نصب اپلیکیشن

انواع نژاد مرغ عشق؛ در مورد بهترین رنگ های مرغ عشق بیشتر بدونیم!

نژادهای مرغ عشق

مرغ عشق‌ یا باجیگار، طوطی کوچولو، بامزه و البته خوش صدایی هست که به جرات می‌تونیم بگیم توانایی اینو داره که هر کسی رو عاشق و مجذوب خودش کنه. جفت‌های مرغ عشق می‌تونن صحنه‌های رمانتیکی برای صاحبشون ایجاد کنن که ساعت‌ها چشم رو به خودشون خیره کنن. در مورد انواع نژاد مرغ عشق‌ها چقدر اطلاعات دارین؟ این پرنده با رنگ‌های مختلفی وجود داره که تیم پت پرس توی این مقاله علاوه بر بررسی بهترین رنگ‌های مرغ عشق می‌خواد در مورد انواع نژاد این پرنده هم باهاتون صحبت کنه، پس همراه ما باشید.

انواع نژاد مرغ عشق

مرغ‌ عشق هم مثل خیلی از حیوانات دیگه گونه‌های مختلفی داره و تفاوت رنگ‌های متعددی در این نوع طوطی دیده می‌شه که هر کدوم زیبایی خاص خودش رو داره. همین ابتدا بگیم که یه دروغ یا شایعه بزرگی هست که می‌گن برخی از نژادهای باجی‌ها بیشتر از بقیه عمر می‌کنن و یا کمتر بیمار می‌شن. خب باید بگیم که این کاملاً اشتباهه، عمر مفید تمامی مرغ عشق‌ها به یک اندازه هست و بیماری مرغ‌ عشق‌ در بین نژادهای مختلفش هم کاملاً مشترک هستن. در کل این پرنده‌ها به دو گروه سری سبز (پرنده‌هایی که رنگ زرد دارن) و سری آبی (پرنده‌هایی که رنگ آبی یا بنفش هستن). دقت کنید که منظور از رنگ باجریگار یا مرغ عشق بیشتر رنگ بدن پرنده هست نه بالها. نکته‌ای که در ظاهر تمام مرغ عشق‌ها مشترک هست رنگ سفید صورت و لکه‌های مشکی روی گونه‌هاست.

اگه قصد دارین بهترین رنگ‌های مرغ عشق رو پرورش بدین یا اینکه تو خونتون میخواین اونا بتونن باهم جفتگیری کنن و مرغ عشق‌های بیشتری داشته باشید حواستون باشه که برای پرورش مرغ عشق باید نکات مختلفی رو در مورد مراحل مختلف اون بدونید. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و پت پرس یه کتاب الکترونیکی جامع در مورد پرورش و نگهداری از مرغ عشق داره که توی این کتاب تمام نکاتی که باید در مورد این پرنده‌ها بدونید رو براتون توضیح دادیم.

کتاب الکترونیکی آموزش کامل پرورش مرغ عشق

دوست داری مرغ عشق هات باهم جفتگیری کنن، تخم بذارن و جوجه دار بشن؟

پرورش مرغ عشق نکات ریزی داره که لازمه حتما اون ها رو بلد باشی تا بتونی از مرغ عشق هات جوجه بگیری. با مطالعه این کتاب همه این نکات رو یاد میگیری.

خرید کتاب
۲۸,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای پرورش مرغ عشق

 انواع مرغ عشق های رنگارنگ

بهترین رنگ‌های مرغ عشق

انواع مرغ عشق در رنگ‌های مختلفی وجود دارن ولی چند رنگ در میون اونا بیشتر دیده میشه و در مورد اونا به عنوان بهترین رنگ‌های مرغ عشق توی این قسمت صحبت می‌کنیم.

مرغ عشق خاکستری

این نوع پرنده درواقع تغییر یافته ژن‌های اصلی هستن. احتمال داره که والدین مرغ عشق آبی و یا سبز بوده باشن و در یک تغییر ژن هنگام تخم گذاری جوجه به رنگ خاکستری تبدیل شده باشه که این نوع خاکستری معمولا با هاله‌ی سبز و یا آبی کبالت مخلوط است، هرچند شاید سایه‌های رنگی میان پرهای خاکستری زیاد قابل تشخیص نیست.

انواع مرغ عشق‌های سبز

این گونه از مرغ عشق بسیار رایج است. همون طور که از اسمش مشخصه این نوع مرغ عشق غالب رنگ سبز رو داره. البته اینم بگیم که خود این گروه پرنده به چند نوع دیگه هم از نظر پر رنگی و کم رنگی تقسیم می‌شن:

نژاد مرغ عشق سبز تیره

در این نوع مرغ عشق رنگ قالبش سبز پررنگ است و دم پرنده به رنگ آبی تیره . معمولا در گونه ی سبز تیره هیچ رنگ روشنی به جز سفید یا زرد دیده نمی‌شه.

مرغ عشق سبز روشن

همون طور که از اسمش مشخصه این پرنده به رنگ سبز روشن هستش و ترکیب سبز روشن و زرد زیبایی جالبی برای پرنده ایجاد کرده. در این نوع پرنده یه حالت لایت کوچولو وجود داره اما یادتون باشه که معمولا رنگای پررنگ در ظاهر این پرنده خیلی به چشم نمی‌خوره.

نژاد مرغ عشق سبز

نژاد مرغ عشق زیتونی

رنگ غالب این نوع مرغ عشق سبز زیتونی هست که لکه‌های خاکستری کم رنگ هم در ظاهر پرها دیده می‍شه. این لکه های خاکستری کاملا پراکنده هست و معمولا فقط در یک قسمت متمرکز نیست. رنگ دم پرنده زیتونی یا خاکستری تیره هست و رنگ گونه‌ها اغلب مشکی دیده می‌شه.

مرغ عشق بنفش-سبز

رنگ غالب این نوع پرنده بنفش هست و هایلایت‌های سبز در ظاهر مرغ عشق به‌خصوص قسمت سینه زیاد دیده می‌شه. این نوع پرنده معمولا از مولدهای سبز و آبی که ظاهری متفاوت دارن به دنیا می‌یان اما همیشه ژن رنگ آبی قوی‌تر از رنگ سبز در جوجه به چشم میاد.

عکس انواع مرغ عشق

مرغ عشق آبی آسمانی

این نوع پرنده به رنگ آبی کمرنک و یا آسمانی است و هیچ گونه سایه و یا لک سیاه یا خاکستری ندارد. در کل رنگ پرنده کاملا روشن است و تیرگی فقط در قسمت دم دیده می‌شه که اونم مختص مرغ عشق‌های بالغ هست. یعنی قبل از پر ریزی حتی رنگ دم هم کمرنگ‌تر از بعدش هست. درضمن در این گونه رنگ صورت سفید است.

نژاد مرغ عشق کبالت

این نوع مرغ عشق آبی کبالت یا همون آبی متوسط خودمون هست. رنگ صورت معمولا بنفشه کمرنگه و هایلایت‌های تیره هم در قسمتهایی از بدن پرنده به صورت پراکنده به چشم می‌خوره. رنگ دم به سرمه ای و یا بنفش خیلی پررنگ می‌زنه و جزو مرغ عشقهای خیلی زیبا و دلفریب محسوب می‌شه.

مرغ عشق Mauve

تیره‌ترین رنگ آبی محسوب می‌شه و رگه‌های شلوغ مشکی هم کاملا در ظاهر پرنده پیداست. دم پرنده معمولا سرمه‌ای و یا مشکی هستش. رنگ گونه‌ها خاکستریه و و هایلایت‌های سفید هم در قسمت سینه پرنده به چشم میاد.

نژاد مرغ عشق خاکستری

این نوع باجیگار ژن تغییر یافته رنگ آبی هست که مثل رنگ خودش به چند دسته تقسیم می‌شه البته اینو بگیم که معمولا این نوع مرغ عشق نر هستش . همون طور که گفتیم مرغ عشق خاکستری در تم روشن، متوسط و تیره به چشم می‌خوره که مشابه انواع رنگ سبز موجود از این گونه هستن.

مرغ عشق بنفش

به جرات می‌توان گفت زیباترین نوع مرغ عشق رنگ بنفش است که تغییر یافته ژن آبی کبالت هست. وقتی آبی کبالت و آبی آسمانی با هم مخلوط می‌شن این رنگ مرغ عشق پدیدار می‌شه. معمولا ناحیه بال و زیر گردن بنفش تیره هست و سایه‌های خاکستری پررنگ هم در نواحی مختلف بدن به صورت سایه و پراکنده وجود داره.

مرغ عشق لوتینو

این گونه از مرغ عشق به رنگ سفید یک دست هست و زیبایی خاص خودشو رو داره البته امکان داره که در مواقعی گونه‌های پرنده لکه مشکی یا خاکستری هم داشته باشه. اما معمولا در قسمت سینه کاملا سفید هست.

نژاد لوتینو دارای یکی از بهترین رنگ های مرغ عشق
نژاد مرغ عشق لوتینو که معمولا به رنگ سفید است و گاهی لکه های سیاه و خاکستری نیز دارد

رنگ‌های اصلی که از انواع نژاد مرغ عشق در طبیعت وجود داره رو براتون گفتیم. حالا اگر هر کدوم از اینا با هم جفت گیری کنن، می‌تونن رنگ‌های جدید و خاصی رو به طبیعت هدیه بدن. البته اینم بگیم که هر کدوم از این پرنده‌ها ظاهری منحصر به فرد دارن یعنی در قسمت گردن، سایه‌ها، هایلایت‌ها و … کاملا متفاوت هستن و خیلی کم پیش میاد که دو مرغ عشق صفر تا صد دقیقا مثل هم باشن.

بعضی از نژادهای خاص مرغ عشق

مرغ عشق اوپالین

مرغ عشق اوپالین رو میشه رایج‌ترین نوع مرغ عشق دونست که اغلب گونه‌های و بهترین رنگ‌های مرغ عشق رو از ترکیب با این نوع باجیگار به دست میارن. نشانه‌های خاص اوپالین‌ها شامل:

  • خطوط روی سر و بین شانه‌های این نوع نسبت به مرغ عشق‌های معمولی خیلی کمتره
  • پس زمینه رنگ بال‌های اونا با رنگ بدنشون یکیه، در صورتی که رنگ بال‌های توی مرغ عشق‌های معمولی سفید یا زرده
  • لکه‌های پشت این نوع باجیگار، خیلی کم و پراکنده است و حتی گاهی به کلی اون قسمت کاملا تک رنگه و لکه‌ای ندارن
  • یه ویژگی بارز اوپالین‌ها، وجود یک نوار سفید یا زرد بزرگ بر روی بال هاشونه. در دیگر گونه‌ها هم این نوار وجود داره اما بسیار باریک‌تره و اغلب تا انتهای بال هم کشیده نمیشه ولی در مرغ عشق اوپالین پهنای این نوار به گونه‌ایه که حتی در حالت نشسته هم مشخصه
  • مرغ عشق‌های معمولی دارای دم تک رنگ هستند در صورتی که در اوپالین ها، رنگ بدن در برخی از قسمت های دم هم مشاهده میشه
مرغ عشق اوپالین نسبت به نوع معمولی خطوط سر و شانه‌ی کمتری داره

مرغ عشق اسپانگل

مرغ عشق اسپانگل رو میشه از دو ناحیه‌ی بدنش به راحتی شناسایی کرد:

  • الگوی خطوط بال: اکثر باجیگار بال‌هایی با پرهای مشکی دارن که این پرهای مشکی توسط حاشیه‌ای زرد یا سفید رنگ از رنگ بدن مرغ عشق جدا میشه. در صورتی که در اسپانگل‌ها این الگو برعکس میشه و پرها سفید یا زرد و حاشیه‌ای مشکی رنگ دارن.
  • لکه‌های قسمت گلو: در ناحیه‌ی گلوی اسپانگل لکه‌های کمتری نسبت به مرغ عشق معمولی وجود داره و حتی گاهی اوقات چنین لکه‌هایی اصلا وجود نداره. معمولا این لکه‌ها در مرغ عشق اسپانگل کوچیکه و در مرکزشون هم نقاط ریز سفیدی دیده میشه.
باجیگار اسپانگل
مرغ عشق اسپانگل لکه‌های گلوی کمتری و پرهای بال اون سفید با حاشیه مشکیه

مرغ عشق انگلیسی

مرغ عشق انگلیسی نتیجه پرورش کاملا انتخابی توسط انسان هست و بخاطر همین قضیه به این نوع، مرغ عشق نمایشگاهی هم گفته میشه. مرغ عشق انگلیسی بسیار بزرگتر از نوع وحشی اجدادی اوناست و موهای سرشون هم به شدت پرپشته و حتی گاهی منقار اون‌ها را هم کاملا میپوشونه. لکه‌های گلوی نوع انگلیسی نسبت به دیگر انواع مرغ عشق معمولا بیشتره.

نکته مثبت این نوع اینه که به ندرت از منقار خودشون برای حمله کردن استفاده می‌کنن و غالبا آرومن و از طرفی دستی کردن اونا نسبت به بقیه مرغ عشق‌ها خیلی راحت تره.

تفاوت مرغ عشق انگلیسی و معمولی
جثه‌ی مرغ عشق انگلیسی چند برابر مرغ عشق معمولیه

آیا حرف زدن در انواع مرغ عشق و رنگ‌های مختلف آن فرق می‌کنه؟

تمام باجیگارها با هر رنگ و ترکیبی که باشن توان حرف زدن و ترکیب کردن انواع صداها رو دارن و در صورت علاقه میتونین برای آموزش حرف زدن به مرغ عشق وقت بزارین و از هم زبونی باهاش لذت ببرید. پس اگر جایی خوندید که نوشته مرغ عشق رنگ بنفش بیشتر حرف می‌زنه یا مثلا مرغ عشق رنگ خاکستری اصلا صدا نداره بدونید کاملا مطلب اشتباهه و سریع منبع رو عوض کنید و به سراغ یه مقاله تخصصی برید. اینم بگیم که پت پرس یه مقاله فوق‌العاده عالی هم در مورد صدای مرغ عشق داره که بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما بخونیدش.

جمع بندی

مرغ‌عشق‌ها، طوطی‌های خوشگل و دلربایی هستن که می‌تونن همخونه‌های خیلی خوبی براتون باشن و اگر بهشون خوب رسیدگی کنید سالها کنارتون زندگی می‌کنن و استعداد دارن کلی براتون شیرین کاری در بیارن، روی دستتون بیان و باهاتون ارتباط بگیرن. این پرنده دوست داشتنی گونه‌ها و رنگ‌های مختلفی دارن که هر کدومشون زیبایی‌های خاص خودش رو داره در کل این نوع طوطی انقدر کوچولو و بامزه هست که همه رنگی بهش میاد. البته شما به عنوان صاحب مرغ عشق باید ببینید که کدوم گونه رو بیشتر دوست دارید. ولی یادتونم باشه که انواع نژاد مرغ عشق فقط در ظاهر متفاوت هستن و از نظر هوشی،سلامتی و تغذیه هیچ تفاوتی با هم ندارن.

شما چه نژادی از مرغ عشق رو بیشتر دوست دارین؟ به نظر شما بهترین رنگ مرغ عشق چیه؟ تجربه‌ی نگهداری از مرغ عشق با چه رنگایی داشتین؟ لطفا نظرات و تجربیاتتونو با ما در میون بزارید و برامون کامنت کنید.

منبعbudgie-info.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: آرزو نوعی
نویسنده: آرزو نوعی
معماری خوندم و عاشق نوشتن هستم. دنیای حیوان هارو خیلی دوست دارم و سه تا طوطی خوشتیپ خوشگل دارم. تمام سعیم اینه که زندگی حیوان ها و صاحباشونو قشنگتر کنم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.