نصب اپلیکیشن
نژادهای مرغ عشق

16 تا از بهترین انواع مرغ عشق در ایران و تفاوت‌هاشون

مرغ عشق یا باجیگار، طوطی کوچولوی خونگی توانایی این رو داره که تو خونه همه ما جای خودش رو پیدا کنه. انواع مرغ عشق از گذشته تا امروز همراه و همدم همیشگی بزرگ‌تر‌های ما بودن. البته که انواع نژاد مرغ عشق نسبت به گذشته دچار تنوع بیشتری شده و مهمه که شما درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های اونا قبل از آوردنشون به خونه اطلاعات داشته باشین.

مثلاً مرغ عشق اسپانگل طوطی پرطرفدار این روزهای بازار به حساب میاد. حالا تفاوت اون با بقیه مرغ عشق‌ها تو چیه؟ خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره راجع به نژادهای مختلف این طوطی خونگی محبوب صحبت کنیم.

فوت و فن شناختن انواع مرغ عشق

بهترین نژاد مرغ عشق رو چطور باید تشخیص داد؟ باید گفت که مرغ‌ عشق هم مثل خیلی از حیوانات دیگه گونه‌های مختلفی داره و تفاوت رنگ‌های متعددی در این نوع طوطی دیده می‌شه که هر کدوم زیبایی خاص خودش رو داره. همین ابتدا بگیم که یه دروغ یا شایعه بزرگی هست که می‌گن برخی از نژادهای باجی‌ها بیشتر از بقیه عمر می‌کنن و یا کمتر بیمار می‌شن. خب باید بگیم که این کاملاً اشتباهه، عمر مفید تمامی گونه‌ها به یک اندازه هست و بیماری مرغ‌ عشق‌ در بین نژادهای مختلفش هم کاملاً مشترک هستن.

در کل این پرنده‌ها به دو گروه سری سبز (پرنده‌هایی که رنگ زرد دارن) و سری آبی (پرنده‌هایی که رنگ آبی یا بنفش هستن). دقت کنید که منظور از رنگ باجریگار یا مرغ عشق بیشتر رنگ بدن پرنده هست نه بال‌ها. نکته‌ای که در ظاهر تمام مرغ عشق‌ها مشترک هست رنگ سفید صورت و لکه‌های مشکی روی گونه‌هاست.

به صورت کلی انواع نژادهای مرغ عشق شامل لیست زیر میشن:

 • اوپالین
 • اسپانگل
 • انگلیسی یا هلندی

انواع رنگ مرغ عشق هم از این قراره:

 • سیاه
 • خاکستری
 • انواع سبز
 • زیتونی
 • بنفش و سبز
 • آبی آسمانی
 • کبالت
 • Mauve
 • بنفش
 • ابلق
 • فالو
 • لوتینو
 • رینبو یا رنگین کمانی

اگه قصد دارین بهترین رنگ‌های مرغ عشق رو پرورش بدین یا اینکه تو خونتون میخواین اونا بتونن باهم جفتگیری کنن و مرغ عشق‌های بیشتری داشته باشید حواستون باشه که برای پرورش مرغ عشق باید نکات مختلفی رو در مورد مراحل مختلف اون بدونید. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و پت پرس یه کتاب الکترونیکی جامع در مورد پرورش و نگهداری از مرغ عشق داره که توی این کتاب تمام نکاتی که باید در مورد این پرنده‌ها بدونید رو براتون توضیح دادیم.

کتاب الکترونیکی آموزش کامل پرورش مرغ عشق

دوست داری مرغ عشق هات باهم جفتگیری کنن، تخم بذارن و جوجه دار بشن؟

پرورش مرغ عشق نکات ریزی داره که لازمه حتما اون ها رو بلد باشی تا بتونی از مرغ عشق هات جوجه بگیری. با مطالعه این کتاب همه این نکات رو یاد میگیری.

خرید کتاب
۴۹,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای پرورش مرغ عشق

 انواع مرغ عشق های رنگارنگ

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟

انواع مرغ عشق در رنگ‌های مختلفی وجود دارن ولی چند رنگ در میون اونا بیشتر دیده میشه و در مورد اونا به عنوان بهترین رنگ‌های مرغ عشق توی این قسمت صحبت می‌کنیم.

مرغ عشق سیاه

در بین انواع این پرنده، بهترین رنگ مرغ عشق برای خاص‌پسندان این رنگه. مرغ عشق سیاه در مقابل مرغ عشق سفید یا زال، جزو موارد نادر حساب میشه. البته این جهش ژنتیکی به این صورته که رنگ مرغ عشق سیاه تو دوره بلوغ بیشتر جلوه می‌کنه. وقتی که کم‌کم رنگ پرهاش تیره و تیره‌تر میشه.

مرغ عشق خاکستری

این نوع باجیگار ژن تغییر یافته رنگ آبی هست که مثل رنگ خودش به چند دسته شامل روشن، متوسط و تیره تقسیم می‌شه البته اینو بگیم که معمولا این نوع مرغ عشق نر هستش . این نوع خاکستری معمولا با هاله‌ی سبز و یا آبی کبالت مخلوط است، هرچند شاید سایه‌های رنگی میان پرهای خاکستری زیاد قابل تشخیص نیست

انواع مرغ عشق‌های سبز

این گونه از انواع مرغ عشق بسیار رایج است. همون طور که از اسمش مشخصه این نوع مرغ عشق غالب رنگ سبز رو داره. البته اینم بگیم که خود این گروه پرنده به چند نوع دیگه هم از نظر پر رنگی و کم رنگی تقسیم می‌شن:

نژاد مرغ عشق سبز تیره

در این نوع مرغ عشق رنگ قالبش سبز پررنگ است و دم پرنده به رنگ آبی تیره. معمولا در گونه ی سبز تیره هیچ رنگ روشنی به جز سفید یا زرد دیده نمی‌شه.

مرغ عشق سبز روشن

همون طور که از اسمش مشخصه این پرنده به رنگ سبز روشن هستش و ترکیب سبز روشن و زرد زیبایی جالبی برای پرنده ایجاد کرده. در این نوع پرنده یه حالت لایت کوچولو وجود داره اما یادتون باشه که معمولا رنگای پررنگ در ظاهر این پرنده خیلی به چشم نمی‌خوره.

نژاد مرغ عشق سبز

نژاد مرغ عشق زیتونی

رنگ غالب این نوع مرغ عشق سبز زیتونی هست که لکه‌های خاکستری کم رنگ هم در ظاهر پرها دیده می‍شه. این لکه های خاکستری کاملا پراکنده هست و معمولا فقط در یک قسمت متمرکز نیست. رنگ دم پرنده زیتونی یا خاکستری تیره هست و رنگ گونه‌ها اغلب مشکی دیده می‌شه.

مرغ عشق بنفش-سبز

رنگ غالب این نوع پرنده بنفش هست و هایلایت‌های سبز در ظاهر مرغ عشق به‌خصوص قسمت سینه زیاد دیده می‌شه. این نوع پرنده معمولا از مولدهای سبز و آبی که ظاهری متفاوت دارن به دنیا میان اما همیشه ژن رنگ آبی قوی‌تر از رنگ سبز در جوجه به چشم میاد.

عکس انواع مرغ عشق

مرغ عشق آبی آسمانی

این نوع پرنده به رنگ آبی کمرنک و یا آسمانی است و هیچ گونه سایه و یا لک سیاه یا خاکستری ندارد. در کل رنگ پرنده کاملا روشن است و تیرگی فقط در قسمت دم دیده می‌شه که اونم مختص مرغ عشق‌های بالغ هست. یعنی قبل از پر ریزی حتی رنگ دم هم کمرنگ‌تر از بعدش هست. درضمن در این گونه رنگ صورت سفید است.

نژاد مرغ عشق کبالت

این نوع مرغ عشق آبی کبالت یا همون آبی متوسط خودمون هست. رنگ صورت معمولا بنفشه کمرنگه و هایلایت‌های تیره هم در قسمت‌هایی از بدن پرنده به صورت پراکنده به چشم می‌خوره. رنگ دم به سرمه‌ای و یا بنفش خیلی پررنگ می‌زنه و جزو مرغ عشق‌های خیلی زیبا و دلفریب محسوب می‌شه.

مرغ عشق Mauve

تیره‌ترین رنگ آبی محسوب می‌شه و رگه‌های شلوغ مشکی هم کاملا در ظاهر پرنده پیداست. دم پرنده معمولا سرمه‌ای و یا مشکی هستش. رنگ گونه‌ها خاکستریه و و هایلایت‌های سفید هم در قسمت سینه پرنده به چشم میاد.

مرغ عشق بنفش

به جرات می‌توان گفت زیباترین نوع مرغ عشق رنگ بنفش است که تغییر یافته ژن آبی کبالت هست. وقتی آبی کبالت و آبی آسمانی با هم مخلوط می‌شن این رنگ مرغ عشق پدیدار می‌شه. معمولا ناحیه بال و زیر گردن بنفش تیره هست و سایه‌های خاکستری پررنگ هم در نواحی مختلف بدن به صورت سایه و پراکنده وجود داره.

مرغ عشق لوتینو

این گونه از مرغ عشق به رنگ سفید یک دست هست و زیبایی خاص خودشو رو داره البته امکان داره که در مواقعی گونه‌های مرغ عشق سفید لکه مشکی یا خاکستری هم داشته باشه. اما معمولا در قسمت سینه کاملا سفید هست.

نژاد لوتینو دارای یکی از بهترین رنگ های مرغ عشق
نژاد مرغ عشق لوتینو که معمولا به رنگ سفید است و گاهی لکه‌های سیاه و خاکستری نیز دارد
رنگ‌های اصلی که از انواع نژاد مرغ عشق در طبیعت وجود داره رو براتون گفتیم. حالا اگر هر کدوم از اینا با هم جفت گیری کنن، می‌تونن رنگ‌های جدید و خاصی رو به طبیعت هدیه بدن. البته اینم بگیم که هر کدوم از این پرنده‌ها ظاهری منحصر به فرد دارن یعنی در قسمت گردن، سایه‌ها، هایلایت‌ها و … کاملا متفاوت هستن و خیلی کم پیش میاد که دو مرغ عشق صفر تا صد دقیقا مثل هم باشن.

مرغ عشق فالو یا فلو

در این نژاد مرغ عشق که به مرغ عشق سفید آبی یا سفید و خاکستری معروفه، بیشتر رنگدونه پرها حذف شده. خطوط محوی زیر گلو و در حاشیه بال‌ها وجود داره. مرغ عشق فالو تقریباً جزو دسته زال‌ها قرار می‌گیره اما به خاطر داشتن رنگای آبرنگی تو بدنش، از اونا جدا شده.

رنگ‌های مرغ عشق فالو به این صورته که بال‌ها و روی تنه اغلب سفید و زیر تن آبی و خاکستری یا خاکستری تکی است.

مرغ عشق نشسته بر شاخه

مرغ عشق رینبو

مرغ عشق رنگین کمانی هم دارای جهش رنگ زرد با رنگ‌های آبی، خاکستری و بنفشه که حالت آبرنگی و تکه‌تکه‌های بی‌نظیر رنگی داره. شاید بپرسین که تفاوت نژاد معمولی با مرغ عشق رینبو چیست؟ خیلی‌ها میگن که این نوع از مرغ عشق، ژنی داره که ملانین توش بیشتره و باعث میشه که رنگ‌ها به این صورت دربیان.

رنگ‌های مرغ عشق رینبو شامل تمام طیف رنگی‌ای که تو ژن این پرنده هست، میشه. طوریه که ممکنه اون رو با اوپال اشتباه بگیرین اما باید دقت کنین که خط و خال زیاد نداره و خطوط حاشیه بال‌هاش یا قهوه‌ای‌ان یا سفید و خود این رنگ‌ها هم هم محو میشن تو رنگای دیگه. این رنگ، بهترین نژاد مرغ عشق برای خاص‌پسندانه و یه جورایی بهترین رنگ مرغ عشق به حساب میاد!

بعضی از نژادهای خاص مرغ عشق

مرغ عشق اوپالین

مرغ عشق اوپالین رو میشه رایج‌ترین نوع مرغ عشق دونست که اغلب گونه‌های و بهترین رنگ‌های مرغ عشق رو از ترکیب با این نوع باجیگار به دست میارن. درواقع بهترین نژاد باجیگار برای پرورش هم به حساب میاد.

نشانه‌های خاص اوپالین‌ها شامل:

 • خطوط روی سر و بین شانه‌های این نوع نسبت به مرغ عشق‌های معمولی خیلی کمتره
 • پس زمینه رنگ بال‌های اونا با رنگ بدنشون یکیه، در صورتی که رنگ بال‌های توی مرغ عشق‌های معمولی سفید یا زرده
 • لکه‌های پشت این نوع باجیگار، خیلی کم و پراکنده است و حتی گاهی به کلی اون قسمت کاملا تک رنگه و لکه‌ای ندارن
 • یه ویژگی بارز اوپالین‌ها، وجود یک نوار سفید یا زرد بزرگ بر روی بال هاشونه. در دیگر گونه‌ها هم این نوار وجود داره اما بسیار باریک‌تره و اغلب تا انتهای بال هم کشیده نمیشه ولی در مرغ عشق اوپالین پهنای این نوار به گونه‌ایه که حتی در حالت نشسته هم مشخصه
 • مرغ عشق‌های معمولی دارای دم تک رنگ هستند در صورتی که در اوپالین ها، رنگ بدن در برخی از قسمت های دم هم مشاهده میشه
مرغ عشق معمولی و مرغ عشق اوپالین
مرغ عشق اوپالین نسبت به مرغ عشق معمولی خطوط سر و شانه‌ی کمتری داره

مرغ عشق اسپانگل

مرغ عشق اسپانگل رو میشه از دو ناحیه‌ی بدنش به راحتی شناسایی کرد:

 • الگوی خطوط بال: اکثر باجیگار بال‌هایی با پرهای مشکی دارن که این پرهای مشکی توسط حاشیه‌ای زرد یا سفید رنگ از رنگ بدن مرغ عشق جدا میشه. در صورتی که در اسپانگل‌ها این الگو برعکس میشه و پرها سفید یا زرد و حاشیه‌ای مشکی رنگ دارن.
 • لکه‌های قسمت گلو: در ناحیه‌ی گلوی اسپانگل لکه‌های کمتری نسبت به مرغ عشق معمولی وجود داره و حتی گاهی اوقات چنین لکه‌هایی اصلا وجود نداره. معمولا این لکه‌ها کوچیکه و در مرکزشون هم نقاط ریز سفیدی دیده میشه.
باجیگار اسپانگل
مرغ عشق اسپانگل لکه‌های گلوی کمتری و پرهای بال اون سفید با حاشیه مشکیه

انواع مرغ عشق اسپانگل

این نوع مرغ عشق که از نظر بعضی‌ها در کنار مرغ عشق رنگین کمانی زیباترین مرغ عشق به حساب میان، دو دسته دارن:

 • تک فاکتورها: اسپانگل تک فاکتوری میشه همونایی که رنگ بدن زرد یا سفید دارن و دور بال‌هاشون رو حاشیه‌های سیاه گرفته و خال‌هایی هم روی گلو دارن
 • دو فاکتورها: اسپانگل دو فاکتوری میشه اونایی که اون حاشیه‌ها و خال‌ها رو ندارن. بیشتر تک رنگ سفید یا زردن که گاهی حضور رنگای دیگه خیلی کم تو بدنشون دیده میشه اونم به صورت آبرنگی و محو
برای این که بتونین این نوع مرغ عشق رو در بین انواع این پرنده تشخیص بدین، باید به رنگ های مرغ عشق مسلط بشین تا بتونین این تفاوت‌های ظریف رو سریع شناسایی کنین.

مرغ عشق انگلیسی

باجیگار انگلیسی نتیجه پرورش کاملا انتخابی توسط انسان هست و بخاطر همین قضیه به این نوع، مرغ عشق نمایشگاهی هم گفته میشه. مرغ عشق انگلیسی بسیار بزرگتر از نوع وحشی اجدادی اوناست و موهای سرشون هم به شدت پرپشته و حتی گاهی منقار اون‌ها را هم کاملا می‌پوشونه. لکه‌های گلوی نوع انگلیسی نسبت به دیگر انواع مرغ عشق معمولا بیشتره.

نکته مثبت این نوع اینه که به ندرت از منقار خودشون برای حمله کردن استفاده می‌کنن و غالبا آرومن و از طرفی دستی کردن اونا نسبت به بقیه مرغ عشق‌ها خیلی راحت تره.

"تفاوت

شاید بشه گفت مهم‌ترین تفاوت مرغ عشق انگلیسی با معمولی اینه که این نژاد خیلی بزرگترن، چه در طول بدن، چه قد. بزرگترین مرغ عشق هم همین نژاد به حساب میاد. این تفاوت‌ها به خاطر انتخاب طبیعی ژن‌هاشون در تکامله و دستکاری ما آدما نبوده.

مرغ عشق هلندی که حتماً اسمش رو تو بازار ایران زیاد شنیدین هم همین رفیقمونه. به خاطر موهای پر روی سرشون که حالت تاج داره، بهشون می‌گن هلندی.

بهترین رنگ برای جفت زدن مرغ عشق کدومه؟

راستش رو بخواین تو انواع مرغ عشق بهترین ترکیب برای جفت زدن اینه که یکی‌شون حتماً زرد یا سبز باشه، نر و ماده بودنش فرقی نداره. این زرد و سبز غالب کمک می‌کنه تا بهترین رنگ مرغ عشق رو به دست بیارین. مثلاً ترکیب جفت زرد و سفید، به شما مرغ عشقی با تم‌های رنگی زرد میده.

مرغ عشق سیاه

کدام نژاد مرغ عشق سخنگو است؟

تمام باجیگارها با هر رنگ و ترکیبی که باشن توان حرف زدن و ترکیب کردن انواع صداها رو دارن و در صورت علاقه می‌تونین برای آموزش حرف زدن به مرغ عشق وقت بزارین و از هم زبونی باهاش لذت ببرید. پس اگر جایی خوندید که نوشته مرغ عشق رنگ بنفش بیشتر حرف می‌زنه یا مثلا رنگ خاکستری اصلا صدا نداره بدونید کاملا مطلب اشتباهه و سریع منبع رو عوض کنید و به سراغ یه مقاله تخصصی برید. اینم بگیم که پت پرس یه مقاله فوق‌العاده عالی هم در مورد صدای مرغ عشق داره که بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما بخونیدش.

مرغ عشق رینبو

گرانترین مرغ عشق ایران

از اونجایی که ما اغلب دوست داریم که خاص باشیم، انتخاب‌هامون میشن بهترین رنگ این پرنده که البته گرانترین مرغ عشق دنیا هم به حساب میان:

 • مرغ عشق مشکی
 • مرغ عشق اسپانگل
 • مرغ عشق رنگین کمانی
 • مرغ عشق آلبینو یا زال
 • مرغ عشق بنفش یا قرمز

و البته مرغ عشق هلندی یا همون انگلیسی هم در بین انوع مرغ عشق به خاطر جثه بزرگ و ظاهر متفاوتشون تو صدر این لیست قرار می‌گیره.

جمع بندی

بهترین نژاد مرغ عشق برای نگهداری، همون مرغ عشق‌های معمولی به حساب میان که با بیشتر اقلیم‌ها و شرایط سازگارترن. ولی مهم نیست که کدوم یک از انواع مرغ عشق رو به خونه میارین، چه مرغ عشق اسپانگل باشه چه معمولی، مهم اینه ازش درست مراقبت کنین.

مرغ عشق‌ها می‌تونن بهترین همدم و رفیقتون باشه، براتون حرف بزنن، شیرین کاری انجام بدن و از سر و کولتون بالا برن. درواقع فلفل نبین چه ریزه‌ای هستن برای خودشون!

منبعbudgie-info.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: آرزو نوعی
نویسنده: آرزو نوعی
معماری خوندم و عاشق نوشتن هستم. دنیای حیوان هارو خیلی دوست دارم و سه تا طوطی خوشتیپ خوشگل دارم. تمام سعیم اینه که زندگی حیوان ها و صاحباشونو قشنگتر کنم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.