیشتری به نسبت طوطی‌های ماده و دیرتر هم از جنب و جوش میفتن.

تست دی ان ای برای تشخیص نر و ماده بودن گرینچیک

تست DNAبرای تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک

ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای تشخیص نر و ماده بودن گرینچیک انجام این تسته. اگه طوطی شما بالغ باشه باید براساس خونش این تست رو انجام داد و اگه تازه از تخم دراومده، میشه براساس بافت تخم و دیواره‌ جنینی این کار رو کرد.

هزینه تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک

هزینه این تست معمولاً چیزی بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان یا بالاتره. بستگی داره که دامپزشک از کدوم روش استفاده کنه. این تست در اکثر آزمایشگاه‌های پرندگان خانگی انجام میشه.

تعیین جنسیت طوطی گرینچیک با عمل جراحی

یکی دیگه از روش‌های تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک، عمل جراحیه که البته فقط برای طوطی‌هایی با سن بیشتر توصیه میشه. تو این روش دامپزشک با استفاده از یک لاپاراسکوپ شکم و اندام‌های داخلی پرنده رو بررسی می‌کنه و به نتیجه صددرصد تضمینی میرسه.

با این روش خیلی راحت می‌فهمه که تخمدان داره یا بیضه. البته که برای این عمل لازمه که پرنده‌تون بیهوش بشه و خب ریسک بیهوشی برای طوطی‌هیا خانگی بسیار بالاست و توصیه نمی‌شه.

اکثر مواقع کسایی که قصد پرورش این پرنده رو در تعداد بالا دارن،از این روش برای تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک استفاده می‌کنن تا خیالشون بابت هر چیزی راحت باشه.

جمع‌بندی

تعیین جنسیت طوطی گرینچیک کار آسونی نیست اما نشدنی هم نیست. اگه خیلی نیازی به این کار ندارین می‌تونین با زیر نظر گرفتن طوطی‌تون تقریباً در تشخیص نر و ماده طوطی گرینچیک خودتون موفق بشین. اما اگه روی این مسئله خیلی حساس هستین یا نیازه که انجامش بدین می‌تونین از روش‌های معتبرتر تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک استفاده کنین.

اگه نیاز به کمک داشتین، تیم پت‌پرس رو خبر کنین!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.